Рішення № 92295317, 12.10.2020, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.10.2020
Номер справи
500/910/19
Номер документу
92295317
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/910/19

12 жовтня 2020 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючої судді Дерех Н.В.

за участю:

секретаря судового засідання Заблоцька І.І.

представника позивача Стахов В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України, Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі, позивач) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України (надалі, відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (надалі, відповідач-2), в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просив:

1.Зобов`язати Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства Юстиції України надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області довідку про розмір грошового забезпечення, для перерахунку розміру пенсії із зазначенням відомостей про додаткові види грошового забезпечення, а саме: надбавки за виконання особливо важливих завдань - 50% ( з розрахунку посадового окладу, окладу за спеціальним званням та відсоткової надбавки за вислугу років), надбавки за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці - 10% та премії - 100% (всього грошового забезпечення) станом на 01.01.2018 року.

2.Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області перерахувати та виплатити пенсію у розмірі 100% з 01.01.2018 на підставі довідки Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України із врахуванням додаткових видів грошового забезпечення.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на його звернення про видачу оновленої довідки про розмір грошового забезпечення із урахуванням основних і щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії Західне міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України листом повідомило про відсутність підстав для вчинення дій, зазначених у заяві. Позивач вважає, що відмова відповідача-1 у видачі довідки порушує його законні права та інтереси, оскільки без такої довідки неможливий перерахунок та виплата пенсії відповідачем-2 у належному розмірі.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 16.04.2019 року позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення недоліків до 26.04.2019 року. У вказаний строк позивач усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху.

Ухвалою від 26.04.2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Судове засідання у справі призначено на 23.05.2019 року о 12:30 год. Даною ухвалою відповідачу встановлено 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.

Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області подав до суду відзив, в якому зазначив, що довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено Порядком №45. Вказав, що у випадку позивача, довідка видана Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії згідно із Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103. Вважає, що Кабінет Міністрів України врегулював спірні правовідносини, які є предметом розгляду у даній справі, визначив механізм, порядок та строки перерахунку пенсії, а також порядок та строки виплати перерахованих пенсій. На думку представника Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області позивачу проведено перерахунок пенсії відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" із врахуванням норм Закону №2262-ХІІ, а тому Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області не вбачає у своїх діях будь-яких ознак порушення прав позивача на соціальне забезпечення при проведенні перерахунку пенсії.

Представник позивача 20.05.2019 подав до суду відповідь на відзив Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України, в якому зазначив, що на момент виникнення права на перерахунок пенсії (01.01.2018) та відповідно до довідок, до складових пенсії, з яких здійснювалося обчислення під час призначення пенсії та станом на 01.12.2017 з відповідних сум грошового забезпечення, поряд з виплатою посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, надбавки за вислугу років, ОСОБА_1 здійснювалась виплата надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці, премії. Отже, надбавку за виконання особливо важливих завдань, надбавку за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці, премії, які він отримував на момент виникнення права на перерахунок пенсії, ніхто не скасовував, у зв`язку з чим, ці надбавки слід враховувати у довідці про розмір грошового забезпечення згідно абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 та статті 43 Закону. На думку позивача, оскільки надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці, премії, які отримував позивач, на момент виникнення права на перерахунок пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 йому виплачувались, то ці надбавки Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України протиправно не вказані у довідці про розмір мого грошового забезпечення та надіслані на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області. Вважає, що при перерахунку пенсії має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення із зазначенням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці та премії, яка діяла на момент призначений пенсії, тобто на 30.12.2010. Внесені Законом №1774-VIII від 06.12.2016 зміни до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII, яким усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а мають застосовуватися виключно при призначенні нових пенсій. Тому, на думку позивача, зміни щодо складових пенсії, яка була обчислена під час призначення пенсії з відповідних сум грошового забезпечення, що відбулися до відповідно статті 43 та 63 Закону № 2262-ХІІ після призначення мені пенсії, не є підставою для зменшення складових (розміру) призначеної пенсії під час проведення відповідачем її перерахунку.

Також, представник позивача подав 20.05.2019 до суду відповідь на відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, в якій зазначив, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і проводиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. Щодо нормативного врегулювання перерахунку пенсії зазначив аналогічні доводи, що і у відповіді на відзив Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України.

23.05.2019 року судове засідання відкладено до 03.06.2019 року о 12:30 год. у зв`язку із перебуванням головуючої судді у відпустці.

Представник позивача 31.05.2020 подав до суду відповідь на відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, в якому зазначив, що зміни щодо складових пенсії, яка була обчислена під час призначення пенсії з відповідних сум грошового забезпечення, що відбулися відповідно до статті 43 та 63 Закону №2262-ХІІ після призначення позивачу пенсії, виплати позивачу сум підвищення перерахованої пенсії в період з 01.01.2018 з розстроченням на значний термін не є підставою для зменшення розміру та складових призначеної пенсії під час проведення відповідачем її перерахунку. Отже, на думку представника позивача, зміни щодо складових пенсії, яка була обчислена під час призначення пенсії з відповідних сум грошового забезпечення, що відбулися до статті 43 та 63 Закону №2262-ХІІ після призначення позивачу пенсії, виплату позивачу сум підвищення перерахованої пенсії в період з 01.01.2018 з розстроченням на значний термін не є підставою для зменшення розміру та складових призначеної пенсії під час проведення відповідачем її перерахунку.

03.06.2019 року у судовому засіданні оголошено перерву до 25.06.2019 року о 12:00 год.

20.06.2019 представник позивача подав до суду відповідь на відзив, в якій зазначив, що перерахунок пенсії обчислюється із врахуванням як посадових окладів, так і додаткових видів грошового забезпечення. Вказав, що позивач отримуючи пенсію, мав законні сподівання на своєчасне здійснення перерахунку пенсії у визначених законодавством випадках та виплату перерахованої пенсії без будь-яких обмежень. Вважає, що хоча і відповідачі у справі як суб`єкти владних повноважень, починаючи з 01.01.2018 керувалися чинним законодавством, проте позивачу має бути проведений перерахунок пенсії без врахування обмежень, передбачених нормативно-правовими актами.

Ухвалою суду від 21.06.2019 відмовлено у задоволенні клопотання представника Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції про проведення судового засідання в режимі відеоконференції.

25.06.2019 розгляд даної справи відкладено у зв`язку із перебуванням головуючої судді у відрядженні.

Ухвалою суду від 16.07.2019 провадження в даній справі зупинено до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №160/3586/19.

Ухвалою суду від 22.04.2020 поновлено провадження в даній справі, призначено справу до судового розгляду на 18.05.2020 о 11:30 год.

Ухвалою суду від 18.05.2020 розгляд справи відкладено до 25.05.2020 о 14:30 год.

Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області подав до суду доповнення до відзиву, в якому зазначив, що незважаючи на скасування пунктів 1,2 постанови Кабінету Міністрів України №103, обов`язковому застосуванню підлягає постанова №804 від 14.08.2019, та не допускає звуженню існуючих прав та свобод позивача, оскільки, в даному випадку, виплата суми підвищеної пенсії позивача станом на 01.03.2018 в розмірі 75 відсотків, що визначена даною постановою, фактично не зменшила розмір отримуваної пенсії позивача після здійснення перерахунку. Вважає, що будь-яких порушень прав позивача на пенсійне забезпечення, зокрема, щодо порядку проведення перерахунку пенсії та її виплати, Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області в своїх діях не вбачає.

Представник позивача подав до суду відповідь на доповнений відзив, в якому зазначив наступне. Вважає, що встановлення Постановою №804 здійснення у 2019 році перерахунку в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018, фактично зменшує та розстрочує виплату всієї суми підвищення перерахованої пенсії. На думку представника позивача, оскільки Постанова №804, як і раніше визнані протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018, всупереч вимогам частини третьої статті 1-1, статті 43, частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», змінюють умови і норми пенсійного забезпечення військовослужбовців, а відтак є протиправною та нечинною. Також, на думку представника позивача, величина грошового забезпечення, як і виплати, що є визначальною при перерахунку пенсії, встановлюється Кабінетом Міністрів України в межах повноважень щодо визначення «розміру» перерахунку пенсій. При цьому орган виконавчої влади не уповноважений та не вправі змінювати визначений Законом перелік складових грошового забезпечення, які встановлені статтею 43 Закону № 2262-ІІ.

Представник Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції подав до суду додаткові пояснення, в яких зазначив, що перерахунок та виплата пенсії позивача здійснюється Головним управлінням Пенсійного фонду України у Тернопільській області а не Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції. Вважає, що Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції не вправі видавати нову довідку, оскільки існуючий порядок проведення перерахунку пенсії не передбачає видачу довідки із зазначенням відомостей про розмір додаткових видів грошового забезпечення, крім передбачених Постановою № 103 та пунктом 5 Порядку № 45.

Ухвалою суду від 25.05.2020 провадження в даній адміністративній справі зупинено до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 160/8324/19.

Ухвалою суду від 20.07.2020 поновлено провадження в даній адміністративній справі, призначено справу до судового розгляду на 31.08.2020 о 11:00 год.

31.08.2020 у відкритому судовому засіданні оголошено перерву до 16.09.2020 о 10:00 год.

16.09.2020 розгляд справи відкладено до 12.10.2020 о 12:00 год. у зв`язку із перебуванням головуючої судді на лікарняному.

12.10.2020 у відкритому судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити повністю з мотивів, наведених у позовній заяві, відповідях на відзиви.

Представники Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України та Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області в судове засідання не прибули, хоча були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду справи, причин неприбуття суду не повідомили.

Судом встановлено, що позивач отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

04.03.2019 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України із заявою, у відповідь на яку листом Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області від 04.03.2019 №197/Б-11 позивача повідомлено про те, що органам Пенсійного фонду України не надано повноваження щодо визначення розміру та складових грошового забезпечення, яке враховується при перерахунку пенсії.

Листом Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції від 13.03.2019 №4/135 у відповідь на звернення ОСОБА_1 від 06.03.2019 його повідомлено про те, що Західним міжрегіональним управлінням підготовлено та скеровано до органів Пенсійного фонду України довідку про розмір грошового забезпечення, яке враховується для перерахунку пенсій, згідно зразка довідки, який затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (зі змінами). Також зазначено, що законні підстави для включення у вищевказану довідку інших додаткових видів грошового забезпечення відсутні.

Не погоджуючись з діями відповідачів, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що відповідно до частини другої статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі, Закон №2262-XII).

Згідно ст. 63 Закону № 2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Частинами другою, третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згідно пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 (надалі за текстом - Порядок № 45) пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

В той же час, у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Крім цього, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 визнано протиправними та нечинними.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 та постановою Верховного Суду від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18 рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 залишено без змін.

Отже, на переконання суду, оскільки зміни, внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05 березня 2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити відповідач та Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.

Пунктом 3 Порядку № 45, в редакції постанови Кабінету Міністрів України №847 від 28.10.2015 передбачено, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. Тобто, на державний орган, з якого особи були звільнені із служби покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку № 45.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок № 3-1.

Відповідно до пункту 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток № 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку № 45.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 704, яка набрала чинності 1 березня 2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Зокрема, цією постановою установлено такі додаткові види грошового забезпечення:

- надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 Постанови № 704);

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (підпункт 6 пункту 6 Постанови № 704).

Підпунктом 2 пункту 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Отже, з 5 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.

Разом із цим до моменту отримання належної довідки від відповідача в пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача.

Водночас відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Перерахунок пенсій у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Отже, суд вважає, що дії відповідача-1 щодо відмови позивачу у видачі оновленої довідки, яку відповідач мав надати не пенсіонеру, а до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про розмір його грошового забезпечення саме станом на 05.03.2019 є неправомірними, а тому відповідача належить зобов`язати скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-XII та з врахуванням положень постанови №704, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії позивача.

Такий правовий висновок узгоджується із висновком суду, викладеним у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 17 грудня 2019 року за результатами розгляду зразкової адміністративної справи №160/8324/19, та відповідно до приписів частини п`ятої статті 242 КАС України враховуються при вирішенні цієї типовою справи.

Водночас, при обранні способу поновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

Отже, суд вважає, що, у даному випадку, порушене право позивача підлягає судовому захисту шляхом зобов`язання Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії.

Щодо іншої частини позовних вимог, судом враховано, що до моменту отримання належної довідки від відповідача - 1 у пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивачу.

Таким чином, на думку суду, позовні вимоги в частині зобов`язання відповідача-2 здійснити наведений перерахунок без обмеження максимального розміру пенсії задоволенню не підлягають, оскільки вони є такими, що заявлені передчасно.

При цьому суд виходить з того, що у порядку адміністративного судочинства підлягають захисту лише порушені, не визнані або оспорювані права. Суд не може під час прийняття рішення по суті справи, вирішувати питання щодо правовідносин, які можливо будуть мати місце в майбутньому.

Оскільки на даний час права позивача щодо перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства Юстиції України із врахуванням додаткових видів грошового забезпечення, не порушені, спору в цій частині ще не має (оновлену довідку ще не видано), тому такі позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Суд зазначає, що в порядку адміністративного судочинства підлягають захисту лише реально порушені права, а тому суд позбавлений можливості задовольняти вимоги на майбутнє.

У відповідності до частин першої та другої ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За таких обставин, з урахування викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення. Оскільки суд дійшов висновку про часткове задоволення позову, розподіл судових витрат здійснюється у відповідності до вимог частини третьої ст.139 КАС України.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1.Позов ОСОБА_1 до Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України, Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

2.Зобов`язати Західне міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії.

3.У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

4.Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп., сплачений у відповідності до квитанції від 22.04.2019 №0.0.1333709178.1.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 19 жовтня 2020 року.

Реквізити учасників справи:

позивач - ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання АДРЕСА_1 .

відповідачі:

Західне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України, код ЄДРПОУ 40867243, вул.О.Архипенка, 1, м.Львів, 79005;

Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, код ЄДРПОУ 14035769, Майдан Волі, 3,м.Тернопіль, 46001.

Головуюча суддя Дерех Н.В.