
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 жовтня 2020 р. Справа № 400/2602/20 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Малих О.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ; АДРЕСА_2 до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020 про:визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ), в якому просив суд:
- визнати протиправними дії (бездіяльність) Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо не проведення підполковнику запасу ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 01.01.2018 року з урахуванням розміру та складових видів грошового забезпечення відповідно до довідок Національного центру управління та випробувань космічних засобів від 26.09.2019 року № 142-2019/6,143-2019/6 та 143-2019/6;
- зобов`язати Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити з 01.01.2018 року перерахунок пенсії за вислугу років підполковнику запасу ОСОБА_1 із розрахунку 50% від грошового забезпечення з урахуванням складових та розміру видів грошового забезпечення, зазначених в довідках Національного центру управління та випробувань космічних засобів від 26.09.2019 року № 142-2019/6, № 143-2019/6 та № 143-2019/6 без обмеження максимальним розміром пенсії, здійснити виплату недоотриманої частини пенсії після її перерахунку з 01.01.2018 року єдиним платежем та в послідуючому виплачувати 100% розміру перерахованої пенсії.
Ухвалою від 08.07.2020 року суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що починаючи з 01.01.2017 року підставою перерахунку пенсії військовослужбовцям є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення у бік підвищення відповідних категорій військовослужбовців. Постановою № 1037 внесено зміни, якими щорічно було збільшено посадові оклади працівникам установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери, в тому числі і Державного космічного агентства України, з 01 січня 2017, 2018 та 2019 років, що є підставою для здійснення перерахунку пенсії позивача.
Відповідач позов не визнав, в задоволенні вимог позивача просив відмовити. В своєму відзиві ГУ ПФУ зазначило, що оскільки перерахунок пенсії у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення здійснюється на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, а п. 1, п. 2 Постанови № 103 визнані протиправними та не чинними, тобто, на тепер відсутні законодавчо визначені умови та порядок перерахунку пенсії, то у відповідача відсутні правові підстави для проведення перерахунку пенсії позивачу на підставі довідок від 26.09.2019 року № 144-2019/6, № 143-2019/6 та № 142-2019/6.
Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, на підставі ч. 9 ст. 205 КАС України.
З`ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
Позивач перебував на військовій службі у Збройних Силах України до листопада 2004 року. Наказом Міністра оборони України від 05.11.2004 року № 913 позивач звільнений з військової служби у запас. Наказом Національного центру управління та випробування космічних засобів Національного космічного агентства України від 12.11.2004 року № 65-ос (по особовому складу) позивач виключений зі списків особового складу Державного космічного агентства України.
13.11.2004 року позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 01.01.1992 року № 2262-XII (далі - Закон України № 2262).
Листом від 31.01.2017 року № 248/3/6/312 Державне космічне агентство України направило супровідним листом до Пенсійного фонду України повідомлення на виконання постанов Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 року № 1037 «Про оплату праці в працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» (далі та раніше за текстом - Постанова № 1037) та від 18.01.2017 року № 15 «Питання оплати праці працівників державних органів» про те, що з 01.01.2017 року були змінені розміри посадових окладів військовослужбовців, відряджених до державних органів, установ, організацій, що є підставою для перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям зазначеної категорії, в т.ч. тим, які відряджалися до Державного космічного агентства України.
16.02.2018 року Департамент фінансів Міністерства оборони України листом № 248/3/6/497 повідомив Пенсійний фонд України про зміну посадових окладів військовослужбовців, відряджених до Державного космічного агентства України, для перерахунку їм пенсії.
07.11.2019 року позивач звернувся до ГУ ПФУ із заявою про здійснення перерахунку його пенсії, починаючи з 01.01.2018 року. До заяви позивачем додано довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 26.09.2019 року № 142-2019/б, № 143-2019/б та № 144-2019/б.
Листом від 21.11.2019 року № 4935-А-07 ГУ ПФУ надало позивачу відповідь, в якій зазначено, що від Пенсійного фонду України завдання щодо підготовки відповідних списків колишніх військовослужбовців, які були відрядженні для проходження служби і потім звільнені з посад в Державному космічному агентстві України, для проведення перерахунку їх пенсій до ГУ ПФУ не надходило. Отже, відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії позивача на підставі наданих ним довідок.
Не погоджуючись з вказаним, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Приймаючи рішення у справі, суд виходить з наступного:
Відповідно до ч. 1 ст. 63 Закону України № 2262, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону України № 2262, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців на підставі постанови Кабінету Міністрів України є законодавчо визначеною підставою для перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно п. 1 та 2 Постанови № 1037 примітку 1 до додатка 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2002 року № 1298 «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» після абзацу другого доповнено новим абзацом такого змісту:
«Посадові оклади (тарифні ставки, ставки заробітної плати) з 01 січня 2017 року розраховуються виходячи з розміру посадового окладу (тарифної ставки) працівника 1 тарифного розряду, встановленого у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 1 січня календарного року».
Керівникам установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери забезпечити: встановлення з 01 січня 2017 року в штатному розписі нових розмірів посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати), визначених виходячи з розміру посадового окладу (тарифної ставки) працівника 1 тарифного розряду Єдиної тарифної сітки, встановленого у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 1 січня календарного року; диференціацію заробітної плати працівників, які отримують заробітну плату на рівні мінімальної у межах фонду оплати праці, шляхом встановлення доплат, надбавок, премій з урахуванням складності, відповідальності та умов виконуваної роботи, кваліфікації працівника, результатів його роботи.
Отже, Постановою № 1037 внесено зміни, якими щорічно збільшено посадові оклади працівникам установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери, в тому числі і Державного космічного агентства України, з 01.01.2017 року, з 01.01.2018 року та з 01.01.2019 року в тому числі, що є підставою для здійснення перерахунку пенсії позивача.
Судом встановлено, що на підставі вказаної постанови Національним центром управління та випробувань космічних засобів Державного космічного агентства України затверджено нові посадові оклади військовослужбовців, відряджених до нього, з 01 січня 2019 року та в подальшому видано довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії підполковнику запасу ОСОБА_1 від 26.09.2019 року № 142-2019/б, № 143-2019/б та № 144-2019/б, які було додано позивачем до заяви про перерахунок пенсії.
З урахуванням викладеного, суд робить висновок, що позивач має право на здійснення перерахунку його пенсії, яке закріплено у ст. 63 Закону України № 2262, на підставі довідок Національного центру управління та випробувань космічних засобів Державного космічного агентства України.
Крім того, порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі та раніше за текстом - Порядок № 45).
Відповідно до п. 1 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Особам, що відряджалися для виконання службових обов`язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв`язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих державними органами, згідно з наказами яких особи відряджалися для виконання службових обов`язків (п. 3 Порядку № 45).
Згідно з п. 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Щодо посилань ГУ ПФУ про відсутність підстав для перерахунку пенсії позивачу у зв`язку зі скасуванням п. 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 року № 103 (далі та раніше за текстом - Постанова № 103), суд зазначає наступне:
Відповідно до п. 1 Постанови № 103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України № 2262 до 01.03.2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до Постанови № 704.
Згідно з п. 2 Постанови № 103 постановлено виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01.01.2018 року у таких розмірах: з 01.01.2018 року - 50%; з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року - 75%; з 01.01.2020 року - 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року.
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року у справі № 826/3858/18 рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року залишено без змін.
Рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18 набрало законної сили 05.03.2019 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Скасування з 05.03.2019 року в судовому порядку п. 1 та 2 Постанови № 103 не впливає на результат розгляду цієї справи по суті, оскільки алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України № 2262, передбачений у Порядку № 45, не змінився у зв`язку з прийняттям Постанови № 103.
Отже, в силу приписів ст. 63 Закону України № 2262 та п. 4 Порядку № 45, позивач отримала право на перерахунок пенсії. При цьому Кабінет Міністрів України уповноважений визначати порядок проведення такого перерахунку, що й було реалізовано ним шляхом прийняття Порядку № 45.
Таким чином, твердження відповідача щодо відсутності підстав для проведення перерахунку пенсії позивача згідно з довідкою про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії є необґрунтованим та суперечать нормам чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини.
За таких обставин, позов в частині визнання протиправними дій (бездіяльності) щодо не проведення перерахунку пенсії позивача та зобов`язання відповідача здійснити такий перерахунок підлягає задоволенню.
Що стосується вимоги провести перерахунок та виплату пенсії без обмежень максимальним розміром, то суд не вбачає підстав для її задоволення, оскільки доказів того, що внаслідок перерахунку пенсії на підставі даного рішення розмір пенсії буде обмежений та виплата перерахованої на підставі даного рішення пенсії буде здійснена з порушеннями законодавства, позивачем не надано.
Щодо позовних вимог про здійснення виплати на користь позивача недоотриманої частини перерахованої з 01.01.2018 року пенсії єдиним платежем, суд зазначає, що позивачем не визначено сума, яка належить стягненню, крім того, ГУ ПФУ перерахунок пенсії ще не зроблений. Саме рішенням по цій справі суд зобов`язує відповідача здійснити перерахунок пенсії, й тільки при виконані рішення по даній справі має бути визначена сума різниці між отриманою та недоотриманою пенсією.
Таким чином, суд вважає, що на даний час зазначені вимоги є передчасними.
Щодо вимоги виплачувати в подальшому 100% пенсії, суд зазначає, що з 01.01.2020 року відповідно до положень п. 2 Постанови № 103, ГУ ПФУ виплачує 100% перерахованих пенсій. А отже, підстави для задоволення даної вимоги відсутні.
На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
У відповідності до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог (ч. 3 ст. 139 КАС України).
Керуючись ст. 2, 19, 77, 139, 241 - 246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) - задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо не проведення підполковнику запасу ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 01.01.2018 року з урахуванням розміру та складових видів грошового забезпечення відповідно до довідок Національного центру управління та випробувань космічних засобів від 26.09.2019 року № 142-2019/6,143-2019/6 та 143-2019/6.
3. Зобов`язати Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) здійснити з 01.01.2018 року перерахунок пенсії за вислугу років підполковнику запасу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) із розрахунку 50% від грошового забезпечення з урахуванням складових та розміру видів грошового забезпечення, зазначених в довідках Національного центру управління та випробувань космічних засобів від 26.09.2019 року № 142-2019/6, № 143-2019/6 та № 143-2019/6 та здійснити її виплату, з урахуванням раніше виплачених сум.
4. В решті позовних вимог - відмовити.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судові витрати у сумі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень 80 коп.).
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 19.10.2020 року.
Суддя О.В. Малих