Рішення № 92292890, 15.10.2020, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.10.2020
Номер справи
300/1321/20
Номер документу
92292890
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"15" жовтня 2020 р. справа № 300/1321/20

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Могили А.Б.

за участі:

секретаря судового засідання Станішевської В.Р.,

представника позивача Мельника Р.Я.,

представника відповідача Бакуна А.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Букачівського селищного голови Воробця Тараса Івановича до Букачівської селищної ради в особі секретаря постійної комісії з питань власності, фінансів, бюджету, соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва Даниляк Віри Богданівни про визнання протиправними та скасування рішень від 10.01.2020,-

ВСТАНОВИВ:

Букачівський селищний голова ОСОБА_1 звернувся в суд із адміністративним позовом до Букачівської селищної ради в особі секретаря постійної комісії з питань власності, фінансів, бюджету, соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва Данилюк Віри Богданівни про визнання протиправним та скасування рішень від 10.01.2020.

Позовні вимоги мотивовані тим, що Букачівською селищною радою протиправно прийнято рішення від 10.01.2020 №493-8/2020 «Про внесення змін до рішення сесії селищної ради №480 від 24.12.2019 «Про оплату праці Букачівського селищного голови, заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів, секретаря селищної ради у 2020 році», від 10.01.2020 №494-8/2020 «Про внесення змін до рішення сесії селищної ради №481 від 24.12.2019 «Про преміювання у Букачівській селищній раді та її виконавчих органах», від 10.01.2020 №495-8/2020 «Про внесення змін до рішення Букачівської селищної ради від 24.12.2019 №479 «Про бюджет Букачівської селищної ради Букачівської ОТГ».

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що надання працівникам селищної ради надбавок, доплат, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань та допомоги для оздоровлення належить до повноважень керівника відповідного органу державної влади чи місцевого самоврядування. Такі повноваження встановлено пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» від 09.03.2006 № 268. Також, у відповідності до абзацу 3 пункту 6 Постанови №268 за рішенням селищного голови, а не за рішенням сесії, проводиться преміювання секретаря селищної ради, заступника селищного голови, старости. Таким чином, приймаючи рішення від 10.01.2020 №493-8/2020, №494-8/2020 Букачівська селищна рада перебрала на себе повноваження, які їй не належать. Крім цього, пунктом 5 рішення відповідача від 10.01.2020 №495-8/2020 внесено зміни до бюджету Букачівської селищної ради, що є порушенням вимог частини 7 статті 78 Бюджетного кодексу України, оскільки такі зміни вносяться тільки за наслідками виконання бюджету за квартал і при умові його перевиконання не менше, ніж на 5 відсотків та на підставі офіційного висновку місцевого фінансового органу. Як наслідок, ним прийнято розпорядження про зупинення рішень восьмої сесії сьомого скликання Букачівської селищної ради на якій були прийняті оскаржувані рішення та про скликання другого пленарного засідання. Однак, 24.01.2020 на пленарному засіданні його зауваження відповідачем відхилено, а рішення від 10.01.2020 підтверджено.

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, відповідно до якого проти позову заперечив. У відзиві зазначив, що відповідно до статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» селищна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради. Сесія Букачівської селищної ради 10 січня 2020 року проводилася на законних підставах, порушень при прийнятті оскаржуваних рішень чи порядку голосування позивачем не наведено. Позивач зазначає, що Букачівською селищною радою при прийнятті оскаржуваних рішень невраховано приписів постанови Кабінету Міністрів України № 268 від 09.03.2006 та частини 7 статті 78 Бюджетного кодексу України. Однак, рішеннями від 10.01.2020 №493-8/2020, №494-8/2020 запроваджені обмеження у виплаті селищним головою премій, інших додаткових виплат, а також умови проведення таких виплат працівникам виконавчого органу ради, а також селищному голові. При цьому, будь - яких змін по виплаті основної заробітної плати селищному голові чи працівникам виконавчого органу не приймалося. Пункт 23 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачає, що до виключної компетенція селищної ради віднесено розгляд прогнозу місцевого бюджету, затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього, затвердження звіту про виконання відповідного бюджету. Приймаючи оскаржувані рішення Букачівська селищна рада діяла в межах свої повноважень, затверджувала порядок та умови витрат коштів місцевого бюджету, вносила зміни до бюджету селищної ради на 2020 рік. Вимоги частини 7 статті 78 Бюджетного кодексу України на даний час не можуть бути виконані за відсутності «місцевого фінансового органу». Таким чином, оскаржувані рішення прийняті у відповідності до норм чинного законодавства.

Згідно ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.06.2020 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

На підставі ухвали суду від 11.09.2020 у Букачівської селищної ради витребувано в якості письмових доказів належно завірені копії документів: бюджету Букачівської селищної ради на 2020 рік зі змінами; протоколу восьмої сесії сьомого скликання Букачівської селищної ради від 10.01.2020; протоколу другого пленарного засідання восьмої сесії сьомого скликання Букачівської селищної ради від 24.01.2020; кошторису видатків на утримання Букачівської селищної ради та її виконавчих органів на 2020 рік; штатного розпису виконавчого органу Букачівської селищної ради із зазначенням розмірів посадових окладів всіх її працівників та виборних посад на 2020 рік; інформацію про розміри премій у Букачівській селищній раді та її виконавчих органах за період з 01.01.2020 до 01.07.2020, включаючи копії рішень, розпоряджень, наказів чи інших адміністративно-розпорядчих документів, що стали підставою для нарахування та виплати таких премій; інформацію про надбавки до посадового окладу за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, їх розміри у Букачівській селищній раді та її виконавчих органах за період з 01.01.2020 до 01.07.2020, включаючи копії рішень, розпоряджень, наказів чи інших адміністративно-розпорядчих документів, що стали підставою для нарахування та виплати таких надбавок; інформацію про розміри матеріальної допомоги у Букачівській селищній раді та її виконавчих органах за період з 01.01.2020 до 01.07.2020, включаючи копії рішень, розпоряджень, наказів чи інших адміністративно-розпорядчих документів, що стали підставою для нарахування та виплати такої матеріальної допомоги.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними матеріалами справи, дослідивши письмові докази, зазначає наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 3 статті 140 Конституції України передбачено, що місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.

Закон України «Про місцеве самоврядування» (тут і надалі в редакції, чинній на момент спірних правовідносин) відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

Згідно частини 1 статті 2 Закону України «Про місцеве самоврядування» місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами (частина 1 статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Відповідно до частини 3 статті 24 цього Закону органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Статтею 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Частинами 1, 12, 14 - 16 статті 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.

Сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради.

Не пізніш як на другій сесії затверджується регламент роботи відповідної ради, а також положення про постійні комісії ради.

Порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради з урахуванням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності». До прийняття регламенту ради чергового скликання застосовується регламент ради, що діяв у попередньому скликанні.

Протоколи сесій сільської, селищної, міської ради, прийняті нею рішення підписуються особисто сільським, селищним, міським головою, районної у місті, районної, обласної ради - головою відповідної ради, у разі їх відсутності - відповідно секретарем сільської, селищної, міської ради, відповідно заступником голови районної у місті, районної ради чи першим заступником, заступником голови обласної ради, а у випадку, передбаченому частинами сьомою та восьмою цієї статті, - депутатом ради, який за дорученням депутатів головував на її засіданні.

Приписами частини 1 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос (частина 2 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Частиною 3 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов`язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації». На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід`ємною частиною протоколу сесії ради.

При цьому, у відповідності до частини 4 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення сільської, селищної, міської ради у п`ятиденний строк з моменту його прийняття може бути зупинено сільським, селищним, міським головою і внесено на повторний розгляд відповідної ради із обґрунтуванням зауважень. Рада зобов`язана у двотижневий строк повторно розглянути рішення. Якщо рада відхилила зауваження сільського, селищного, міського голови і підтвердила попереднє рішення двома третинами депутатів від загального складу ради, воно набирає чинності.

Згідно частини 8 статті 59 вказаного Закону сільський, селищний, міський голова, голова районної у місті, районної, обласної ради в межах своїх повноважень видає розпорядження.

Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку (частина 10 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

В рішенні Конституційного Суду України №7-рп/2009 від 16.04.2009 зазначено, що гарантоване державою місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи і передбачає правову, організаційну та матеріально-фінансову самостійність, яка має певні конституційно-правові межі, встановлені, зокрема, приписами статей 19, 140, 143, 144, 146 Основного Закону України.

Отже, органи місцевого самоврядування, здійснюючи владу і самостійно вирішуючи питання місцевого значення, віднесені законом до їх компетенції, та приймаючи рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території, зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом встановлено, що Букачівською селищною радою 10.01.2020 на восьмій сесії сьомого скликання прийнято рішення: №493-8/2020 «Про внесення змін до рішення сесії селищної ради №480 від 24.12.2019 «Про оплату праці Букачівського селищного голови, заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів, секретаря селищної ради у 2020 році»; №494-8/2020 «Про внесення змін до рішення сесії селищної ради №481 від 24.12.2019 «Про преміювання у Букачівській селищній раді та її виконавчих органах»; №495-8/2020 «Про внесення змін до рішення Букачівської селищної ради від 24.12.2019 №479 «Про бюджет Букачівської селищної ради Букачівської ОТГ» (8 - 10).

В свою чергу, Букачівським селищним головою ОСОБА_1 видано розпорядження №5 від 14.01.2020 «Про зупинення рішення восьмої сесії сьомого скликання селищної ради від 10.01.2020 №493, розпорядження №6 від 14.01.2020 «Про зупинення рішення восьмої сесії сьомого скликання селищної ради від 10.01.2020 №494, розпорядження №7 від 14.01.2020 «Про зупинення рішення восьмої сесії сьомого скликання селищної ради від 10.01.2020 №495. Окрім того, позивачем видано розпорядження №8 «Про скликання другого пленарного засідання восьмої сесії сьомого скликання селищної ради» (а.с.11- 14).

Постійною комісією з питань власності, фінансів, бюджету, планування соціально - економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва Букачівської селищної об`єднаної територіальної громади запропоновано відхилити зауваження наведені в розпорядженнях від 14.01.2020 №№ 5, 6, 7 та підтвердити рішення ради №№493, 494, 495 із внесенням змін в рішення №494. Дана обставина підтверджується протоколом №1 від 24.01.2020 (а.с.42 - 45).

Як наслідок, Букачівською селищною радою 24.01.2020 прийнято наступні рішення:

- №515-8/2020, яким відхилено зауваження Букачівського селищного голови до рішення ради від 10.01.2020 № 493, викладені у розпорядженні №5 від 14.01.2020 «Про зупинення рішення восьмої сесії сьомого скликання Букачівської селищної ради від 10 січня 2020 року № 493» та підтверджено рішення ради № 493 від 10.01.2020;

- № 516-8/2020, яким відхилено зауваження Букачівського селищного голови до рішення ради від 10.01.2020 № 494, викладені у розпорядженні №6 від 14.01.2020 «Про зупинення рішення восьмої сесії сьомого скликання Букачівської селищної ради від 10 січня 2020 року № 494» та підтверджено рішення № 494 від 10.01.2020. Вирішено внести зміни до пункту 2.2 рішення Букачівської селищної ради від 10.01.2020 року № 494, а саме: пункт 2.2 викласти в такій редакції: «пункт 4.1 розділу 4 викласти в такій редакції: «у відповідності до п. 5 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» нарахування премій, оцінювання показників роботи секретаря ради, заступника селищного голови, начальників відділів, секторів, старост та інших працівників апарату селищної ради здійснюється селищним головою в межах затверджених видатків на оплату праці шляхом подання на затвердження сесії пропозиції щодо такого преміювання з обґрунтуванням оцінки та розмірів»;

- № 517-8/2020, яким відхилено зауваження Букачівського селищного голови до рішення від 10.01.2020 № 495, викладені у розпорядженні №7 від 14.01.2020 «Про зупинення рішення восьмої сесії сьомого скликання Букачівської селищної ради від 10 січня 2020 року № 495» та підтверджено рішення № 495 від 10.01.2020 (а.с.15 -17).

Результати поіменного голосування від 24.01.2020 містяться у матеріалах справи (а.с.46 - 51).

Позивач зазначає, що Букачівська селищна рада приймаючи оскаржувані рішення перебрала на себе повноваження, які їй не належить.

Щодо правомірності прийняття Букачівською селищною радою рішень від 10.01.2020 №493-8/2020 «Про внесення змін до рішення сесії селищної ради №480 від 24.12.2019 «Про оплату праці Букачівського селищного голови, заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів, секретаря селищної ради у 2020 році», від 10.01.2020 №494-8/2020 «Про внесення змін до рішення сесії селищної ради №481 від 24.12.2019 «Про преміювання у Букачівській селищній раді та її виконавчих органах», від 10.01.2020 №495-8/2020 «Про внесення змін до рішення Букачівської селищної ради від 24.12.2019 №479 «Про бюджет Букачівської селищної ради Букачівської ОТГ» суд зазначає наступне.

Так, рішенням Букачівської селищної ради від 10.01.2020 №493-8/2020 «Про внесення змін до рішення сесії селищної ради №480 від 24.12.2019 «Про оплату праці Букачівського селищного голови, заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів, секретаря селищної ради у 2020 році» вирішено: пункт 1 рішення селищної ради від 24 грудня 2019 року № 480 «Про оплату праці Букачівського селищного голови, заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів, секретаря селищної ради у 2020 році» викласти в такій редакції: «дозволити виплачувати у 2020 році селищному голові, заступнику селищного голови з питань діяльності виконавчих органів допомогу на оздоровлення при наданні щорічної основної відпустки у розмірі, що не перевищує розмір середньомісячної заробітної плати, винагороди та інші виплати. Здійснювати їх преміювання, відповідно до особистого вкладу у загальні результати роботи»; вважати таким, що втратив чинність пункт 2 рішення селищної ради № 480 від 24 грудня 2019 року «Про оплату праці Букачівського селищного голови, заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів, секретаря селищної ради у 2020 році»; пункт 3 цього рішення викласти у такій редакції: «при наявності коштів здійснювати преміювання працівників відповідно до їх особистого вкладу в загальні результати роботи, а також до державних і професійних свят та ювілейних дат у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду оплати праці відповідно до Положення про преміювання працівників; пункт 4 рішення викласти у такій редакції: «надавати працівникам допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника»; внести зміни у бюджет селищної ради на 2020 рік із врахуванням даного рішення.

Рішенням Букачівської селищної ради від 10.01.2020 №494-8/2020 «Про внесення змін до рішення сесії селищної ради №481 від 24.12.2019 «Про преміювання у Букачівській селищній раді та її виконавчих органах» вирішено: пункт 2 рішення селищної ради від 24 грудня 2019 року №481 «Про преміювання у Букачівській селищній раді та її виконавчих органах» викласти в такій редакції: «розмір преміювання селищного голови визначати при прийнятті рішення «Про оплату праці Букачівського селищного голови, заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів, секретаря селищної ради на відповідний рік»; внести наступні зміни до Положення про преміювання в Букачівській селищній раді та її виконаних органах: пункт 3.3 Розділу 3 Положення доповнити підпунктом наступного змісту: «за неналежне і несвоєчасне виконання обов`язків, визначених для відповідної категорії працівників посадовою інструкцією»; пункт 4.1 Розділу 4 викласти у такій редакції: «з метою нарахування премій, оцінювання показників роботи секретаря ради, заступника селищного голови, начальників відділів, секторів, старост та інших працівників апарату селищної ради, проводить селищний голова шляхом видачі розпорядження з подальшим його щомісячним затвердженням на сесії селищної ради»; пункт 4.2 Розділу 4 викласти у такій редакції: «пропозиції про преміювання спеціалістів та службовців, які працюють у секторах, відділах виконавчого комітету селищної ради готуються керівниками цих секторів, відділів і які подаються для видання розпорядження селищному голові та подальшого його щомісячного затвердження на сесії селищної ради; пункт 5.2 Розділу 5 Положення вважати таким, що втратив чинність.

Відповідно до пункту 12 статті 2 Бюджетного кодексу України бюджетні установи - органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевого бюджету. Бюджетні установи є неприбутковими.

Згідно з частиною 1 статті 51 Бюджетного кодексу України керівники бюджетних установ утримують чисельність працівників, військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, поліцейських, співробітників Служби судової охорони та здійснюють фактичні видатки на заробітну плату (грошове забезпечення), включаючи видатки на премії та інші види заохочень чи винагород, матеріальну допомогу, лише в межах бюджетних асигнувань на заробітну плату (грошове забезпечення), затверджених для бюджетних установ у кошторисах.

В статті 13 Закону України «Про оплату праці» визначено, що оплата праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, здійснюється на підставі актів Кабінету Міністрів України в межах бюджетних асигнувань.

Обсяги витрат на оплату праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, затверджуються одночасно з бюджетом.

Пунктом 13 частини 4 статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що сільський, селищний, міський голова є розпорядником бюджетних коштів, використовує їх лише за призначенням, визначеним радою.

Згідно частин 2, 3 ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» умови оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування визначаються Кабінетом Міністрів України.

Джерелом формування фонду оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування є місцевий бюджет.

Відповідно до абзацу 2 пункту 1 постанови Кабінетом Міністрів України від 9 березня 2006 року №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» (тут і надалі постанова в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) умови оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування визначаються органом місцевого самоврядування виходячи з умов оплати праці, встановлених цією постановою, і схем посадових окладів згідно з додатками 48-54 і 57.

Згідно з абзацом 2 та 3 пункту 6 Постанови № 268 преміювання голів обласних, районних і районних у містах рад, їх заступників, сільських, селищних і міських голів, установлення їм надбавок, надання матеріальної допомоги здійснюється у порядку та розмірах, визначених цією постановою, у межах затверджених видатків на оплату праці. Рішення про зазначені виплати приймається відповідною радою.

Преміювання секретарів сільських, селищних, міських рад, заступників сільських, селищних, міських голів, керуючих справами (секретарів) виконавчих комітетів, старост, установлення їм надбавок, надання матеріальної допомоги здійснюється у порядку та розмірах, визначених цією постановою, у межах затверджених видатків на оплату праці за рішенням сільського, селищного, міського голови.

Отже, з урахуванням вищевказаних правових норм суд констатує, що преміювання Букачівського селищного голови, установлення йому надбавок, надання матеріальної допомоги повинно здійснюватися Букачівською селищною радою у порядку та розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 №268. Без відповідного рішення ради вказані виплати голові селищної ради не вправі проводитися.

В свою чергу, преміювання секретаря селищної ради, заступника селищного голови, старости, установлення їм надбавок, надання матеріальної допомоги здійснюється за рішенням Букачівського селищного голови у порядку та розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 №268, у межах затверджених видатків на оплату праці.

Підпунктами 2 та 3 пункту 2 Постанови № 268 надано право керівникам органів, зазначених у пункті 1 цієї постанови, у межах затвердженого фонду оплати праці: установлювати керівникам підрозділів, спеціалістам і службовцям надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи; доплати за виконання обов`язків тимчасово вісутніх; здійснювати преміювання працівників відповідно до їх особистого вкладу в загальні результати роботи, а також до державних і професійних свят та ювілейних дат у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду оплати праці. Конкретні умови, порядок та розміри преміювання працівників визначаються у положенні про преміювання відповідного органу; надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки.

При цьому суд зауважує, що передбачені надбавки, доплати повинні установлюватися, допомоги надаватися з дотриманням положень цієї постанови уряду. Преміювання повинно здійснюватися на умовах, в порядку та розмірах, що визначаються у Положенні про преміювання в Букачівській селищній раді та її виконавчих органах, повинно стосуватися тільки преміювання, а не інших виплат, і затверджуватися у встановленому законом порядку.

Таким чином, Букачівська селищна рада приймаючи рішення від 10.01.2020 №493-8/2020 «Про внесення змін до рішення сесії селищної ради №480 від 24.12.2019 «Про оплату праці Букачівського селищного голови, заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів, секретаря селищної ради у 2020 році» та від 10.01.2020 №494-8/2020 «Про внесення змін до рішення сесії селищної ради №481 від 24.12.2019 «Про преміювання у Букачівській селищній раді та її виконавчих органах», діяла за межами повноважень органу місцевого самоврядування.

Крім цього, рішенням від 10.01.2020 №495-8/2020 Букачівською селищною радою вирішено внести зміни до місцевого бюджету.

З цього приводу суд зазначає наступне.

Вказаним рішенням внесено зміни в додаток №3 рішення Букачівської селищної ради від 24.12.2019 №479 «Про бюджет Букачівської селищної Ради Букачівської ОТГ» , а саме в загальному фонді бюджету видатків Букачівської селищної ради Букачівської ОТГ в коді програмної класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів 0110150 на суму 4447600 грн. замінено на суму 3500000 грн., а в коді програмної класифікації видатків 0111020 суму 12754992 замінено на 13702592,00 грн.

Відповідно до частин 1 - 3 статті 61 Закону України «Про місцеве самоврядування» органи місцевого самоврядування в селах, селищах, містах, районах у містах (у разі їх створення) самостійно складають та схвалюють прогнози відповідних місцевих бюджетів, розробляють, затверджують і виконують відповідні місцеві бюджети згідно з Бюджетним кодексом України.

Бюджетним кодексом України регулюються відносини, що виникають у процесі складання, розгляду, затвердження, виконання бюджетів, звітування про їх виконання та контролю за дотриманням бюджетного законодавства, і питання відповідальності за порушення бюджетного законодавства, а також визначаються правові засади утворення та погашення державного і місцевого боргу (стаття 1 Бюджетного кодексу України).

Згідно з підпункту 18 частини 1 статті 2 Бюджетного кодексу України головні розпорядники бюджетних коштів - бюджетні установи в особі їх керівників, які відповідно до статті 22 цього Кодексу отримують повноваження шляхом встановлення бюджетних призначень.

Місцеві бюджети - бюджет Автономної Республіки Крим, обласні, районні бюджети та бюджети місцевого самоврядування.

Проект бюджету - проект плану формування та використання фінансових ресурсів для забезпечення завдань і функцій, що здійснюються органами державної влади (органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування) протягом бюджетного періоду, який є невід`ємною частиною проекту закону про Державний бюджет України (проекту рішення про місцевий бюджет) (підпункти 34, 43 частини 1 статті 2 Бюджетного кодексу України).

В підпунктах 23, 27 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування» зазначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: розгляд прогнозу місцевого бюджету, затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього; затвердження звіту про виконання відповідного бюджету; прийняття рішень щодо передачі коштів з відповідного місцевого бюджету.

У відповідності до підпункту 1 пункту «а» частини 1 статті 28 Закону України «Про місцеве самоврядування» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: власні (самоврядні) повноваження, щодо складання, схвалення та подання на розгляд відповідної ради прогнозу місцевого бюджету, складання проекту місцевого бюджету, подання його на затвердження відповідної ради, забезпечення виконання бюджету; щоквартальне подання раді письмових звітів про хід і результати виконання бюджету; підготовка і подання відповідно до районних, обласних рад необхідних фінансових показників і пропозицій щодо складання проектів районних і обласних бюджетів.

Частиною 5 статті 23 Бюджетного кодексу України встановлено, що пропозиції про внесення змін до бюджетних призначень подаються та розглядаються у порядку, встановленому для складання проекту бюджету. Витрати відповідно до внесених змін до бюджетних призначень здійснюються лише після набрання чинності законом (рішенням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, відповідної місцевої ради), яким внесено такі зміни, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

У відповідності до ч. 1 ст. 76 Бюджетного кодексу України проект рішення про місцевий бюджет перед його розглядом на сесії Верховної Ради Автономної Республіки Крим, відповідної місцевої ради схвалюється Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевою державною адміністрацією чи виконавчим органом відповідної місцевої ради.

В свою чергу рішення про внесення змін до рішення про місцевий бюджет, у відповідності до частини 7 статті 78 Бюджетного кодексу України, ухвалюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, відповідною місцевою радою на підставі офіційного висновку місцевого фінансового органу про перевиконання чи недовиконання дохідної частини загального фонду, про обсяг залишку коштів загального та спеціального фондів (крім власних надходжень бюджетних установ) відповідного бюджету. Факт перевиконання дохідної частини загального фонду місцевого бюджету визнається за підсумками першого кварталу та наступних звітних періодів з початку поточного бюджетного періоду на підставі офіційних висновків місцевого фінансового органу за умови перевищення доходів загального фонду місцевого бюджету (без урахування міжбюджетних трансфертів), врахованих у розписі місцевого бюджету на відповідний період, не менше ніж на 5 відсотків. Факт недоотримання доходів загального фонду місцевого бюджету визнається на підставі офіційного висновку місцевого фінансового органу за підсумками квартального звіту в разі недоотримання доходів загального фонду місцевого бюджету, врахованих у розписі місцевого бюджету на відповідний період, більше ніж на 15 відсотків.

Тобто, для внесення змін до місцевого бюджету, крім іншого, необхідна наявність відповідного висновку місцевого фінансового органу.

Частиною 8 статті 78 Бюджетного кодексу України встановлено, що рішення про внесення змін до рішення про місцевий бюджет можуть бути ухвалені Верховною Радою Автономної Республіки Крим, відповідною місцевою радою з урахуванням положень статті 52 цього Кодексу, в разі необхідності перерозподілу бюджетних призначень між головними розпорядниками бюджетних коштів (за наявності відповідного обґрунтування) та в інших випадках, передбачених цим Кодексом.

Відповідач зазначає, що на даний час місцевий фінансовий орган не створений, а тому Букачівською селищною радою правомірно прийнято рішення від 10.01.2020 №495-8/2020 «Про внесення змін до рішення Букачівської селищної ради від 24.12.2019 №479 «Про бюджет Букачівської селищної ради Букачівської ОТГ».

Суд вважає вказані доводи необґрунтованими, оскільки підпунктом 36 частини 1 статті 2 Бюджетного кодексу України чітко встановлено, що місцевий фінансовий орган - установа, що відповідно до законодавства України здійснює функції з складання, виконання місцевих бюджетів, контролю за витрачанням коштів розпорядниками бюджетних коштів, а також інші функції, пов`язані з управлінням коштами місцевого бюджету. Для цілей цього Кодексу орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань фінансів віднесено до місцевих фінансових органів. Сільський, селищний, міський (міста районного значення) голова забезпечує виконання функцій місцевого фінансового органу, якщо такий орган не створено згідно із законом.

Таким чином, з врахуванням приписів підпункту 36 частини 1 статті 2 та частини 7 статті 78 Бюджетного кодексу України, у даному випадку, у зв`язку із відсутністю місцевого фінансового органу, забезпечення виконання таких функцій покладено на Букачівського селищного голову.

Відповідачем не представлено суду офіційного висновку фінансового органу про перевиконання чи недовиконання дохідної частини загального фонду, про обсяг залишку коштів загального фонду бюджету, який слугував підставою для внесення змін у додаток №3 рішення Букачівської селищної ради від 24.12.2019 №479 «Про бюджет Букачівської селищної ради Букачівської ОТГ».

Окрім того, внесення змін у додаток №3 рішення Букачівської селищної ради від 24.12.2019 №479 «Про бюджет Букачівської селищної ради Букачівської ОТГ» селищною радою здійснено 10 січня 2020 року, тобто не за підсумками кварталу, як це передбачено в статті 78 Бюджетного кодексу України.

Як наслідок, суд дійшов висновку, що відповідачем при прийнятті рішення від 10.01.2020 №495-8/2020 «Про внесення змін до рішення Букачівської селищної ради від 24.12.2019 №479 «Про бюджет Букачівської селищної ради Букачівської ОТГ» не дотримано вимоги Бюджетного кодексу України, Закону України «Про місцеве самоврядування» щодо порядку внесення змін до місцевого бюджету.

Підсумовуючи вищенаведене з огляду на встановлені обставини, рішення Букачівської селищної ради: від 10.01.2020 №493-8/2020 «Про внесення змін до рішення сесії селищної ради №480 від 24.12.2019 «Про оплату праці Букачівського селищного голови, заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів, секретаря селищної ради у 2020 році»; від 10.01.2020 №494-8/2020 «Про внесення змін до рішення сесії селищної ради №481 від 24.12.2019 «Про преміювання у Букачівській селищній раді та її виконавчих органах»; від 10.01.2020 №495-8/2020 «Про внесення змін до рішення Букачівської селищної ради від 24.12.2019 №479 «Про бюджет Букачівської селищної ради Букачівської ОТГ» є протиправними та підлягають до скасування, а позовні вимоги Букачівського селищного голови ОСОБА_1 - до задоволення.

У відповідності до ч.1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи дане положення, суд присуджує за рахунок бюджетних асигнувань Букачівської селищної ради на користь Букачівського селищного голови ОСОБА_1 6306 грн. сплачених судових витрат.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати рішення восьмої сесії Букачівської селищної ради від 10.01.2020 №493-8/2020 «Про внесення змін до рішення сесії селищної ради №480 від 24.12.2019 «Про оплату праці Букачівського селищного голови, заступника селищного голови з питань діяльності виконавчих органів, секретаря селищної ради у 2020 році»; від 10.01.2020 №494-8/2020 «Про внесення змін до рішення сесії селищної ради №481 від 24.12.2019 «Про преміювання у Букачівській селищній раді та її виконавчих органах»; від 10.01.2020 №495-8/2020 «Про внесення змін до рішення Букачівської селищної ради від 24.12.2019 №479 «Про бюджет Букачівської селищної ради Букачівської ОТГ».

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Букачівської селищної ради (код ЄДРПОУ 04354781, вул.Чорновола,5, смт.Букачівці, Рогатинський район, Івано-Франківська область) на користь Букачівського селищного голови Воробця Тараса Івановича (с.Козарі, Рогатинський район, Івано-Франківська область) сплачений судовий збір у розмірі 6306 (шість тисяч триста шість) грн. 90коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного рішення суду.

Апеляційна скарга подається через Івано-Франківський окружний адміністративний суд або безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя /підпис/ Могила А.Б.

Рішення складене в повному обсязі 20 жовтня 2020 р.