Рішення № 92292877, 20.10.2020, Маньківський районний суд Черкаської області

Дата ухвалення
20.10.2020
Номер справи
701/978/20
Номер документу
92292877
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №701/978/20

Номер провадження2-а/701/25/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 жовтня 2020 року Маньківський районний суд, Черкаської області

в складі: головуючого - судді - А. І. Костенка

за участю секретаря - Е. М. Киряхно

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Маньківка справу за позовом ОСОБА_1 до кандидата на посаду Іваньківського сільського голови (нині діючого Іваньківського сільського голови) ОСОБА_2 , третя особа: Іваньківська сільська територіальна виборча комісія про оскарження реєстрації кандидата на посаду Іваньківського сільського голови,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся в суд з позовом до відповідача про оскарження реєстрації кандидата на посаду Іваньківського сільського голови.

На підставу своїх вимог спирається на те, що позивачу, кандидату на посаду Іваньківського сільського голови з публікації «Іваньківська сільська територіальна виборча комісія повідомляє», розміщеної в газеті Маньківські новини від 01 жовтня 2020 року щойно стало відомо про внесення посадовою особою, нині діючим Іваньківським сільським головою, кандидатом на посаду Іваньківського сільського голови ОСОБА_2 неправдивої інформації в офіційний документ. Під час передвиборчих агітацій кандидат ОСОБА_2 , на думку позивача, маючи на меті отримати перевагу на виборах Іваньківського сільського голови 25 жовтня 2020 року широко застосовує неправдиву інформацію стосовно її вищої освіти, якої насправді вона немає, тим самим вона маніпулює довірою виборців та штучно опускає рейтинг позивача довіри серед тих самих виборців. Однак, на думку позивача, ОСОБА_2 , неправдиву інформацію про вищу освіту внесла і в офіційний документ наданий до Іваньківської ТВК автобіографію. ОСОБА_2 в обов`язковому документі відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 224 Виборчого кодексу України автобіографії за її підписом, в графі відомості про освіту, зазначено: освіта вища, Чернігівський юридичний технікум, закінчила у 1982 році, юрист (кваліфікаційний рівень спеціаліст). Чернігівський юридичний технікум був заснований у 1969 році і готував фахівців (молодших спеціалістів) за спеціальностями «Право і організація соціального забезпечення», «право і організація соціального обслуговування громадян», «Бюджетний облік для системи соціального забезпечення». У 1993 році Чернігівський юридичний технікум увійшов у навчальний комплекс «Юрист», а через рік став юридичним коледжем. На думку позивача, Чернігівський юридичний технікум станом на 1982, коли ОСОБА_2 закінчила своє навчання жодним чином не мав статусу закладу вищої освіти, а відповідно і ОСОБА_2 не може мати вищої освіти закінчивши Чернігівський юридичний технікум. Подання правдивої автобіографії є необхідною умовою для реєстрації кандидата на посаду сільського голови відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 224 Виборчого кодексу України. Відповідно до п. 1 4.2 ст. 230 Виборчого кодексу України, ТВК відмовляє в реєстрації окремого кандидата на посаду сільського голови у разі невідповідності документів вимогам Виборчого кодексу України. Відповідно до ч. 3 ст. 230 Виборчого кодексу України, якщо уточнені або інші документи не надійшли у відповідний строк, то вони вважаються відсутніми. Іваньківською територіальною виборчою комісією, на думку позивача, допущено недбалість під час реєстрації кандидата на посаду Іваньківського сільського голови ОСОБА_2 , та допущено бездіяльність після позивача повідомлення ТВК про зазначення ОСОБА_3 неправдивої інформації в автобіографії. Відповідну скаргу до Іваньківської ТВК, якою допущено бездіяльність на подану скаргу, позивачем подано 17 жовтня 2020 року. В розгляді даної скарги позивачу відмовлено на підставі її подання до неіснуючої ТВК. Позивач же надав виправлений текст скарги в найменуванні юридичної особи. Станом на час подання позовної заяви реакція Іваньківської сільської ТВК відсутня, що і змусило позивача звернутися до суду з даним позовом.

Позивач в судове засідання не з?явився, але в своїй позовній заяві просив розгляд справи здійснити без його участі.

Відповідачка та її представник в судовому засіданні позов не визнали та заперечували проти його задоволення.

Представник третьої особи в судовому засіданні заперечувала проти задоволення позову.

Суд, вислухавши відповідача та його представника, представника третьої особи, з`ясувавши доводи позивача, викладені у позовній заяві, дослідивши письмові докази, встановив наступне.

Верховна Рада України постановою від 15 липня 2020 року №795-IX призначила чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на неділю, 25 жовтня 2020 року.

Центральна виборча комісія постановою від 8 серпня 2020 року №160 призначила перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів, а постановою від 14 серпня 2020 року №176 призначила перші вибори депутатів районних рад на 25 жовтня 2020 року. Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зазначає наступне. Спірні відносини врегульовані Виборчим кодексом України. Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 1 Виборчого кодексу України (далі - ВК України) вибори в Україні є основною формою народного волевиявлення, способом безпосереднього здійснення влади Українським народом. Вибори є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування. Підготовка та проведення виборів регулюються Конституцією України, цим Кодексом, законами України "Про Центральну виборчу комісію", "Про Державний реєстр виборців", іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства та актами Центральної виборчої комісії (ч. 1 ст. 2 ВК України). Частиною першою статті 11 ВК України визначено, що громадяни України, які є виборцями, мають право висування кандидатів на виборах, яке реалізується ними через політичні партії (далі - партії) та їхні місцеві організації або шляхом самовисування у порядку, встановленому цим Кодексом. Відповідно до ч. 1 ст. 32 ВК України визначено, що в Україні утворюються і діють передбачені цим Кодексом виборчі комісії як незалежні органи адміністрування виборчих процесів, які відповідно до своїх повноважень забезпечують здійснення визначених Конституцією України та цим Кодексом основних принципів виборчого права, засад виборчого процесу, реалізацію виборчих прав громадян України, підготовку та проведення виборів. Частиною другою статті 32 ВК України визначено перелік виборчих комісій: Центральна виборча комісія; окружні виборчі комісії; територіальні виборчі комісії; дільничні виборчі комісії. Повноваження територіальних виборчих комісій щодо організації підготовки і проведення місцевих виборів визначені ст.206 ВК України. Згідно з п. 4 ч. 2 ст.206 ВК України територіальна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, їх довірених осіб, представників, уповноважених осіб організацій партій - суб`єктів відповідного виборчого процесу та видає їм посвідчення. Загальний порядок висування кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови врегульовано статтею 216 Виборчого кодексу України. Так, згідно ч. 2 вказаної статті право висування кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, районних у місті рад, а також міських, сільських, селищних рад (територіальних громад з кількістю виборців 10 тисяч і більше) реалізується виборцями через місцеві організації політичних партій (далі - організація партії) у порядку, передбаченому цим Кодексом. Право висування кандидатів у депутати сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч) реалізується виборцями через організації партій або шляхом самовисування у порядку, визначеному цим Кодексом. Право висування кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови реалізується виборцями через організації партій або шляхом самовисування у порядку, передбаченому цим Кодексом. Ч. 4 вказаної статті встановлює обмеження щодо висування кандидатів, а саме:

- особа може бути висунута кандидатом у депутати у багатомандатному виборчому окрузі не більше ніж у два рівні місцевих рад.

- особа, висунута кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, не може одночасно бути висунута у будь-яких інших єдиних одномандатних виборчих округах з будь-яких місцевих виборів.

- особа, висунута кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови (міста з кількістю виборців до 75 тисяч), може одночасно бути висунута кандидатом у депутати у багатомандатному виборчому окрузі до відповідної сільської, селищної міської ради та/або до відповідної обласної ради.

- особа, висунута кандидатом на посаду міського голови (міста з кількістю виборців 75 тисяч і більше), може одночасно бути висунута кандидатом у депутати у багатомандатному виборчому окрузі тільки до відповідної міської ради.

Судом встановлено, що позивач просить відмінити рішення Іваньківської територіальної виборчої комісії про реєстрацію кандидата на посаду Іваньківського сільського голови ОСОБА_2 та зняти з місцевих виборів 25 жовтня 2020 року кандидатуру на посаду Іваньківського сільського голови Поліщук Л.М. Відповідно до ч. ч. 1-3 ст. 63 ВК України, рішення, дії чи бездіяльність, що стосуються виборчого процесу, можуть бути оскаржені до суду або до виборчої комісії. Оскарження рішень, дій чи бездіяльності, що стосуються виборчого процесу, до суду, а також розгляд та вирішення справ судом здійснюються в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України. Оскарження рішень, дій чи бездіяльності, що стосуються виборчого процесу, до відповідної виборчої комісії, а також розгляд скарг та прийняття рішення виборчою комісією здійснюються в порядку, визначеному цим Кодексом. Згідно з ч. ч. 1, 2, 3 ст. 64 ВК України, суб`єкт виборчого процесу може оскаржити рішення, дії чи бездіяльність, що стосуються виборчого процесу, до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України. Виключно до суду шляхом подання позовної заяви оскаржуються: 1) рішення, дії, бездіяльність Центральної виборчої комісії, дії або бездіяльність члена Центральної виборчої комісії; 1-1) рішення чи дії окружної виборчої комісії, рішення чи дії територіальної виборчої комісії, крім встановлених цим Кодексом випадків. Рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, їх членів, визначених статтею 65 цього Кодексу, також можуть оскаржуватися до суду шляхом подання позовної заяви. Стаття 65 ВК України містить визначення предмету та суб`єкта оскарження до виборчої комісії та суб`єктів розгляду скарг. Відповідно до ч. 1, п. 1 ч. 4 ст. 65 ВК України, суб`єктом звернення до виборчої комісії зі скаргою, що стосується виборчого процесу, може бути: 1) кандидат, зареєстрований для участі у відповідних виборах. Від імені кандидата суб`єктом звернення зі скаргою може бути також довірена особа кандидата, представник кандидата у Центральній виборчій комісії, територіальній виборчій комісії; 2) партія (організація партії) - суб`єкт відповідного виборчого процесу в особі її керівника, уповноваженого представника, уповноваженої особи партії (організації партії) чи іншої особи, уповноваженої рішенням центрального керівного органу партії (керівного органу організації партії); 3) офіційний спостерігач від кандидата, партії (організації партії) - суб`єкта відповідного виборчого процесу, громадської організації; 4) виборець, виборчі права або охоронювані законом інтереси якого щодо участі у виборчому процесі порушено рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта оскарження. До територіальної виборчої комісії, яка встановлює результати відповідних місцевих виборів, може бути подана скарга на: 1) рішення, дії чи бездіяльність територіальної виборчої комісії, яка встановлює підсумки голосування з відповідних місцевих виборів. Відповідно до п. 2.1 розділу 2 Порядку розгляду скарг виборчими комісіями з виборів Президента України, народних депутатів України, місцевих виборів, що є додатком до постанови Центральної виборчої комісії від 21 серпня 2020 року № 192 (далі - Порядок № 192), відповідно до частини першої статті 65 Кодексу, суб`єктом звернення до виборчої комісії зі скаргою, що стосується виборчого процесу, може бути: до виборчої комісії з місцевих виборів: 1) кандидат у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної в місті, селищної, сільської ради, кандидат на посаду сільського, селищного, міського голови, зареєстрований для участі у відповідних місцевих виборах. Від імені відповідного кандидата суб`єктом звернення зі скаргою може бути довірена особа такого кандидата; 2) місцева організація партії - суб`єкт виборчого процесу місцевих виборів в особі її керівника, представника місцевої організації партії у виборчій комісії Автономної Республіки Крим, обласній, районній, районній у місті, а також міській, сільській, селищній (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) виборчій комісії, уповноваженої особи місцевої організації партії в єдиному багатомандатному, територіальному виборчому окрузі чи іншої особи, уповноваженої рішенням керівного органу місцевої організації партії. При цьому з урахуванням положень частин першої, п`ятої, тринадцятої, чотирнадцятої статті 236 Кодексу скарга за підписом представника місцевої організації партії у виборчій комісії Автономної Республіки Крим, обласній, районній, районній у місті, а також міській, сільській, селищній (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) виборчій комісії може бути подана відповідно лише до виборчої комісії Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної в місті, а також міської, сільської, селищної (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) виборчої комісії; уповноваженої особи місцевої організації партії в єдиному багатомандатному, територіальному виборчому окрузі - до територіальної виборчої комісії на території відповідного виборчого округу з відповідних місцевих виборів; 3) офіційний спостерігач від кандидата в депутати сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч) в багатомандатному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, місцевої організації партії, яка висунула виборчі списки кандидатів у депутати на місцевих виборах, громадської організації - до територіальної виборчої комісії на території відповідного виборчого округу з відповідних місцевих виборів; 4) виборець, виборчі права або охоронювані законом інтереси якого щодо участі у виборчому процесі місцевих виборів порушено рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта оскарження.

Згідно з п.п. 3 п. 3.1 розділу 3 Порядку № 192, суб`єкти звернення зі скаргою, зазначені в пункті 2.1 цього Порядку, можуть з урахуванням вимог Кодексу та цього Порядку оскаржити: 3) до територіальної виборчої комісії, яка встановлює результати відповідних місцевих виборів: - рішення, дії чи бездіяльність територіальної виборчої комісії нижчого рівня, яка встановлює підсумки голосування з відповідних місцевих виборів; - рішення, дії чи бездіяльність дільничної виборчої комісії, яка забезпечує організацію і проведення відповідних місцевих виборів (у разі якщо підсумки голосування з відповідних місцевих виборів не встановлюються). Відповідно до ч. ч. 1, 2, 3, 5 ст. 72 ВК України, рішення суб`єкта розгляду скарги повинно бути законним і обґрунтованим. Перед розглядом скарги по суті виборча комісія вивчає скаргу для встановлення: 1) чи подано скаргу належним суб`єктом звернення зі скаргою, визначеним цим Кодексом; 2) чи віднесено цим Кодексом розгляд скарги до повноважень виборчої комісії (належний суб`єкт розгляду скарги); 3) чи дотримано суб`єктом звернення зі скаргою строки оскарження, встановлені цим Кодексом.

Згідно ч. 1 ст. 231 Виборчого кодексу України територіальна виборча комісія приймає рішення про скасування реєстрації кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, окремого кандидата у депутати, включеного до єдиного та/або єдиного та територіального виборчих списків організації партії (під час виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті, а також міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) із виключенням його з відповідних виборчих списків, про скасування реєстрації окремого кандидата у депутати у багатомандатному виборчому окрузі (під час виборів депутатів сільських, селищних, міських рад (територіальних громад з кількістю виборців до 10 тисяч) у разі: порушення порядку висування кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, встановленого частиною четвертою статті 216 цього Кодексу, в тому числі неподання кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови у порядку, встановленому цим Кодексом, заяви про підтвердження згоди балотуватися кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови від організації партії у разі виявлення включення цієї особи до виборчих списків, списків кандидатів до відповідної ради кількох організацій партій (пункт 7); виявлення інших обставин, які позбавляють особу, висунуту кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, права бути обраною депутатом, сільським, селищним, міським головою, старостою села, селища (пункт 8).

Згідно ч. 2 ст. 231 Виборчого кодексу України рішення про скасування реєстрації кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, з підстав, передбачених у пунктах 3 - 8 частини першої цієї статті, приймається відповідною виборчою комісією не пізніш як на третій день після отримання нею документів, що встановлюють відповідні факти чи підтверджують настання відповідних обставин.

Територіальна виборча комісія може прийняти рішення про скасування реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови не пізніше ніж за 18 днів до дня голосування.

Територіальна виборча комісія розглядає питання про скасування реєстрації кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови у присутності такого кандидата та представника організації партії у виборчій комісії. Про час розгляду такого питання зазначені особи повідомляються не пізніш як у день, що передує дню розгляду. У разі відсутності зазначених осіб, належним чином повідомлених про засідання з розгляду цього питання, питання розглядається територіальною виборчою комісією за відсутності зазначених осіб.

Враховуючи, що позивачем 18.10.2020 року повторно подано уточнену скаргу до Іваньківської ТВК на рішення Іваньківської сільської ТВК про реєстрацію кандидата на посаду Іваньківської сільської голови ОСОБА_2 . Станом на час подання позовної заяви 19.10.2020 року відповіді від Іваньківської сільської ТВК позивач не отримав.

Суд також зазначає, що згідно ст. ст. 230, 231 Виборчого кодексу України питання реєстрації, відмови у реєстрації та скасування реєстрації кандидатів у депутати та кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови відносяться виключно до компетенції територіальних виборчих комісій.

Натомість згідно ч. 2 ст. 2 КАС України до компетенції адміністративного суду відноситься перевірка законності прийнятих рішень, тому зобов`язання Іваньківської виборчої комісії зняти відповідача з реєстрації не відносяться до компетенції суду.

За вказаних обставин позовні вимоги позивача є необгрунтованими і задоволенню не підлягають.

Згідно із частиною першою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Статтею 72 КАС України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Відповідно до статті 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255, 273-277 КАС України, ст. ст. 1, 2, 11, 32, 63, 64, 65, 72, 206, 216, 230, 231 ВК України, суд, -

В И Р ІШ И В:

В задоволені позову ОСОБА_1 до кандидата на посаду Іваньківського сільського голови (нині діючого Іваньківського сільського голови) ОСОБА_2 , третя особа: Іваньківська сільська територіальна виборча комісія про оскарження реєстрації кандидата на посаду Іваньківського сільського голови - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом двох днів з дня його проголошення, а на судове рішення, ухвалене до дня голосування, - не пізніш як за чотири години до початку голосування.

Суддя А. І. Костенко