
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"20" жовтня 2020 р. справа № 300/1272/20
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Боршовського Т.І., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Перегінської селищної ради Рожнятівського району Івано-Франківської області про визнання протиправним та скасування рішення № 25 від 01.04.2020, -
ВСТАНОВИВ:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до Перегінської селищної ради в особі голови виконавчого комітету Перегінської селищної ради Абрам Ольги Василівни, в якому просила суд визнати протиправним з моменту прийняття та скасувати рішення № 25 від 01.04.2020 "Про встановлення режиму роботи окремих закладів торгівлі на час карантину".
Позовні вимоги мотивовані тим, що рішенням виконавчого комітету Перегінської селищної ради Рожнятівського району Івано-Франківської області № 25 від 01.04.2020 "Про встановлення режиму роботи окремих закладів торгівлі на час карантину", всупереч Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», зобов`язано скоротити час роботи трьох закладів торгівлі на час карантину, в одному з яких позивач здійснює підприємницьку діяльність. Так, фізична особа-підприємець ОСОБА_1 зазначила, що оскаржуваним рішенням № 25 від 01.04.2020 не застосовано вимоги про скорочення часу роботи щодо інших закладів торгівлі, які знаходяться в селищі міського типу Перегінське, Рожнятівського району, Івано-Франківської області. Позивач вказала на те, що до прийняття рішення № 25 від 01.04.2020 магазин « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за адресою: АДРЕСА_1 , в якому фізична особа-підприємець ОСОБА_1 здійснює підприємницьку діяльність, працював 24 години 7 днів на тиждень. В зв`язку з прийняттям рішення № 25 від 01.04.2020, відповідач фактично втрутився у вільну господарську діяльність позивача, створив незручності в роботі торгівельного закладу, який не відноситься до об`єктів спільної власності громади, що спричинило недоотримання прибутку через заборону роботи закладу з 22:00 год. до 08:00 год. Окрім цього, Виконавчий комітет Перегінської селищної ради Рожнятівського району Івано-Франківської області не проводив жодних переговорів з фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 щодо визначення графіку роботи торгівельного закладу, як це передбачено підпунктом 4 пункту «б» статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». За вказаних обставин, позивач просила суд визнати протиправним та скасувати рішення № 25 від 01.04.2020.
Ухвалою суду від 11.06.2020 позовну заяву залишено без руху у зв`язку з невідповідністю вимогам статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України та надано строк для усунення недоліків. Позивач у вказаний в ухвалі строк усунула недоліки.
Ухвалою від 30.06.2020 суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Ухвала від 30.06.2020 направлена за адресою місця знаходження Виконавчого комітету Перегінської селищної ради: вулиця Сагайдачного, 26, селище міського типу Перегінське, Рожнятівський район, Івано-Франківська область, 77662, вручено представнику відповідача 07.07.2020, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с. 48). Відзиву на позовну заяву чи будь-яких клопотань Перегінська селищна рада в особі голови виконавчого комітету Перегінської селищної ради Абрам Ольги Василівни суду не надала.
11.09.2020 на електронну пошту Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшло клопотання фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 від 07.09.2020 про заміну неналежного відповідача, згідно якого позивач просив суд замінити неналежного відповідача - Перегінську селищну раду в особі голови виконавчого комітету Перегінської селищної ради Абрам Ольги Василівни на належного відповідача - Перегінську селищну раду в особі Виконавчого комітету Перегінської селищної ради (а.с. 41).
Ухвалою від 15.09.2020 Івано-Франківський окружний адміністративний суд частково задовольнив клопотання фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 від 07.09.2020 про заміну неналежного відповідача: замінив відповідача в адміністративній справі № 300/1272/20: Перегінську селищну раду в особі голови виконавчого комітету Перегінської селищної ради Абрам Ольги Василівни на належного відповідача - Виконавчий комітет Перегінської селищної ради Рожнятівського району Івано-Франківської області. Також суд встановив Виконавчому комітету Перегінської селищної ради Рожнятівського району Івано-Франківській області з дня вручення цієї ухвали п`ятнадцятиденний строк для подання відзиву на позов.
Ухвала від 15.09.2020 направлена за адресою місця знаходження Виконавчого комітету Перегінської селищної ради: вулиця Сагайдачного, 26, селище міського типу Перегінське, Рожнятівський район, Івано-Франківська область, 77662, вручено представнику відповідача 23.09.2020, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення. Відзиву на позовну заяву чи будь-яких клопотань Виконавчий комітет Перегінської селищної ради суду не надав.
Згідно з частиною 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
За таких обставин, керуючись частиною 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, справа підлягає вирішенню за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, дослідивши письмові докази, судом встановлено таке.
ОСОБА_1 з 29.10.2003 зареєстрована як фізична особа-підприємець, основний вид діяльності 47.11 - роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами, що підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 12).
Згідно договору оренди приміщення № 02-01-2020 фізична особа-підприємець ОСОБА_1 орендує приміщення загальною площею 78,93 кв.м, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , в якому здійснює підприємницьку діяльність з торгівлі продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами (а.с. 34).
Позивач отримала ліцензію Головного управління ДПС в Івано-Франківській області на роздрібну торгівлю алкогольними напоями від 04.11.2019 реєстраційний № 09110308201903926 та ліцензію на роздрібну торгівлю тютюновими виробами від 04.11.2019 № 09110311201903215. Місце торгівлі: магазин « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 32-33).
Факт здійснення фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 підприємницької діяльності в магазині « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за адресою: АДРЕСА_1 також підтверджується довідкою № 3000480241 від 31.10.2018 про реєстрацію книги обліку розрахункових операцій та реєстраційним посвідченням № 3000480241 від 31.10.2018 (а.с. 30-31).
01.04.2020 Виконавчим комітетом Перегінської селищної ради Рожнятівського району Івано-Франківської області прийнято рішення № 25 від 01.04.2020 "Про встановлення режиму роботи окремих закладів торгівлі на час карантину" (а.с. 26).
Згідно пункту 1 вказаного рішення № 25 від 01.04.2020 вирішено скоротити час роботи та встановити режим роботи з 08:00 год. до 22:00 год. закладам торгівлі на час карантину: магазину "Пісня" (АДРЕСА_4); магазину " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (АДРЕСА_1); міні-маркету по вулиці АДРЕСА_2.
Відповідно до пункту 2 рішення № 25 від 01.04.2020 режим роботи вважається встановленим з дня набрання чинності рішення виконавчого комітету селищної ради і діє на час карантину.
Суб`єктам господарювання, які здійснюють діяльність до 22:00 години забезпечити дотримання правил торговельного обслуговування населення, громадського порядку та тиші під час роботи об`єктів (пункт 3 рішення № 25 від 01.04.2020).
Вважаючи протиправним рішення № 25 від 01.04.2020 Виконавчого комітету Перегінської селищної ради Рожнятівського району Івано-Франківської області "Про встановлення режиму роботи окремих закладів торгівлі на час карантину", фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернулась з цим позовом до суду.
Вирішуючи даний спір, суд виходив з таких мотивів та норм права.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування, визначає Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 № 280/97-ВР (надалі - Закон № 280/97-ВР).
Згідно з статтею 1 Закону № 280/97-ВР виконавчі органи рад - це органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.
Частинами 1 та 2 статті 2 Закону № 280/97-ВР визначено, що місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об`єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Частиною 1 статті 10 Закону № 280/97-ВР визначено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до частини 1 статті 11 Закону № 280/97-ВР виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Згідно з частиною 2 статті 11 Закону № 280/97-ВР виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
Частиною 6 статті 59 Закону № 280/97-ВР визначено, що виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради.
Як встановлено судом вище, 01.04.2020 Виконавчим комітетом Перегінської селищної ради Рожнятівського району Івано-Франківської області прийнято рішення № 25 від 01.04.2020 "Про встановлення режиму роботи окремих закладів торгівлі на час карантину" (а.с. 26).
Згідно з статтею 25 Закону № 280/97-ВР сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Так, повноваження в галузі житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, громадського харчування, транспорту і зв`язку, визначені статтею 30 Закону № 280/97-ВР.
Відповідно до підпункту 9 пункту «а» статті 30 Закону № 280/97-ВР до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження щодо встановлення зручного для населення режиму роботи підприємств комунального господарства, торгівлі та громадського харчування, побутового обслуговування, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад.
Підпунктом 2 пункту «б» статті 30 Закону № 280/97-ВР до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження щодо здійснення відповідно до законодавства контролю за належною експлуатацією та організацією обслуговування населення підприємствами житлово-комунального господарства, торгівлі та громадського харчування, побутового обслуговування, транспорту, зв`язку, за технічним станом, використанням та утриманням інших об`єктів нерухомого майна усіх форм власності, за належними, безпечними і здоровими умовами праці на цих підприємствах і об`єктах; прийняття рішень про скасування даного ними дозволу на експлуатацію об`єктів у разі порушення нормативно-правових актів з охорони праці, екологічних, санітарних правил, інших вимог законодавства.
Підпунктом 4 пункту «б» статті 30 Закону № 280/97-ВР до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження щодо встановлення за погодженням з власниками зручного для населення режиму роботи розташованих на відповідній території підприємств, установ та організацій сфери обслуговування незалежно від форм власності.
З огляду на зміст рішення № 25 від 01.04.2020 "Про встановлення режиму роботи окремих закладів торгівлі на час карантину", таке рішення прийнято Виконавчим комітетом Перегінської селищної ради Рожнятівського району Івано-Франківської області керуючись підпунктом 9 пункту «а», підпунктами 2, 4 пункту «б» статті 30 Закону № 280/97-ВР, з метою недопущення корона вірусу та на виконання вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 «Про запобігання поширенню на території України корона вірусу COVID-19».
В свою чергу, пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (в редакції, чинній на час прийняття оскаржуваного рішення) визначено заборонити:
1) відвідування закладів освіти її здобувачами до 24 квітня 2020 р.;
2) з 00 год. 01 хв. 17 березня 2020 р. до 24 квітня 2020 р. проведення всіх масових (культурних, розважальних, спортивних, соціальних, релігійних, рекламних та інших) заходів, у яких бере участь понад 10 осіб, крім заходів, необхідних для забезпечення роботи органів державної влади та органів місцевого самоврядування;
3) до 24 квітня 2020 р. роботу суб`єктів господарювання, яка передбачає приймання відвідувачів, зокрема закладів громадського харчування (ресторанів, кафе тощо), торговельно-розважальних центрів, інших закладів розважальної діяльності, фітнес-центрів, закладів культури, торговельного і побутового обслуговування населення, крім: торгівлі продуктами харчування, пальним, засобами гігієни, лікарськими засобами та виробами медичного призначення, ветеринарними препаратами, кормами, пестицидами та агрохімікатами, насінням і садивним матеріалом, засобами зв`язку за умови забезпечення відповідного персоналу засобами індивідуального захисту, а також дотримання відповідних санітарних та протиепідемічних заходів.
Зважаючи на те, що позивач в магазині « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за адресою: АДРЕСА_1 здійснює торгівлю продуктами харчування, встановлені пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» вимоги про заборону роботи суб`єктів господарювання не поширюються на вищевказаний заклад торгівлі фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 .
Окрім цього, суд звертає увагу на те, що постанова Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» не містить жодних застережень щодо роботи закладів торгівлі продуктами харчування в нічний час з 22:00 год. до 08:00 год.
Суспільні відносини, які виникають у сфері забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя, регулює Закон України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», який визначає відповідні права і обов`язки державних органів, підприємств, установ, організацій та громадян, встановлює порядок організації державної санітарно-епідеміологічної служби і здійснення державного санітарно-епідеміологічного нагляду в Україні.
Відповідно до статті 7 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» підприємства, установи і організації зобов`язані: за пропозиціями посадових осіб державної санітарно-епідеміологічної служби розробляти і здійснювати санітарні та протиепідемічні заходи; виконувати розпорядження і вказівки посадових осіб державної санітарно-епідеміологічної служби при здійсненні ними державного санітарно-епідеміологічного нагляду; усувати за поданням відповідних посадових осіб державної санітарно-епідеміологічної служби від роботи, навчання, відвідування дошкільних закладів осіб, які є носіями збудників інфекційних захворювань, хворих на небезпечні для оточуючих інфекційні хвороби, або осіб, які були в контакті з такими хворими, з виплатою у встановленому порядку допомоги з соціального страхування, а також осіб, які ухиляються від обов`язкового медичного огляду або щеплення проти інфекцій, перелік яких встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я.
Статтею 22 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» визначено вимоги до жилих та виробничих приміщень, територій, засобів виробництва і технологій.
Так, органи виконавчої влади, місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації та громадяни зобов`язані утримувати надані в користування чи належні їм на праві власності жилі, виробничі, побутові та інші приміщення відповідно до вимог санітарних норм.
У процесі експлуатації виробничих, побутових та інших приміщень, споруд, обладнання, устаткування, транспортних засобів, використання технологій їх власник зобов`язаний створити безпечні і здорові умови праці та відпочинку, що відповідають вимогам санітарних норм, здійснювати заходи, спрямовані на запобігання захворюванням, отруєнням, травмам, забрудненню навколишнього середовища.
Органи виконавчої влади, місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації та громадяни зобов`язані утримувати надані в користування чи належні їм на праві власності земельні ділянки і території відповідно до вимог санітарних норм.
Запобігання особливо небезпечним, небезпечним інфекційним хворобам, масовим неінфекційним захворюванням (отруєнням) та радіаційним ураженням визначено статтею 30 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення».
Так, Кабінет Міністрів України відповідно до закону встановлює карантинно-обмежувальні заходи на території виникнення і поширення інфекційних хвороб та уражень людей.
У разі виникнення чи загрози виникнення або поширення особливо небезпечних і небезпечних інфекційних хвороб, масових неінфекційних захворювань (отруєнь), радіаційних уражень населення органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування за поданням відповідних головних державних санітарних лікарів у межах своїх повноважень можуть запроваджувати у встановленому законом порядку на відповідних територіях чи об`єктах особливі умови та режими праці, навчання, пересування і перевезення, спрямовані на запобігання та ліквідацію цих захворювань та уражень.
Органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації зобов`язані забезпечувати своєчасне проведення масових профілактичних щеплень, дезінфекційних, дезінсекційних, дератизаційних, інших необхідних санітарних і протиепідемічних заходів.
У разі загрози виникнення або поширення особливо небезпечних і небезпечних інфекційних хвороб, масових неінфекційних захворювань (отруєнь) або радіаційних уражень відповідними головними державними санітарними лікарями на окремих територіях можуть запроваджуватися позачергові профілактичні щеплення, інші санітарні заходи відповідно до закону.
Таким чином, органи місцевого самоврядування за умови виникнення чи загрози виникнення або поширення особливо небезпечних і небезпечних інфекційних хвороб, масових неінфекційних захворювань (отруєнь), радіаційних уражень населення, можуть запроваджувати у встановленому законом порядку на відповідних територіях чи об`єктах особливі умови та режими праці, навчання, пересування і перевезення, лише за поданням відповідних головних державних санітарних лікарів у межах своїх повноважень.
З огляду на вказане правове регулювання, суд звертає увагу на те, що рішення відповідача за № 25 від 01.04.2020 "Про встановлення режиму роботи окремих закладів торгівлі на час карантину" не містить посилання та обґрунтування щодо встановлення обмеження в роботі вказаних закладів торгівлі відповідно до подання головного державного санітарного лікаря про запровадження таких заходів.
Відповідач, як суб`єкт владних повноважень, згідно з частиною 2 статті 77 КАС України не подав суду жодних доказів в підтвердження правомірності оскарженого рішення.
В той же час, як встановлено вище, постанова Кабінету Міністрів України 2020 № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» не містить жодних застережень щодо роботи закладів торгівлі продуктами харчування.
Суд звертає увагу на те, що загальні умови провадження торговельної діяльності суб`єктами оптової торгівлі, роздрібної торгівлі, закладами ресторанного господарства, основні вимоги до торговельної мережі, мережі закладів ресторанного господарства і торговельного обслуговування споживачів (покупців), які придбавають товари у підприємств, установ та організацій незалежно від організаційно-правової форми і форми власності, фізичних осіб - підприємців та іноземних юридичних осіб, що провадять підприємницьку діяльність на території України, визначає Порядок провадження торгівельної діяльності та правила торговельного обслуговування на ринку споживчих товарів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.2006 № 833.
Відповідно до пункту 13 Порядку провадження торгівельної діяльності та правила торговельного обслуговування на ринку споживчих товарів, режим роботи торговельного об`єкта та закладу ресторанного господарства, що належать до комунальної власності, встановлюється органами місцевого самоврядування відповідно до законодавства.
В той же час, законодавством не надано повноваження виконавчим комітетам як виконавчим органам сільських, селищних, міських рад щодо встановлення режиму роботи підприємств, установ, організацій, які не належать до комунальної власності, без погодження такого режиму із власником, як і скасування такого.
Такий висновок суду відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеній в постанові від 26.08.2020 за результатом розгляду справи № 164/1666/16-а.
В даному випадку суду не подано доказів належності магазину « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за адресою: АДРЕСА_1 , до комунальної власності відповідної територіальної громади селища. Як наслідок встановлення режиму роботи вказаного закладу торгівлі могло бути здійснено за умови обов`язкового погодження такого режиму із власником закладу.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 в позовній заяві зазначила, що Виконавчим комітетом Перегінської селищної ради Рожнятівського району Івано-Франківської області не здійснено з позивачем жодного погодження скорочення часу та встановлення режиму роботи магазину « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за адресою: АДРЕСА_1 . Доказів протилежного відповідач суду не надав.
Згідно з статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на позивача.
Відповідач не подав суду жодних доказів правомірності свого рішення.
З огляду на вказане, суд дійшов висновку, що приймаючи рішення № 25 від 01.04.2020 "Про встановлення режиму роботи окремих закладів торгівлі на час карантину" Виконавчий комітет Перегінської селищної ради Рожнятівського району Івано-Франківської області в частині, що стосується закладу торгівлі: магазину «Клеопатра» (АДРЕСА_1), діяв не на підставі та не у спосіб, що визначені законом, необгрунтовано, а тому рішення в цій частині є протиправним щодо позивача та підлягає скасуванню.
Що стосується позовної вимоги про визнання протиправним та скасування рішення Виконавчого комітету Перегінської селищної ради Рожнятівського району Івано-Франківської області № 25 від 01.04.2020 "Про встановлення режиму роботи окремих закладів торгівлі на час карантину" в частині, що стосується закладів торгівлі «Пісня» (АДРЕСА_4), міні-маркету по вулиці АДРЕСА_2, то суд зазначає таке.
Суд звертає увагу на те, що обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у звичайних законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.
З огляду на зазначене, вирішуючи спір, суд повинен пересвідчитись у наявності у особи, яка звернулась за судовим захистом, відповідного права або охоронюваного законом інтересу, встановити, чи є відповідне право або інтерес порушеним (встановити факт порушення), а також визначити чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством, та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права позивача. Тобто, обов`язковою умовою судового захисту є наявність порушених прав та охоронюваних законом інтересів безпосередньо позивача з боку відповідача, зокрема, наявність у особи, яка звернулася з позовом, суб`єктивного матеріального права або законного інтересу, на захист якого подано позов. Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті та є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.
Відповідно до частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Згідно з частиною 3 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Отже, оскарження акту чи дії суб`єкта владних повноважень надано особі, щодо якої цей акт чи дія прийняті чи вчинені або прав, свобод та інтересів якої він безпосередньо стосується. Вказане кореспондується з тим, що захисту адміністративним судом підлягає фактично порушене право особи у публічно-правових відносинах із суб`єктом владних повноважень при здійсненні ним визначених чинним законодавством владних управлінських функцій, а не відновлення законності та правопорядку у публічних правовідносинах. Оскільки позивачем подано суду докази здійснення торгівельної діяльності лише в закладі торгівлі: магазин « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (АДРЕСА_1), то рішення Виконавчого комітету Перегінської селищної ради № 25 від 01.04.2020 в частині встановлення обмежень щодо інших закладів торгівлі: магазину « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (АДРЕСА_4), міні-маркету по АДРЕСА_2 , не породжує для позивача права на захист, тобто права на звернення із цим адміністративним позовом.
Суд зазначає, що процесуальні законодавчі обмеження щодо можливості оскарження актів індивідуальної дії та дій суб`єкта владних повноважень щодо конкретної особи не шкодять самій суті права на доступ до суду, оскільки ці акти можуть бути оскаржені в суді їхніми адресатами, тобто суб`єктами, для яких відповідні акти та дії створюють права та/чи обов`язки.
Таким чином суд вважає, що позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Перегінської селищної ради Рожнятівського району Івано-Франківської області належить задовольнити частково: визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Перегінської селищної ради Рожнятівського району Івано-Франківської області № 25 від 01.04.2020 "Про встановлення режиму роботи окремих закладів торгівлі на час карантину" в частині скорочення часу роботи та встановлення режиму роботи закладу торгівлі: магазину « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (АДРЕСА_1), а в задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Щодо розподілу судових витрат у справі.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
В підтвердження судових витрат у справі представником позивача подано квитанцію № 32.18997.1/236318106 від 02.06.2020 про сплату судового збору в сумі 2102,00 грн. за подання позовної заяви (а.с. 1).
Доказів понесення позивачем інших судових витрат суду не подано. Також відсутні докази понесення судових витрат у справі відповідачем.
Отже, враховуючи часткове задоволення позову, позивачу належить присудити за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Перегінської селищної ради Рожнятівського району Івано-Франківської області 1051 грн. судових витрат по сплаті судового збору.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Перегінської селищної ради Рожнятівського району Івано-Франківської області № 25 від 01.04.2020 "Про встановлення режиму роботи окремих закладів торгівлі на час карантину" в частині скорочення часу роботи та встановлення режиму роботи закладу торгівлі: магазину « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (АДРЕСА_1).
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Cтягнути на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , АДРЕСА_3 ) за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Перегінської селищної ради Рожнятівського району Івано-Франківської області (ідентифікаційний код - 04355119, вулиця Сагайдачного, 26, селище міського типу Перегінське, Рожнятівський район, Івано-Франківська область, 77662) - 1051 (одну тисячу п`ятдесят одну) гривню судових витрат по сплаті судового збору.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Позивач: фізична особа-підприємець ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , АДРЕСА_3 .
Відповідач: Виконавчий комітет Перегінської селищної ради Рожнятівського району Івано-Франківської області, ідентифікаційний код - 04355119, вулиця Сагайдачного, 26, селище міського типу Перегінське, Рожнятівський район, Івано-Франківська область, 77662.
Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.