Рішення № 92287907, 13.10.2020, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.10.2020
Номер справи
260/2616/20
Номер документу
92287907
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

13 жовтня 2020 рокум. Ужгород№ 260/2616/20

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Скраль Т.В.

при секретарі Гонтовому Ю.О.,

за участю сторін:

позивач: ОСОБА_1 - не з`явився ,

відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області - представник Міськова Наталія Василівна,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

У відповідності до статті 243 частини 3 КАС України 13 жовтня 2020 року було проголошено вступну та резолютивну частини рішення. Рішення у повному обсязі було складено 19 жовтня 2020 року.

27 липня 2020 року, ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області, якою просить: 1) визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області від 17 березня 2020 року №921080805276 "Про відмову в перерахунку пенсії"; 2) зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок та одноразово виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII (в первинній редакції), починаючи з 1 жовтня 2017 року, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати без обмеження граничним розміром, на підставі довідки прокуратури Закарпатської області від 27 лютого 2020 року № 18-33-вих.2020, з урахуванням раніше виплачених сум та виплачувати її у відповідному розмірі; 3) визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови у переведенні з 01 червня 2020 року ОСОБА_1 на пенсію по вислузі років обчислену відповідно до Закону України «Про прокуратуру»; 4) зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити переведення ОСОБА_1 з 01 червня 2020 року з пенсії по віку обчислену згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на пенсію по вислузі років обчислену відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

1. Позиції сторін.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач являється пенсіонером та одержує пенсію за вислугу років на підставі статті 50-1 Закону України “Про прокуратуру”. На момент призначення та перерахунку пенсії жодних обмежень у розмірі її виплати або перерахунку законодавством встановлено не було. 13 грудня 2019 року, рішенням КСУ, визнано таким, що не відповідає Конституції України, положення частини 20 статті 86 Закону України “Про прокуратуру”, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються КМУ та встановлено, що частина 20 статті 86 Закону України “Про прокуратуру” підлягає застосуванню у первинній редакції. Таким чином відновлено порядок перерахунку раніше призначених пенсій. З метою реалізації права на перерахунок пенсії, позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, однак 17 березня 2020 року, відповідачем незаконно відмовлено у проведенні такого перерахунку, оскільки свідомо проігнорував зазначені положення рішення Конституційного суду України з метою його невиконання. Крім того у відмові відповідач посилається на зміст Постанови № 1155, однак така стосується працівників окружних прокуратур, які на момент звернення за перерахунком пенсії створені не були, відповідно працівники місцевих прокуратур, у тому числі і керівники, отримували заробітну плату на підставі Постанови № 657.

28 вересня 2020 року, відповідачем подано до суду відзив на позовну заявку, де проти задоволення позову заперечує та вказує, що після виходу позивача на пенсію позивачу неодноразово проводились перерахунки. Проте, з 01.06.2015 року перерахунки пенсії прокурорам не проводились у зв`язку з тим, що пунктом 5 розділу III Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 2 березня 2015 року № 213-VIII передбачено, що з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/довічне утримання призначаються відповідно до перелічених законів України, зокрема, Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ. Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року № 76-VIII частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ викладено у такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України". Крім того, 15 липня 2015 року набрав чинності Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII та на цій підставі втратила чинність частина вісімнадцята статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" № 1789-ХІІ. Разом із цим, порядок пенсійного забезпечення працівників прокуратури урегульовано статтею 86 Закону України "Про прокуратуру" № 1697-VII, відповідно до частини двадцятої якої (у редакції Закону України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Кабінетом Міністрів України, однак, не прийнято жодного нормативно-правового акту, який би регулював умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури. Отже, проаналізувавши Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-р(ІІ)/2019 та ч. 20 ст. 86 Закону України “Про прокуратуру” в первинній редакції, чітко можна виокремити послідовність дій, з настанням яких виникає право на проведення у позивачки перерахунку пенсії. Враховуючи наведені норми діючого законодавства та зважаючи на прийняте Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 p., позивач набув право на перерахунок раніше призначеної їй пенсії, у зв`язку з набранням чинності з 16.01.2020 Постановою Кабінету Міністрів України №1155 від 11.12.2019 "Про умови оплати праці прокурорів" з 01.02.2020, так на перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, а обставини настали 16.01.2020 року. Разом з тим, на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії на підставі частини двадцятої статті 86 Закону України “Про прокуратуру” №1697 та Постанови №657 приписи нормативно-правових актів, якими затверджувалась форма такої довідки та визначався порядок її заповнення, втратили чинність, а іншого нормативно - правового акту, який би регламентував підстави, форму, зміст, механізм видачі відповідної довідки, немає.

12 жовтня 2020 року, позивачем подано до суду відповідь на відзив, де вказує, що зі змісту Постанови № 1155 вбачається, що її положення застосовуються виключно до працівників новостворених прокуратур обласного рівня після проходження атестування їх працівниками. На час виникнення спірних правовідносин та на час надання цієї відповіді прокуратура Закарпатської області не є реформованою, отже її працівники отримують заробітну плату за Постановою №657. У відзиві відповідач наводить нові аргументи щодо неналежної форми поданої довідки та не згоден із включенням до цього документу таких складових заробітної плати як премії та матеріальної допомоги на оздоровлення. З цього приводу зазначає, що такі факти не є ані предметом, ані підставами позову, оскільки не зазначені у оскаржуваному рішенні про відмову в перерахунку пенсії, а отже виходять за межі позовних вимог та не можуть братися до уваги судом. Щодо поданої позивачем для перерахунку пенсії довідки, необхідно зазначити, що її форма розроблена Офісом Генерального прокурора України та погоджена Міністерством соціальної політики України, до складу якого входить і Пенсійний фонд України.

Позивач будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце судового розгляду в судове засідання не з`явився, однак скористався наданим йому правом визначеним ст. 194 КАС України та 13 жовтня 2020 року надіслав письмове клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Представник відповідача в судовому засіданні, проти задоволення позову заперечила з підстав викладених у відзиві на позовну заяву та просила суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

2. Обставини, встановлені судом.

Як встановлено судом в ході судового розгляду даної справи та вбачається із матеріалів такої, 15 серпня 2000 року ОСОБА_1 , була призначена пенсія за вислугою років, обчислена відповідно до вимог ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ із змінами несеними згідно з Законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, яка була призначена довічно в розмірі 90 відсотків від суми місячного заробітку.

27 лютого 2020 року Прокуратурою Закарпатської області позивачу видано довідку за №18-33 вих.2020 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії на прирівняній посаді заступника керівника місцевої прокуратури.

10 березня 2020 року позивач звернуся до ГУ ПФ України в Закарпатській області із заявою про перерахунок пенсії призначеної йому за вислугу років згідно Закону України «Про прокуратуру» та просив провести перерахунок на підставі довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії на прирівняній посаді заступника керівника місцевої прокуратури №18-33 вих.2020 від 27.02.2020 р.

17 березня 2020 року Відповідачем прийнято Рішення №921080805276 про відмову в перерахунку пенсії, яким позивачу відмовлено у перерахунку пенсії.

Відмова мотивована тим, що постановою КМУ “Про умови оплати праці прокурорів” від 11 грудня 2019 року № 1155, затверджено схеми посадових окладів прокурорів Офісу Генерального прокурора, обласних, окружних прокуратур та прирівняних до них прокуратур. При цьому, п.7 Постанови № 1155 встановлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсії, що призначені згідно із Законом України “Про прокуратуру” (а.с. 20).

3. Мотиви суду та норми права, застосовані судом.

Згідно з положеннями частини 2статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За змістом пункту 6 частини 1статті 92 Конституції України, виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Статтею 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

На час призначення позивачу пенсії (2000 рік) особливості пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих визначалися статтею 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.91 N 1789-XII (далі- Закон N 1789-XII):

прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Така пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку (частина перша статті 50-1);

обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком (частина дванадцята статті 50-1);

призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина сімнадцята статті 50-1).

До статті 50-1 Закону N 1789-XII вносилися зміни Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 N 3668-VI (далі - Закон N 3668-VI), унаслідок яких наведена вище частина сімнадцята статті 50-1 Закону N 3668-VI з 01.10.2011 стала вісімнадцятою, - тобто відбулась зміна порядкового номеру частини статті, що регламентувала порядок та підстави перерахунку пенсії, проте її текст залишився незмінним.

14.10.2014 ухвалено новий Закон України "Про прокуратуру" N 1697-VII (далі - Закон N 1697-VII).

Частина двадцята статті 86 Закону N 1697-VII (в первинній редакції) мала такий текст: "Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".

Отже, первісна редакція частини двадцятої статті 86 Закону N 1697-VII та частина сімнадцята (з 01.10.2011 - вісімнадцята) статті 50-1 Закону N 1789-XII містили аналогічні за змістом положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених працівникам прокуратури.

Розділ XII "Прикінцеві положення" Закону N 1697-VII щодо набрання ним чинності (в розрізі конкретних статей закону) неодноразово змінювався, переважна більшість статей (у т. ч. стаття 86) цього Закону набрали чинності з 15 липня 2015 року. Водночас з 15.07.2015 втратив чинність Закон N 1789-XII (крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п`ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів).

1 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року N 76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" (далі - Закон N 76-VIII), яким, з-поміж іншого, внесено такі зміни: частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" N 1789-XII (діяла до 15.07.2015) викладено в такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України";

частину двадцяту статті 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року "Про прокуратуру" N 1697-VII (набрала чинності 15.07.2015) викладено у такій редакції: "20. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".

Отже, починаючи з 1 січня 2015 року в Україні: жоден закон не визначав ані умов (підстав), ані порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених на підставі Закону України "Про прокуратуру"; законодавець делегував повноваження щодо встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінету Міністрів України.

У грудні 2019 року Конституційний Суд України за результатами розгляду справи N 3-209/2018 (2413/18, 2807/19) ухвалив рішення від 13.12.2019 N 7-р(II)/2019 та вирішив таке:

визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року N 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України;

положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року N 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Конституційний Суд України встановив такий порядок виконання рішення N 7-р(II)/2019: частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року N 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:

"20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".

Однією із вимог позивач просить зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок та одноразово виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII (в первинній редакції), починаючи з 1 жовтня 2017 року, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати без обмеження граничним розміром, на підставі довідки прокуратури Закарпатської області від 27 лютого 2020 року № 18-33-вих.2020, з урахуванням раніше виплачених сум та виплачувати її у відповідному розмірі.

10 березня 2020 року, позивач звернувся до ГУ ПФУ у Закарпатській області із заявою № 1776 про перерахунок пенсії у зв`язку із зміною надбавки.

До заяви надано, в тому числі, довідку №18 -33 вих. 2020 від 27 лютого 2020, про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії №18-33 вих.2020 від 27 лютого 2020 року, яка видана відповідно до рішення Конституційного суду України від 13 грудня 2019 року № 7-р(II)/2019 та постанови КМУ від 30 серпня 2017 року № 657 “Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури”, розмір заробітної плати (грошового забезпечення) з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за нормами чинними на 06 вересня 2017 року, (а.с. 24).

Відповідно до довідки, наданої прокуратурою Закарпатської області, про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії №18-33-вих. 2020 від 27 лютого 2020 року, розмір заробітної плати (грошового забезпечення) з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за нормами чинними на 06 вересня 2017 року за відповідною (прирівняною) посадою заступника керівника місцевої прокуратури становить: посадовий оклад – 7 460,00 грн., класний чин – 2 400,00 грн., надбавка за вислугу років (40%) – 2 984,00 грн., інші щомісячні надбавки (62%) – 7963,28 грн., премія (60%) – 12484,36 грн., матеріальна допомога (для оздоровлення) – 2774,30 грн., матеріальна допомога (для вирішення соціально-побутових питань) – 2774,30 грн., (а.с. 24).

Разом з тим, 17 березня 2020 року, рішенням №921080805276 ГУ ПФУ у Закарпатській області, відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки від 27 лютого 2020 року, наданої до заяви про перерахунок пенсії № 1776, ( а.с.20).

Відмова мотивована тим, що постановою КМУ “Про умови оплати праці прокурорів” від 11 грудня 2019 року № 1155 врегльовано оплату праці працівників органів прокуратури. При цьому, п.7 Постанови № 1155 встановлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсії, що призначені згідно із Законом України “Про прокуратуру”, (а.с. 20).

У рішенні пенсійного органу від 17.03.2020 року відповідач додатково зазначає, що перерахунок за викладених умов виникає за зверненням, що надходить починаючи з 13 грудня 2019 року та для яких момент виникнення права на перерахунок пенсії позивача настав не раніше 13 грудня 2020 року, ( а.с.20).

Однак, із такими доводами відповідача суд не погоджується, оскільки реалізація такого права була забезпечена саме рішенням Конституційного Суду від 13.12.2019 року. Крім того, довідка про розмір заробітної плати що враховується для перерахунку пенсій, яка була надана позивачем до пенсійного органу 10 березня 2020 року сформована на підставі рішення Конституційного суду від 13.12.2019 року та Постанови КМ України від 30.08.2017 року № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури".

Враховуючи, що позивачу видано довідку у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 657, якою внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012року № 505, тому постанова № 1155 не застосовується до спірних правовідносин.

Крім того, слід звернути увагу, що Постанова КМ України від 30.08.2017 року № 657 є чинною, а тому відсутні підстави для її незастосування та свідчить про підвищення заробітної плати прокурорським працівникам. Отже, суд дійшов висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до статті 86 Закону N 1697-VII на підставі довідки прокуратури Закарпатської області від 27 лютого 2020 року № 18-33-вих.2020.

Щодо питання обмеження пенсії максимальним розміром, то виходячи із застосованих нормативно-правових актів до позивача, в тому числі з часу призначення пенсії, судом не встановлено правових підстав для обмеження виплати пенсії позивача максимальним розміром.

З огляду на наведене, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про відмову в перерахунку пенсії за № 921080805276 від 17 березня 2020 року.

Щодо дати, з якої пенсійний орган має застосувати відповідний перерахунок, то суд виходить із того, що частина двадцята статті 86 Закону № 1697 (в первинній редакції, якою визначено умови та порядок перерахунку пенсії за вислугу років працівникам прокуратури) на підставі рішення Конституційного Суду України № 7-р(ІІ)/2019 набрала чинності 13.12.2019 року та підлягає застосуванню починаючи з цієї дати, а не як просить позивач з починаючи з 01 жовтня 2017 року , з урахуванням раніше виплачених сум та виплачувати її у відповідному розмірі. Отже, в цій частині позовна вимога підлягає до задоволення частково, з підстав, що вище зазначені.

Щодо вимог адміністративного позову про визнання неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови у переведенні з 01 червня 2020 року ОСОБА_1 на пенсію по вислузі років обчислену відповідно до Закону України “Про прокуратуру” та зобов`язання здійснити таке переведення ОСОБА_1 з 01 червня 2020 року з пенсії по віку обчислену згідно Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” на пенсію по вислузі років обчислену відповідно до Закону України “Про прокуратуру”, то судом встановлено наступне.

14 травня 2020 року відповідач листом № 0700-0328-8/15046 повідомив позивача про те, що у зв`язку з прийняттям постанови КМ України від 01.04.2020 року № 251 "Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році" з 01.05.2020 року згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до ч.2 статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" затвердженого постановою КМ України від 20.02.2019 року № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", позивача переведено на пенсію відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", оскільки розмір пенсії є більший від розміру пенсії Позивача обчислений згідно ЗУ "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та складає 4 795, 35 грн.

Отримавши такий лист, позивач у травні 2020 року звертається до пенсійного органу з проханням перевести його з автоматично призначеної йому відповідачем з 01.05.2020 року пенсії по віку на пенсію по вислузі років відповідно до вимог Закону "Про прокуратуру", (а.с.25).

02 червня 2020 року пенсійний орган листом № 1030-1169/м-02/8-0700/20 повідомляє ОСОБА_1 , що у відповідності до п.8 Порядку проведення перерахунку пенсії, з 01.05.2020 року розмір пенсії по віку є більшим від розміру пенсії згідно із законом "Про прокуратуру". Крім того, роз`яснюється позивачу про необхідність особисто з документами, що посвідчують особу (паспорт, ідент. код) звернутися до Мукачівського відділу обслуговування громадян для подання заяви встановленого взірця.

Згідно вимог пункту 8 Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до ч.2 ст. 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" затв. Постановою КМ від 20.02.2019 року № 124, визначено, що якщо розмір пенсії, обчислений відповідно до Закону, буде більшим від розміру пенсії, обчисленого відповідно до Митного кодексу України, Податкового кодексу України, Законів України “Про Кабінет Міністрів України”, “Про державну службу”, “Про Національний банк України”, “Про дипломатичну службу”, “Про службу в органах місцевого самоврядування”, “Про прокуратуру”, “Про статус народного депутата України”, “Про судоустрій і статус суддів”, “Про судову експертизу”, “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, “Про наукову і науково-технічну діяльність”, “Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів”, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 р. № 379, проводиться автоматичне, без звернення особи, переведення на пенсію на умовах, передбачених Законом, за матеріалами пенсійних справ, про що органи Пенсійного фонду України інформують зазначених осіб шляхом надсилання листа або смс-повідомлення на номер мобільного телефону операторів мобільного зв`язку України.

Абзацом 3 цього пункту, визначено, що особи, пенсію яким відповідно до абзацу другого цього пункту переведено на пенсію на умовах Закону "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" у будь-який час можуть звернутися до органів Пенсійного фонду України для переведення на пенсію/щомісячне довічне грошове утримання за нормами законодавчих актів, передбачених абзацом другим цього пункту, з установленням розміру пенсії/щомісячного довічного грошового утримання, отримуваного до такого переведення, з 1 числа місяця, наступного за місяцем, у якому надійшла відповідна заява.

Отже, суд погоджується із доводами позивача, що даним Порядком, за яким відповідач автоматично перевів ОСОБА_2 з 01 травня 2020 року з пенсії по вислузі років на пенсію по віку, не передбачено необхідності подання заяви встановленого взірця, тобто така заява може бути довільної форми. Зміст заяви позивача від 18 травня 2020 року (а.с.25) дає чітко зрозуміти намір заявника. Тому такі дії відповідача суд розцінює як протиправні, а вимога позивача про переведення з пенсії по віку на пенсію згідно Закону України "Про прокуратуру" з 01 червня 2020 року є такою, що узгоджується із Порядком визначеним Постановою КМ від 20.02.2019 року № 124.

Відповідно вимога позивача про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити переведення ОСОБА_1 з 01 червня 2020 року з пенсії по віку обчислену згідно Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” на пенсію по вислузі років обчислену відповідно до Закону України “Про прокуратуру” є похідною від вище задоволеної вимоги, та відповідно підлягає також до задоволення.

З огляду на встановлену під час розгляду справи протиправність рішення пенсійного органу щодо відмови у перерахунку пенсії позивача, з метою належного захисту прав позивача, суд дійшов висновку про необхідність зобов`язання відповідача здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Закарпатської області про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) від 27.02.2020 року за №18-33-вих 2020, виходячи з розрахунку 90 відсотків від суми місячної заробітної плати, починаючи з 13.12.2019 року та здійснити виплату різниці між нарахованою та фактично виплаченою пенсію.

У даному випадку, задоволення позовної вимоги про зобов`язання відповідача вчинити певні дії, є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.

Статтею 2 частини 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до статті 77 частини 1 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

З огляду на наведене, відповідачем не доведено, а позивачем спростовано правомірний характер рішення про відмову у проведенні перерахунку пенсії, у зв`язку з чим позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Частиною 3 статті 139 КАС України встановлено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Як встановлено з матеріалів справи, позивачем при подачі до суду позовної заяви було сплачено судовий збір у розмірі 840,80 грн., про, що свідчать квитанції від 21 липня 2020 року, (а.с.26).

З урахуванням часткового задоволення позову, суд приходить до висновку про необхідність стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області сплаченого судового збору у сумі 420,40 грн.

Керуючись статтями 9, 14, 90, 139, 242-246, 255 КАС України, суд, -

У Х В А Л И В:

1. Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області від 17 березня 2020 року №921080805276 "Про відмову в перерахунку пенсії".

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок та одноразово виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII (в первинній редакції), починаючи з 13 грудня 2019 року, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати без обмеження граничним розміром, на підставі довідки прокуратури Закарпатської області від 27 лютого 2020 року № 18-33-вих.2020, з урахуванням раніше виплачених сум та виплачувати її у відповідному розмірі.

4. Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови у переведенні з 01 червня 2020 року ОСОБА_1 на пенсію по вислузі років обчислену відповідно до Закону України “Про прокуратуру”.

5. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити переведення ОСОБА_1 з 01 червня 2020 року з пенсії по віку обчислену згідно Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” на пенсію по вислузі років обчислену відповідно до Закону України “Про прокуратуру”.

6. В решті позовних вимог - відмовити.

7. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88008, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4, код ЄДРПОУ 20453063) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) понесені витрати по сплаті судового збору в розмірі 420, 40 грн. (чотириста двадцять гривень, 40 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (з урахуванням особливостей, що встановлені Розділом VII КАС України).

СуддяТ.В.Скраль