
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 жовтня 2020 року м. Житомир справа № 240/7105/20
категорія 112030000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Романченка Є.Ю.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Житомирського об`єднаного міського військового комісаріату, Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання неправомірною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з вказаною позовною заявою, в якому просить:
- визнати неправомірною бездіяльність Житомирського об`єднаного міського військового комісаріату в частині не включення його у списки осіб на виплату щорічної одноразової грошової допомоги, як учаснику бойових дій, за 2020 рік;
- визнати неправомірною бездіяльність Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат в частині не нарахування та не виплатити щорічної одноразової грошової допомоги, як учаснику бойових дій, за 2020 рік;
- зобов`язати Житомирський об`єднаний міський військовий комісаріат включити у списки осіб на виплату щорічної одноразової грошової допомоги, як учаснику бойових дій, за 2020 рік;
- зобов`язати Житомирський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат нарахувати та виплатити щорічну одноразову грошову допомогу, як учаснику бойових дій, за 2020 рік.
В обґрунтування позовних вимог указує, що є учасником бойових дій з 2003 року, а тому відповідно до ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» має право на щорічне отримання до 5 травня одноразової грошової допомоги. Проте, всупереч вимогам ч. 2 ст. 2, 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», п. 3 ст. 22, ст. 8 Конституції України, належна грошова допомога не нараховувалась та не виплачувалась Житомирським обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, оскільки Житомирський об`єднаний міський військовий комісаріат протиправно не подавав його у списках осіб на виплату щорічної допомоги як учаснику бойових дій до 05 травня 2020 року.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду вказану позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні). Копію ухвали направлено сторонам.
Житомирським обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат подано до суду відзив на позовну заяву, з проханням відмовити в задоволенні позову в частині визнання неправомірною бездіяльності Центру щодо ненарахування та невиплати разової грошової допомоги до 5 травня. Заперечуючи проти позову в цій частині відповідач зазначав, що виплата разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 19 лютого 2020 №112 «Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” і “Про жертви нацистських переслідувань”» проводиться за переліками осіб, які мають право на отримання грошової допомоги, що подаються, в даному випадку, Житомирським об`єднаним міським військовим комісаріатом. Однак, станом на 25.05.2020 списки, у яких були б зазначені дані позивача до Центру не надходили, відповідно, нарахування та виплата допомоги не проводилась, оскільки у Центра законних підстав для цього не було. Наголошено, що у разі надходження до Центру списку із даними позивача, Центром у межах наданих повноважень буде нарахована йому разова грошова допомога до 5 травня у визначених постановою Уряду розмірах та перераховані кошти відповідному банку для зарахування на його рахунок. Стверджував, що Центр діяв відповідно до вимог законодавства України, звинувачення позивача у бездіяльності щодо не нарахування та невиплати позивачу разової грошової допомоги до 5 травня є безпідставними.
Житомирським об`єднаним міським військовим комісаріатом направлено до суду відзив на позовну заяву, за змістом якого відповідач позовні вимоги не визнає. При цьому вказує, що позивач не може бути включений в списки на виплату щорічної разової допомоги до 5 травня учасникам бойових дій - не пенсіонерам відповідно Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального статусу», оскільки ним не було надано документів, визначених у листі Житомирського ОМВК від 30.04.2020 вих.№1926.
Позивачем подано відповідь на відзив Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, у якій позивач відхиляє міркування відповідача у зв`язку з їх безпідставністю та необґрунтованість. Зокрема, вказав на те, що відповідачем не взято до уваги обставини встановлені постановою Вищого адміністративного суду України від 20.10.2015 в справі № К/800/25/15.
Суд, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначеними ст.ст. 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, позовну заяву, відзиви, повно і всебічно з`ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, дійшов наступних висновків.
Встановлено, що позивач має статус учасника бойових дій (посвідчення серії НОМЕР_1 , видано 15.09.2011 (дублікат)), та має право на пільги встановлені законодавством України для ветеранів війни.
24 квітня 2020 року ОСОБА_1 направив до Житомирського об`єднаного міського військового комісаріату звернення від 21.04.2020 з вимогою щодо надання Житомирському обласному центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат списку про надання йому щорічної одноразової грошової допомоги, як учаснику бойових дій, за 2020 рік.
Також позивачем направлено звернення до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат з проханням запросити з Житомирського об`єднаного міського військового комісаріату список про надання йому щорічної одноразової грошової допомоги та виплатити щорічну одноразову грошову допомогу, як учаснику бойових дій, за 2020 рік.
Житомирський об`єднаний міський військовий комісаріат у листі від 30.04.2020 за № 1926 просив позивача, для перевірки та уточнення облікових даних, звірки місця реєстрації та внесення його до списків на виплату щорічної допомоги до 5 травня учасникам бойових дій - не пенсіонерам, відповідно Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", надати: оригінал паспорта; ідентифікаційний код; військовий квиток.
Житомирським обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у листі від 22.05.2020 № 10/503 повідомлено ОСОБА_1 про те, що станом на 22.05.2020 списки, у яких були б зазначені його дані до Центру не надходили, відповідно, нарахування та виплата допомоги не проводилась.
Позивач, вважаючи бездіяльність Житомирського об`єднаного міського військового комісаріату в частині не включення його у списки осіб на виплату щорічної одноразової грошової допомоги, як учаснику бойових дій, за 2020 рік, і Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат в частині не нарахування та не виплатити щорічної одноразової грошової допомоги, як учаснику бойових дій, за 2020 рік, неправомірними, звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд ураховує наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них визначає Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 № 3551-XII (зі змінами та доповненнями, далі - Закон № 3551-XII).
Частиною 2 статті 4 Закону № 3551-XII встановлено, що до ветеранів війни належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни.
Відповідно до частини п`ятої статті 12 Закону № 3551-XII, щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
Виплата разової грошової допомоги врегульована статтею 17-1 Закону № 3551-XII.
Згідно із частиною першою вказаної статті Закону № 3551-XII, щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12 - 16 цього Закону, здійснюють центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, через відділення зв`язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
З метою забезпечення виплати разової грошової допомоги ветеранам війни, особам, на яких поширюється дія Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 19.02.2020 N 112 "Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" (далі - Постанова № 112).
Положеннями підпункту 1 пункту 1 Постанови N 112 установлено, що у 2020 році виплату до 5 травня разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" (далі - грошова допомога), проводить Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення), які розподіляють їх між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - районні органи соціального захисту населення), центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, що відповідають вимогам пункту 47 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України (далі - центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат).
У пункті 2 Постанови № 112 визначено - забезпечити подання до 23 березня 2020 р. районним органам соціального захисту населення переліків осіб, які мають право на отримання грошової допомоги: Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Національною гвардією, Національною поліцією, Державною податковою службою, Державною митною службою, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Службою безпеки, Службою зовнішньої розвідки, Міністерством юстиції, Управлінням державної охорони, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Адміністрацією Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, Державною спеціальною службою транспорту, Офісом Генерального прокурора, іншими утвореними відповідно до законів військовими формуваннями, підприємствами, установами, організаціями - щодо осіб, які не перебувають на обліку в органах Пенсійного фонду України; Пенсійним фондом України - щодо осіб, які перебувають на обліку в його органах.
Згідно із ч. 6 ст. 17-1 Закону № 3551-XII, разова грошова допомога не виплачується в разі смерті отримувача до 5 травня або набуття громадянином статусу згідно із статтями 6, 7, 9, 10, 11 цього Закону після 5 травня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.
Судом встановлено, що позивачу статусу учасника бойових дій встановлено у квітні 2003 року, а тому він набув право на отримання у 2020 році разової грошової допомоги до 5 травня.
Із матеріалів справи вбачається, що позивач перебуває на обліку у Житомирському об`єднаному міському військовому комісаріаті, відтак у списки на виплату разової грошової допомоги до 5 травня його дані включає Житомирський об`єднаний міський військовий комісаріат. Останнім позивача у списки на виплату разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік включено не було та, відповідно, Житомирським обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат нарахування та виплата разової грошової допомоги не проведено.
Суд наголошує, що ні лист Житомирського об`єднаного міського військового комісаріату від 30.04.2020, ні відзив на позовну заяву вказаного відповідача не містять посилання на підстави, визначені чинним законодавством України, які б перешкоджали у включенні ОСОБА_1 до списку на виплату разової грошової допомоги до 5 травня як учаснику бойових дій у 2020 році. На думку суду, вказані у листі від 30.04.2020 причини не можуть бути перешкодою для включення позивача до вказаного списку.
За наведених обставин, суд визнає протиправною бездіяльність Житомирського об`єднаного міського військового комісаріату щодо не включення ОСОБА_1 до списку осіб на виплату щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня, як учаснику бойових дій, за 2020 рік. Одночасно, суд, відповідно до приписів статті 245 КАС України, вважає за необхідне зобов`язати Житомирський об`єднаний міський військовий комісаріат включити ОСОБА_1 у списки осіб на виплату щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня, як учаснику бойових дій, за 2020 рік та направити такий список до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат для проведення нарахування та виплати разової грошової допомоги позивачу.
Щодо позовних вимог до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, то суд ураховує, що нарахування та виплата вказаним відповідачем одноразової грошової допомоги до 5 травня відбувається лише після надходження відповідних списків, у даному випадку, від Житомирського об`єднаного міського військового комісаріату.
Судом установлено, що до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат списку із включенням ОСОБА_1 на виплату щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня, як учаснику бойових дій, за 2020 рік не надходило, а тому пред`явлені у даному позові вимоги до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат є передчасними.
Слід вказати, що в листі від 22.05.2020 та відзиві на позов Житомирський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат зазначив, що у разі надходження до Центру списку із даними позивача, разова грошова допомога до 5 травня буде нарахована у межах повноважень Центру.
Згідно із ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
В контексті наведеного суд ураховує, що обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.
Зважаючи на те, що Житомирським обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат права позивача в частині не нарахування та не виплатити щорічної одноразової грошової допомоги, як учаснику бойових дій, за 2020 рік на підставі списку Житомирського об`єднаного міського військового комісаріату, до якого були включені дані позивача на виплату щорічної одноразової грошової допомоги, як учаснику бойових дій, за 2020 рік, на даний час, не порушені, а суд не може під час прийняття рішення вирішувати питання щодо правовідносин, які можливо будуть мати місце в майбутньому, суд залишає без задоволення позовні вимоги ОСОБА_1 до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.
Суд критично оцінює посилання позивача в частині спору з вказаним відповідачем на постанову Вищого адміністративного суду України від 20.10.2015 в справі № К/800/25/15, оскільки цим судовим рішенням вирішено спір щодо нарахування та виплати позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня на 2014 рік. Вказана постанова в справі № К/800/25/15 не має преюдиційного значення для спору в даній справі.
Відповідно до положень ч.ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи (ч. 1 ст. 72 вказаного Кодексу).
За змістом статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідно до пункту 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі "Hirvisaari v. Finland" від 27.09.2001, рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані. Згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Беручи до уваги приписи зазначених норм, оцінюючи наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити частково.
Враховуючи відсутність судових витрат у даній адміністративній справі, питання про їх розподіл судом не вирішується.
Керуючись статтями 72-77, 90, 241-246, 250, 255, 257 - 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_2 ) до Житомирського об`єднаного міського військового комісаріату (вул. Тараса Бульби - Боровця, 21, м. Житомир, 10031; код 07799718), Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (вул. Чуднівська, 105, м.Житомир, 10005, код 20405992) про визнання неправомірною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Житомирського об`єднаного міського військового комісаріату щодо не включення ОСОБА_1 до списку осіб на виплату щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня, як учаснику бойових дій, за 2020 рік.
Зобов`язати Житомирський об`єднаний міський військовий комісаріат включити ОСОБА_1 у списки осіб на виплату щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня, як учаснику бойових дій, за 2020 рік та направити такий список до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат для проведення нарахування та виплати разової грошової допомоги.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Є.Ю. Романченко