Рішення № 92287585, 20.10.2020, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.10.2020
Номер справи
200/7935/20-а
Номер документу
92287585
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 жовтня 2020 р. Справа№200/7935/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голубової Л.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області

про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про:

- визнання протиправними дій щодо не проведення індексації з 01.03.2019 року та з 01.05.2020 року;

- зобов`язання здійснити, з урахуванням раніше фактично виплачених сум, перерахунок та виплату призначеної пенсії за віком згідно ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»: а) з 01.03.2019 року із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії в розмірі 1,17; б) з 01.05.2020 року із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії в розмірі 1,11.

Крім того, просить поновити строк звернення до суду, оскільки про не проведення індексації позивач дізнався у червні 2020 року, після отримання відповіді на адвокатський запит та встановити судовий контроль за виконанням судового рішення.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач з 30.12.2017 року отримує пенсію за віком.

Адвокат позивача звернуся до відповідача з запитом від 03.06.2020 щодо надання відомостей про коефіцієнти по стажу та по заробітку, які застосовуються для нарахування пенсії та запросив надати виписку з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії з часу її призначення та з 01.03.2019 та з 01.05.2020, довідку про розмір призначеної і фактично отриманої пенсії з розшифруванням за видами доплат помісячно за період з часу призначення пенсії.

У відповіді від 12.06.2020 відповідач зазначив, що 31.12.2017 позивачу призначено пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та позивач є працюючим пенсіонером.

Зокрема, по пенсійній справі було проведено призначення пенсій із застосуванням середнього показника заробітної плати в Україні в розмірі 3764,40 грн. Страховий стаж, який враховано по 31.10.2017, складає: 38 років 10 місяців 13 днів. Коефіцієнт стажу складав: 0,38833 та з урахуванням кратності 1,35 - 0,52452. Доплата за понаднормативний стаж ст. 28 Закону 43,56 грн. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації складає 1,96939. Середня заробітна плата для обчислення пенсії становить 7413,57 грн. (3764,40 грн. - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії * 1,96939 (індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації).

Крім того, відповідач зазначив, що з 01.03.2019 року проведено масовий перерахунок пенсії у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (дохід в Україні), з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, шляхом збільшення зазначеного на 17% станом на 01.10.2017 року. Зі змінами від 01.03.2019р. (3764,40 грн. 4,17 = 4404,35грн.).

З 01.05.2020 року також проведено масовий перерахунок пенсії у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (дохід в Україні), з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, шляхом збільшення зазначеного на 11% станом на 01.10.2017р. Зі змінами від 01.05.2020р. (4404,35 грн. *1,11 = 4888,83 грн.).

При призначенні пенсії позивачу застосовувалась середня заробітна плата за 2014- 2016 рік яка становить 3764,40 грн. та коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35 у зв`язку з цим перерахунок пенсії з 01.03.2019р. та з 01.05.2020р. не проводиться.

Позивач вважає, що дії відповідача щодо не проведення індексації з 01.03.2019 та з 01.05.2020 є протиправними.

Згідно п. 4-4 Розділу XV «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %. (Абзац перший пункту 4-4 розділу XV застосовується з 1 жовтня 2017 року).

Пенсія позивача була призначена та обчислена відповідно до п. 4-4 Розділу XV «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Позивач вважає, що відповідач повинен був провести перерахунок пенсії: з 01.03.2019 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17 та з 01.05.2020 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 31 серпня 2020 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання на 24 вересня 2020 року.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 24 вересня 2020 року розгляд справи відкладено на 20 жовтня 2020 року.

Позивач в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Позивачем в позовній заяві викладено клопотання про розгляд справи без участі (а.с. 8).

Відповідачем надано письмовий відзив від 28.09.2020 року (а.с. 33-35). В обґрунтування незгоди з позовними вимогами зазначає, що ОСОБА_1 перебуває з 31.12.2017р. на обліку в Маріупольському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області та отримує пенсію відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003р.

На час призначення пенсії страховий стаж було враховано за період з 01.09.1973 р. по 30.10.2017р., який склав 38 роки 10 місяців 13 днів.

При призначенні пенсії було застосовано коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35. Коефіцієнт стажу роботи позивача на дату призначення пенсії склав 0,52425. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати для обчислення пенсії (після оптимізації) - 1,96939. Середній заробіток для обчислення пенсії складає 7413,57(1,96939 х 3764,40 грн. (показник заробітної плати ,що застосовується для призначення пенсії у 2017р.)). Розмір пенсії після з урахуванням доплати за стаж и надбавок склав 3949,41 грн.

З метою подальшої реалізації вимог ст. 42 закону України № 1058, 01.04.2020 Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову №251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році». Відповідно до п.2 Постанови №251, у 2020 році перерахунок пенсії згідно з порядком проведення перерахунку пенсії відповідно до ч.2ст. 42 закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058, затвердженого постановою КМУ №124 від 20.02.2019 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії в розмірі 1,11.

З 01.03.2019р. та з 01.05.2020р. проведено перерахунок пенсії позивачу відповідно до частини другої статті 42 Закону №1058 в порядку, встановленому Постановами Кабінету Міністрів України від 20.02.2019р. №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019р.» та від 01.04.2020р. №251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремих категоріям населення у 2020 році», шляхом збільшення показника середньої заробітної плати, з урахуванням якого обчислено пенсію, на 1,17 та 1,11 (з 01.03.2019р. - 3764,40 грн. х 1,17 =4404,35 грн. , з 01.05.2020 - 3764,40 грн. х 1,17 х1,11 = 4888,83 грн.).

Частиною другою статті 42 Закону № 1058 визначено, що для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124.

Цим Порядком відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначено механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Згідно із положеннями пунктів 2 та 3 Порядку перерахунку підлягають пенсії, обчислені відповідно до Закону № 1058, призначені за зверненнями, які надійшли по 31 грудня включно року, що передує року, в якому проводиться перерахунок, крім тих, які на дату проведення перерахунку переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на умовах, визначених абзацом третім частини третьої статті 45 Закону № 1058 (за зверненнями, які надійшли з 1 січня року, в якому проводиться перерахунок).

Пунктом 5 Порядку встановлено, що у 2019 році перерахунок пенсій у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.

Кожен наступний перерахунок у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Таким чином, з 1 березня 2019 року перерахунок пенсій здійснюється за умов, визначених пунктами 2, 3 та 5 Порядку, а саме - перерахунку підлягають пенсії, призначені відповідно до Закону № 1058 за зверненнями, які надійшли по 31 грудня включно року, що передує року, в якому проводиться перерахунок, та для обчислення розміру яких враховувався показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, станом на 1 жовтня 2017 року.

Пенсія позивачу призначена з 31.12.2017 відповідно до Закону № 1058, що відповідає вимогам, визначеним пунктами 2 та 3 Порядку.

Загальний стаж позивача становить - 38 р. 10 міс. 13 д., індивідуальний коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35 - 0,52425.

При проведенні перерахунку позивачу з 01.03.2019 враховано, що на коефіцієнт підвищується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з урахуванням якої визначено заробітну плату для обчислення пенсії. При цьому, при проведенні перерахунку застосовано величину оцінки одного року страхового стажу, яка передбачена статтею 25 Закону №1058 на дату проведення перерахунку, тобто 1,0 %.

При перерахунку застосовується величина оцінки одного року страхового стажу на дату проведення перерахунку, тобто 1 %. Особам, пенсії яким призначені з урахуванням коефіцієнту 1,35 % (звернення за призначенням, які надійшли у 4 кварталі 2017 року), перерахунки будуть проведені лише у тих випадках, якщо розмір пенсії, з урахуванням коефіцієнту вартості одного року 1 % та величини нової осучасненої заробітної плати будуть вищі ніж до перерахунку. Якщо внаслідок перерахунку, розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується при наступному збільшенні показника середньої заробітної плати.

Оскільки позивачу була призначена пенсія при врахуванні величини оцінки одного року страхового стажу 1,35 - розмір пенсійної виплати не перераховується.

З зазначених причин відповідач просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Відповідно до положень статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України даний предмет спору віднесено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, враховуючи, що відповідача у відповідності до норм законодавства повідомлено про наявність позову.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 є громадянином України, про що свідчить паспорт серії НОМЕР_1 (а.с. 10). Згідно паспортних даних позивач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 10 зв.бік).

Позивач з 31.12.2017 року отримує пенсію за віком, що не спростовується сторонами. При цьому, позивач працював та продовжує працювати в дійсний час, що також підтверджується сторонами.

Адвокат позивача звернуся до відповідача з запитом № 150 від 03.06.2020, в якому запросив надати виписку з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії з часу її призначення та з 01.03.2019 та з 01.05.2020, довідку про розмір призначеної і фактично отриманої пенсії з розшифруванням за видами доплат помісячно за період з часу призначення пенсії (а.с. 11).

В листі № 0580-03-8/1749 від 12.06.2020 управління зазначило, що 30.12.2017 позивачу призначено пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та позивач є працюючим пенсіонером (а.с. 12-13).

Крім того, відповідач зазначив, що по пенсійній справі було проведено призначення пенсій із застосуванням середнього показника заробітної плати в Україні в розмірі 3764,40 грн. Страховий стаж, який враховано по 31.10.2017, складає: 38 років 10 місяців 13 днів. Коефіцієнт стажу складав: 0,38833 та з урахуванням кратності 1,35 - 0,52452. Доплата за понаднормативний стаж ст. 28 Закону 43,56 грн. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації складає 1,96939. Середня заробітна плата для обчислення пенсії становить 7413,57 грн. (3764,40 грн. - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії * 1,96939 (індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації).

Розмір пенсії з 01.10.2017 з надбавками становить 3949,41 грн., з них: 3905,85 грн. розмір пенсії за віком, ст. 27 Закону, 43,56 грн. - доплата за понаднормативний стаж 3 роки (ст. 28 ч.1 абз 2).

З 01.03.2019 року проведено масовий перерахунок пенсії у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (дохід в Україні), з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, шляхом збільшення зазначеного на 17% станом на 01.10.2017р. Зі змінами від 01.03.2019р. (3764,40 грн. 4,17 = 4404,35грн.).

З 01.05.2020 року проведено масовий перерахунок пенсії у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (дохід в Україні), з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, шляхом збільшення зазначеного на 11% станом на 01.10.2017р. Зі змінами від 01.05.2020р. (4404,35 грн. *1,11 = 4888,83 грн.).

Оскільки при призначенні пенсії позивачу застосовувалась середня заробітна плата за 2014- 2016 рік, яка становить 3764,40 грн. та коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35, то перерахунок пенсії з 01.03.2019р. та з 01.05.2020р. позивачу не проводиться.

Перевіряючи правомірність дій відповідача щодо нездійснення перерахунку пенсії, суд виходить з наступного.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV регулюються відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування (далі - Закон № 1058-ІV).

Статтею 113 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що держава створює умови для функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування і гарантує дотримання законодавства з метою захисту майнових та інших прав і законних інтересів осіб стосовно здійснення пенсійних виплат.

Згідно із пунктом 1 частини 1 статті 8 Закону № 1058-ІV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

11.10.2017 набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 № 2148-VIII, згідно з частиною 2 Прикінцевих і перехідних положень якого, встановлено, що з 1 жовтня 2017 року до встановлення розміру прожиткового мінімуму, який буде більшим за розмір, встановлений на 1 грудня 2017 року та збільшений на 79 гривень, при призначенні та перерахунку пенсій, надбавок, підвищень, інших пенсійних виплат, встановлених законодавством, використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений на 1 грудня 2017 року Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік», збільшений на 79 гривень.

У разі якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону, розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Також Законом № 2148-VIII доповнено ч. 4-4 Прикінцевих положень Закону України №1058-IV.

Зокрема, з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.

Сторонами не спростовується факт призначення позивачу пенсії 30.12.2017 із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.

Згідно із статтею 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991р. №1282-ХІІ індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Статтею 2 цього Закону передбачено, що пенсії є об`єктом індексації грошових доходів населення. Індексація пенсій здійснюється шляхом їх підвищення відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Загальні положення щодо проведення індексації та перерахунку пенсії визначено статтею 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Частиною 2 статті 42 Закону №1058 (в редакції Закону від 03 жовтня 2017 року № 2148-VIII) передбачено, що для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 124 від 20.02.2019.

Так, відповідно до пунктів 1-2 вказаного Порядку цим Порядком відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон) визначено механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Перерахунку підлягають пенсії, обчислені, зокрема відповідно до Закону.

Згідно з пунктами 3-6 цього Порядку перерахунку підлягають пенсії, призначені за зверненнями, які надійшли:

- по 31 грудня включно року, що передує року, в якому проводиться перерахунок, крім тих, які на дату проведення перерахунку переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на умовах, визначених абзацом третім частини третьої статті 45 Закону (за зверненнями, які надійшли з 1 січня року, в якому проводиться перерахунок);

- в період з 1 січня року, в якому проводиться перерахунок, до дати, з якої проводиться перерахунок, обчислені відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається за такою формулою:

К=(ЗСЦ+ЗСЗ)*50%/100%+1,

де ЗСЦ - показник зростання споживчих цін за попередній рік (у відсотках);

ЗСЗ - показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, порівняно з попереднім роком (у відсотках), що визначається за такою формулою:

ЗСЗ=Псзп(1):Псзп(2)*100%-100%,

де Псзп (1) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за рік, що передує року, в якому проводиться збільшення;

Псзп (2) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за рік, що передує року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Починаючи з 2021 року показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначатиметься як співвідношення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду України для фінансування виплати пенсій у солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування коефіцієнт щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, може бути збільшено, але він не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України.

У 2019 році перерахунок пенсій у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 р. на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.

Кожен наступний перерахунок у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Під час перерахунку пенсій у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, призначених відповідно до Закону, застосовується величина оцінки одного року страхового стажу, визначена статтею 25 Закону на дату проведення перерахунку.

Під час перерахунку пенсій відповідно до цього Порядку враховуються суми доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством). Якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується під час наступного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» передбачено, що у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженим цією постановою, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17 у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного у цьому пункті, не досягає 100 гривень, встановлюється доплата до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 № 251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році» передбачено наступне:

1) у 2020 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,11;

2) у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного в цьому пункті, не досягає 100 гривень, встановлюється доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;

3) перерахунок пенсій, передбачений цим пунктом, проводиться з 1 травня 2020 року.

Таким чином, всупереч ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» відповідач не виконав свого обов`язку щодо індексації пенсії позивача, що призвело до того, що позивач отримує пенсію в меншому розмірі, чим передбачено вищенаведеними нормативно-правовими актами, тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до вимог пункту 4 частини першої статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема, визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії. Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень (ч. 2 ст. 5 КАС України).

Стосовно клопотання позивача про поновлення строку для подання даного адміністративного позову до суду, суд зазначає, що клопотання підлягає задоволенню оскільки, даний позов поданий на захист саме конституційних прав позивача, зокрема, права на пенсійне забезпечення за віком, гарантоване державою. Крім того, про причини порушеного права позивач дізнався з листа відповідача від 12.06.2020.

Щодо вимоги позивача про встановлення судового контролю, суд зазначає, що відповідно до ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах є саме диспозитивним правом суду, яке може використовуватись в залежності від наявності об`єктивних обставин, що підтверджені належними та допустимими доказами. Це виключно як певна (можливо, виняткова) міра впливу на той чи інший орган влади.

Позивач не навів аргументованих доводів та не надав доказів того, що прийняте рішення суду буде відповідачем тривалий час не виконуватись.

Враховуючи, що встановлення судового контролю за виконанням судового рішення є правом, а не обов`язком суду, суд не вбачає підстав для встановлення контролю за виконанням даного рішення шляхом зобов`язання відповідача подати звіт про виконання.

За вимогами ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно частини 3 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України у виняткових випадках залежно від складності справи складення рішення, постанови у повному обсязі може бути відкладено на строк не більш як десять, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження - п`ять днів з дня закінчення розгляду справи.

Відповідно до частини 4 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

З огляду на викладене, на підставі положень Конституції України, Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 року, ст.ст. 2, 17, 77, 90, 139, 242-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Поновити ОСОБА_1 процесуальний строк для звернення до суду з даним позовом.

Позовні вимоги ОСОБА_1 (місце реєстрації відповідно паспорта громадянина України: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження згідно даних з ЄДР: 87548, Доненька область, м. Маріуполь, вул. Зелінського, буд. 27-А, код ЄДРПОУ 42171861) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити.

Визнати протиправними дії Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо не проведення індексації пенсії ОСОБА_1 з 01 березня 2019 року та з 01 травня 2020 року.

Зобов`язати Маріупольське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити, з урахуванням раніше фактично виплачених сум, перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком згідно ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»: а) з 01.03.2019 року із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії в розмірі 1,17; б) з 01.05.2020 року із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії в розмірі 1,11.

Стягнути з Маріупольського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 42171861) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) судові витрати з судового збору у розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 20 жовтня 2020 року.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Рішення суду може бути оскаржене до Першого апеляційного адміністративного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя Л.Б. Голубова