
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 жовтня 2020 р. Справа№200/7047/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Олішевської В.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1
до відповідача: Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Публічного акціонерного товариства “По газопостачанню та газифікації “Донецькоблаз”
про: визнання протиправним та скасування рішення Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради Донецької області про припинення виплати субсидії з 01 травня 2019 року ОСОБА_1 , зобов`язання Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради Донецької області відновити раніше призначену ОСОБА_1 субсидію, яка була тимчасово припинена, з моменту її припинення, а саме з 01 травня 2019 року.
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Публічного акціонерного товариства “По газопостачанню та газифікації “Донецькоблаз” про визнання протиправним та скасування рішення Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради Донецької області про припинення виплати субсидії з 01 травня 2019 року ОСОБА_1 , зобов`язання Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради Донецької області відновити раніше призначену ОСОБА_1 субсидію, яка була тимчасово припинена, з моменту її припинення, а саме з 01 травня 2019 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила наступне, повідомленням про призначення субсидії на ЖКП від 23 травня 2019 року їй не було призначено субсидію з 1 травня 2019 року в зв`язку з наявністю боргу. Зазначене повідомлення отримано позивачем 16.08.2019 р. Позивач вважає, що зазначене повідомлення прийнято неправомірно, оскільки відповідачем неправомірно списано з особового рахунку (як невикористану) суму субсидії в розмірі 14263,11 грн., яка була надана на оплату послуг з газопостачання за період з 19.11.2015 р. по 02.12.2016 р., та внаслідок чого з грудня 2018 року і по 13 березня 2019 р., на рахунок не зараховувалася субсидія, внаслідок штучно створеного боргу. Перерахунок та повернення суми субсидії відбулось на підставі звернення Дружківського відділення Крматорського УГГ, а не відповідно до пункту 5 Порядку (п. 10 Порядку № 534). Крім того позивач, зазначила що вона оскаржила в судовому порядку дії ПАТ «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» Краматорське управління по газопостачанню та газифікації, Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради дії пов`язані з направленням інформації для перерахунку субсидії за період з 02 грудня 2015 р. по 30 листопада 2016 р. неправомірними. Та позовні вимоги були задоволені судом.
Позивач у судове зсідання з`явилася, позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила їх задовольнити.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував надавши відзив, в якому зазначив наступне, ОСОБА_1 перебувала на обліку в управлінні як одержувач житлової субсидії по 30.04.2019 р. Дружківським відділенням Краматорського УГГ на адресу Управління було направлено листа за № 887 від 20.11.2018 р. про проведення перерахунку субсидії за особовим рахунком АДРЕСА_1 з 19.11.2015 р. по 02.12.2016 р. На підставі зазначеного листа Управління виконало перерахунок та надлишкові суми субсидії у розмірі 14263,11 грн. було повернено бюджету. 17 грудня 2019 р. Управлінням було повернуто та зараховано на особовий рахунок позивача на підставі листа Краматроського УГГ за 18/778 від 10.12.2019 р. про приведення до попереднього стану нарахування субсидії за особливим рахунком позивача, та зроблено дорахунок субсидії за послуги опалення газом з 01.12.2015 р. по 30.11.2016 р. у розмірі 14263,11 грн. На час прийняття рішення від 23.05.2019 р., яким не призначено субсидію з 01.05.2019 р. за позивачем обліковувалась заборгованість з оплати житлово – комунальних послуг, а саме у Дружківському відділенні Краматорського УГГ – 13205,98 грн., загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Позивач не звернулась в строк передбачений законом до управління для відновлення раніше припиненої субсидії з 01.05.2019 р.
Представник відповідач у судове засідання з`явився підтримав обґрунтування які зазначені у відзиві на позовну заяву.
Третя особа явку свого представника у судове засідання не забезпечила, письмові пояснення з приводу позовних вимог не надала.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 04 серпня 2020 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 28 серпня 2020 р. суд призначив справу до розгляду за правилами загального позовного провадження у підготовче засідання на 21.09.2020 р.
Ухвалою від 21 вересня 2020 р. суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті в порядку письмового провадження.
Ухвалою від 12.10.2020 р. поновлено пропущений строк звернення до суду.
Згідно ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Приписами частини 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
З огляду на те, що позивач та представник відповідача не заперечували в судовому засіданні про розгляд справи в письмовому провадженні, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи без участі сторін в порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач – ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 з 30.09.1980 року, що підтверджується копією паспорта серія НОМЕР_1 (а.с. 19-20).
Позивачу з жовтня 2014 року було призначено житлову субсидію яку вона отримувала до 30 квітня 2019 р.
Відповідно до повідомлення про призначення субсидії на ЖКП ОСОБА_1 не була призначена субсидія з 1 травня 2019 р. в зв`язку з наявністю боргу по оплаті.
Вважаючи дане рішення про не призначення субсидії з 1 травня 2019 р. неправомірним, позивач звернулась з даним позовом до суду.
Згідно ст. 3 Конституції України, людина, її життя і здоров`я, честь і гідність. недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.
Відповідно до статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до положень статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Стаття 22 Загальної декларації прав людини, ст. 9 Міжнародного пакту про економічні, соціальні та культурні права, ст. 23 Європейської соціальної хартії (переглянутої) закріплюють право особи на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій визначає Положення про порядок призначення житлових субсидій, затверджене Постановою Кабінету Міністрів України, від 21.10.1995 № 848 "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива" (далі - Положення).
Пунктом 2 Положення визначено, що право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
Призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення). (п. 3 Положення).
Відповідно до пп. 5 п. 6 Положення житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо структурним підрозділом з питань соціального захисту населення отримано інформацію про наявність простроченої понад місяць (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії (крім заборгованості за послугу з постачання та розподілу природного газу, що нарахована виконавцем комунальної послуги з посиланням на рішення суду щодо норм споживання природного газу побутовими споживачами у разі відсутності лічильників газу та у зв`язку з приведенням об`ємів використаного природного газу побутовими споживачами до стандартних умов, а також заборгованості, що виникла у зв`язку з тим, що управитель, об`єднання, виконавець комунальних послуг не уклали договору з АТ “Ощадбанк” (його установами) для перерахування сум житлових субсидій у грошовій безготівковій формі).
Приписами п. 14 Положення для призначення житлових субсидій на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у п`ятиденний строк з дня його отримання подаються відомості про: суму простроченої понад один місяць (на дату подання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, а також сума простроченої понад один місяць (на дату подання такої інформації) заборгованості з оплати внеску за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами. До суми такої заборгованості за послугу з постачання та розподілу природного газу не включається заборгованість, що нарахована виконавцем комунальної послуги з посиланням на рішення суду щодо норм споживання природного газу побутовими споживачами у разі відсутності лічильників газу та у зв`язку з приведенням об`ємів використаного природного газу побутовими споживачами до стандартних умов.
Листом від 20.11.2018 р. № 887 ПАТ «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» Краматорське управління по газопостачанню та газифікації Дружківське відділення повідомило УСЗН Дріжківської міської ради про необхідність виконання перерахунку суми субсидії ОСОБА_1 , АДРЕСА_3 – котел одно контурний опломбований з 19.11.2015 р. по02.12.2016 р. (а.с. 198)
03.12.2018 р. Управлінням соціального захисту населення Дружківської міської ради проведено перерахунок суми субсидії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ) за період з 19.11.2015 р. по 02.12.2016 р. в розмірі 14263,11 грн. (а.с. 103-104)
Відповідно до наданої інформації в електронному вигляді відповідно до п. 13 Постанови КМУ № 848 від житлово – комунальних підприємств міста станом на 23 травня 2019 р. домогосподарство по АДРЕСА_2 мало прострочену понад місяць заборгованість по послузі Дружківське відділення Краматорського УГГ в сумі 13202,98 грн. станом. (а.с. 71)
В зв`язку з чим управлінням не було призначено субсидію на наступний період з 01.05.2019 р. про що прийнято повідомлення від 23.05.2020 р., яке оскаржується позивачем.
Крім того як зазначив відповідач 17.12.2019 р. було зроблено дорахунок субсидії по послузі газопостачання за період з 01.12.2015 р. по 30.11.2016 р. в сумі 14263,11 грн. відповідно до листа Дружківського відділення Краматорського УГГ від 10.12.2019 р. № 18/778, надісланий управлінню поштою (вх. № 6218 від 17.12.2019 р.)
23.01.2020 р. було повторно зроблено дорахунок субсидії в сумі 14263,1 грн., так як у зв`язку з технічною помилкою попередній дорахунок не було зараховано на особовий рахунок № НОМЕР_2 по послузі газопостачання.
Судом з матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 зверталась з позовом до Публічного акціонерного товариства «По газопостачанню та газифікації» Донецькоблгаз» Краматорське управління по газопостачанню та газифікації, Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради про визнання незаконними дії Краматорського управління по газопостачанню та газифікації по розрахунку суми невикористаної субсидії для відшкодування витрат на оплату за послуги з газопостачання в період з 19.11.2015 року по 02.12.2016 року у розмірі 14263,11 грн.; стягнення з Краматорського управління по газопостачанню та газифікації на її користь моральну шкоду у сумі 50000,00 грн.; визнання неправомірними дії Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради та скасування рішення Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради від 03 грудня 2018 року щодо проведення перерахунку субсидії за послугу з газопостачання за період з 19.11.2015 року до 02.12.2016 року, в результаті якого з особового рахунку була знята сума грошових коштів в розмірі 14263,11 грн.; зобов`язання Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради вирішити питання щодо надання субсидії за послугу з газопостачання за період з 19.11.2015 року по 02.12.2016 року та повернути протиправно зняту суму призначеної субсидії за період з 19.11.2015 року по 02.12.2016 року у розмірі 14263,11 грн.
Рішенням Дружківського міського суду від 25 лютого 2020 року в задоволені позовних вимог відмовлено.
Постановою Донецького апеляційного суду від 27 травня 2020 року по справі № 229/2370/19, апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково, Рішення Дружківського міського суду від 25 лютого 2020 року в частині відмови в задоволенні позовних вимог про визнання дій Публічного акціонерного товариства «По газопостачанню та газифікації» Донецькоблгаз» Краматорське управління по газопостачанню та газифікації неправомірними скасовано. Позовні вимоги в цій частині задоволені. Визнано дії Публічного акціонерного товариства «По газопостачанню та газифікації» Донецькоблгаз» Краматорське управління по газопостачанню та газифікації, пов`язані з направленням інформації для перерахунку субсидії за період з 02 грудня 2015 року по 30 листопада 2016 року неправомірними. В іншій частині рішення залишено без змін.
Постановою Донецького апеляційного суду від 27 травня 2020 року по справі № 229/2370/19 встановлено наступне, Рішенням Дружківського міського суду від 24 квітня 2018 року, залишеним без змін постановою Апеляційного суду Донецької області від 07 серпня 2018 року, за позовом ОСОБА_1 до ПАТ «Донецькоблгаз» було встановлено, що з жовтня 2015 року по квітень 2016 року після відключення відповідачем в будинку позивачки газового котла з причин його поломки, мало місце комплексне споживання газу для побутових потреб та позивач мала право на оплату з врахуванням пільгової роздрібної ціни на природний газ з урахуванням призначеної субсидії.
Дружківське відділення Краматорського УГГ направили на адресу Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради (УСЗН) лист за № 887 від 20 листопада 2018 року про проведення перерахунку субсидії за особовим рахунком домоволодіння у зв`язку із тим, що з 19.11.2015 року по 02.12.2016 року одноконтурний котел був опломбований і не було споживання газу.
На підставі зазначеного листа УСЗН виконало перерахунок та надлишкові суми субсидії у розмірі 14263,11 грн. було повернуто до бюджету.
Із витягу з особового рахунку, відкритого на ім`я позивача вбачається, що станом на 01 жовтня 2019 року у позивача виник борг по сплаті послуг з газопостачання в сумі 13245,86 грн.
10 грудня 2019 року Дружківське міське відділення Краматорського УГГ направило до Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради лист № 18/778, в якому просило анулювати їх лист від 20 листопада 2018 року № 887 та привести до попереднього стану нарахування субсидії за особовим рахунком по адресу АДРЕСА_2 .
17 грудня 2019 року Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради зробило донарахування субсидії за послуги опалення газом з 01 грудня 2015 року по 30 листопада 2016 року у розмірі 14263,11 грн. на підставі листа Краматорського УГГ від 10 грудня 2019 року.
31.01.2020 року субсидія в сумі 14263,11 грн. Управлінням соціального захисту населення Дружківської міської ради була повернута та зарахована на особовий рахунок позивача на підставі листа Краматорського УГГ за № 18/778 від 10.12.2019 року про приведення до попереднього стану нарахування субсидії за особовим рахунком домоволодіння АДРЕСА_2 .
За встановлених обставин висновок суду першої інстанції про те, що природний газ для опалення будинку ОСОБА_1 не використовувався, вона отримувала послуги газопостачання з 19.11.2015 року по 02.12.2016 року тільки на газову плиту та водонагрівач, тобто не було комплексного споживання газу, підстав для отримання субсидії за вказаний період у позивача не було, суперечить обставинам, встановленим рішення Дружківського міського суду від 24 квітня 2018 року за позовом ОСОБА_1 до ПАТ «Донецькоблгаз».
Рішенням Дружківського міського суду від 24 квітня 2018 року встановлено, що після відключення відповідачем в будинку ОСОБА_1 газового котла з причин його поломки, мало місце комплексне споживання газу для побутових потреб та позивач мала право на оплату з врахуванням пільгової роздрібної ціни на природний газ з урахуванням призначеної субсидії.
За таких обставин у Краматорського УГГ не було законних підстав для направлення 20 листопада 2018 року, всупереч встановленим рішенням Дружківського міського суду від 24 квітня 2018 року обставинам, листа в УСЗН про проведення перерахунку виплаченої ОСОБА_1 субсидії на житлово-комунальні послуги по сплину майже 2 років від періоду, за який пропонувалося зробити перерахунок. Саме такі дії Краматорського УГГ носили неправомірний характер.
Врегулювання відповідачем спору в добровільному порядку, відкликання свого листа та пропонування привести до попереднього стану нарахування субсидії за особовим рахунком по адресу АДРЕСА_2 підтверджує ту обставину, що відносно позивачки вчинялися неправомірні дії з боку відповідача, які виразилися в направленні листа за № 887 від 20 листопада 2018 року про проведення перерахунку субсидії за особовим рахунком домоволодіння адресу АДРЕСА_2 , у зв`язку із тим, що з 19.11.2015 року по 02.12.2016 року одноконтурний котел був опломбований, на адресу Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради, яке на підставі листа виконало перерахунок та надлишкові суми субсидії у розмірі 14263,11 грн. повернуло до бюджету, в результаті чого у позивачки утворилася заборгованість за споживання газу.
За таких обставин позовні вимоги про визнання дій Краматорського УГГ є неправомірними.
Дії ж Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради по перерахунку суми субсидії та поверненні до бюджету 14263,11 грн. були правомірними, оскільки УСЗН виконало перерахунок субсидії на підставі листа Дружківського міського відділення Краматорського УГГ.
31.01.2020 року субсидія в сумі 14263,11 грн. Управлінням соціального захисту населення Дружківської міської ради була повернута та зарахована на особовий рахунок позивача на підставі листа Краматорського УГГ за № 18/778 від 10.12.2019 року про приведення до попереднього стану нарахування субсидії за особовим рахунком домоволодіння адресу АДРЕСА_2 . Таким чином підстав для зобов`язання УСЗН зробити перерахунок та повернути на особовий рахунок позивача зняту суму субсидії у розмірі 14263,11 грн. не було.
Суд зазначає, предметом розгляду даної справи є визнання протиправним та скасування рішення Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради Донецької області про припинення виплати субсидії з 01 травня 2019 року ОСОБА_1 та зобов`язання Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради Донецької області відновити раніше призначену ОСОБА_1 субсидію, яка була тимчасово припинена, з моменту її припинення, а саме з 01 травня 2019 року.
Відповідно до ч. 5 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у цивільній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Постановою Донецького апеляційного суду від 27 травня 2020 р. по справі № 229/2370/19 встановлено неправомірні дії з боку Дружківського міського відділення Краматорського УГГ, які виразилися в направленні листа за № 887 від 20 листопада 2018 року про проведення перерахунку субсидії за особовим рахунком домоволодіння адресу АДРЕСА_2 , у зв`язку із тим, що з 19.11.2015 року по 02.12.2016 року одноконтурний котел був опломбований, на адресу Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради, яке на підставі листа виконало перерахунок та надлишкові суми субсидії у розмірі 14263,11 грн. повернуло до бюджету, в результаті чого у позивачки утворилася заборгованість за споживання газу.
Дії ж Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради по перерахунку суми субсидії та поверненні до бюджету 14263,11 грн. були правомірними, оскільки УСЗН виконало перерахунок субсидії на підставі листа Дружківського міського відділення Краматорського УГГ.
31.01.2020 року субсидія в сумі 14263,11 грн. Управлінням соціального захисту населення Дружківської міської ради була повернута та зарахована на особовий рахунок позивача на підставі листа Краматорського УГГ за № 18/778 від 10.12.2019 року про приведення до попереднього стану нарахування субсидії за особовим рахунком домоволодіння адресу м. Дружківка, вул. Менделєєва, 26. Таким чином підстав для зобов`язання УСЗН зробити перерахунок та повернути на особовий рахунок позивача зняту суму субсидії у розмірі 14263,11 грн. не було.
П. 14 Порядку № 848 визначено, що для призначення житлових субсидій на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у п`ятиденний строк з дня його отримання подаються відомості про: сума простроченої понад один місяць (на дату подання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, а також сума простроченої понад один місяць (на дату подання такої інформації) заборгованості з оплати внеску за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами. До суми такої заборгованості за послугу з постачання та розподілу природного газу не включається заборгованість, що нарахована виконавцем комунальної послуги з посиланням на рішення суду щодо норм споживання природного газу побутовими споживачами у разі відсутності лічильників газу та у зв`язку з приведенням об`ємів використаного природного газу побутовими споживачами до стандартних умов.
Відомості, зазначені в цьому пункті, можуть надаватися структурному підрозділу з питань соціального захисту населення у вигляді довідок, даних на електронних носіях інформації тощо.
Відомості, зазначені в абзацах восьмому - дванадцятому цього пункту, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення можуть отримувати також від організацій, що здійснюють нарахування плати за житлово-комунальні послуги, внесків/платежів об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком за договорами з управителями або об`єднаннями, виконавцями комунальних послуг, інформаційно-обчислювальних центрів, розрахункових центрів, центрів нарахування плати за житлово-комунальні послуги, центрів муніципальних систем управління тощо.
Структурним підрозділом з питань соціального захисту населення протягом 10 календарних днів з дня подання зазначених документів приймається рішення про: призначення житлової субсидії; відмову в призначенні житлової субсидії (у разі коли за результатами розрахунку житлової субсидії її розмір має нульове або від`ємне значення); відмову в призначенні житлової субсидії; подання документів на розгляд комісії.
У разі прийняття рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття. При цьому структурний підрозділ з питань соціального захисту населення самостійно обирає форму такого повідомлення (в паперовому або електронному (за наявності адреси електронної пошти) вигляді або смс-повідомлення).
У разі прийняття рішення про відмову в призначенні житлової субсидії структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття. При цьому структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує заявника про прийняте рішення в паперовому вигляді з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис із зазначенням причин відмови і порядку оскарження прийнятого рішення.
Рішення комісії про призначення або відмову в призначенні житлової субсидії може бути оскаржено заявником до суду.
Пунктом 16 Порядку № 848 визначено, що після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють призначення житлової субсидії на наступний строк для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому сезоні.
Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення без звернення громадян збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 14 цього Положення, і протягом 10 днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (відмову в призначенні) житлової субсидії та інформують про прийняте рішення громадян у порядку, визначеному пунктом 14 цього Положення.
У випадках, передбачених цим Положенням, структурний підрозділ з питань соціального захисту населення може подати документи щодо призначення житлової субсидії на розгляд комісії, про що інформує громадян у порядку, визначеному у пункті 14 цього Положення.
У разі отримання інформації про наявність заборгованості за житлово-комунальні послуги та/або внесків/платежів об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком, що відповідає вимогам, визначеним у підпункті 5 пункту 6 цього Положення, житлова субсидія на наступний сезон не призначається, про що структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує громадянина з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис, або відповідна інформація зазначається у платіжному документі.
Якщо протягом двох місяців з дати отримання повідомлення про відмову в призначенні житлової субсидії на наступний сезон громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або уклав договір про її реструктуризацію, або оскаржив наявність заборгованості в судовому порядку, житлова субсидія призначається з початку такого сезону.
Якщо громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або уклав договір про її реструктуризацію, або оскаржив наявність заборгованості в судовому порядку в строк понад два місяці з дати отримання повідомлення про відмову в призначенні житлової субсидії на наступний сезон, житлова субсидія в такому випадку призначається з місяця, наступного за місяцем, в якому громадянин вчинив такі дії.
Судом встановлено, що в зв`язку з неправомірними діями Дружківського міського відділення Краматорського УГГ, які виразилися в направленні листа за № 887 від 20 листопада 2018 року про проведення перерахунку субсидії за особовим рахунком домоволодіння адресу АДРЕСА_2 . За рахунок чого у позивача ОСОБА_2 станом на 23 травня 2019 р. по домогосподарству по АДРЕСА_2 була наявна прострочена понад місяць заборгованість по послузі наданій Дружківським відділенням Краматорського УГГ в сумі 13202,98 грн. Дані про наявність заборгованості в сумі 13202,98 грн. були надані відповідачу 23.05.2019 р., та зазначені данні стали підставою для прийняття оскаржуваного повідомлення про не призначення житлової субсидії з 1 травня 2019 р. з підстав наявності боргу.
Повідомлення про не призначення субсидії ОСОБА_1 в зв`язку з наявністю боргу по оплаті було складено 23 травня 2019 р., доказів направлення (вручення) зазначеного повідомлення в строки передбачені законодавством позивачу, відповідачем суду не надано. К судовому засіданні позивач зазначила, що дане повідомлення вона отримала в серпні 2020 р., представником відповідача у судовому засіданні дані обставини не спростовані.
Суд не приймає посилання представника відповідача, що позивач не звернулась в протягом двох місяців з дати отримання повідомлення про відсутність обставин які стали підставою для відмови у призначенні субсидії. Оскільки Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради було відповідачем по цивільній справі № 229/2370/19 предметом якої було визнання протиправних дій Дружківського міського відділення Краматорського УГГ, які виразилися в направленні листа за № 887 від 20 листопада 2018 року про проведення перерахунку субсидії за особовим рахунком домоволодіння адресу АДРЕСА_2 , у зв`язку із тим, що з 19.11.2015 року по 02.12.2016 року одноконтурний котел був опломбований, на адресу Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради, яке на підставі листа виконало перерахунок та надлишкові суми субсидії у розмірі 14263,11 грн. повернуло до бюджету, в результаті чого у позивачки утворилася заборгованість за споживання газу та визнання протиправних дій Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради по перерахунку суми субсидії та повернення до бюджету 14263,1 грн., зазначений спір перебував в провадженні суду першої інстанції з 26 квітня 2019 року таким чином суд вважає що відповідач був обізнаний про оскарження дій які стали підставою відмови у наданні субсидії позивачу. Крім того в рамках даної справи розглядалось питання щодо зобов`язання УСЗН Дружківської міської ради відновити раніше призначену позивачеві субсидію з моменту припинення 01 травня 2019 року, але зазначена вимога була залишена без розгляду.
Крім того 31.01.2020 року субсидія в сумі 14263,11 грн. управлінням соціального захисту населення Дружківської міської ради була повернута та зарахована на особовий рахунок позивача на підставі листа Краматорського УГГ за № 18/778 від 10.12.2019 року про приведення до попереднього стану нарахування субсидії за особовим рахунком домоволодіння адресу АДРЕСА_2 , доказів того що позивача було повідомлено про вчинені дії відповідачем суду не надано.
З урахуванням наведеного суд вважає, що рішення (повідомлення) від 23.05.2020 р. про непризначення субсидії ОСОБА_1 з 1 травня 2019 року підлягає скасуванню, оскільки порушує право позивача на призначення субсидії з 1 травня 2019 року в зв`язку з неправомірними діями Дружківського міського відділення Краматорського УГГ.
В зв`язку з чим, що позовна вимога про зобов`язання Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради Донецької області, відновити раніше призначену ОСОБА_1 субсидію, яка була припинена з моменту її припинення, а саме з 01 травня 2019 р., є похідною від вимоги про скасування рішення яким було відмовлено у наданні субсидії, тому підлягає задоволенню.
Відповідно до статті 19 Конституції України суд, як орган державної влади, зобов`язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням вищенаведеного позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Публічного акціонерного товариства “По газопостачанню та газифікації “Донецькоблаз” про визнання протиправним та скасування рішення Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради Донецької області про припинення виплати субсидії з 01 травня 2019 року ОСОБА_1 , зобов`язання Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради Донецької області відновити раніше призначену ОСОБА_1 субсидію, яка була припинена, з моменту її припинення, а саме з 01 травня 2019 року. підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Згідно з положеннями частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволені позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрат, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Ухвалою від 04 серпня 2020 р. було відстрочено сплату судового збору, таким чином, суд приходить до висновку про стягнення на користь державного бюджету судовий збір в розмірі 840,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради.
Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд –
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Публічного акціонерного товариства “По газопостачанню та газифікації “Донецькоблаз” про визнання протиправним та скасування рішення Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради Донецької області про припинення виплати субсидії з 01 травня 2019 року ОСОБА_1 , зобов`язання Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради Донецької області відновити раніше призначену ОСОБА_1 субсидію, яка була припинена, з моменту її припинення, а саме з 01 травня 2019 року – задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради Донецької області про припинення виплати субсидії з 01 травня 2019 року ОСОБА_1 .
Зобов`язати Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради Донецької області відновити раніше призначену ОСОБА_1 субсидію, яка була припинена, з моменту її припинення, а саме з 01 травня 2019 року
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради (код ЄДРПОУ 26010987, 854200, Донецька область, м. Дружківка, вул. Машинобудівників, буд. 64) на користь державного бюджету судовий збір у розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок.
Повний текст постанови складено та підписано 12 жовтня 2020 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до п.п. 15-5 п. 15 розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя В.В. Олішевська