
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 жовтня 2020 року ЛуцькСправа № 140/13782/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Ковальчука В.Д.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними щодо відмови в перерахунку та виплати пенсії з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, які позивач отримував на момент звільнення, та зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, які позивач отримував на момент звільнення, з 01 січня 2020 року.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що він є пенсіонером МВС та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII). При перерахунку пенсії позивачу у 2018 році, пенсійним органом не були враховані щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії, які позивач отримав на момент звільнення та були враховані йому при призначенні пенсії у 2005 році. Вважаючи такий підхід пенсійного органу до перерахунку пенсії незаконним та протиправним, позивач 10 серпня 2020 року звернувся до відповідача з заявою про перерахування йому пенсії з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, які він отримував на момент звільнення у 2005 році. При цьому позивач в заяві зазначив, що інформація про отримуванні ним щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії, знаходиться в його пенсійній справі та була врахована пенсійним органом про призначенні йому пенсії у вересні 2005 року.
На заяву, листом від 07.09.2020 №12455-121151/К-02/8-0300/20 Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області відмовило позивачу у перерахунку пенсії з 01.01.2020 вказавши, що перерахунок пенсії позивачу було проведено з 01.01.2018 відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення, виданої Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції, згідно якого грошове забезпечення становить 15540 грн., з них: 8880 грн.- оклад за посадою, 1480 грн. – оклад за військовим званням, 5180 грн. надбавка за вислугу років (50%). Також відповідач вказав, що у нього не було правових підстав для врахування до складу грошового забезпечення додаткові види (надбавки, доплати, підвищення) та премії, які особа отримувала на момент звільнення зі служби.
Відмову у перерахунку йому пенсії з 01.01.2020 позивач вважає протиправною, а тому просить позов задовольнити.
Ухвалою суду від 22.09.2020 відкрито провадження в справі та ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Згідно із частиною третьою статті 263 КАС України заявами по суті справи є позов та відзив.
У відзиві на позовну заяву від 09.10.2020 вих. №0300-0802-8/33057 відповідач позовних вимог не визнає, вважає позов безпідставним та таким, що не підлягає задоволенню (а.с.21-24). В обґрунтування зазначає, що перерахунок пенсії позивачу було проведено з 01.01.2018 відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення, виданої Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції, згідно якого грошове забезпечення становить 15540 грн., з них: 8880 грн. - оклад за посадою, 1480 грн. – оклад за військовим званням, 5180 грн. надбавка за вислугу років (50%). Позивач безпідставно вимагає від головного управління до зазначеного грошового забезпечення додати види грошового забезпечення, які були враховані при призначенні позивачу у 2005 році пенсії та провести перерахунок з 01.01.2020 року, з надуманої суми грошового забезпечення та дати, непередбаченої чинним законодавством. Відповідач вказує, що до його компетенції не входить формування грошового забезпечення позивача, проведення з 01.01.2020 року без законодавчих підстав перерахунку пенсії, суперечить частині 4 статті 63 Закону №2262-XII, а тому просить в задоволенні позову відмовити.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов не підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.
10 серпня 2020 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахування йому пенсії з 01.01.2020 з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, які він отримував на момент звільнення у 2005 році. При цьому позивач в заяві зазначив, що інформація про отримуванні ним щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії, знаходиться в його пенсійній справі та була врахована пенсійним органом про призначенні йому пенсії у вересні 2005 року.
Листом від 07.09.2020 №12455-121151/К-02/8-0300/20 Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області відмовило позивачу у перерахунку пенсії з 01.01.2020 вказавши, що перерахунок пенсії позивачу було проведено з 01.01.2018 відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення, виданої Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції, згідно якого грошове забезпечення становить 15540 грн., з них: 8880 грн.- оклад за посадою, 1480 грн. – оклад за військовим званням, 5180 грн. надбавка за вислугу років (50%). Також відповідач вказав, що у нього не було правових підстав для врахування до складу грошового забезпечення додаткові види (надбавки, доплати, підвищення) та премії, які особа отримувала на момент звільнення зі служби.
Позивач вважає, що при проведенні перерахунку пенсії у 2018 році, пенсійному органу необхідно було врахувати щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії, які позивач отримав на момент звільнення та були враховані йому при призначенні пенсії у 2005 році, а тому звернувся з даним позовом до суду.
Дослідивши спірні правовідносини, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України від 9 квітня 1992 року №2262-XIII (далі - Закон №2262-XII) "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених для поліцейських.
Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до абзацу другого розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова № 988) та постановою від 18 листопада 2015 року № 947 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268" встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Відтак, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
Проте з приводу зобов`язання відповідача перерахувати пенсію суд зазначає наступне.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок проведення перерахунку)
Згідно п. 2 Порядку на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв`язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п`ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Таким чином, Порядком №45 передбачено, що Міністерство внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій. В свою чергу, Пенсійний фонд України повідомляє головні управління в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління складають відповідні списки таких осіб та подають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії - органам, з яких особи були звільнені із служби.
Отже, станом на момент виникнення спірних правовідносин, а саме та на момент звернення позивача за перерахунком без повідомлення МВС та отримання відповідної довідки у Західному міжрегіональному управлінні з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції відсутні підстави та повноваження для проведення перерахунку пенсії позивачу.
Суд погоджується з твердженням відповідача, що до його компетенції не входить формування грошового забезпечення позивача.
Суд не заперечує проти права позивача на перерахунок пенсії на підставі постанови КМУ №988, проте станом на час виникнення спірних правовідносин у відповідача був відсутній обов`язок у його проведенні.
При цьому суд не знаходить правових підстав для заміни відповідача у справі, оскільки предметом спору є не видача оновленої довідки, а питання щодо проведення перерахунку пенсії.
Таким чином відмовляючи ОСОБА_1 у перерахунку пенсії, Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області, діяло на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, будинок 22-В, код ЄДРПОУ 13358826) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії відмовити.
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.Д. Ковальчук