Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16.02.2010 р. № 2а-42301/09/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мар'єнко Л.М.
при секретарі судового засідання - Макогон Н.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Закритого акціонерного товариства «Колос»
до Дергачівської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області
про скасування рішення про застосування штрафних фінансових санкцій № 000172211 від 25.09.2009 року,-
В С Т А Н О В И В:
ЗАТ «Колос» звернувся до адміністративного суду з позовом до Дергачівської МДПІ Харківської області, в якому просив скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 000172211 від 25.09.2009 року, посилаючись на те, що рішення прийнято відповідачем на підставі акту перевірки № 812/23-104/30753688 від 14.09.2009 року, з порушенням позивачем вимог ст.ст. 1, 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» № 185/94-ВР, оскільки відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.05.2009 року № 502, органам і посадовим особам, уповноваженим законами здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, до 31 грудня 2010 року видавати субєктові господарювання припис про усунення протягом 30 діб виявлених порушень, підготовлений на підставі акта про проведення перевірки, якщо інший строк не передбачено законом; приймати рішення про застосування до субєктів господарювання фінансових і адміністративних санкцій лише у разі невиконання ними протягом 30 діб від дня одержання приписів про усунення виявлених порушень (крім порушень, що неможливо усунути); не застосував ати санкції за порушення, які усунуті на виконання припису.
Відповідач заперечував проти позову, від представника відповідача Уварова В.М. до суду надійшли заперечення проти позову, в яких посилається на закони, якими керуються органи державної податкової служби у своїй діяльності. Зазначає, що мораторій на проведення перевірок постановою Кабінету Міністрів України № 502 не поширюється на планові перевірки за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державного цільових фондів податків та зборів. Застосування органами ДПС приписів про усунення виявлених порушень буде відхиленням від норм, визначених Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами». Законодавчі акти України не передбачають будь-яких виключень щодо незастосування до платників податків штрафних (фінансових) санкцій у разі їх усунення після перевірки.
У судовому засіданні представник позивача Чефранов О.А. підтримав позовні вимоги, посилаючись на наведені у позові обставини, пояснив, що порушення, викладені в акті перевірки, за які застосовані фінансові санкції відповідачем, вони по суті визнають, оспорюють лише процедуру накладення стягнення, вважаючи її неправомірною.
Представник відповідача Уваров В.М. у судовому засіданні заперечував проти позову, посилаючись на наведені у письмових запереченнях обставини.
Заслухавши пояснення сторін по справі, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступні обставини.
Закрите акціонерне товариство «Колос» є юридичною особою, зареєстроване Дергачівською районною державною адміністрацією 25.02.2000 року, що підтверджується копією свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи (а.с. 58).
З копії акту «Про результати виїзної планової виїзної перевірки ЗАТ «Колос» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2008 року по 30.06.2009 року за № 812/23-104/30753688 від 14.09.2009 року, складеного Дергачівською МДПІ Харківської області, судом встановлено, що в ході перевірки були виявлені, зокрема, наступні порушення:
ст. 1 Закону України від 23.09.1994 р. № 185/94-ВР «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», а саме виручка резидента згідно контракту № 290908/01F Zaklad Produkcyjno Handlowv «Eko-Toczek», Польща, зарахована на поточний валютний рахунок в уповноваженому банку пізніше 180 календарних днів з дати митного оформлення експортованого банку. Згідно ст. 4 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», ст. 16 Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ, субєкту господарювання нараховується пеня по контракту № 290908/01F від 29.09.08 року з нерезидентом Zaklad Produkcyjno Handlowv «Eko-Toczek», Польща, за кожен день прострочення у розмірі 0,3% від неотриманої виручки в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості;
ст. 2 Закону України від 23.09.1994 р. № 185/94-ВР «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» - продукція від нерезидента Behlen Mfg.Co, США, № 26-02-08 від 26.02.08 року, оплачена авансовим платежем, не отримана покупцем у термін 180 календарних днів з моменту здійснення такого платежу. Згідно ст. 4 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», ст. 16 Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ, субєкту господарювання нараховується пеня по контракту № 26-02-08 від 26.02.08 року з нерезидентом Behlen Mfg.Co, США, за кожен день прострочення у розмірі 0,3% від суми митної вартості недопоставленої продукції в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості.
Як встановлено з пояснень представник позивача Чефранова О.А., наданих у судовому засіданні, порушення, викладені в акті перевірки, позивач по суті визнає, оспорює лише процедуру накладення стягнення.
На підставі акту перевірки № 812/23-104/30753688 від 14.09.2009 року, начальником Дергачівської МДПІ винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 25 вересня 2009 року № 0000172211, за порушення ст.ст. 1, 2 Закону України від 23.09.1994 р. № 185/94-ВР «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» із змінами та доповненнями та на підставі п. 11 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», ст. 4 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», до позивача застосовано суму штрафних фінансових санкцій 915236, 32 грн.
У відповідності до вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. 11 ст. 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” № 509-ХІІ від 04 грудня 1990 року, з наступними змінами та доповненнями, органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право, зокрема, застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Згідно ст. 1, ч. 1 ст. 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», від 23 вересня 1994 року № 185/94-ВР, з наступними змінами та доповненнями, виручка резидентів у іноземній валюті підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у строки виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 180 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації) продукції, що експортується, а в разі експорту робіт (послуг), прав інтелектуальної власності - з моменту підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання послуг, експорт прав інтелектуальної власності. Перевищення зазначеного строку потребує висновку центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики. При цьому імпортні операції резидентів, які здійснюються на умовах відстрочення поставки, в разі, коли таке відстрочення перевищує 180 календарних днів з моменту здійснення авансового платежу або виставлення векселя на користь постачальника продукції (робіт, послуг), що імпортується, потребують висновку центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики.
У відповідності до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» порушення резидентами строків, передбачених статтями 1 і 2 цього Закону, тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотка від суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару) в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару).
Суд не бере до уваги посилання позивача на абз. 3, 4, 5 п. 1 ч. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 травня 2009 р. N 502 “Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності на період до 31 грудня 2010 року”, якими передбачено органам і посадовим особам, уповноваженим законами здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності до 31 грудня 2010 року видавати субєктові господарювання припис про усунення протягом 30 діб виявлених порушень, підготовлений на підставі акта про проведення перевірки, якщо інший строк не передбачено законом; приймати рішення про застосування до субєктів господарювання фінансових і адміністративних санкцій лише у разі невиконання ними протягом 30 діб від дня одержання приписів про усунення виявлених порушень (крім порушень, що неможливо усунути); не застосувати санкції за порушення, які усунуті на виконання припису, з огляду на наступне.
Пунктом 1 частини 2 ст. 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України встановлюються: Державний бюджет України і бюджетна система України; система оподаткування, податки і збори; засади створення і функціонування фінансового, грошового, кредитного та інвестиційного ринків; статус національної валюти, а також статус іноземних валют на території України; порядок утворення і погашення державного внутрішнього і зовнішнього боргу; порядок випуску та обігу державних цінних паперів, їх види і типи.
Питання щодо порядку застосування штрафних фінансових санкцій за порушення термінів розрахунків та отримання продукції у сфері зовнішньоекономічної діяльності врегульовано Законом України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», а також Законом України “Про державну податкову службу в Україні”, тобто на рівні закону. У зазначених законах вирішені питання і складу фінансових порушень, і порядку застосування санкцій за порушення.
Таким чином, постанова Кабінету Міністрів України від 21 травня 2009 р. N 502 не скасовує дію Законів України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», “Про державну податкову службу в Україні”.
Крім того, нормативно-правові акти на час розгляду судом даної справи не приведені у відповідність з цією постановою, що передбачено у п. 2 ч. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 травня 2009 р. N 502.
При розгляді зазначеного позову судом також враховано, що порушення термінів розрахунків та термінів отримання продукції у сфері зовнішньоекономічної діяльності фактично усунути неможливо, оскільки з подальшим виконанням умов зовнішньоекономічних контрактів порушені терміни не поновлюються. Тому застосування до позивача абз. 4 п. 1 ч. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 травня 2009 р. N 502 в частині прийняття рішення про застосування до субєктів господарювання фінансових і адміністративних санкцій лише у разі невиконання ними протягом 30 діб від дня одержання приписів про усунення виявлених порушень виключено наявним в абз. 4 п. 1 ч. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 травня 2009 р. N 502 застереженням «крім порушень, що неможливо усунути».
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про те, що відповідач при винесенні рішення про застосування до позивача штрафних фінансових санкцій № 000172211 від 25.09.2009 року діяв в межах своєї компетенції, обґрунтовано та законно, з дотриманням порядку застосування фінансової санкції, передбаченого Законом України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», а також Законом України “Про державну податкову службу в Україні”.
Згідно ст. 94 КАС України, у разі відмови у задоволенні позову, понесені позивачем судові витрати з відповідача не присуджуються.
Керуючись ст.ст. 19, 92 Конституції України, Законом України “Про державну податкову службу в Україні” № 509-ХІІ від 04 грудня 1990 року, Законом України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», ст.ст. 4, 7, 71, 86, 94, п.1 ст.158, 159, 160-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову Закритого акціонерного товариства «Колос» до Дергачівської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області про скасування рішення про застосування штрафних фінансових санкцій № 000172211 від 25.09.2009 року відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова у повному обсязі виготовлена 19 лютого 2010 року.
Суддя Мар'єнко Л.М.