Постанова № 9227253, 28.01.2010, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.01.2010
Номер справи
43609/09/2070
Номер документу
9227253
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

28 січня 2010 р.                                                                                 № 2-а- 43609/09/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Чалого І,С.,

при секретарі судового засідання Елоян Ж.Г.,

за участю представників сторін:

позивача Гвоздецького М.П.,

відповідача - Лобойко О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Червонозаводському районі міста Харкова до Кредитної спілки "Регіон" про стягнення заборгованості,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить суд стягнути з Кредитної спілки "Регіон", код ЄДРПОУ 26059427, заборгованість у розмірі 599037,26 грн., з них: суму 592087,26 грн. на розрахунковий рахунок 33219800700011, код платежу 11010100, одержувач УДК у Червонозаводськму районі м.Харкова, код ЄДРПОУ 24134627, в установі банку ГУДК у Харківській області, МФО 851011 та суму 6950,00 грн. на розрахунковий рахунок 31111104700011, код платежу 21080900, одержувач УДК у Червонозаводському районі міста Харкова, код ЄДРПОУ 24134627, в установі банку ГУДК у Харківській області, МФО 851011.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що кредитна спілка "Регіон" зареєстроване виконавчим комітетом Харківської міської ради, про що видано Свідоцтво про державну реєстрацію від 29.04.2002 року №14801200000000645. КС "Регіон" знаходиться на податковому обліку в ДПІ у Київському районі міста Харкова від 28.08.2008 року. Однак від 06.10.2009 року у зв'язку зі зміною місцезнаходження, пов'язаного зі зміною адміністративного району перебуває на обліку в ДПІ Червонозаводському районі м.Харкова. Фахівцями ДПІ у Київському районі міста Харкова була проведена планова виїзна перевірка КС "Регіон" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства. За результатами перевірки складено акт перевірки від 18.02.2009 року №1085/22-0/26059427, в якому зафіксоване порушення КС "Регіон" п.п. 2.11 п.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджених Правлінням НБУ від 15.12.04 №637, п.п.4.2.9 п.4.2 ст.4, п.п.8.1., 8.1.2 п.8.1 ст.8, п.п.9.2.3 п.9.2 ст.9 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб". На підставі вищевказаного акту перевірки ДПІ у Київському районі міста Харкова були винесені податкові повідомлення-рішення, які були отримані відповідачем, про що свідчить підпис на самих податкових рішеннях. Таким чином, загальна сума заборгованості КС "Регіон" складається по податку з доходів фізичних осіб та за порушення норм регулювання обігу готівки у розмірі 599037,26 грн.

Представник позивача в судовому засіданні вимоги адміністративного позову підтримав у повному обсязі, надав аналогічні обставинам справи пояснення та просив позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, зазначив, що КС "Регіон" діяв відповідно до норм податкового законодавства та не порушувало закону, а отже вимоги ДПІ у Червонозаводському районі міста Харкова є безпідставними та необґрунтованими, просив відмовити в задоволенні позову.

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд встановив наступне:

Кредитна спілка "Регіон" зареєстроване Виконавчим комітетом Харківської міської ради, про що видано свідоцтво про державну реєстрацію від 29.04.2002 року №14801200000000645.

КС "Регіон" знаходилась на податковому обліку в ДПІ у Київському районі міста Харкова від 28.08.2008 року. Однак від 06.10.2009 року у зв’язку зі зміною місцезнаходження, пов’язаного зі зміною адміністративного району перебуває на обліку в ДПІ у Червонозаводському районі міста Харкова. Юридична адреса відповідача: м.Харків, Червоношкільна набережна, 2.

Фахівцями Державної податкової інспекції у Червонозаводському районі міста Харкова була проведена планова виїзна перевірка КС "Регіон" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства.

За результатами перевірки було складено акт перевірки від 18.02.2009 року №1085/22-0/26059427, в якому зафіксовані наступні порушення КС "Регіон":

- п.п 2.11 п.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджених Правлінням НБУ від 15.12.2004 року №637,

- порушення у 2007, 2008 роках, пп.8.1.1, 8.1.2, п.8.1 ст.8 , п.п.9.2.3 п.9.2 ст.9 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб", а саме: донараховано податку з доходів фізичних осіб у сумі 196319,92 грн.,

- порушено у 2008 році пп.4.2.9 п.4.2 ст.4 Закону України "Про податок з доходу фізичних осіб, а саме: донараховано податку з доходів фізичних осіб у сумі 1042,50 грн.

На підставі вищевказаного акту перевірки ДПІ у Київському районі міста Харкова було винесено податкове повідомлення-рішення №0000991702/0 від 26.02.2009 року на суму 592087,26 грн., з яких 197362,42 грн. податок з доходів фізичних осіб - 197362,42 грн., штрафна санкція- 394724,84 грн., а також Рішення про застосування штрафних санкцій №0000092200 від 26.02.2009 року за порушення норм з регулювання обігу готівки за 2007 рік у сумі 6950,00 грн., яке до теперішнього часу не сплачено до бюджету.

Закон України, від 20.12.2001, № 2908-III "Про кредитні спілки" визначає організаційні, правові та економічні засади створення та діяльності кредитних спілок, їх об'єднань, права та обов'язки членів кредитних спілок та їх об'єднань.

Відповідно до вимог ст. 1 Закон України, від 20.12.2001, № 2908-III "Про кредитні спілки" кредитна спілка - це неприбуткова організація, заснована фізичними особами, професійними спілками, їх об'єднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об'єднаних грошових внесків членів кредитної спілки. Кредитна спілка є фінансовою установою, виключним видом діяльності якої є надання фінансових послуг, передбачених цим Законом.

Згідно приписів ч.1 ст.23 Закону України, від 20.12.2001, № 2908-III "Про кредитні спілки" внески (вклади) членів кредитної спілки на депозитні рахунки, а також нарахована на такі кошти та пайові внески плата (проценти) належать членам кредитної спілки на праві приватної власності.

Абзацом 1 ч.1 ст.21 зазначеного Закону передбачено, що кредитна спілка відповідно до свого статуту приймає вступні та обов'язкові пайові та інші внески від членів спілки.

Згідно абзацу 1 ч.2 ст.21 Закону кредитна спілка має право самостійно встановлювати, розмір плати (процентів), яка розподіляється на пайові членські внески та нараховується на внески (вклади), що знаходяться на депозитних рахунках членів кредитної спілки.

Відповідно до ч.3 ст.21 Закону України "Про кредитні спілки" нерозподілений доход, що залишається у розпорядженні кредитної спілки за підсумками фінансового року, розподіляється за рішенням загальних зборів, у тому числі між членами кредитної спілки, пропорційно розміру їх пайових внесків у вигляді відсотків (процентів). При цьому в першу-чергу відбувається необхідне поповнення капіталу та резервів. Сума доходу, яка розподіляється на додаткові пайові членські внески, визначається з дотриманням умови, що дохідність додаткових пайових членських внесків не може перевищувати більш ніж у два рази середньозважену процентну ставку дохідності внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитних рахунках за їх наявності. Решта доходу, що залишилася після формування капіталу і резервів та розподілу на додаткові пайові членські внески, розподіляється на обов'язкові пайові членські внески.

З аналізу норм Закону України "Про кредитні спілки" випливає, що відсотки є платою, яка нараховується кредитною спілкою на пайові внески фізичних осіб - членів кредитної спілки.

Згідно п.7.2. статті 7 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб", зі змінами та доповненнями (надалі - Закон) ставка податку становить 5 відсотків від об'єкта оподаткування, нарахованого податковим агентом як: процент на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок (у тому числі картковий рахунок); процент на вклад (внесок) до кредитної спілки, створеної відповідно до закону.

З наведеного випливає, що термін "вклад (внесок)" використовується як щодо вкладу/внеску на депозит кредитної спілки, так і вкладу/внеску на пайові внески членів кредитної спілки.

Разом з тим, при застосуванні цієї норми слід також враховувати, що відповідно до пп.22.1.4 п.22.1 ст. 22, підпункт 4.2.12 пункту 4.2 статті 4 Закону у частині включення до загального місячного оподатковуваного доходу доходів у вигляді процентів на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок (у тому числі картковий рахунок), вклад до небанківських фінансових установ згідно із законом або процентів (дисконтних доходів) на депозитний (ощадний) сертифікат та підпункти 9.2.1 і 9.2.2 пункту 9.2 статті 9 Закону у частині оподаткування процентів набирають чинності з 01.01.2010 року.

Враховуючи, що законодавець використовує терміни "процент на вклад/внесок" як щодо виплат на депозитні рахунки, так і щодо доходів на вклади/внески до кредитної спілки), з норми пп. 22.1.4 Закону випливає, що застосування положення п.7.2. Закону на момент виникнення спірних правовідносин було призупинено і не застосовувалось.

Зазначену позицію можна простежити і у інших положеннях Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», зокрема, п.п. 4.2.12. и 4.2 ст. 4 встановлено, що до складу загального місячного оподатковуваного доходу включається дохід у вигляді процентів (дисконтних доходів), дивідендів та роялті, виграшів, призів; інші доходи, крім зазначених у п. 4.3 цієї статті, однак, дію цієї норми зупинено у частині включення до загального місячного оподатковуваного доходу доходів у вигляді процентів на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок (у тому числі картковий рахунок), вклад до небанківських фінансових установ згідно із Законом або процентів (дисконтних доходів) на депозитний (ощадний) сертифікат згідно із Законом України «Про державний бюджет України на 2005 рік»від 23.12.2004 року № 2285-ІУ.

Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»від 01.07.2004 року № 1958- IV були внесені зміни до п.п. 4.3.5 п. 4.3 ст. 4 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», а саме п.п. «в»після слів і «неприбутковими організаціями»доповнено словами «(крім кредитних спілок та інших небанківських фінансових установ)», які набувають чинності з 01.01.2005.

З 01.01.2005 оподаткування такої плати (процентів) на пайові членські внески (вклади) та на внески (вклади), що знаходяться на депозитних рахунках членів кредитних спілок здійснюється на підставі спеціальної норми»що міститься у абзаці 4 п. 7.2 ст. 7 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб».

Стаття 9 цього Закону визначає оподаткування процентів, згідно якої, податковим агентом платника податку при нарахуванні (сплаті)-на його користь доходів, визначених у п.7.2 ст. 7, є особа, яка здійснює таке нарахування (сплату). Загальна сума податків, утриманих протягом звітного податкового місяця з таких нарахованих (сплачених) процентів платнику податку, сплачується (перераховується) таким податковим агентом до бюджету у строки, визначені законом для місячною податкового періоду.

Враховуючи положення п. п. 22.1.4 п.22.1 ст. 22 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»в редакції Закону № 1958 від 01.07.2004, п. 4.2.12 п. 4.2 ст. 4 цього Закону у частині включення до загального місячного оподатковуваного доходу доходів у вигляді процентів на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок (у тому числі картковий рахунок), вклад до небанківських фінансових установ згідно із законом або процентів (дисконтних доходів) на депозитний (ощадний) сертифікат та пп. 9.2.1 і пп. 9.2.2 п. 9.2 ст. 9 цього Закону у частині оподаткування процентів, набирають чинності з 01.01.2010.

Таким чином, до 01.01.2005 виплата процентів на пайові членські внески (вклади) та на внески (вклади) не оподатковувалися у зв'язку з тим, що кредитна спілка була нарівні з іншими неприбутковими організаціями і мала такі ж пільги по нарахуванню та сплаті податків: з 01.01.2005 року таку привілею виключена, проте цим же законом запроваджено спеціальне оподаткування таких надходжень (п. 7.2), що у правозастосуванні пов'язаний з п. 9.2, який відповідно до п.п 22.1.4 в частині оподаткування процентів набуває чинності з 01.01.2010.

Аналогічна позиція викладена у листі Комітету з питань фінансів і банківської діяльності Верховної Ради України від 08.06.2005 № 06-10/10-672.

З огляду на викладене, суд вважає, що норми абз 4 п.7.2 ст.7 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», розповсюджується на вклад, на проценти, на пойові внески членів кредитної спілки, однак, враховуючи положення п.п. 22.1.4, застосування цих положень призупинено до 2010 року, а тому у позивача відсутні правові підстави для донарахування відповідачу податкових зобов'язань з прибуткового податку у розмірі 196319,92 гр. та застосування штрафних санкцій в розмірі 392639,84 гр., за операціями з виплати доходів у вигляді процентів, сплачених (нарахованих) на пайові внески членам кредитної спілки у періоді, що перевірявся.

Крім того, суд звертає увагу на те, що податкове зобов'язання в сумі 3127,5 гр., з яких 1042 гр. 50 коп. основний платіж, а 2085 гр. штрафні санкції було погашено 23.03.09 р. (копія платіжного доручення від 23.03.09 р. додається), що було відомо ДПІ у Київському районі.

Також слід зазначити, що відносно питання відмінності між термінами «проценти на внески (вклади), що знаходяться на депозитних рахунках членів кредитної спілки та процентів на пайові членські внески (вклади до кредитної спілки) та чи розповсюджується положення ч. 4 п. 2.2 ст. 7 Закону України «Про податок на доходи фізичних осіб»на вклади на проценти на пайові внески членів кредитної спілки є «Висновок науково-правової експертизи при інституті держави та права ім.. В.М. Корецького НАН України № 126/256-е від 28.11.2006 р.

Згідно цього висновку положення ч. 4 п. 7.2. ст.. 7 Закону України «Про податок на доходи фізичних осіб»розповсюджується на вклад на проценти на пайові внески членів кредитної спілки з врахуванням положення п. 22.1.4 Закону України, застосування положення п. 7.2 Закону України «Про податок на доходи фізичних осіб»призупинено і не застосовується до 2010 року.

Враховуючи викладене, виплата відсотків на додаткові паї без нарахуванні та утримання прибуткового податку повністю відповідає вимогам Закону України "Про податок на доходи фізичних осіб", і тому донараховувати відповідачу податкові зобов'язання прибуткового податку у розмірі 196319,92грн. та застосовувати штрафні санкції 200% у сумі 392639,84 грн. у позивача підстав не було.

Пунктом 17.1.9 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" передбачено, що штрафні санкції накладаються на платника податків у розмірах, визначених цією статтею, за порушення податкового законодавства.

Відповідачем не допущено порушення податкового законодавства, а тому штрафні санкції застосовані до нього неправомірно.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 6-14, 71, 159-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову Державної податкової інспекції у Червонозаводському районі міста Харкова до Кредитної спілки "Регіон" про стягнення заборгованості –відмовлено в повному обсязі. <Текст ><Сума задоволення ><Текст >

Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлено 02.02.2010 року.

Суддя (підпис)< Текст >                                                            І.С.Чалий

Постанова не набрала чинності. Оригінал знаходиться у справі. Копія.Вірно< Текст >

Суддя Секретар< Текст >