Постанова № 9227057, 12.04.2010, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.04.2010
Номер справи
2-а-931/10/0270
Номер документу
9227057
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВІННИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

м. Вінниця, вул. Островського, 14

тел/факс (0432) 55-15-10, 55-15-15, e-mail: inbox@adm.vn.court.gov.ua

____________________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 квітня 2010 р.           Справа № 2-а-931/10/0270

Вінницький окружний адміністративний суд в складі

Головуючого судді Дмитришеної Руслани Миколаївни,

при секретарі судового засідання: Котюжанській Тетяні Олександрівні

за участю:

представника прокуратури: Сувалова В.О.

представника позивача: Поліщук В.В., що діє на підставі довіреності від 01.02.2010 року №01-20/48

відповідач: в судове засідання не зявився, хоча про час, дату та місце судового засідання повідомлений завчасно та належним чином. Причини неявки суду невідомі

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом: прокурора Ямпільського району в інтересах держави в особі Ямпільського районного центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття

до: комунального підприємства "Ямпільський міський житловий фонд"

про: стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків

ВСТАНОВИВ :

Прокурор Ямпільського району в інтересах держави в особі Ямпільського районного центру зайнятості – робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття заявлено позов до комунального підприємства «Ямпільський міський житловий фонд» (далі – КП «Ямпільський міський житловий фонд») про стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків.

Позов мотивовано тим, що станом на 01.01.2010 року за відповідачем рахується заборгованість зі сплати страхових внесків до Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в розмірі 1081,56грн., в тому числі – основний борг в сумі 994,08 грн. та пеня в розмірі 87,48 грн.

Оскільки, заборгованість в добровільному порядку не погашена, прокурор Ямпільського району в інтересах держави в особі Ямпільського районного центру зайнятості – робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, керуючись ст. 60 КАС України, звернувся до Вінницького окружного адміністративного суду з позовом про стягнення коштів.

Ухвалою суду від 10.03.2010 року відкрито провадження у справі.

У судовому засіданні прокурор та представник позивача позов підтримали повністю, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві просили суд задовольнити позовні вимоги.

Позиція відповідача щодо позову не відома, оскільки він заперечень на позовну заяву не подав та повноважного представника у судове засідання не направив. Про час і місце розгляду справи був повідомлений ухвалою суду від 10.03.10 р., яка направлена на адресу відповідача», що підтверджується витягом з реєстру відправленої кореспонденції судді Дмитришеної Р.М.

12.04.10 р. в судове засідання відповідач не з’явився повторно. Про час і місце розгляду справи був повідомлений завчасно та належним чином, а саме 26.03.2010 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення №2209429, яке долучено до матеріалів справи.

Отже, судом вжито всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином про час і місце розгляду справи з його участю та реалізації ним права судового захисту, своїх прав та інтересів. Таким чином, суд прийшов до висновку, що відповідач, який належним чином повідомлений, умисно ухилився від представництва в судовому засіданні своїх інтересів.

На підставі вищевикладеного, з урахуванням клопотань учасників процесу, суд ухвалив розглядати справу без участі відповідача.

Заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Відносини, що виникають із загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття врегульовані, зокрема, нормами Закону України від 02.03.2000 №1533-ІІІ "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" (далі - Закон №1533) та Інструкцією "Про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття" (далі – Інструкція №339), затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.12.2000 за №339.

Відповідно до положень Закону №1533, Фонд є правонаступником державного фонду сприяння зайнятості населення, що ліквідується. При цьому, Постановою Кабінету Міністрів України від 14.06.2000 №955 "Про організаційні заходи щодо запровадження загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття" передбачено, що, у зв'язку з ліквідацією державного фонду сприяння зайнятості населення, з 1 січня 2001 р. кошти загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, а також суми, одержані внаслідок погашення заборгованості із збору на соціальне страхування на випадок безробіття та інших боргів до державного фонду сприяння зайнятості населення, зараховуються на рахунок Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.

Згідно зі ст. 12 Закону №1533 виконавчим органом Фонду є Виконавча дирекція Фонду, яка діє від імені Фонду та підзвітна йому в межах та порядку, передбачених статутом Фонду. Функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості, які, зокрема, представляють інтереси Фонду в судових та інших органах.

Судом встановлено, що комунальне підприємство «Ямпільський міський житловий фонд» зареєстрований як платник страхових внесків до Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття з 09.02.2007 року. Згідно довідки №99 з ЄДРПОУ комунальне підприємство «Ямпільський міський житловий фонд» є юридичною особою, ідентифікаційний код 34244039, місцезнаходження якого м. Ямпіль, вул. Леніна, 140, Вінницька область. (а.с.15)

Оскільки, відповідач вчасно не сплачував страхових внесків до Фонду, Ямпільським районними центром зайнятості, на підставі направлення №79 від 30.11.09 р. (а.с.5) проведено позапланову перевірку відповідача щодо додержання вимог законодавства в сфері зайнятості населення.

За результатами перевірки, спеціалістом державної служби зайніятості складено Акт перевірки про виявлені порушення за №82 від 07.12.09 р. (а.с.6-9) з якого вбачається, що КП «Ямпільський міський житловий фонд» починаючи з листопада 2008 року не своєчасно перераховувались страхові внески до Фонду і не в повному обсязі в звязку із чим на день проведення перевірки була встановлені порушення вимог ст.35 Закону України "Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".

На підставі даного акту перевірки, директором центру зайнятості прийнято рішення від 14.01.2009 року №1 про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків, у тому числі донарахованих сум страхових внесків (недоїмки), пені та штрафу з відповідача в розмірі 1217,56 грн., у тому числі заборгованість зі сплати страхових внесків, яка становить 994,08 грн., пеня в розмірі 87,48 грн. та штраф у розмірі 136 грн. (а.с.10)

Згідно матеріалів справи, відповідачем на час розгляду справи сума штрафу в розмірі 136 грн. сплачена, тому заборгованість зі сплати страхових внесків станом на 01.03.2010 року становить 994,08 грн. основного боргу (недоїмки) та 87,48 грн. пені., яка виникла станом на 01.10.2009 року.

Відповідно до Закону №1533 всі роботодавці (підприємства, установи, організації та фізичні особи, які використовують найману працю), починаючи з 1 січня 2001 року повинні сплачувати внески до Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття за найманих працівників у порядку і в розмірах, передбачених даним Законом.

Згідно ст. 35 Закону №1533-Ш роботодавець зобов’язаний своєчасно та в повному розмірі сплачувати страхові внески.

Статтею 38 вказаного Закону передбачено, що роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців. У разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальниками або неповної їх сплати страхувальники сплачують суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню.

Згідно п.7.4 Інструкції №339 рішення приймається, якщо загальна сума недоїмки, пені та штрафу складає не менше одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, та протягом п’яти робочих днів направляється роботодавцю рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Роботодавець протягом десяти робочих днів, наступних за днем одержання рішення, зобов’язаний сплатити суми недоїмки, пені та штрафу або оскаржити рішення у встановленому порядку.

Несплата роботодавцями страхових внесків до Фонду порушує інтереси держави у сфері соціального забезпечення громадян у випадку безробіття, оскільки не дозволяє робочим органам виконавчої дирекції Фонду виконувати покладені на них завдання, в повному обсязі виконувати Державну програму зайнятості.

Відповідно до п. 9.11 Інструкції №339 усі спірні питання, що виникають між платниками страхових внесків та органами Фонду з приводу нарахування страхових внесків, пені, стягнення недоїмки, штрафів та адміністративних стягнень, вирішуються в судовому порядку.

Під час провадження у справі судом встановлена наявність права прокурора на звернення з даним позовом до суду, оскільки пунктом 2 статті 121 Конституції України на прокуратуру України покладено представництво інтересів держави в суді у випадках, визначених законом. Згідно ст.60 КАС України прокурор може здійснювати в суді представництво інтересів держави на будь-якій стадії адміністративного процесу.

В силу вимог ч.2 ст.36-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-XII від 05.11.1991 року підставою до реалізації прокурором визначених Конституцією України повноважень, є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.

Враховуючи викладене, суд погоджується із позицією прокурора, що несвоєчасна сплата страхових внесків до Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття порушує інтереси держави, оскільки перешкоджає поповненню накопичувального фонду, за рахунок якого виплачуються допомоги по безробіттю.

Відповідно до ст. ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об‘єктивному дослідженні.

Беручи до уваги, що на день розгляду справи відповідач доказів в спростування позовних вимог не надав, боргу, який підтверджується матеріалами справи не сплатив, суд дійшов висновку, що позов є обґрунтованим, а тому підлягає задоволенню з урахуванням положень статті 94 КАС України.

Виходячи з положень ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем – фізична чи юридична особа, судові витрати, здійсненні позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ :

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з комунального підприємства "Ямпільський міський житловий фонд" на користь Ямпільського районного центру зайнятості заборгованість по сплаті страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в сумі 994.08 грн. та пеню в розмірі 87.48 грн., що виникла станом на 01.10.2009 року.

Копію даної постанови направити відповідачу по справі.

Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження , якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд , який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Відповідно до ст. 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови оформлено: 13.04.10

Суддя. /підпис/.          Дмитришена Руслана Миколаївна

Копія вірна:

Суддя:

Секретар:

12.04.2010