Рішення № 92264838, 05.10.2020, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.10.2020
Номер справи
560/1438/20
Номер документу
92264838
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/1438/20

РІШЕННЯ

іменем України

05 жовтня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К.

за участю:секретаря судового засідання Василевської К.В. позивача ОСОБА_1 представника відповідача Недосип Ю.О. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:

-визнати протиправною відмову Летичівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області здійснити переведення ОСОБА_1 на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу";

-зобов`язати Летичівське об`єднане управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій взяти до уваги довідку видану Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 25.09.2019 року № 31452/05 про складові заробітної плати державного службовця;

-зобов`язати Летичівське об`єднане управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області з 1 жовтня 2019 року здійснити нарахування і виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII від 16 грудня 1993 року в розмірі 60 відсотків суми заробітної плати, відповідно до довідки від 25.09.2019 року № 31452/05.

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначає, що з 04.02.2016 року їй призначено пенсію по інвалідності згідно із Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" як інваліду 2 групи.

30.05.2016 року позивач звільнена із посади головного спеціаліста Летичівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області.

01.10.2019 року позивач звернулася до Летичівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області із заявою, в якій просила перевести її з пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію по інвалідності згідно із Законом України "Про державну службу" № 3723-XII від 16 грудня 1993 року. До заяви позивач додала довідку про складові заробітної плати № 31452/05 від 25.09.2019 року.

Відповідач листом № 33345/03 від 11.10.2019 року повідомив позивача, що у переведенні на пенсію по інвалідності згідно із статтею 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII від 16 грудня 1993 року їй відмовлено, оскільки з 01 травня 2016 року набрав чинності Закон України "Про державну службу" № 889-VIII від 10 грудня 2015 року, яким не передбачено призначення пенсій по інвалідності.

Позивач вважає таку відмову протиправною, тому що відповідно до чинного законодавства України, яким регулюються питання пенсійного забезпечення державних службовців, вона має право на переведення на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу" № 3723-XII від 16 грудня 1993 року.

Ухвалою від 13.03.2020 року Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження у даній адміністративній справі за правилами спрощеного провадження з повідомленням (викликом) сторін, судове засідання призначено на 07.04.2020 року.

На підставі клопотання представника відповідача від 07.04.2020 року, ухвалою суду від 07.04.2020 року розгляд справи відкладено до завершення обмежувальних протиепідемічних заходів.

Після пом`якшення таких заходів судове засідання призначено на 05.10.2020 року.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю та надала пояснення за змістом позовних вимог.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала повністю, та надала суду пояснення згідно поданого відзиву на даний адміністративний позов.

Обґрунтовуючи заперечення позовних вимог, представник відповідача зазначила, що позивач з 04.02.2019 року отримує пенсію по інвалідності, призначену їй відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

01.10.2019 року позивач звернулася із заявою про переведення з пенсії по інвалідності, призначеної їй відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію по інвалідності відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII від 16 грудня 1993 року.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області № 5 від 04.10.2019 року позивачу відмовлено у переведенні на інший вид пенсії, про що її повідомлено листом № 33345/03 від 11.10.2019 року.

В зв`язку із прийняттям Закону України "Про державну службу" № 889-VIII від 10 грудня 2015 року, змінено порядок пенсійного забезпечення державних службовців, тобто воно здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", а пенсія по інвалідності Законом України № 889-VIII не передбачена.

Враховуючи зазначене, представник відповідача вважає, що рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області позивачу правомірно відмовлено у переведенні на пенсію по інвалідності відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII від 16 грудня 1993 року.

На підставі наведеного, представник відповідача стверджує, що відсутні правові підстави для задоволення позову.

Суд, заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи вважає, що позов підлягає задоволенню частково з таких підстав.

В судовому засіданні встановлено, що позивач з 04.02.2016 року отримує пенсію по інвалідності, призначену їй відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Інвалідність позивача підтверджується довідкою Хмельницької МСЕК від 18.02.2019 року серії АВ № 0038892, із змісту якої вбачається, що внаслідок переогляду позивачу встановлена друга група інвалідності безтерміново.

30.05.2016 року позивач звільнена із посади головного спеціаліста Летичівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області.

01.10.2019 року позивач звернулася до Летичівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області із заявою, в якій просила перевести її з пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію по інвалідності згідно із Законом України "Про державну службу" № 3723-XII від 16 грудня 1993 року. До заяви позивач додала довідку про складові заробітної плати державного службовця № 31452/05 від 25.09.2019 року.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області № 5 від 04.10.2019 року позивачу відмовлено у переведенні на інший вид пенсії, оскільки з 01 травня 2016 року набрав чинності Закон України "Про державну службу" № 889-VIII від 10 грудня 2015 року, яким не передбачено призначення пенсій по інвалідності.

Про прийняте рішення позивач повідомлена листом № 33345/03 від 11.10.2019 року.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, визначаються Законом України "Про державну службу" № 889-VIII від 10 грудня 2015 року, який набрав чинності 01.05.2016 року.

Відповідно до статті 90 Закону України № 889-VIII, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Умови, за дотримання яких у осіб зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ, передбачені розділом ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України №889-VІІІ .

Згідно із підпунктом 1 пунктом 2 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України № 889-VIII, визнано таким, що втратив чинність Закон України "Про державну службу" № 3723-XII від 16 грудня 1993 року, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Згідно із пунктом 10 "Прикінцевих та перехідних положень" Закону України № 889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Відповідно до пункту 12 "Прикінцевих та перехідних положень" Закону України №889 для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Отже "Прикінцевими та перехідними положеннями" Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ передбачено, що за наявності у особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 1 травня 2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Водночас, для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, стаття 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ передбачає додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: певний вік і страховий стаж.

Згідно із частиною 1 статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року №3723-XII на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Так як позивач просить перевести її на пенсію не за віком, а по інвалідності на підставі статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року №3723-XII, до вказаних правовідносин необхідно додатково застосувати частину 9 статті 37 цього Закону, яка встановлює таке: пенсія по інвалідності у розмірах, передбачених частиною першою цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", особам, визнаним інвалідами I або II групи у період перебування на державній службі, які мають стаж державної служби не менше 10 років, а також призначається особам з числа інвалідів I або II групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах. Пенсія по інвалідності відповідно до цього Закону призначається незалежно від причини інвалідності за умови припинення державної служби.

Таким чином для переведення позивача з пенсії по інвалідності, призначеної їй відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію по інвалідності згідно із Законом України "Про державну службу" № 3723-XII від 16 грудня 1993 року, необхідні такі обов`язкові умови:

-наявність страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", особам, визнаним інвалідами I або II групи у період перебування на державній службі які мають стаж державної служби не менше 10 років;

-переведення на пенсію по інвалідності можливе особам з числа інвалідів I або II групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах.

Отже, після 1 травня 2016 року (дати набрання чинності Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ), право на призначення пенсії державного службовця по інвалідності відповідно до статті 37 Закону України № 3723-ХІІ зберігають лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10, 12 "Прикінцевих та перехідних положень" Закону України № 889-VІІІ та мають, передбачені частиною 9 статті 37 Закону України № 3723-ХІІ страховий стаж і стаж державної служби.

Крім того на зміст рішення про переведення на пенсію по інвалідності впливають також час визнання особи інвалідом та час звернення особи за призначенням такої пенсії.

Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права була висловлена у зразковому рішенні Верховного Суду від 4 квітня 2018 року у справі № 822/524/18 та у постанові Верховного Суду від 26 червня 2018 року у справі № 676/4235/17.

В судовому засіданні встановлено, що позивачу з 04.02.2016 року призначена пенсія по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", тобто у позивача наявний страховий стаж, встановлений для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Позивачу 2 група інвалідності встановлена під час перебування на державній службі, що підтверджується відповідними записами у трудовій книжці та копією протоколу № 108 від 29.02.2016 року про призначення їй пенсії по інвалідності.

В подальшому інвалідність позивача підтверджується довідкою Хмельницької МСЕК від 18.02.2019 року серії АВ № 0038892, із змісту якої вбачається, що внаслідок переогляду позивачу встановлена друга група інвалідності безтерміново.

Позивач 30.05.2016 року звільнена із державної служби.

Станом на 01 травня 2016 року стаж державної служби позивача становить більше 10 років.

Оскільки у позивача наявний страховий стаж, встановлений для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", 2 група інвалідності позивачу встановлена під час перебування її на державній службі, 30.05.2016 року вона звільнена із державної служби та станом на 01 травня 2016 року її стаж державної служби становить більше 10 років, позивач має право на переведення із пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію по інвалідності відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII від 16 грудня 1993 року.

Зважаючи на викладене, суд приходить до висновку, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області № 5 від 04.10.2019 року про відмову в переведенні позивача з пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", на пенсію по інвалідності згідно Закону України "Про державну службу" № 3723-XII від 16 грудня 1993 року є протиправним, а тому його слід скасувати.

В зв`язку із тим, що позивач має право на пенсію по інвалідності відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII від 16 грудня 1993 року, суд вважає за необхідне зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області перевести ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію по інвалідності державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII від 16 грудня 1993 року.

При проведенні розрахунку розміру пенсії по інвалідності позивачу, згідно із Законом України "Про державну службу" № 3723-XII від 16 грудня 1993 року, відповідачу необхідно взяти до уваги довідку, видану Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 25.09.2019 року № 31452/05 про складові заробітної плати державного службовця.

Частиною 3 статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Так як позивач із заявою про переведення на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-XII звернулася до пенсійного органу 01.10.2019 року, нарахування та виплата такої пенсії повинна проводитись з дня звернення із відповідною заявою, тобто з 01.10.2019 року.

Позов задовольняється частково, оскільки суд відмовляє в частині позовних вимог в яких позивач просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області щодо відмови у призначенні пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу", оскільки визнає протиправним та скасовує рішення відповідача яким відмовлено у переведенні на таку пенсію.

Судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області № 5 від 04.10.2019 року яким ОСОБА_1 відмовлено у переведені з пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 9 липня 2003 року на пенсію по інвалідності відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII від 16.12.1993 року.

Зобов`язати Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перевести ОСОБА_1 із пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 9 липня 2003 року на пенсію по інвалідності відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII від 16.12.1993 року з 01 жовтня 2019 року, із врахуванням довідки № 31452/05 від 25.09.2019 року, виданої Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, та із врахуванням проведених виплат.

В решті позовних вимог відмовити.

Судові витрати розподілу не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 09 жовтня 2020 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя В.К. Блонський