Рішення № 92264762, 19.10.2020, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.10.2020
Номер справи
520/12369/2020
Номер документу
92264762
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 жовтня 2020 р. № 520/12369/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Заічко О.В., розглянувши у порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії

В С Т А Н О В И В:

Позивач, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо перерахунку пенсії позивачу у 2018 році без урахування усіх видів складових грошового забезпечення військовослужбовця, право на які він набув до 2018 року, зменшення основного розміру грошового забезпечення з 90% до 70%, неврахування довідки про грошове забезпечення позивача з посадовим окладом, що відповідає тарифному розряду « 27»;

- зобов`язати відповідача повести повторний перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018 року, відповідно до вимог ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виходячи з усіх видів грошового забезпечення, право на які позивач набув до 01.01.2018 року, та які враховувались під час попередніх перерахунків розміру пенсії, виходячи з розміру 90% грошового забезпечення, довідки про грошове забезпечення позивача з посадовим окладом, що відповідає тарифному розряду « 27», встановленому у додатку № 24 до наказу Міністерства оборони України від 01.03.2018 № 90 «Про встановлення тарифних розрядів за посадами офіцерського складу Збройних Сил України», з врахуванням проведених виплат, а також виплатити суму недоплаченого пенсійного забезпечення.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що відповідачем у процедурі перерахунку та виплати перерахованої пенсії було звужено права позивача що полягає у зменшенні його основного розміру пенсії під час проведення її перерахунку з 90 відсотків до 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, крім того, обмежено права позивача на отримання пенсії у належному розмірі, оскільки протиправно зменшено значення тарифного розряду, який визначає посадовий оклад при встановленні розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії. При цьому, позивач посилається на набрання законної сили 05.03.2019 судовим рішенням у справі № 826/3858/18, яким було визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, зокрема, щодо переліку видів грошового забезпечення, що обов`язково повинні включатися до довідки про розмір грошового забезпечення позивача, виходячи з усіх видів грошового забезпечення, право на які позивач набув до 01.01.2018 року, та які враховувались під час попередніх перерахунків розміру пенсії, виходячи з 90% грошового забезпечення.

По справі було відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому ст. 263 КАС України та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу, та отримана ним.

Відповідач, в силу ч.11 ст. 126 КАС України, є належним чином повідомлений про наслідки неподання відзиву на позов, які визначені ч. 6 ст.162 КАС України.

Відповідач не скористався правом на подачу відзиву на позов та пред`явлення зустрічного позову.

Відповідно до ст. 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи, зокрема, щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст.229 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, суд виходить з наступного.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та з 01.12.1982 року отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

ОСОБА_1 , 1936 р.н. проходив службу у Збройних Силах України з 30 жовтня 1953 року по 18 листопада 1982 року на посадах офіцерського складу (з 12 грудня 1973 року по 26 серпня 1980 року на посаді заступника командира частини - командира змішаної ланки - випробувача).

До 01.03.2018 року позивачу обчислення пенсії здійснювалось виходячи із складових грошового забезпечення: посадовий оклад - 1111, 00 грн.; оклад за військове звання - 130,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років 40% - 496, 40 грн.; льотний скл.при виконанні польотів - 35% - 388, 85 грн.; надбавка за кваліфікацію, льотчик/штурман 1 клас 12% - 133, 32 грн.; робота з таємними виробами, носіями, документами 15% - 166, 65 грн.; надбавка за особливо важливі завдання 50% - 868, 70 грн.; премія 10% - 111,00 грн. Основний розмір пенсії 90% грошового забезпечення, а також підвищення або надбавка діти війни - 66,43 грн.; особливі заслуги (35%) - 508, 20 грн.

Відповідачем в порядку, передбаченому Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 проведено з 01.01.2018 року перерахунок пенсії позивача, виходячи з 70% грошового забезпечення.

28.07.2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок та виплату йому пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення з 01.01.2018 року та з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року з 05.03.2019 року, з одночасним наданням довідки про розмір та складові перерахованої пенсії з 01.12.2017 року, з 01.01.2018 року та з 01.01.2019 року.

Листом відповідача від 07.08.2020 року № 2000-0203-8/53332 позивачу відмовлено в задоволенні його звернення та надано довідку № 3783 про розмір та складові перерахованої пенсії позивача.

Крім того, листом відповідача від 02.09.2020 року позивачу відмовлено у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням усіх видів складових грошового забезпечення військовослужбовця, право на які він набув до 01.01.2018 року, в розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення, виплативши різницю між нарахованою та фактично отриманою ним пенсією за період з 01.01.2018 року по день фактичної виплати перерахованої пенсії за вислугу років.

Спірні правовідносини виникли внаслідок дій відповідача, що полягають у перерахунку пенсії позивачу у 2018 році без урахування усіх видів складових грошового забезпечення військовослужбовця, право на які він набув до 2018 року, зменшення основного розміру грошового забезпечення з 90% до 70%, неврахування довідки про грошове забезпечення позивача з посадовим окладом, що відповідає тарифному розряду « 27», що стало підставою для звернення позивача з даним позовом задля захисту його прав та інтересів, оскільки, фактично позивачу виплачується пенсія у неналежному розмірі.

По суті позовних вимог суд зазначає наступне.

Стосовно позовних вимог про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо неврахування довідки про грошове забезпечення позивача з посадовим окладом, що відповідає тарифному розряду « 27» та відповідної зобов`язальної частини позовних вимог, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 року №103 Харківським обласним військовим комісаріатом на адресу до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області було надано довідку № ФХ-69755/3630/ВСЗ від 30.10.2019 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії у зв`язку з уточненням посадового окладу за посадою заступника командира військової частини (окремої випробовувальної авіаційної ескадрильї) - командира змішаної ланки - випробувача, який встановить 27 тарифний розряд у розмірі 5500,00 грн.

28.07.2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок та виплату йому пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення з 01.01.2018 року та з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року з 05.03.2019 року, з одночасним наданням довідки про розмір та складові перерахованої пенсії з 01.12.2017 року, з 01.01.2018 року та з 01.01.2019 року.

Листом відповідача від 07.08.2020 року № 2000-0203-8/53332 позивачу відмовлено в задоволенні його звернення та надано довідку № 3783 про розмір та складові перерахованої пенсії позивача.

Матеріалами справи та довідкою № 3783 про розмір та складові перерахованої пенсії позивача, встановлено, що відповідач застосував в перерахунку пенсії посадовий оклад 5070, 00 грн., що відповідає тарифному розряду « 24» котрий не співвідноситься з посадовим окладом тарифного розряду 27, тарифним коефіцієнтом 3,12 у розмірі 5500,00 грн., встановленого довідкою № ФХ-69755/3630/ВСЗ від 30.10.2019 року, яка надавалась Харківським обласним військовим комісаріатом відповідачу для здійснення відповідного перерахунку пенсії позивача.

Посада заступника командира військової частини (окремої випробовувальної авіаційної ескадрильї) - командира змішаної ланки - випробувача, у Схемах тарифних розрядів наказу Міністерства оборони України від 01.03.2018 року №90 не визначена.

Згідно з Приміткою 1 Додатку №23 наказу Міністерства оборони України від 01.03.2018 року №90 ця Схема застосовується для встановлення співвідношення розмірів посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України, які не визначені у схемах, наведених у додатках 1 - 22 за основними типовими посадами та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України.

Таким чином, у разі не визначення посади позивача, за якою йому було призначено пенсію, слід застосовувати співвідношення розмірів посадових окладів, які були визначені раніше, та тарифні розряди, які визначені у колонці «Тарифні розряди за посадами осіб офіцерського складу, що встановлюються з 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року N 704».

Приписами частини першої статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Таким чином, враховуючи, що позивачу призначено довічно пенсію за посадою «заступник командира військової частини (окремої випробовувальної авіаційної ескадрильї) - командир змішаної ланки - випробувач» (вислуга років - 43 роки) зі посадовим окладом тарифного розряду 27, тарифним коефіцієнтом 3,12 у розмірі 5500,00 грн., встановленого довідкою № ФХ-69755/3630/ВСЗ від 30.10.2019 року, відповідачем необґрунтовано зменшено значення тарифного розряду, який визначає посадовий оклад при встановленні розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії, з 27 до 24.

З метою відновлення прав позивача, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги в частині зобов`язання, виклавши їх в наступній редакції: зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області врахувати для перерахунку пенсії ОСОБА_1 посадовий оклад, що відповідає 27 тарифному розряду відповідно до наказу Міністерства оборони України від 01.03.2018 №90.

В частині визнання протиправними дій відповідача щодо неврахування довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з посадовим окладом, що відповідає 27 тарифному розряду, задоволення позову не призведе до відновлення прав позивача, отже, такий не підлягає задоволенню в цій частині.

З приводу спірних правовідносин щодо неврахування усіх видів складових грошового забезпечення військовослужбовця, право на які він набув до 2018 року, суду зазначає наступне.

Судом встановлено, що до 01.03.2018 року позивачу обчислення пенсії здійснювалось виходячи із складових грошового забезпечення: посадовий оклад - 1111, 00 грн.; оклад за військове звання - 130,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років 40% - 496, 40 грн.; льотний скл. при виконанні польотів - 35% - 388, 85 грн.; надбавка за кваліфікацію, льотчик/штурман 1 клас 12% - 133, 32 грн.; робота з таємними виробами, носіями, документами 15% - 166, 65 грн.; надбавка за особливо важливі завдання 50% - 868, 70 грн.; премія 10% - 111,00 грн. Основний розмір пенсії 90% грошового забезпечення, а також підвищення або надбавка діти війни - 66,43 грн.; особливі заслуги (35%) - 508, 20 грн.

Як зазначено було раніше, на виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 року №103 Харківським обласним військовим комісаріатом на адресу до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області було надано довідку № ФХ-69755/3630/ВСЗ від 30.10.2019 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії у зв`язку з уточненням посадового окладу за посадою заступника командира військової частини (окремої випробовувальної авіаційної ескадрильї) - командира змішаної ланки - випробувача.

Грошове забезпечення позивача у відповідності з довідкою № ФХ-69755/3630/ВСЗ від 30.10.2019 року з 01.03.2018 року складається з: посадового окладу - 5500, 00 грн.; оклад за військове звання (підполковник) 0,8 - 1410, 00 грн.; надбавка за вислугу років 50% - 3455, 00 грн. Всього грошове забезпечення 10 365, 00 грн.

Згідно з «Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 року за № 135/13402, призначення (перерахунки) пенсій органами Пенсійного фонду України здійснюються на підставі документів, які надаються уповноваженими структурними підрозділами силових міністерств і відомств, на які покладено функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії документів.

Пунктами 23 - 24 вказаного Порядку визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії. Про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Додатком 1 до пункту 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено форму заяви про призначення/перерахунок пенсії.

Відповідно до пункту 3.1 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, яке затверджено Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 № 530 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 20.10.2014 р. за № 1294/26071), оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та пенсій в разі втрати годувальника членам сімей померлих військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до Закону, а також визначення розміру грошового забезпечення, що враховується при обчисленні та перерахунках пенсій колишнім військовослужбовцям (крім колишніх військовослужбовців строкової військової служби), здійснюються уповноваженими органами Міністерства оборони України - обласними військовими комісаріатами (ТЦКСП) згідно з постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402 (далі - Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій).

Отже, у даному випадку, оскільки позивач проходив і закінчив військову службу в Збройних Силах України, то уповноваженим структурним органом Міністерства оборони України, на яке покладено функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії документів є - Харківський обласний військовий комісаріат.

Крім того, вказаним органом було складено відповідну довідку про розмір грошового забезпечення, що в враховується для перерахунку пенсій в порядку, визначеному КМУ у відношенні до позивача, та на підставі такої відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 року. Вказана довідка є чинною.

Посилання позивача на ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» судом враховані та з цього приводу суд звертає увагу позивача, що в даному випадку, частина 2 зазначеної статті повинна враховуватись у сукупності з частиною 4 в контексті настання для пенсіонерів обставин для перерахунку пенсії у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Окремо ж, перерахунок пенсії саме виключно за приписами ч.2 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» проводиться за заявою пенсіонера в індивідуальному порядку у випадку настання відповідних обставин саме для цього пенсіонера - працевлаштування, зміна складу сім`ї тощо.

Водночас, фактично, спірні правовідносини виникли внаслідок незгоди позивача з перерахунком пенсії виключно зі складових грошового забезпечення, що зазначені у довідці Харківського обласного військового комісаріату: посадовий оклад, оклад за спеціальне звання, надбавка за вислугу років, хоча пенсія до перерахунку обчислювалась також з таких складових як льотний скл. при виконанні польотів; надбавка за кваліфікацію, льотчик/штурман; робота з таємними виробами, носіями, документами; надбавка за особливо важливі завдання; премія.

Проте, такий перерахунок пенсій з 01.01.2018 року був проведений масово та автоматично у відношенні до всіх пенсіонерів з числа колишніх військовослужбовців за Постановами КМУ від 21.02.2018 № 103 та від 30 серпня 2017 року № 704.

Тобто, у даному випадку, позивач невірно обрав спосіб захисту свого права на отримання пенсії з тих складових грошового забезпечення, з яких таку пенсію було призначено, не оскаржуючи, при цьому, відповідну довідку Харківського обласного військового комісаріату, яка містить в собі лише посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавку за вислугу років, або дії комісаріату стосовно неврахування додаткових видів грошового забезпечення у відповідній довідці.

Крім того, позивач у спірних правовідносинах звертався до відповідача з заявою довільної форми та змісту, замість звернення з заявою по формі згідно з Порядком №3-1, отже, таке звернення не тягне наслідків у вигляді вирішення питання про перерахунок пенсії.

Окремо при вирішенні спору суд зважає на правовий висновок, який викладений у постанові Верховного Суду від 19.04.2018 р. (справа №601/198/16) та у силу якого, підставою для вчинення дій, спрямованих на оформлення пенсії, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу ПФУ в установленому порядку.

Підсумовуючи наведене, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позову в частині визнання протиправними дій відповідача щодо неврахування усіх видів складових грошового забезпечення військовослужбовця, право на які він набув до 2018 року.

Щодо зменшення відповідачем основного розміру пенсії позивача під час проведення її перерахунку з 90 відсотків до 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, суд зазначає.

Згідно частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Статтею 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до частини другої статті 13 Закону № 2262-ХІІ в редакції, яка була чинна, до змін, внесених Законами № 3668-VI від 08.07.2011 р. та № 1166-VII від 27.03.2014р., максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

У подальшому, до частини другої статті 13 Закону № 2262-ХІІ вносились зміни та, станом на час виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, відповідна норма передбачала, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Саме зазначена редакція була застосована відповідачем при перерахунку пенсії.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб " (далі - Постанова № 704) затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Постанова № 704 набрала чинності 01 березня 2018 року.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393"(далі - Порядок № 45).

Відповідно до пункту 1 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 року прийнято постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі за текстом - Постанова №103), яка набрала законної сили 24.02.2018 року.

Відповідно до п.1 Постанови № 103 постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Таким чином, збільшення грошового забезпечення військовослужбовців, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього військовослужбовця на підставі постанови КМУ від 30 серпня 2017 р. №704.

Отже, в силу приписів ст. 63 Закону України № 2262, п. 4 Порядку № 45, позивач отримав право на перерахунок пенсії, який було проведено відповідачем з січня 2018 року. При цьому, КМУ уповноважений визначати порядок проведення такого перерахунку, що й було реалізовано ним шляхом прийняття Порядку № 45.

Відносно зменшення розміру пенсії позивача з 90% грошового забезпечення до 70% грошового забезпечення, суд зазначає наступне.

Приписами частини першої статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

З аналізу викладених норм слідує, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені зміни до частини другої статті 13 Закону № 2262-XII щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70 % від сум грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедура призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Суд вказує, що розуміння сутності соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

При вказаних обставинах, суд приходить до висновку, що зміна позивачу максимального розміру пенсії з 90% до 70% від відповідних сум грошового забезпечення, є незаконною, оскільки при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Таким чином, суд прийшов до висновку, що при розрахунку розміру підвищення до пенсії на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 максимальний її розмір має обраховуватися із вказаного у довідці грошового забезпечення, але виходячи із розміру пенсії у відсотках, право на які особа набула на момент виходу на пенсію і розмір яких не може бути зменшено наступними змінами в законодавстві.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в рішенні від 04 лютого 2019 року по зразковій справі №240/5401/18 (залишене без змін Постановою Великої Палати Верховного Суду від 16 жовтня 2019 року).

Суд вказує, що справа № 520/12369/2020 підпадає під ознаки типової, які викладені в рішенні Верховного Суду від 04.02.2019 р. по справі № 240/5401/18.

Згідно ч. 3 ст. 291 КАС України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Підсумовуючи наведене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позову в цій частині.

Щодо способу відновлення прав позивача, суд зазначає, що такий має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Суд враховує судову практику Європейського суду з прав людини, який у рішенні від 15 листопада 1996 року у справі "Чахал проти Об`єднаного Королівства" (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.

Стаття 13 вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності "небезпідставної заяви" за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов`язань за статтею 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Засіб захисту повинен бути "ефективним" як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (п. 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Афанасьєв проти України" від 5 квітня 2005 року (заява № 38722/02)).

Отже, "ефективний засіб правого захисту" у розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату; винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації, не відповідає розглядуваній міжнародній нормі.

Так, Європейський суд з прав людини у рішенні від 13.01.2011 р. (остаточне) по справі "ЧУЙКІНА ПРОТИ УКРАЇНИ" (CASE OF CHUYKINA v. UKRAINE) (Заява N 28924/04) констатував: " 50. Суд нагадує, що процесуальні гарантії, викладені у статті 6 Конвенції, забезпечують кожному право звертатися до суду з позовом щодо своїх цивільних прав та обов`язків. Таким чином стаття 6 Конвенції втілює "право на суд", в якому право на доступ до суду, тобто право ініціювати в судах провадження з цивільних питань становить один з його аспектів (див. рішення від 21 лютого 1975 року у справі "Голдер проти Сполученого Королівства" (Golder v. theUnitedKingdom), пп. 28 - 36, Series A N 18). Крім того, порушення судового провадження саме по собі не задовольняє усіх вимог пункту 1 статті 6 Конвенції. Ціль Конвенції гарантувати права, які є практичними та ефективними, а не теоретичними або ілюзорними. Право на доступ до суду включає в себе не лише право ініціювати провадження, а й право отримати "вирішення" спору судом. Воно було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави дозволяла особі подати до суду цивільний позов без гарантії того, що справу буде вирішено остаточним рішенням в судовому провадженні. Для пункту 1 статті 6 Конвенції було б неможливо детально описувати процесуальні гарантії, які надаються сторонам у судовому процесі провадженні, яке є справедливим, публічним та швидким, не гарантувавши сторонам того, що їхні цивільні спори будуть остаточно вирішені (див. рішення у справах "Мултіплекс проти Хорватії" (Multiplex v. Croatia), заява N 58112/00, п. 45, від 10 липня 2003 року, та "Кутіч проти Хорватії" (Kutic v. Croatia), заява N 48778/99, п. 25, ECHR 2002-II)".

На підставі викладеного, суд приходить до висновку про задоволення вимог зобов`язального характеру шляхом зобов`язання відповідача здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії в розмірі 90% грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018 року, з врахуванням для перерахунку пенсії ОСОБА_1 посадовий оклад, що відповідає 27 тарифному розряду, відповідно до наказу Міністерства оборони України від 01.03.2018 № 90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України", здійснивши виплату суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.01.2018 року з урахуванням раніше виплачених сум, оскільки вказане є дотриманням судом гарантії, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.

В частині визнання протиправним зменшення основного розміру грошового забзпенення з 90% до 70%, задоволення позову не призведе до відновлення прав позивача, отже, такий не підлягає задоволенню в цій частині.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Підсумовуючи наведене, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст. 139 КАС України

Керуючись ст.ст. 263, 255, 295, 297 КАС України, суд -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) здійснити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) перерахунок та виплату пенсії в розмірі 90% грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018 року, з врахуванням для перерахунку пенсії ОСОБА_1 посадовий оклад, що відповідає 27 тарифному розряду, відповідно до наказу Міністерства оборони України від 01.03.2018 №90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України", здійснивши виплату суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01.01.2018 року з урахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні решти позову - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків,61022, код ЄДРПОУ 14099344) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) витрати зі сплати судового збору у розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його складання шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або в порядку, передбаченому п. 15.5 Розділу VII КАС України, а саме: до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складено 19 жовтня 2020 року.

Суддя Заічко О.В.