
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/2105/20
19 жовтня 2020 рокум.ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Мандзія О.П., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
До Тернопільського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Пенсійного фонду України, в якій просить:
визнати протиправними дії Пенсійного фонду України щодо не повідомлення Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про підстави для перерахунку пенсії відповідно до постанов Кабінету Міністрів України №45 від 13.08.2008 року та №1036 від 28.12.2016 року та постанови правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007 року;
зобов`язати Пенсійний фонд України направити повідомлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до постанов Кабінету Міністрів України №45 від 13.08.2008 року та №1036 від 28.12.2016 року та постанови правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007 року.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач отримує пенсію за вислугу років, яка призначена йому відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-ХІІ (далі Закон №2262-ХІІ). З 01.01.2017 року змінено правові підстави перерахунку пенсії військовослужбовцям та віднесено до повноважень Кабінету Міністрів України визначати умови, порядок проведення перерахунку пенсії та встановлювати розміри проведених виплат. Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 року № 1036 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294" (далі – Постанова №1036), яка набрала чинності 01.01.2017 року, внесено зміни, якими встановлені посадові підвищені посадові оклади для осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України. Позивач звернувся до відповідача із проханням вчинити дії відповідно до п.3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2018 року № 45 (далі – Порядок №45), а саме – повідомити Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про підстави для перерахунку пенсії позивача та про необхідність підготовки списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Пенсійним фондом України відмовлено з підстав не визначення Постановою №1036 порядку та розмірів перерахунку пенсій у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення.
З урахуванням зазначеного, позивач вважає протиправними та такі, що порушує його право на належний соціальний захист та справедливий і гарантований державою рівень пенсійного забезпечення, дії Пенсійного фонду України у неповідомленні Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про підстави для перерахунку пенсії відповідно до Постанови №1036, у зв`язку з чим звернувся до суду з даною позовною заявою.
Ухвалою суду від 14.08.2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
На виконання вимог вказаної ухвали, Пенсійним фондом України 29.09.2020 року подано до суду відзив, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Заперечуючи проти позову, відповідач послався на те, що Міністерством соціальної політики України листом від 24.02.2017 року №3838/0/2-17/21 повідомлено Пенсійний фонд України, що Постановою №1036 не визначено умов, порядку та розмірів перерахунку пенсій у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення. Вказаний лист було надіслано до головних управлінь Пенсійного фонду України в областях та м.Києві для врахування в роботі. З 01.01.2018 року проведено перерахунок пенсії позивача відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі – Постанова №103). Тоді як витрати за рахунок коштів Державного бюджету України на фінансове забезпечення виплати пенсій, перерахованих відповідно до Постанови №1036, передбачено не було. Водночас, позовні вимоги, враховуючи дату звернення до суду, виходять за межі шестимісячного строку звернення до суду, що має наслідком, залишення позовної заяви без розгляду.
За вказаних обставин, вимоги позивача є необґрунтованими та не відповідають фактичним обставинам.
Розглянувши у відповідності до вимог ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, суд при прийняті рішення виходить з наступних підстав і мотивів.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області.
Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області з заявою про перерахунок його пенсії з 01.01.2017 року, за результатами розгляду якої відмовлено листом від 07.10.2019 року №748/Щ-11, оскільки повідомлення про підстави для перерахунку пенсії від Пенсійного фонду України, в зв`язку з прийняттям Постанови №1036, не надходило. Крім того, Постановою №1036 хоча і встановлено посадові оклади для осіб начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України але умов, порядку та розмірів перерахунку не визначено (а.с.6).
В свою чергу, Пенсійний фонд України, розглянивши звернення позивача від 25.05.2020 року, листом від 24.06.2020 року №17442-15254/Щ-03/8-2800/20 повідомив, що повідомлення про підстави для проведення перерахунку пенсій відповідно до Постанови №1036 до головних управлінь Пенсійного фонду України в областях та м.Києві не направлялось. Державна пенітенціарна служба України листом від 12.01.2017 року №4/4-83-Тл/2-17 повідомила про підстави проведення перерахунку пенсій військовослужбовців відповідно до вказаної постанови, однак Міністерством соціальної політики України листом від 24.02.2017 року №3838/0/2-17/21 роз`яснено, що Постановою №1036 внесено зміни, якими встановлено посадові оклади для осіб рядового і начальницького складу міжрегіональних управлінь з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції, установ виконання покарань та Державної кримінально-виконавчої служби. При цьому, в листі зазначено, що вказаною постановою не визначено умов, порядку та розмірів перерахунку пенсій у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення. Такий лист було доведено до головних управлінь Пенсійного фонду України в областях та м.Києві для врахування в роботі (а.с.5).
Вважаючи такі дії суб`єкта владних повноважень протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість дій відповідача на відповідність вимогам ч.2 ст.2 КАС України, суд виходить з наступного.
Перерахунок раніше призначених пенсій врегульовано ст.63 Закону №2262-ХІІ.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 року №1774-VIII ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ викладено у такій редакції: "усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій". Вказана норма набрала чинності 01.01.2017 року.
Отже, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, пенсіонерам підлягають перерахунку пенсії на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Кабінетом Міністрів України 07.11.2007 року прийнято постанову №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Кабінетом Міністрів України 28.12.2016 року прийнято постанову № 1036 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294", якою внесено зміни щодо врегулювання питання грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу міжрегіональних управлінь з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції, установ виконання покарань та Державної кримінально-виконавчої служби. Дана постанова набрала законної сили 01.01.2017 року.
Постанова №1036 втратила чинність 01.03.2018 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Відповідно до п.1 Порядку №45 (в редакції станом на 01.01.2017 року) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Згідно з п.2 Порядку №45 пенсії На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв`язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п`ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Пунктом 3 Порядку №45 визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Аналіз наведених законодавчих норм свідчить про те, що Порядком №45, в редакції чинній на час дії Постанова №1036, встановлена наступна послідовність дій: Державна пенітенціарна служба повідомляє Пенсійний фонд України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення; Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України; Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Як встановлено судом, Постановою №1036 було підвищено розмір грошового забезпечення військовослужбовцям, що у відповідності до ст.63 №2262-ХІІ дає право позивачу на перерахунок його пенсії з дати виникнення такого права – 01.01.2017 року.
Державною пенітенціарною службою України листом від 12.01.2017 року №4/4-83-Тл/2-17 повідомлено Пенсійний фонд України про підстави проведення перерахунку пенсій військовослужбовців відповідно до вказаної постанови, що не заперечується сторонами.
Однак відповідачем визначену Порядком №45 процедуру дотримано не було, оскільки Пенсійний фонд України не повідомив своїх головних управлінь в областях та м.Києві, серед яких і Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, про підстави проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Аналогічної позиції дійшов Верховний Суд у постанові від 27.02.2018 року у справі №211/1680/17.
Твердження Пенсійного фонду України про правомірність його дій, з підстав не визначення Постановою №1036 умов, порядку та розмірів перерахунку пенсій у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення, оцінюється судом критично з огляду на залишення відповідачем поза увагою вимог Порядку №45.
Посилання відповідача на роз`яснення Міністерства соціальної політики України листом від 24.02.2017 року №3838/0/2-17/21 суд вважає безпідставними також, оскільки вказаний документ не є нормативно-правовим актом та має виключно рекомендаційний характер.
Не може бути підставою для не повідомлення про підстави для перерахунку пенсії позивача відповідно до Постанови №1036 і доводи відповідача про відсутність відповідних бюджетних асигнувань.
Відповідно до ст.1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Європейський суд з прав людини у рішенні від 08.11.2005 року у справі "Кечко проти України" (п.23, заява №63134/00) вказав: якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.
Отже, органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов`язань.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 20.12.2019 року у справі №822/1731/16, від 23.09.2020 року у справі №620/3282/18.
Більше того, Конституційний Суд України у Рішенні від 20.12.2016 року №7-рп/2016 вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності військовослужбовців Збройних Сил України як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена, зокрема, тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей (також випливає з положень абз.2 п.3 мотивувальної частини Рішення від 20.03.2002 року №5-рп/2002, абз.4 п.3 мотивувальної частини Рішення від 17.03.2004 року №7-рп/2004).
Враховуючи зазначене, суд приходить до переконання, що відсутність бюджетного фінансування відповідача не звільняє відповідача від обов`язку повідомити Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до Постанови №1036.
Що стосується твердження відповідача про пропуск строку звернення до суду, що має наслідком, залишення позовної заяви без розгляду, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Приписами ч.3 ст.123 КАС України визначено, що якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Відповідно до ч.1 ст.122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (ч.3 ст.122 КАС України).
Як передбачено п.4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
При цьому відповідно до ч.3 ст.51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Отож, враховуючи наведене, оскільки перерахунок пенсій не проведений з вини органів Пенсійного фонду України провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком, суд приходить до висновку про не пропущення позивачем строку звернення до суду для захисту його прав та відсутність підстав для залишення позову без розгляду відповідно.
Посилання відповідача на те, що перерахунок пенсії позивача на сьогоднішній день здійснено на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" не спростовують не дотримання Пенсійним фондом України визначену Порядком №45 процедуру, у зв`язку з прийняттям прийняття Міністрів України Постанови №1036.
З огляду на викладене, встановлені судом обставини та системний аналіз наведених законодавчих норм свідчать про протиправність дій Пенсійного фонду України та необхідність відновлення порушених прав та інтересів позивача шляхом зобов`язання відповідача направити повідомлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до Постанови №1036, що свідчить про обґрунтованість позовних вимог.
Згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому, ч.2 ст.77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За наслідками судового розгляду, відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не надав суду достатніх беззаперечних доказів на обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності оскаржуваних дій.
Таким чином, враховуючи встановлені судом обставини справи, оцінивши добуті докази в їх сукупності за правилами ст.90 КАС України та аналізуючи наведені положення законодавства, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення.
При задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа (ч.1 ст.139 КАС України).
Таким чином, оскільки позов підлягає до задоволення, то до відшкодування за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає сплачена позивачем сума судового збору у розмірі 840,80 грн. згідно квитанції №1008707941 від 04.08.2020 року (а.с.4).
Керуючись ст.139, 241-246, 250 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Пенсійного фонду України щодо не повідомлення Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 року № 1036 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294".
Зобов`язати Пенсійний фонд України повідомити Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 року № 1036 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294".
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Пенсійного фонду України в користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 (вісімдесят) копійок згідно квитанції №1008707941 від 04.08.2020 року.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: Пенсійний фонд України (01601, місто Київ, вулиця Бастіонна, будинок 9, код ЄДРПОУ 00035323).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 19 жовтня 2020 року.
Головуючий суддя Мандзій О.П.