
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 жовтня 2020 р. Справа №480/4682/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Шевченко І.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі – позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі – відповідач, ГУ ПФУ в Сумській області), в якій просив:
1) визнати дії відповідача щодо проведення виплати перерахованої пенсії з 01.01.2018 за рішенням суду від 08.01.2019 у справі №480/4101/18 і на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» в три етапи замість однією сумою та без урахування раніше призначених всіх видів складових грошового забезпечення, які ОСОБА_1 отримував до 01.03.2018, протиправними;
2) зобов`язання відповідача здійснити виплату перерахованої пенсії з 01.01.2018 згідно постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» однією сумою з урахуванням всіх видів складових грошового забезпечення, які були призначені раніше під час звільнення з військової служби у 1998 році та які ОСОБА_1 отримував щомісяця до 01.03.2018.
Свої вимоги мотивував тим, що позивач є особою, яка отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 08.01.2019 у справі №480/4101/18 було зобов`язано ГУ ПФУ в Сумській області перерахувати та виплатити пенсію за вислугу років ОСОБА_1 у розмірі 86% відповідних сум грошового забезпечення з 01 січня 2018 року. Однак, відповідач, здійснюючи перерахунок та виплату пенсії на виконання вказаного рішення, протиправно почав виплачувати перераховану пенсію в "три" етапи замість одного однією сумою, як це проводилось раніше до 01.03.2018 та без урахування раніше призначених всіх видів складових грошового забезпечення, які ОСОБА_1 отримував до 01.03.2018.
Ухвалою суду від 21.11.2019 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (а.с.2).
Ухвалою суду від 18.12.2019 провадження у справі було зупинено до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №160/3586/19 (Пз/9901/12/19), а ухвалою суду від 05.06.2020 – поновлено та ухвалено продовжити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідачем було подано відзив на позовну заяву (а.с.16-17), в якому представник ГУ ПФУ в Сумській області просив відмовити у задоволенні позову. Так, з посиланням на постанову Верховного Суду від 27.02.2018 у справі № 211/1680/17, вказав, що здійсненню перерахунку пенсії передує чітко визначена законодавством процедура, а головні управління Пенсійного фонду України наділені повноваженнями щодо здійснення перерахунку пенсій після надходження довідок встановленого зразка.
Також, зауважив, що Верховний Суд у постанові від 13.03.2019 при розгляді зразкової справи № 240/6263/18 дійшов висновку, що перерахунок пенсії відповідно до Постанови №103 здійснюється з урахуванням розміру посадового окладу за посадою, військовим (спеціальним званням), відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби, що визначені станом на 1 березня 2018 року, врахування інших видів грошового забезпечення не передбачено. Водночас, відповідач не має права самостійно визначати розміри грошового забезпечення при здійсненні перерахунків.
Крім того, вказав, що відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України право на судовий захист має лише та особа, яка є суб`єктом (носієм) порушених прав, свобод чи інтересів. Таким чином, для того, щоб особі було надано судовий захист, суд встановлює, чи особа дійсно має порушене право, свободу чи інтерес, і це право, свобода чи інтерес порушені відповідачем. Виходячи із зазначеного, вимога щодо виплати перерахованої пенсії є передчасною, а отже не підлягає задоволенню.
Позивач, не погодившись із доводами представника відповідача, викладеними у відзиві, подав до суду відповідь на відзив (а.с.27-28).
Ухвалою суду від 12.06.2020 та повторно ухвалою від 03.08.2020 у відповідача були витребувані додаткові докази у справі (а.с.40,44).
Справа розглядається у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження на підставі пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України. У справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив (ч.3 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідно до частини восьмої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їхні усні пояснення. Судові дебати не проводяться.
Дослідивши наявні матеріали справи, заяви по суті справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи та об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що з 06.10.1998 ОСОБА_1 було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 9 квітня 1992 року №2262-XII, а з 01.01.2017 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області, що підтверджується копією протоколу при призначення пенсії (а.с.20).
У березні 2018р. відповідачем на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" здійснив перерахунок пенсії ОСОБА_1 виходячи з 70% грошового забезпечення основного розміру пенсії з 01.01.2018 та підвищення пенсії позивача склало 4819,10грн. Визначено, що з них виплачується:
- з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50% від підвищення: 2409,55грн.;
- з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75% від підвищення: 3614,33грн.;
- з 01.01.2020 100% щомісячно 100% від підвищення: 3614,33грн. (а.с.21).
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 08.01.2019, що набрало законної сили 08.02.2019 (а.с.11-12), у справі №480/4101/18 за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Сумській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії позовні вимоги було задоволено частково, зокрема, визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Сумській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за вислугу років з 86% до 70% відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01 січня 2018 року та зобов`язано ГУ ПФУ в Сумській області перерахувати та виплатити пенсію за вислугу років ОСОБА_1 у розмірі 86% відповідних сум грошового забезпечення з 01 січня 2018 року. В задоволенні решти позовних вимог було відмовлено.
На виконання вказаного рішення Сумського окружного адміністративного суду та на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" відповідач здійснив перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 та підвищення пенсії позивача склало 6679,10грн. Визначено, що з них виплачується:
- з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50% від підвищення: 3339,55 грн.;
- з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75% від підвищення: 5009,33 грн.;
- з 01.01.2020 100% щомісячно 100% від підвищення: 6679,10 грн.
Вказане підтверджується копіями протоколів про перерахунок пенсії позивачу (а.с.35-37,39).
Позивач звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області із заявою, в якій просив здійснити перерахунок та виплату пенсії з 05.03.2019 з урахуванням 100 % суми її підвищення, визначеного станом на 01.03.2018 (а.с.8), на який відповідач листом від 16.10.2019 повідомив позивача, що постановою Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 № 804 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” передбачено, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” до 1 березня 2018 року та перерахованих з 1 січня 2018 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим званням за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, здійснюється у 2019 році у розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року (а.с.9).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, та деяких інших осіб, врегульовані Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” №2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року (далі - Закон №2262-ХІІ).
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ (далі – Порядок №45), у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із цим Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1.
З метою реалізації норми ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 прийнято постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова КМУ №103), відповідно до п.1 в редакції, чинній до 05.03.2019, якої було встановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”.
Як встановлено судом після перерахунку відповідно до Постанови КМУ №103 з 01.01.2018 позивачу здійснювалась виплата перерахованої пенсії у розмірі 50% суми підвищення ( з урахуванням рішення суду у справі №480/4101/18), що склало3339,55 грн.; з 01.01.2019 75% від підвищення, що склало 5009,33 грн. та з 01.01.2020 100% щомісячно 100% від підвищення: 6679,10 грн.
Дійсно, згідно з пунктом 2 Постанови КМУ №103 постановлено виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Тобто, пунктом 2 Постанови КМУ №103 визначений порядок, яким виплата військовослужбовцям-пенсіонерам сум підвищення перерахованих пенсій, що мали бути перераховані та виплачені з 01.01.2018 та у подальшому з 01.01.2019, та з 01.01.2020 фактично зменшена та розстрочена на значний термін.
У той же час суд зазначає, що Постановою КМУ №103 визначено, що вона прийнята відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-XII, яка в свою чергу передбачає, що Кабінет Міністрів України визначає умови, порядок та розміри перерахунку всіх призначених за цим Законом пенсій у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Однак, вказаною нормою не визначено та не передбачено право Кабінету Міністрів України визначати умови, порядок та розміри виплати перерахованих пенсій. Наявність у Кабінету Міністрів України права встановлювати “порядок перерахунку пенсії” не є тотожним праву встановлювати “строки перерахунку пенсії”, “строки виплати пенсії”.
Окремо, суд зауважує, що питання правомірності пунктів 1, 2 Постанови КМУ від 21.02.2018 №103 було предметом розгляду справи у Окружному адміністративному суді м. Києва.
Так, рішенням від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 Окружний адміністративний суд м.Києва визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. Суд зобов`язав Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правого акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 у справі №826/3858/18 апеляційну скаргу Кабінету Міністрів України залишено без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 - без змін.
Згідно вимог частини другої статті 265 Кодексу адміністративного судочинства України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Таким чином, у зв`язку із скасуванням пункту 2 Постанови КМУ №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №2826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано.
Отже, з 05 березня 2019 року пенсія позивачу підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії.
У зв`язку з цим, дії ГУ Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення розміру пенсії позивачу за рахунок виплати з 05 березня 2019 року 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року не можуть відповідати критеріям правомірності, визначених в ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України .
При цьому, суд наголошує, що як вбачається зі змісту пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України № 103, нею врегульовані строки виплати пенсій, а не порядок проведення перерахунку. У зв`язку з чим питання строків виплати доплат до пенсії за результатами проведеного перерахунку, тобто частини пенсії особи, а також розмірів такої доплати не охоплюються поняттям «порядок проведення перерахунку пенсії».
З огляду на зазначене, суд вважає, що право позивача на отримання перерахованого розміру пенсії, на підставі рішення суду у справі №480/4101/18 – виходячи з 86% грошового забезпечення основного розміру пенсії, за період з 05 березня 2019 року, з урахуванням вже сплачених сум, визначається Законом №2262-XII, отже підпадає під дію статті 1 Першого протоколу до Конвенції "Захист прав власності".
Вказані висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду, викладеної у зразковій справі №160/3586/19, судове рішення в якій набрало законної сили 11.03.2020.
Відтак, при вирішенні даної справи в цій частині позовних вимог суд, з огляду на приписи ч.5 ст.242, ч.3 ст.291 Кодексу адміністративного судочинства України, враховує правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи №160/3586/19.
У зв`язку з вищевикладеним, дії ГУ Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати з 05 березня 2019 року 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, не можуть відповідати критеріям правомірності, визначених в ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому суд вважає за необхідне визнати такі дії протиправними та зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної позивачу пенсії та перерахованої на виконання рішення суду у справі №480/4101/18, з 05.03.2019 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, з урахуванням проведених виплат.
У той же час, до 05.03.2019 пункти 1, 2 Постанови КМУ №103 були чинними, а відтак підлягали застосуванню ГУ ПФУ в Сумській області. Відтак, підстави для задоволення позову в частині періоду з 01.01.2018 по час набрання чинності рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 , зокрема, по 04.03.2019, у суду відсутні, оскільки дії відповідача щодо виплати позивачу підвищення до пенсії у розмірі 50% та 75% у цей період є правомірними, так як відповідач, як територіальний орган центрального органу виконавчої влади, у своїй діяльності, відповідно до п.2 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 №28-2, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за №40/26485 повинен керуватись, зокрема, обов`язковими до виконання постановами Кабінету Міністрів України, який за своїм конституційним статусом є вищим органом у системі органів виконавчої влади, при цьому ГУ ПФ не наділене правом діяти на власний розсуд всупереч вимог підзаконних нормативно - правових актів, відступати від положень останніх, якщо такі є чинними, їх дія не зупинена, в порядку, передбаченому Конституцією і законами України, або вони не визнані неконституційними, протиправними, нечинними чи не скасовані у судовому порядку.
При цьому, посилання представника відповідача у відзиві на постанову Верховного Суду від 27.02.2018 у справі № 211/1680/17 та на постанову від 13.03.2019 у зразковій справі №240/6263/18 не приймаються судом до уваги, оскільки правовідносини у вказаних справах є відмінними від тих, що є предметом спору у даній справі.
У той же час вимога про виплату різниці з недоплати однією сумою задоволенню не підлягає, враховуючи наступне.
Відповідно до положень ст.55 Закону №2262-XII нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але своєчасно не отримав з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більш як за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми недоотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії. Нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Таким чином, діючим Законом №2262-XII передбачено інший порядок проведення платежів за різницею у недоплаті.
Суд також зазначає, що кількість платежів у межах однієї суми коштів не порушує прав особи на соціальний захист у формі пенсійного забезпечення, адже метою судового захисту є спонукання владного суб`єкта до належного виконання адміністративних функцій у повному обсязі, що (у даному конкретному випадку) полягає у проведенні розрахунку за усією належною до одержання сумою пенсії.
Окремо суд зауважує, що ця вимога заявлена наперед, стосується подій майбутніх правовідносин, відносно яких відсутні об`єктивні дані існування у владного суб`єкта наміру на недотримання закону та порушення прав заявника.
Також задоволенню не підлягає вимога про визнання протиправними дії відповідача про проведення перерахунку пенсії без урахування всіх складових та зобов`язання здійснити такий перерахунок, враховуючи наступне.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, затверджений Порядком №45, до якого внесено зміни Постановою КМУ №103). При цьому Постановою №103 було зобов`язано перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-XII до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із цим Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до Постанови №704.
На підставі вказаної норми у березні 2018р., отримавши довідку від Сумського обласного військового комісаріату, ГУ ПФУ в Сумській області і був здійснений спірний перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018 - з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років (а.с.53,54).
Позивач, обґрунтовуючи свою позицію, в тому числі з посиланням на скасування в судовому порядку п.п.1.2. Постанови №103, стверджує що такий перерахунок був зроблений протиправно без врахування всіх додаткових видів складових грошового забезпечення.
Дійсно, Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, в адміністративній справі №826/3858/18 визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 до Порядку №45. Відповідно до частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року набрало законної сили 05 березня 2019 року.
Однак, суд відмічає, що скасування в судовому порядку пунктів 1, 2 Постанови №103 не впливає на результат розгляду даної справи в цій частині по суті, оскільки алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, визначений у Порядку №45, не змінився у зв`язку з прийняттям Постанови № 103.
Так, Порядок №45 в редакції до внесення змін Постановою № 103 також передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готували для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подавали їх головним управлінням ПФУ. Головні управління ПФУ здійснювали перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли, в тому числі від обласних військових комісаріатів, в яких визначено розмір зі складовими грошового забезпечення для такого перерахунку. Форму довідки, в тому числі складові грошового забезпечення, наведено в додатку 2 до Порядку № 45. Відповідач має право перевіряти правильність складення довідок щодо формального змісту, однак правом самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, відповідач не має.
Саме у відповідності до вказаного алгоритму дій відповідачем на підставі довідки Сумського обласного військового комісаріату (а.с.53) був проведений спірний перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018. Варто відмітити, що зазначена довідка (а.с.53) не містить жодних сум додаткових видів грошового забезпечення, в тому числі, як тих, що враховувалися до 31.12.2017, так і тих, які враховувались при призначенні пенсії, в той же час правомірність зазначеної довідки не є предметом судового розгляду в межах даного спору, так як позивачем жодних позовних вимог до Сумського обласного військового комісаріату не заявлено.
Суд зазначає, що предметом цього спору в цій частині є правильність перерахунку пенсії. Питання врахування у складі грошового забезпечення позивача тих чи інших його складових, в тому числі додаткових видів грошового забезпечення, які враховувалися як до 31.12.2017, при призначенні пенсії так й інших складових, визначених у раніше виданих довідках, може бути предметом спору про правомірність дій Сумського обласного військового комісаріату щодо складання вказаної довідки, в тому числі щодо правомірності визначення складових грошового забезпечення, та не може бути розглянуто в рамках даної адміністративної справи.
Така ж правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 при розгляді зразкової справи N 240/6263/18(Пз/9901/1/19). При цьому дана справа в цій частині позовних вимог відповідає ознакам типової справи, викладеним у рішенні Верховного Суду у справі N240/6263/18(Пз/9901/1/19).
Відповідно до вимог ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. При ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи ч. 3 ст. 291 КАС України.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову в цій частині позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 90, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 255, 295, 297, п.15.5 Розділу VІІ Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м.Суми, вул.Пушкіна, буд.1, код ЄДРПОУ 21108013) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії – задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати з 05.03.2019 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної та перерахованої, на підставі рішення Сумського окружного адміністративного суду від 08.01.2019 у справі №480/4101/18, ОСОБА_1 пенсії з 05.03.2019 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, з урахуванням проведених виплат.
В задоволенні інших позовних вимог – відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення складено 19.10.2020.
Суддя І.Г. Шевченко