Рішення № 92262225, 28.09.2020, Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
28.09.2020
Номер справи
243/3161/20
Номер документу
92262225
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Провадження № 2/243/1381/2020

Справа № 243/3161/20

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 вересня 2020 року

Слов`янський міськрайонний суд Донецької області в складі:

головуючого - судді Ільяшевич О. В.,

за участю

секретаря судового засідання Гакала Д. О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Слов`янського міськрайонного суду Донецької області (вул. Добровольського, 2, м. Слов`янськ, Донецької області) цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради до ОСОБА_1 про повернення надмірно отриманої субсидії, -

ВСТАНОВИВ:

06 квітня 2020 року Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради (далі УСЗН) звернулось до Слов`янського міськрайонного суду Донецької області з позовом до ОСОБА_1 про повернення надмірно отриманої субсидії, обґрунтувавши свої вимоги тим, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в УСЗН Слов`янської міської ради, як одержувач субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг з 15 вересня 2015 року та користувалася житловою субсидією з 01 вересня 2015 року по 30 квітня 2019 року. ОСОБА_1 звернулась до Управління за призначенням житлової субсидії 26 листопада 2018 року, надала заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулись за призначенням житлової субсидії. Призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг регламентується Положенням «Про порядок призначення житлових субсидій», затвердженої постановою КМУ№ 848 від 21жовтня 1995року зі змінами. Управлінням з травня 2018 року проводилась широка інформаційно-роз`яснювальна робота щодо змін у порядку надання житлових субсидій. Інформацію про зміни протягом травня - жовтня 2018 року неодноразово публікували місцеві газети («ТВ Плюс», «Новини Слов`янська 06262.сom », « Діловий Слов`янськ», «Славянские обьявления»), висвітлювали в авторських програмах муніципального телебачення, місцевого радіо, розміщували на сайті Управління. На звуковій доріжці центрального ринку міста протягом травня-червня городянам надавались відомості про зміни у порядку та умовах надання субсидій. До надання повідомлень про зміни у законодавстві були залучені житлово-комунальні підприємства. В результаті проведеної відділом державних соціальних інспекторів Управління перевірки правильності та повноти інформації даних, наданих для призначення житлової субсидії встановлено, що ОСОБА_1 не надала інформацію щодо перебування її сина у шлюбі, що призвело до надмірної виплати бюджетних коштів у вигляді субсидії з 01 листопада 2018 року по 30 квітня 2019 року на суму 9058 грн. 22 коп.. На виконання п. 125 Положення сума переплати в розмірі 5017 грн. 06 коп. знята з особових рахунків по житлово-комунальним послугам. За результатами перевірки ОСОБА_1 надіслано повідомлення № 11-11/4834-7 від 13 листопада 2019 року про необхідність повернення в добровільному порядку надміру отриманої житлової субсидії у розмірі 157 грн. 16 коп. на рахунок Управління, а також суму переплати у розмірі 3884 грн. 52 коп. на рахунок міністерства соціальної політики України. Відповідачка надмірно отриману житлову субсидію у добровільному порядку не повернула. У зв`язку з чим, позивач просить суд стягнути з відповідачки надмірно отриманої житлової субсидії у розмірі 3884 грн. 52 коп. та 157 грн. 16 коп., а також витрати по сплаті судового збору у розмірі 2102 грн. 00 коп. на рахунок Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради Донецької області.

В судове засідання представником позивача Рибалком М. Л., який діє на підставі довіреності юридичної особи № 08-20/48 від 02 січня 2020 року, надано суду клопотання про розгляд справи у його відсутності, зазначає, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі.

Відповідно до ч. 7 ст. 128 ЦПК України, у разі ненадання особами, які беруть участь у справі, інформації щодо їх адреси, судова повістка надсилається фізичним особам, які не мають статусу підприємців, - за адресою їх місця проживання чи місця перебування, зареєстрованою у встановленому законом порядку.

Під час розгляду справи, судом приймалися усі передбачені діючим законодавством заходи щодо належного повідомлення відповідача про місце, день та час розгляду справи. Судом були спрямовані судові повістки за останньою відомою адресою місця проживання ОСОБА_1 зареєстрованому у встановленому законом порядку, що підтверджено відповіддю на запит суду, направлений у порядку ст. 187 ЦПК України.

Однак ОСОБА_1 , будучи повідомленою у встановленому законом порядку (належним чином) про час і місце судового розгляду справи, не використала наданого законом права на безпосередню участь у судовому засіданні, та не з`явилася у судове засідання без повідомлення причин, не подала відзив, заяв про відкладення судового засідання, чи розгляд справи у її відсутності від неї до суду не надходило.

Відповідно до ч. 3 ст. 131 ЦПК України, учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про причини неявки у судове засідання. У разі неповідомлення суду про причини неявки вважається, що учасники судового процесу не з`явилися в судове засідання без поважних причин.

З огляду на викладене, враховуючи, що відповідачка, будучи повідомленою належним чином про дату, час і місце розгляду справи не з`явилася без повідомлення причин неявки, не подала відзив, а позивач не заперечує проти вирішення справи на підставі наявних у ній даних чи доказів із постановленням заочного рішення, суд приходить до переконання, що у суду відсутні підстави для відкладення розгляду справи, та про можливість вирішення справи на підставі наявних у ній даних та доказів з постановленням заочного рішення.

В ході розгляду справи судом було розв`язано заяви та клопотання сторін та прийнято процесуальні рішення.

Ухвалою суду від 14 квітня 2020 року у справі відкрите провадження за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою суду від 28 вересня 2020 року розгляд справи вирішено розглядити з постановленням заочного рішення.

Суд, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи, при вирішенні справи виходить з таких встановлених у судовому засіданні обставин та відповідних ним доказів.

Згідно із заявою про призначення житлової субсидії від 15 вересня 2015 року, ОСОБА_1 просить призначити їй субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за адресою: АДРЕСА_1 . В той же час ОСОБА_1 зобов`язалася у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміни складу осіб, які зареєстровані (фактично проживають), джерел доходу, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, придбання майна, товарів або оплати послуг на суму, що перевищує 50 тис. гривень), протягом місця повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення (а.с.4).

Відповідно до декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії за період з 01 січня 2014 року по 31 грудня 2014 р., поданої ОСОБА_1 , разом з нею зареєстрований син ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.5-5 з.б.).

Згідно із заявою про призначення житлової субсидії № 03-24/2873 від 26 листопада 2018 року, ОСОБА_1 просить призначити їй субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за адресою: АДРЕСА_1 . В той же час ОСОБА_1 зобов`язалася у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміни складу осіб, які зареєстровані (фактично проживають), джерел доходу, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, придбання майна, товарів або оплати послуг на суму, що перевищує 50 тис. гривень), протягом місця повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення (а.с.14).

Відповідно до декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії за період з 01 квітня 2018 року до 30 вересня 2018 року, поданої ОСОБА_1 , разом з нею зареєстрований її син ОСОБА_2 1989 року народження (а.с.14).

Згідно із заявою про призначення житлової субсидії № 03-24/127 від 17 жовтня 2019 року, ОСОБА_1 просить призначити їй субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за адресою: АДРЕСА_1 . В той же час ОСОБА_1 зобов`язалася у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміни складу осіб, які зареєстровані (фактично проживають), джерел доходу, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, придбання майна, товарів або оплати послуг на суму, що перевищує 50 тис. гривень), протягом місця повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення (а.с.24).

Відповідно до декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії за період з 01 січня 2019 року до 30 червня 2019 року, поданої ОСОБА_1 , разом з нею зареєстрований її син ОСОБА_2 1989 року народження (а.с.26).

Відповідно до рішень УСЗН про призначення субсидії ОСОБА_1 з вересня 2015 року по 30 квітня 2019 року користувалася житловою субсидією (а.с.5-13, 17-21, 28).

Відповідно до акту про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявником для призначення всіх видів державної соціальної допомоги № 11-20/899 від 13 листопада 2019 року, перевіркою встановлено, що ОСОБА_1 надала невірну інформацію про сімейний стан свого сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та не надала персональні дані його дружини, внаслідок чого були надміру виплачені кошти в сумі 9058 грн. 22 коп. За період з 01 листопада 2018 р. по 30 квітня 2019 року включно(а.с.22).

Відповідно до свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 виданого Слов`янським ВДРАЦС Головного територіального управління юстиції у Донецькій області 06 жовтня 2017 року, ОСОБА_2 06 жовтня 2017 року зареєстрував шлюб з ОСОБА_3 , про що складений актовий запис № 464 (а.с. 29).

Відповідно до пояснювальної записки ОСОБА_1 від 21 листопада 2019 року, остання зазначила, що не повідомила про дружину сина, яка зареєстрована за іншою адресою, тому що не знала про зміни у його сімейному стані та про зміни порядку призначення субсидії з травня 2018 року, внаслідок чого отримала субсидію у сумі 9058 грн. 74 коп..

Відповідно до листа УСЗН Слов`янської міської ради № 11-11/4834-7 від 13 листопада 2018 року, позивачем на адресу ОСОБА_1 було надіслано повідомлення про необхідність повернення надмірно виплачених коштів у сумі 157 грн. 16 коп. на рахунок Управління та у сумі 3884 грн. 52 коп. на рахунок Мінсоцполітики України (а.с.23).

Правовідносини сторін регулюються приписами ЦК України, Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848, зі змінами (далі - Положення).

Згідно із п. 2 постанови КМУ № 329 від 27 квітня 2018 року «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України та визнання такою, що втратила чинність, постанова Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 р. № 1022» з 1 травня 2018 року призначені житлової субсидії здійснюється лише після подання нових заяв і декларації, якщо у складі, домогосподарства є особи, члени сім`ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства.

Під час судового розгляду судом встановлено, що згідно з поданою декларацією про доходи та майновий стан, особа, яка отримує субсидію, попереджена про відповідальність за подання недостовірної інформації як про її доходи та майновий стан, так і про доходи та майновий стан членів її сім`ї, зареєстрованих у жилому приміщенні, про що свідчить підпис цієї особи у заяві про отримання житлової субсидії. Під час перевірки повноти та достовірності поданої інформації з Головного управління ДФС у Донецькій області Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради виявило, що відповідачкою ОСОБА_1 не було повідомлено про свій сімейний стан, не задекларовані відомості про проживання та доходи невістки.

Згідно із п. 3 Положення призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).

Відповідно до п. 13 Положення громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.

Тобто, відповідачка ОСОБА_1 , з 01 листопада 2018 року повинна була надати нову заяву і декларацію, в якій зазначити відомості про свою невістку.

Пунктом 22 Положення визначено, що у разі відмови управителя, об`єднання, виконавця комунальної послуги або громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується у судовому порядку.

Таким чином сума надмірно перерахованої (виплаченої) субсидії є майном, збереженим без достатньої правової підстави, тому на правовідносини з повернення цієї суми поширюються приписи глави 83 ЦК України.

Аналогічний за змістом висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 27 березня 2019 року у справі № 727/5743/15-ц.

Так, згідно із ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Відповідно до ст.1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною чи юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; 2) інше майно, якщо це встановлено законом.

Отже, не може бути повернута сума надмірно перерахованої (виплаченої) субсидії, зокрема, тоді, якщо позивач не доведе, що виплату здійснив добровільно, але внаслідок рахункової помилки з його боку чи недобросовісності з боку відповідачки ОСОБА_1 як набувача субсидії. Така недобросовісність може проявлятися у несумлінному ставленні до виконання власних обов`язків, зловживанні правом у власних інтересах або в інтересах третіх осіб тощо.

З врахуванням встановлених обставин та відповідних їм норм чинного законодавства, судом встановлено, що ОСОБА_1 , як набувач субсидії, не подала вчасно заяву та декларацію про сімейний стан члена сім`ї, хоча ці відомості були їй достеменно відомі. Оскільки ОСОБА_1 не повідомила про шлюб свого сина та не задекларувала відомості про місце проживання та доходи невістки, внаслідок чого змінився розмір її доходу, який враховується при призначенні субсидії, підстави, визначені пунктом 1 частини першої статті 1215 ЦК України підстави, які унеможливлюють повернення перерахованої (виплаченої) суми субсидії, - відсутні.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до переконання про обґрунтованість позовних вимог та необхідність їх задоволення, а саме стягнення з відповідачки на користь позивача незаконно отриманої субсидії на відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Позивачем документально підтверджено платіжним дорученням сплата при зверненні з позовом до суду судового збору в розмірі 2102 грн. 00 коп., які підлягають відшкодуванню за рахунок відповідачки.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст.3, 10, 11, 16, 60, 84, 88, 212, 213, 214, 215 ЦПК України,ст.ст.1212, 1214, 1215 Цивільного кодексу України, Законом України «Про судовий збір», суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради Донецької області до ОСОБА_1 про повернення надмірно отриманої субсидії задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Державного бюджету через Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради Донецької області надмірно отриману субсидію на відшкодування витрат на оплату житлово - комунальних послуг субсидії у розмірі 157(сто п`ятдесят сім) грн. 16 коп. та у розмірі 3884(три тисячі вісімсот вісімдесят чотири) грн. 52 коп., а всього у розмірі 4041(чотири тисячі сорок одну) грн. 68 коп..

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради Донецької області судові витрати на оплату судового збору у розмірі 2102(дві тисячі сімсот сімдесят п`ять) грн. 00 коп.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

На рішення суду позивачем може бути подано апеляційну скаргу до Донецького апеляційного суду через Слов`янський міськрайонний суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а відповідачем, в такий же строк з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення.

Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.

Сторони у справі:

Позивач:

Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради, місце знаходження: 84116, Донецька область, м. Слов`янськ, вул. генерала Батюка, 40, ЄДРПОУ 25954290, МФО 834016.

Для сплати коштів в сумі 3884(три тисячі вісімсот вісімдесят чотири) грн. 52 коп.: розрахунковий рахунок: UA278201720344210029036052186, банк - Держказначейська служба м. Київ (призначення платежу - повернення переплати по субсидії);

Для сплати коштів в сумі 157(сто п`ятдесят сім) грн. 16 коп.: розрахунок UA 928201720343130006000078737, отримувач коштів - Мінсоцполітики, ЄДРПОУ 37567866, банк - Держказначейська служба м. Київ, (призначення платежу - повернення переплати по субсидії);

Для сплати судового збору в сумі 2102(дві тисячі сто дві) грн. 43 коп.: розрахунковий рахунок НОМЕР_2 , МФО 820172, ЄДРПОУ 25954290, Державна казначейська служба( стягнення витрат на оплату судового збору.)

Представник позивача: ОСОБА_4 , місце знаходження: АДРЕСА_2 .

Відповідачка:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_3 , зареєстроване у встановленому законом місце проживання: АДРЕСА_1 .

Повний текст рішення складений 05 жовтня 2020 року.

Суддя Слов`янського

міськрайонного суду О. В. Ільяшевич