
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про відстрочення виконання судового рішення
"13" жовтня 2020 р. Справа № 300/1650/20
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Микитин Н.М.,
при секретарі судового засідання Маковійчук С.М.,
за участю: представника позивача Лаврука В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду заяву Державного підприємства "Надвірнянське лісове господарство" про відстрочення виконання судового рішення у справі за позовом Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області до державного підприємства "Надвірнянське лісове господарство" про стягнення податкового боргу в сумі 4 861 166,27 грн,-
В С Т А Н О В И В:
01.10.2020 Державне підприємство "Надвірнянське лісове господарство" (далі - підприємство, заявник) звернулося в суд із заявою про відстрочення виконання рішення від 29.09.2020 в справі №300/1650/20 за адміністративним позовом Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області до державного підприємства "Надвірнянське лісове господарство" про стягнення податкового боргу в сумі 4 861 166,27 грн.
Подана заява мотивована, неможливістю виконання вищевказаного судового рішення, оскільки у підприємства відсутні кошти на банківських рахунках, наявна велика заборгованість перед контрагентами, зокрема Державною екологічною інспекцією Карпатського регіону, справи яких вже перебувають на стягненні у державній виконавчій службі. З наведених підстав просить відстрочити виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29.09.2020 в справі №300/1650/20 строком на один рік.
Заявник Державне підприємство "Надвірнянське лісове господарство" в судове засідання явку представника не забезпечило, про причини неявки суд не повідомило, хоча про час, дату та місце розгляду справи повідомлялось належним чином.
В судовому засіданні представник Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області просив у задоволенні заяви відмовити. Звернув увагу суду на те, що рішення суду від 29.09.2020 не набрало законної сили, тому підстав до його відстрочення відсутні. Також, послався на п. 100.5 ст. 100 Податкового кодексу України. Вказав про те, що заявник до поданої ним заяви про відстрочення виконання судового рішення на додав відповідних доказів, які б підтверджували його неплатоспроможність, а відтак і неможливість сплати податкового боргу згідно рішення суду.
Зауважив, що інформація, викладена у заяві про відстрочення виконання рішення суду не може вважатись обставиною, що істотно ускладнює виконання судового рішення або робить його неможливим, оскільки не є доказом відсутності руху коштів на рахунках платника податку протягом періоду виникнення податкової заборгованості. Таким чином, вважає, що заявник не надав суду належних та допустимих доказів, що обґрунтовують доцільність відстрочення виконання рішення суду.
З огляду на викладене, позивач вважає, що зазначені відповідачем у заяві про відстрочення виконання судового рішення обставини не дають підстав для висновку, що вони є такими, що ускладнюють його виконання, тому просить суд у задоволенні заяви ДП "Надвірнянське лісове господарство" про відстрочення виконання судового рішення № 300/1650/20 відмовити повністю.
Відповідно до частини 2 статті 378 КАС України, неприбуття в судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Розглянувши подану заяву про відстрочення виконання судового рішення, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд встановив наступне.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29.09.2020 у справі №300/1650/20 за позовом Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області до державного підприємства "Надвірнянське лісове господарство" про стягнення податкового боргу в сумі 4 861 166,27 грн, позов задоволено повністю та стягнуто з державного підприємства "Надвірнянське лісове господарство" в дохід бюджету заборгованість в розмірі 4 861 166,27 грн.
Відстрочення і розстрочення виконання, зміна чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення визначає стаття 378 Кодексу адміністративного судочинства України.
Частиною 1 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Згідно з частиною 3 статті 378 даного Кодексу підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Таким чином, підставою для відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим адміністративним судом способом. Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору та інші обставини справи.
Під встановленням або зміною способу чи порядку виконання судового рішення слід розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і спосіб, раніше встановленим судом.
Разом з тим, під обґрунтованими підставами слід розуміти наявність виключних обставин, які є об`єктивно непереборними, тобто такими, що ускладнюють або унеможливлюють виконання рішення суду у раніше встановлений судом спосіб. Наявність таких обставин має бути підтверджено належними та допустимими доказами.
Як встановлено судом зі змісту заяви, підставою для звернення з останньою до суду є скрутне матеріальне становище заявника.
Однак, суд зазначає, що питання розстрочення або відстрочення виконання рішення суду знаходяться в площинні процесуального права. Разом із тим підстави, а саме наявність обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), залежать від предмету спору, у межах спірних правовідносин.
Положеннями ст. 5 Податкового кодексу України, яка встановлює співвідношення податкового законодавства з іншими законодавчими актами, визначено пріоритет понять, правил, термінів та положень цього Кодексу, для регулювання відносин оподаткування.
Отже, норми статті 100 Податкового кодексу України, якими врегульовано правила розстрочення та відстрочення грошових зобов`язань або податкового боргу платника податків є спеціальними нормами щодо доказів як підстав для відстрочення податкового боргу (п. 100.5 Податкового кодексу України) та порядку погашення податкового боргу (п.100.7 Податкового кодексу України).
При цьому, відповідно до пунктів 100.4 і 100.5 статті 100 Податкового кодексу України постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року №1235 затверджено Перелік обставин, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу, і доказів існування таких обставин.
З огляду на вищевикладене суд приходить до висновку, що в даному випадку положеннями Кодексу адміністративного судочинства України передбачено підстави відстрочення боргового зобов`язання судом, однак вказані підстави не є вичерпними та мають застосовуватися в сукупності з нормами матеріального права, оскільки положеннями Податкового кодексу України, а саме статтею 100, врегульовано загальні підстави відстрочення грошового зобов`язання чи податкового боргу.
Оцінюючи доводи заяв про відстрочення або розстрочення виконання судового рішення, суди повинні враховувати, що ці заходи не повинні створювати боржнику можливість ухилятися від виконання судового рішення. До уваги повинні братися не лише реальний майновий стан боржника, але й його наміри, що свідчать про бажання виконати рішення.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 06.12.2019 року у справі №2а/0570/6531/2011, постанові від 30.01.2020 у справі № 819/150/17.
Основною обставиною, що ускладнює виконання судового рішення, на яку посилається відповідач є відсутність коштів на банківських рахунках. Скрутне фінансове становище заявник пояснює запровадженням карантинних заходів та стягненням на підставі рішення суду заборгованості на користь АТ «Таскомбанк» та шкоди на користь Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області.
На підтвердження обґрунтованості заяви про відстрочення виконання судового рішення та складного матеріального становища до матеріалів справи заявником надано наступні копії документів:
- звіт про фінансові результати (звіт про сукупний дохід) станом на 1 півріччя 2020, згідно з яким чистий фінансовий результат (чистий прибуток (код. рядка 2350) становить за звітний період у розмірі 15,00 грн, а основними елементами операційних витрат були матеріальні витрати (код. 2500), що необхідне для реалізації та підтримки виробничого процесу, витрати на оплату праці (код 2505), відрахування на соціальні заходи (код. 2510);
- звіт про фінансовий стан на 30.06.2020;
-довідку №2009922SU08490200 від 22.09.2020 про рахунок і залишок коштів державного підприємства "Надвірнянське лісове господарство", відкритих в АТ КБ "ПРИВАТБАНК", відповідно до якої залишок коштів на рахунку заявника станом на 22.09.2020 становить 1195,83 грн;
-довідку №205-422/08/20/2020 від 22.09.2020 надану державному підприємству "Надвірнянське лісове господарство", відповідно до якої залишок коштів на рахунку відкритому в ПАТ АКЦІОНЕРНИЙ БАНК "УКРГАЗБАНК" станом на 22.09.2020 становить 471,36 грн;
- пояснювальну записку державного підприємства "Надвірнянське лісове господарство" Голові Державного агентства лісових ресурсів України від 22.07.2020 №01-2/327, згідно якої заявник повідомляє, що сплата поточних податків тa обов`язкових платежів до бюджету складає 584,0 тисяч гривень при плані 2045,0 тисяч гривень, що становить 20%. У зв`язку з епідемією коронавірусу та введенням карантину у країні, призупинилась робота більшості деревообробних та плитних підприємств, які є основними покупцями ділової та дров`яної деревини. Також, закриття кордонів і призупинення експорту переробки знизило заготівлю та реалізацію лісопродукції деревообробниками. Відтак, вказані фактори призвели до збільшення дебіторської заборгованості та зменшення обігових коштів підприємства, що вплинуло на виконання зобов`язань підприємства по сплаті податків.
- лист державного підприємства "Надвірнянське лісове господарство" Головному управлінню Державної податкової служби в Івано-Франківській області від 27.07.2020 №01-2/336, згідно якого заявник повідомляє про: зменшення обсягу реалізації продукції, робіт та послуг на підприємстві на 10614,00 грн, що становить 70,4% до факту реалізації продукції за 6 місяців 2019 року та в кількісному виразі 3796,0 м3 менше об`єму реалізації минулого року і складає 88,7 %, а також зниження середньо-реалізаційної ціни 1 м3 до 838,82 грн проти 1039,39 за 1 м3 відповідного періоду минулого року;
- довідку державного підприємства "Надвірнянське лісове господарство", згідно якої кредиторська заборгованість по розрахунках з контрагентами становить 5413 тисячі гривень (а.с.187-193).
Відтак, як вбачається з вищенаведених документів, підприємство на даний час спроможне виконувати лише поточні зобов`язання (які є першочерговими) для недопущення накопичення нових боргів, а не зобов`язань, які виникли за минулі роки.
Вказані вище обставини суд вважає такими, що істотно ускладнюють виконання судового рішення, а відстрочення його виконання матиме важливе значення для відновлення господарської діяльності підприємства та надасть в подальшому можливість отримувати кошти для погашення суми податкового боргу.
Окрім того, суд враховує, що постановою Кабінету Міністрів України «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» № 211 від 11.03.2020 прийнятого з метою запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19 з 12.03.2020 та яким на всій території України встановлено карантин, а також запроваджено низку обмежувальних заходів щодо підприємницької діяльності.
З огляду на вищенаведене та зазначені в поданій заяві про відстрочення виконання судового рішення обставини, які в сукупності з встановленими обставинами свідчать про скрутне фінансове становище заявника, які в тому числі зумовлені запровадженням обмежувальних заходів у зв`язку з встановленням карантину, суд дійшов до висновку про наявність об`єктивних обставин, які ускладнюють виконання судового рішення та підтверджують те, що заявник не має можливості виконати рішення суду.
Щодо твердження представника позивача про відсутність підстав для звернення до суду з даною заявою, оскільки рішення суду у даній справі не набрало законної сили, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 2 частини шостої статті 246 КАС України, у резолютивній частині також вказується про надання відстрочення чи розстрочення виконання рішення. Таким чином, питання про відстрочення виконання рішення суду може бути вирішене і у разі не набрання законної сили рішенням суду та не пов`язане з таким.
Крім того, суд звертає увагу представника Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області, що відстрочення виконання рішення суду не звільняє відповідача від його виконання.
Відповідно до частини 5 статті 378 КАС України відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.
При вирішенні клопотання про відстрочення виконання судового рішення, суд, також, враховує визнання позову відповідачем, а також, часткову оплату ним заборгованості після звернення позивача до суду, що слугувало підставою до подання останнім заяви про зменшення позовних вимог. Такі обставини на переконання суду, свідчать про намагання відповідача погасити податковий борг перед позивачем, а не ухилитись від його сплати чи уникнути виконання рішення cуду.
Таким чином, враховуючи підстави, на які посилається заявник щодо відстрочення виконання згаданого судового рішення, з метою дотримання розумного балансу між інтересами позивача та реальними можливостями державного підприємства "Надвірнянське лісове господарство" погасити заборгованість, а також з огляду на те, що боржник належним чином підтвердив факт перебування підприємства у важкому фінансовому становищі, не уникає виконання рішення, а навпаки, шукає способи погашення заборгованості, що, у свою чергу, є виявом добросовісності намірів заявника по виконанню зобов`язань щодо сплати заборгованості, суд дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення заяви та відстрочення судового рішення строком на один рік з дати його винесення.
Щодо здійснення розподілу судових витрат суд зазначає наступне.
Заявником за подання заяви про зміну строку виконання рішення суду необхідно сплатити 630,60 грн. до Державного бюджету України відповідно до пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 №3674-VI, що становить 0,3 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Відтак, вказана сума підлягає стягненню із заявника за результатами розгляду поданої ним заяви.
Керуючись ст.ст.243, 248, 250, 256, 293-295, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Заяву Державного підприємства "Надвірнянське лісове господарство" про відстрочення виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29.09.2020 року по справі №300/1650/20 задовольнити повністю.
Відстрочити виконання постанови рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29.09.2020 року по справі №300/1650/20 за позовом Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області до державного підприємства "Надвірнянське лісове господарство" про стягнення податкового боргу в сумі 4861 166,27 грн строком на 1 (один) рік з дня його ухвалення до 29 вересня 2021 року.
Стягнути з державного підприємства "Надвірнянське лісове господарство" до Державного бюджету України (рахунок отримувача: UA698999980313111206084009612, код класифікації доходів бюджету: 22030101, отримувач коштів: УК у м.Ів.-Фр./ОТГ м.Ів.-Фр./ 22030101, код отримувача: 37952250, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП) , код банку отримувача(МФО): 899998) судовий збір у розмірі 630 (шістсот тридцять) гривень 30 копійок.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складання в повному обсязі, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Учасники справи:
позивач: Головне управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 43142559, вул. Незалежності, 20, м. Івано-Франківськ, 76018);
відповідач: державне підприємство "Надвірнянське лісове господарство" (код ЄДРПОУ 22189564, вул. Соборна, 163, м. Надвірна, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, 78405).
Суддя /підпис/ Микитин Н.М.
Ухвала складена в повному обсязі 19.10.2020