
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"19" жовтня 2020 р. справа № 300/2116/20
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Чуприни О.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з врахуванням надбавки за особливі умови служби в обсязі 15%, надбавки за виконання особливо важливих завдань в обсязі 70% та премії в обсязі 20% посадового окладу, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (надалі по тексту також - позивач, ОСОБА_1 ) 21.08.2020 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі по тексту також - відповідач, орган пенсійного фонду, Головне управління ПФУ в області) про зобов`язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з врахуванням надбавки за особливі умови служби в обсязі 15%, надбавки за виконання особливо важливих завдань в обсязі 70% та премії в обсязі 20% посадового окладу.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що відповідачем протиправно, із помилковим застосуванням статті 13 та статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018 без врахування надбавки за особливі умови служби в обсязі 15%, надбавки за виконання особливо важливих завдань в обсязі 70% та премії в обсязі 20% посадового окладу, хоча в пенсійній справі позивача знаходились документи, які підтверджують виплату вказаних додаткових видів грошового забезпечення. Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 (справа №826/3858/18) визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за №45. Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 апеляційну скаргу Кабінету Міністрів України залишено без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 без змін. У зв`язку із наведеним, керуючись статями 8, 92 Конституцій України, рішенням Конституційного Суду України у справі №5-р/2018 від 22.08.2018, та судової практики Восьмого апеляційного адміністративного суду, вважає, що відповідач повинен здійснити перерахунок пенсії з 01.01.2018 з урахуванням з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, зокрема, надбавки за особливі умови служби в обсязі 15%, надбавки за виконання особливо важливих завдань в обсязі 70% та премії в обсязі 20% посадового окладу та здійснити відповідні виплати.
Івано-Франківським окружним адміністративним судом ухвалою від 26.08.2020 відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту також - КАС України) відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (а.с.23-25).
Відповідач скористався правом подання відзиву на позовну заяву №0900-0802-8/15745 від 02.09.2020, який надійшов на адресу суду 08.09.2020, із відповідними письмовими доказами (а.с.36-84).
У відзиві представник Головного управління ПФУ в області зазначив, що порядок перерахунку пенсії визначений у розділі VIII Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 02.04.1992 за №2262-ХІІ (надалі по тексту також - Закон 2262-ХІІ). Зокрема, зазначив, що підстав для проведення перерахунку пенсії із врахуванням надбавки за особливі умови служби в розмірі 15%, надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 70% та премії в розмірі 20% в органу пенсійного фонду відсутні, так як Кабінетом Міністрів України не прийнято жодного іншого нормативно-правового акту, який би регулював здійснення перерахунку пенсії як це передбачено статтею 63 Закону 2262-ХІІ. Окрім того, для перерахунку пенсії враховуються тільки ті складові грошового забезпечення, які отримує особа за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням на момент настання права на перерахунок пенсії, що визначено "Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року за №393" (надалі по тексту також - Порядок №45). Так, зарахування розміру надбавок, доплат, підвищення та премій, які отримував позивач до 01.01.2018, та нових розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням, процентної надбавки за вислугу років, на підставі яких проведено перерахунок пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (надалі по тексту також - Постанова № 103) не передбачено жодною нормою права.
Посилаючись на пункт 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 за №3-1, відповідач стверджує, про відсутність у спірному випадку в пенсійній справі, в тому числі після 05.03.2019, довідки про склад грошового забезпечення для перерахунку пенсії, за встановленою формою видається уповноваженим органом, в якому до звільнення перебував на службі позивач. Така довідка є основою для обчислення і визначення відповідного розміру пенсії, що перераховується.
Відтак, вимоги позивача заявлені у позовній заяві є необґрунтованими, та такими, що не підлягають задоволенню.
Одночасно із відзивом на позов, 08.09.2020, надійшло клопотання відповідача про залучення у справу в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Адміністрацію Державної прикордонної служби України - уповноваженого органу, в якому до звільнення перебував на службі ОСОБА_1 (а.с.78-79).
До суду 21.09.2020 від ОСОБА_1 надійшла відповідь на відзив, в якій позивач заперечив щодо залучення в якості третьої особи Адміністрації Державної прикордонної служби України, та підтримав заявлені позовні вимоги в повному обсязі, просив суд їх задовольнити (а.с.85-86).
23.09.2020 ухвалою суд задоволено клопотання представника Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 01.09.2019 за №0900-0802-8/15638 (а.с.89-91) та залучено Адміністрацію Державної прикордонної служби України до участі в справі №300/2116/20 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача (надалі по тексту також - третя особа).
Адміністрація Державної прикордонної служби України 07.10.2020 подала письмові пояснення від 01.10.2020 за №0-180-301/0/63-20 (а.с.98-100, 100-119), якими довела до відома суд, що на виконання пункту 7 Постанови №103 та пункту 3 Порядку №45 було оформлено і надано Головному управлінню Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку від 31.03.2018 за №11/1027 за формою згідно додатком 2 Порядку№45 про розмір грошового забезпечення, визначені у пункті 1 Постанови №103, та у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (надалі по тексту також - Постанова №704). Також, вказала, що відновлена на підставі рішення суду (№826/3858/18) редакція пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, що була чинною до внесення змін Постановою №103, не відповідає тим додатковим видам грошового забезпечення військовослужбовців, які визначені станом на 01.03.2018 Постановою №704. Так, з 01.03.2018 у зв`язку із зміною структури грошового забезпечення військовослужбовців, відповідно до Постанови №704 не нараховуються і не виплачуються такі види грошового забезпечення як щомісячна надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби, щомісячна надбавка за особливі умови служби, пов`язані з підвищеним ризиком для життя (УОС). Згідно відновленої на підставі рішення суду редакції останнього абзацу пункту 5 Порядку 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (крім надбавок за обслуговування ядерної зброї та космодрому "Бойканур"), для перерахунку пенсії не враховуються.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, вивчивши зміст адміністративного позову і відзиву на позов, письмові пояснення третьої особи, дослідивши і оцінивши в сукупності зібрані по справі докази, якими сторони обґрунтовують свої вимоги та заперечення проти них, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд виходить з таких підстав та мотивів.
ОСОБА_1 з 2011 року призначена та виплачується пенсія по інвалідності відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
Відповідно до протоколу за пенсійною справою №0906003069 (Державна прикордонна служба України) від 01.12.2017, грошове забезпечення для обчислення пенсії становило: посадовий оклад - 1 040,00 гривень, оклад за військове звання - 125,00 гривень, процентна надбавка за вислугу років (30%) - 349,50 гривень. При цьому, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням становила 1 232,75 гривень, в тому числі: робота за таємними виробами, носіями, документами 10%, ОУС - 15%, надбавка за особливо важливі завдання 70% і премія 20% (а.с.6)
Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 прийнято постанову за №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".
На виконання вимог Постановою №103 і у відповідності до Постанови №704 Адміністрацією Державної прикордонної служби України 31.03.2018 видано довідку за №11/1027 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії, за змістом якої посадовий оклад позивача становить - 4 930,00 гривень, оклад за військовим званням - 1 340,00 гривень, надбавка за вислугу років (40%) - 2 508,00 гривень (зворотній бік а.с.60).
Головним управлінням ПФУ в області, керуючись постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", здійснено перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018 на підставі довідки про грошове забезпечення станом на 01.03.2018, виданої уповноваженим органом - Адміністрацією Державної прикордонної служби України, що підтверджено протоколом за пенсійною справою №0906003069 (Державна прикордонна служба України) від 01.12.2018 (а.с.7).
На звернення позивача із заявою щодо перерахунку пенсії з 01.01.2018 з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення та з виплатою 100% підвищення пенсії з урахуванням раніше виплачених сум, листом №1753-1777/С-02/8-0900/20 відповідач повідомив позивача, що для проведення перерахунку немає законних підставі, ні відповідних повноважень (а.с.8-10).
Позивач, не погоджуючись із проведеним перерахунком пенсії без врахування надбавки за особливі умови служби в обсязі 15%, надбавки за виконання особливо важливих завдань в обсязі 70% та премії в обсязі 20% посадового окладу, і вважаючи вказані дії відповідача протиправними, звернувся до суду з метою захисту свого порушеного права.
Надаючи правову оцінку публічно-правовим відносинам, суд виходить із наступного.
Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом (частина 1 статті 46 Конституції України).
Частиною 1 статті 15 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 за №2011-ХІІ (надалі по тексту також - Закон №2011-XII) визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, визначено Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно частини 4 статті 63 Закону №2262-XII (в редакції чинній на момент спірного перерахунку пенсії) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на отримання пенсії відповідно до Закону №2262-XII, здійсненої на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Як уже зазначалось вище судом, Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 21.02.2018 за №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", пунктом 1 якої передбачено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі по тексту також - Закон) до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року за №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
За змістом пункту 2 Постанови №103 (в редакції чинній на час спірного перерахунку) виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року за №393", яка набрала чинності 20.02.2008.
Пунктами 1, 2 та 3 Порядку №45 (в редакції чинній на час спірного перерахунку) визначено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-XII, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (надалі по тексту також - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (надалі по тексту також - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (надалі по тексту також - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (надалі по тексту також - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (надалі по тексту також - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Отже, згідно з даними нормами, підставою для перерахунку раніше призначених пенсій за правилами коментованого Закону в першу чергу є прийняття Кабінетом Міністрів України рішення відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та подання органами, передбаченими цим Порядком, відповідних повідомлень до територіальних органів Пенсійного фонду України.
Введенням в дію з 01.03.2018 постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", серед іншого, затверджено нову:
- Схему тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Державної прикордонної служби згідно з Додатком 2;
- додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу в розмірах згідно з Додатком 15;
- розміри надбавки за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу згідно з Додатком 16.
Відповідач як і тертя особа не заперечують обставину підвищенням із 01.03.2018 грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, в тому числі Державної прикордонної служби.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджено постановою Правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007 (надалі по тексту також - Порядок №3-1), відповідно до якого документи для призначення та проведення перерахунку подаються до органів Пенсійного фонду України уповноваженими структурними підрозділами силових структур.
За змістом положень пункту 24 Порядку №3-1 органи пенсійного фонду України при виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-XII здійснюють його на підставі наданих їм уповноваженими органами змін розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій.
Як встановлено судом та слідує з матеріалів адміністративної справи, відповідачем на підставі довідки про збільшений розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (виключно в частині посадового окладу, окладу за військове звання і набавки за вислугу років), виданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України на підставі Постанови №103, проведено перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018, що підтверджено протоколом за пенсійною справою №0906003069 (Державна прикордонна служба України) від 01.12.2018 (а.с.7, зворотній бік а.с.60).
Безумовно, суд погоджується із доводами позивача про те, що з урахуванням правових висновків, вказаних у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 (адміністративне провадження №К/9901/10882/19), якою залишено в силі постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 і рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, а також у постанові Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 у зразковій справі №160/8324/19, якою залишено в силі рішення Верховного Суду від 17.12.2019 у справі №106/8324/19 (адміністративне провадження у зразковій справі №Пз/9901/20/19), ОСОБА_1 має право на включення до складу грошового забезпечення із якого обчислюється пенсія додаткові види грошового забезпечення, які особа набула при звільненні із служби.
Таке право гарантоване положеннями частини 3 статті 43 Закону №2262-ХІІ, за змістом якої пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку (частина 18 статті Закону №2262-ХІІ).
Процитована норма статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" міститься в розділі V "Обчислення пенсії", тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.
Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі №826/3858/18.
Разом з тим, враховуючи приписи частини 2 статті 265 КАС України, а також принцип незворотності дії нормативно-правових актів у часі, право на включення до складу грошового забезпечення, крім посадового окладу, окладу за військове звання і набавки за вислугу років, також додаткових видів грошового забезпечення ОСОБА_1 у спірних правовідносинах набув виключно із 05.03.2019 - дня набранням законної силу судового рішення у №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними положення пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та пункту 5 і Додатку 2 "Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 за №393", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за №45.
Як слідує із змісту адміністративного позову, поданих позивачем письмових доказів, і зібрані судом з власної ініціативи матеріали адміністративної справи, ОСОБА_1 після 05.03.2019 не звертався до Адміністрації Державної прикордонної служби України із клопотаннями про видачу йому за коментованих вище обставин нової довідки для проведення із 01.04.2019 перерахунку його пенсії, обчисленої в тому числі із складовими додаткових виді грошового забезпечення.
ОСОБА_1 не ставив відповідного питання і перед Головним управлінням ПФУ в області, а лише вимагав здійснити перерахунок пенсії із врахуванням наявних відомостей у матеріалах пенсійної справи.
В даному випадку суд звертає увагу на те, що чинними законодавством не передбачено право органів пенсійного фонду перераховувати пенсії колишніх військовослужбовців виходячи із розміру посадового окладу, окладу за військове звання і набавки за вислугу років одного періоду на певну календарну дату, а додаткові види грошового забезпечення чи їх середньомісячне значення у відсотках (за останні 24 місяці, які передували звільненню) - за інший, до прикладу минулий, період, при тому, що такі відомості не містяться в одному документів про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, які фіксуються у відповідній довідці, виданої за правилами пункту 3 Порядку №45, або у відповідному зведеному списку, оформленому згідно пункту 24 Порядку №3-1.
Позивач не представили суду оновлену довіку про розмір грошового забезпечення після 05.03.2019, відповідні позовні вимоги у даній справі до Адміністрації Державної прикордонної служби України не заявлено.
Аналіз вищевказаних правових норм дає підстави для висновку, що Порядками №45 та №3-1 встановлюється певна послідовність дій при проведенні перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ, яка включає видачу відповідним державним органом, з якого особа була звільнена зі служби довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії такої особи із зазначенням конкретних видів грошового забезпечення за відповідною посадою, або ж формуванням уповноваженим органом зведеного відповідного списку змін розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій.
Отже, за змістом положень пункту 24 Порядку №3-1 та Порядку №45 органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати складову грошового забезпечення із якого обчислюється розмір перерахованої пенсії.
При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду (частина 5 статті 242 КАС України).
У досліджуваному випадку суд вважає за необхідне застосувати праві висновки, визначені Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 19.02.2020 у справі №240/6263/18 (Пз/9901/1/19) провадження № 11-366заі19, в якій, серед іншого (пункти 69, 73, 74, 82) вказано, що:
"Водночас права самостійно визначати розміри складових грошового забезпечення, що впливають на обчислення розміру пенсії при її перерахунку, Пенсійний фонд України та його головні управління не мають."
"05 березня 2019 року набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 до Порядку № 45.
Проте скасування в судовому порядку вказаних вище пунктів Постанови № 103 (після проведення в квітні 2018 року перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2018 року) не є підставою для задоволення позовних вимог, оскільки оскаржувані дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відповідали вимогам чинного на час їх вчинення законодавства. ".
"З огляду на це Велика Палата Верховного Суду вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції про те, що відповідач (Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області,) діяв відповідно до законодавства, чинного на час виникнення у позивача права на перерахунок пенсії, а саме: Закону №2262-ХІІ, Постанови № 103, Порядку № 45. До того ж такий підхід до застосування вказаних правових норм не є дискримінаційним та не порушує принцип рівності перед законом".
Аналогічний за змістом правовий висновок мітиться в постанові Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 у зразковій справі №160/8324/19 (адміністративне провадження №11-20заі20), зокрема:
"Отже, з 5 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому з цієї дати ОСОБА_3 має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.
Разом із цим до моменту отримання належної довідки від відповідача в пенсійного органу не виникає обов`язку з перерахунку пенсії позивача.".
Як зазначено вище позивач не оскаржує протиправну відмову чи протиправну бездіяльність Адміністрації Державної прикордонної служби України.
Оскільки відповідач є територіальним органом виконавчої влади, який у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету міністрів, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він не мав підстав самостійно за заявою ОСОБА_1 здійснювати перерахунок пенсії позивачу без відповідних і достовірних оновлених відомостей про склад його грошового забезпечення, в тому числі його додаткових видів.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає необґрунтованою позовну вимогу позивача про зобов`язання відповідача перерахувати та виплатити пенсію з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, зокрема, надбавки за особливі умови служби в обсязі 15%, надбавки за виконання особливо важливих завдань в обсязі 70% та премії в обсязі 20% посадового окладу, що не входять до складу довідки.
Варто в котре відзначити про наявність у ОСОБА_1 права на відповідний перерахунок пенсії з 01.04.2019, для чого останньому слід ініціювати таке питання в першу чергу перед Адміністрацією Державної прикордонної служби України.
Суд також надає оцінку доводами позивача із посиланням на практику судів у подібних спорах в частині висновків:
- "за відсутності інших відомостей орган пенсійного фонду зобов`язаний використати вже наявну в нього інформацію, необхідну для перерахунку пенсії позивачу";
- "у випадку сумніву у пенсійного органу щодо розміру надбавки, він не позбавлений права на перевірки такого розміру шляхом направлення відповідних запитів до установ, які володіють відповідними відомостями".
По перше, такі аргументи позивача не відповідають правовій позиції, сформованій Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 19.02.2020 у справі №240/6263/18 (Пз/9901/1/19) провадження № 11-366заі19 та постанові від 24.06.2020 у зразковій справі №160/8324/19 (адміністративне провадження №11-20заі20).
По друге, у даній справі ОСОБА_1 не заявляє позовні вимоги визнати протиправними дії/бездіяльності органу пенсійного фонду щодо не звернення до Адміністрації Державної прикордонної служби України для з`ясування, перевірки чи отримання достовірної і актуальної інформації про розмір грошового забезпечення позивача для проведення перерахунку його пенсії, а просить зобов`язати перерахувати і виплатити пенсію з врахуванням надбавки за особливі умови служби в обсязі 15%, надбавки за виконання особливо важливих завдань в обсязі 70% та премії в обсязі 20% посадового окладу.
По третє, в частині права органу пенсійного фонду використати вже наявну в нього інформацію, судом надано правову оцінку такому питанню вище по тексту рішення.
Згідно частини 1 статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до частини 2 даної статті, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 1 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому, в силу положень частини 2 статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає, що відповідач діяв правомірно, у межах своїх повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією та законами України, а тому суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити у повному обсязі.
Зважаючи на те, що ОСОБА_1 звільнений від сплати судового збору, як інвалід ІІ групи на підставі пункту 9 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір" (а.с.5), та ним не понесені витрати по сплаті судового збору, а також враховуючи не подання учасниками справи будь-яких доказів про наявність інших витрат, пов`язаних з розглядом справи, то у суду відсутні підстави для вирішення питання щодо їх розподілу.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись частиною 2 статті 9, статтями 241-246, 382, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Відповідно до статей 255, 295, 297 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 КАС України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) АДРЕСА_1 .
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (ідентифікаційний код юридичної особи 20551088), вул. Січових Стрільців, буд. 15, м. Івано-Франківськ, 76018.
Суддя /підпис/ Чуприна О.В.