Рішення № 92255767, 12.10.2020, Господарський суд Луганської області

Дата ухвалення
12.10.2020
Номер справи
913/499/20
Номер документу
92255767
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

просп. Науки, 5 м. Харків, 61022, тел./факс (057)702-10-79, inbox@lg.arbitr.gov.ua

___________________________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 жовтня 2020 року Справа № 913/499/20

Провадження №19/913/499/20

Розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження матеріали справи

за позовом Державної екологічної інспекції у Луганській області (вул. Гагаріна, 93, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, 93400)

до Державного підприємства "Первомайськвугілля" (вул. Івана Данькова, 21, м. Гірське (пн), Попаснянський район, Луганська область, 93292)

про стягнення 197 992 грн 99 коп.

Суддя Господарського суду Луганської області Косенко Т.В.

Секретар судового засідання - Сокрута Н.М.

У засіданні брали участь:

від позивача - представник не прибув;

від відповідача - представник не прибув

ВСТАНОВИВ:

Державна екологічна інспекція у Луганській області звернулася до Господарського суду Луганської області з позовом до Державного підприємства "Первомайськвугілля" про стягнення шкоди, заподіяної внаслідок порушення природоохоронного законодавства у розмірі 197 992 грн 99 коп.

В обґрунтування позовних вимог заявник посилається на те, що в період часу з 14.03.2019 по 21.03.2019 Інспекцією здійснено позаплановий захід державного нагляду (контролю) стану виконання припису №355 від 26.11.2018. В ході перевірки встановлено, що у період з 16.11.2018 по 20.03.2019 відокремлений підрозділ Шахта "Золоте" ДП "Первомайськвугілля" здійснило скид шахтних вод з очисних споруд Випуску № 1 в р. Верхня Комишеваха з перевищенням затверджених нормативів гранично допустимого скиду забруднюючих речовин обсягом 2598600 м3, що є порушенням умов дозволу на спеціальне водокористування №Укр 17.4 Луг від 01.08.2011 та вимог п.3 ст.44 Водного кодексу України. Згідно Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 20.07.2009 за №389 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 14.08.2009 за №767/16783, Інспекцією обчислений розмір збитків, заподіяних відповідачем державі внаслідок скиду шахтних вод з очисних споруд Випуску № 1 в р. Верхня Комишеваха з перевищенням затверджених нормативів гранично допустимого скиду забруднюючих речовин, який складає 197 992 грн 99 коп.

Ухвалою Господарського суду Луганської області від 31.08.2020 відкрито провадження у справі та судове засідання для розгляду справи по суті призначено на 28.09.2020.

Ухвалою суду від 28.09.2020 оголошено перерву в судовому засіданні до 12.10.2020.

Представники сторін в судове засідання 12.10.2020 не прибули, хоча належним чином були повідомлені про дату, час та місце судового слухання, що підтверджується матеріалами справи.

Відповідач відзив на позовну заяву не надав. Неподання відзиву на позовну заяву та неприбуття у судове засідання не перешкоджає розгляду спору по суті.

Згідно положень ст.165 Господарського процесуального кодексу України суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, господарський суд зазначає наступне.

Інспекцією у період з 15.11.2018 по 26.11.2018 проведено позапланову перевірку дотриманням вимог природоохоронного законодавства Відокремленим підрозділом шахта "Золоте" Державного підприємства "Первомайськвугілля", під час якої встановлено, що ДП "Первомайськвугілля" у період з 24.04.2018 по 15.11.2018 здійснювало скид шахтних вод з очисних споруд Випуску № 1 в р. Верхня Комишеваха обсягом 3826560 м3 з перевищенням затверджених нормативів гранично допустимого скиду (далі - ГДС) забруднюючих речовин, що є порушенням умов дозволу на спеціальне водокористування № Укр 17.4 від 01.08.2011 та вимог п. 3 ст. 44 Водного кодексу України, а саме забруднюючих речовин: - азоту амонійному - 6,6 мг/дм3 (ГДС - 0,5 мг/дм3); БСК5 - 26,67 мгО2/дм3 (ГДС - 3,0 мгО2/дм3); завислі речовини - 65 мг/дм3 (ГДС 25 мг/дм3); кальцій - 430,86 мі/дм3 (ГДС 260 мг/дм3); сульфати - 974,7 мг/дм3 (ГДС 500 мг/дм3); мінералізація (по сухому залишку) - 4445 мг/дм3 (ГДС 1500 мг/дм3); ХСК - 80,00 мгО/дм3 (ГДС 20 мгО/дм3).

За результатами перевірки складений Акт № 355 та ВП шахта "Золоте" ДП "Первомайськвугілля" винесений припис щодо усунення порушень природоохоронного законодавства від 26.11.2018 та державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Луганської області складено протокол № 000943 про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , що працює на посаді директора ВП Шахта "Золоте" ДП "Первомайськвугілля" та протокол № 000944 про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 , що працює на посаді державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища цього ж підрозділу.

Крім цього, відносно вказаних осіб 26.11.2018 державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Луганської області винесено постанови про накладення адміністративного стягнення № 000943 та № 000944 у вигляді штрафів в сумі 272 грн 00 коп. та 1020 грн 00 коп., які сплачені у повному обсязі.

У зв`язку з порушенням законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів Інспекцією обчислено розмір збитків, заподіяних державі ВП шахта "Золоте" ДП "Первомайськвугілля" згідно з Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів", який складає 53 119 грн 94 коп.

Рішенням Господарського суду Луганської області від 07.08.2020 у справі №913/172/20 позовні вимоги Державної екологічної інспекції у Луганській області до Державного підприємства "Первомайськвугілля" про стягнення 53 116 грн 94 коп. задоволено повністю; стягнуто з Державного підприємства "Первомайськвугілля" на користь держави шкоду, заподіяну внаслідок порушення природоохоронного законодавства у розмірі 53 116 грн 94 коп.; стягнуто з Державного підприємства "Первомайськвугілля" на користь Державної екологічної інспекції у Луганській області судовий збір у сумі 796 грн 74 коп.

28.08.2020 зазначене рішення набрало законної сили та на його виконання Господарським судом Луганської області видані відповідні накази.

Відповідно до ч.4 ст.75 Господарського процесуального кодексу України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Ураховуючи склад сторін у цій справі та справі №913/172/20, обставини, встановлені судовим рішенням у справі №913/172/20, є преюдиційними для цієї справи.

В період часу з 14.03.2019 по 21.03.2019 Інспекцією здійснено позаплановий захід державного нагляду (контролю) стану виконання припису №355 від 26.11.2018.

За результатами перевірки позивачем складено Акт №95, в якому встановлено, що відповідач надалі продовжує порушувати природоохоронне законодавство, а саме підприємством не забезпечено дотримання затверджених у дозволі на спеціальне водокористування нормативів ГДС стічних вод по всім забруднюючим речовинам, що є порушенням умов дозволу на спеціальне водокористування №Укр 17.4 Луг, виданого Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Луганській області 01.08.2011 та п.3 ст.44 Водного кодексу України.

Зазначений Акт підписаний з боку відповідача без зауважень.

21.03.2019 державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища у Луганській області складено протокол №000343 про адміністративне правопорушення, відповідно до якого ОСОБА_3 , який працює на посаді головного інженера ВП Шахта «Золоте» ДП «Первомайськвугілля», здійснив адміністративне правопорушення, яке виявлено під час проведення позапланової перевірки ВП Шахта «Золоте» ДП «Первомайськвугілля», а саме встановлено факт невиконання припису №355 щодо усунення порушень вимог природоохоронного законодавства від 26.11.2018, а саме п.п.2, 3, 4, 5, що є порушенням ст.ст.3, 5, 9 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля», ст.3 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.44 Водного кодексу України.

Відносно відповідальної особи відповідача ( ОСОБА_3 ) 21.03.2019 державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища у Луганській області винесено постанову №000343 про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в сумі 765 грн 00 коп., який в установлений законом строк добровільно сплачений відповідачем (а.с. 39).

19.09.2019 позивачем на адресу відповідача направлено претензію №92/4-11-19 на добровільне відшкодування збитків, заподіяних державі в розмірі 197 992 грн 99 коп.

Також разом з претензією позивач надіслав розрахунок розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, розрахований на підставі "Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища №389 від 20.07.2009.

Зазначена претензія залишена відповідачем без задоволення, що і стало підставою для звернення позивача з відповідним позовом до суду.

Відносини в галузі навколишнього природного середовища в Україні регулюються Конституцією України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про охорону навколишнього середовища", а також відповідно до нього Земельним, Водним кодексами, законодавством про надра та іншими спеціальними нормами.

Стаття 38 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачає, що використання природних ресурсів в Україні здійснюється в порядку загального і спеціального використання природних ресурсів. В порядку спеціального використання природних ресурсів громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності, а у випадках, передбачених законодавством України, - на пільгових умовах.

Водні відносини в Україні регулюються Водним Кодексом України, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища" та іншими актами законодавства.

Завданням водного законодавства є регулювання правових відносин з метою забезпечення збереження, науково обґрунтованого, раціонального використання вод для потреб населення і галузей економіки, відтворення водних ресурсів, охорони вод від забруднення, засмічення та вичерпання, запобігання шкідливим діям вод та ліквідації їх наслідків, поліпшення стану водних об`єктів, а також охорони прав підприємств, установ, організацій і громадян на водокористування (ст.2 Водного кодексу України).

Усі води (водні об`єкти) на території України становлять її водний фонд (ч.1 ст.3 Водного кодексу України).

Пункт 3 статті 44 Водного кодексу України передбачає, що водокористувачі зобов`язані дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.

Відповідно до статті 95 Водного кодексу України усі води (водні об`єкти) підлягають охороні від забруднення, засмічення, вичерпання та інших дій, які можуть погіршити умови водопостачання, завдавати шкоди здоров`ю людей, спричинити зменшення рибних запасів та інших об`єктів водного промислу, погіршення умов існування диких тварин, зниження родючості земель та інші несприятливі явища внаслідок зміни фізичних і хімічних властивостей вод, зниження їх здатності до природного очищення, порушення гідрологічного і гідрогеологічного режиму вод.

Відповідно до ст.ст. 110, 111 Водного кодексу України порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні, зокрема, у недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування. Підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи зобов`язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.

Статтями 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" встановлено, що порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів у разі самовільного використання водних ресурсів при відсутності дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування) регламентується Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженою наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №389 від 20.07.2009.

Згідно з Методикою Інспекцією обчислений розмір збитків, заподіяних відповідачем державі внаслідок скиду шахтних вод з очисних споруд Випуску № 1 в р. Верхня Комишеваха з перевищенням затверджених нормативів гранично допустимого скиду забруднюючих речовин, який складає 197 992 грн 99 коп.

При розрахунку застосована формула 12 Методики.

Формула 12 визначена п.7.1. Методики, яким визначений порядок та методологія проведення розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних водним об`єктам (крім морських вод) внаслідок скидів забруднюючих речовин зі зворотними водами з перевищенням встановленого нормативу ГДС (граничнодопустимого скиду).

Перевіривши наданий позивачем розрахунок шкоди та враховуючи відсутність обґрунтованих заперечень з боку відповідача щодо наданого розрахунку, суд вважає доведеним розмір шкоди, заподіяної внаслідок перевищення гранично допустимих скидів в р. Верхня Комишеваха в сумі 197 992 грн 99 коп.

За змістом ст.1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної особи або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Отже, для застосування такої міри відповідальності як стягнення збитків необхідною є наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення, а саме: протиправної поведінки, збитків, причинного зв`язку між протиправною поведінкою боржника, збитками та вини.

За відсутності хоча б одного з цих елементів цивільна відповідальність не настає.

При вирішенні спору на позивача покладається обов`язок довести розмір шкоди, завданої протиправною поведінкою, факт порушення відповідачем законодавства та причинний зв`язок між цим порушенням і завданою шкодою навколишньому середовищу.

Відповідач, в свою чергу, для звільнення від відповідальності має довести відсутність своєї вини.

Судом встановлено наявність всіх елементів складу правопорушення, необхідних для застосування такої міри відповідальності як відшкодування шкоди (збитків), а саме: 1) протиправна поведінка ВП Шахта «Золоте» ДП "Первомайськвугілля", яка полягає у невиконанні припису №355 від 26.11.2018, що підтверджується актом перевірки №95, протоколом про адміністративне правопорушення №000343 від 21.03.2019, постановою про накладення адміністративного стягнення №000343 від 21.03.2019; 2) наявна сама шкода, яка визначена в акті, складеному за результатами проведення позапланової перевірки та розмір якої правомірно розраховано відповідно до Методики; 3) причинний зв`язок, що виражений у заподіяні зазначеної шкоди саме протиправною поведінкою відповідача; 4) вина, яка полягає в порушенні умов дозволу на спеціальне водкориствання від 01.08.2011 №Укр 17.4 Луг та вимог п.3 ст.44 Водного кодексу України.

З урахуванням вищевикладеного позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню у повному обсязі.

Згідно зі ст.129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача.

Керуючись ст.ст.129, 232, 233, 238, 240-241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов Державної екологічної інспекції у Луганській області до Державного підприємства "Первомайськвугілля" про стягнення 197 992 грн 99 коп. задовольнити повністю.

2. Cтягнути з Державного підприємства "Первомайськвугілля" (вул. Івана Данькова, 21, м. Гірське (пн), Попаснянський район, Луганська область, 93292, код ЄДРПОУ 32320594) на користь держави шкоду, заподіяну внаслідок порушення природоохоронного законодавства у розмірі 197 992 грн 99 коп., яку перерахувати за наступними реквізитами: Населений пункт - Гірське; отримувач - УК у Попаснян.р-ні/м.Гірське/24062100; код отримувача (ЄДРПОУ) - 37928777; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); номер рахунку (IBAN) - UA878999980333179331000012415; код класифікації доходів бюджету - 24062100, Найменування коду класифікації доходів бюджету - Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, видати наказ після набрання рішенням законної сили.

3. Стягнути з Державного підприємства "Первомайськвугілля" (вул. Івана Данькова, 21, м. Гірське (пн), Попаснянський район, Луганська область, 93292, код ЄДРПОУ 32320594) на користь Державної екологічної інспекції у Луганській області (вул. Гагаріна, 93, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, 93400, код ЄДРПОУ 37991372) судовий збір у сумі 2969 грн 89 коп., видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Відповідно до статті 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції у строки, передбачені ст.256 Господарського процесуального кодексу України та порядку, визначеному пп.17.5 п.17 ч.1 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст рішення складено 19.10.2020.

Суддя Т.В. Косенко