
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
02 жовтня 2020 року м. Рівне №460/6471/20
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Друзенко Н.В. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом :
ОСОБА_1 доУправління соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації визнання відмови протиправною, зобов`язання вчинення певних дій, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась в суду з позовом до Управління соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації про визнання протиправної відмови та зобов`язання нарахувати і виплатити компенсацію за втрату частину доходу у зв`язку з порушенням строків виплати допомоги у зв`язку з обмеженням продуктів харчування за судовим рішенням.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що відповідно до Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку із порушенням строків їх виплати" та Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів, у зв`язку із порушенням термінів їх виплати вона має право на компенсацію втрати частини доходів у зв`язку із несвоєчасною виплатою соціальної виплати на підставі судового рішення, яке з вини відповідача фактично виконане останнім лише у 2020 року. Позивач просила нарахувати компенсацію за втрату частини доходу у зв`язку з порушенням строків виплати соціальної виплати, однак, відповідач відмовився нарахувати та виплатити вказану компенсацію, що підтверджується листом від 11.08.2020. За таких обставин просила позов задовольнити у повному обсязі.
Ухвалою суду від 04.09.2020 відкрито провадження в адміністративній справі та ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
У встановлений судом строк відповідачем не подано до суду відзив на адміністративний позов.
Відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи здійснюється в письмовому провадженні.
З урахуванням частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши позовну заяву, повно і всебічно з`ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд встановив наступне.
Постановою Володимирецького районного суду Рівненської області від 16.03.2012 у справі №1702/11026/11 позов ОСОБА_1 у власних інтересах та в інтересах малолітніх дітей задоволено. Зобов`язано Управління праці та соціального захисту Володимирецької районної державної адміністрації провести перерахунок та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу передбачену ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в розмірі 40% від встановленого законодавством мінімального розміру мінімальної заробітної плати, починаючи з 28 травня 2011 року по 16 березня 2012 року, з урахуванням фактично здійснених виплат та зміни розміру мінімальної заробітної плати. Зобов`язано Управління праці та соціального захисту Володимирецької районної державної адміністрації провести перерахунок та виплатити ОСОБА_2 грошову допомогу, передбачену ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в розмірі 40% від встановленого законодавством мінімального розміру мінімальної заробітної плати, починаючи з 28 травня 2011 року по 16 березня 2012 року, з урахуванням фактично здійснених виплат та зміни розміру мінімальної заробітної плати. Зобов`язано Управління праці та соціального захисту Володимирецької районної державної адміністрації провести перерахунок та виплатити ОСОБА_3 грошову допомогу, передбачену ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в розмірі 40% від встановленого законодавством мінімального розміру мінімальної заробітної плати, починаючи з 28 травня 2011 року по 16 березня 2012 року, з урахуванням фактично здійснених виплат та зміни розміру мінімальної заробітної плати.
Постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 12.11.2012, постанову Володимирецького районного суду Рівненської області від 16.03.2012 змінено в частині визначення періоду для нарахування і виплати грошової допомоги у зв`язку із обмеженням споживання продуктів харчування, а саме, в другому, третьому та четвертому абзацах резолютивної частини постанови замість слів: "по 16 березня 2012 року" зазначено "по 31 грудня 2011 року".
Чк ствердила позивач, на виконання судового рішення відповідачем здійснено відповідний перерахунок соціальної виплати на рівні 8280,56 грн., який виплачено лише у 2020 році.
Позивач звернулася до Управління соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації із заявою щодо проведення розрахунку і виплати компенсації за втрату частини доходів, у зв`язку з порушенням термінів виплати пенсії згідно постанови Житомирського апеляційного адміністративного суду від 12.11.2012 у справі №1702/11026/11 (а.с.8-9).
Листом від 11/08/2020 відповідач повідомив позивачу про відсутність підстав для виплати компенсації. Свою позицію відповідач обґрунтував тим, що сума перерахованої та сплаченої на виконання судового рішення щомісячної грошової допомоги у зв`язку з обмеженням споживання продуктів та особистого підсобного господарства відповідно до ст.37 носить разовий характер і не підпадає під визначення доходів передбачених Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" (а.с.6).
Не погодившись з такими діями відповідача та вважаючи їх протиправними, позивач звернулася до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам та вирішуючи спір по суті, суд зазначає наступне.
Питання, пов`язані зі здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, врегульовані Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку із порушенням строків їх виплати" від 19.10.2000 №2050-ІІІ (далі - Закон № 2050-ІІІ) та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 №159 (далі - Порядок № 159).
Згідно зі статтями 1, 2 Закону №2050-ІІІ, підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), така компенсація провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії, соціальні виплати, стипендії, заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
Отже, дія зазначених нормативних актів поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), та стосується усіх доходів, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру (пенсії, соціальні виплати, стипендія, заробітна плата).
Основною умовою для виплати громадянину компенсації, що передбачена статтею 2 Закону №2050-ІІІ та Порядком №159, є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі соціальні виплати). При цьому, компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією (у цій справі - управлінням соціального захисту населення ) добровільно чи на виконання судового рішення.
Аналіз наведених нормативних актів дає підстави вважати, що основною умовою для виплати громадянину, передбаченої статті 2 Закону №2050-ІІІ та Порядком №159, компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у тому числі соціальних виплат ). При цьому, компенсація за порушення строків виплати такого доходу не відповідає ознакам платежу, що має разовий характер, оскільки зумовлена порушенням строків сплати відповідачем соціальних виплат, що носило триваючий характер. У зв`язку з цим виплата компенсації проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією добровільно чи на виконання судового рішення.
Наведене нормативне регулювання не встановлює першості нарахування і виплати доходу, який своєчасно не був виплачений, та не ставить у залежність компенсацію втрати частини грошових доходів від попереднього, окремого нарахування доходів. За цим регулюванням правове значення має те, чи з порушенням строків був виплачений нарахований дохід, чи виплачений цей платіж і коли, чи не нараховувався і не виплачувався грошовий дохід, право на який визнано судовим рішенням. Саме ці події є тими юридичними фактами, з якими пов`язується виплата компенсації втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати. При цьому, слід зазначити, що кошти, які підлягають нарахуванню в порядку компенсації частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати, мають компенсаторний характер. Вони спрямовані на забезпечення достатнього життєвого рівня та купівельної спроможності особи у зв`язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 18.11.2014 у справі № 21-518а14, від 11.07.2017 у справі № 21-2003а16, Верховним Судом у постановах від 20.02.2018 у справі № 522/5664/17, від 21.06.2018 у справі № 523/1124/17, від 03.07.2018 у справі № 521/940/17, від 05.10. 2018 у справі № 127/829/17, від 12.02.2019 у справі № 814/1428/18, від 08.08.2019 у справі № 638/19990/16-а.
Доводи відповідача, що перерахунок суми перерахованої та сплаченої на виконання судового рішення щомісячної грошової допомоги у зв`язку з обмеженням споживання продуктів та особистого підсобного господарства позивачу на виконання судового рішення не є доходом в розумінні статті 2 Закону №2050-ІІІ, а має характер одноразової виплати, є безпідставними, оскільки вказані кошти нараховані в результаті перерахунку соціальної виплати та відновлення прав позивача, порушених при виплаті соціальної виплати у розмірі меншому, ніж передбачено законодавством. Тобто вказана сума є доходом в розумінні статті 2 Закону №2050-ІІІ.
Висновки аналогічного характеру містяться у постанові Верховного Суду від 03.07.2018 в справі № 521/940/17.
Оскільки несвоєчасне нарахування сум соціальної виплати відбулось через неправомірні дії управлінням соціального захисту, що встановлено постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 12.11.2012, тобто з вини органу, що призначає і виплачує соціальні виплати, то позивач має право на отримання компенсації втрати частини пенсії у зв`язку з порушенням строків її виплати.
Висновки аналогічного характеру викладені в постанові Верховного Суду від 12.02.2019 у справі №814/1428/18.
Таким чином, відмова Управління праці та соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації Рівненської області у нарахуванні та виплаті позивачу компенсації, викладена в листі від 11.08.2020, є протиправною.
Частиною першою статті 2 Закону №2050-ІІІ, визначено, що компенсація громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з дня набрання чинності цим Законом.
Статтею 3 Закону № 2050-ІІІ, передбачено, що сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов`язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).
Отже, зміст і правова природа спірних правовідносин у розумінні положень Закону №2050-ІІІ та окремих положень Порядку дають підстави вважати, що право на компенсацію втрати частини грошових доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати особа набуває на попередньо нараховані, але не виплачені впродовж календарного місяця суми доходу.
Частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
За результатами судового розгляду справи суд дійшов висновку, що дії відповідача по відмові нарахувати і виплатити ОСОБА_1 компенсацію за втрату частини доходів у зв`язку з порушенням строку виплати соціальної виплати не відповідають критеріям правомірності, обґрунтованості, добросовісності та розсудливості, встановленим у частині другій статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а права та законні інтереси позивача підлягають судовому захисту шляхом покладення на відповідача обов`язку нарахувати та виплатити позивачу компенсацію.
При цьому, через відсутність будь-яких доказів щодо розміру суми, нарахованої на виконання рішення суду, а також щодо дати її нарахування і дати фактичної виплати, суд задовольняє позов ОСОБА_1 шляхом покладення на Управління соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації обов`язку нарахувати і виплатити позивачу компенсацію за втрату частини доходів з зв`язку з порушенням строків виплати допомоги, передбаченої ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", донарахованої їй на виконання постанови Житомирського апеляційного адміністративного суду від 12.11.2012 у справі №1702/11026/11, за такий період: з місяця, наступного після дати донарахування такої допомоги по місяць, що передує даті фактичної виплати такої донарахованої допомоги.
За наведеного позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають до задоволення повністю.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд присуджує на користь позивача витрати по сплаті судового збору в сумі 840,80 грн.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт серія НОМЕР_1 виданий Володимирецьким РВ УМВС України в Рівненській області 08.01.2007) до Управління соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації (34300, Рівненська область, Володимирецький район, смт.Володимирець, вул. Соборна, 23, код ЄДРПОУ 25797471 ) - задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати відмову Управління соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 згідно із Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" компенсації за втрату частини догоду у зв`язку з порушенням строків виплати допомоги, передбаченої ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", викладену в листі від 11.08.2020
Зобов`язати Управління соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію за втрату частини доходів з зв`язку з порушенням строків виплати допомоги, передбаченої ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", донарахованої їй на виконання постанови Житомирського апеляційного адміністративного суду від 12.11.2012 у справі №1702/11026/11, згідно із Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв`язку з порушенням строків їх виплати" за такий період: з місяця, наступного після дати донарахування такої допомоги по місяць, що передує даті фактичної виплати такої донарахованої допомоги.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 840,80 грн., за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень - Управління соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складений 02 жовтня 2020 року.
Суддя Н.В. Друзенко