Рішення № 92253026, 18.10.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.10.2020
Номер справи
420/10798/20
Номер документу
92253026
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/10798/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 жовтня 2020 року 12 год. 52 хв. м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Корой С.М., розглянувши в порядку письмового провадження з урахуванням особливостей встановлених ст. ст. 268-273 КАС України справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 (як кандидата в депутати Кароліно – Бугазської сільської ради Білгород – Дністровського району Одеської області) до Кароліно - Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області про визнання протиправною бездіяльність Кароліно - Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області щодо неприйняття нею рішення про внесення змін до виборчого бюлетеня з виборів депутатів Кароліно - Бугазької сільської об`єднаної територіальної громади для голосування у багатомандатному виборчому окрузі №4 щодо внесення відомостей про зареєстрованого кандидата у депутати ОСОБА_1 до його змісту та зобов`язання Кароліно – Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області негайно прийняти рішення про внесення змін до виборчого бюлетеня з виборів депутатів Кароліно - Бугазької сільської об`єднаної територіальної громади для голосування у багатомандатному виборчому окрузі №4 щодо внесення відомостей про зареєстрованого кандидата у депутати ОСОБА_1 до його змісту та здійснити передрукування виборчих бюлетенів із включеними про ОСОБА_1 як кандидата відомостями у змісті їх тексту,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 16.10.2020 року о 17:33 год. надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (як кандидата в депутати Кароліно – Бугазської сільської ради Білгород – Дністровського району Одеської області) до Кароліно - Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області про визнання протиправною бездіяльність Кароліно - Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області щодо неприйняття нею рішення про внесення змін до виборчого бюлетеня з виборів депутатів Кароліно - Бугазької сільської об`єднаної територіальної громади для голосування у багатомандатному виборчому окрузі №4 щодо внесення відомостей про зареєстрованого кандидата у депутати ОСОБА_1 до його змісту та зобов`язання Кароліно – Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області негайно прийняти рішення про внесення змін до виборчого бюлетеня з виборів депутатів Кароліно - Бугазької сільської об`єднаної територіальної громади для голосування у багатомандатному виборчому окрузі №4 щодо внесення відомостей про зареєстрованого кандидата у депутати ОСОБА_1 до його змісту та здійснити передрукування виборчих бюлетенів із включеними про ОСОБА_1 як кандидата відомостями у змісті їх тексту.

В обґрунтування позовних вимог позивач, з посиланням на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08.10.2020 року по справі №420/10272/20, вказує, що відповідачем протиправно не внесено змін до виборчого бюлетеня з виборів депутатів Кароліно - Бугазької сільської об`єднаної територіальної громади для голосування у багатомандатному виборчому окрузі №4 щодо внесення відомостей про зареєстрованого кандидата у депутати ОСОБА_1 до його змісту.

Ухвалою суду від 16.10.2020 року судом:

- прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 (як кандидата в депутати Кароліно – Бугазської сільської ради Білгород – Дністровського району Одеської області) до Кароліно - Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області про визнання протиправною бездіяльність Кароліно - Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області щодо неприйняття нею рішення про внесення змін до виборчого бюлетеня з виборів депутатів Кароліно - Бугазької сільської об`єднаної територіальної громади для голосування у багатомандатному виборчому окрузі №4 щодо внесення відомостей про зареєстрованого кандидата у депутати ОСОБА_1 до його змісту та зобов`язання Кароліно – Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області негайно прийняти рішення про внесення змін до виборчого бюлетеня з виборів депутатів Кароліно - Бугазької сільської об`єднаної територіальної громади для голосування у багатомандатному виборчому окрузі №4 щодо внесення відомостей про зареєстрованого кандидата у депутати ОСОБА_1 до його змісту та здійснити передрукування виборчих бюлетенів із включеними про ОСОБА_1 як кандидата відомостями у змісті їх тексту і відкрити провадження по справі;

- вирішено розглядати справу з урахуванням вимог ст.273 КАС України;

- призначено судове засідання об 11 год. 00 хв. 18 жовтня 2020 року у приміщенні Одеського окружного адміністративного суду за адресою: м. Одеса, Фонтанська дорога, 14, у залі судових засідань №23;

- надано відповідачу строк для подання відзиву на позов;

- зобов`язано Кароліно - Бугазську сільську територіальну виборчу комісію Білгород-Дністровського району Одеської області надати у строк до 13 год. 00 хв. 17 жовтня 2020 року до Одеського окружного адміністративного суду, розташованого за адресою: 65062, м. Одеса, Фонтанська дорога, 14: належним чином засвідчену копію затвердженого Кароліно - Бугазською сільською територіальною виборчою комісією Білгород-Дністровського району Одеської області тексту виборчих бюлетенів для голосування на перших місцевих виборах 25.10.2020 року у багатомандатному виборчому окрузі №4; інформацію щодо того чи надруковані станом на дату та час виконання вимог вказаної ухвали виборчі бюлетені для голосування на перших місцевих виборах 25.10.2020 року у багатомандатному виборчому окрузі №4.

17.10.2020 року (вх.№ЕП/17398/20) від представника відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву разом із додатками, згідно переліку, який у ньому зазначено.

Так, у відзиві вказано, що 05.10.2020 року членами комісії Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії складено акт про відсутність в службових приміщеннях комісії та сейфах документів поданих ОСОБА_2 . 14.10.2020 року Кароліно-Бугазської сільською територіальною виборчою комісією було прийнято рішення про відмову в реєстрації кандидата в депутати у зв`язку з недодержанням вимог Виборчого Кодексу України. Зазначена постанова не є скасованою, а відтак, в діях відповідача не вбачається складу «бездіяльності» про яку наголошує позивач.

Як зазначено у відзиві, 14.10.2020 року усі виборчі бюлетені були надруковані.

Таким чином, на думку відповідача, станом на сьогоднішній день відсутні правові підстави для вирішення судом питання зобов`язання внести зміни до виборчого бюлетеня, оскільки вирішення цього питання знаходиться поза межами дискреційних повноважень суду, з огляду на правові підстави скасування реєстрації кандидата.

17.10.2020 року (вх.№ЕП/43272/20) від представника відповідача до суду надійшла копія постанови Кароліно - Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області №149 від 06.10.2020 року.

17.10.2020 року (вх.№ЕП/17399/20) від представника відповідача до суду надійшла копія постанови Кароліно - Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області №168 від 14.10.2020 року та копія постанови Кароліно - Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області №148 від 06.10.2020 року

18.10.2020 року (вх.№ЕП/17401/20) від позивача до суду надійшла відповідь на відзив.

Позивач у судове засідання не прибув, про дату, час та місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином та своєчасно.

Надав до суду заяву про розгляд справи без його участі.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце проведення судового засідання відповідач був повідомлений належним чином та завчасно.

Згідно з ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи вищевикладені приписи КАС України, суд прийшов до висновку про можливість продовження розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 КАС України, судом встановлено наступні факти та обставини.

15.07.2020 р. Верховною Радою України прийнято постанову № 795-IX “Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році”, якою призначено чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів (крім визначених пунктами 2 і 3 цієї Постанови) на неділю 25.10.2020 р.

30.08.2020 р. Центральною виборчою комісією винесено постанову № 208 “Про початок виборчого процесу місцевих виборів 25 жовтня 2020 року”, якою оголошено з 05.09.2020 р. початок виборчого процесу місцевих виборів, призначених на 25.10.2020 р.

Кароліно-Бугазькою сільською територіальною виборчою комісією Білгород-Дністровського району Одеської області зареєстровано ОСОБА_1 кандидатом у депутати Кароліно-Бугазької сільської об`єднаної територіальної громади по багатомандатному виборчому округу № 4 шляхом самовисування, про що видано посвідчення кандидата у депутати № 57 від 30.09.2020 (а.с.13).

06.10.2020 постановою Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області № 143 скасовано реєстрацію кандидата у депутати Кароліно-Бугазької сільської об`єднаної територіальної громади по багатомандатному виборчому округу № 4 ОСОБА_1 , висунутого шляхом самовисування (а.с.12).

Вказана постанова прийнята о 00:26 год.

Зі змісту даного рішення вбачається, що відповідно до пункту 8 частини першої ст. 231 Виборчого кодексу України, Кароліно-Бугазькою сільською територіальною виборчою комісією виявлені обставини, які позбавляють кандидата у депутати Кароліно-Бугазької сільської об`єднаної територіальної громади на перших місцевих виборах 25.10.2020 року по багатомандатному виборчому округу №4 ОСОБА_1 права бути обраним депутатом до Кароліно-Бугазької сільської об`єднаної територіальної громади. Враховуючи вище викладе не керуючись пунктом 8 частини першої ст. 231 Виборчого кодексу України, Кароліно-Бугазька сільська територіальна виборча комісія постановила скасовати реєстрацію кандидата у депутати Кароліно-Бугазької сільської об`єднаної територіальної громади по багатомандатному виборчому округу № 4 ОСОБА_1 , висунутого шляхом самовисування.

Правомірність постанови Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області № 143 була предметом розгляду у справі №420/10272/20.

Так, судом встановлено, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 08.10.2020 року по справі №420/10272/20, яке набрало законної сили 12.10.2020 року визнано протиправною та скасовано постанову Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області №143 від 06.10.2020 року «Про скасування реєстрації кандидата у депутати Кароліно-Бугазької сільської об`єднаної територіальної громади висунутого шляхом самовисування» (а.с.6-9).

Крім того, судом встановлено, що 06.10.2020 року Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області прийнято постанову № 148 «Про затвердження тексту виборчих бюлетенів для голосування у відповідних територіальних виборчих округах єдиного багатомандатного виборчого округу з виборів депутатів Кароліно-Бугазьської ради Білгород-Днстровського району Одеської області»

Вказана постанова прийнята о 00:39 год.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 13.10.2020 року, яке залишено без змін постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 16.10.2020 року, зокрема, визнано протиправною та скасовано постанову Кароліно-Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області №148 від 06.10.2020 року про затвердження тексту виборчих бюлетенів з виборів депутатів Кароліно-Бугазської сільської об`єднаної територіальної громади сільського голови для голосування у відповідних багатомандатних виборчих округах та встановлення ступеней захисту згідно вимог Виборчого кодексу України.

13.10.2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій, з посиланням на рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 08.10.2020 року по справі №420/10272/20, яке набрало законної сили 12.10.2020 року, в якій просив негайно прийняти рішення про внесення змін до виборчого бюлетеня з виборів депутатів Кароліно - Бугазької сільської об`єднаної територіальної громади для голосування у багатомандатному виборчому окрузі №4 щодо внесення відомостей про зареєстрованого кандидата у депутати ОСОБА_1 до його змісту та за необхідності здійснити передрукування виборчих бюлетенів (а.с.10).

До вказаної заяви позивачем було додано копію рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08.10.2020 року по справі №420/10272/20, яке набрало законної сили 12.10.2020 року.

З відмітки, яка міститься на вказаній заяві судом встановлено, що її отримано секретарем Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області Кучеренко В.В. 13.10.2020 року о 17:00 год.

Як зазначено у позові та не спростовано відповідачем, станом на дату звернення Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області до суду з даною позовної заявою, відповіді на заяву від 13.10.2020 року позивачу не надано.

Вважаючи бездіяльність Кароліно - Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області щодо неприйняття нею рішення про внесення змін до виборчого бюлетеня з виборів депутатів Кароліно - Бугазької сільської об`єднаної територіальної громади для голосування у багатомандатному виборчому окрузі №4 щодо внесення відомостей про зареєстрованого кандидата у депутати ОСОБА_1 до його змісту протиправною, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.

Спірні правовідносини, що виникли між сторонами врегульовані, зокрема, Виборчим кодексом України.

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ст.38 Конституції України громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Гарантії права громадян на участь у виборах, підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів, визначає Виборчий кодекс України.

Відповідно до частин 1 ст.63 Виборчого кодексу України, рішення, дії чи бездіяльність, що стосуються виборчого процесу, можуть бути оскаржені до суду або до виборчої комісії.

Згідно з ч.2 ст.63 Виборчого кодексу України оскарження рішень, дій чи бездіяльності, що стосуються виборчого процесу, до суду, а також розгляд та вирішення справ судом здійснюються в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України.

Частиною 1 статті 64 Виборчого кодексу України визначено, що суб`єкт виборчого процесу може оскаржити рішення, дії чи бездіяльність, що стосуються виборчого процесу, до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.

Одним з основних принципів виборчого права є принцип рівного виборчого права, який закріплений у статті 12 Виборчого кодексу України.

Як зазначено у частині 4, 5 вказаної статті усі партії (організації партій), які набули статусу суб`єкта виборчого процесу відповідно до цього Кодексу, мають рівні права і можливості брати участь у виборчому процесі відповідних загальнодержавних (відповідних місцевих) виборів у порядку та в межах, встановлених цим Кодексом.

Рівність прав і можливостей кандидатів, партій (організацій партій) - суб`єктів виборчого процесу брати участь у виборчому процесі відповідних виборів забезпечується:

1) забороною привілеїв чи обмежень кандидатів в залежності від суб`єкта висування, за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, інвалідності та стану здоров`я, за мовними або іншими ознаками;

2) забороною втручання органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб та службових осіб у виборчий процес, за винятком здійснення повноважень, передбачених цим Кодексом;

3) рівним та неупередженим ставленням органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, державних та комунальних підприємств, закладів, установ, організацій, їх посадових та службових осіб до кандидатів, партій (організацій партій) - суб`єктів відповідного виборчого процесу;

4) забороною використання для фінансування передвиборної агітації інших коштів, крім коштів виборчого фонду партії (кандидата, організації партії);

5) рівним та неупередженим ставленням засобів масової інформації, інформаційних агентств до кандидатів, партій (організацій партій) - суб`єктів виборчого процесу.

Статтею 32 Виборчого кодексу України встановлено, що в Україні утворюються і діють передбачені цим Кодексом виборчі комісії як незалежні органи адміністрування виборчих процесів, які відповідно до своїх повноважень забезпечують здійснення визначених Конституцією України та цим Кодексом основних принципів виборчого права, засад виборчого процесу, реалізацію виборчих прав громадян України, підготовку та проведення виборів (частина 1).

До виборчих комісій належать, зокрема, територіальні виборчі комісії (частина 2).

Відповідно до статті 32 Виборчого кодексу України виборчі комісії є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення виборів і забезпечувати реалізацію виборчих прав громадян України, додержання та однакове застосування виборчого законодавства.

Згідно з пунктом 7 частини 2 статті 206 Виборчого кодексу України до повноважень відповідної територіальної виборчої комісії, яка встановлює результати виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, районної у місті, сільської, селищної ради, результати виборів сільського, селищного, міського голови, крім іншого, віднесено затвердження тексту виборчих бюлетенів на відповідних місцевих виборах.

Загальні вимоги до виборчого бюлетеня з місцевих виборів визначені статтею 240 Виборчого кодексу України.

Відповідно до частини 1, 2, 3 статті 240 Виборчого кодексу України форма та колір виборчого бюлетеня для кожних місцевих виборів затверджуються Центральною виборчою комісією не пізніш як за тридцять днів до дня проведення чергових місцевих виборів і не можуть змінюватися до призначення наступних чергових місцевих виборів.

Текст виборчих бюлетенів для голосування у відповідних виборчих округах затверджується відповідними територіальними виборчими комісіями не пізніш як за сімнадцять днів до дня голосування. Ступінь захисту виборчого бюлетеня встановлюється відповідною територіальною виборчою комісією у такий самий строк.

Текст виборчого бюлетеня викладається державною мовою і повинен бути розміщений на одному аркуші та лише з одного боку.

Згідно з частиною 4 статті 240 Виборчого кодексу України виборчий бюлетень повинен містити назву та дату місцевих виборів, а в разі проведення повторного голосування - зазначення "повторне голосування" та дату його проведення, позначення виборчого округу, номер виборчого округу (за наявності), а також позначені місця для номера виборчої дільниці, печатки дільничної виборчої комісії. За наявності підтвердженої відповідним поліграфічним підприємством технічної можливості територіальна виборча комісія може прийняти рішення про виготовлення виборчих бюлетенів із зазначенням номерів виборчих дільниць.

Постановою ЦВК від 24.09.2020 № 295 затверджено форми та колір виборчих бюлетенів з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у місті, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів.

Згідно п. 92 Календарного плану основних організаційних заходів з підготовки та проведення місцевих виборів 25 жовтня 2020року, затвердженого постановою ЦВК від 8 серпня 2020 року № 163, затвердження тексту виборчого бюлетеня з виборів депутатів обласної, районної, міської, районної у місті, сільської, селищної ради та сільського, селищного, міського голови для голосування у відповідному виборчому окрузі (далі виборчий бюлетень) та встановлення його ступеня захисту має відбутись до 07 жовтня 2020 року включно.

Таким чином, текст виборчих бюлетенів для голосування у багатомандатному виборчому окрузі №4 повинен був бути затвердженим 07.10.2020 року.

Так, частиною 1 статті 241 Виборчого кодексу України встановлено, що у виборчому бюлетені для голосування в територіальному виборчому окрузі в межах єдиного багатомандатного виборчого округу з виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті, а також міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) назви організацій партій розміщуються у порядку їхніх номерів, визначених жеребкуванням, яке проводить відповідна територіальна виборча комісія у порядку, встановленому Центральною виборчою комісією, за участю представників організацій партій у відповідній виборчій комісії, кандидатів у депутати, уповноважених осіб організацій партій в єдиному багатомандатному виборчому окрузі після закінчення реєстрації кандидатів у депутати до затвердження тексту виборчого бюлетеня. Порядковий номер організації партії, визначений за результатами жеребкування, не може бути змінений під час відповідного виборчого процесу.

Тобто, перед друком бюлетенів відповідній виборчій комісії необхідно провести, зокрема, відповідне жеребкування.

Згідно з п.3 ч.1 ст.242 Виборчого кодексу України територіальна виборча комісія, яка встановлює результати відповідних місцевих виборів, на підставі договору, укладеного між нею і поліграфічним підприємством, забезпечує виготовлення виборчих бюлетенів для голосування на місцевих виборах відповідно сільська, селищна виборча комісія - не пізніш як за п`ять днів до дня голосування та отримує виготовлені виборчі бюлетені не пізніш як за чотири дні до дня голосування в упаковці підприємства-виготовлювача на підставі акта приймання-передачі за формою, встановленою Центральною виборчою комісією.

Від імені територіальної виборчої комісії, яка встановлює результати місцевих виборів, виборчі бюлетені від підприємства-виготовлювача, в порядку та строки визначені цією статтею, отримує голова виборчої комісії або інша особа, уповноважена рішенням цієї комісії, які підписують відповідний акт приймання-передачі.

Судом встановлено, що 14.10.2020 року виборчі бюлетені з виборів депутатів Кароліно - Бугазької сільської об`єднаної територіальної громади для голосування, зокрема, у багатомандатному виборчому окрузі №4 були надруковані.

Як вже встановлено судом, 06.10.2020 року о 00:26 год. постановою відповідача № 143, яка в подальшому була визнана протиправною та скасована, вирішено скасувати реєстрацію кандидата у депутати Кароліно-Бугазької сільської об`єднаної територіальної громади по багатомандатному виборчому округу № 4 ОСОБА_1 , висунутого шляхом самовисування.

В трой же час, рішення про затвердження виборчих бюлетенів було прийнято відповідачем 06.10.2020 року о 00:39 год.

Тобто, станом на дату прийняття відповідачем рішення про затвердження виборчих бюлетенів, реєстрація позивача кандидатом у депутати Кароліно-Бугазької сільської об`єднаної територіальної громади по багатомандатному виборчому округу № 4 була скасована, а отже, його прізвище не могло бути включеним до тексту бюлетеня.

При цьому суд звертає увагу, що відповідно до вимоги частини шостої статті 64 Виборчого кодексу України у разі скасування судом рішення виборчої комісії, у тому числі з питання визнання голосування на виборчій дільниці недійсним, встановлення підсумків голосування та результатів виборів, рішення з цього питання приймає виборча комісія, рішення якої було скасовано, або відповідна виборча комісія вищого рівня на підставі рішення суду.

Згідно вимог частин другої та третьої статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Разом з цим, судом встановлено, що 14.10.2020 року Кароліно-Бугазькою сільською територіальною виборчою комісією Білгород-Дністровського району Одеської області прийнято постанову №168 «Про повторне скасування реєстрації кандидата ОСОБА_1 », якою повторно скасовано реєстрацію кандидата ОСОБА_1

Доказів оскарження чи скасування вказаної постанови №168 до суду не надано.

Таким чином, зважаючи на те, що доказів оскарження позивачем постанови Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області від 14.10.2020 року №168 «Про повторне скасування реєстрації кандидата ОСОБА_1 » до суду не надано, станом на дату вирішення даної адміністративної справи, підстави для внесення змін до виборчого бюлетеня з виборів депутатів Кароліно - Бугазької сільської об`єднаної територіальної громади для голосування у багатомандатному виборчому окрузі №4 щодо внесення відомостей про зареєстрованого кандидата у депутати ОСОБА_1 до його змісту – відсутні.

Зважаючи на те, що доказів оскарження позивачем постанови Кароліно-Бугазької сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської област №168 «Про повторне скасування реєстрації кандидата ОСОБА_1 » до суду не надано, оскільки станом на дату вирішення даної адміністративної справи відсутні підстави для внесення змін до виборчого бюлетеня з виборів депутатів Кароліно - Бугазької сільської об`єднаної територіальної громади для голосування у багатомандатному виборчому окрузі №4 щодо внесення відомостей про зареєстрованого кандидата у депутати ОСОБА_1 до його змісту, суд дійшов висновку що у задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (як кандидата в депутати Кароліно – Бугазської сільської ради Білгород – Дністровського району Одеської області) до Кароліно - Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області про визнання протиправною бездіяльність Кароліно - Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області щодо неприйняття нею рішення про внесення змін до виборчого бюлетеня з виборів депутатів Кароліно - Бугазької сільської об`єднаної територіальної громади для голосування у багатомандатному виборчому окрузі №4, щодо внесення відомостей про зареєстрованого кандидата у депутати ОСОБА_1 до його змісту та зобов`язання Кароліно – Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області негайно прийняти рішення про внесення змін до виборчого бюлетеня з виборів депутатів Кароліно - Бугазької сільської об`єднаної територіальної громади для голосування у багатомандатному виборчому окрузі №4 щодо внесення відомостей про зареєстрованого кандидата у депутати ОСОБА_1 до його змісту та здійснити передрукування виборчих бюлетенів із включеними про ОСОБА_1 як кандидата відомостями у змісті їх тексту необхідно відмовити.

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Частиною 2 статті 9 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Вирішуючи спір, суд також враховує, що орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (див. рішення у справі “Суомінен проти Фінляндії” (Suominen v. Finland), № 37801/97, п. 36, від 1 липня 2003 року).

Принцип обґрунтованості рішення суб`єкта владних повноважень має на увазі, що рішення має бути прийняте з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення.

Європейський Суд з прав людини у рішенні по справі “Суомінен проти Фінляндії” (Suominen v. Finland), № 37801/97, п. 36, від 1 липня 2003 року, вказує, що орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.

У Рішенні від 10 лютого 2010 року у справі “Серявін та інші проти України” Європейський суд з прав людини вказав, що у рішеннях суддів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

У Рішенні від 27 вересня 2010 року по справі “Гірвісаарі проти Фінляндії” зазначено, що ще одне призначення обґрунтованого рішення полягає в тому, щоб продемонструвати сторонам, що вони були почуті.

Разом з цим, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Визначене частиною першою статті 38 Конституції України право громадян України, зокрема, бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування за своїм змістом, як установлено Рішенням Конституційного Суду України від 4 грудня 2001 року N 16-рп/2001, "по суті є правом".

Відповідно до частини першої статті 24 Конституції України в цьому праві, як і в інших конституційних правах і свободах, громадяни є рівними.

Статтею 6 ВК України визначено, що виборчі права громадян України - це гарантовані Конституцією України та цим Кодексом їхні права на участь у виборах, які проводяться в Україні. Основні виборчі права громадян України включають: 1) право вільно обирати (право голосу на виборах); 2) право бути обраним.

Особливістю цієї справи є те, що фактичним предметом спору є право позивача приймати участь у виборчому процесі, передбачене статтею 38 Конституції України, тобто, оскаржуючи спірну бездіяльність, позивач у справі фактично ставить питання про обмеження права його права брати участь в даних виборах.

Європейський суд з прав людини у низці рішень зазначав, що остаточне рішення з приводу права "бути обраним" приймає Суд. Він повинен упевнитися, що такі обмеження не обмежують ці права до такої міри, що вони втрачають реальний зміст, що ці обмеження переслідують правомірну мету і що використовувані засоби є співмірними (див., зокрема, mutatis mutandis Рішення від 8 липня 1986 року у справі «Літгоу та інші проти Сполученого Королівства», рішення від 2 вересня 1998 року у справі Ахмед та інші проти Сполученого Королівства; рішення від 30 березня 2004 року у справі Херст проти Сполученого Королівства).

При розгляді цього питання, суд зосереджує свою увагу, головним чином, на двох критеріях: чи мало місце свавілля або відсутність пропорційності і чи вплинуло обмеження на вільне вираження думки народу.

Враховуючи правові висновки Європейського суду з прав людини, суд вважає, що відсутність позивача у бюлетенях за своєю суттю призведе до позбавлення його права бути обраним на даних виборах.

Судове рішення не може мати на меті порушення прав та інтересів громадян.

За таких обставин, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову ОСОБА_1 (як кандидата в депутати Кароліно – Бугазської сільської ради Білгород – Дністровського району Одеської області ) до Кароліно - Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області про визнання протиправною бездіяльність Кароліно - Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області щодо неприйняття нею рішення про внесення змін до виборчого бюлетеня з виборів депутатів Кароліно - Бугазької сільської об`єднаної територіальної громади для голосування у багатомандатному виборчому окрузі №4 щодо внесення відомостей про зареєстрованого кандидата у депутати ОСОБА_1 до його змісту та зобов`язання Кароліно – Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області негайно прийняти рішення про внесення змін до виборчого бюлетеня з виборів депутатів Кароліно - Бугазької сільської об`єднаної територіальної громади для голосування у багатомандатному виборчому окрузі №4 щодо внесення відомостей про зареєстрованого кандидата у депутати ОСОБА_1 до його змісту та здійснити передрукування виборчих бюлетенів із включеними про ОСОБА_1 як кандидата відомостями у змісті їх тексту.

Відповідно до ч.3 ст.161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Позивачем до адміністративного позову документ про сплату судового збору не доданий.

Згідно з частиною 9 статті 273 КАС України, суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Згідно ч.2 ст.4 Закону України “Про судовий збір”, за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою встановлюється ставка судового збору у сумі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Законом України “Про Державний бюджет України на 2020 рік” встановлено, що з 01 січня 2020 року прожитковий мінімум для працездатних осіб розмірі становить 2102 гривень.

Таким чином, розмір судового збору за подання даного адміністративного позову складає 840,80 грн. (0,4 від 2102 грн.).

З огляду на вищевикладене, оскільки позивачем не було сплачено судовий збір при подачі позову, враховуючи висновку суду про відмову у задоволенні позовних вимог, суд вважає за необхідне стягнути з позивача на користь Державного бюджету України судові витрати у розмірі 840,80 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 73, 77, 90, 139, 241-246, 268-273, п.15.5 ч.1 розділу VII КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (як кандидата в депутати Кароліно – Бугазської сільської ради Білгород – Дністровського району Одеської області) до Кароліно - Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області про визнання протиправною бездіяльність Кароліно - Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області щодо неприйняття нею рішення про внесення змін до виборчого бюлетеня з виборів депутатів Кароліно - Бугазької сільської об`єднаної територіальної громади для голосування у багатомандатному виборчому окрузі №4 щодо внесення відомостей про зареєстрованого кандидата у депутати ОСОБА_1 до його змісту та зобов`язання Кароліно – Бугазської сільської територіальної виборчої комісії Білгород-Дністровського району Одеської області негайно прийняти рішення про внесення змін до виборчого бюлетеня з виборів депутатів Кароліно - Бугазької сільської об`єднаної територіальної громади для голосування у багатомандатному виборчому окрузі №4 щодо внесення відомостей про зареєстрованого кандидата у депутати ОСОБА_1 до його змісту та здійснити передрукування виборчих бюлетенів із включеними про ОСОБА_1 як кандидата відомостями у змісті їх тексту – відмовити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Державного бюджету України судові витрати у розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок) на рахунок: отримувач коштів – УК у м. Одесі/Київський р-н/22030101; код отримувача (код за ЄДРПОУ) – 38016923; банк отримувача – Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО) – 899998; рахунок отримувача – UA338999980313181206084015005; код класифікації доходів бюджету – 22030101; призначення платежу - судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Одеський окружний адміністративний суд, код ЄДРПОУ 35118626.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд апеляційної скарги протягом двох днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 (як кандидат в депутати Кароліно – Бугазської сільської ради Білгород – Дністровського району Одеської області ) (вул. Озерна, 10, смт. Затока, Білгород-Дністровський район, Одеська область, 67772, РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач - Кароліно-Бугазська сільська територіальна виборча комісія Білгород-Дністровського району Одеської області (вул. Приморська, 1, с.Кароліно-Бугаз, Овідіопольський р-н, Одеська обл., 67844, код ЄДРПОУ 43782503).

Суддя Корой С.М.

.