
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 жовтня 2020 року 367/6708/20
Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Лиска І.Г.,
при секретарі судового засідання - Сидорчука Р.М.,
за участю:
позивача - не з`явився,
представника позивача - не з`явився,
представників відповідача-1 - Войтенка В.В., Колєснікова А.Д.,
відповідача 2 - не з`явився,
третьої особи 1 - не з`явилась,
третьої особи 2 - не з`явилась,
третьої особи 3 - не з`явилась,
розглянувши в м. Києві у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства Ірпінської міської ради "Муніципальна варта", Ірпінської міської ради Київської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Товариство з обмеженою відповідальністю "Кооперативний-Альянс", ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся до Ірпінського міського суду Київської області з позовом до Комунального підприємства Ірпінської міської ради "Муніципальна варта", Ірпінської міської ради Київської області, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Комунального підприємства Ірпінської міської ради "Муніципальна варта" та Ірпінської міської ради Київської області по врученню ОСОБА_1 припису для демонтажу його агітаційних банерів, які розміщені на паркані небудови за адресою: АДРЕСА_1 ;
- зобов`язати Комунальне підприємство Ірпінської міської ради "Муніципальна варта" та Ірпінську міську раду Київської області до кінця виборчої кампанії утриматись від демонтажу агітаційних банерів ОСОБА_1 , які розміщені на паркані орендованої ним земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 .
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є кандидатом у депутати Ірпінської міської ради, висунутого Київською обласною організацією політичної партії "Всеукраїнське об`єднання "Батьківщина", у зв`язку з чим він замовив два банери для проведення передвиборчої агітації та розмістив їх на паркані за адресою: АДРЕСА_1 . Позивач зазначає, що розміщення вказаних банерів було погоджено із директором ТОВ "Кооперативний-Альянс" ОСОБА_2 , який є також кандидатом у депутати до Бучанської районної ради від політичної партії "Батьківщина".
Позивач вказує, що жодна норма статті 57 Виборчого кодексу України, а також норма будь-якого іншого Закону України не містить заборони розміщувати матеріали передвиборної агітації на огорожі приватної земельної ділянки.
Однак, 13.10.2020 працівником КП "Муніципальна варта" ОСОБА_4 йому вручено припис про демонтаж банерів із його політичною агітацією.
Позивач не погоджується із такими діями КП "Муніципальна варта", оскільки вважає, що у вказаного підприємства відсутні повноваження щодо видання приписів про демонтаж банерів із політичною агітацією та такі дії підприємства порушують його права на ведення політичної агітації, є незаконним втручанням у виборчий процес, а також є упередженим ставленням як до нього, так і до його політичної партії.
Так, позивач стверджує, що дії КП "Муніципальна варта" відбуваються за прямою вказівкою Ірпінської міської ради, оскільки значна частина посадових осіб Ірпінської міської ради належить до політичної партії "Нові обличчя", яка висуває своїх кандидатів на виборах і є прямими опонентами у виборчому процесі, серед яких є керівник КП "Муніципальна варта" ОСОБА_3 .
Відповідач - КП "Муніципальна варта" позов не визнав, подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просив суд відмовити у задоволенні позову з тих підстав, що позивачем неправомірно розміщено банери передвиборної агітації на паркані за адресою: АДРЕСА_1 , оскільки вказана адреса не визначена рішенням Виконавчого комітету Ірпінської міської ради від 14.09.2020 №117 "Про відведення місць та обладнання стендів, дошок оголошень у людних місцях для розміщення матеріалів передвиборної агітації" для здійснення передвиборної агітації у період проведення чергових місцевих виборів 25 жовтня 2020 року.
Відповідач - Ірпінська міська рада Київської області правом подання відзиву на позовну заяву не скористався.
Ухвалою Ірпінського міського суду Київської області від 13.10.2020 адміністративну справу №367/6708/20 передано на розгляд Київського окружного адміністративного суду на підставі пункту 2 частини першої статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України.
16 жовтня 2020 року о 15 год. 25 хв. матеріали адміністративної справи №367/6708/20 надійшли на адресу Київського окружного адміністративного суду та за результатами автоматизованого розподілу були передані судді Лиска І.Г.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 16.10.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Також, вказаною ухвалою суду залучено до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Товариство з обмеженою відповідальністю "Кооперативний-Альянс", ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .
У судовому засіданні 17.10.2020 представник позивача підтримав позовні вимоги, просив суд їх задовольнити.
Представники відповідача у судових засіданнях 17.10.2020, 18.10.2020 позовних вимог не визнали, просили суд відмовити у задоволенні позову повністю. Стверджували про те, що політичні банери позивача розміщені у не відведеному місці та з порушенням Порядку розміщення реклами в місті Ірпені, а тому КП "Муніципальна варта" правомірно вручено позивачу припис про демонтаж вказаних банерів.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши доводи та пояснення сторін, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити з таких підстав.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, паспорт серії НОМЕР_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 .
ОСОБА_1 є кандидатом в депутати, включеного до Єдиного виборчого списку та територіального виборчого списку територіального виборчого округу від Київської обласної організації ПП "ВО "Батьківщини" з виборів депутатів Ірпінської міської ради Київської області, що підтверджується посвідченням №477 від 26.09.2020.
Позивач за адресою: АДРЕСА_1 розмістив 2 (два) банери передвиборної агітації "Єдиний надійний вибір, ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 " та "Батьківщина, №18 у бюлетені на виборах до Ірпінської міської ради", шляхом розміщення друкованих матеріалів на паркані.
Замовником друкованих матеріалів є: ОСОБА_1 . Виготовлено на власному обладнанні. Тираж 1 прим. Відповідальний за випуск - ОСОБА_1 .
Позивач зазначає, що розміщення передвиборної агітації за адресою: АДРЕСА_1 було погоджено із Товариством з обмеженою відповідальністю "Кооперативний-Альянс", яке є власником недобудови (будівля і паркан) за вказаною адресою, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 27.06.2019 №171916926.
Під час судового засідання представник позивача надав до суду заяву від 17.10.2020 вих. №3, яка підписана директором ТОВ "Кооперативний-Альянс" Нелюбином В.Л., в якій останній зазначив, що на початку жовтня 2020 року для проведення передвиборної агітації до нього звернувся ОСОБА_1 і попросив розмістити на паркані недобудови за адресою: АДРЕСА_1 , яка належить підприємству на праві приватної власності, 2 агітаційних матеріали.
У вказаній заяві директор ТОВ "Кооперативний-Альянс" ОСОБА_2 також вказав, що він надав дозвіл від імені підприємства та не заперечує щодо розміщення політичної агітації на паркані.
13 жовтня 2020 року Комунальним підприємством "Муніципальна варта" Ірпінської міської ради складено припис №370/20 відносно ОСОБА_1 , в якому КП "Муніципальна варта" керуючись Законом України "Про благоустрій населених пунктів" та правилами благоустрою м. Ірпінь зобов`язує ОСОБА_1 у 13 годинний термін, а саме до 24:00 13.10.2020 виконати наступне: очистити прилеглі стовпи та фасад споруди від реклами, а саме: два рекламних банера, що розміщені на паркані за адресою: АДРЕСА_1 .
Вказаний припис був вручений позивачу 13.10.2020 працівником КП "Муніципальна варта" Колєсніковим А.Д.
Не погоджуючись з діями відповідачів щодо вручення припису про демонтаж агітаційних банерів, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Згідно зі статті 38 Конституції України громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
Постановою Верховної Ради України "Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році" №795-ІХ від 15.07.2020 призначено чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на неділю 25.10.2020 року.
Постановою Центральної виборчої комісії "Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року" №160 від 08.08.2020 призначено на неділю, 25.10.2020, перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів.
Визначення гарантії права громадян на участь у виборах, регулювання підготовки та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів здійснюється Виборчим кодексом України №396-IX від 19.12.2019.
Частиною 3 статті 12 Виборчого кодексу України передбачено, що усі кандидати, зареєстровані у порядку, встановленому цим Кодексом, мають у виборчому процесі виборів, на яких вони висунуті, рівні права та беруть участь у цьому процесі на умовах, рівних для відповідних виборів.
У статті 20 Виборчого кодексу України визначено, що виборчий процес - це здійснення протягом встановленого цим Кодексом періоду часу суб`єктами, визначеними статтею 22 цього Кодексу, виборчих процедур, пов`язаних із підготовкою і проведенням відповідних виборів, встановленням та офіційним оголошенням (офіційним оприлюдненням) їх результатів.
Згідно зі статтею 196 Виборчого кодексу України виборчий процес місцевих виборів включає такі етапи, зокрема: проведення передвиборної агітації.
Відповідно до частини 1 статті 51 Виборчого кодексу України передвиборна агітація - це здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати за або не голосувати за певного кандидата, партію (організацію партії) - суб`єктів виборчого процесу. Передвиборна агітація може здійснюватися у будь-якій формі та будь-якими засобами, що не суперечать Конституції України та законам України.
Тією ж частиною статті 51 Виборчого кодексу передбачено, що передвиборна агітація може проводитися у таких формах, зокрема: розміщення друкованих агітаційних матеріалів чи політичної реклами на носіях зовнішньої реклами.
Отже, з наведеної норми вбачається, що законодавець визначає як окремі форми передвиборної агітації, зокрема: розміщення друкованих агітаційних матеріалів чи політичної реклами на носіях зовнішньої реклами.
Згідно з приписами частини 4 статті 51 Виборчого кодексу України передвиборна агітація здійснюється за рахунок коштів виборчих фондів кандидатів, партій (організацій партій) - суб`єктів виборчого процесу, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Підтримка кандидатами (кандидатом), партією (організацією партії) - суб`єктом виборчого процесу від свого імені чи від імені висунутого ним кандидата (кандидатів) проведення концертів, вистав, спортивних змагань, демонстрації фільмів, телепередач, проведення інших публічних заходів, а також проведення зазначених публічних заходів на підтримку кандидата (кандидатів), суб`єкта їх висування може здійснюватися лише у разі повного фінансування таких заходів із коштів виборчого фонду відповідного суб`єкта виборчого процесу.
Відповідно до вимог частини 5 статті 51 Виборчого кодексу України реклама друкованих видань (газет, журналів, книг), інших товарів та послуг з використанням прізвищ чи зображень (портретів) кандидатів, назв чи символіки політичних партій - суб`єктів виборчого процесу вважається передвиборною агітацією. До передвиборної агітації також належить використання символіки (гімну, прапора, розпізнавального знака, девізу) або логотипів партії - суб`єкта відповідного виборчого процесу, використання передвиборних слоганів, гасел кандидатів, партій (організацій партій) - суб`єктів відповідного виборчого процесу, а так само повідомлення про проведення видовищних чи інших публічних заходів на підтримку партії, кандидата або про підтримку зазначених заходів кандидатами, партіями (організаціями партій) - суб`єктами відповідного виборчого процесу, а також привернення уваги до участі у таких заходах партій чи певних осіб як кандидатів.
Предметом даного позову є здійснення передвиборної агітації позивачем шляхом розміщення друкованих матеріалів на паркані за адресою: Київська область, м. Ірпінь, вул. Тищенка, буд. 21А.
Як зазначалось вище, відповідно до частини 1 статті 51 Виборчого кодексу України законодавець розрізняє як окремі форми передвиборної агітації, зокрема: розміщення друкованих агітаційних матеріалів чи політичної реклами на носіях зовнішньої реклами.
Статтею 1 Закону України "Про рекламу" від 03.07.1996 №270/96-ВР визначено, що політична реклама - інформація у будь-якому вигляді, поширена в будь-якій формі, яка має на меті популяризацію діяльності політичної партії (організації партії), привернення уваги до діяльності політичної партії (організації партії) та її позиції щодо питань загальнодержавного (місцевого) значення. До політичної реклами належать також використання символіки або логотипів політичних партій (організацій партій), повідомлення про підтримку політичною партією (організацією партії) видовищних чи інших публічних заходів або привернення уваги до участі у таких заходах політичної партії (організації партії).
Зовнішня реклама - реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях - рекламоносіях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг.
Натомість, відповідно до вимог частини 1 статті 53 Виборчого кодексу України (Матеріали передвиборної агітації) кандидат, партія (організація партії) - суб`єкти виборчого процесу можуть на власний розсуд виготовляти матеріали передвиборної агітації за рахунок і в межах коштів свого виборчого фонду. Кандидат, партія (організація партії) - суб`єкт виборчого процесу можуть також виготовляти друковані матеріали передвиборної агітації з використанням обладнання, що їм належить. Відомості, що містяться у таких матеріалах, повинні відповідати вимогам законодавства.
Згідно з частиною 2 статті 53 Виборчого кодексу України друковані матеріали передвиборної агітації повинні містити відомості про підприємство, що здійснило друк, або інформацію, що друк здійснено з використанням обладнання відповідного кандидата або партії (організації партії), яка висунула кандидата (кандидатів), їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск, та замовника відповідних матеріалів.
Водночас, частиною 3 статті 53 Виборчого кодексу України встановлено, що місцеві органи виконавчої влади, органи влади Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування не пізніш як у перший день виборчого процесу відповідних виборів відводять місця та обладнують стенди, дошки оголошень у людних місцях для розміщення матеріалів передвиборної агітації.
Отже, вказана норма встановлює, що органи місцевого самоврядування відводять місця та обладнують стенди, дошки оголошень у людних місцях для розміщення матеріалів передвиборної агітації.
Як вбачається з матеріалів справи, Виконавчим комітетом Ірпінської міської ради з метою виконання вимог частини 3 статті 53 Виборчого кодексу України прийнято рішення від 14.09.2020 №117 "Про відведення місць та обладнання стендів, дошок оголошень у людних місцях для розміщення матеріалів передвиборної агітації", яким з метою організації здійснення передвиборної агітації на період проведення чергових місцевих виборів 25 жовтня 2020 року, керуючись Конституцією України, ч. 3 ст. 53 Виборчого кодексу України, Законом України "Про місцеве самоврядування", постановою Верховної Ради України №795-ІХ від 15.07.2020 "Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році" та постановою Центральної виборчої комісії №163 від 08.08.2020 "Про Календарний план основних організаційних заходів з підготовки та проведення місцевих виборів 25 жовтня 2020 року" (зі змінами, внесеними згідно постанови Центральної виборчої комісії №212 від 30.08.2020) вирішено, що:
1. Для здійснення передвиборної агітації у період проведення чергових місцевих виборів 25 жовтня 2020 року, відвести місця для розміщення наметів, стендів, друкованих агітаційних матеріалів, плакатів згідно наступного переліку:
- м. Ірпінь, вул. Соборна, 105-6 (територія біля готелю "Ірпінь");
- м. Ірпінь, вул. Грибоєдова, 13 (район Центрального ринку);
- м. Ірпінь, вул. Центральна, 6 (територія біля залізничного вокзалу);
- м. Ірпінь, вул. Авіаконструктора Антонова, 2 (Привокзальна площа);
- м. Ірпінь, на перехресті вул. Виговського, 2-а та вул. Котляревського, 52 (територія біля комбінату "Прогрес" та кафе "Камелот");
- м. Ірпінь, вул. Садова, 69 (район заводу "Ірпіньмаш");
- м. Ірпінь, на розі (вул. Садова та вул. Університетська (територія біля Університету державної фіскальної служби України);
- м. Ірпінь, вул. Соборна, 2-е (територія біля Ірпінського міського відділу ДМС України);
- м. Ірпінь, вул. Авіаконструктора Антонова, 6-а (територія біля магазину "Фуршет");
- м. Ірпінь, вул. Соборна, 146 (територія біля магазину "Лоток");
- м. Ірпінь, вул. Гостомельське шосе,158 (територія біля магазину "Бджілка");
- м. Ірпінь, на розі вул. Садова та вул. Соборна (територія біля КЗ "Ірпінська центральна міська лікарня");
- м. Ірпінь, вул. Поповича, 1 (територія біля будинку культури);
- м. Ірпінь, вул. Незалежності, 12 (територія біля магазину).
2. Дозволити розміщення листівок на рекламних тумбах та дошках оголошень біля під`їздів будинків.
3. Зобов`язати організаторів агітаційних заходів дотримуватися громадського порядку та Правил благоустрою міста Ірпінь Київської області в місця розміщення наметів, стендів, друкованих агітаційних матеріалів, плакатів.
4. Зобов`язати КП "Управління благоустрою міста", КП "УЖКГ "Ірпінь" та організаторів агітаційних заходів забезпечити з 24 години 23 жовтня 2020 року зняття матеріалів передвиборної агітації, що розміщувалися на території Ірпінської міської ради під час проведення передвиборної агітації на чергових місцевих виборах 25 жовтня 2020 року.
5. Контроль за виконанням даного рішення покласти на начальника Ірпінського відділу поліції ГУ НП в Київській області, начальника КП "Управління благоустрою міста", директора КП "УЖКГ "Ірпінь", відділ організаційної роботи та внутрішньої політики Ірпінської міської ради і на заступника міського голови, згідно розподілу обов`язків.
Отже, вказаним рішенням Виконавчого комітету Ірпінської міської ради відведені місця для розміщення наметів, стендів, друкованих агітаційних матеріалів, плакатів, а тому таке рішення підлягає виконанню.
Суд зазначає, що дане рішення Виконавчого комітету Ірпінської міської ради від 14.09.2020 №117 "Про відведення місць та обладнання стендів, дошок оголошень у людних місцях для розміщення матеріалів передвиборної агітації" не є предметом розгляду даної справи та суду не надано будь-яких доказів щодо оскарження вказаного рішення в судовому порядку, а тому суд приходить до висновку, що таке рішення Виконавчого комітету Ірпінської міської ради повинно виконуватись, зокрема, кандидатами в депутати до Ірпінської міської ради Київської області.
Як було встановлено судом, позивач розмістив 2 (два) банери передвиборної агітації "Єдиний надійний вибір, ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 " та "Батьківщина, №18 у бюлетені на виборах до Ірпінської міської ради" на паркані за адресою: АДРЕСА_1 .
Однак, суд звертає увагу на те, що адреса: АДРЕСА_1 не визначена рішенням Виконавчого комітету Ірпінської міської ради від 14.09.2020 №117 "Про відведення місць та обладнання стендів, дошок оголошень у людних місцях для розміщення матеріалів передвиборної агітації" для здійснення передвиборної агітації у період проведення чергових місцевих виборів 25 жовтня 2020 року, а тому вказані обставини свідчать про те, що позивачем порушено вимоги вказаного рішення Виконавчого комітету Ірпінської міської ради від 14.09.2020 №117, оскільки останнім неправомірно розміщено 2 (два) банери передвиборної агітації "Єдиний надійний вибір, ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 " та "Батьківщина, №18 у бюлетені на виборах до Ірпінської міської ради" за адресою, яка не вказана у даному рішенні.
Відносно доводів позивача, що у КП "Муніципальна варта" відсутні повноваження щодо видання приписів про демонтаж банерів із політичною агітацією, суд звертає увагу на наступне.
Відповідно до пункту 44 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність.
За змістом пункту 7 частини 1 статті 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів міських рад належать власні (самоврядні) повноваження, зокрема: організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян.
Правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою населених пунктів і спрямованість на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини визначає Закон України "Про благоустрій населених пунктів".
В статті 1 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" наведено визначення, що благоустрій населених пунктів - комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.
Статтею 5 вищевказаного Закону встановлено, що управління у сфері благоустрою населених пунктів здійснюють Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування та інші органи влади в межах їх повноважень.
Відповідно до пунктів 2, 3 частини 1 статті 10 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить, зокрема,:
2) затвердження правил благоустрою територій населених пунктів;
3) створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб`єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб);
Згідно з пунктами 1, 2 частини 2 статті 10 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить:
1) забезпечення виконання місцевих програм та здійснення заходів з благоустрою населених пунктів;
2) організація забезпечення на території населеного пункту чистоти і порядку, дотримання тиші в громадських місцях.
При цьому, пунктом 3 частини 1 статті 11 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" встановлено, що до повноважень органів самоорганізації населення у сфері благоустрою населених пунктів належить, зокрема, здійснення громадського контролю за дотриманням правил благоустрою територій населених пунктів.
Частиною 1 статті 34 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" передбачено, що правила благоустрою території населеного пункту - нормативно-правовий акт, яким установлюються вимоги щодо благоустрою території населеного пункту.
Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень (частина 1 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування").
Відповідно до статті 38 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" контроль у сфері благоустрою населених пунктів спрямований на забезпечення дотримання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та підпорядкування, а також громадянами, у тому числі іноземцями та особами без громадянства, вимог цього Закону, Правил благоустрою території населеного пункту та інших нормативно-правових актів.
Відповідно до статті 40 вищевказаного Закону на сільські, селищні, міські ради та їх виконавчими органами покладено обов`язок здійснення самоврядного контролю у сфері благоустрою населених пунктів.
Для здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, виконанням Правил благоустрою території населеного пункту, утримання в належному стані закріплених за підприємствами, установами, організаціями територій, сільські, селищні, міські ради можуть утворювати інспекції з благоустрою населених пунктів.
Самоврядний контроль за станом благоустрою населених пунктів здійснюється шляхом:
1) проведення перевірок території;
2) розгляду звернень підприємств, установ, організацій та громадян;
3) участі в обговоренні проектів благоустрою територій населених пунктів, іншої технічної документації з питань благоустрою і внесення відповідних пропозицій на розгляд органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій.
Положення про інспекцію з благоустрою населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною або міською радою на підставі Типового положення, яке затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
Рішенням Ірпінської міської ради Київської області затверджено Положення про Структурний підрозділ "Муніципальна варта" КП "Контроль благоустрою міста" Ірпінської міської ради Київської області, яким визначено, що структурний підрозділ комунального підприємства "Контроль благоустрою міста" Ірпінської міської ради Київської області "Муніципальна варта" (далі - Муніципальна варта) - структурний підрозділ, який створений КП "Контроль благоустрою", фінансується за рахунок коштів КП "Контроль благоустрою" з метою виконання повноважень місцевого самоврядування щодо забезпечення на території міста дотримання правил благоустрою території міста Ірпеня, законності, правопорядку, охорони прав, свобод і законних інтересів територіальної громади (далі - Положення).
Підпунктом 2 пункту 1.4 Положення основними завданнями Муніципальної варти є, зокрема, здійснення вручення приписів та складання протоколів про порушення законодавства у сфері благоустрою міста для притягнення винних осіб до відповідальності.
При цьому, рішенням Ірпінської міської ради Київської області від 23.05.2019 №5255-65-VII затверджено Порядок розміщення зовнішньої реклами в м. Ірпінь, який, зокрема, регулює здійснення діяльності і розміщення у місті Ірпінь зовнішньої реклами з урахуванням архітектурних, функціонально-планувальних, історико-культурних чинників, типології елементів місцевого середовища, тощо.
Пунктом 1.4 цього Порядку визначено, що дія цього Порядку поширюється на всі підприємства, установи та організації, незалежно від форми власності та відомчої належності, а також фізичних осіб, які здійснюють діяльність у сфері зовнішньої реклами у місті Ірпінь. Порядок є обов`язковим для виконання всіма учасниками рекламної діяльності.
В пункті 2 цього Порядку визначено, що робочий орган - це структурний підрозділ виконавчого органу Ірпінської міської ради, відділ містобудування та архітектури Ірпінської міської ради Київської області, на який покладено виконання функцій щодо регулювання діяльності у сфері розміщення зовнішньої реклами у місті Ірпінь.
Відповідно до підпункту 3.1.2 пункту 3.1 Порядку робочий орган, зокрема, у межах своєї компетенції забезпечує контроль за виконанням вимог Закону України "Про рекламу", Типових правил розміщення зовнішньої реклами, цього Порядку всіма особами незалежно від форм власності та відомчої належності. Звертається до юридичних і фізичних осіб з вимогами про усунення виявлених порушень у визначений у вимогах термін.
Отже, наведені норми свідчать про те, що у КП "Муніципальна варта" наявні повноваження щодо складання приписів про усунення порушень у сфері благоустрою, а тому суд приходить до висновку, що у вказаного підприємства є повноваження щодо вручення позивачу припису про усунення порушень у сфері благоустрою.
Водночас, суд звертає увагу на те, що припис Комунального підприємства Ірпінської міської ради "Муніципальна варта" від 13.10.2020 №370/20 відносно ОСОБА_1 щодо очищення прилеглих стовпів та фасадів споруди від реклами, а саме: двох рекламних банерів, що розміщені на паркані за адресою: АДРЕСА_1 , не є предметом розгляду у даній справі, а відтак суд не вправі надавати оцінку щодо правомірності даного припису.
З наведеного вище вбачається, що посилання позивача на те, що відповідачами неправомірно вручено припис для демонтажу його агітаційних банерів, які розміщені на паркані небудови за адресою: АДРЕСА_1 , є безпідставними та необґрунтованими.
Щодо позовних вимог про зобов`язання Комунального підприємства Ірпінської міської ради "Муніципальна варта" та Ірпінської міської ради Київської області до кінця виборчої кампанії утриматись від демонтажу агітаційних банерів ОСОБА_1 , які розміщені на паркані орендованої ним земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , то вказані вимоги також не підлягають задоволенню, оскільки під час розгляду справи було встановлено, що позивачем неправомірно розміщено 2 (два) банери передвиборчої агітації "Єдиний надійний вибір, ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 " та "Батьківщина, №18 у бюлетені на виборах до Ірпінської міської ради" за адресою: Київська область, м. Ірпінь, вул. Тищенка, буд. 21А, оскільки така адреса відсутня в рішенні Виконавчого комітету Ірпінської міської ради від 14.09.2020 №117 "Про відведення місць та обладнання стендів, дошок оголошень у людних місцях для розміщення матеріалів передвиборної агітації".
Надаючи оцінку кожному окремому специфічному доводу всіх учасників справи, що мають значення для правильного вирішення адміністративної справи, суд застосовує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану в п. 58 рішення у справі "Серявін та інші проти України" (№4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) №303-A, пункт 29).
Згідно з частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Статтею 90 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відповідно до вимог статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В ході розгляду даної адміністративної справи, зокрема, відповідачем 1 доведено правомірність своїх дій, а тому суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, відповідно, позов не підлягає задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить із наступного.
Відповідно до частини 1 статті 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Зі змісту позовних вимог слідує, що позивачем заявлено дві позовні вимоги немайнового характеру.
Згідно з ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Частиною 3 статті 6 Закону України "Про судовий збір" визначено, що у разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що встановлений законом на 1 січня 2020 року, становить 2102,00 грн.
Отже, з урахуванням змісту позовних вимог, розмір судового збору при зверненні до суду з даним адміністративним позовом становить 1681,60 грн. (2102,00 грн. х 0,4 х 2 = 1681,60 грн.). Проте, позивачем не сплачено судовий збір.
Згідно з частиною 9 статті 273 Кодексу адміністративного судочинства України, суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Враховуючи, що при поданні адміністративного позову судовий збір позивачем не було сплачено, а адміністративний позов задоволенню не підлягає, суд дійшов висновку про необхідність стягнення з позивача до спеціального фонду Державного бюджету України на рахунок Київського окружного адміністративного суду судового збору за подання позовної заяви в розмірі 1681,60 грн.
Керуючись статтями 9, 14, 72-78, 90, 143, 242- 246, 250, 255, 273-278 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , паспорт серії НОМЕР_1 ) на користь Державного бюджету України (Отримувач коштів - ГУК у Київ. обл./м.Київ/22030101, Код отримувача - (код за ЄДРПОУ) 37955989, Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), Код банку отримувача (МФО) 899998, Рахунок отримувача UA718999980313151206084010001, Код класифікації доходів бюджету 22030101) несплачений судовий збір у розмір 1681 (одна тисяча шістсот вісімдесят одна) грн. 60 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом двох днів з дня його проголошення, а на судове рішення, ухвалене до дня голосування, - не пізніш як за чотири години до початку голосування.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Лиска І.Г.