
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А
про залучення третіх осіб
15 жовтня 2020 року м. Київ № 640/21074/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кармазіна О.А., при секретарі судового засідання Патук А.С., за участі представника позивача Ковалевського Т.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання позивача щодо залучення третіх осіб у справі
за позовомДержавного підприємства «Регіональні електричні мережі»до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послугпро:визнання протиправною та скасування постанови,-В С Т А Н О В И В:
Державне підприємство «Регіональні електричні мережі» (04080, м. Київ, вул. Кирилівська, 85 код ЄДР: 32402870) звернулося до суду з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (03057, м. Київ, вул. Смоленська, 19, код ЄДР: 39369133), в якому просить суд визнати протиправною та скасувати постанову від 12.08.2020 № 1554 «Про накладення штрафу на ДП "Регіональні електричні мережі" за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії та здійснення заходів державного регулювання».
Так, Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, у результаті розгляду 12 серпня 2020 року на засіданні Акта позапланової виїзної перевірки від 27 липня 2020 року N 288, проведеної на підставі постанови НКРЕКП від 09 липня 2020 року N 1293 "Про проведення позапланової виїзної перевірки ДП ""Регіональні електричні мережі", установлено, що Державним підприємством "Регіональні електричні мережі" (код ЄДРПОУ 32402870) недотримано вимоги нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та порушено Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії, затверджені постановою НКРЕКП від 27 грудня 2017 року N 1470 (далі - Ліцензійні умови з розподілу електричної енергії), а саме:
підпункт 13 пункту 2.2 в частині обов`язку ліцензіата виконувати умови договорів, які є обов`язковими для здійснення ліцензованої діяльності,
підпункт 2 пункту 2.3 щодо обов`язку ліцензіата забезпечувати та здійснювати комерційний облік електричної енергії та обмін даними комерційного обліку відповідно до правил ринку, кодексу комерційного обліку, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії;
Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року N 312 (далі - Правила роздрібного ринку), а саме:
підпункт 8 пункту 5.1.2 щодо обов`язку оператора системи припиняти у випадках та в порядку, визначених Кодексом систем розподілу або Кодексом системи передачі та цими Правилами, електроживлення споживача за зверненням електропостачальника відповідно до умов договору з електропостачальником,
пункт 6.2.8, яким визначено, що у випадку якщо споживач протягом 90 днів не укладе відповідний договір про постачання електричної енергії з іншим електропостачальником або договір купівлі-продажу електричної енергії на ринку електричної енергії, електроживлення його об`єкта (об`єктів) має бути припинено оператором системи за зверненням постачальника "останньої надії";
пункт 6.9 Тимчасового порядку визначення обсягів купівлі електричної енергії на ринку електричної енергії електропостачальниками та операторами систем розподілу на перехідний період, затвердженого постановою НКРЕКП від 28 грудня 2018 року N 2118, яким визначено, що до 16.00 8 числа місяця, що є наступним за розрахунковим місяцем, ОСР та електропостачальники узгоджують фактичні сумарні обсяги купівлі електричної енергії електропостачальником у розрахунковому місяці.
Відповідно до статей 17, 19 та 22 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" та статті 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, вирішила:
- накласти штраф у розмірі 1 700 000 (один мільйон сімсот тисяч) гривень на ДЕРЖАВНЕ ПІДПРИЄМСТВО "РЕГІОНАЛЬНІ ЕЛЕКТРИЧНІ МЕРЕЖІ" (код ЄДРПОУ 32402870) за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та порушення Ліцензійних умов з розподілу електричної енергії, а саме:
підпункту 13 пункту 2.2 в частині обов`язку ліцензіата виконувати умови договорів, які є обов`язковими для здійснення ліцензованої діяльності,
підпункту 2 пункту 2.3 щодо обов`язку ліцензіата забезпечувати та здійснювати комерційний облік електричної енергії та обмін даними комерційного обліку відповідно до правил ринку, кодексу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії;
Правил роздрібного ринку, а саме:
підпункту 8 пункту 5.1.2 щодо обов`язку оператора системи припиняти у випадках та в порядку, визначених Кодексом систем розподілу або Кодексом системи передачі та цими Правилами, електроживлення споживача за зверненням електропостачальника відповідно до умов договору з електропостачальником,
пункту 6.2.8, яким визначено, що у випадку якщо споживач протягом 90 днів не укладе відповідний договір про постачання електричної енергії з іншим електропостачальником або договір купівлі-продажу електричної енергії на ринку електричної енергії, електроживлення його об`єкта (об`єктів) має бути припинено оператором системи за зверненням постачальника "останньої надії";
пункту 6.9 Тимчасового порядку визначення обсягів купівлі електричної енергії на ринку електричної енергії електропостачальниками та операторами систем розподілу на перехідний період, затвердженого постановою НКРЕКП від 28 грудня 2018 року N 2118, яким визначено, що до 16.00 8 числа місяця, що є наступним за розрахунковим місяцем, ОСР та електропостачальники узгоджують фактичні сумарні обсяги купівлі електричної енергії електропостачальником у розрахунковому місяці.
Крім того, спірним рішенням, у межах здійснення заходів державного регулювання, зобов`язано ДП ""Регіональні електричні мережі" привести свої дії у відповідність до вимог пункту 6.5 Типового договору електропостачальника про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, що є додатком 4 до Правил роздрібного ринку, шляхом включення до власних втрат обсягів електричної енергії, використаної споживачами після дат, зазначених ДПЗД "УКРІНТЕРЕНЕРГО" у вимогах про відключення, які надавались з 01 липня 2019 року до 03 квітня 2020 року, про що у термін до 01 жовтня 2020 року поінформувати НКРЕКП та Управління НКРЕКП у місті Києві та Київській області з наданням належним чином завірених копій підтвердних документів.
Ухвалою від 18.09.2020 позовну заяву прийнято до розгляду. Вирішено розглядати справу за правилами загального провадження та призначено підготовче засідання на 15.10.2020.
У підготовче засідання представник відповідача не з`явився, між тим подав клопотання про відкладення засідання, враховуючи обмежений час для надання відзиву на позовну заяву.
У той же час, в рамках підготовчого засідання заслухано пояснення представника позивача відносно доданого до позовної заяви клопотання про залучення до участі у справі в якості третіх осіб Луганської обласної державної адміністрації та Донецької обласної державної адміністрації, оскільки відповідно до рішень комісій з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій (від 01.04.2019 № 4 Донецької ОДА та від 29.01.2019 № 3 та від 29.06.2019 № 15 Луганської ОДА) позивачу було заборонено здійснювати припинення постачання електроенергії на об`єкти КП «Компанія «Вода Донбасу» та електропостачання вугледобувних підприємств «Первомайськвугілля» та ПАТ «Лисичанськвугілля», а також інших споживачів області із обов`язком забезпечити енергоживлення «життєва необхідного» (вентиляційного та водовідливного) обладнання ДП «Первомайськвугілля» та ПАТ «Лисичанськвугілля».
У той же час, як зазначає позивач, спірним рішенням відповідач зобов`язує позивача виконувати п/п. 5.1.2. Правил роздрібного ринку електричної енергії щодо обов`язку оператора системи припиняти у випадках та порядку, визначених Кодексом систем розподілу або Кодексом систем передачі та цими Правилами, електроживлення споживача, у т.ч. державних вугільних підприємств, за зверненням електропостачальника відповідно до умов договору з електропостачальником, та п/п. 6.2.8. Правил роздрібного ринку, яким визначено, що у випадку, якщо споживач протягом 90 днів не укладе відповідний договір про постачання електричної енергії з іншим електропостачальником або договір купівлі-продажу електричної енергії на ринку електричної енергії, електроживлення його об`єкта має бути припинено оператором системи за зверненням постачальника «останньої надії», яким визначено ДПЗД «Укрінтеренерго.
Таким чином, як зазначає позивач, рішення у справі, оцінка суду певних обставин виконання рішень ОДА (Комісій з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій), можлива їх правова оцінка, можуть вплинути на права, обов`язки, порядок виконання функцій ОДА в контексті спірних відносин.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Відтак, беручи до уваги наведене, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявленого клопотання в частині зазначених вище осіб та його задоволення в цій частині.
Відносно клопотання про залучення в якості третьої особи Міністерства енергетики України з посиланням на те, що підприємство належить до сфери управління Міністерства, суд приходить до висновку про його необґрунтованість та безпідставність клопотання в цій частині, оскільки заявником не обґрунтовано - на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
У зв`язку із залученням третіх осіб, з метою забезпечення цілісного процесу розгляду справи, повного та всебічного розгляду справи, на підставі ч. 5 ст. 262 КАС України суд вважає за необхідне відкласти розгляд справи по суті та призначити наступне підготовче засідання, у т.ч. у зв`язку з необхідністю отримання пояснень третіх осіб.
Керуючись вимогами ст. 49, 241, 243, 248, 256, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У Х В А Л И В:
1. Клопотання позивача про залучення до участі у справі третіх осіб задовольнити частково.
2. Залучити до участі у справі в якості третіх осіб без самостійних вимог на стороні позивача:
- Луганську обласну державну адміністрацію (код ЄДР 00022450; 93400, Луганська обл., м. Сєвєродонецьк, проспект Центральний, 59, e-mail: info@loga.gov.ua),
- Донецьку обласну державну адміністрацію (код ЄДР 00022473; 84306, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Олекси Тихого, 6; e-mail: donoda@dn.gov.ua).
В іншій частині клопотання - відмовити.
3. Зобов`язати позивача невідкладно надіслати третім особам копію позову та доданих до нього матеріалів, докази чого надати суду.
4. Запропонувати третім особам відповідно до вимог ст. 165 КАС України протягом 10 днів з дати отримання даної ухвали та копії позову надати суду пояснення по суті позову, а іншим учасникам справи - копію пояснень. До пояснень третьої особи застосовуються правила, встановлені ч.ч. 2 - 4 ст. 162 КАС України. Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, повинна подати суду докази разом із поданням письмових пояснень третьої особи (ч. 3 ст. 79 КАС України).
5. Звернути увагу третіх осіб, що треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, мають права та обов`язки, визначені у статті 44 цього Кодексу (ст. 51 КАС України).
6. Призначити наступну дату підготовчого засідання на 12.11.2020 на 10:10 год.
Судове засідання відбудеться в приміщенні Окружного адміністративного суду міста Києва за адресом: м. Київ, вул. Болбочана Петра, 8, корпус 1, блок Б, зал судового засідання № 34.
У судове засідання викликати учасників справи.
7. Копію даної ухвали направити учасникам справи.
Відповідно до ч. 2 ст. 256 КАС України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала за наслідками розгляду питання про залучення третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи (ч. 5 ст. 49 КАС України).
Суддя О.А. Кармазін