
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
15 жовтня 2020 року № 520/11652/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Білової О.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області , в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Харківській області, яка полягає у неперерахуванні ОСОБА_1 з 01.04.19 пенсії на підставі довідки Управління СБУ в. Харківській області від 20.07.20р. № 2656 щодо розміру грошового забезпечення станом на 05.03.19 у загальному розмірі 16149,4 грн. (з яких посадовий оклад - 5500,0 грн., оклад за військовим званням - 1340.0 грн., процентна надбавки за вислугу років 50% (по+овз) - 3420,0 грн., надбавка за особливості проходження служби 44% (по+овз+нвр) - 4515,4 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% (по) - 825,0 грн., премія 10% (по) - 550,0 грн.);
- зобов`язати ГУ ПФУ в Харківській області здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 пенсію у розмірі 77 % грошового забезпечення, зазначеного у довідці Управління СБУ в Харківській області від 20.07.20р. № 2656 щодо розміру грошового забезпечення станом на 05.03.19 у загальному розмірі 16149,4 грн. (з яких посадовий оклад - 5500,0 грн., оклад за військовим званням - 1340,0 грн., процентна надбавки за вислугу років 50% (по+овз) - 3420,0 грн., надбавка за особливості проходження служби 44% (по+овз+нвр) - 4515,4 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% (по) - 825,0 грн., премія 10% (по) - 550,0 грн.);
- зобов`язати ГУ ПФУ в Харківській області здійснити виплату ОСОБА_1 загальною (єдиною) сумою недоплачену з 01.04.19 частину основного розміру пенсії з урахуванням вже виплачених сум, рішення Харківського окружного адміністративного суду від 18.02.20р. та постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 08.04.20р. у справі № 520/497/20.
Ухвалою суду від 08.09.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що одержує пенсію за вислугу років. У зв`язку з набранням 05.03.2019 законної сили рішенням у справі №826/3858/18 за заявою позивача Управлінням СБУ в Харківській області надано довідку від 20.07.2020 № 2656 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.19, для перерахунку пенсії. 03.08.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням відомостей, викладених УСБУ в Харківській області у довідці від 20.07.2020 № 2656 (супр. № 70/21-С-586/316). Відповідач листом від 10.08.2020 № 2000-0203-8/54131 повідомив про відсутність підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі отриманої від Управління СБУ в Харківській області довідки від 20.07.2020 № 2656.
Відповідач не погодився з позовними вимогами та направив до суду відзив, в якому зазначив, що довідка, видана без дотримання Порядку № 45, не може бути підставою для перерахунку пенсії. Визнання нечинними в подальшому п.п. 1,2 постанови № 103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, не може мати наслідком зобов`язання відповідача до вчинення певних дій щодо повторного проведення перерахунку пенсії позивача, не зумовлює автоматичне відновлення дії попередньої редакції норм Порядку № 45.
Згідно з положеннями ч.4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, висловлені сторонами у заявах по суті справи доводи та докази на їх обґрунтування, встановив такі обставини.
ОСОБА_1 , проходив службу в Управлінні Служби безпеки України в Харківській області, військове звання майор, звільнений 30.03.2002.
Починаючи з 01.04.2002 року, відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262- XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі – Закон №2262) позивачу призначено пенсію за вислугу років (29 років) у розмірі 77% грошового забезпечення.
З 01.01.2018 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області (далі ГУПФУ в Харківській області), відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262 та постанови КМУ №103 від 21.02.18 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі постанова КМУ 103), на підставі довідки УДССЗЗІУ в Харківській області було проведено перерахунок пенсії позивача. Пенсія обчислена, виходячи із 70% грошового забезпечення ОСОБА_1 (посадового окладу – 5500,00 грн., окладу за військовим званням – 1340,00 грн., надбавки за вислугу років 50% - 3420,00 грн., всього 10260,00 грн.,) у розмірі 7182,0 грн.
05.03.19 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.18 у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними п. 1, 2 постанови №103 та зміни до п. 5 і додатку 2 Порядку № 45.
За заявою позивача Управлінням СБУ в Харківській області надано довідку від 20.07.2020 № 2656 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.19, для перерахунку пенсії.
З вказаної довідки вбачається, що грошове забезпечення майора ОСОБА_1 на посаді старшого офіцера ВОД (обіймав на день звільнення) складається з: посадового окладу – 5500,0 грн., окладу за військовим званням – 1340,0 грн., процентної надбавки за вислугу років 50% (по+овз) – 3420,0 грн., надбавки за особливості проходження служби 44%) (по+овз+нвр) – 4515,4 грн., надбавки за службу в умовах режимних обмежень 15% (по) – 825,0 грн., премії 10% (по) – 550,0 грн., всього для обчислення пенсії – 16149,40 грн.
03.08.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням відомостей, викладених УСБУ в Харківській області у довідці від 20.07.2020 № 2656 (супр. № 70/21-С-586/316).
Відповідач листом від 10.08.2020 № 2000-0203-8/54131 повідомив про відсутність підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі отриманої від Управління СБУ в Харківській області довідки від 20.07.2020 № 2656.
Вказана відмова обґрунтована тим, що після визнання протиправними та скасування пунктів 1,2 Постанови № 103 інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсії не приймалося.
Суд зазначає, що відповідно до ч.3 ст. 51 Закону № 2262-XII, перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Згідно з ч.4 ст. 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Додаток 2 до Порядку № 45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18 визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до внесення зазначених змін.
При цьому порядок дій, який повинні вчинити, зокрема, відповідач у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, не змінився.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок № 3-1.
Відповідно до пункту 24 Порядку 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток № 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку № 45.
Отже, з набранням чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 (05.03.2019) виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому саме у зв`язку з набранням законної сили вказаним рішенням суду позивач отримав право на перерахунок пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.
Верховний Суд в Рішенні від 17.12.2019 у зразковій справі дійшов висновку про те, що «дії відповідача щодо відмови позивачу у підготовці та наданні до ГУ ПФУ оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 є неправомірними, а тому відповідача належить зобов`язати скласти та подати до ГУ ПФУ нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-XII та з врахуванням положень постанови №704, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії позивача».
Вказане рішення залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020.
Як вбачається з матеріалів справи, за заявою позивача Управлінням СБУ в Харківській області надано довідку від 20.07.2020 № 2656 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.19, для перерахунку пенсії, яку позивачем подано до пенсійного органу з заявою про перерахунок пенсії.
Відтак, у відповідача, ГУ ПФУ в Харківській області станом на день винесення рішення у зв`язку з отриманням зазначеної довідки виник обов`язок перерахувати пенсію позивача з 01.04.2019.
Проте, відповідач, Головне управління ПФУ в Харківській області, не зважаючи на висновок Верховного Суду у зразковій справі, залишило зазначену довідку без виконання та направило на адресу позивача лист від 10.08.2020 № 2000-0203-8/54131 про відмову в перерахунку пенсії, посилаючись на неприйняття Урядом нового порядку про умови та порядок проведення перерахунку пенсій.
Суд зазначає, що Верховний суд у рішенні по зразковій справі № 160/8324/19 від 17.12.2019, яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 з вказаного питання зазначив: «Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18 визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
При цьому порядок дій, який повинні вчинити, зокрема, відповідач та Управління, у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, не змінився.»
Відповідач, зазначаючи у відзиві на адміністративний позов про те, що визнання нечинними в подальшому п.п. 1, 2 постанови № 103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, не може мати наслідком зобов`язання відповідача до вчинення певних дій щодо повторного проведення перерахунку пенсії позивача, та те, що визнання протиправним та нечинними змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не зумовлює автоматичне відновлення дії попередньої редакції норм Порядку № 45, фактично не погоджується с висновками Верховного Суду у зразковій справі, та ставить висновки, зроблені в рішенні Верховного Суду та Постанові Великої Палати Верховного Суду щодо чинності та застосування Порядку № 45 та наявності права у пенсіонерів, що отримують пенсію за вислугу років, на перерахунок пенсії з 01.04.2019 року, під сумнів.
Крім того, Великою Палатою Верховного Суду у зразковій справі № 160/8324/19 було надано оцінку зазначеним доводам та зроблено висновок про їх необґрунтованість.
Відповідно до ч. 5 ст. 13 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Крім того, посилання відповідача на недотримання порядку видачі довідки не є обґрунтованими, з огляду на те, що до обов`язку пенсійного органу не входить перевірка та оцінка дотримання порядку видачі довідок Управлінням СБУ в Харківській області.
Відтак, суд дійшов висновку, що у відповідача у зв`язку з поданням позивачем до відповідача заяви про перерахунок пенсії на підставі довідки Управління СБУ в Харківській області від 20.07.2020 № 2656 про грошове забезпечення позивача станом на 05.03.2019 виник обов`язок проведення перерахунку пенсії з 01.04.2019 року.
Проте, зазначений обов`язок виконаний позивачем не був.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про протиправність бездіяльності відповідача щодо здійснення перерахунку пенсії позивачу з 01.04.2019 року із урахуванням в тому числі додаткових видів грошового забезпечення на підставі довідки Управління СБУ в Харківській області від 20.07.20р. № 2656.
Суд також зазначає, що відсотковий розмір грошового забезпечення (77%) та порядок виплати пенсії з 05.03.2019 (з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії) були предметом розгляду у справі №520/497/20. Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 18.02.20р. та постанова Другого апеляційного адміністративного суду від 08.04.20р. у справі № 520/497/20 набрали законної сили, не скасовані.
З огляду на вищевикладене, суд вважає обґрунтованою вимогу позивача зобов`язати ГУ ПФУ в Харківській області здійснити виплату ОСОБА_1 з урахуванням вже виплачених сум, рішення Харківського окружного адміністративного суду від 18.02.20р. та постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 08.04.20р. у справі № 520/497/20.
Стосовно виплати недоплаченої з 01.04.2019 року частини основного розміру пенсії однією сумою суд зазначає наступне.
Спосіб вчинення дій, які має виконати за рішенням суду суб`єкт владних повноважень, не визначений в спірних правовідносинах нормативно. У разі набрання чинності рішенням суду про зобов`язання сплатити недоплачену частину пенсії перерахування недоплачених сум буде вважатися належним виконанням судового рішення, як у разі перерахування присудженої суми кількома платежами, так і однією (загальною) сумою, а повним виконанням рішення суду буде сплата відповідачем всієї недоплаченої різниці. Отже, в задоволенні цієї вимоги належить відмовити.
Отже, позов підлягає частковому задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України шляхом стягнення з відповідача трьох четвертих суми сплаченого судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 257-263, 295, 297 КАС України, суд,
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Харківській області, яка полягає у неперерахунку ОСОБА_1 з 01.04.19 пенсії на підставі довідки Управління СБУ в. Харківській області від 20.07.2020 № 2656 щодо розміру грошового забезпечення станом на 05.03.19 з урахуванням зазначених в ній основних та додаткових видів грошового забезпечення.
Зобов`язати ГУ ПФУ в Харківській області здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 пенсію на підставі довідки Управління СБУ в. Харківській області від 20.07.2020 № 2656 щодо розміру грошового забезпечення станом на 05.03.19 з урахуванням зазначених в ній основних та додаткових видів грошового забезпечення, з урахуванням вже виплачених сум, рішення Харківського окружного адміністративного суду від 18.02.2020 та постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 08.04.20р. у справі № 520/497/20.
В задоволенні інших позовних вимог– відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) за рахунок бюджетних асигнувань витрати по оплаті судового збору на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_2 ) у розмірі 630,60 грн (шістсот тридцять гривень 60 копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 15.10.2020.
Суддя Білова О.В.