Рішення № 92245823, 06.10.2020, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.10.2020
Номер справи
380/2969/20
Номер документу
92245823
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/2969/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 жовтня 2020 року м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Мричко Н.І.,

за участю секретаря судового засідання Кулик С.В.,

представника позивача Довганя В.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області про визнання протиправними дій і бездіяльності, зобов`язання вчинити дії, -

встановив:

ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 , Позивач) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Міністерства внутрішніх справ України (далі – МВС України, Відповідач), Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області (далі – ГУМВС України у Львівській області, Відповідач), в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність МВС України щодо нерозгляду заяви ОСОБА_1 про виплату одноразової грошової допомоги відповідно до ст. 23 Закону України «Про міліцію», Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850;

- визнати протиправними дії ГУМВС України у Львівській області щодо повернення матеріалів, пов`язаних із призначенням ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги;

- зобов`язати МВС України розглянути заяву (рапорт) ОСОБА_1 щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв`язку з інвалідністю, що настала в період проходження служби в міліції.

Ухвалою від 21.04.2020 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду в порядку загального позовного провадження.

Ухвалою від 23.06.2020 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

При обґрунтуванні позовних вимог Позивач зазначає, що з 27.03.1989 по 31.03.2010 проходив службу в органах внутрішніх справ. Під час обстеження військово-лікарською комісією УМВС України у Львівській області встановлено, що захворювання Позивача пов`язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ, на підставі чого йому видане свідоцтво про хворобу № 152 від 29.03.2010. В подальшому йому встановлено III групу інвалідності, яка пов`язана з проходженням служби в ОВС та підтверджується випискою із акту огляду МСЕК до довідки серії 12 ААБ №333173 від 11.12.2019 та довідкою серії 12 ААБ №333173 від 11.12.2019 до акта МСЕК. У зв`язку із встановленням ІІІ групи інвалідності, Позивач, керуючись статтею 23 Закону України «Про міліцію» № 565-ХІІ від 20.12.1990, звернувся із заявою (рапортом) до ГУМВС України у Львівській області про призначення одноразової грошової допомоги. Вказує, що ГУ МВС України у Львівській області листом від 20.03.2020 №31 повідомило його про те, що відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850 (далі – Порядок №850), подані позивачем матеріали з відповідним висновком були направлені до МВС України для прийняття рішення про призначення грошової допомоги. Також повідомило, що МВС України повернуло ГУМВС України у Львівській області документи у зв`язку з неналежним оформленням документів, що стосуються медичних питань, що унеможливлює прийняття рішення за надісланими матеріалами. Стверджує, що вказаний лист та документи, які ним подані для призначення допомоги, повернуто йому наручно 31.03.2020.

На думку Позивача, ним подано до ГУ МВС України у Львівській області необхідний пакет документів, зазначених в пункті 7 Порядку №850, а саме: заяву (рапорт); оригінал довідки МСЕК про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках серії 12 ААА №011274, виданої 11.12.2019; копії виписки із акта огляду МСЕК до довідки серії 12 ААБ №333173 від 11.12.2019 та довідки серії 12 ААБ №333173 від 11.12.2019 до акта МСЕК; копію свідоцтва про хворобу №152 від 29.03.2010 Військово-лікарської комісії ГУМВС України у Львівській області з постановою щодо встановлення причинного зв`язку захворювання з службою у внутрішніх справах; його паспортні дані; ідентифікаційний код; банківські реквізити. Вважає, що Порядком №850 не передбачено можливості повернення документів без розгляду через неналежне оформлення. Крім того, на переконання Позивача, Відповідачі діяли недобросовісно і нерозсудливо, оскільки повертаючи документи через неналежне оформлення медичних документів не вказали, які саме медичні документи неналежно оформлені, в чому полягає неналежність оформлення. З огляду на наведене, Позивач вважає неправомірною бездіяльність МВС України щодо не розгляду документів про призначення одноразової грошової допомоги в разі інвалідності працівника міліції згідно зі статтею 23 Закону України «Про міліцію», а також неправомірними дії ГУМВС України у Львівській області щодо повернення йому вищезазначених документів. Тому для поновлення його права на розгляд поданих документів, необхідно зобов`язати МВС України розглянути документи про призначення одноразової грошової допомоги в разі інвалідності працівника міліції згідно із статті 23 Закону України «Про міліцію» та Порядку № 850 і прийняти за наслідками розгляду вказаного питання відповідне рішення.

Відповідач - ГУМВС України у Львівській області подало до суду відзив на позовну заяву (арк. справи 26-30), в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 повністю. Зазначає, що Ліквідаційною комісією ГУМВС України у Львівській області направлено документи до МВС України для призначення одноразової грошової допомоги пенсіонеру МВС в разі встановлення інвалідності згідно із Законом України від 20.12.1990 № 565-ХІІ «Про міліцію» разом з додатками. У березні 2020 року на адресу Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Львівській області надійшов лист № 4388/15-2020 від 07.02.2020 від Департаменту фінансово-облікової політики МВС України про розгляд матеріалів про призначення одноразової грошової допомоги дев`яти осіб, в т.ч. позивача ОСОБА_1 . За результатами опрацювання матеріалів щодо призначення одноразової грошової допомоги переліку осіб (в т.ч. ОСОБА_1 ), які стосуються медичних питань, Департаментом охорони здоров`я та реабілітації МВС України вказано на неналежне оформлення документів, що унеможливлює прийняття рішення за надісланими матеріалами. Тому матеріали щодо призначення одноразової грошової допомоги повернуто на доопрацювання.

Додатково зазначає, що листом від 20.03.2020 № 31 Позивача повідомлено, що його матеріали повернуто до Ліквідаційної комісії ГУМВСУ у Львівській області на доопрацювання. Одночасно Позивача повідомлено про необхідність прибути до ГУМВС України у Львівській області за адресою: м. Львів, пл. Генерала Григоренка, 3, для отримання поданих документів на руки з метою виключення їх втрати та для усунення недоліків. Стверджує, що ОСОБА_1 прибув та отримав документи особисто 31.03.2020. При цьому зазначає, що рішення про призначення ОГД чи відмову у виплаті ОГД не приймалось, а лише повернуто документи на доопрацювання Позивачем.

Також вказує, що станом на час отримання позовної заяви ОСОБА_1 повторно не звертався до Ліквідаційної комісії ГУМВСУ у Львівській області з пакетом документів для підготовки висновку та направлення до МВС України. Тому вважає, що Ліквідаційною комісією ГУМВС України у Львівській області в повній мірі вжито заходів та дотримано процедури скерування та розгляду матеріалів щодо прийняття/відмови рішення про виплату/відмову у виплаті ОГД Позивачу. На думку ГУМВС України у Львівській області, оскільки Позивачем не усунуто недоліки, тому відсутні підстави для прийняття рішення про виплату ОГД. За таких обставин вважає позовні вимоги щодо протиправності чи бездіяльності Відповідачів надуманими, неправдивими та такими, що не знаходять свого документального підтвердження.

13.05.2020 на адресу суду від Позивача надійшла відповідь на відзив Відповідача - ГУМВС України у Львівській області (арк. справи 33-34), в якій вважає твердження ГУМВС України у Львівській області безпідставними, оскільки таким не зазначено конкретних недоліків документів, не розкрито суті «розбіжностей в документах». На думку Позивача, ні в вищезазначених листах Відповідачів, ні у відзиві на позовну заяву, не вказано, які саме документи потребували доопрацювання, та які саме недоліки виявлено в них. Також не наведено обгрунтувань того, що відповідальним за усунення недоліків є Позивач. Вважає, що недоліки в документах не є підставою для не розгляду заяви про призначення ОГД чи її повернення.

Відповідач - МВС України подало до суду відзив на позовну заяву (арк. справи 43-48), в якому просить відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог до МВС України в повному обсязі. Зазначає, що в надісланих документах відсутня інформація про наявність/відсутність отримання виплат, встановлених іншими законами. Звертає увагу, що листом ДФОП МВС України № 4388/15-2020 від 07.02.2020 правомірно було повідомлено л/к ГУМВС України у Львівській області про те, що наявність обставин (неналежне оформлення медичних документів та невідповідність одних документів іншим) унеможливило затвердження МВС України висновку про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 . Стверджує, що станом на 06.05.2020 на адресу МВС України не надходили від л/к ГУМВС України в Львівській області доопрацьовані документи щодо призначення ОГД Позивачу. Тому вважає безпідставними та передчасними позовні вимоги Позивача безпосередньо до МВС України. Також звертає увагу, що наразі відсутні правові підстави щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, оскільки МВС України не приймалось рішення щодо призначення останньому одноразової грошової допомоги.

21.05.2020 на адресу суду від Позивача надійшла відповідь на відзив Відповідача - МВС України (арк. справи 63-64), в якій зазначає, що заперечення відповідача - МВС України є повністю безпідставними. Вважає, що МВС України не розглядаючи по суті заяви (рапорту) Позивача, допустило неправомірну бездіяльність.

23.06.2020 на адресу суду від ГУМВСУ у Львівській області надійшли заперечення на відповідь на відзив на позовну заяву (арк. справи 89-91), в яких зазначено, оскільки ГУМВС України у Львівській області не є медичним закладом, працівники не мають медичної освіти, тому надати будь-яких обгрунтувань щодо недоліків у медичних документах не має можливості і це не входить до компетенції ГУМВС України у Львівській області.

В судовому засіданні представник Позивача позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, відповідях на відзиви. Просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Відповідачі, будучи належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, у судове засідання явки уповноважених представників не забезпечили.

Заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Як видно з матеріалів справи, Позивач з 27.03.1989 по 31.03.2010 проходив службу в органах внутрішніх справ України.

Згідно зі свідоцтвом про хворобу № 152 від 29.03.2010 військово-лікарської комісії ГУМВСУ у Львівській області при обстеженні Позивача встановлено, що захворювання пов`язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ (арк. справи 12).

Відповідно до виписки з акта огляду медико-соціальною експертною комісією до довідки серії 12 ААБ № 333173 від 11.12.2019 Позивачу встановлено третю групу інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного із проходженням служби в органах внутрішніх справ (арк. справи 10).

Згідно з довідкою про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках серії 12 ААА № 011274 від 11.12.2019 Позивачу встановлено 45% втрати працездатності. Крім цього, комісія встановила, що причиною втрати професійної працездатності є захворювання, пов`язане з проходженням служби в органах внутрішніх справ (арк. справи 8-9).

11.12.2019 Позивач звернувся до голови Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Львівській області із заявою (рапортом) про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з отриманням інвалідності, яка пов`язана з проходженням служби в органах внутрішніх справ (арк. справи 7).

Як видно з матеріалів справи, Ліквідаційною комісією ГУМВС України у Львівській області складено висновок та направлено документи до МВС України для призначення одноразової грошової допомоги Позивачу у зв`язку із встановленням третьої групи інвалідності.

Листом від 07.02.2020 №4388/15-2020 Департамент фінансово-облікової політики МВС України повідомив Ліквідаційну комісію ГУМВС України у Львівській області, що за результатами опрацювання матеріалів щодо призначення одноразової грошової допомоги, зокрема ОСОБА_1 , які стосуються медичних питань, Департаментом охорони здоров`я та реабілітації МВС України вказано на неналежне оформлення документів, що унеможливлює прийняття рішення за надісланими матеріалами. Матеріали щодо призначення одноразової грошової допомоги, зокрема ОСОБА_1 , повертаються на доопрацювання (арк. справи 7).

Листом від 20.03.2020 № 31 ГУМВС України у Львівській області повідомило Позивача про таке. Відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850, подані Позивачем матеріали з відповідним висновком було направлено до МВС, для прийняття рішення про призначення грошової допомоги. В подальшому, вищезазначені матеріали повернуто до Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Львівській області. Відповідно до інформації, визначеної у листі Департаменту фінансово-облікової політики МВС України, за результатами опрацювання матеріалів, які стосуються медичних питань, Департаментом охорони здоров`я та реабілітації МВС України вказано на неналежне оформлення документів, що унеможливлює прийняття рішення за надісланими матеріалами. Просило прибути до Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Львівській області за адресою: м. Львів, площа Генерала Григоренка 3, для отримання наручно поданих Позивачем документів, з метою виключення випадків втрати таких (арк. справи 5).

Як видно з матеріалів справи, 31.03.2020 Позивач прибув до Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Львівській області та отримав документи особисто, що не заперечується сторонами.

Вважаючи протиправними дії та бездіяльність Відповідачів щодо не розгляду заяви про виплату одноразової грошової допомоги та щодо повернення матеріалів, пов`язаних із призначенням одноразової грошової допомоги, Позивач звернувся до суду із цим позовом.

При вирішенні спору суд виходив з такого.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту «б» статті 64 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29.07.1991 № 114, з наступними змінами та доповненнями, особи середнього, старшого і вищого начальницького складу звільняються зі служби в запас (з постановкою на військовий облік) через хворобу - у разі визнання їх непридатними до військової служби в мирний час (у військовий час - обмежено придатними 2-го ступеня) за рішенням військово-лікарської комісії.

Згідно з частиною 6 статті 23 Закону України «Про міліцію» від 20.12.1990 № 565-XII у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов`язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров`я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.

Пунктом 5 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580-VIII, з наступними змінами та доповненнями (далі - Закон № 580-VIII), визнано таким, що втратив чинність Закон України «Про міліцію» (Відомості Верховної Ради УРСР, 1991 р., № 4, ст. 20 із наступними змінами).

Відповідно до абз. 3 пункту 15 цього ж розділу право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України «Про міліцію», зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію».

Таким чином, до правовідносин щодо призначення одноразової грошової допомоги Позивачу повинні застосовуватись норми Закону України «Про міліцію» від 20.12.1990 № 565-XII.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850 затверджений Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, з наступними змінами та доповненнями (далі - Порядок №850).

Відповідно до підпункту 2 пункту 3 Порядку №850 грошова допомога призначається і виплачується у разі установлення працівникові міліції інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов`язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, у розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності III групи.

Згідно з абзацом 1 пункту 7 Порядку №850 працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби такі документи: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв`язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов; довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).

Абзацом 2 вказаного порядку передбачено, що до заяви додаються копії:

- довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією;

- постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв`язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання;

- акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) працівника міліції, зокрема про те, що воно не пов`язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС;

- сторінок паспорта з даними про прізвище, ім`я та по батькові і місце реєстрації;

- документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відповідну відмітку у паспорті громадянина України).

Відповідно до пункту 8 Порядку №850 керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги.

Пунктом 9 Порядку №850 передбачено, що МВС в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови.

Суд встановив, що 11.12.2019 Позивач звернувся до голови Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Львівській області із заявою (рапортом) про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з отриманням інвалідності, яка пов`язана з проходженням служби в органах внутрішніх справ. Ліквідаційною комісією ГУМВС України у Львівській області складено висновок та направлено документи до МВС України для призначення одноразової грошової допомоги Позивачу у зв`язку із встановленням третьої групи інвалідності, що підтверджується копією виписки з акта огляду медико-соціальною експертною комісією до довідки серії 12 ААБ № 333173 від 11.12.2019 та копією довідки про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках серії 12 ААА № 011274 від 11.12.2019, які містяться в матеріалах справи.

Матеріалами справи підтверджено, що Департамент фінансово-облікової політики МВС України листом від 07.02.2020 №4388/15-2020 повернув вищевказані документи Позивачу на доопрацювання у зв`язку з їх неналежним оформленням.

Даючи оцінку цим обставинам, суд вважає, що МВС України, діяло поза межами повноважень, які визначені положеннями пункту 9 Порядку №850, який передбачає прийняття одного з двох рішень: про призначення або про відмову в призначенні вказаної грошової допомоги.

Тому твердження Відповідачів, що при розгляді документів Позивача рішення про призначення ОГД чи відмову у виплаті ОГД не приймалось, а лише повернуто документи на доопрацювання, не відповідають вимогам чинного законодавством.

Суд не бере до уваги аргумент Відповідачів щодо невідповідності поданих Позивачем матеріалів встановленим вимогам, а саме те, що останні містять недоліки щодо медичних питань, оскільки предметом судового дослідження у спірних правовідносинах є діяльність Відповідачів у межах повноважень визначених законодавством, а не оцінка рішень суб`єктів владних повноважень за результатами розгляду цих матеріалів.

Виходячи з наведеного, суд вважає, що МВС України допустило протиправну бездіяльність щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 про виплату одноразової грошової допомоги відповідно до ст. 23 Закону України «Про міліцію», Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850.

Твердження Відповідачів, що Позивач повторно не звертався до Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Львівській області з пакетом документів після усунення недоліків суд також не бере до уваги, оскільки чинне законодавство не передбачає такої вимоги.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позовна вимога про визнання протиправною бездіяльність МВС України щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 про виплату одноразової грошової допомоги відповідно до ст. 23 Закону України «Про міліцію», Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 850, підлягає до задоволення.

Як наслідок обґрунтованими є і похідна вимога про спонукання до вчинення дій, а саме зобов`язання МВС України розглянути заяву (рапорт) ОСОБА_1 щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв`язку з інвалідністю, що настала в період проходження служби в міліції. Відтак вказана позовна вимога також підлягає до задоволення.

Щодо позовної вимоги в частині визнання протиправними дій ГУМВС України у Львівській області щодо повернення матеріалів, пов`язаних із призначенням ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, то така, на думку суду, задоволенню не підлягає, оскільки ГУМВС у Львівській області вчинено необхідні дії, визначені Порядком №850.

Згідно з вимогами статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Позивачем під час розгляду справи було надано належні та допустимі докази на підтвердження обґрунтованості позовних вимог, а наведені ним доводи не були спростовані Відповідачами.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково.

Щодо судових витрат, суд вважає, що такі слід стягнути на користь Позивача, з огляду на таке.

Згідно з частиною 3 статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Разом з тим, частиною 8 статті 139 КАС України встановлено, у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

Зважаючи на те, що передумовою для виникнення спору є протиправність бездіяльності Відповідача – МВС України щодо не розгляду заяви Позивача про виплату одноразової грошової допомоги, тому суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань МВС України на користь Позивача сплачений ним судовий збір у розмірі 840,80 грн., що підтверджується дублікатом квитанції № 0.0.1674753234.1 від 13.04.2020.

Керуючись статтями 2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області про визнання протиправними дій і бездіяльності, зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України (місцезнаходження: 01601, м. Київ, вул. Богомольця, 10; код ЄДРПОУ: 00032684) щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 ) про виплату одноразової грошової допомоги відповідно до ст. 23 Закону України «Про міліцію», Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850.

3. Зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України (місцезнаходження: 01601, м. Київ, вул. Богомольця, 10; код ЄДРПОУ: 00032684) розглянути заяву (рапорт) ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 ) щодо виплати одноразової грошової допомоги у зв`язку з інвалідністю, що настала в період проходження служби в міліції.

4. У задоволенні решти позовних вимог – відмовити.

5. Стягнути з Міністерства внутрішніх справ України (місцезнаходження: 01601, м. Київ, вул. Богомольця, 10; код ЄДРПОУ: 00032684) на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 ) судовий збір, в сумі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений і підписаний 16.10.2020.

Суддя Мричко Н.І.