Рішення № 92241509, 13.10.2020, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.10.2020
Номер справи
200/7939/20-а
Номер документу
92241509
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 жовтня 2020 р. Справа№200/7939/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голубової Л.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Офісу Генерального прокурора

про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Офісу Генерального прокурора про:

- визнання протиправною бездіяльності щодо неналежного розгляду адвокатського запиту № 140720 від 14.07.2020 року;

- зобов`язання надати інформацію з ЄРДР стосовно кримінального провадження № 12013110060002990 щодо: часу та дати складання/повідомлення про підозру ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; дат зупинення та відновлення досудового розслідування по кримінальному провадженню; дат виділення матеріалів досудового розслідування з кримінального провадження в інші окремі кримінальні провадження (зокрема в кримінальне провадження, якому присвоєний № 42019000000000455); дат прийняття рішення стосовно продовження строку досудового розслідування, зазначивши строк на який продовжено досудове розслідування; закінчення досудового розслідування;

- зобов`язання надати інформацію з ЄРДР стосовно кримінального провадження № 42019000000000455 щодо: дат зупинення та відновлення досудового розслідування по кримінальному провадженню; дат виділення матеріалів досудового розслідування з кримінального провадження в інші окремі кримінальні провадження; дат прийняття рішення стосовно продовження строку досудового розслідування, зазначивши строк на який продовжено досудове розслідування; закінчення досудового розслідування;

- зобов`язання надати вичерпну інформацію (відомості) з ЄРДР про повний перелік кримінальних проваджень, за якими до ЄРДР внесені відомості про вчинення ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , кримінальних правопорушень, а також - коли саме, за якими номерами, щодо яких обставин та за якою кваліфікацією внесені відомості до ЄРДР, додатково надавши по кожному з кримінальних проваджень інформацію (відомості) щодо: органу досудового розслідування, яким здійснюється досудове розслідування кримінального провадження; часу та дати складання/повідомлення особі про підозру, правову кваліфікацію кримінального правопорушення, у вчиненні якого підозрюється особа, із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність, а також прізвище, ім`я та по батькові, а також дату народження особи, яка повідомлена про підозру; зупинення та відновлення досудового розслідування; об`єднання та виділення матеріалів досудових розслідувань; продовження строку досудового розслідування; закінчення досудового розслідування.

Заявлені вимоги позивач обґрунтовувала тим, що з метою отримання інформації, необхідної для забезпечення належного здійснення прав і законних інтересів ОСОБА_2 звернувся до відповідача із адвокатським запитом № 140720 від 14.07.2020 року.

Листом від 03.08.2020 року № 16/1/4-19633-19 відповідач надав інформацію виключно щодо органу досудового розслідування, яким здійснюється досудове розслідування кримінальних проваджень. Іншої запитуваної інформації не надано. Відмовляючи у наданні інформації відповідач зазначив, що документи стосовно прийнятих процесуальних рішень, знаходяться в матеріалах кримінальних проваджень.

Позивач, наголошує, що не просив надати процесуальні документи на підставі яких в ЄРДР повинна була бути внесена інформація, розуміючи, що з цими документами можливо ознайомитись в порядку ст. 221 КПК України, а лише ставив питання щодо надання саме відповідної інформації з ЄРДР, без необхідності надання відповідних процесуальних документів.

Позивач зазначає, що дії відповідача стосовно ненадання запитуваної в порядку Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» інформації суперечать вимогам Конституції України та Закону України «Про інформацію», у зв`язку з чим звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 31 серпня 2020 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання на 24 вересня 2020 року.

24 вересня 2020 року розгляд справи відкладено на 13 жовтня 2020 року.

Позивач в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся судом належним чином.

Представник відповідача Шалата С.С. до суду з`явилась.

Представником відповідача надано письмовий відзив від 22.09.2020 року № 15/1/2-59420-20 (а.с. 98-105). В обґрунтування незгоди з позовними вимогами зазначає, що Офіс Генерального прокурора отримав адвокатський запит про надання інформації, щодо часу та дати складання/повідомлення про підозру ОСОБА_2 , дат зупинення та відновлення досудового розслідування, дат виділення матеріалів досудового розслідування в інші, окремі кримінальні провадження, дат прийняття рішення стосовно продовження строку досудового розслідування та з інших питань, що стосуються досудового розслідування.

Листом від 03.08.2020 року № 16/1/4-19633-19 надано інформацію на запит адвоката та повідомлено, що станом на час розгляду запиту детективами Національного антикорупційного бюро України проводилось досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12013110060002990 від 02.04.2013 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ст. 190 ч. 4; ст. 368 ч. 5; ст. 376 ч. 2; ст. 191 ч. 5; ст. 375 ч. 2; ст. 15 ч. 3, ст. 27 ч. 5, ст. 368 ч. 4; ст. 366 ч. 2; ст. 376-1 ч. 2; ст. 364-1 ч. 2; ст. 368-2 ч. 3 (чинна до 26.02.2019); ст. 209 ч. 3; ст. 364 ч. 1; ст. 375 ч. 1; ст. 212 ч. 3; ст. 384 ч. 2; ст. 382 ч. 1; ст. 255 ч. 1 КК України.

Зазначено, що особи, яким відповідно до ст. 276 КПК України повідомлено про підозру у кримінальному провадженні відсутні, обвинувальний акт не складався. Досудове розслідування триває.

Роз`яснено, що документи стосовно прийняття інших процесуальних рішень, знаходяться у матеріалах кримінального провадження, яке перебуває в Національному антикорупційному бюро України, а тому необхідно звернутись до Національного антикорупційного бюро України.

Також заявника поінформовано, що детективами Національного антикорупційного бюро України проводилось досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42019000000000455. Постановою процесуального керівника від 11.06.2020 підслідність у кримінальному провадженні 42019000000000455 визначено за слідчими центрального апарату Державного бюро розслідувань.

У відповідності до ч. 1 ст. 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» надання адвокату інформації та копій документів, отриманих під час здійснення кримінального провадження, здійснюється в порядку, встановленому кримінальним процесуальним законом.

Кримінально процесуальний кодекс України регламентує спеціальний порядок доступу (ознайомлення) учасників кримінального провадження з інформацією, створеною (одержаною) у ході досудового розслідування та судового провадження відповідної кримінальної справи, тому доступ учасників кримінального провадження, до яких належить, зокрема, адвокат, до інформації, створеної (одержаної) у ході досудового розслідування забезпечується в порядку, встановленому кримінальним процесуальним законодавством (ст. 42, 46, 220, 221, 222 КПК України).

З зазначених причин відповідач повідомив, що для отримання запитуваної інформації адвокат має право звернутися в порядку Кримінального процесуального кодексу, у зв`язку з чим, просить закрити провадження у справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 238 КАС України, оскільки справу належить розглядати в порядку Кримінального процесуального кодексу України.

Позивачем надано відповідь на відзив відповідача (а.с. 121-125), в якому підтримує позовні вимоги в повному обсязі, а відзив на позовну заяву вважає безпідставним та необґрунтованим, оскільки позивач не запитував від відповідача копії процесуальних документів, тому що, більшість з них є у розпорядженні позивача, які отримані в порядку ст. 220, 221 КПК України.

Відповідно до положень статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України даний предмет спору віднесено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, враховуючи, що відповідача у відповідності до норм законодавства повідомлено про наявність позову.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 є громадянином України, про що свідчить паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 (а.с. 9-10). Згідно паспортних даних позивач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

ОСОБА_1 має право на заняття адвокатською діяльністю, що підтверджується свідоцтвом про право на заняття адвокатською діяльністю № 3261, яке видане 24.06.2009 року на підставі рішення Донецької обласної кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури від 24.06.2009 року № 68 (а.с. 12).

Між фізичною особою – громадянином України ОСОБА_2 та адвокатом ОСОБА_1 укладено договір № 151019 про надання правової допомоги від 15.10.2019 року (а.с. 13-16).

Адвокатом для здійснення своїх повноважень та виконання умов договору надання правової допомоги № 151019 виписано ордер серії КВ № 834022 для надання правової допомоги у Офісі Генерального прокурора, Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі (а.с. 17).

Позивач з метою отримання інформації, необхідної для забезпечення належного здійснення прав і законних інтересів ОСОБА_2 звернувся до відповідача із адвокатським запитом № 140720 від 14.07.2020 року (а.с. 25-27).

В адвокатському запиті ОСОБА_1 просив надати інформацію з ЄРДР щодо:

- кримінального провадження № 12013110060002990, а саме інформацію щодо часу та дати складання/повідомлення про підозру, правову кваліфікацію кримінального правопорушення (із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність) ОСОБА_2 ; органу досудового розслідування, яким здійснюється досудове розслідування кримінального провадження; дат зупинення та відновлення досудового розслідування по кримінальному провадженню; дат виділення матеріалів досудового розслідування з кримінального провадження в інші окремі кримінальні провадження (зокрема в кримінальне провадження № 42019000000000455); дат прийняття рішення стосовно продовження строку досудового розслідування, зазначивши строк на який продовжено досудове розслідування; закінчення досудового розслідування;

- кримінального провадження № 42019000000000455, а саме інформацію щодо органу досудового розслідування, яким здійснюється досудове розслідування кримінального провадження; дат зупинення та відновлення досудового розслідування по кримінальному провадженню; дат виділення матеріалів досудового розслідування з кримінального провадження в інші окремі кримінальні провадження; дат прийняття рішення стосовно продовження строку досудового розслідування; зазначивши строк на який продовжено досудове розслідування; закінчення досудового розслідування;

- повного переліку кримінальних проваджень, за якими до ЄРДР внесені відомості про вчинення ОСОБА_2 , кримінальних правопорушень, а також коли саме, за якими номерами, щодо яких обставин та за якою кваліфікацією внесені відомості до ЄРДР, додатково надавши по кожному з кримінальних проваджень інформацію (відомості) щодо органу досудового розслідування, яким здійснюється досудове розслідування кримінального провадження; часу та дати складання/повідомлення особі про підозру, правову кваліфікацію кримінального правопорушення, у вчиненні якого підозрюється особа, із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність, а також прізвище, ім`я та по батькові, а також дату народження особи, яка повідомлена про підозру, зупинення та відновлення досудового розслідування, об`єднання та виділення матеріалів досудових розслідувань, продовження строку досудового розслідування, закінчення досудового розслідування.

Листом від 03.08.2020 року № 16/1/4-19633-19 (а.с. 32) Офіс Генерального прокурора відповідно до запитуваної інформації повідомив, що станом на даний час детективами Національного антикорупційного бюро України проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12013110060002990 від 02.04.2013 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ст. 190 ч. 4; ст. 368 ч. 5; ст. 376 ч. 2; ст. 191 ч. 5; ст. 375 ч. 2; ст. 15 ч. 3, ст.27 ч. 5,ст. 368 ч. 4; ст. 366 ч. 2; ст. 376-1 ч. 2; ст. 364-1 ч. 2; ст. 368-2 ч. 3 (чинна до 26.02.2019); ст. 209 ч. 3; ст. 364 ч. 1; ст. 375 ч. 1; ст. 212 ч. 3; ст. 384 ч. 2; ст. 382 ч. 1; ст. 255 ч. 1 КК України.

Особи, яким відповідно до ст. 276 КПК України повідомлено про підозру, на даний час у кримінальному провадженні відсутні, обвинувальний акт не складався. Досудове розслідування триває.

Документи стосовно прийняття інших процесуальних рішень, знаходяться в матеріалах кримінального провадження, яке перебуває в Національному антикорупційного бюро України, а тому з даного приводу необхідно звернутись до Національного антикорупційного бюро України.

Також поінформувало, що детективами Національного антикорупційного бюро України проводилось досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42019000000000455. Постановою процесуального керівника від 11.06.2020 підслідність у кримінальному провадженні № 42019000000000455 визначено за слідчими Центрального апарату Державного бюро розслідувань.

Вважаючи, що Офісом Генерального прокурора допущено протиправну бездіяльність, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.

Перевіряючи правомірність дій відповідача, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Згідно із частиною першою статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до пункту 7 частини першої статті 4 КАС України суб`єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або надання адміністративних послуг.

Пунктом 1 частини першої статті 19 КАС України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом установлено інший порядок судового провадження.

Юрисдикція адміністративних судів не поширюється на справи, що мають вирішуватися в порядку кримінального судочинства (пункт 2 частини другої статті 19 КАС України).

Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними під час здійснення владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.

Водночас юрисдикція адміністративних судів не поширюється на публічно-правові справи, що належить вирішувати в порядку кримінального судочинства.

Як встановлено матеріалами справи, ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до Офісу Генерального прокурора про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо належного розгляду адвокатського запиту про надання інформації від 14.07.2020 року № 140720 в інтересах ОСОБА_2 та зобов`язання відповідача надати запитувану інформацію.

Суд зазначає, що прокуратура становить єдину систему державних органів, які від імені України в порядку, передбаченому Законом України від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII «Про прокуратуру» (далі - Закон № 1697-VII), здійснюють встановлені Конституцією України функції з метою захисту прав і свобод людини, загальних інтересів суспільства та держави. Правову природу і завдання зазначеного органу визначено у статті 1 цього Закону.

Однією із засад діяльності прокуратури згідно з пунктом 9 частини першої статті 3 Закону 1697-VII є прозорість, що включає надання на запити інформації, якщо законом не встановлено обмежень щодо її надання.

Згідно з абзацом другим частини другої статті 11 Закону № 2657-XII кожному забезпечується вільний доступ до інформації, яка стосується його особисто, крім випадків, передбачених законом.

На підставі пункту 1 частини першої статті 20 Закону № 5076-VI під час здійснення адвокатської діяльності адвокат має право вчиняти будь-які дії, не заборонені законом, правилами адвокатської етики та договором про надання правової допомоги, необхідні для належного виконання договору про надання правової допомоги, зокрема, звертатися з адвокатськими запитами, у тому числі щодо отримання копій документів, до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, підприємств, установ, організацій, громадських об`єднань, а також до фізичних осіб (за згодою таких фізичних осіб).

В абзаці першому частини першої статті 24 Закону № 5076-VI визначено, що адвокатський запит - письмове звернення адвоката до органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, громадських об`єднань про надання інформації, копій документів, необхідних адвокату для надання правової допомоги клієнту.

Наведеним критеріям відповідають відомості про можливу протиправну діяльність особи, одержані органом досудового слідства у порядку реалізації своєї правоохоронної функції, задокументовані і внесені до ЄРДР.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 13 Закону України від 13 січня 2011 року № 2939-VI «Про доступ до публічної інформації» (далі - Закон № 2939-VI) розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються суб`єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб`єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов`язковими для виконання.

Отже, Офіс Генерального прокурора як державний орган і суб`єкт владних повноважень є розпорядником такої інформації.

Розглядаючи запит адвоката про надання інформації про те, чи провадиться Офісом Генерального прокурора (структурними підрозділами, територіальними органами прокуратури) досудове розслідування у кримінальних провадженнях, за якими до ЄРДР внесені відомості про вчинення ОСОБА_2 кримінальних правопорушень, та кримінальних провадженнях, у яких учасником (стороною) є ОСОБА_2 , Офіс Генерального прокурора виступає представником влади, здійснює свої визначені законом повноваження і в порядку їх реалізації вирішує питання, що впливають на права та обов`язки суб`єкта звернення.

Таким чином, пов`язані з розглядом відповідного запиту дії або бездіяльність Офісу Генерального прокурора випливають зі здійснення публічно-владної управлінської функції. При цьому чинним законодавством не встановлено винятків, які б давали підстави для протилежного висновку щодо правової природи зазначених дій або бездіяльності, а тому спори за скаргами на них є публічно-правовими.

Аналогічна правова позиція висловлена Великою Палатою Верховного Суду у постанові № 826/7244/18 від 08 квітня 2020 року.

Згідно ч. 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Таким чином у суду відсутні підстави для закриття провадження у справі, оскільки даний спір, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України, має публічно-правовий характер.

Відповідно до ст. 3 Конституції України, права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.

Статтею 32 Конституції України передбачено, що кожний громадянин має право знайомитися в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, установах і організаціях з відомостями про себе, які не є державною або іншою захищеною законом таємницею.

Інформація про фізичну особу (персональні дані), згідно з вимогами ч. 1 ст. 11 Закону України «Про інформацію», - це відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована.

Кожному забезпечується вільний доступ до інформації, яка стосується його особисто, крім випадків, передбачених законом (абз. 2 ч. 2 ст. 11 Закону України «Про інформацію»).

Одним із видів інформації про фізичну особу є відомості щодо фактичного здійснення правоохоронними органами України перевірки окремих дій, рішень, дій та (або) бездіяльності такої особи в рамках проведення досудових розслідувань кримінальних проваджень. Така інформація зафіксована у Єдиному реєстрі досудових розслідувань.

Положення про порядок ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань затверджене Наказом Генеральної прокуратури України від 06.04.2016 № 139 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05 травня 2016 р. за № 680/28810 (далі - Положення).

Реєстр - створена за допомогою автоматизованої системи електронна база даних, відповідно до якої здійснюються збирання, зберігання, захист, облік, пошук, узагальнення даних, зазначених у пункті 1 глави 2 цього розділу, які використовуються для формування звітності, а також надання інформації про відомості, внесені до Реєстру, з дотриманням вимог кримінального процесуального законодавства та законодавства, яким врегульовано питання захисту персональних даних та доступу до інформації з обмеженим доступом (пп.2 п.1 глави І Положення).

Пунктом 4 глави І врегульовано питання надання відомостей з Реєстру та передбачено наступне.

Відомості з Реєстру надаються у вигляді витягу в порядку, встановленому КПК України, за формою, наведеною у додатку 6 до цього Положення (пп.1).

Витяг з Реєстру - документ, який засвідчує факт реєстрації в Реєстрі відомостей про кримінальне правопорушення, отриманих за параметрами, визначеними в пункті 3 цієї глави (пп.2).

До витягу з Реєстру включається інформація про:

- номер кримінального провадження;

- дату надходження заяви, повідомлення та дату і час внесення відомостей про заяву, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення до Реєстру, правову кваліфікацію кримінального правопорушення, наслідок розслідування кримінального правопорушення;

- прізвище, ім`я, по батькові потерпілого, заявника (найменування юридичної особи та ідентифікаційний код Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - ЄДР));

- короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення;

- прізвище, ім`я, по батькові та дату народження особи, яку повідомлено про підозру, наслідки розслідування щодо особи та відомості про здійснення спеціального досудового розслідування щодо неї;

- найменування, код ЄДР, юридичну адресу, розрахунковий рахунок, місце та дату державної реєстрації юридичної особи, щодо якої здійснюється кримінальне провадження, а також анкетні дані її представника;

- орган досудового розслідування;

- прізвище, ім`я, по батькові слідчого (слідчих) органів досудового розслідування, працівника (працівників) підрозділів детективів та внутрішнього контролю Національного бюро, які здійснюють досудове розслідування, та прокурора (прокурорів), який (які) здійснює (ють) процесуальне керівництво.

При цьому, правові засади здійснення адвокатської діяльності в Україні врегульовано Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».

Відповідно до пп. 1 ч. 1 ст. 20 зазначеного Закону, під час здійснення адвокатської діяльності адвокат має право вчиняти будь-які дії, не заборонені законом, правилами адвокатської етики та договором про надання правової допомоги, необхідні для належного виконання договору про надання правової допомоги, зокрема, звертатися з адвокатськими запитами, у тому числі щодо отримання копій документів, до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, підприємств, установ, організацій, громадських об`єднань, а також до фізичних осіб (за згодою таких фізичних осіб).

Частинами 1, 2 статті 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» встановлено, що адвокатський запит - це письмове звернення адвоката до органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, громадських об`єднань про надання інформації, копій документів, необхідних адвокату для надання правової допомоги клієнту.

Орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи, керівники підприємств, установ, організацій, громадських об`єднань, яким направлено адвокатський запит, зобов`язані не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту надати адвокату відповідну інформацію, копії документів, крім інформації з обмеженим доступом і копій документів, в яких міститься інформація з обмеженим доступом.

З системного аналізу вищенаведених норм законодавства вбачається, що право особи на інформацію є одним з її основних конституційних прав та передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.

При цьому, право особи (клієнта позивача, якому надається правова допомога) на отримання інформації щодо себе, зокрема, інформації про провадження органами прокуратури досудового розслідування відповідних кримінальних проваджень, є складовою її конституційного права та не може бути обмежене органами державної влади (вказана правова позиція відповідає правовій позиції Вищого адміністративного суду України, викладеній в ухвалі від 21.06.2017 № К/800/21455/15).

Таким чином, суд дійшов висновку про те, що Офісом Генерального прокурора безпідставно не надано позивачу запитаної у адвокатському запиті від 14.07.2020 року № 140720, інформації.

Згідно абз. 4 ч. 1 ст. 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», передбачено, що надання адвокату інформації та копій документів, отриманих під час здійснення кримінального провадження, здійснюється в порядку, встановленому кримінальним процесуальним законом.

Однак, позивач не запитував інформацію чи копії документів (а також витяг з Реєстру), отриманих під час здійснення кримінального провадження, натомість суть запиту зводиться до надання інформації стосовно здійснення органами прокуратури досудового розслідування у кримінальних провадженнях за фактом або відносно ОСОБА_2 . Решта питань, порушених у запиті, є уточнюючими та випливають із наведеної суті.

Суд зазначає, що оскаржувана бездіяльність не є такою, яка вчинена у тому чи іншому кримінальному провадженні, та не належить до визначеного статтею 303 КПК України переліку рішень, дій чи бездіяльність слідчого або прокурора, які можуть бути оскаржені під час досудового розслідування.

Приймаючи до уваги викладене в сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позову та задоволення позовних вимог з урахуванням п. 10 ч. 2 статті 245 КАС України.

Відповідно до п. 10 ч. 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Позивач, в силу положень ч. 1 ст. 77 КАС України, довів суду належними доказами наявність обставин, що обґрунтовують його позовні вимоги.

Відповідач, всупереч вимог частини 2 статті 77 КАС України, не довів відповідність оскаржуваної бездіяльності вимогам ч. 3 ст. 2 КАС України.

За вимогами ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно частини 3 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України у виняткових випадках залежно від складності справи складення рішення, постанови у повному обсязі може бути відкладено на строк не більш як десять, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження - п`ять днів з дня закінчення розгляду справи.

Відповідно до частини 4 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

На підставі положень ст.ст. 2, 17, 77, 90, 139, 242-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 (місце реєстрації відповідно паспорта громадянина України: АДРЕСА_2 ; адреса для листування зазначена в позовній заяві: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до офісу Генерального прокурора (місцезнаходження згідно даних з ЄДР: 01011, м. Київ, вул. Різницька, буд. 13/15, код ЄДРПОУ 00034051) про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Офісу Генерального прокурора щодо неналежного розгляду адвокатського запиту Оплімаха Артема Вікторовича в інтересах ОСОБА_2 від 14 липня 2020 року № 140720.

Зобов`язати Офіс Генерального прокурора надати ОСОБА_1 інформацію з ЄРДР стосовно:

- кримінального провадження № 12013110060002990 щодо часу та дати складання/повідомлення про підозру ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; дат зупинення та відновлення досудового розслідування по кримінальному провадженню; дат виділення матеріалів досудового розслідування з кримінального провадження в інші окремі кримінальні провадження (зокрема в кримінальне провадження, якому присвоєний № 42019000000000455); дат прийняття рішення стосовно продовження строку досудового розслідування, зазначивши строк на який продовжено досудове розслідування; закінчення досудового розслідування;

- кримінального провадження № 42019000000000455 щодо дат зупинення та відновлення досудового розслідування по кримінальному провадженню; дат виділення матеріалів досудового розслідування з кримінального провадження в інші окремі кримінальні провадження; дат прийняття рішення стосовно продовження строку досудового розслідування, зазначивши строк на який продовжено досудове розслідування; закінчення досудового розслідування.

Зобов`язати Офіс Генерального прокурора надати ОСОБА_1 вичерпні відомості про повний перелік кримінальних проваджень, за якими до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесені відомості про вчинення ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , кримінальних правопорушень, а також - коли саме, за якими номерами, щодо яких обставин та за якою кваліфікацією внесені відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, додатково надавши по кожному з кримінальних проваджень інформацію (відомості) щодо органу досудового розслідування, яким здійснюється досудове розслідування кримінального провадження; часу та дати складання/повідомлення особі про підозру, правову кваліфікацію кримінального правопорушення, у вчиненні якого підозрюється особа, із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; зупинення та відновлення досудового розслідування; об`єднання та виділення матеріалів досудових розслідувань; продовження строку досудового розслідування; закінчення досудового розслідування.

Стягнути з Офісу Генерального прокурора (код ЄДРПОУ 00034051) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) судові витрати з судового збору у розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 16 жовтня 2020 року.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Рішення суду може бути оскаржене до Першого апеляційного адміністративного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя Л.Б. Голубова