
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 жовтня 2020 року Справа № 160/8852/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голобутовського Р.З. розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Публічного акціонерного товариства "Синельниківська теплоізоляція" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
31.07.2020 року Публічне акціонерне товариство «Синельниківська теплоізоляція» (далі – позивач) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (далі - відповідач), в якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у Дніпропетровській області щодо незабезпечення відкриття в інформаційній системі органів ДПС справи банкрута шляхом внесення номеру та дати ухвали господарського суду Дніпропетровської області від 16.11.2017 року у справі № 904/9358/17 про порушення провадження у справі про банкрутство Публічного акціонерного товариства «Синельниківська теплоізоляція», якою введений мораторій на задоволення вимог кредиторів та введена процедура санації;
- зобов`язати Головне управління ДПС у Дніпропетровській області здійснити відкриття в інформаційній системі органів ДПС справи банкрута шляхом внесення номеру та дати ухвали господарського суду Дніпропетровської області від 16.11.2017 року у справі № 904/9358/17 про порушення провадження у справі про банкрутство Публічного акціонерного товариства «Синельниківська теплоізоляція», якою введений мораторій на задоволення вимог кредиторів та введена процедура санації;
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у Дніпропетровській області щодо нездійснення остаточного розрахунку суми податкового боргу (заборгованості з єдиного внеску), що складалася із суми несплачених зобов`язань на дату винесення ухвали господарського суду Дніпропетровської області від 16.11.2017 року у справі № 904/9358/17 про порушення провадження у справі про банкрутство Публічного акціонерного товариства «Синельниківська теплоізоляція» для фіксації суми боргу, в інтегрованій картці платника;
- зобов`язати Головне управління ДПС у Дніпропетровській області здійснити остаточний розрахунок суми податкового боргу з єдиного внеску, що складалася із суми несплачених зобов`язань у сумі 307810,01 грн. на дату винесення ухвали господарського суду Дніпропетровської області від 16.11.2017 року у справі № 904/9358/17 про порушення провадження у справі про банкрутство Публічного акціонерного товариства «Синельниківська теплоізоляція»;
- зобов`язати Головне управління ДПС у Дніпропетровській області зафіксувати суму податкового боргу 307810,01 грн. в інтегрованій картці платника, як таку, що погашається виключно після зазначення в платіжному дорученні про спрямування коштів на таке погашення;
- визнати протиправною діяльність Головного управління ДПС у Дніпропетровській області щодо зарахування у період з 16.11.2017 року по 30.06.2020 року коштів, сплачених Публічним акціонерним товариством «Синельниківська теплоізоляція» у сумі 307810,01 грн. у дні внесення до інформаційної системи органів ДПС відомостей про їх надходження для сплати поточних платежів з єдиного внеску в рахунок суми податкового боргу, що виник до 16.11.2017 року;
- зобов`язати Головне управління ДПС у Дніпропетровській області у період провадження у справі про банкрутство, кошти у сумі 710647,26 грн., сплачені Публічним акціонерним товариством «Синельниківська теплоізоляція», у день внесення до інформаційної системи органів ДПС відомостей про їх надходження на рахунки для сплати єдиного внеску зарахувати в рахунок грошових зобов`язань (єдиного внеску), термін сплати яких настав після дати реєстрації ухвали суду про порушення провадження у справі про банкрутство з відображенням цієї інформації у інтегрованій картці;
- визнати протиправною діяльність Головного управління ДПС у Дніпропетровській області щодо внесення до інформаційної системи органів ДПС відомостей про застосування до Публічного акціонерного товариства «Синельниківська теплоізоляція» у зв`язку з несвоєчасною сплатою єдиного внеску шляхом збільшення зобов`язань за рішенням про застосування штрафних санкцій та нарахування пені від 16.05.2017 року № 000005800, де сума штрафних санкцій склала 27063,44 та пеня 62495,03 грн.; рішення за період з 21.10.2015 року по 24.11.2017 року від 06.12. 2017 року № 0194961315, де сума штрафної санкції склала 28380,98 грн. та пеня 110811,58 грн. та рішення за період з 23.08.2016 року по 04.07.2018 року від 31.07.2018 року № 0319671315, де сума штрафної санкції склала 3486,40 грн. та пеня 10410,31 грн.;
- зобов`язати Головне управління ДПС у Дніпропетровській області здійснити виключення відомостей з інтегрованої картки платника щодо збільшення зобов`язання за несвоєчасну сплату єдиного внеску за рішенням про застосування штрафних санкцій та нарахування пені від 16.05.2017 року № 000005800; рішенням від 06.12.2017 року №0194961315; рішенням від 31.07.2018 року № 0319671315.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що станом на 30.06.2020 року у ПАТ «Синельниківська теплоізоляція» за даними Головного управління ДПС у Дніпропетровській області в електронній базі даних Державної фіскальної служби України та за інформацією з інтегрованої картки обліковується борг зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне страхування у сумі 1340098,37 грн. та пеня у сумі 155846,08 грн. Вказана інформація підлягає визнанню протиправною, оскільки ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 16.11.2017 року у справі №904/9358/17 порушено провадження про банкрутство ПАТ «Синельниківська теплоізоляція», якою введено мораторій на задоволення вимог кредиторів та введено процедуру санації, зупинено виконання боржником грошових зобов`язань і зобов`язань щодо сплати податків і зборів. ГУ ДПС у Дніпропетровській області із заявою про визнання грошових вимог до боржника до суду не зверталось, відповідні вимоги не включались до реєстру вимог кредиторів та не визначались судом. Відповідач здійснював свої функції з адміністрування єдиного внеску позивача всупереч нормам підрозділу 5 розділу VI Порядку №422. Незважаючи на скасування в судовому та адміністративному порядку рішень про застосування штрафних санкцій та нарахування і вимог від 11.05.2019 року №Ю-1/12 та від 20.03.2020 року №Ю-1, відповідачем не були вчиненні відповідні коригування суми недоїмки та штрафних санкцій, які виникли до 16.11.2017 року.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.08.2020 року відкрито провадження у адміністративній справі; справу №160/8852/20 призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи. Призначено справу до розгляду у судовому засіданні на 01.09.2020 року
Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом, що підтверджується матеріалами справи.
Також ухвалою суду від 04.08.2020 року відповідачу надано строк для подання відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
Копія ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.08.2020 року направлена сторонам у справі та отримана відповідачем, що підтверджується матеріалами справи.
У силу положень ч. 4 ст. 124, ч. 8 ст.126 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає відповідача належним чином повідомленим про можливість подання відзиву у зазначені строки та належним чином повідомленим про судовий розгляд справи.
Відповідачем, на виконання ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, не надіслано до суду письмового відзиву на адміністративний позов та не повідомлено про поважність причин ненадання відзиву.
Відповідно до ч. 6 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
01.09.2020 року від представника відповідача надійшло клопотання про відмову у задоволенні позовних вимог та закриття провадження у справі, оскільки спір належить розглядати в порядку господарського судочинства.
У судове засідання, призначене на 01.09.2020 року, представники сторін не з`явились, про дату, час ті місце розгляду справи повідомлені належним чином. Судом на місці відмовлено у задоволенні клопотання про закриття провадження у справі, оголошено перерву до 22.09.2020 року.
У судове засідання, призначене на 22.09.2020 року, з`явився представник позивача, підтримав обрану правову позицію, просив позовні вимоги задовольнити, проти розгляду справи у порядку письмового провадження не заперечував.
Представник відповідача у судове засідання не з`явився. Про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Відповідно до приписів ч. 1 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України неявка будь-якого учасника справи в судове засідання, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.
У відповідності до вимог ст. ст. 205, 243 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу у порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника позивача, суд встановив наступні обставини справи.
Публічне акціонерне товариство «Синельниківська теплоізоляція» (код ЄДРПОУ 00290475) зареєстровано як юридична особа 25.10.1995 року, знаходиться на обліку у Дніпровсько-Новомосковському управлінні ГУ ДПС у Дніпропетровській області з 08.07.1997 року.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 16.11.2017 року у справі №904/9358/17:
- порушено провадження у справі про банкрутство Публічного акціонерного товариства «Синельниківська теплоізоляція», м. Синельникове, вул. Кирпична, буд. 13, код ЄДРПОУ 00290475;
- введено процедуру санації Публічного акціонерного товариства «Синельниківська теплоізоляція», м. Синельникове строком на шість місяців, до 16.05.2018р.;
- введено мораторій на задоволення вимог кредиторів в порядку встановленому ст. 19 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом";
- призначено керуючого санацією Публічного акціонерного товариства «Синельниківська теплоізоляція»;
- призначено розпорядника майна Публічного акціонерного товариства «Синельниківська теплоізоляція».
Станом на 30.06.2020 року у ПАТ «Синельниківська теплоізоляція» за даними Головного управління ДПС у Дніпропетровській області у електронній базі даних Державної фіскальної служби України та за інформацією з інтегрованої картки (надалі - ІКП) обліковується борг зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне страхування (недоїмка) у сумі 1340098,37 грн. та пеня у сумі 155846,08 грн.
Позивач не погоджується відповідними нарахуваннями, що стало підставою для звернення до суду з цим позовом.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 29.05.2018 року у справі №904/9358/17 затверджено план санації Публічного акціонерного товариства «Синельниківська теплоізоляція». На цей час процедура санації триває у відповідності до плану санації.
ГУ ДПС у Дніпропетровській області із заявою про визнання грошових вимог до боржника до суду не зверталось, відповідні вимоги не включались до реєстру вимог кредиторів та не визнавались судом.
Отже, відповідач не є учасником у справі про банкрутство Публічного акціонерного товариства «Синельниківська теплоізоляція», у розумінні Закону про банкрутство та Кодексу з процедур банкрутства.
Відповідно до законів України від 04.04.2013 року № 404-VII «Про внесення змін до податкового кодексу України у зв`язку з проведенням адміністративної реформи» та від 04.07.2013 року № 406-VII «Про внесення змін зо деяких законодавчих актів України у зв`язку з проведенням адміністративної реформи» відповідач розпочав здійснювати адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування починаючи з 01.10.2013 року.
Під час виконання наданих функцій та з моменту початку провадження господарським судом справи про банкрутство ПАТ «Синельниківська теплоізоляція», відповідачем було винесено ряд рішень про нарахування штрафних санкцій та вимог, а саме:
- рішення № 0113215354 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 20 червня 2019 року про нарахування позивачу штрафу та пені у розмірі 142838,56 грн. (штраф у розмірі 30070,04 грн. та пеня у розмірі 112768,52 грн.);
- вимога №Ю-1/12 від 11.05.2019 року про сплату боргу (недоїмки), з якої вбачається, що на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів ГУДФС у Дніпропетровській області у позивача станом на 30.04.2019 року рахується борг зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне страхування (недоїмка) у сумі 1077619,56 грн. у т.ч. недоїмка - у сумі 863352,80 грн., штраф - 58930,82 грн., пеня-155335,94 грн.;
- вимога №Ю-1 від 20.03.2020 року про сплату боргу, з якої видно, що на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів ГУ ДПС у Дніпропетровській області у Позивача станом на 29.02.2020 року обліковується борг зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне страхування (недоїмка) у сумі 1140124,67 грн. у т.ч. недоїмка - у сумі 1078759,41 грн., штрафи - 3840,12 грн., пеня - 57525,14 грн.
Вказані рішення та вимоги оскаржені позивачем у судовому та адміністративному порядку
Так, рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.01.2020 року у справі №160/8864/19 позовну заяву Публічного акціонерного товариства «Синельниківська теплоізоляція» до Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення - задоволено у повному обсязі.
Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Дніпропетровській області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 20.06.2019 № 0113215354.
Вказане рішення суду набрало законної сили 09.04.2020 року, що підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру судових рішень.
Рішенням Державної податкової служби України від 16.09.2019 року № 14942/6/99-00-08-06-01 скасовано вимогу ГУ ДФС Дніпропетровської області № Ю-1/12 від 11.05.2019 року у зв`язку з порушенням відповідачем п.п.3,4 розділу VI Інструкції 449.
Рішенням Державної податкової служби України від 09.06.2020 року № 18650/6/99-00-06-08-01-06 скасовано вимогу ГУ ДФС Дніпропетровської області № Ю-1 від 20.03.2020 року у зв`язку з порушенням відповідачем п.п.3,4 розділу VI Інструкції 449.
Вказані вимоги скасовані в адміністративному порядку у зв`язку з порушенням процедури направлення вимоги, проте, наведеними рішеннями не скасовано суму заборгованості.
Також вимогу від 11.11.2019 року № Ю-1 "Про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне страхування" оскаржено позивачем до господарського суду Дніпропетровської області.
Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 24.06.2020 року у справі № 904/5870/19 у задоволенні позову Публічного акціонерного товариства «Синельниківська теплоізоляція» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання противоправним та скасування вимоги ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 11.11.2019 року №Ю-1 "Про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного соціального внеску на загальнообов`язкове державне страхування" - відмовлено повністю.
Вказане рішення господарського суду Дніпропетровської області від 24.06.2020 року у справі № 904/5870/19 не набрало законної сили та наразі оскаржується в Центральному апеляційному господарському суді.
З обставин, встановлених у вказаному рішенні господарського суду Дніпропетровської області від 24.06.2020 року у справі № 904/5870/19, позивач дізнався про порушення його прав щодо обчислення сум єдиного внеску, що стало підставою для звернення до суду з цим позовом.
Так, позивачем встановлено, що відповідач самостійно здійснював зарахування поточних зобов`язань з єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у 2017-2019 році в рахунок погашення недоїмки позивача за 2016 рік, що призвело до неправильного відображення заборгованості з ЄСВ у позивача, на яку відповідач протягом періоду з 16.11.2017 року по 30.06.2020 року нараховував штрафні санкції за несвоєчасну сплату ЄСВ позивачем.
З інтегрованої картки позивача видно, що відповідач здійснював зарахування поточних зобов`язань з єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у 2017-2020 році в рахунок погашення недоїмки у позивача за 2016 рік. Недоїмка минулих періодів за 2016 рік, в рахунок погашення якої відповідачем спрямовано кошти, перераховані позивачем у з 17.11.2017 року по 30.06.2020 року з метою сплати поточних грошових зобов`язань з єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування - зупинена для виконання позивачем цих зобов`язань щодо сплати податків та зборів (обов`язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов`язань та зобов`язань щодо сплати податків і зборів (обов`язкових платежів), застосованих до прийняття рішення про введення мораторію ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 16.11.2017 року.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам, суд виходить з наступного.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначаються Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 № 2464-VI (далі - Закон № 2464-VI).
Відповідно до частини першої статті 1 Закону № 2464VI єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі єдиний внесок) консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначається цим Законом, в частині адміністрування Податковим кодексом України (далі - ПК України), та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику (частина четверта статті 8 Закону України № 2464VI).
Платниками єдиного внеску, згідно з приписами статті 4 Закону № 2464VI є, зокрема, роботодавці підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою-підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Взяття на облік осіб, зазначених у пунктах 1,4,5 частини першої статті 4 цього Закону, здійснюється органом доходів і зборів шляхом внесення відповідних відомостей до реєстру страхувальників (абз. 2 ч. 1 ст. 5 Закону №2464-VI).
Згідно з пунктом 1 частини другої статті 6 Закону № 2464-VI, платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до абзацу 3 частини восьмої статті 9 Закону № 2464VI, періодом, за який платники єдиного внеску подають звітність до органу доходів і зборів (звітним періодом), є календарний місяць.
Цією ж статтею передбачено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 Закону України № 2464VI, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Статтею 25 Закону №2464-VI передбачені заходи впливу та стягнення, які застосовуються до платників єдиного внеску.
Відповідно до частин другої та третьої статті 25 Закону №2464-VI у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов`язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
Згідно з частиною четвертою статті 25 Закону №2464-VI орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом. Платник єдиного внеску зобов`язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею. У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку.
Відповідно до абз. 4 п.56.18 ст. 56 ПК України при зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання протиправним та/або скасування рішення контролюючого органу грошове зобов`язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.
Судом встановлено, що позивачем сплачено на рахунок відповідача кошти по сплаті єдиного соціального внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Натомість, поточні платежі, які здійснював позивач, сплачуючи податкові зобов`язання вчасно та у повному обсязі, стягувались відповідачем як борг, у порядку п. 87.9 статті 87 ПК України.
На виконання ухвали господарського суду Дніпропетровської області у справі № 904/5870/19 від 12.02.2020 року між відповідачем та позивачем складено акт звіряння розрахунків з ЄСВ за період з 16.11.2017 року по 31.10.2019 року, з якого видно, що позивач протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів з 16.11.2017 року по 30.06.2020 року самостійно обчислював та щомісячно надавав відповідачу відповідний звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів, про нарахування ЄСВ, що підлягають сплаті за: жовтень 2017 року у сумі 35209,06грн., реєстраційний № документу 9242049553 від 16.11.2017 р., граничний термін сплати до 20.11.2017; листопад 2017 року у сумі 34173,57грн., реєстраційний № документу 9270078930 від 19.12.2017р., граничний термін сплати до 20.12.2017; грудень 2017 року у сумі 36077,22 грн., реєстраційний № документу 9295958338 від 19.01.2018р., граничний термін сплати до 20.01.2018; січень 2018 року у сумі 40961,08 грн., реєстраційний № документу 9024081955 від 20.02.2018 р., граничний термін сплати до 20.02.2018; лютий 2018 року у сумі 39914,15 грн., реєстраційний № документу 9047552391 від 20.03.2018 р., граничний термін сплати до 20.03.2018; березень 2018 року у сумі 40262,45 грн., реєстраційний № документу 9069988851 від 18.04.2018 р., граничний термін сплати до 20.04.2018; квітень 2018 року у сумі 35867,36 грн., реєстраційний № документу 9096941067 від 21.05.2018 р., граничний термін сплати до 20.05.2018; травень 2018 року у сумі 35650,77 грн., реєстраційний № документу 9122710936 від 19.06.2018 р., граничний термін сплатило 20.06.2018; червень 2018 року у сумі 35808,17 грн., реєстраційний № документу 9147186802 від 18.07.2018 р., граничний термін сплати до 20.07.2018; липень 2018 року у сумі 33496,16грн., реєстраційний № документу 9173543327 від 16.08.2018 р., граничний термін сплати до 20.08.2018; серпень 2018 року у сумі 35622,92 грн., реєстраційний № документу 9198061486 від 14.09.2018 р., граничний термін сплати до 20.09.2018; вересень 2018 року у сумі 41445,85 грн., реєстраційний № документу 9226254005 від 17.10.2018 р., граничний термін сплати до 20.10.2018; жовтень 2018 року у сумі 32882,14 грн., реєстраційний № документу 9254669447 від 16.11.2018 р., граничний термін сплати до 20.11.2018; листопад 2018 року у сумі 32855,37 грн., реєстраційний № документу 9278086756 від 17.12.2018р., граничний термін сплати до 20.12.2018; грудень 2018 року у сумі 29790,68 грн., реєстраційний № документу 9306799545 від 18.01.2019р., граничний термін сплати до 20.01.2019; січень 2019 року у сумі 32496,21 грн., реєстраційний № документу 9024719108 від 19.02.2019 р., граничний термін сплати до 20.02.2019; лютий 2019 року у сумі 28556,93 грн., реєстраційний № документу 9045888913 від 15.03.2019 р., граничний термін сплати до 20.03.2019; березень 2019 року у сумі 44757,21 грн., реєстраційний № документу 9077351088 від 18.04.2018р., граничний термін сплати до 20.04.2019; квітень 2019 року у сумі 71594,03 грн., реєстраційний № документу 9103782528 від 20.05.2019р. граничний термін сплати до 20.05.2019; травень 2019 року у сумі 58751,67 грн., реєстраційний № документу 9130199397 від 19.06.2019 граничний термін сплати до 20.06.2019; червень 2019 року у сумі 53199,89 грн., реєстраційний № документу 9153709091 від 15.07.2019 граничний термін сплати до 20.07.2019; липень 2019 року у сумі 46964,03 грн., реєстраційний № 9185678349 документу від 19.08.2019 граничний термін сплати до 20.08.2019; серпень 2019 року у сумі 46369,71 грн., реєстраційний № 9207955601 документу від 16.09.2019 граничний термін сплати до 20.09.2019; вересень 2019 року у сумі 43480,88 грн., реєстраційний № 9242441318 документу від 17.10.2019 граничний термін сплати до 20.10.2019р.
Крім того, позивач самостійно обчислював та щомісячно надавав відповідачу відповідний звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів, про нарахування ЄСВ, що підлягають сплаті жовтень 2019 року у сумі 42262,32 грн., реєстраційний № 9274839632 документу від 19.11.2019 граничний термін сплати до 20.11.2019; листопад 2019 року у сумі 41148,24 грн., реєстраційний № 9302695432 документу від 18.12.2019 граничний термін сплати до 20.12.2019; грудень 2019 року у сумі 45740,29 грн., реєстраційний № 9327427411 документу від 14.01.2020 граничний термін сплати до 20.01.2020; січень 2020 року у сумі 52330,68 грн., реєстраційний № 9020796809 документу від 12.02.2020 граничний термін сплати до 20.02.2020; лютий 2020 року у сумі 51693,16 грн., реєстраційний № 9054990038 документу від 17.03.2020 граничний термін сплати до 20.03.2020; березень 2020 року у сумі 50804,68 грн., реєстраційний № 9077827528 документу від 14.04.2020 граничний термін сплати до 20.04.2020; квітень 2020 року у сумі 51580,99 грн., реєстраційний № 9103807736 документу від 15.05.2020 граничний термін сплати до 20.05.2020; травень 2020 року у сумі 49485,98 грн., реєстраційний № 9129111481 документу від 10.06.2020 граничний термін сплати до 20.06.2020.
Загальна сума, яка підлягає сплаті за наданими позивачем відповідачу звітами про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів за період мораторію на задоволення вимог кредиторів з 16.11.2017 року по 30.06.2020 року становить 1340409,93 грн.
Ці відомості підтверджуються актом звіряння розрахунків з ЄСВ між позивачем та відповідачем за період з 16.11.2017 року по 31.10.2019 року та копіями звітів про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів, про нарахування ЄСВ, що підлягають сплаті за період жовтень 2017 року по 30.06.2020 року.
Позивачем протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів з 16.11.2017 року по 30.06.2020 року самостійно сплачені згідно з первинними документами (платіжними дорученнями) суми єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування наступним чином: 8000,00грн. - 24.11.2017 року; 441,79грн. - 14.12.2017 року; 86,36грн. – 28.12.2017 року; 299,70грн. - 08.02.2018 року; 67,01грн. -01.03.2018 року; 35,04грн. – 13.03.2018 року; 618,34грн. - 20.03.2018 року; 320,90грн. - 27.03.2019 року; 138,22грн. – 04.04.2018 року; 255,59грн. - 27.04.2018 року; 10 000,00грн. - 04.05.2018 року; 277,52грн. – 31.05.2018 року; 556,64грн. - 19.06.2018 року; 1147,66 грн. - 25.06.2018 року; 2638,67грн. – 04.07.2018 року; 763,82грн. - 30.07.2018 року; 1435,06грн. - 02.10.2018 року; 7000,00грн. – 12.10.2018 року, 347,19грн. - 19.10.2018 року; 347,19грн. - 19.10.2018 року; 292,22грн. – 06.11.2018 року; 268,82грн. - 12.11.2018 року; 215,27грн. - 29.12.2018 року; 52,84грн. – 01.03.2019 року; 405,24грн. - 15.03.2019 року; 1978,34 грн. - 15.03.2019р.; 80,72грн. – 21.03.2019 року; 693,50грн. - 22.03.2019 року; 416,00грн. - 22.03.2019 року; 7112,00грн. – 22.03.2019 року; 125,50грн. - 22.03.2019 року; 131,34 грн. - 25.03.2019 року; 1066,40грн. – 25.03.2019 року; 452,89грн. - 26.03.2019 року, 8188,56 грн. - 26.03.2019 року; 550,00грн. – 28.03.2019 року; 330,00 грн. - 02.04.2019 року; 330,00 грн. - 02.04.2019 року; 100,51 грн. – 03.04.2019 року; 597,71грн. - 03.04.2019 року; 300,71 грн. - 03.04.2019 року; 440,00 грн. – 09.04.2019 року; 14638,09 грн. - 09.04.2019 року; 550,00 грн. - 11.04.2019 року; 5300,96 грн. - 06.04.2019 року; 10560,00 грн. - 26.04.2019 року; 111,24 грн. - 03.05.2019 року; 2667,61 грн. - 23.05.2019 року; 328,68 грн. - 23.05.2019; 343,28 грн. - 24.05.2019 року; 16973,00 грн. - 24.05.2019; 13.06.2019 року; 525,00грн. - 14.06.2019 року; 235,19 грн. - 23.05.2019 року; 343,28 грн. - 24.05.2019 року; 34506,63 грн. - 12.06.2019 року; 842,52 грн. - 13.06.2020 року; 75,52грн. - 20.06.2019 року; 1050,33грн. - 05.07.2019 року; 406,11грн. -11.07.2019 року; 42206,76 грн. -17.07.2019 року; 1350,00 грн. - 17.07.2019 року; 293,62грн. - 18.07.2019 року; 589,57 грн. - 18.07.2019 року; 982,26 грн. - 19.07.2019 року; 5576,47грн. - 19.07.2019 року; 144,13грн. - 19.07.2019 року; 56,70грн. - 23.07.2019 року; 7689,18 грн. - 23.07.2019 року; 879,20 грн. - 23.07.2019 року; 560,78 грн. - 23.07.2019 року; 120,64 грн. - 23.07.2019 року; 527,78 грн. - 23.07.2018 року; 241,28 грн. - 25.07.2019 року; 2615,00 грн. - 01.08:2019 року; 1378,85 грн. - 01.08.2019 року; 525,00 грн. - 01.08.2019 року, 3108,80 грн. - 01.08.2019 року; 788,70 грн. - 01.08.2019 року; 456,50 грн. - 07.08.2019 року; 2240,00 грн. - 08.08.2019 року; 525,00грн. - 08.08.2019 року; 1980,00 грн. - 09.08.2019 року; 180,00 грн. - 09.08.2019 року; 839,04грн. - 13.08.2019 року; 14600грн. -15.08.2019; 40,39 грн. - 27.08.2019 року; 0,54 грн. - 27.08.2019 року; 481,49 грн. - 30.08.2019 року; 815,63 грн. - 30.08.2019 року; 10258,85 грн. - 30.08.2019 року; 842,00 грн. - 30.08.2019 року; 557,10 грн. - 30.08.2019 року; 660,00 грн. - 30.08.2019 року; 613,93 - 03.09.19року; 500,00 грн. - 16.09.2019 року; 180,00 грн. - 16.09.2019 року; 485,00 грн. - 16.09.2019 року; 740,00 - 16.09.2019 року; 60,00 грн. - 20.09.2019 року; 700 грн. - 20.09.2019 року; 1400 грн. - 24.09.2019 року; 4600 грн. - 25.09.2019 року; 3100 грн. - 26.09.2019 року; 211,12 грн. - 01.10.2019 року; 80,00 грн. - 01.10.2019 року; 211,12 грн. - 03.10.2019 року; 80,00 грн., - 03.10.2019 року; 6700 грн. - 11.10.2019 року; 450,00 грн. -11.10.2019 року; 12500,00 грн. - 11.10.2019 року; 180,00 грн. - 11.10.2019 року; 200,00 грн. - 11.10.2019 року; 300,00 грн. - 11.10.2019 року; 1000,00 грн. -11.10.2019 року; 3200,00 грн. -11.10.2019 року; 260,00 грн. - 18.10.2019 року; 7200,00 грн. -18.10.2019 року; 140,00 грн. -18.10.2019 року; 1055,00 грн. - 18.10.2019 року; 310,00 грн. -18.10.2019 року; 2160,00 грн. -18.10.2019 року; 1300,00 грн. - 18.10.2019 року; 1065,00 грн. - 24.10.2019 року; 8260,00 грн. - 01.11.2019 року; 1030,00 грн. - 01.11.2019 року; 3990,00 грн. - 01.11.2019 року; 155,00 грн. - 01.11.2019 року; 300,00 грн. - 01.11.2019 року; 3280,00 грн. - 01.11.2019 року; 1260,00 грн. - 05.11.2019 року; 1045,00 грн. - 05.11.2019 року; 525,00 грн. - 05.11.2019 року; 2000,00 грн. - 08.11.2019 року; 280,00 грн. - 08.11.2019 року; 10100,00 грн. -08.11.2019 року; 385,00 грн. - 13.11.2019 року; 85,00 грн. - 15.11.2019 року; 9000,00 грн. - 15.11.2019 року; 1150,00 грн. - 15.11.2019 року; 1455,00 грн. - 19.11.2019 року; 10080,00 грн. - 20.11.2019 року; 440,00 грн. - 22.11.2019 року; 235,00 грн. - 22.11.2019 року; 380,00 грн. - 22.11.2019 року; 500,00 грн. - 06.12.2019 року; 15300,00 грн. - 06.12.2019 року; 4900,00 грн. - 06.12.2019 року; 4500,00 грн. - 20.12.2019 року; 18500,00 грн. - 20.12.2019 року; 230,00 грн. - 20.12.2019 року; 500,00 грн. - 20.12.2019 року; 250,00 - 20.12.2019 року; 260,00 грн. - 28.12.2019 року; 380,00 грн. - 28.12.2019 року; 350,00 грн. - 28.12.2019 року; 530,00 грн. - 28.12.2019 року; 160,00 грн. - 28.12.2019 року; 7000,00 грн. - 28.12.2019 року; 30,16 грн. - 03.01.2020 року; 4000,00 грн. - 10.01.2020 року; 8465,00 грн. - 23.01.2020 року; 150,80 грн. - 24.01.2020 року; 12500,00 грн. - 24.01.2020 року; 2400,00 грн. - 24.01.2020 року; 475,00 грн. - 24.01.2020 року; 590,00 грн. - 28.01.2020 року; 400,00 грн. - 31.01.2020 року; 2700,0грн. - 31.01.2020 року; 16000,00 грн. -14.02.2020 року; 2500,00 грн. - 14.02.2020 року; 650,00 грн. - 20.02.2020 року; 1000,00 грн. - 14.02.2020 року; 16530,00 грн. - 26.02.2020 року; 6500,00 грн. -19.03.2020 року; 2800,00 грн. -19.03.2020 року; 17500,00 грн. - 19.03.2020 року; 10200,00 грн. - 01.04.2020 року; 500,00 грн. - 01.04.2020 року; 2650,00 грн. - 03.04.2020 року; 4000,00 грн. - 03.04.2020 року; 280,00 грн. - 03.04.2020 року; 3400,00 грн. - 17.04.2020 року; 5150,00 грн. - 17.04.2020 року; 21000,00 грн. - 17.04.2020 року; 254,21 грн. - 28.04.2020 року; 134,22 грн. - 30.04,2020 року; 3000,00 грн. - 30.04.2020 року; 20700,00 грн. - 30.04.2020 року; 265,00 грн. - 30.04.2020 року; 7000,00 грн. - 15.05.2020 року; 1300,00 грн. - 15.05.2020 року; 23500,00 грн. - 22.05.2020 року; 3000,00 грн. - 22.05.2020 року; 10500,00 грн. - 29.05.2020 року; 1300,00 грн. - 29.05.2020 року; 1800,00 грн. - 05.06.2020 року; 500,00 грн. - 05.06.2020 року; 6300,00 грн. - 05.06.2020 року; 1220,00 грн. - 12.06.2020 року; 16000,00 грн. - 19.06.2020 року; 2100,00 грн. -19.06.2020 року; 2100,00 грн. - 26.06.2020 року; 12600,00 грн. - 26.06.2020 року.
Загальна сума єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що сплатив позивач за період мораторію на задоволення вимог кредиторів та введення процедури банкрутства з 16.11.2017 року по 30.06.2020 року становить - 710647,26 грн., що підтверджується матеріалами справи.
З рішення господарського суду Дніпропетровської області від 24.06.2020 року у справі № 904/5870/19 видно, що відповідач самостійно здійснював зарахування поточних зобов`язань з єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у 2017-2019 роках в рахунок погашення недоїмки у позивача за 2016 рік, що призвело до неправильного відображення заборгованості з ЄСВ у позивача, на яку відповідач протягом періоду з 16.11.2017 року по 30.06.2020 року нараховував штрафні санкції за несвоєчасну сплату ЄСВ позивачем.
За наслідками зарахування, позивачу за несвоєчасну сплату ЄСВ за період з 21.08.2013 року по 15.05.2017 року були застосовані відповідачем рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені від 16.05.2017 року № 000005800, де сума штрафних санкцій склала 27063,44 та пеня 62495,03 грн.; рішення за період з 21.10.2015 року по 24.11.2017 року від 06.12.2017 року № 0194961315, де сума штрафної санкції склала 28 380,98 грн. та пеня 110811,58 грн. та рішення за період з 23.08.2016 року по 04.07.2018 року від 31.07.2018 року № 0319671315, де сума штрафної санкції склала 3486,40 грн. та пеня 10410,31 грн.
Ці відомості були занесені до ІКП, чим збільшено борг позивачу, що за загальними розрахунками відповідача є , як пеня у сумі 155846,08 грн., що рахується за відомостями у ІКП позивача станом на 30.06.2020 року, що є незаконною з наступних підстав.
Відповідно до ч. 12 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464) єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов`язаннями із сплати єдиного внеску зобов`язань із сплати податків, інших обов`язкових платежів, передбачених законом, або зобов`язань перед іншими кредиторами зобов`язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов`язаннями, крім зобов`язань з виплати заробітної плати (доходу).
За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску штраф в розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум (п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464).
На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу (ч. 10 ст. 25 Закону № 2464).
Визначальним при ведені обліку відповідачем сум податкового боргу та заборгованості зі сплати єдиного внеску позивача, що перебуває у процедурі банкрутства, а також погашення таких сум є дата ухвали про порушену справу про банкрутство.
З моменту винесення судом ухвали про порушення провадження у справі про банкрутство платника податків порядок погашення грошових зобов`язань, які включені до конкурсних кредиторських вимог контролюючих органів до такого боржника, визначається згідно з Кодексом України з процедур банкрутства без застосування норм цього Кодексу (п. 10 ст. 87 ПК України).
Облік сум податкового боргу та заборгованості зі сплати єдиного внеску боржників, що перебувають у процедурах банкрутства, а також погашення таких сум здійснюються з урахуванням особливостей, визначених законодавством з питань банкрутства (п.1 підроз. 5 розділу VI Порядку 422) здійснюються. з урахуванням особливостей, визначених законодавством з питань банкрутства.
Так, у зв`язку з викладеним, дії відповідача про внесення відомостей про нарахування штрафних санкцій та пені за рішенням від 16.05.2017 року № 000005800, рішенням від 06.12.2017 року № 0194961315, рішенням від 31.07.2018 року № 0319671315 є неправомірними та підлягають виключенню із інформаційної бази відповідача та ІКП позивача.
Стосовно фактичної суми боргу зі сплати єдиного соціального внеску, яка обліковувалась за позивачем станом на момент провадження справи про банкрутство - 16.11.2017 року, суд зазначає наступне.
Станом на 01.10.2013 року відповідачу Пенсійним фондом України передано інформацію про наявність боргу у позивача, як сальдо по єдиному соціальному внеску (заборгованість ) у сумі 15895,29 грн., а заборгованість у позивача на кінець 2013 року склала 26188,38 грн. Ці відомості підтверджуються матеріалами справи № 904/5870/19 господарського суду Дніпропетровської області, що додані до позовної заяви, а саме відзивом податкового органу.
Так, за січень 2014 року позивачем самостійно нарахована сума єдиного внеску склала 1147,96 грн., граничний строк сплати 20.02.2014, червень 2014 року самостійно нарахована сума єдиного внеску склала 34,41 грн., граничний строк сплати 21,07,2014. липень 2014 року самостійно нарахована сума єдиного внеску склала 248,63 грн., граничний строк сплати 20.08.2014, жовтень 2014 року самостійно нарахована сума єдиного внеску склала 757,29 грн., граничний строк сплати20.11.2014, листопад 2014 року самостійно нарахована сума єдиного внеску склала 50,47 грн., граничний строк сплати 22.12.2014, всього сплачено у 2014 році - у сумі 3340,00 грн., заборгованість на кінець 2014 року склала 26 011,08 грн., березень 2015 року самостійно нарахована сума єдиного внеску склала 26031,79 грн., граничний строк сплати 20.04.2015, квітень 2015 року самостійно нарахована сума єдиного внеску склала 22869,42 грн., граничний строк сплати 20.05.2015, травень 2015 року самостійно нарахована сума єдиного внеску склала 19287,21 грн., граничний строк сплати 22.06.2015, червень 2015 року самостійно нарахована сума єдиного внеску склала 20370,15 грн., граничний строк сплати 20.07.2015, липень 2015 року самостійно нарахована сума єдиного внеску склала 20580,6 грн., граничний строк сплати 20.08.2015, серпень 2015 року самостійно нарахована сума єдиного внеску склала 15753,54 грн., граничний строк сплати 21.09.2015, вересень 2015 року самостійно нарахована сума єдиного внеску склала 22182,09 грн., граничний строк сплати 20.10.2015, жовтень 2015 року самостійно нарахована сума єдиного внеску склала 19010,29 грн., граничний строк сплати 20.11.2015, листопад 2015 року самостійно нарахована сума єдиного внеску склала 20354,79 грн., граничний строк сплати 21.12.2015, всього сплачено у 2015 році - у загальній сумі 52632,35 грн., заборгованість на кінець 2015 року склала 159819,33 грн., грудень 2015 року самостійно нарахована сума єдиного внеску склала 21644,26 грн., граничний строк сплати 20.01.2016, січень 2016 року самостійно нарахована сума єдиного внеску склала 5782,65 грн., граничний строк сплати 22.02.2016, лютий 2016 року самостійно нарахована сума єдиного внеску склала 5636,26 грн., граничний строк сплати 21.03.2016, березень 2016 року самостійно нарахована сума єдиного внеску склала 10832,91 грн., граничний строк сплати 20.04.2016, квітень 2016 року самостійно нарахована сума єдиного внеску склала 10832,91 грн., граничний строк сплати 20.05.2016, травень 2016 року самостійно нарахована сума єдиного внеску склала 12428,16 грн., граничний строк сплати 21.06.2016, червень 2016 року самостійно нарахована сума єдиного внеску склала 11321,95 грн., граничний строк сплати 20.07.2016, липень 2016 року самостійно нарахована сума єдиного внеску склала 10483,33 грн., граничний строк сплати 22.08.2016, серпень 2016 року самостійно нарахована сума єдиного внеску склала 6948,66 грн., граничний строк сплати 20.09.2016, вересень 2016 року самостійно нарахована сума єдиного внеску склала 8071,92 грн., граничний строк сплати 20.10.2016, жовтень 2016 року самостійно нарахована сума єдиного внеску склала 7465,75 грн., граничний строк сплати 21.11.2016, листопад 2016 року самостійно нарахована сума єдиного внеску склала 10717,39 грн., граничний строк сплати 20.12.2016, всього сплачено у 2016 році - у загальній сумі - 66061,19 грн., заборгованість і на кінець 2016 року склала 217802,9 грн.
Господарським судом Дніпропетровської області у справі №904/5870/19 не визначалась заборгованість з ЄСВ станом на 16.11.2017 року, що існувала до порушення провадження у справі про банкрутство.
Але на виконання ухвали господарського суду Дніпропетровської області у справі №904/5870/19 від 12.02.2020 року між відповідачем та позивачем було складено акт звіряння розрахунків з ЄСВ за період з 01.01.2013 року по 31.10.2019 року, який наявний в матеріалах справи, з якого відомо, що за період 01.01.2017 року по 16.11.2017 року позивач задекларував, а відповідач відобразив у ІКП позивача зі сплати ЄСВ наступну інформацію станом на 16.11.2017 року.
За грудень 2016 року самостійно нарахована сума єдиного внеску склала 11670,65 грн., граничний строк сплати 20.01.2017, січень 2017 року самостійно нарахована сума єдиного внеску склала 16369,45 грн., граничний строк сплати 20.02.2017, лютий 2017 року самостійно нарахована сума єдиного внеску склала 17550,66 грн., граничний строк сплати 20.03.2017, березень 2017 року самостійно нарахована сума єдиного внеску склала 20218,06 грн., граничний строк сплати 20.04.2017, квітень 2017 року самостійно нарахована сума єдиного внеску склала 27369,55 грн., граничний строк сплати 22.05.2017, травень 2017 року самостійно нарахована сума єдиного внеску склала 31016,75 грн., граничний строк сплати 20.06.2017, червень 2017 року самостійно нарахована сума єдиного внеску склала 31831,73 грн., граничний строк сплати 20.07.2017, липень 2017 року самостійно нарахована сума єдиного внеску склала 33029,24 грн., граничний строк сплати 21.08.2017, серпень 2017 року самостійно нарахована сума єдиного внеску склала 34601,35 грн., граничний строк сплати 20.09.2017, вересень 2017 року самостійно нарахована сума єдиного внеску склала 33732,72 грн., граничний строк сплати 20.10.2017.
Загальна сума нарахованого єдиного внеску з 01.01.2017 р. по 16.11.2017 р. - 257290,11 грн.
Позивач сплачував єдиний внесок наступним чином: 21.01.2017 року на суму 4800,00 грн.; 25.01.2017 року на суму - 11000,00 грн., 01.02.2017 року на суму 7,30 грн.; 07.02.2017 на суму - 47,26 грн.; 15.02.2017 на суму 8000,00 грн., 28.02.2017 на суму 1600 грн.; 09.03.2017 на суму - 38,02 грн.; 10.04.2017 на суму 4000,00 грн.; 13.04.2017 на суму 44,97 грн.; 15.05.2017 на суму 15000,00 грн.; 22.05.2017 на суму - 19000,00 грн.; 28.09.2017 на суму 111,17 грн.; 02.10.2017 на суму 7447,68 грн.; 03.10.2017 на суму 1768,60 грн.; 04.10.2017 на суму 7858,38 грн.; 06.10.2017 на суму - 14441,25 грн., 09.10.2017 на суму 2840,40 грн.; 11.10.2017 на суму 8769,40 грн., 12.10.2017 на суму 155,31 грн.; 12.10.2017 на суму 6863,901 грн.; 13.10.2017 на суму 14216,34 грн.; 17.10.2017 на суму 4935,80 грн.; 18.10.2017 на суму 8047,68 грн.; 25.10.2017 на суму 6498,55 грн.; 26.10.2017 на суму 4515,84 грн.; 30.10.2017 на суму 275,51 грн.; 07.11.2017 на суму 15000,00 грн.
Загальна сума сплаченого позивачем єдиного внеску з 01.01.2017 р. по 16.11.2017 р. 167283,00 грн.
Заборгованість позивача з єдиного внеску за період: з 01.01.2017 по 16.11.2017 складає 90007,11 грн., а саме 257290,11 грн. (нараховано) - 167283,00 грн. (сплачено).
Отже, борг позивача станом на 16.11.2017 року становить 307810,01 грн., де 217802,9 грн. (заборгованість на кінець 2016 року) + 90007,11 грн. (заборгованість за період 01.01.2017 по 16.11.2017).
Таким чином, відповідачем допущена бездіяльність та не здійснено дій з остаточного розрахунку суми податкового боргу (заборгованості з єдиного внеску) у сумі 307810,01 грн. та не зафіксовано її станом на 16.11.2017 року, як таку, що підлягає погашенню виключно, після зазначення в платіжному дорученні спрямування коштів позивачем на таке погашення, за нормами підрозділу 5 розділу VI «Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07.04.2016р. №422.
Механізм обліку сум податкового боргу та заборгованості зі сплати єдиного внеску боржників, що перебувають у процедурах банкрутства, та їх погашення здійснюється за приписами підрозділу 5 розділу VI Порядку 422
Питання, пов`язані зі сплати грошових зобов`язань (єдиного внеску), які обліковувались в органі ДФС на дату ухвали суду про порушення провадження у справі про банкрутство і введення мораторію на задоволення вимог кредиторів, фіксуються та погашаються виключно після зазначення в платіжному дорученні спрямування коштів на таке погашення за приписами абз.1 п. 2 підрозділу 5 розділу VI Порядку 422.
Після надходження до органу ДФС відповідного рішення (ухвали, постанови) господарського суду (про затвердження плану санації боржника до порушення провадження у справі про банкрутство та введення мораторію на задоволення вимог кредиторів, про порушення провадження у справі про банкрутство і введення мораторію на задоволення вимог кредиторів, про припинення провадження у справі про банкрутство, про введення процедури санації, про затвердження мирової угоди та припинення провадження у справі про банкрутство, про визнання мирової угоди недійсною та/або поновлення провадження у справі про банкрутство, про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури) дані судового рішення реєструються підрозділом судового оскарження в інформаційній системі органів ДФС, яка забезпечує відображення результатів судового оскарження, днем отримання від структурного підрозділу, до функцій якого входить реєстрація вхідної та вихідної кореспонденції органу ДФС, або відповідальної особи, визначеної керівником органу ДФС для виконання таких функцій, із занесенням дати ухвали/постанови суду.
Після отримання від підрозділу судового оскарження відповідного рішення (ухвали/постанови) господарського суду підрозділ, до компетенції якого належить погашення заборгованостей, забезпечує відкриття в інформаційній системі органів ДФС справи банкрута шляхом внесення таких даних: податковий номер або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта); найменування платника податків; назва документа; номер та дата прийняття рішення (ухвали, постанови) господарського суду.
Станом на дату винесення ухвали суду про порушення провадження у справі про банкрутство і введення мораторію на задоволення вимог кредиторів в ІКП платника - банкрута здійснюється остаточний розрахунок суми податкового боргу (заборгованості з єдиного внеску), що складається із: суми несплачених зобов`язань; суми штрафних санкцій; суми пені; плати за податковий кредит та відображаються облікові показники (операції), що фіксують (виділяють) суми боргу (заборгованості).
Поточні зобов`язання у період провадження у справі про банкрутство, що сплачені боржником, у день внесення до інформаційної системи органів ДФС відомостей про їх надходження на рахунки з обліку доходів бюджетів (рахунки для сплати єдиного внеску) зараховуються в рахунок грошових зобов`язань (єдиного внеску), термін сплати яких настав після дати реєстрації ухвали суду про порушення провадження у справі про банкрутство за приписами абз.2 п. 2 підрозділу 5 розділу VI Порядку 422.
Грошові зобов`язання (єдиний внесок), що нараховуються за даними звітності платника протягом дії процедури банкрутства (після дати реєстрації в органі ДФС ухвали суду про порушення провадження у справі про банкрутство і введення мораторію на задоволення вимог кредиторів), погашаються у порядку черговості, передбаченому пунктом 87.9 статті 87 глави 9 розділу II Податкового кодексу України.
У період провадження у справі про банкрутство кошти, сплачені боржником, у день внесення до інформаційної системи органів ДФС відомостей про їх надходження на рахунки з обліку доходів бюджетів (рахунки для сплати єдиного внеску) зараховуються в рахунок грошових зобов`язань (єдиного внеску), термін сплати яких настав після дати реєстрації ухвали суду про порушення провадження у справі про банкрутство.
У разі зазначення в платіжному дорученні спрямування сплачених боржником коштів у рахунок погашення зафіксованого (виділеного) боргу (заборгованості) підрозділом, до компетенції якого належить ведення обліку платежів та інших надходжень, на підставі інформації підрозділу, до компетенції якого належить погашення заборгованостей, про зміну напряму зарахування коштів в інформаційній системі органів ДФС здійснюється зміна виду операції сплати.
Аналіз наведених положень Порядку свідчить, що відображення контролюючим органом в інтегрованій картці платника податків відомостей щодо своєчасного нарахування та сплати податкових зобов`язань створює певні наслідки для платника податків та наявність у останнього матеріально - правового інтересу, щоб дані інтегрованих карток правильно відображали фактичний стан розрахунків з бюджетом, відповідно належним способом захисту порушеного права товариства є вимога про зобов`язання відповідача здійснити дії по відображенню/коригуванню у особовій картці позивача дійсного стану зобов`язань перед бюджетом.
Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права неодноразово висловлена Верховним Судом України у постановах від 03, 10 та 17 листопада 2015 року (справи №№ 21-99а15, 2479а15 та 2944а15 відповідно), а також Верховним Судом у постановах від 07 березня 2018 року та 25 квітня 2018 року (справи №№ 808/3720/14, 826/1902/15 та 813/8411/13-а відповідно).
Підсумовуючи викладене, судом підтверджена протиправність дій відповідача щодо неправильного спрямування сплачених позивачем коштів з ЄСВ без врахування провадження справи про банкрутство, що є неприпустимим.
Відповідачем на підтвердження своєї правової позиції не надано жодного належного доказу.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд зазначає, що відповідач не виконав свій обов`язок щодо доведення правомірності винесення оскаржуваного рішення. Жодним доказом не підтверджено правомірності вчинених дій, що призвело до збільшення у позивача боргу з ЄСВ.
Також стосовно визначення предметної юрисдикції розгляду справи необхідно зазначити, що справу розглянуто адміністративним судом, з огляду на те, що суть спору стосується публічно-правових функції ГУ ДПС у Дніпропетровській області щодо здійснення своїх повноважень, а не приватно-майнових інтересів ПАТ «Синельниківська теплоізоляція».
Крім того, правовідносини, яким надана оцінка адміністративним судом, стосуються не лише періоду нарахування податків та зборів під час провадження справи про банкрутство, а і до початку провадження справи про банкрутство.
З урахуванням зазначеного, на підставі наявних у матеріалах справи доказів, виходячи з системного аналізу норм чинного законодавства України, суд вважає, що позовна заява є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з наступного.
Позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору за подання позову до суду в загальному розмірі 18918 грн., що документально підтверджується квитанцією №0.0.1786298243.1 від 30.07.2020 року.
Отже, відповідно до положень ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки позовну заяву задоволено повністю, сплачений позивачем судовий збір у сумі 18918 грн. підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України,
ВИРІШИВ:
Позовну заяву Публічного акціонерного товариства «Синельниківська теплоізоляція» (вул. Кирпична, буд. 13, м. Синельникове, 52500, код ЄДРПОУ 00290475) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, буд. 17А, м. Дніпро, 49005, код ЄДРПОУ 43145015) – задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у Дніпропетровській області щодо незабезпечення відкриття в інформаційній системі органів ДПС справи банкрута шляхом внесення номеру та дати ухвали господарського суду Дніпропетровської області від 16.11.2017 року у справі № 904/9358/17 про порушення провадження у справі про банкрутство Публічного акціонерного товариства «Синельниківська теплоізоляція», якою введений мораторій на задоволення вимог кредиторів та введена процедура санації.
Зобов`язати Головне управління ДПС у Дніпропетровській області здійснити відкриття в інформаційній системі органів ДПС справи банкрута шляхом внесення номеру та дати ухвали господарського суду Дніпропетровської області від 16.11.2017 року у справі № 904/9358/17 про порушення провадження у справі про банкрутство Публічного акціонерного товариства «Синельниківська теплоізоляція», якою введений мораторій на задоволення вимог кредиторів та введена процедура санації.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у Дніпропетровській області щодо нездійснення остаточного розрахунку суми податкового боргу (заборгованості з єдиного внеску), що складалася з суми несплачених зобов`язань на дату винесення ухвали господарського суду Дніпропетровської області від 16.11.2017 року у справі № 904/9358/17 про порушення провадження у справі про банкрутство Публічного акціонерного товариства «Синельниківська теплоізоляція» для фіксації суми боргу в інтегрованій картці платника.
Зобов`язати Головне управління ДПС у Дніпропетровській області здійснити остаточний розрахунок суми податкового боргу з єдиного внеску, що складалася із суми несплачених зобов`язань у сумі 307810,01 грн. на дату винесення ухвали господарського суду Дніпропетровської області від 16.11.2017 року у справі № 904/9358/17 про порушення провадження у справі про банкрутство Публічного акціонерного товариства «Синельниківська теплоізоляція».
Зобов`язати Головне управління ДПС у Дніпропетровській області зафіксувати суму податкового боргу 307810,01 грн. в інтегрованій картці платника, як таку, що погашається виключно після зазначення в платіжному дорученні про спрямування коштів на таке погашення.
Визнати протиправними дії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області щодо зарахування у період з 16.11.2017 року по 30.06.2020 року коштів, сплачених Публічним акціонерним товариством «Синельниківська теплоізоляція» у сумі 307810,01 грн. у дні внесення до інформаційної системи органів ДПС відомостей про їх надходження для сплати поточних платежів з єдиного внеску в рахунок суми податкового боргу, що виник до 16.11.2017 року.
Зобов`язати Головне управління ДПС у Дніпропетровській області у період провадження у справі про банкрутство, кошти у сумі 710647,26 грн., сплачені Публічним акціонерним товариством «Синельниківська теплоізоляція», у день внесення до інформаційної системи органів ДПС відомостей про їх надходження на рахунки для сплати єдиного внеску зарахувати в рахунок грошових зобов`язань (єдиного внеску), термін сплати яких настав після дати реєстрації ухвали суду про порушення провадження у справі про банкрутство з відображенням цієї інформації у інтегрованій картці.
Визнати протиправними дії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області щодо внесення до інформаційної системи органів ДПС відомостей про застосування до Публічного акціонерного товариства «Синельниківська теплоізоляція» у зв`язку з несвоєчасною сплатою єдиного внеску шляхом збільшення зобов`язань за рішенням про застосування штрафних санкцій та нарахування пені від 16.05.2017 року № 000005800, де сума штрафних санкцій склала 27063,44 та пеня 62495,03 грн.; рішення за період з 21.10.2015 року по 24.11.2017 року від 06.12.2017 року № 0194961315, де сума штрафної санкції склала 28380,98 грн. та пеня 110811,58 грн. та рішення за період з 23.08.2016 року по 04.07.2018 року від 31.07.2018 року № 0319671315, де сума штрафної санкції склала 3486,40 грн. та пеня 10410,31 грн.
Зобов`язати Головне управління ДПС у Дніпропетровській області здійснити виключення відомостей з інтегрованої картки платника щодо збільшення зобов`язання за несвоєчасну сплату єдиного внеску за рішенням про застосування штрафних санкцій та нарахування пені від 16.05.2017 року № 000005800; рішенням від 06.12.2017 року №0194961315; рішенням від 31.07.2018 року № 0319671315.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, буд. 17А, м. Дніпро, 49005, код ЄДРПОУ 43145015) на користь Публічного акціонерного товариства «Синельниківська теплоізоляція» (вул. Кирпична, буд. 13, м. Синельникове, 52500, код ЄДРПОУ 00290475) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 18918 (вісімнадцять тисяч дев`ятсот вісімнадцять) грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Р.З. Голобутовський