Рішення № 92240918, 16.10.2020, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.10.2020
Номер справи
140/10972/20
Номер документу
92240918
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 жовтня 2020 року ЛуцькСправа № 140/10972/20

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Денисюка Р.С.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Волинській області до Державного підприємства “Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство “Камінь-Каширськагроліс” про стягнення податкового боргу,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДПС у Волинській області (далі - ГУ ДПС у Волинській області, позивач) звернулося з позовом до Державного підприємства “Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство “Камінь-Каширськагроліс” (далі - ДП СЛАП “Камінь-Каширськагроліс”, відповідач) про стягнення податкового боргу з банківських рахунків в розмірі 3616503,49 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач не виконує вимоги податкового законодавства щодо своєчасності сплати податків в строки та у розмірах, встановлених Податковим кодексом України (далі - ПК України). За відповідачем обліковується податковий борг у загальному розмірі 3616503,49 грн. Позивач надіслав відповідачу податкові вимоги № 268486-54 від 06.12.2019 та № 268523-54 від 09.12.2019, проте вказані заходи не спричинили погашення податкового боргу.

Відповідно до підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20, пункту 95.3 статті 95 ПК України контролюючий орган має право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків.

Позивач, з урахуванням заяви про уточнення (зменшення) позовних вимог від 08.10.2020 № 5119/03-20-05-02-10, просить стягнути з банківських рахунків відповідача податковий борг в розмірі 1284794,09 грн.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 29.07.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а. с. 239-240, т.2).

В поданому до суду відзиві на позовну заяву (вих. № 278 від 25.09.2020) відповідач позовні вимоги визнав частково в сумі 1810387,92 грн., в решті позовних вимог заперечив у зв`язку із частковою сплатою податкового боргу в сумі 1806115,70 грн. шляхом сплати поточних платежів. Одночасно із відзивом відповідачем подано заяву про розстрочення виконання рішення суду у даній справі у зв`язку із складним фінансово-економічним становищем.

Інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні на адресу суду від учасників справи не надходило.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що ДП СЛАП “Камінь-Каширськагроліс” зареєстроване як юридична особа, перебуває на податковому обліку та має відриті рахунки у банківських установах (а. с. 8, т.1).

Станом на 11.06.2020 за відповідачем обліковувався податковий борг у загальній сумі 3616503,49 грн., про що зазначено в довідці про наявність заборгованості по платежах до бюджету, в розрахунку сум податкового боргу та підтверджується зворотнім боком облікової картки платника (а. с. 8-26, т.1, 18-233 т.2), копіями податкових декларацій, розрахунків, податкових повідомлень-рішень (а. с. 30-250, т.1., 1-17, т.2).

При цьому, станом на день розгляду справи податковий борг становить 1284794,09 грн., включає в себе податковий борг із рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів та земельного податку з юридичних осіб в таких розмірах:

з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів (м. Камінь-Каширський) в сумі 690,00 грн.;

з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів (Броницька сільська рада) в сумі 9876,25 грн.;

з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів (Бузаківська сільська рада) в сумі 1347,00 грн.;

з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів (Ворокомлівська сільська рада) в сумі 33,00 грн.;

з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів (Видричівська сільська рада) в сумі 7084,88 грн.;

з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів (Видертська сільська рада) в сумі 574,00 грн.;

з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів (Грудківська сільська рада) в сумі 185,00 грн.;

з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів (Гуто-Боровенська сільська рада) в сумі 122793,25 грн.;

з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів (Заліська сільська рада) в сумі 1125,00 грн.;

з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів (Клітицька сільська рада) в сумі 21931,50 грн.;

з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів (Качинська сільська рада) в сумі 25890,00 грн.;

з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів (Личинівська сільська рада) в сумі 96,75 грн.;

з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів (Мельнико-Мостищенська сільська рада) в сумі 242,00 грн.;

з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів (Нуйнівська сільська рада) в сумі 5105,75 грн.;

з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів (Новочервищанська сільська рада) в сумі 61333,75 грн.;

з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів (Пнівенська сільська рада) в сумі 12774,50 грн.;

з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів (Полицівська сільська рада) в сумі 15835,25 грн.;

з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів (Піщанівська сільська рада) в сумі 1347,50 грн.;

з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів (Раково-Ліська сільська рада) в сумі 1278,00 грн.;

з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів (Стобихівська сільська рада) в сумі 1296,75 грн.;

з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів (Тоболівська сільська рада) в сумі 21534,00 грн.;

з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів (Хотешівська сільська рада) в сумі 5207,00 грн.;

з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів (Черченська сільська рада) в сумі 5293,25 грн.;

з рентної плати за спецвикористання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рудок головного користування в сумі 875427,43 грн.;

із земельного податку з юридичних осіб (м. Камінь-Каширський) в сумі 3259,23 грн.;

із земельного податку з юридичних осіб (Оленинська сільська рада) в сумі 2549,46 грн.;

із земельного податку з юридичних осіб (Боровенська сільська рада) в сумі 2217,67 грн.;

із земельного податку з юридичних осіб (Броницька сільська рада) в сумі 3670,29 грн.;

із земельного податку з юридичних осіб (Бузаківська сільська рада) в сумі 2180,60 грн.;

із земельного податку з юридичних осіб (Воєгощанська сільська рада) в сумі 5986,07 грн.;

із земельного податку з юридичних осіб (Великообзирівська сільська рада) в сумі 2166,29 грн.;

із земельного податку з юридичних осіб (Ворокомлівська сільська рада) в сумі 6123,52 грн.;

із земельного податку з юридичних осіб (Верхівська сільська рада) в сумі 1212,25 грн.;

із земельного податку з юридичних осіб (Видричівська сільська рада) в сумі 1526,42 грн.;

із земельного податку з юридичних осіб (Грудківська сільська рада) в сумі 2624,02 грн.;

із земельного податку з юридичних осіб (Добренська сільська рада) в сумі 875,86 грн.;

із земельного податку з юридичних осіб (Заліська сільська рада) в сумі 889,33 грн.;

із земельного податку з юридичних осіб (Клітицька сільська рада) в сумі 3198,94 грн.;

із земельного податку з юридичних осіб (Качинська сільська рада) в сумі 2895,45 грн.;

із земельного податку з юридичних осіб (Личинівська сільська рада) в сумі 2517,14 грн.;

із земельного податку з юридичних осіб (Мельнико-Мостищенська сільська рада) в сумі 577,85 грн.;

із земельного податку з юридичних осіб (Нуйнівська сільська рада) в сумі 824,97 грн.;

із земельного податку з юридичних осіб (Осівецька сільська рада) в сумі 1653,63 грн.;

із земельного податку з юридичних осіб (Пнівенська сільська рада) в сумі 7538,32 грн.;

із земельного податку з юридичних осіб (Полицівська сільська рада) в сумі 7467,86 грн.;

із земельного податку з юридичних осіб (Піщанська сільська рада) в сумі 2037,05 грн.;

із земельного податку з юридичних осіб (Раково-Ліська сільська рада) в сумі 5029,90 грн.;

із земельного податку з юридичних осіб (Стобихівська сільська рада) в сумі 2664,67 грн.;

із земельного податку з юридичних осіб (Тоболівська сільська рада) в сумі 6486,55 грн.;

із земельного податку з юридичних осіб (Хотешівська сільська рада) в сумі 1061,24 грн.;

із земельного податку з юридичних осіб (Черченська сільська рада) в сумі 4495,63 грн., що підтверджується розрахунком сум податкового боргу та зворотнім боком облікової картки платника.

Позивач відповідно до статті 59 ПК України надіслав відповідачу податкові вимоги від 06.12.2019 № 268486-54 та від 09.12.2019 № 268523-54, які були вручені 20.12.2019 (а. с. 27-29, т.1).

Згідно із підпунктами 14.1.39, 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України у цьому Кодексі поняття вживаються в такому значенні:

грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або інше зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня;

податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до пункту 57.1 статті 57 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

За приписами пунктів 95.1 - 95.3 статті 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Відповідно до підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про те, що оскільки за відповідачем обліковується податковий борг в сумі 1284794,09 грн. щодо якого не надано доказів сплати, вжиті контролюючим органом заходи не призвели до його погашення, відповідач частково визнав позовні вимоги, тому позов підлягає до задоволення шляхом прийняття рішення про стягнення податкового боргу з рахунків платника податків у банках в загальному розмірі 1284794,09 грн.

Щодо клопотання відповідача розстрочити виконання судового рішення, то суд зазначає таке.

Відповідно до пункту 2 частини шостої статті 246 КАС України у разі необхідності у резолютивній частині рішення вказується про надання відстрочення чи розстрочення виконання рішення.

За приписами частини першої першої статті 378 КАС України встановлено, що за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Підставою для розстрочення виконання рішення, в розумінні статті 378 КАС України, є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім`ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо. Відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.

Тобто, вирішуючи питання про розстрочення виконання судового рішення, суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, можливі негативні наслідки для боржника при виконанні рішення у встановлений строк тощо.

При вирішенні вказаного клопотання суд враховує, що в силу складного фінансово-економічного становища, що підтверджується копією балансу станом на 30.06.2020 та копією звіту про фінансові результати за 1 півріччя 2020 року, відповідач не в змозі одночасно і в повному обсязі виконати судове рішення у даній справі.

Крім того, суд враховує подане боржником економічне обґрунтування від 25.09.2020 № 280, з якого вбачається, що протягом другого півріччя 2019 року та 8 місяців 2020 року у діяльності підприємства спостерігається значний спад лісогосподарського та лісопромислового виробництва, що стало причиною суттєвого зменшення обсягу чистого доходу від реалізації продукції. Разом з тим, підприємством переглянута витратна частина, запроваджені всі методи економії витрат, що дасть можливість акумулювати підприємством кошти на погашення податкової заборгованості. Боржник планує наростити обсяги реалізації продукції, що призведе до покращення фінансового стану підприємства та дасть змогу погасити наявний податковий борг.

Отже, оскільки на даний час наявні обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення суду у даній справі, при цьому, відсутні підстави ставити під сумнів намір боржника виконувати рішення суду в майбутньому з огляду на часткове погашення податкового боргу, а також враховуючи позицію представника стягувача, викладену у заяві про уточнення позовних вимог від 09.10.2020, яка не заперечує проти вказаного клопотання, суд дійшов висновку, що у даному винятковому випадку необхідно задовольнити заяву про розстрочення виконання судового рішення та розстрочити виконання рішення суду строком на 12 місяців зі сплатою 107066,00 грн. щомісяця з листопада 2020 року по вересень 2021 року та 107068,09 грн. у жовтні 2021 року.

Згідно із частиною другою статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Відтак, судові витрати у вигляді сплаченого позивачем судового збору в сумі 21020,00 грн. згідно із платіжним дорученням від 22.06.2019 № 894 (а. с.7, т.1) з відповідача стягненню не підлягають.

Керуючись статтями 243 - 246, 262, 295, 378 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути в дохід бюджету з рахунків Державного підприємства “Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство “Камінь-Каширськагроліс” у банках, що обслуговують такого платника податків, податковий борг в загальному розмірі 1284794,09 грн. (один мільйон двісті вісімдесят чотири тисячі сімсот дев`яносто чотири гривні 09 копійок).

Розстрочити виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 16.10.2020 у справі № 140/10972/20 строком на дванадцять календарних місяців шляхом сплати Державним підприємством “Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство “Камінь-Каширськагроліс” в дохід бюджету щомісяця з листопада 2020 року по вересень 2021 року по 107066,00 грн. (сто сім тисяч шістдесят шість гривень 00 копійок) та у жовтні 2021 року 107068,09 грн. (сто сім тисяч шістдесят вісім гривень 09 копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Позивач: Головне управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська обл., м. Луцьк, Київський майдан, 4, код ЄДРПОУ 43143484).

Відповідач: Державне підприємство “Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство “Камінь-Каширськагроліс” (44501, Волинська обл., м. Камінь-Каширський, вул. Лісна, 11, код ЄДРПОУ 35097450).

Суддя Р.С. Денисюк