
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
15 жовтня 2020 р. Справа № 120/4215/20-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Богоноса М.Б., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про зобов`язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ
У Вінницький окружний адміністративний суд надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі – позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - відповідач). У позовній заяві позивач просить:
- зобов`язати відповідача внести зміни до відомостей реєстру застрахованих осіб за період з грудня 2000 по грудень 2004, в частині виправлення помилки у ідентифікаційному номері, а саме: замість коду № 2425904818 внести правильний код № 2325904818.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що з 20.12.2000 по 19.04.2013 працював в Барському державному комунальному підприємстві теплових мереж “Бартепломережа” на посадах слюсаря ремонтника четвертого розряду, газорізальник п`ятого розряду.
26.05.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою, у якій просив провести перевірку особового рахунку, оскільки згідно реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування внесено неправильний ідентифікаційний номер.
Листом відповідача від 04.08.2020 № 0200-0202-8/35490 позивача повідомлено, що у разі припинення страхувальника, зміни чи уточнення до відомостей Реєстру застрахованих осіб вносяться на підставі відомостей, поданих правонаступником.
Також повідомлено, що при припиненні або знятті з обліку у фіскальних органах страхувальника без визначення правонаступника зміни та уточнення до відомостей Реєстру застрахованих осіб вносяться територіальними органами Пенсійного фонду на підставі наказу, що прийнятий відповідно до рішення суду, що набрало законної сили.
Вважаючи, що за обставин які склалися, зміни та уточнення до відомостей Реєстру застрахованих осіб можуть бути внесені територіальними органами Пенсійного фонду виключно на підставі наказу, що прийнятий відповідно до рішення суду, позивач з метою захисту своїх прав та законних інтересів звернувся до суду із цим позовом.
Ухвалою від 21.08.2020 відкрито провадження у справі та, відповідно до ст. 263 КАС України, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи. Цією ж ухвалою відповідачу встановлено 15-ти денний строк з дня вручення ухвали для подання відзиву на позовну заяву в порядку, передбаченому статтею 162 КАС України.
11.09.2020 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Обґрунтовуючи відзив відповідач зазначає, що відповідно до п. 2 розділу 4 Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 № 10-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27.03.2018 № 8-1) (далі – Положення № 10-1) до облікових карток Реєстру застрахованих осіб вносяться відомості про фізичних осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню відповідно до законодавства, та інша інформація, необхідна для обчислення, призначення та здійснення страхових виплат за окремими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування, в тому числі відомості про нарахування страхових внесків.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 № 1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, а саме підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об`єднання громадян тощо, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, а також підприємства, установи, організації, військові частини та органи, які виплачують заробітну плату (винагороду), грошове забезпечення, допомогу, надбавку або компенсацію.
Згідно п. 3 розділу 4 Положення № 10-1 відомості до Реєстру застрахованих осіб, зміни, уточнення до них вносяться в електронній формі в автоматичному режимі на підставі: звітності, що подається страхувальниками до Пенсійного фонду України, відомостей центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Разом з тим відповідач зазначає, що відповідно до п. 4 розділу 4 Положення № 10-1 у разі припинення страхувальника зміни та уточнення до відомостей Реєстру застрахованих осіб вносяться на підставі відомостей, поданих правонаступником.
Відповідач звертає увагу, що Барське комунальне підприємство теплових мереж “Бартеплокомуненерго” на якому працював позивач, не припинило свою підприємницьку діяльність, оскільки перебуває в стадії банкруцтва.
Крім того, згідно з постановою Господарського суду Вінницької області від 22.02.2017 по справі № 902/318/16 Барське комунальне підприємство теплових мереж "Бартеплокомуненерго" визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру та призначено ліквідатором боржника арбітражного керуючого ОСОБА_2 .
Також відповідач зазначає, що Ухвалою Господарського суду Вінницької області від 26.08.2020 по справі № 902/318/16 ліквідаційну процедуру продовжено до 16.02.2021.
З огляду на викладене відповідач просить врахувати, що позивач має право звернутися до арбітражного керуючого Барського комунального підприємства теплових мереж "Бартеплокомуненерго" Белінської Н.О. про внесення змін до відомостей реєстру застрахованих осіб за період з грудня 2000 по грудень 2004 в частині виправлення помилки у ідентифікаційному номері.
Крім того відповідач зазначив, що згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Барське комунальне підприємство теплових мереж “Бартеплокомуненерго” не ліквідовано як юридичну особу.
Дата прийняття рішення обумовлена перебуванням судді у справі в період із 21.09.2020 по 08.10.2020 на лікарняному.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, оцінивши надані сторонами докази, суд встановив наступне.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах з 12.12.2019, що підтверджується довідкою від 10.08.2020 № 1179/02-02-18 (а.с.10).
Позивач у період з 20.12.2000 по 19.04.2013 працював в Барському державному комунальному підприємстві теплових мереж “Бартепломережа” на посадах слюсаря ремонтника четвертого розряду, газорізальник п`ятого розряду, що підтверджується трудовою книжкою НОМЕР_1 та архівними довідками (а.с.12-20).
26.05.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою, у якій просив провести перевірку особового рахунку, оскільки згідно реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування внесено неправильний ідентифікаційний номер (а.с.6).
Листом відповідача від 04.08.2020 № 0200-0202-8/35490 позивача повідомлено, що у разі припинення страхувальника, зміни чи уточнення до відомостей Реєстру застрахованих осіб вносяться на підставі відомостей, поданих правонаступником.
Також повідомлено, що при припиненні або знятті з обліку у фіскальних органах страхувальника без визначення правонаступника зміни та уточнення до відомостей Реєстру застрахованих осіб вносяться територіальними органами Пенсійного фонду на підставі наказу, що прийнятий відповідно до рішення суду, що набрало законної сили (а.с.8-9).
З метою внесення змін до відомостей Реєстру застрахованих осіб позивач звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування визначені Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон від 09.07.2003 № 1058-IV).
Відповідно до ст. 1 Закону від 09.07.2003 № 1058-IV застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування; страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески; страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
У відповідності до п. 4, 5 ч. 1 ст. 16 Закону від 09.07.2003 № 1058-IV застрахована особа має право отримувати безоплатно відомості, внесені до її персональної облікової картки з системи персоніфікованого обліку та Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, у тому числі інформацію, що відображає обсяг пенсійних коштів на її накопичувальному пенсійному рахунку в Накопичувальному фонді або індивідуальному пенсійному рахунку в недержавному пенсійному фонді - суб`єкті другого рівня системи пенсійного забезпечення, якщо застрахована особа обрала такий недержавний пенсійний фонд, та стан здійснення пенсійних виплат за формою, встановленою правлінням Пенсійного фонду, та в порядку, визначеному цим Законом; вертатися із заявою до територіального органу Пенсійного фонду про уточнення відомостей, внесених до персональної облікової картки в системі персоніфікованого обліку та Державному реєстрі загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Згідно ч. 2 ст.21 Закону від 09.07.2003 № 1058-IV на кожну застраховану особу відкривається персональна електронна облікова картка, якій присвоюється унікальний номер електронної облікової картки. Унікальний номер електронної облікової картки формується автоматично шляхом додавання одиниці до останнього наявного унікального номера електронної облікової картки. Порядок та строки впровадження унікальних номерів електронних облікових карток застрахованих осіб, порядок ведення персональних електронних облікових карток визначаються Пенсійним фондом.
Відповідно до ч. 1, 2, 4 ст. 24 Закону від 09.07.2003 № 1058-IV, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 у період з 20.12.2000 по 19.04.2013 працював в Барському державному комунальному підприємстві теплових мереж “Бартепломережа” на посадах слюсаря ремонтника четвертого розряду, газорізальник п`ятого розряду, що підтверджується трудовою книжкою НОМЕР_1 та архівними довідками (а.с.12-20).
Відповідно до свідоцтва про загальнообов`язкове державне соціальне страхування від 29.08.2002 виданого позивачу Пенсійним фондом України вказано помилковий номер картки платника податків, а саме № 2425904818 замість правильного № 2325904818.
Пунктом 2, 3 ч. 1 ст. 14-1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 № 2464-VI (далі – Закон від 08.07.2010 № 2464-VI) визначено, що Пенсійний фонд та його територіальні органи зобов`язані забезпечувати своєчасне внесення відомостей до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру та здійснювати контроль за достовірністю відомостей, поданих до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру.
Відповідно до ст. 16 Закону від 08.07.2010 № 2464-VI Державний реєстр створюється для забезпечення: ведення обліку платників і застрахованих осіб у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування та їх ідентифікації; накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про сплату платниками єдиного внеску та про набуття застрахованими особами права на отримання страхових виплат за окремими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування; нарахування та обліку виплат за окремими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Державний реєстр складається з реєстру страхувальників і реєстру застрахованих осіб.
Ведення реєстру страхувальників Державного реєстру здійснюється на підставі положення, що затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Ведення реєстру застрахованих осіб Державного реєстру здійснюється на підставі положення, що затверджується Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Відповідно до п. 3, 4 розділу 4 Положення № 10-1 відомості до Реєстру застрахованих осіб, зміни, уточнення до них вносяться в електронній формі в автоматичному режимі на підставі: звітності, що подається страхувальниками до Пенсійного фонду України, відомостей центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
У разі припинення страхувальника зміни та уточнення до відомостей Реєстру застрахованих осіб вносяться на підставі відомостей, поданих правонаступником.
У разі припинення або зняття з обліку у фіскальних органах страхувальника без визначення правонаступника зміни та уточнення до відомостей Реєстру застрахованих осіб вносяться відповідно до рішення суду, що набрало законної сили.
Внесення змін до відомостей про застраховану особу в Реєстрі застрахованих осіб відповідно до рішення суду, що набрало законної сили, здійснюється територіальними органами Пенсійного фонду України на підставі наказу керівника відповідного органу у десятиденний строк після надходження (надання особою) рішення суду.
Як встановлено судом, постановою Господарського суду Вінницької області від 22.02.2017 по справі № 902/318/16 Барське комунальне підприємство теплових мереж "Бартеплокомуненерго" (яке є правонаступником Барського державного комунального підприємства теплових мереж “Бартепломережа”) визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру та призначено ліквідатором боржника арбітражного керуючого ОСОБА_2 .
Ухвалою Господарського суду Вінницької області від 26.08.2020 по справі № 902/318/16 ліквідаційну процедуру продовжено до 16.02.2021.
Крім того суд зазначає, що Барське комунальне підприємство теплових мереж “Бартеплокомуненерго” (код ЄДРПОУ 05538980), згідно інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань у розділі "Дані про перебування юридичної особи у процесі припинення" – в стані припинення, 18.04.2019, № 11471410026000236, внесення судового рішення про визнання юридичної особи банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури. Підстава - судове рішення про визнання юридичної особи банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури від 22.02.2017 № 902/318/16 Господарський суд Вінницької області. Дата набрання чинності 22.02.2017.
Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників; юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що до моменту виключення з Єдиного державного реєстру, навіть на етапі ліквідації, підприємство може ініціювати внесення змін до відомостей реєстру застрахованих осіб в частині виправлення помилки у ідентифікаційному номері.
Тому, беручи до уваги те, що Барське комунальне підприємство теплових мереж “Бартеплокомуненерго” не припинено, відсутні визначені п. 4 розділу 4 Положення № 10-1, підстави внесення змін до відомостей про застраховану особу в реєстрі застрахованих осіб на підставі рішення суду.
Перевіривши обґрунтованість доводів сторін та оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, про відсутність підстав для покладення на відповідача у судовому порядку обов`язку вносити зміни до відомостей реєстру застрахованих осіб в частині виправлення помилки у ідентифікаційному номері позивача, а саме замість № 2425904818 внести вірний № 2325904818. До моменту ліквідації Барського комунального підприємства теплових мереж “Бартеплокомуненерго” та припинення його як юридичної особи, позивач вправі звернутися до ліквідатора вказаного підприємства з метою ініціювання виправлення помилки у його ідентифікаційному номері. І лише у разі припинення комунального підприємства як юридичної особи, вказане питання вирішується у судовому порядку у спосіб зобов`язання органу Пенсійного фонду України внести відповідні зміни.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог повністю.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зазначає, що у зв`язку із відмовою у задоволенні позовних вимог, сплачена позивачем при зверненні до суду сума судового збору відшкодуванню не підлягає.
Керуючись ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ
У задоволенні вимог адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 );
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21036, код ЄДРПОУ 13322403).
Суддя Богоніс Михайло Богданович