
Придніпровський районний суд м.Черкаси
Справа № 711/7049/20
Номер провадження 1-кс/711/2371/20
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 жовтня 2020 року м.Черкаси
Слідчий суддя Придніпровського районного суду м. Черкаси Позарецька С.М.,
при секретарі - Осадчій А.Ю.,
з участю: прокурора - Грекова А.І.,
слідчого Ніколенко Л.П.,
захисника - адвоката Горобець С.О.,
підозрюваної - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Черкаси клопотання старшого слідчого в ОВС відділу розслідування злочинів загально кримінальної спрямованості слідчого управління Головного управління Національної поліції в Черкаській області Ніколенко Л.П., погоджене прокурором відділу Черкаської обласної прокуратури Яшник Б.С., внесеного в кримінальному провадженні №12020250000000186, від 05.06.2020 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст.191, ч. 2 ст. 366, ч. 2 ст. 367 КК України, стосовно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Плескачівка, Смілянського району Черкаської області, українки, громадянки України, працює начальником відділу бухгалтерського обліку та контролю - головним бухгалтером Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Смілянської міської ради; раніше не судимої, зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , підозрюваної у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, про застосування запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання, -
ВСТАНОВИВ:
У провадженні СУ ГУ Національної поліції в Черкаській області перебувають матеріали кримінального провадження №12020250000000186, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 05.06.2020, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 2 ст. 366, ч. 2 ст. 367 КК України.
Як зазначено у клопотанні, досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_1 , будучи згідно з розпорядженням Виконавчого комітету Смілянської міської ради №116-к від 29.06.2006 призначеною на посаду начальника відділу бухгалтерського обліку та контролю - головного бухгалтера Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Смілянської міської ради Черкаської області, безпосередньо здійснюючи поточне управління (керівництво) зазначеним відділом, в період часу з 31.07.2018 до 19.09.2018, більш точний час в ході досудового розслідування встановити виявилося неможливим, допустила службову недбалість, яка спричинила тяжкі наслідки охоронюваним законом інтересам територіальної громади м. Сміла Черкаської області в особі Смілянської міської ради Черкаської області за наступних обставин:
так, Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Смілянської міської ради Черкаської області (код 25673697) зареєстроване за адресою: Черкаська обл. м. Сміла,вул. Севастопольська, 58 (далі по тексту - Управління), у зазначений вище період часу діяло на підставі Положення про управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Смілянської міської ради, затвердженого рішенням Виконавчого комітету Смілянської міської ради від 30.03.2017 №41-26/VІІ.
Відповідно до пункту 1.1. зазначеного Положення Управління створене з метою здійснення виконавчих функцій і повноважень органів місцевого самоврядування в частині управління комунальними підприємствами, які надають житлово-комунальні послуги, контролю за станом благоустрою в місті Сміла, виконанням «Правил благоустрою території населеного пункту», «Правил утримання жилих будинків та прибудинкових території» та правового захисту інтересів органів місцевого самоврядування в межах, які визначені цим Положенням та рішеннями сесії Смілянської міської ради, її виконавчого комітету.
Головна мета роботи Управління - забезпечення всебічного розвитку житлово-комунального господарства міста, досягнення високих показників його виробничої та експлуатаційної діяльності, зростання продуктивності праці та задоволення потреб населення міста (п.1.2. Положення №41-26/VІІ).
Засновником Управління, у відповідності до пункту 1.3 Положення №41-26/VІІ, є Смілянська міська рада Черкаської області. Управління є підзвітним та підконтрольним Смілянській міській раді та її виконавчому комітету.
Управління є юридичною особою з моменту державної реєстрації, має самостійний баланс, розрахунковий та інші рахунки відкриті у органах Державної казначейської служби України, печатку з власною назвою, штампи та інші реквізити. За юридичним статусом Управління є бюджетною організацією, самостійно веде бухгалтерський та статистичний облік відповідно до чинного законодавства (пункт 1.4 Положення №41-26/VІІ ).
Права Управління визначені розділом 3 Положення №41-26/VІІ. Так, Управління, в межах наданих повноважень має право: 3.1. Одержувати від фізичних та юридичних осіб відомості та необхідні документи для виконання функцій Управління. 3.2. Здійснювати контроль за дотриманням підприємствами, установами та організаціями, а також громадянами вимог законодавства та нормативних актів з питань віднесених до компетенції Управління. 3.3. Залучати в установленому порядку, у т.ч. і на договірній основі, для розробки комплексних проектів, планів і вирішення окремих господарських проблем науково-дослідні, технологічні, проектно-дослідні, проектно-конструкторські та інші організації. 3.4. Приймати працівників за трудовими угодами згідно чинного законодавства для забезпечення виконання завдань, покладених на Управління. 3.5. Брати участь в роботі сесії Смілянської міської ради, засідань її виконавчого комітету. 3.6. Скликати наради, проводити семінари з питань, що належать до його компетенції. 3.7. Виступати замовником при проведенні робіт у соціально-економічній сфері, сфері благоустрою. 3.8. Використовувати кошти, що надходять Управлінню від юридичних осіб, установ, організацій і населення за призначенням і розподіляти їх між суб`єктами господарювання згідно виконаних обсягів робіт та наданих послуг. 3.9. Здійснювати в межах своєї компетенції контроль за дотриманням законодавства в сфері благоустрою міста. 3.10. Замовляти проектно-кошторисну документацію на проведення робіт з благоустрою міста. 3.11. Отримувати кошти від оренди нерухомого та іншого індивідуально визначеного майна, яке перебуває на балансі управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Смілянської міської ради.
Відповідно до п.6.5 Положення №41-26/VІІ, джерелами коштів Управління є зокрема: п.п.6.5.1.Фінансування за рахунок коштів загального фонду місцевого бюджету: утримання апарату Управління, капітальний ремонт, реконструкцію та поточне утримання об`єктів благоустрою міста.
До складу Управління, відповідно п.п. 4.2.2. Положення №41-26/VІІ, зокрема, належить Відділ бухгалтерського обліку та контролю.
Відповідно до п. 1 Положення про Відділ бухгалтерського обліку та контролю -Управління (далі по тексту - Положення), це положення визначає завдання та функціональні обов`язки Відділу бухгалтерського обліку та контролю Управління (далі - бухгалтерська служба), повноваження її керівника - головного бухгалтера та вимоги до його професійно-кваліфікаційного рівня.
Пунктом 3 Положення встановлено, що бухгалтерська служба у своїй діяльності керується Конституцією ( 254к/96-ВР ) та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Мінфіну, іншими нормативно-правовими актами, що регламентують бюджетні відносини і фінансово-господарську діяльність бюджетної установи, наказами керівника Управління, а також Положенням.
Відповідно до п. 5 Положення, основними завданнями Відділу бухгалтерського обліку є:
1)ведення бухгалтерського обліку фінансово-господарської діяльності бюджетної установи та складення звітності;
2)відображення у документах достовірної та у повному обсязі інформації про господарські операції і результати діяльності, необхідної для оперативного управління бюджетними призначеннями (асигнуваннями) та фінансовими і матеріальними (нематеріальними) ресурсами;
3)забезпечення дотримання бюджетного законодавства при взятті бюджетних зобов`язань, своєчасного подання на реєстрацію таких зобов`язань, здійснення платежів відповідно до взятих бюджетних зобов`язань, достовірного та у повному обсязі відображення операцій у бухгалтерському обліку та звітності;
4)забезпечення контролю за наявністю і рухом майна, використанням фінансових і матеріальних (нематеріальних) ресурсів відповідно до затверджених нормативів і кошторисів;
5)запобігання виникненню негативних явищ у фінансово-господарській діяльності, виявлення і мобілізація внутрішньогосподарських резервів.
Відділ бухгалтерського обліку та контролю відповідно до покладених на нього завдань (п. 6 Положення):
1)веде бухгалтерський облік відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку в державному секторі, а також інших нормативно-правових актів щодо ведення бухгалтерського обліку, в тому числі з використанням уніфікованої автоматизованої системи бухгалтерського обліку та звітності;
2)складає на підставі даних бухгалтерського обліку фінансову та бюджетну звітність, а також державну статистичну, зведену та іншу звітність (декларації) в порядку, встановленому законодавством;
3)здійснює поточний контроль за:
дотриманням бюджетного законодавства при взятті бюджетних зобов`язань, їх реєстрації в органах Державної казначейської служби та здійсненням платежів відповідно до взятих бюджетних зобов`язань;
правильністю зарахування та використання власних надходжень бюджетної установи;
веденням бухгалтерського обліку, складанням фінансової та бюджетної звітності, дотриманням бюджетного законодавства та національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку в державному секторі, а також інших нормативно-правових актів щодо ведення бухгалтерського обліку бухгалтерськими службами бюджетних установ, які підпорядковані бюджетній установі;
4)своєчасно подає звітність;
5)своєчасно та у повному обсязі перераховує податки і збори (обов`язкові платежі) до відповідних бюджетів;
6)забезпечує дотримання вимог нормативно-правових актів щодо:
використання фінансових, матеріальних (нематеріальних) та інформаційних ресурсів під час прийняття та оформлення документів щодо проведення господарських операцій;
інвентаризації необоротних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових документів, розрахунків та інших статей балансу;
7)проводить аналіз даних бухгалтерського обліку та звітності, у тому числі зведеної щодо причин зростання дебіторської та кредиторської заборгованості, розробляє та здійснює заходи щодо стягнення дебіторської та погашення кредиторської заборгованості, організовує та проводить роботу з її списання відповідно до законодавства;
8)забезпечує:
дотримання порядку проведення розрахунків за товари, робота та послуги, що закуповуються за бюджетні кошти;
достовірність та правильність оформлення інформації, включеної до реєстрів бюджетних зобов`язань та бюджетних фінансових зобов`язань;
повноту та достовірність даних підтвердних документів, які формуються та подаються в процесі казначейського обслуговування;
зберігання, оформлення та передачу до архіву оброблених первинних документів та облікових регістрів, які є підставою для відображення у бухгалтерському обліку операцій та складання звітності, а також звітності;
користувачів у повному обсязі правдивою та неупередженою інформацією про фінансовий стан бюджетної установи, результати її діяльності та рух бюджетних коштів;
відповідні структурні підрозділи бюджетної установи даними бухгалтерського обліку та звітності для прийняття обґрунтованих управлінських рішень, складення економічно обґрунтованих калькуляцій собівартості послуг, що можуть надаватися за плату відповідно до законодавства, визначення можливих ризиків фінансово-господарської діяльності;
9)бере участь у роботі з оформлення матеріалів щодо нестачі, крадіжки грошових коштів та майна, псування активів;
10)розробляє та забезпечує здійснення заходів щодо дотримання та підвищення рівня фінансово-бюджетної дисципліни працівників установи;
11)здійснює заходи щодо усунення порушень і недоліків, виявлених під час контрольних заходів, проведених державними органами, що уповноважені здійснювати контроль за дотриманням вимог бюджетного законодавства.
8. Відділ бухгалтерського обліку та контролю Управління має право:
1) представляти Управління в установленому порядку з питань, що відносяться до компетенції Відділу бухгалтерського обліку та контролю Управляння, в органах деревної влади, органах місцевого самоврядування, фондах загальнообов`язкового державного соціального страхування, підприємствах, установах та організаціях незалежно від форми власності;
2) встановлювати обґрунтовані вимоги до порядку оформлення і подання до бухгалтерської служби структурними підрозділами Управління ЖКГ первинних документів для їх відображення у бухгалтерському обліку, а також здійснювати контроль за їх дотриманням;
3) одержувати від структурних підрозділів управління, необхідні відомості,довідки та інші матеріали, а також пояснення до них;
4) вносити керівникові Управління пропозиції щодо удосконалення порядку ведення бухгалтерського обліку, складання звітності, здійснення поточного контролю, провадження фінансово-господарської діяльності.
Пункт 9 Положення встановлює, що керівником бухгалтерської служби є головний бухгалтер.
Відповідно до п.13 Положення, головний бухгалтер:
1) організовує роботу з ведення бухгалтерського обліку та забезпечує виконання завдань, покладених на відділ бухгалтерського обліку та контролю Управління;
2) здійснює керівництво діяльністю Відділу бухгалтерського обліку та контролю, забезпечує раціональний та ефективний розподіл посадових обов`язків між її працівниками з урахуванням вимог щодо забезпечення захисту інформації та запобігання зловживанням під час ведення бухгалтерського обліку;
3) погоджує проекти договорів (контрактів), у тому числі про повну індивідуальну відповідальність, забезпечуючи дотримання вимог законодавства щодо використання бюджетних коштів та збереження майна;
4) здійснює у межах своїх повноважень заходи щодо відшкодування винними особами збитків від нестач, розтрат, крадіжок;
5) погоджує кандидатури працівників Управління, яким надається право складати та підписувати первинні документи щодо проведення господарських операцій, пов`язаних з відпуском (витрачанням) грошових коштів, документів, товарно-матеріальних цінностей, нематеріальних активів та іншого майна;
7) подає керівникові Управління пропозиції щодо:
визначення облікової політики, зміни обраної політики з урахуванням особливостей діяльності Управління і технології оброблення облікових даних, у тому числі системи та форм внутрішньогосподарського (управлінського) обліку та правил документообігу, додаткової системи рахунків і регістрів аналітичного обліку, звітності та контролю за господарськими операціями;
визначення оптимальної структури бухгалтерської служби та чисельності її працівників;
призначення на посаду та звільнення з посади працівників Відділу бухгалтерського обліку та контролю Управління;
вибору та впровадження уніфікованої автоматизованої системи бухгалтерського обліку та звітності з урахуванням особливостей діяльності Управління;
створення умов для належного збереження майна, цільового та ефективного фінансових, матеріальних (нематеріальних), інформаційних та трудових ресурсів;
визначення джерел погашення кредиторської заборгованості;
притягнення до відповідальності працівників бухгалтерської служби, у тому числі працівників Управління, за результатами контрольних заходів, проведених державними органами, що уповноважені здійснювати контроль за дотриманням вимог бюджетного законодавства;
удосконалення порядку здійснення поточного контролю;
організації навчання працівників відділу бухгалтерського обліку та контролю управління, з метою підвищення їх професійно-кваліфікаційного рівня;
забезпечення відділу бухгалтерського обліку та контролю нормативно-правовими актами, довідковими та інформаційними матеріалами щодо ведення бухгалтерського обліку та складання звітності;
8) підписує звітність та документи, які є підставою для:
перерахування податків і зборів (обов`язкових платежів);
проведення розрахунків відповідно до укладених договорів;
приймання і видача грошових коштів;
оприбуткування та списання рухомого та нерухомого майна;
проведення інших господарських операцій;
9)відмовляє у прийнятті до обліку документів, підготовлених з порушенням встановлених вимог, а також документів щодо господарських операцій, що проводяться з порушенням законодавства, та інформує керівника установи про встановлені факти порушення бюджетного законодавства;
10)здійснює контроль за:
відображенням у бухгалтерському обліку всіх господарських операцій, що проводяться бюджетною установою;
складенням звітності;
цільовим та ефективним використанням фінансових, матеріальних (нематеріальних), інформаційних та трудових ресурсів, збереженням майна;
дотриманням вимог законодавства щодо списання (передачі) рухомого та нерухомого майна бюджетної установи;
правильністю проведення розрахунків при здійсненні оплати товарів, робіт та послуг, відповідністю перерахованих коштів обсягам виконаних робіт, придбаних товарів чи наданих послуг згідно з умовами укладених договорів, у тому числі договорів оренди;
відповідністю взятих бюджетних зобов`язань відповідним бюджетним асигнуванням, та відповідністю платежів взятим бюджетним зобов`язанням та бюджетним асигнуванням;
станом погашення та списання відповідно до законодавства дебіторської заборгованості бюджетної установи;
додержанням вимог законодавства під час здійснення попередньої оплати товарів, робіт та послуг у разі їх закупівлі за бюджетні кошти;
оформленням матеріалів щодо нестачі, крадіжки грошових коштів та майна, псування активів;
розробленням та здійсненням заходів щодо дотримання та підвищення рівня фінансово-бюджетної дисципліни працівників бухгалтерської служби;
усуненням порушень і недоліків, виявлених під час контрольних заходів, проведених державними органами, що уповноважені здійснювати контроль за дотриманням вимог бюджетного законодавства;
11)погоджує документи, пов`язані з витрачанням фонду заробітної плати, встановленням посадових окладів і надбавок працівникам;
12)виконує інші обов`язки, передбачені законодавством.
У відповідності до п. 20 Положення, головний бухгалтер у разі невиконання або неналежного виконання покладених на нього повноважень несе відповідальність згідно із законами.
Тобто, згідно з пунктом 3 ст. 18 КК України, ОСОБА_1 є службовою особою, так як обіймає в Управлінні посаду, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій.
Так, в період вчинення кримінального правопорушення правові та організаційні взаємовідносини між розпорядниками бюджетних коштів, одержувачами бюджетних коштів, платниками податків у процесі виконання місцевих бюджетів та проведення розрахунків через органи Державної казначейської служби України, визначалися відповідно до Бюджетного кодексу України, Податкового кодексу України, Законів України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», «Про місцеве самоврядування в Україні», Типове положення про бухгалтерську службу бюджетної установ, затверджене постановою КМУ від 26.01.2011 за №59, Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 за №88, Порядком казначейського обслуговування місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 23.08.2012 за №938, Порядком казначейського обслуговування державного бюджету за витратами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.12.2012 за №1407, Порядком реєстрації та обліку бюджетних зобов`язань розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів в органах Державної казначейської служби України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02.03.2012 за №309, Інструкцією про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженою постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 за № 22 та іншими нормативно-правовими актами.
У відповідності до ч. 2 ст. 78 Бюджетного кодексу України, казначейське обслуговування місцевих бюджетів здійснюється органами Державної казначейської служби України відповідно до статті 43 цього Кодексу. Частина 6 цієї статті встановлює, що виконання місцевих бюджетів за видатками та кредитуванням здійснюється відповідно до статей 46-51 цього Кодексу.
Органи Державної казначейської служби України здійснюють операції щодо виконання платіжних доручень розпорядників бюджетних коштів, оформлених відповідно до вимог законодавства, на підставі підтверджуючих документів відповідно до взятих бюджетних зобов`язань та наявних бюджетних асигнувань за видатками місцевих бюджетів (протягом п`яти операційних днів з дати надання доручення на здійснення платежу за умови виконання доходів зведеного бюджету України).
В свою чергу, ч. 1 статті 49 Бюджетного кодексу України встановлює, що розпорядник бюджетних коштів після отримання товарів, робіт і послуг відповідно до умов взятого бюджетного зобов`язання приймає рішення про їх оплату та надає доручення на здійснення платежу органу Державної казначейської служби України, якщо інше не передбачено бюджетним законодавством, визначеним пунктом 5 частини першої статті 4 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 4 ст. 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», підприємство, що становить суспільний інтерес, зобов`язане утворити бухгалтерську службу на чолі з головним бухгалтером, до складу якої входять не менше двох осіб. Завдання та функціональні обов`язки бухгалтерських служб, повноваження керівника бухгалтерської служби у бюджетних установах визначаються Кабінетом Міністрів України.
Частина 1 статті 9 зазначеного Закону встановлює, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
Так, положення «Про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку», затверджене наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 за №88 визначає, що первинні документи - це документи, створені у письмовій або електронній формі, які містять відомості про господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації (власника) на їх проведення. В свою чергу, г осподарські операції - це факти підприємницької та іншої діяльності, що впливають на стан майна, капіталу, зобов`язань і фінансових результатів (п.2.1.).
Пункт 2.2 зазначеного Положення встановлює, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи.
Відповідно до п. 2.15, первинні документи підлягають обов`язковій перевірці (в межах компетенції) працівниками, які ведуть бухгалтерський облік, за формою і змістом, тобто перевіряється наявність у документі обов`язкових реквізитів та відповідність господарської операції чинному законодавству у сфері бухгалтерського обліку, логічна ув`язка окремих показників.
Пунктом 2.16 передбачено, що у разі виявлення невідповідності первинного документа вимогам законодавства у сфері бухгалтерського обліку такі документи, з письмовим обґрунтуванням, передаються керівнику підприємства, установи. До окремого письмового рішення керівника такі документи не приймаються до виконання.
Порядком казначейського обслуговування місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 23.08.2012 за №938 (далі по тексту - Порядок №938), визначено наступне:
10.1. Органи Казначейства здійснюють платежі на підставі платіжних доручень розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів у разі наявності в обліку відповідного бюджетного зобов`язання та бюджетного фінансового зобов`язання у межах залишків бюджетних коштів на рахунках розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів, за відповідними кодами економічної класифікації видатків та класифікації кредитування.
Підтвердні документи (договори, звіт про результати проведення процедури закупівлі тощо) надаються у разі потреби здійснення авансування, поетапної оплати зареєстрованих бюджетних фінансових зобов`язань тощо.
У разі проведення розрахунків на умовах авансування розпорядники бюджетних коштів та одержувачі бюджетних коштів протягом трьох робочих днів після завершення терміну поставки товарів, виконання робіт, надання послуг, визначеного договірними зобов`язаннями відповідно до законодавства, подають до органів Казначейства документи, що підтверджують отримання таких товарів, робіт та послуг.
10.3. Платіжні доручення подаються до органів Казначейства в кількості примірників, необхідних для всіх учасників безготівкових розрахунків. Форма, обов`язкові реквізити, строк дії платіжних доручень та вимоги до заповнення розрахункових документів на паперових носіях визначено Інструкцією про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженою постановою Правління Національного банку України від 21 січня 2004 року № 22 (далі по тексту - Інструкція).
У платіжному дорученні повинні бути заповнені всі реквізити, передбачені його формою. Реквізит «Призначення платежу» платіжного доручення заповнюється з урахуванням вимог нормативно-правових актів та повинен містити повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування бюджетних коштів отримувачу.
За правильність оформлення та достовірність інформації, наведеної у платіжному дорученні, відповідає розпорядник бюджетних коштів (одержувач бюджетних коштів).
10.9. Органи Казначейства не несуть відповідальності за недостовірність підтвердних документів та їх зміст, на підставі яких були складені розрахункові документи, оформлені розпорядниками бюджетних коштів та одержувачами бюджетних коштів, а також за повноту і своєчасність сплати ними податків, зборів та єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до п. 3.7.Інструкції, реквізит "Призначення платежу" платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України.
Платник відповідає за дані, що зазначені в реквізиті платіжного доручення "Призначення платежу". Банк перевіряє заповнення цього реквізиту на відповідність вимогам, викладеним у цій главі, лише за зовнішніми ознаками.
Так, 31.07.2018 між Управлінням, в особі виконувача обов`язків начальника управління ОСОБА_2 (Замовник) та ТОВ «ЛИМОЖБУД», в особі директора ОСОБА_3 (Підрядник), укладено договір № 4-7461-3Ф (далі по тексту - Договір), відповідно до пункту 1.1. якого Підрядник зобов`язується на власний ризик, своїми силами, засобами та матеріальними ресурсами надати послуги з поточного (середнього) ремонту вулично-дорожньої мережі вул. Мазура в м. Сміла, Черкаської області, класифікатор ДК 021:2015: 45230000-8 - Будівництво трубопроводів, ліній зв`язку та електропередач, шосе, доріг, аеродромів і залізничних доріг; вирівнювання поверхонь) (надалі - Об`єкт), здати їх в порядку і строк, встановлений цим Договором, а Замовник зобов`язується прийняти та оплатити надані послуги.
Пунктом 3.1. встановлено, що договірна ціна визначається на основі кошторисної документації і становить: 2 890 900,00 грн. з ПДВ.
Договірна ціна не уточнюється та не змінюється, окрім випадків: змінюється в бік зменшення ціни на матеріали та послуги передбачені цим Договором, що підтверджується документально; може бути зменшена за взаємною згодою сторін.
Відповідно до п. 4.1. Договору, фінансування послуг проводиться на підставі актів виконаних робіт.
Пунктом 4.3. Договору встановлено, що розрахунки між Сторонами здійснюються у національній валюті України, шляхом оплати та перерахуванням безготівкових сум грошових коштів на поточний рахунок Підрядника.
Акти приймання надання послуг по формі КБ-2в та Довідки про вартість виконаних послуг (будівельних робіт) та витрати по формі КБ-3, готує Підрядник в двох екземплярах і подає їх для підписання уповноваженому представнику Замовника до першого числа місяця, наступного за звітним (п. 4.4. Договору).
Договірна ціна на будівництво «Поточний (середній) ремонт вулично-дорожньої мережі вул. Мазура в м. Сміла, Черкаської області», що здійснюється в 2018 році складає 2 890 900,00 грн., в тому числі ПДВ в сумі 481 816,67 гривень, яка була підписана Сторонами.
Оригінал Договору 31.07.2018 було надано до Відділу бухгалтерського обліку та контролю Управління, де головним спеціалістом відділу ОСОБА_4 , відповідно вимог Бюджетного кодексу України та Порядку №938, на підставі умов зазначеного договору, був складений Реєстр бюджетних зобов`язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів, який був перевірений та підписаний головним бухгалтером ОСОБА_1 та зареєстрований в Смілянському управлінні Державної казначейської служби України Черкаської області 01.08.2018 за №107.
Крім цього, 31.07.2018, відповідно умов п. 4.7. Договору, ТОВ «ЛИМОЖБУД» подано до Управління рахунок-фактуру №СФ-0000002 від 31.07.2018 на проведення попередньої оплати за Договором в розмірі 30% в сумі 867 270,00 грн. (без ПДВ), на підставі якого головним спеціалістом відділу ОСОБА_4 , був складений Реєстр бюджетних фінансових зобов`язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів, який був перевірений та підписаний головним бухгалтером ОСОБА_1 та зареєстрований в Смілянському управлінні Державної казначейської служби України Черкаської області 01.08.2018 за №143.
Незважаючи на те, що відповідно до п.3.1 Договору, договірна ціна визначається в сумі 2 890 900,00 гривень з ПДВ, а рахунок-фактура №СФ-0000002 від 31.07.2018 на проведення попередньої оплати за Договором в сумі 867 270,00 грн. ТОВ «ЛИМОЖБУД» був пред`явлений до оплати без урахування ПДВ, що суперечить вимогам положення «Про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку» та Порядку №938, головним спеціалістом відділу бухгалтерського обліку та контролю Управління ОСОБА_4 було підготовлене та роздруковане платіжне доручення №21 від 03.08.2018, відповідно реквізитів якого було зазначено, що Управління перераховує ТОВ «ЛИМОЖБУД» 867 270,00 грн. з призначенням платежу: «попередня оплата 30% за поточ. серед. рем вул. Мазура, зг. рах. №СФ-2 від 31.07.18, дог.№4-7461-ЗФ від 31.07.18; Без ПДВ» та подала зазначене платіжне доручення головному бухгалтеру ОСОБА_1 для перевірки та підпису.
В свою чергу, ОСОБА_1 , на яку, відповідно до Положення, як на головного бухгалтера покладено обов`язок забезпечувати дотримання вимог законодавства щодо використання бюджетних коштів, здійснювати контроль за: відображенням у бухгалтерському обліку всіх господарських операцій, що проводяться бюджетною установою; правильністю проведення розрахунків при здійсненні оплати товарів, робіт та послуг, відповідністю перерахованих коштів обсягам виконаних робіт, придбаних товарів чи наданих послуг згідно з умовами укладених договорів; відповідністю взятих бюджетних зобов`язань відповідним бюджетним асигнуванням, та відповідністю платежів взятим бюджетним зобов`язанням та бюджетним асигнуванням; станом погашення та списання відповідно до законодавства дебіторської заборгованості бюджетної установи; додержанням вимог законодавства під час здійснення попередньої оплати товарів, робіт та послуг у разі їх закупівлі за бюджетні кошти, неналежно виконуючи службові обов`язки через несумлінне ставлення до них, не перевірила відповідність призначення платежу, зазначеному в платіжному дорученні №21 від 03.08.2018, взятим Установою бюджетним зобов`язанням, визначеним відповідно до умов Договору та Реєстру бюджетних зобов`язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів №107 від 01.08.2018, не вимагала від ТОВ «ЛИМОЖБУД» усунення невідповідності в пред`явленому для оплати рахунку, не відмовила у прийнятті до обліку документу, підготовленого з порушенням встановлених вимог та документу щодо господарських операцій, що проводяться з порушенням законодавства, не проінформувала керівника Управління про встановлений факт порушення бюджетного законодавства, як встановлено в п. 9 Положення, незважаючи на те, що повинна була та мала реальну можливість вжити всіх належних дієвих заходів для забезпечення проведення розрахунку відповідно до умов укладеного Договору. Натомість, 03.08.2018 поставила на зазначеному платіжному дорученні в графі «підписи» свій підпис від імені особи, яка має право другого підпису фінансових документів, тим самим засвідчивши факт, що зазначений документ відповідає вимогам чинного законодавства та взятим Управлінням бюджетним фінансовим зобов`язанням та містить письмове доручення платника органам Казначейства про списання зі свого рахунку зазначеної суми коштів та її перерахування на рахунок отримувача, після чого зазначене платіжне доручення було надано на підпис в.о. начальника Управління Чередніченку С.В.
Так, на підставі платіжного доручення №21 від 03.08.2018, Смілянським управлінням Державної казначейської служби України Черкаської області 06.08.2018 із розрахункового рахунку Управління на розрахунковий рахунок ТОВ «ЛИМОЖБУД» було перераховано кошти в сумі 867 270,00 грн. без ПДВ.
В подальшому, ОСОБА_3 , будучи обізнаним з особливостями відображення проведених будівельних робіт в типових формах КБ-2в та КБ-3, маючи повну та достовірну інформацію про будівельні роботи і матеріально-технічні ресурси, передбачені проектно-кошторисною документацією по зазначеному об`єкту будівництва, з метою заволодіння бюджетними коштами Смілянської міської ради, як директор ТОВ «ЛИМОЖБУД» 03.09.2018 підписав виготовлені від імені даного підприємства Акт приймання виконаних будівельних робіт (форма КБ-2в) за вересень 2018 року №1/4-7461 та Довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати (форма КБ-3) за вересень 2018 року на суму 867 270,00 гривень, в які були внесені недостовірні дані щодо понесення підприємством витрат на сплату ПДВ в розмірі 144 545, 00 грн., хоча достовірно знав, що очолюване ним підприємство є платником єдиного податку за ставкою 5% доходу без реєстрації ПДВ.
Після чого, зазначені документи передано до Управління (Замовник), де 03.09.2018 Акт приймання виконаних будівельних робіт (форма КБ-2в) за вересень 2018 року №1/4-7461 та Довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати (форма КБ-3) за вересень 2018 року підписано від імені Замовника виконувачем обов`язків начальника Управління ОСОБА_2 та подано до Відділу бухгалтерського обліку та контролю Управління для перевірки та зарахування в бухгалтерському обліку Управління коштів, перерахованих ТОВ «ЛИМОЖБУД» в якості авансу, як «освоєних».
Незважаючи на те, що відповідно до платіжного доручення №21 від 03.06.2018 ТОВ «ЛИМОЖБУД» були перераховані кошти в сумі 867 270,00 грн. без ПДВ, Відділом бухгалтерського обліку та контролю Управління зазначені вище Акт та Довідка, подані ТОВ «ЛИМОЖБУД», були прийняті до обробки та відображені в бухгалтерському обліку Управління як підтвердні документи надання послуг за Договором.
Продовжуючи свій злочинний умисел, направлений на заволодіння бюджетними коштами, ОСОБА_3 , як директор ТОВ «ЛИМОЖБУД», 18.09.2018 підписав виготовлені від імені даного підприємства Акт приймання виконаних будівельних робіт (форма КБ-2в) за вересень 2018 року №2/4-7461 та Довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати (форма КБ-3) за вересень 2018 року на суму 2 023 630,00 грн., в які було внесено недостовірні дані щодо понесення підприємством витрат на сплату ПДВ в розмірі 337 272,00 грн., достовірно знаючи, що очолюване ним підприємство є платником єдиного податку за ставкою 5% доходу без реєстрації ПДВ.
Після чого, зазначені документи передано до Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Смілянської міської ради (Замовник), деАкт приймання виконаних будівельних робіт (форма КБ-2в) за вересень 2018 року №2/4-7461 та Довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати (форма КБ-3) за вересень 2018 року 18.09.2018 підписано від імені Замовника виконуючим обов`язки начальника Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Смілянської міської ради ОСОБА_2 та подано до Відділу бухгалтерського обліку та контролю Управління для перевірки, проведення розрахунків та відображення господарської операції в бухгалтерському обліку Управління.
Разом з зазначеними вище Актом та Довідкою, ТОВ «ЛИМОЖБУД» подало до Управління рахунок-фактуру №СФ-0000003 від 18.09.2018 на проведення кінцевих розрахунків за Договором на суму 2 023 630,00 грн. (без ПДВ).
Незважаючи на те, що відповідно до п.3.1 Договору, договірна ціна визначається в сумі 2 890 900,00 грн. з ПДВ і в Акті приймання виконаних будівельних робіт (форма КБ-2в) за вересень 2018 року №2/4-7461 та Довідці про вартість виконаних будівельних робіт та витрати (форма КБ-3) за вересень 2018 року, надані послуги на суму 2 023 630,00 визначені з урахуванням ПДВ, головним спеціалістом Відділу бухгалтерського обліку та контролю Управління ОСОБА_4 , в порушення положення «Про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку» та Порядку №938, на підставі рахунку-фактури №СФ-0000003 від 18.09.2018, було підготовлене та роздруковане платіжне доручення №26 від 19.09.2018, відповідно реквізитів якого було зазначено, що Управління перераховує ТОВ «ЛИМОЖБУД» 2 023 630,00 грн. з призначенням платежу: «за проточ. серед. рем. вул. Мазура; зг. рах. Акт вик роб №2/4-7461 від 18.09.18, дог. №4-7461-ЗФ від 31.07.18; Без ПДВ» та Реєстр бюджетних фінансових зобов`язань розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів, які подала головному бухгалтеру ОСОБА_1 для перевірки та підпису.
В свою чергу, ОСОБА_1 , на яку, відповідно до Положення, як на головного бухгалтера покладено обов`язок забезпечувати дотримання вимог законодавства щодо використання бюджетних коштів, здійснювати контроль за: відображенням у бухгалтерському обліку всіх господарських операцій, що проводяться бюджетною установою; правильністю проведення розрахунків при здійсненні оплати товарів, робіт та послуг, відповідністю перерахованих коштів обсягам виконаних робіт, придбаних товарів чи наданих послуг згідно з умовами укладених договорів; відповідністю взятих бюджетних зобов`язань відповідним бюджетним асигнуванням, та відповідністю платежів взятим бюджетним зобов`язанням та бюджетним асигнуванням; станом погашення та списання відповідно до законодавства дебіторської заборгованості бюджетної установи; неналежно виконуючи службові обов`язків через несумлінне ставлення до них, не перевірила відповідність призначення платежу, зазначеному в платіжному дорученні №26 від 18.09.2018, взятим Установою бюджетним зобов`язань, визначеним відповідно до умов Договору та даним акту приймання виконаних будівельних робіт (форма КБ-2в) за вересень 2018 року №2/4-7461 та довідці про вартість виконаних будівельних робіт та витрати (форма КБ-3) за вересень 2018 року, які відповідно до п. 4.1. Договору, є підставою для фінансування наданих послуг, не відмовила у прийнятті до обліку документу, підготовленого з порушенням встановлених вимог та документу щодо господарських операцій, що проводяться з порушенням законодавства, не інформувала керівника Управління про встановлений факт порушення бюджетного законодавства, як встановлено в п. 9 Положення, незважаючи на те, що повинна була та мала реальну можливість вжити усіх належних дієвих заходів для забезпечення проведення розрахунку відповідно до умов укладеного Договору, натомість 19.09.2018 поставила на зазначеному платіжному дорученні в графі «підписи» свій підпис від імені особи, яка має право другого підпису фінансових документів, тим самим засвідчивши факт, що зазначений документ відповідає вимогам чинного законодавства та взятим Управлінням бюджетним фінансовим зобов`язанням та містить письмове доручення платника органам Казначейства про списання зі свого рахунку зазначеної суми коштів та її перерахування на рахунок отримувача, після чого зазначене платіжне доручення було надане на підпис в.о. начальника Управління Чередніченку С.В.
Так, на підставі платіжного доручення №26 від 19.09.2018, Смілянським управлінням Державної казначейської служби України Черкаської області 20.09.2018 із рахункового рахунку Управління на розрахунковий рахунок ТОВ «ЛИМОЖБУД» було перераховано кошти в сумі 2 023 630,00 грн. без ПДВ.
Як наслідок, в період з 06.08.2018 по 19.09.2018 на підставі наданих Управлінням платіжних доручень, Смілянським управлінням Державної казначейської служби України Черкаської області на розрахунковий рахунок ТОВ «ЛИМОЖБУД» перераховано кошти на загальну суму 2 890 900,00 грн., із яких, відповідно актів приймання виконаних будівельних робіт (форма КБ-2в) за вересень 2018 року №1/4-7461 та №2/4-7461 та довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрати (форма КБ-3) за вересень 2018 року ТОВ «ЛИМОЖБУД» включені витрати по сплаті ПДВ в сумі 481 817,00 гривень.
Відповідно до висновку судово-економічної експертизи №9/35 від 27.07.2020 документально підтверджуються втрати фінансових (матеріальних) активів Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Смілянської міської ради на загальну суму 481 817,00 гривень, які виникли в результаті проведення господарських операцій з ТОВ «ЛИМОЖБУД» за договором №4-7461-ЗФ від 31.07.2018, в результаті безпідставного включення до договірної ціни та актів приймання виконаних робіт (форма КБ-2В) за вересень 2018 року №1/4-7461 та №2/4-7461 податку на додану вартість.
В результаті допущеної ОСОБА_1 , як начальником Відділу - головним бухгалтером Управління, службової недбалості, внаслідок неналежного виконання своїх службових обов`язків через несумлінне ставлення до них, територіальній громаді міста Сміла Черкаської області, в особі Смілянської міської ради Черкаської області було завдано збитків на загальну суму 481 817,00 гривень, що більше ніж у 546 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян на час вчинення кримінального правопорушення.
Таким чином, ініціатор клопотання вказує, що органом досудового розслідування встановлено достатність доказів для підозри ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України - службовій недбалості, тобто неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов`язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом інтересам окремої юридичної особи - Смілянської міської ради.
З урахуванням зібраних в ході досудового розслідування доказів, 30.09.2020 повідомлено про підозру начальнику Відділу бухгалтерського обліку та контролю - головному бухгалтеру Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Смілянської міської ради ОСОБА_1 , у причетності до вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
На думку сторони обвинувачення, обґрунтованість підозри ОСОБА_1 повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами:
- рапортом старшого оперуповноваженого в ОВС УСР в Черкаській області ДСР НП України С. Лук`яненко від 01.06.2020 про виявлене кримінальне правопорушення та додатками до нього;
- документами, вилученими 31.07.2020 під час проведення тимчасового доступу в ТОВ «ЛИМОЖБУД»;
- документами, вилученими 23.07.2020 під час проведення тимчасового доступу в ГУ ДПС у Черкаській області;
- документами, вилученими 21.09.2020 під час проведення тимчасового доступу в Черкаському ГРУ АТ КБ «Приватбанк»;
- актом №05-31/02 від 02.06.2020 ревізії фінансово-господарської діяльності Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Смілянської міської ради за період з 01.01.2016 по 31.12.2019 та додатками до нього;
- документами, вилученими 31.07.2020 під час проведення тимчасового доступу в Управлінні житлово-комунального господарства виконавчого комітету Смілянської міської ради;
- висновком за результатами проведення судово-економічної експертизи №9/35 від 27.07.2020;
- документами, вилученими 24.09.2020 під час проведення тимчасового доступу в Управлінні житлово-комунального господарства виконавчого комітету Смілянської міської ради;
- документами, вилученими 24.09.2020 під час проведення тимчасового доступу в Смілянському управлінні Державної казначейської служби України в Черкаській області;
- показами свідка ОСОБА_5 ;
- показами свідка ОСОБА_6 ;
- показами ОСОБА_2 ;
- показами свідка ОСОБА_7 ;
- показами свідка ОСОБА_4 ,
- показами свідка ОСОБА_8 ;
- іншими матеріалами кримінального провадження.
Таким чином, на даний час, як на думку органу досудового розслідування, ОСОБА_1 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, за яке передбачене покарання у вигляді позбавлення волі на строк від двох до п`яти років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та зі штрафом від двохсот п`ятдесяти до семисот п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або без такого.
У зв`язку з цим, орган досудового розслідування приходить до висновку, що усвідомлюючи ступінь тяжкості кримінального правопорушення, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_1 , а також покарання, передбачене кримінальним законом, остання, після отримання повідомлення про підозру, може умисно ухилятись від виконання покладених на неї процесуальних обов`язків та перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, а тому відносно підозрюваної ОСОБА_1 необхідно обрати запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання, із покладенням на неї відповідних обов`язків, передбачених ст. 194 КПК України.
Крім того, зазначено, що на даний час існують ризики, що підозрювана, маючи широке коло зв`язків, має реальну можливість як самостійно, так і через інших осіб незаконно впливати на свідків, зокрема, користуючись своїм авторитетом в Управлінні житлово-комунального господарства виконавчого комітету Смілянської міської ради, може впливати на свідків із числа своїх підлеглих чи інших працівників Управління, з метою примусу останніх до дачі неправдивих показів або відмови від дачі показів, а також знищити, сховати або спотворити будь-які із речей і документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального, чим перешкоджатиме встановленню істини по справі або перешкоджатиме кримінальному провадженню іншим чином.
Таким чином, як зазначено у клопотанні, органом досудового розслідування, відповідно до п. 4 ч. 1 ст.184 КПК України, встановлено наявність обґрунтованих ризиків передбачених п. 1, 2, 3, 4 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме: переховуватись від органів досудового розслідування та суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на свідків, тим самим перешкоджати кримінальному провадженню; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Проте, орган досудового розслідування враховує міцні соціальні зв`язки підозрюваної, а саме: наявність постійного місця проживання та роботи, тісних родинних зв`язків.
Таким чином, орган досудового розслідування дійшов висновку, що обрання підозрюваній ОСОБА_1 запобіжного заходу у вигляді особистого зобов`язання, з покладанням на неї обов`язків, передбачених ст.194 КПК України, а саме: 1) прибувати до слідчого, прокурора, суду за першим викликом; 2) не відлучатися за межі населеного пункту, в якому вона проживає, без дозволу слідчого, прокурора або суду, залежно від стадії кримінального провадження; 3) повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи; 4) не спілкуватися, без участі слідчого або прокурора, з особами, що набули статусу експерта та свідків у кримінальному провадженні; 5) здати на збереження слідчому свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд за межі України, - буде достатньою мірою гарантувати виконання підозрюваною процесуальних обов`язків.
З огляду на вищевикладене слідча Ніколенко Л.П. просить суд, застосувати щодо підозрюваної ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання, поклавши на підозрювану наступні обов`язки:
1) прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора і суду;
2) не відлучатися за межі населеного пункту, в якому вона проживає, без дозволу слідчого, прокурора або суду, залежно від стадії кримінального провадження;
3) повідомляти слідчого, прокурора чи суд, залежно від стадії кримінального провадження, про зміну свого місця проживання та/чи роботи;
4) не спілкуватися без участі слідчого або прокурора з особами, що набули статусу експерта та свідків у кримінальному провадженні;
5) здати на збереження слідчому свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд за межі України.
30.09.2020 ОСОБА_1 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.367 КК України - службова недбалість, тобто неналежне виконання службовою особою своїх службових обов`язків через несумлінне ставлення до них,що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом інтересам окремої юридичної особи, а саме, - Смілянській міській раді Черкаської області.
На думку ініціатора клопотання, в матеріалах даного кримінального провадження в наявності достатньо обставин, що дають підстави підозрювати ОСОБА_1 у вчиненні вказаного кримінального правопорушення, які підтверджуються зібраними у кримінальному провадженні матеріалами досудового розслідування, а саме: договором №4-7461-3Р про закупівлю товарів, робіт та послуг за кошти місцевого бюджету від 31.07.2018 року та іншими матеріалами на виконання зазначеного договору, відомостями з висновку Управління північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області від 25.06.2020 №26-23-05-12/1-18 «Про результати ревізії фінансової діяльності Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Смілянської міської ради»,відомостями з висновку експерта Черкаського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України від 27.07.2020 №9/35 та іншими.
Ініціатор клопотання вказує, що підозрювана ОСОБА_1 вчинила злочин, який відповідно до ч.4 ст.12 КК України, є нетяжким злочином, за який законом передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від двох до п`яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та зі штрафом від двохсот п`ятдесяти до семисот п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або без такого.
Крім того,відповідно до вимог п.4 ч.1 ст.184 КПК України під час досудового розслідування встановлено наявність ризиків, передбачених у п.2, п.3, п.5 ч.1 ст.177 КПК України, і в обґрунтування застосування запобіжного заходу відносно ОСОБА_1 покладається необхідність запобігання спробам незаконного впливу на свідків, спробам знищення, схову або спотворення будь-яких речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, а також запобіганню спроб вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому вона підозрюється.
В судовому засіданні слідча підтримала заявлене клопотання та просила суд застосувати щодо підозрюваної ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання із покладенням процесуальних обов`язків.
В судовому засіданні прокурор підтримав клопотання, яке наразі було предметом розгляду суду та просив його задоволення. Додав, що дійсно, клопотання є цілком обґрунтованим та підтвердженим доказами у кримінальному провадженні. Так, допитано коло осіб, в якості свідків, реально існує висока ймовірність здійснення впливу на них з боку підозрюваної, з метою зміни свідками показів, оскільки, для прикладу, свідок - ОСОБА_4 , перебуває у підпорядкуванні підозрюваної. Стосовно інших свідків - підозрювана ОСОБА_1 з ними знайома особисто і періодично спілкується. Крім того, існує реальний ризик спроби знищення, схову або спотворення будь-яких речей чи документів підозрюваною, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення.
Захисник - адвокат Горобець С.О. заперечував проти застосування запобіжного заходу вигляді особистого зобов`язання відносно підозрюваної ОСОБА_1 . Суду пояснив, що підозра у вчиненні його підзахисною інкримінованого їй кримінального правопорушення вручена передчасно, зібрані докази викликають певний сумнів. Додав, що до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про кримінальне правопорушення внесено 05.06.2020., а також слідчим переконливо не доведено, що підозрювана здійснюватиме вплив на свідків чи намагатиметься спотворювати документи, до яких ОСОБА_1 мала доступ. Крім того, вона не має наміру виїздити за межі України, з`являється на допити до органів слідства. Між тим, зауважив, що ОСОБА_1 характеризується позитивно як за місцем роботи, так і за місцем проживання. У підтвердження своїх переконань надав суду відповідні характеристики, датовані 06.10.2020. Тож, захисник підсумував, що у задоволенні даного клопотання необхідно відмовити, так як можливість існування ризиків, передбачених ч. 1 ст.177 КПК України - не доведено повною мірою.
Підозрювана ОСОБА_1 підтримала думку захисника. Інформувала суд, що копію клопотання, яке є предметом розгляду суду, їй вручено 07.10.2020 року о 09.00год. Зауважила, що заперечує проти застосування відносно неї запобіжного заходу у вигляді особистого зобов`язання.
Заслухавши доводи учасників провадження, дослідивши письмові матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до наступних висновків:
відповідно до ст. 178 КПК України, - при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, слідчий суддя, суд на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів зобов`язаний оцінити в сукупності всі обставини, у тому числі:
1) вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення;
2) тяжкість покарання, що загрожує відповідній особі у разі визнання підозрюваного, обвинуваченого винуватим у кримінальному правопорушенні, у вчиненні якого він підозрюється, обвинувачується;
3) вік та стан здоров`я підозрюваного, обвинуваченого;
4) міцність соціальних зв`язків підозрюваного, обвинуваченого в місці його постійного проживання, у тому числі наявність в нього родини й утриманців;
5) наявність у підозрюваного, обвинуваченого постійного місця роботи або навчання;
6) репутацію підозрюваного, обвинуваченого;
7) майновий стан підозрюваного, обвинуваченого;
8) наявність судимостей у підозрюваного, обвинуваченого;
9) дотримання підозрюваним, обвинуваченим умов застосованих запобіжних заходів, якщо вони застосовувалися до нього раніше;
10) наявність повідомлення особі про підозру у вчиненні іншого кримінального правопорушення;
11) розмір майнової шкоди, у завданні якої підозрюється, обвинувачується особа, або розмір доходу, в отриманні якого внаслідок вчинення кримінального правопорушення підозрюється, обвинувачується особа, а також вагомість наявних доказів, якими обґрунтовуються відповідні обставини.
Відповідно до ст.177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, що мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому він підозрюється, обвинувачується. Підставою для застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті. Слідчий, прокурор не мають права ініціювати застосування запобіжного заходу без наявності для цього підстав, передбачених цим Кодексом.
Особисте зобов`язання є найбільш м`яким запобіжним заходом та полягає у покладенні на підозрюваного, обвинуваченого зобов`язання виконувати покладені на нього слідчим суддею обов`язки, передбачені ст.194 КПК України.
30.09.2020р. ОСОБА_1 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.367 КК України.
На думку слідчого судді, підозра ОСОБА_1 - службова недбалість, тобто неналежне виконання службовою особою своїх службових обов`язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом інтересам окремої юридичної особи - Смілянській міській раді, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, є обґрунтованою.
При цьому, надаючи оцінку обґрунтованості підозри, варто звернути увагу, що згідно практики Європейського суду з прав людини термін «обґрунтована підозра» у скоєнні кримінального правопорушення передбачає наявність фактів або інформації, які могли б переконати об`єктивного спостерігача, що відповідна особа могла вчинити злочин. При цьому, тлумачення поняття «обґрунтованості» залежить від усіх обставин справи (рішення від 22.10.1997 у справі «Ердагоз проти Туреччини», № 21890/93, § 51; рішення від 30.08.1990 у справі «Фокс, Кемпбелл і Хартлі проти Сполученого Королівства», серія A № 182, § 32).
Аналіз змісту наданих слідчому судді доказів, з огляду на їх вагомість та взаємозв`язок, свідчить, що обставини, з якими пов`язана подія кримінального правопорушення, у своїй сукупності свідчать про об`єктивність обґрунтованості підозри на даній стадії досудового розслідування.
Таким чином, слідчий суддя вважає, що стороною обвинувачення наведені, у відповідності до ст.ст. 177-178 КПК України, мета та підстави застосування запобіжного заходу, а також враховані обставини, які повинні враховуватися при обранні запобіжного заходу.
Між тим, метою застосування запобіжного заходу є не карна функція, а забезпечувальна, тобто, до підозрюваного має бути застосований такий вид запобіжного заходу, який би в повній мірі забезпечив запобіганню ризиків, передбачених ст. 177 КПК України і встановлених в судовому засіданні, а також відповідав засадам гарантування основоположних прав людини на свободу та особисту недоторканність, що передбачає недопущення ув`язнення особи до засудження її компетентним судом, тобто, постановлення обвинувального вироку (пп. «а» п. 1 ст. 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод).
Крім того, вирішуючи питання про застосування запобіжного заходу відносно підозрюваної, слідчий суддя враховує: особу підозрюваної; її вік; відсутність судимості та даних про притягнення до кримінальної відповідальності; наявність постійного місця проживання та роботи; позитивні характеристики за місце роботи та проживання.
Оцінюючи потреби досудового розслідування по даному кримінальному провадженню в контексті засад верховенства права та недопущення дискримінаційного поводження з особою, беручи до уваги гарантії невідворотності кримінальної відповідальності за вчинення злочину та презумпцію невинуватості і забезпечення доведеності вини, з огляду на обставини кримінального провадження та ступінь обґрунтованості підозри, слідчий суддя вважає за необхідне застосувати до підозрюваної запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання. При цьому, слідчий суддя враховує доводи як сторони обвинувачення, так і сторони захисту, наявність ризиків, передбачених статтею 177 КПК України, зокрема, - можливість підозрюваної переховуватися від органів досудового розслідування, прокурора та/чи суду, знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на свідків, з метою схилення останніх до відмови давати показання чи давати неправдиві показання у кримінальному провадженні.
У відповідності до вимог ст. 194 КПК України на підозрювану слід покласти певні обов`язки, зокрема, - прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора і суду; не відлучатися за межі населеного пункту, в якому вона проживає, без дозволу слідчого, прокурора або суду, залежно від стадії кримінального провадження; повідомляти слідчого, прокурора чи суд, залежно від стадії кримінального провадження, про зміну свого місця проживання та/чи роботи; не спілкуватися без участі слідчого або прокурора з особами, що набули статусу свідків у кримінальному провадженні.
При цьому, слідчий суддя вважає за недоцільне визначати обов`язок - здати на зберігання слідчому свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають прав на виїзд за межі України. Отже, в цій частині клопотання слід відмовити.
Крім того, строк дії покладених на підозрювану ОСОБА_1 обов`язків слід встановити до 05.12.2020 року. На думку слідчого судді, застосування до ОСОБА_1 запобіжного заходу - особисте зобов`язання із визначеними процесуальними обов`язками, відповідно до ч.5 ст. 194 КПК України, забезпечить належне виконання нею обов`язків та запобігання ризикам, передбаченим ст. 177 КПК.
На підставі викладеного та, керуючись ст. ст. 40, 131, 132, 176 - 179, 184, 194, 372, 376, 309 КПК України, слідчий суддя,-
УХВАЛИВ:
Клопотання задовольнити частково.
Застосувати до підозрюваної ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання.
Покласти на підозрювану ОСОБА_1 такі обов`язки:
1) Прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора і суду;
2) Не відлучатися за межі населеного пункту, в якому вона проживає, без дозволу слідчого, прокурора або суду, залежно від стадії кримінального провадження;
3) Повідомляти слідчого, прокурора чи суд, залежно від стадії кримінального провадження, про зміну свого місця проживання та/чи роботи;
4) Не спілкуватися без участі слідчого або прокурора з особами, що набули статусу свідків у кримінальному провадженні.
В решті частині відмовити.
Строк дії покладених обов`язків до 05.12.2020 року.
Копію даної ухвали вручити ОСОБА_1 , захиснику, слідчому, в провадженні якого знаходиться справа, та прокурору - для відому.
Зобов`язати слідчого надати копію ухвали для виконання органу національної поліції за місцем проживання підозрюваної.
Роз`яснити ОСОБА_1 , що у разі невиконання цих обов`язків до неї може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід і на неї може бути накладене грошове стягнення.
Ухвала не підлягає апеляційному оскарженню.
Слідчий суддя: С. М. Позарецька