
Справа №461/10234/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 жовтня 2020 року м.Львів
Галицький районний суд м.Львова
в складі
головуючого судді Радченка В.Є.
при секретарі Степанюк Ю.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Львові в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Галицького відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (79000, м. Львів, вул. Ф.Ліста, 1, код ЄДРПОУ 26181358) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення коштів державної допомоги, виплаченої надміру, -
в с т а н о в и в:
Галицький відділ соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 , в якому просило стягнути з надмірно виплачені кошти за призначеною державною допомогою у сумі 3813,54 грн. та 1921 грн. судового збору.
В обґрунтування поданого позову зазначає, що на підставі заяви ОСОБА_1 від 28.12.2016 р. Галицьким відділом соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям на період з 01.12.2016 до 31.05.2017 року. При зверненні за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям подавалась декларація про доходи та майновий стан, в якому відповідач ОСОБА_1 зазначила, що єдиним доходом членів сім`ї є зарплата ОСОБА_1 . В результаті перевірки встановлено, що ОСОБА_1 не задекларувала, тобто приховала, інформацію про отриманий дохід ОСОБА_2 у листопаді 2016 року за кодом 102. Відповідно до листа від 13.04.2018 р. від ПрАТ "ВФ Україна" отримано інформацію про доходи ОСОБА_2 у листопаді 2016 року в розмірі 3697 грн. Оскільки неподання інформації відповідачем про доходи ОСОБА_2 вплинуло на розмір державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім`і підстав для виплати вищевказаної допомоги немає. Тому позивачем прийнято рішення прийнято рішення про припинення виплати допомоги ОСОБА_1 від 18.04.2018 №755. В подальшому Галицьким відділом соціального захисту здійснено перерахунок відповідно до рішення від 18.04.2018№755. Подання недостовірних відомостей відповідачем призвело до надмірної виплати бюджетних коштів у вигляді державної соціальної допомоги на суму 3813,54 грн., що підтверджується протоколом від 18.04.2019 р. Відповідачу надіслано повідомлення про стягнення суми державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім`ї, виплаченої надміру, та запропоновано повернути її добровільно. 20.04.2018 року та 29.08.2019 року ОСОБА_1 було повідомлено про переплату коштів виплачених надміру та запропоновано повернути борг добровільно. На даний час належна до повернення сума заборгованості 3813,54 грн. залишається непогашеною. Просить позов задовольнити.
Ухвалою суду від 20.01.2020 р. у справі відкрито провадження.
Провадження у справі не зупинялося, а тому не було підстав для його поновлення.
Представник позивача в судове засідання не з`явився. Належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи. В матеріалах справи міститься заява про розгляд справи у відсутності представника позивача. Позовні вимоги підтримав та просив задовольнити повністю.
Відповідач ОСОБА_1 у судові засідання 17.02.2020 року, 17.03.2020 року, 15.07.2020 року, 12.08.2020 року таи 12.10.2020 року не прибула. Належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду справи за адресою реєстрації. Конверт із викликом до суду на судове засідання повернувся за закінченням термінів зберігання. Відповідно до п. 4 ч. 8 ст. 128 ЦПК України, днем вручення судової повістки є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати судову повістку чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, що зареєстровані у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси. Тому, відповідач, в силу п. 4 ч. 8 ст. 128, ч. 9 ст. 130 ЦПК України, вважається належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду справи. Клопотань про відкладення чи про розгляд справи до суду не надходило.
Суд, вважає за можливе слухати справу у відсутності представника позивача та відповідача, які належним чином повідомлені про судове засідання, оскільки в матеріалах справи є достатньо належних доказів про права, обов`язки та взаємовідносини сторін.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши дійсні обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ч.1 ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ст. 129 Конституції України, ст. 3 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Згідно з ст. 3 ч. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Згідно ч.1 ст.81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 28.12.2016 р. звернулася із заявою до Галицького відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради. При зверненні за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям подавалась декларація про доходи та майновий стан, в якому відповідач ОСОБА_1 зазначила, що єдиним доходом членів сім`ї є зарплата ОСОБА_1 . Зазначила також, що інших доходів немає.
Згідно з рішенням про призначення допомоги сім`ям з дітьми №32 від 04.01.2017 р. відповідачці ОСОБА_1 призначено на період з 01.12.2016 до 31.05.2017 року призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї в сумі 855,90 грн.
Відповідно до листа від 13.04.2018 р. від ПрАТ "ВФ Україна" отримано інформацію про доходи ОСОБА_2 у листопаді 2016 року в розмірі 3697 грн.Із зазначеного вище документу випливає, що ОСОБА_2 отримав дохіду виді заробітної плати саме в листопаді 2016 року, тобто в межах шести місяців, що передували зверненню відповідачки із заявою про виплату їй державної допомоги.
Державна соціальна допомога призначена відповідно до Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям (чинна редакція на момент призначення) (надалі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №250 від 24.02.2003.
Державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям відповідно до п. 2 Порядку, призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.
Відповідно до Методики обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженої наказом Міністерства праціта соціальної політики України,Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України,Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України,Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України,зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 7 лютого 2002 року за № 112/6400, для призначення вказаної допомоги представник сім`ї подає органу праці та соціального захисту населення документи, передбачені Порядком, в тому числі декларацію продоходи та майно, з усіх джерел надходжень протягом шести місяців, що передують звернення за призначенням державної соціальної допомоги.
Відповідно до абз. 5 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про державну соціальні допомогу малозабезпеченим сім`ям", державна соціальна допомога н призначається у випадках якщо з`ясовано, що малозабезпечена сім`я має додаткові джерела для існування.
У відповідності до п. 10 Порядку, соціальна допомога не призначається у раз коли: під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов сім з`ясовано, що малозабезпечена сім`я має додаткові джерела для існування, н зазначені декларації про доходи та майно (здача у найм або оренд житлового приміщення (будинку) або його частини; один чи кілька членів сім працюють без оформлення трудових відносин у встановленому порядки можливість отримання доходу від утримання худоби, птиці, інших тварин; дохід від народних промислів, використання наявної сільськогосподарської техніки вантажної машини, мікроавтобуса тощо).
У відповідності до п. 11 Порядку, у разі коли особами, які входять д складу сім`ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, ! якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Згідно з п. 25 Порядку, виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про його доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти.
Відповідачка не повідомила позивача, про те, що ОСОБА_2 протягом шести місяців, що передують звернення за призначенням державної соціальної допомоги отримав дохід у виді заробітної плати в розмірі 3697 грн.. Це призвело до надмірної виплати їй бюджетних коштів на суму 3813,54 грн., тобто відповідачка набула ці кошти без достатньої правової підстави.
Ст. 1214 ЦК України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе без достатньої правової підстави, зобов`язана відшкодувати всі доходи, які вона одержала або могла одержати від цього майна з часу, коли ця особа дізналася або могла дізнатися про володіння цим майном без достатньої правової підстави.
Тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та з відповідачки на користь управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради слід стягнути надмірно виплачені кошти державної допомоги по малозабезпеченим сім`ям в сумі 3813,54 грн.
Відповідно до ч.1 ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Таким чином, з відповідача підлягають стягненню на користь позивача понесені судові витрати в розмірі 1921,00 грн.
Керуючись ст.ст. 258,259, 263 -265, 351-355 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги Галицького відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (79000, м. Львів, вул. Ф.Ліста, 1, код ЄДРПОУ 26181358) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення коштів державної допомоги, виплаченої надміру задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Галицького відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (79000, м. Львів, вул. Ф.Ліста, 1, код ЄДРПОУ 26181358) кошти, надміру виплачені за призначеною державною допомогою в сумі 3813 (три тисячі тринадцять) гривень 54коп.
Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Галицького відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (79000, м. Львів, вул. Ф.Ліста, 1, код ЄДРПОУ 26181358) судовий збір у розмірі 1921 грн.
Рішення може бути повністю або частково оскаржено в апеляційному порядку учасниками справи, а також особами, які не брали участь у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки до Львівського апеляційного суду через Галицький районний суд м. Львова. Апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.Є.Радченко