
Справа № 184/1157/20
Номер провадження 2/184/347/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(Заочне)
12 жовтня 2020 рокум. Покров
Орджонікідзевський міський суд Дніпропетровської області в складі:
головуючого судді - Гукової Р.М,
за участю секретаря судового засідання - Бринзи Л.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Покров цивільну справу за позовом Покровської міської ради Дніпропетровської області (Дніпропетровська обл., м. Покров, вул. Центральна,48) до відповідача ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) про зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Орджонікідзевського міського суду Дніпропетровської області з вищевказаним позовом до відповідача про зобов`язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що рішенням 5 сесії 7 скликання Орджонікідзевської міської ради Дніпропетровської області №17 від 26.02.2016 р. «Про заяву громадянки ОСОБА_1 щодо надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки в оренду по АДРЕСА_2 », відповідачу надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду орієнтовною площею 0,2425 га, яка використовується для обслуговування власної нежитлової будівлі (гараж для вантажних автомобілів), на землях промисловості транспорту та зв`язку по АДРЕСА_2 та зобов`язано відповідача в термін до 01.03.2017 року надати до Орджонікідзевської міської ради проект землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки на розгляд та затвердження. Оскільки відповідач ухиляється від надання проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки на розгляд та затвердження, позивач змушений звернутися з даного приводу до суду.
Повноважний представник позивача в судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, проти винесення заочного рішення по справі не заперечував.
Відповідач в судове засідання не з`явилася, про час та місце розгляду була повідомлена належним чином, причини неявки суду не повідомила, відзив не надала.
Разом з тим, на адресу суду органом зв`язку повернуте рекомендоване повідомлення з відміткою «немає вдома», з огляду на що відповідач, відповідно до п.4 ч.8 ст.128 ЦПК України вважається таким, що отримав судову повістку.
Окрім цього, на офіційному веб-сайті судової влади України розміщено оголошення про виклик до суду відповідача, з огляду на що відповідач, відповідно до п.11 ст.128 ЦПК України вважається таким, що отримав судову повістку.
У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
12.10.2020р. судом постановлено ухвалу про заочний розгляд справи.
Суд, дослідивши матеріали справи і оцінивши їх в сукупності, прийшов до висновку, що заявлені позивачем позовні вимоги обґрунтовані, знайшли своє підтвердження та підлягають задоволенню в повному обсязі за наступних підстав.
Землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю.
У комунальній власності перебувають:
а) усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності;
б) земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування.
Згідно зі ст. 2 Закону України «Про оренду землі», відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Цивільним кодексом України, Земельним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Як встановлено в судовому засіданні, Рішенням 5 сесії 7 скликання Орджонікідзевської міської ради Дніпропетровської області №17 від 26.02.2016 р. «Про заяву громадянки ОСОБА_1 щодо надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки в оренду по АДРЕСА_2 », ОСОБА_1 надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду орієнтовною площею 0,2425 га, яка використовується для обслуговування власної нежитлової будівлі (гараж для вантажних автомобілів), на землях промисловості транспорту та зв`язку по АДРЕСА_2 та зобов`язано ОСОБА_1 в термін до 01.03.2017 року надати до Орджонікідзевської міської ради проект землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки на розгляд та затвердження.
Наведене підтверджується Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта, згідно якого ОСОБА_1 на праві власності належить Ѕ частка об`єкту нежитлової нерухомості: гаражу для вантажних автомобілів (а.с.7-8).
Згідно зі ст.792 Цивільного кодексу України відносини по найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Спеціальним законом, що регулює суспільні відносини на Україні з питання оренди землі, є Закон України «Про оренду землі».
Відповідно до ст. 16 ЗУ «Про оренду землі» укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України або за результатами аукціону.
Статтею 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішеннями органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Згідно зі ст.ст. 122-124 Земельного кодексу України, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Надання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості), без зміни її цільового призначення та без формування нової земельної ділянки здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 123 Земельного кодексу України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
Таким чином, перед тим, як надавати відповідному органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування технічну документацію із землеустрою, зацікавленій особі необхідно звернутись до відповідного органу виконавчої влади або місцевого самоврядування з заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, отримати дозвіл органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, укласти договір з ліцензованою юридичною особою на виготовлення технічної документації і тільки після цих дій можливо надати технічну документацію з землеустрою на розгляд органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Зі змісту вказаних правових норм вбачається, що для прийняття Покровською міською радою рішення про надання земельної ділянки в користування (оренду) та оформлення документів на земельну ділянку ОСОБА_1 необхідно замовити та надати до міської ради технічну землевпорядну документацію, яка обґрунтовує площу земельної ділянки, її межі та цільове використання.
Відповідно до статті 20 Закону України «Про землеустрій», землеустрій проводиться в обов`язковому порядку на землях усіх категорій незалежно від форми власності в разі надання, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок; організації нових і впорядкування існуючих об`єктів землеустрою тощо.
За загальними приписами ст.189 Земельного кодексу України та ст.20 Закону України «Про охорону земель» сільські, селищні, міські, районні та обласні ради здійснюють самоврядний контроль за використанням та охороною земель.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України та іншими законами.
Відповідно до статей 142-145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об`єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень.
Статтею 152 Земельного кодексу України передбачено, що власник земельної ділянки може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
В порушення вимог чинного законодавства та рішення Орджонікідзевської міської ради Дніпропетровської області від 26.02.2016р. №17 відповідачем до теперішнього часу не надано до Покровської міської ради Дніпропетровської області проект землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки на розгляд та затвердження.
Отже, відповідач продовжує використовувати вказану земельну ділянку без достатніх на те правових підстав та без наявності правовстановлюючих документів, що порушує вимоги ст.ст.125, 126 Земельного кодексу України.
На підставі викладеного, зважаючи на те, що відповідачем не надано до Покровської міської ради Дніпропетровської області проект землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки на розгляд та затвердження, суд приходить до переконання про задоволення позовних вимог позивача.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 11, 12, 95, 141, 263, 280-289, 354 ЦПК України, суд -
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги Покровської міської ради Дніпропетровської області до відповідача ОСОБА_1 про зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Зобов`язати ОСОБА_1 надати до Покровської міської ради Дніпропетровської області на розгляд та затвердження проект землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки, що знаходиться на території АДРЕСА_2 орієнтовною площею 0,2425 га.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Покровської міської ради Дніпропетровської області судовий збір у розмірі 2 102,00 грн.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасники справи, яким повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, мають право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом 30 днів, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку.
На рішення може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду через Орджонікідзевський міський суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 12.10.2020р.
Суддя Орджонікідзевського міського суду Р. М. Гукова