Ухвала суду № 92197579, 15.10.2020, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.10.2020
Номер справи
580/4487/20
Номер документу
92197579
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

У Х В А Л А

про прийняття позовної заяви до розгляду

та відкриття провадження у адміністративній справі

15 жовтня 2020 року справа № 580/4487/20 м. Черкаси

Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Бабич А.М., перевіривши матеріали позову ДП «Уманське лісове господарство» до Управління держпраці у Черкаській області про визнання протиправними і скасування рішень,

УСТАНОВИЛА:

12.10.2020 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов ДП «Уманське лісове господарство» (юридична адреса: 20332, Черкаська обл., Уманський р-н., с.Дмитрушки, вул.Петропавлівська, буд.1-Б; фактична адреса: 20300, Черкаська обл., м.Умань, вул. Білогрудівська, буд.6; код ЄДРПОУ 00993389) (далі – позивач) до Управління держпраці у Черкаській області (18002, Черкаська обл., м.Черкаси, бульвар Шевченка, буд.205) (далі – відповідач) про:

визнання протиправним та скасування припису відповідача від 23.09.2020 №ЧК 582/362/АВ-П;

визнання протиправним та скасування акту відповідача від 23.09.2020 №582/362/АВ.

Додатково просив судовий збір в сумі 2102,00грн. стягнути з відповідача на його користь позивача на рахунок П/р НОМЕР_1 ПАТ «Приватбанк».

В обґрунтування позову зазначено, що відповідач, прийняв спірні рішення з порушенням вимог законодавства без належного з`ясування фактичних обставин справи.

Спір виник із публічно-правових відносин, належить до юрисдикції адміністративних судів та має розглядатись у порядку адміністративного судочинства. Позовна заява подана особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність та у строк, установлений законом. Також відповідає вимогам, встановленим ст.ст.160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України). Підстави для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви в адміністративній справі відсутні.

Ознайомившись із підставами позову суд дійшов висновку, що провадження підлягає відкриттю щодо частини позовних вимог з огляду на таке.

Згідно з п.9 ч.1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах щодо оскарження рішень атестаційних, конкурсних, медико-соціальних експертних комісій та інших подібних органів, рішення яких є обов`язковими для органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших осіб.

Відповідно до ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Отже, правом на звернення до суду за захистом наділена особа в разі порушення, невизнання або оспорювання її прав, свобод та інтересів.

Акт перевірки є лише службовим документом, що фіксує проведення перевірки та висновки інспектора щодо наявності чи відсутності порушень вимог законодавства, не породжує, не змінює та не звужує права особи, не встановлює для неї додаткових обов`язків та не покладає відповідальність, а тому не є рішенням суб`єкта владних повноважень у розумінні статті 5 КАС України, яке може бути оскаржено до адміністративного суду. При цьому дії службової особи щодо складання такого акта та включення до нього певних висновків не породжують обов`язкових юридичних наслідків, що не зумовлює виникнення будь-яких прав і обов`язків для позивача.

Таку правову позицію висловлено в постановах Великої Палати Верховного Суду від 20 листопада 2018 року у справі №9901/633/18, від 22 березня 2018 року у справі №800/559/17, від 03 квітня 2018 року №9901/152/18 та від 30 травня 2018 року у справі №9901/497/18.

Отже, оскаржуваний позивачем акт перевірки не порушує його прав, свобод або інтересів, не є рішенням, оскільки не містить владного припису. Натомість є одним із видів доказів, зазначені факти та обставини якого підлягають перевірці та оцінці. Тому не підлягає судовому оскарженню в порядку адміністративного судочинства. Провадження у справі в частині позовних вимог щодо його оскарження не підлягає відкриттю. Пунктом першим ч.1 ст.170 КАС України встановлений обов`язок суду відмовити у відкритті провадження, якщо справу не належить розглядати правилами адміністративного судочинства.

Водночас оскаржуваний припис відповідача має зобов`язальний для позивача зміст та відповідає ознакам рішення суб`єкта владних повноважень, що можуть бути оспорене в суді. Тому в цій частині наявні підстави відкрити провадження.

Відповідно до ч.ч. 1-3 ст.12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні. Водночас для справ позовного провадження до часу розгляду справи по суті обов`язково необхідно провести підготовче засідання.

Зважаючи на характер спірних правовідносин і предмет спору, обсяг наданих до позовної заяви доказів та предмет дослідження, значення заявленого предмета спору для сторін, наявні ознаки складної справи.

Тому наявні підстави справу розглянути та вирішити у загальному позовному провадженні. Водночас для справ позовного провадження до часу розгляду справи по суті обов`язково необхідно провести підготовче засідання.

Частинами 1, 2 ст. 173 КАС України встановлено, що підготовку справи до судового розгляду здійснює суддя адміністративного суду, який відкрив провадження в адміністративній справі. Завданням підготовчого провадження є: остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; з`ясування заперечень проти позовних вимог; визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; вирішення відводів; визначення порядку розгляду справи; вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті. Згідно з ч.ч.1-2 ст.179 КАС України для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, що розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання. Дата і час підготовчого засідання призначається судом з урахуванням обставин справи і необхідності вчинення відповідних процесуальних дій.

Тому наявні підстави відкрити провадження та призначити підготовче засідання.

Керуючись ст. ст.2-20, 48-49, 122-123, 170-173, 243, 248 КАС України, суддя

УХВАЛИЛА:

1. Відкрити загальне позовне провадження у справі за позовом ДП «Уманське лісове господарство» до Управління держпраці у Черкаській області про визнання протиправним і скасування припису від 23.09.2020 №ЧК 582/362/АВ-П.

2. Відмовити у відкритті провадження щодо позовної вимоги ДП «Уманське лісове господарство» про визнання протиправним та скасування акту відповідача від 23.09.2020 №582/362/АВ.

3. Призначити підготовче засідання на 05 листопада 2020 року на 12 год. 00 хв., що буде проводитись одноособово суддею Бабич А.М. у залі Черкаського окружного адміністративного суду за адресою: м.Черкаси, бульвар Шевченка, 117, - із повним фіксуванням судового засідання.

4. Встановити відповідачу строк до 11 год. 00 хв. 05 листопада 2020 року для надання: суду - відзиву на позовну заяву та всіх письмових і електронних доказів (які можливо доставити до суду), висновків експертів і заяв свідків, що підтверджують заперечення проти позову (за наявності); позивачу - копії відзиву та доданих до нього документів.

Зобов`язати відповідача в разі надання відзиву зазначити у ньому, серед іншого, конкретні правові підстави та фактичні обставини прийняття спірного рішення, а також надати до вказаного строку суду та позивачу належним чином завірені копії усіх матеріалів, в межах яких прийняте спірне рішення щодо підстав, передумов його прийняття. Зобов`язати у разі неможливості надати наявні докази у вищевказаний строк письмово невідкладно повідомити суд про причини та надати на їх підтвердження відповідні докази. Попередити, що у разі ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, спір буде вирішено за наявними матеріалами справи.

Встановити позивачу строк тривалістю 1 день з дня отримання відзиву для подання суду відповіді на відзив.

5. У підготовче засідання викликати учасників справи. Учасники справи мають право надати клопотання про розгляд справи за їх відсутності. Учасники справи, які не можуть з поважних причин прибути до суду, зобов`язані завчасно повідомити про це суд.

6. Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію у справі, що розглядається: http://court.gov.ua/fair/.

7. Копію ухвали направити учасникам спору.

8. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.

Суддя А.М. Бабич