
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 жовтня 2020 р. № 520/10285/2020
Харківський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого – судді Мар`єнко Л.М.,
розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Голови Харківської обласної державної адміністрації Кучера Олексія Володимировича (вул. Сумська, буд. 64,м. Харків, 61002), Харківської обласної державної адміністрації (вул. Сумська, буд. 64,м. Харків, 61002) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Голови Харківської обласної державної адміністрації Кучера Олексія Володимировича, Харківської обласної державної адміністрації, в якій просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність голови Харківської обласної державної адміністрації щодо ненадання позивачу частини щорічної основної оплачуваної відпустки з 03 серпня 2020 року строком на 12 календарних днів з виплатою грошової допомоги у розмірі середньомісячної заробітної плати;
- зобов`язати голову Харківської обласної державної адміністрації ОСОБА_2 надати позивачу частину щорічної основної оплачуваної / відпустки строком на 12 календарних днів у зручний для позивача час з виплатою грошової допомоги у розмірі середньомісячної заробітної плати.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що бездіяльність відповідача вважає протиправною, посилаючись, зокрема, на ст.45 Конституції України, ст. ст. 57, 59 Закону України «Про державну службу», ст. 74 Кодексу законів про працю України.
Від представника відповідача – Василенко Н., через канцелярію суду, надійшов письмовий відзив на позов, в якому представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог, зазначивши, що відповідач під час спірних правовідносин діяв у спосіб та у межах, визначених чинним законодавством.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 17.08.2020 року - залучено в адміністративній справі №520/10285/2020 за позовною заявою ОСОБА_1 до Голови Харківської обласної державної адміністрації Кучера Олексія Володимировича про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, в якості другого відповідача Харківську обласну державну адміністрацію.
Згідно ч.6 ст.48 КАС України - після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 КАС України.
Відповідно до ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
У період з 20.08.2020 року по 01.09.2020 року суддя перебувала у відпустці.
З 01.10.2020 року по 07.10.2020 року суддя перебувала на лікарняному.
Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, дослідивши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.
Позивач, ОСОБА_1 , займає посаду директора Юридичного департаменту Харківської обласної державної адміністрації (зі статусом юридичної особи публічного права).
22 липня 2020 року позивач звернувся до голови Харківської обласної державної адміністрації з заявою про надання частини щорічної основної відпустки на 12 календарних днів з 03 серпня 2020 року та з проханням погодити виплату грошової допомоги на оздоровлення у розмірі середньомісячної заробітної плати.
Зазначену заяву направлено з використанням системи електронного документообігу Харківської обласної державної адміністрації АСКОД.
Харківською обласною державною адміністрацією заяву отримано 22 липня 2020 року, вхідний номер 9402/9.
Як зазначив позивач, відпустку погоджено не було, жодної відповіді на свою заяву від 22 липня 2020 року позивач не отримав.
30 липня 2020 року, у зв`язку з ненаданням відповіді на заяву від 22 липня 2020 року та відсутністю письмового повідомлення про дату початку відпустки не пізніш як за два тижні до встановленого графіком терміну, позивач звернувся до відповідача з заявою про перенесення дати початку відпустки на 04 серпня 2020 року, з використанням системи електронного документообігу Харківської обласної державної адміністрації АСКОД.
Харківською обласною державною адміністрацією заяву отримано 30 липня 2020 року, вхідний номер 9809/9.
Проте, відповіді на заяву від 30 липня 2020 року від відповідача ОСОБА_1 не отримав.
Позивач звернувся до суду із зазначеними позовними вимогами.
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях визначені Законом України «Про державну службу».
Відповідно до статті 5 Закону України «Про державну службу» правове регулювання державної служби здійснюється Конституцією України, цим та іншими законами України, міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, постановами Верховної Ради України, указами Президента України, актами Кабінету Міністрів України та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби.
Відносини, що виникають у зв`язку із вступом, проходженням та припиненням державної служби, регулюються цим Законом, якщо інше не передбачено законом.
Дія норм законодавства про працю поширюється на державних службовців у частині відносин, не врегульованих цим Законом.
Державні гарантії права на відпустки, визначає умови, тривалість і порядок надання їх працівникам для відновлення працездатності, зміцнення здоров`я, а також для виховання дітей, задоволення власних життєво важливих погреб та інтересів, всебічного розвитку особи визначені Законом України «Про відпустки».
Згідно зі статтею 45 Конституції України кожен, хто працює, має право на відпочинок.
Це право забезпечується наданням днів щотижневого відпочинку, а також оплачуваної щорічної відпустки, встановленням скороченого робочого дня щодо окремих професій і виробництв, скороченої тривалості роботи у нічний час.
Максимальна тривалість робочого часу, мінімальна тривалість відпочинку та оплачуваної щорічної відпустки, вихідні та святкові дні, а також інші умови здійснення цього права визначаються законом.
Відповідно до етапі 1 Закону України «Про відпустки» державні гарантії та відносини, пов`язані з відпусткою, регулюються Конституцією України, цим Законом. Кодексом законів про працю України, іншими законами та нормативно - правовими актами України.
Відповідно до статтей 57 та 59 Закону України «Про державну службу» державним службовцям надається щорічна основна оплачувана відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законом не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою грошової допомоги у розмірі середньомісячної заробітної плати.
Щорічні відпустки надаються державним службовцям у порядку та на умовах, визначених законодавством про працю.
Згідно зі статтею 74 Кодексу законів про працю України громадянам, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності, а також працюють за трудовим договором у фізичної особи, надаються щорічні (основна та додаткові) відпустки із збереженням на їх період місця роботи (посади) і заробітної плати.
Відповідно до частин 1 та 3 статті 2 Закону України «Про відпустки» право на відпустки мають громадяни України, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності, а також працюють за трудовим договором у фізичної особи.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач перебуває у трудових відносинах з Харківською обласною державною адміністрацією у зв`язку з проходженням державної служби. (а.с.10-11).
Право на відпустки забезпечується гарантованим наданням відпустки визначеної тривалості із збереженням на її період місця роботи (посади), заробітної плати (допомоги) у випадках, передбачених цим Законом; забороною заміни відпустки грошовою компенсацією, крім випадків, передбачених статтею 24 цього Закону.
Відповідно до частин 5, 9, 10, 11 статті 10 Закону України «Про відпустки» право працівника на щорічні основну та додаткові відпустки повної тривалості у перший рік роботи настає після закінчення шести місяців безперервної роботи на даному підприємстві.
Щорічні відпустки за другий та наступні роки роботи можуть бути надані працівникові в будь-який час відповідного робочого року.
Черговість надання відпусток визначається графіками, які затверджуються власником або уповноваженим ним органом за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом, і доводиться до відома всіх працівників. При складанні графіків ураховуються інтереси виробництва, особисті інтереси працівників та можливості для їх відпочинку.
Конкретний період надання щорічних відпусток у межах, установлених графіком, узгоджується між працівником і власником або уповноваженим ним органом, який зобов`язаний письмово повідомити працівника про дату початку відпустки не пізніш як за два тижні до встановленого графіком терміну.
Це також узгоджується з нормами статті 79 Кодексу законів про працю України.
З наведеного вище вбачається, що позивач, громадянин України, державний службовець, має право на відпустку, яке гарантується законодавством України, зокрема, Основним законом.
Згідно з графіком відпусток на 2020 рік керівників структурних підрозділів Харківської обласної державної адміністрації, затвердженим розпорядженням голови Харківської обласної державної адміністрації від 26 грудня 2019 року № 177-К, частина щорічної відпустки позивача запланована з 03 серпня 2020 року строком на 12 календарних днів.
Слід зазначити, що вказаним графіком щорічних відпусток визначено не лише черговість, а й конкретні періоди щорічних відпусток.
Згідно п.4.10 Розпорядження Харківської обласної державної адміністрації №436 від 17.07.2020 року – відпустки працівникам апарату обласної державної адміністрації та структурних підрозділів обласної державної адміністрації без статусу юридичної особи публічного права надаються в установленому законодавством порядку згідно з графіком відпусток.
Графік відпусток зі статусом юридичної особи публічного права затверджується розпорядженням голови обласної державної адміністрації.
Відпустка надається на підставі заяви, яка за 15 днів до початку відпустки подається на ім`я голови обласної державної адміністрації – першим заступником, заступниками голови обласної державної адміністрації, керівником апарату обласної державної адміністрації, головами районних державних адміністрацій, керівниками структурних підрозділів обласної державної адміністрації зі статусом юридичної особи публічного права.
Голови районних державних адміністрацій, керівники структурних підрозділів обласної державної адміністрації зі статусом юридичної особи публічного права на підставі листа-погодження обласної державної адміністрації (додаток 6) видають відповідно розпорядження або накази про своє відбуття у відпустки.
Надання відпустки головам районних державних адміністрацій та керівникам структурних підрозділів обласної державної адміністрації зі статусом юридичної особи публічного права погоджують перший заступник, заступник голови обласної державної адміністрації згідно з розподілом обов`язків, керівник апарату обласної державної адміністрації та начальник управління роботи з персоналом апарату обласної державної адміністрації.
На підставі листа-погодження голова обласної державної адміністрації приймає рішення про надання відпустки шляхом проставлення грифу «погоджую» у правому верхньому кутку листа-погодження.
Таким чином, до погодження головою Харківської обласної державної адміністрації відпустки керівнику структурного підрозділу обласної державної адміністрації зі статусом юридичної особи публічного права передує погодження першим заступником, заступником голови обласної державної адміністрації згідно з розподілом обов`язків, керівником апарату обласної державної адміністрації та начальником управління роботи з персоналом апарату обласної державної адміністрації листа-погодження обласної державної адміністрації (додаток 6), а вже потім, голова Харківської обласної державної адміністрації, на підставі цього листа-погодження проставляє гриф «погоджую».
Як суд зазначав раніше, позивач перебуває у трудових відносинах з Харківською обласною державною адміністрацією. (а.с.10-11).
Згідно ч.1 ст.8 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" - місцеві державні адміністрації очолюють голови відповідних місцевих державних адміністрацій.
Згідно п.1 ч.1 ст.39 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" - голови місцевих державних адміністрацій очолюють відповідні місцеві державні адміністрації, здійснюють керівництво їх діяльністю, несуть відповідальність за виконання покладених на місцеві державні адміністрації завдань і за здійснення ними своїх повноважень
Відтак, в даному випадку, голова Харківської обласної державної адміністрації діє від імені Харківської обласної державної адміністрації, оскільки спірні правовідносини виникли в межах трудових відносин.
Суд зазначає, що грошова допомога на оздоровлення державним службовцям передбачена Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889.
Грошова допомога за статтею 57 Закону № 889 є гарантованою виплатою, що виплачується один раз на рік при наданні щорічної відпустки за відповідний робочий рік.
Слід зазначити, що коли у держоргані формують фонд оплати праці на відповідний бюджетний рік, для кожного працівника передбачають одну допомогу для оздоровлення, незалежно від того, змінював державний службовець місце роботи чи ні, він має право на отримання таких коштів лише один раз, що зазначено у листі Мінсоцполітики від 23.12.2016 № 1791/0/101-16/281.
Відповідно до вимог статті 57 Закону № 889, грошова допомога нараховується «у розмірі середньомісячної заробітної плати».
Розрахунок середньомісячної зарплати здійснюється за Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженим постановою КМУ від 08.02.1995 № 100, згідно з яким до розрахунку беруться виплати за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки, коли потрібно порахувати відпускні або здійснити розрахунок компенсації за невикористану відпустку.
У всіх інших випадках збереження середньої заробітної плати середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов`язана відповідна виплата.
Тобто, грошова допомога державним службовцям, яка надається у 2020 році разом із щорічною відпусткою, розраховуватиметься за середньомісячною зарплатою за два останніх місяці, що передують місяцю надання відпустки.
Таким чином, для повного та всебічного захисту прав позивача, суд приходить до висновку про необхідність визнання протиправною бездіяльності Харківської обласної державної адміністрації щодо ненадання позивачу частини щорічної основної оплачуваної відпустки з 03 серпня 2020 року строком на 12 календарних днів з виплатою грошової допомоги у розмірі середньомісячної заробітної плати та зобов`язання Харківської обласної державної адміністрації надати позивачу частину щорічної основної оплачуваної / відпустки строком на 12 календарних днів з виплатою грошової допомоги у розмірі середньомісячної заробітної плати.
Щодо позовних вимог до безпосередньо голови Харківської обласної державної адміністрації, як керівника місцевої державної адміністрації, у задоволенні позовних вимог - належить відмовити, як таких, що адресовані до неналежного відповідача.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, позовна заява ОСОБА_1 , підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 247, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, –
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Голови Харківської обласної державної адміністрації Кучера Олексія Володимировича (вул. Сумська, буд. 64,м. Харків, 61002), Харківської обласної державної адміністрації (вул. Сумська, буд. 64,м. Харків, 61002) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Харківської обласної державної адміністрації щодо ненадання ОСОБА_1 частини щорічної основної оплачуваної відпустки з 03 серпня 2020 року строком на 12 календарних днів з виплатою грошової допомоги на оздоровлення у розмірі середньомісячної заробітної плати.
Зобов`язати Харківську обласну державну адміністрацію надати позивачу частину щорічної основної оплачуваної / відпустки строком на 12 календарних днів з виплатою грошової допомоги на оздоровлення у розмірі середньомісячної заробітної плати.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Харківської обласної державної адміністрації (вул. Сумська, буд. 64,м. Харків, 61002, код 23912956) за рахунок бюджетних асигнувань витрати по оплаті судового збору на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) у розмірі 1681,60 грн. (одна тисяча шістсот вісімдесят одна гривня 60 копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, з урахуванням ч.3 Розділу VІ Прикінцевих положень КАС України, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Мар`єнко Л.М.