
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 жовтня 2020 р. справа № 520/439/20
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бідонько А.В.,
при секретарі судового засідання - Дронь А.В.,
за участю:
представника позивача – Коваленко В.М.,
представника відповідача та третьої особи - Жилки С.Е.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕФІЛЛ" до Виконавчого комітету Харківської міської ради, третя особа: Харківська міська рада про визнання протиправним та скасування рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "НЬЮПОРТ ХОЛДІНГ", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Виконавчого комітету Харківської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача Харківська міська рада, в якому просить суд: визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Харківської міської ради від 13.11.2019 №856 «Про демонтаж спеціальних конструкцій», в частині демонтажу спеціальних конструкцій, які належать ТОВ «Ньюпорт Холдінг» та розташовані за адресою: м. Харків, вул. Клочківська. буд. 317-А, а саме: пункти 105, 106. 107 та 108 Додатку 1 до цього рішення. Стягнути з Харківської міської ради (код за ЄДРПОУ 04059243) на користь ТОВ «Ньюпорт Холдінг» (код за ЄДРПОУ: 40504261) 2102.00 грн. судового збору за подання позовної заяви та заяви про забезпечення позову.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено про те, що ТОВ «РЕФІЛЛ» використовує АЗС для роздрібної торгівлі пальним, на підставі ліцензії на право роздрібної торгівлі від 01.07.2019 за реєстраційним номером 20300314201900132. Зазначає, що наприкінці грудня 2019 року представником ТОВ «Ньюпорт Холдінг» через веб-сайт (онлайн сторінку) інформаційної системи «Єдиний міський реєстр актів Харківської міської ради, міського голови та виконавчих органів ради», розміщеної в мережі Інтернет було знайдено скановану копію рішення виконавчого комітету Харківської міської ради від 13.11.2019 №856 «Про демонтаж спеціальних конструкцій».
Вважає протиправними пункти 105, 106, 107 та 108 додатку 1 до рішення Виконавчого комітету Харківської міської ради від 13.11.2019 року №856 "Про демонтаж спеціальних конструкцій" в частині демонтажу спеціальної конструкції, яка знаходиться за адресою м.Харків, вул. Клочківська, буд. 317-А, оскільки інформаційні щити за цією адресою не є рекламою, на яку необхідно отримувати дозвіл. Так, представник позивача звертає увагу, що такі вивіски не вважаються рекламою, оскільки становить інформацію про найменування та ціну товару у місцях реалізації даного товару. Отримання будь-яких дозволів для розміщення інформаційного листа чинним законодавством не передбачено.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 15 січня 2020 року відкрито провадження по справі, копія ухвали направлена сторонам та третій особі.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 15 липня 2020 року замінено неналежного позивача у справі - Товариство з обмеженою відповідальністю "НЬЮПОРТ ХОЛДІНГ" - на належного позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю «РЕФІЛЛ» (код ЄДРПОУ: 42328590).
Відповідач направив відзив на позов, в якому проти вимог заявленого позову заперечував, зазначивши, що органи місцевого самоврядування мають повноваження щодо здійснення контролю за розміщенням зовнішньої реклами у межах населених пунктів. На виконання зазначених вище вимог Типових правил та пункту 4.2 Порядку виявлення, демонтажу, обліку, зберігання спеціальних конструкцій зовнішньої реклами, розміщених на території міста Харкова з порушенням законодавства про рекламу та благоустрій населених пунктів, подальшого розпорядження ними, затвердженого рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 22.06.2011 № 444, 26.09.2019 на адресу ТОВ «Рефілл» поштовим відправленням було направлено припис № 1/85 з вимогою усунення порушень законодавства у визначений строк шляхом демонтажу рекламних засобів. Вказаний припис було отримано ТОВ «Рефілл» 27.09.2019, інформації щодо неналежності рекламних засобів вказаному суб`єкту господарювання до Департаменту контролю не надходило, як і інформації щодо належності вказаних конструкцій іншому суб`єкту господарювання.
Щодо віднесення спеціальних конструкцій з інформаційним полем «АNP, Еnеrgу, Авіас» до рекламних повідомило суд про те, що вважає вказані конструкції за своїм змістом, місцями розташування, їх кількістю та площею поверхонь такими, що не відповідають поняттю вивіски (таблички), не відповідають вимогам Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.1997 № 1442, та є рекламними конструкціями.
У судовому засіданні 07.10.2020 року представник позивача підтримав доводи позовної заяви та просив суд позов задовольнити.
Представник відповідача та третьої особи у судовому засіданні заперечував проти позову, просив суд відмовити у його задоволенні, вказавши, що ТОВ "Рефілл" за відсутності відповідного дозволу, розмістило за адресою:м. Харків, вул. Клочківська, буд. 317-А, рекламний засіб, який відповідно до рішення Виконавчого комітету Харківської міської ради від 13.11.2019 року №856 "Про демонтаж спеціальних конструкцій" підлягав демонтажу власними силами та за рахунок власника.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши правову позицію представника позивача, заперечення представника відповідача та третьої особи, суд встановив наступне.
27.03.2017 р. за ТОВ «НЬЮПОРТ ХОЛДІНГ» було зареєстровано право власності на нежитлову будівлю літ «А-1» загальною площею 69.6 кв.м., яка розташована за адресою: м.Харків, вул. Клочківська, буд. 317-А (далі за текстом - нерухоме майно або АЗС), про що свідчить витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 29.03.2017 за індексним номером 83771631 (а.с. 16).
Вказане нерухоме майно являє собою автомобільну заправну станцію і використовується відповідно до призначення для роздрібної торгівлі пальним.
Зазначену АЗС Позивач здає в оренду ГОВ «РЕФІЛЛ», про що свідчить договір оренди автозаправної станції № 03-АЗС від 13.08.2018 (а.с. 17-19).
Безпосередньо ТОВ «РЕФІЛЛ» використовує дану АЗС для роздрібної торгівлі пальним, на підставі ліцензії на право роздрібної торгівлі від 01.07.2019 за реєстраційним номером 20300314201900132 (а.с 20).
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "РЕФІЛЛ" (код ЄДРПОУ 42328590) зареєстроване як юридична особа 28.04.2014 року, про що в Єдиному державному реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, громадських організацій міститься запис №14801020000077612.
До видів діяльності товариства віднесено, зокрема, за кодом КВЕД 47.30: Роздрібна торгівля пальним (основний); код КВЕД 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами.
Судом встановлено, що 26.09.2019 в ході здійснення контролю за законністю розміщення спеціальних конструкцій зовнішньої реклами на території м. Харкова спеціалістом відділу реклами Департаменту контролю міської ради було виявлено 4 рекламних засоби, які розміщувалися товариством з обмеженою відповідальністю «Рефілл» (код 42328590) по вул. Клочківській, 317-А в м. Харкові з порушенням вимог законодавства України про рекламу (відсутність дозволів на розміщення зовнішньої реклами). Інформація щодо власника рекламних засобів була наведена у куточку споживача, який знаходився у місці здійснення господарської діяльності.
Так, в результаті проведеної перевірки встановлено розміщення об`єктів зовнішньої реклами (щитів стаціонарних) за адресою: м. Харків, по вул. Клочківській, 317-А без відповідного дозволу на розміщення зовнішньої реклами (ч.1 ст.16 Закону України "Про рекламу").
26.09.2019 року Департаментом контролю Харківської міської ради прийнято припис №1/85 про усунення порушень порядку розміщення зовнішньої реклами у м.Харкові стосовно розповсюджувача реклами ТОВ "Реффіл" (місцезнаходження - м. Харків, Клочківській, 317-А).
Як встановлено в ході розгляду справи 16.12.2019 до ТОВ «Рефілл» надійшла вимога Головного управління Держспоживслужби в Харківській області № 5.2-057/2/14569-19 від 09.12.2019 про надання копій документів для розгляду справи стосовно можливого порушення вимог ст. 16 ЗУ «Про рекламу» з боку ТОВ «РЕФІЛЛ».
Із тексту вказаної вимоги ГУ Держспоживслужби в Харківській обл. було встановлено, що виконавчим комітетом Харківської міської ради було прийнято рішення від 13.11.2019 №856 «Про демонтаж спеціальних конструкцій» (далі за текстом - рішення ВК ХМР).
03.01.2020 ТОВ «Ньюпорт Холдінг» звернулось до Харківської міської ради із запитом на інформацію, в якому просило надати копію рішення виконавчого комітету Харківської міської ради від 13.11.2019 №856 «Про демонтаж спеціальних конструкцій», проте станом на дату подання цієї заяви відповідь не надійшла (а.с. 28).
28.12.2019 представником ТОВ «Ньюпорт Холдінг» через веб-сайт (онлайн сторінку) інформаційної системи «Єдиний міський реєстр актів Харківської міської ради, міського голови та виконавчих органів ради», розміщеної в мережі Інтернет, було знайдено скановану копію рішення виконавчого комітету Харківської міської ради від 13.11.2019 №856 «Про демонтаж спеціальних конструкцій».
Ознайомившись з цією копією рішення Виконавчого комітету ХМР, позивачу стало відомо, що Департаменту контролю Харківської міської ради доручено організувати проведення демонтажу спеціальних конструкцій, зазначених у додатку до рішення (пункт І), а комунальному підприємству «Міськелектротранссервіс» доручено здійснити у встановленому порядку Демонтаж спеціальних конструкцій, зазначених у додатку до рішення (пункт 2.1.)
В додатку до даного рішення Виконавчого комітету Харківської міської ради знаходився «Перелік конструкцій зовнішньої реклами, які підлягають демонтажу», згідно якого, вказано майно, яке належить ТОВ «Ньюпорт Холдінг» на праві власності.
Позивач, не погодившись з таким рішенням суб`єкта владних повноважень, звернувся до суду із даним позовом.
Суд зазначає, що засади рекламної діяльності в Україні, відносин, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами визначає Закон України "Про рекламу".
Так, відповідно до положень ст. 1 Закону України "Про рекламу", реклама - інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару; зовнішня реклама - реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях - рекламоносіях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг.
Приписами ч. 1 ст. 3 Закону України "Про рекламу" встановлено, що законодавство України про рекламу складається з цього Закону та інших нормативних актів, які регулюють відносини у сфері реклами.
Відповідно до ч.8 ст. 8 Закону України "Про рекламу" розміщення інформації про виробника товару та/або товар у місцях, де цей товар реалізується чи надається споживачеві, у тому числі на елементах обладнання та/або оформлення місць торгівлі, а також безпосередньо на самому товарі та/або його упаковці, не вважається рекламою.
Частиною 1 ст. 9 Закону України "Про рекламу" визначено, що реклама має бути чітко відокремлена від іншої інформації, незалежно від форм чи способів розповсюдження, таким чином, щоб її можна було ідентифікувати як рекламу.
У відповідності до ч.6 вказаної статті вивіска чи табличка з інформацією про зареєстроване найменування особи, знаки для товарів і послуг, що належать цій особі, вид її діяльності (якщо це не випливає із зареєстрованого найменування особи), час роботи, що розміщена на внутрішній поверхні власного чи наданого у користування особі приміщення, на зовнішній поверхні будинку чи споруди не вище першого поверху або на поверсі, де знаходиться власне чи надане у користування особі приміщення, біля входу в таке приміщення, не вважається рекламою.
Відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону України "Про рекламу", розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
З аналізу вимог Закону України "Про рекламу" можна дійти висновку, що вивіска чи табличка, які не відносяться до рекламних, мають відповідати таким умовам: місце розміщення (на внутрішній поверхні власного чи наданого у користування особі приміщення, на зовнішній поверхні будинку чи споруди не вище першого поверху або на поверсі, де знаходиться власне чи надане у користування особі приміщення, біля входу в таке приміщення); зміст (інформація про зареєстроване найменування особи, знаки для товарів і послуг, що належать цій особі, вид її діяльності (якщо це не випливає із зареєстрованого найменування особи), час роботи).
Типові правила розміщення зовнішньої реклами затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 № 2067.
Ці Правила регулюють відносини, що виникають у зв`язку з розміщенням зовнішньої реклами у населених пунктах, та визначають порядок надання дозволів на розміщення такої реклами (пункт 1 Типових правил розміщення зовнішньої реклами).
Відповідно до абзацу 8 пункту 2 Типових правил розміщення зовнішньої реклами вивіска чи табличка - елемент на будинку, будівлі або споруді з інформацією про зареєстроване найменування особи, знаки для товарів і послуг, що належать такій особі, вид її діяльності (якщо це не випливає із зареєстрованого найменування особи), час роботи, що розміщений на зовнішній поверхні будинку, будівлі або споруди не вище першого поверху або на поверсі, де розташовується власне чи надане у користування особі приміщення (крім, випадків, коли суб`єкту господарювання належить на праві власності або користування вся будівля або споруда), біля входу у таке приміщення, який не є рекламою.
В листі Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва №6635 від 05.09.2007 року зазначено, що у випадку, коли на фасаді будівлі, яку займає суб`єкт господарювання та/або біля входу (в`їзду) до неї розміщено інформаційну вивіску, інформація на якій не містить закликів до придбання товару чи надання послуги або іншої інформації, що призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару (послуги), така інформація не є рекламою і її розміщення не потребує одержання дозволу на розміщення об`єкта зовнішньої реклами.
Отже, з системного аналізу вказаних положень випливає, що інформація про виробника товару та/або товар у місцях, де цей товар реалізується чи надається споживачеві, а також інформація, розміщена на зовнішній поверхні будинку чи споруди не вище першого поверху або на поверсі, де знаходиться власне чи надане у користування особі приміщення, біля входу у таке приміщення, яка не містить закликів придбавати товар або послугу, що реалізується суб`єктом, не є рекламою у розумінні частини сьомої статті 8 та частини шостої статті 9 Закону України «Про рекламу».
Аналогічний висновок міститься у постановах Верховного Суду від 11.04.2018 у справі №323/1766/17, від 04.09.2019 у справі №1340/4421/18, від 11.11.2019 у справі № 323/1360/17, від 27.02.2020 у справі №405/4704/15-а, від 25.03.2020 у справі №461/4489/16-а.
Отже, визначальним в межах даного адміністративного спору є встановлення того, чи належить розміщена на АЗС, які орендує ТОВ «Рефілл», конструкція до зовнішньої реклами.
Так, ч.2 ст.2 Закону України "По рекламу" визначено, що дія цього Закону не поширюється на відносини, пов`язані з розповсюдженням інформації, обов`язковість розміщення та оприлюднення якої визначено іншими законами України.
Таким чином, якщо обов`язок розміщення інформації передбачений будь-яким іншим законом, то така інформація не є рекламою.
Відповідно до ч.1 ст.16 Закону України "Про рекламу", розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.1.3 Правил розміщення зовнішньої реклами у місті Харкові дія Правил поширюється на всі підприємства, установи та організації незалежно від форми власності, а також фізичних осіб - підприємців, які здійснюють діяльність у сфері зовнішньої реклами у місті Харкові.
Таким чином Правила розміщення зовнішньої реклами у місті Харкові можуть бути застосовані виключно у випадках, якщо на такі конструкції поширюються вимоги Закону України "Про рекламу".
Як встановлено судом, ТОВ "Рефілл" здійснюється господарська діяльність з реалізації нафтопродуктів на орендованому автозаправному комплексі за адресою: м.Харків, вул. Клочківська. буд. 317-А.
Відповідно до ч.1 ст. 15 Закону України "Про захист прав споживачів", споживач має право на одержання необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про продукцію, що забезпечує можливість її свідомого і компетентного вибору. Інформація повинна бути надана споживачеві до придбання ним товару чи замовлення роботи (послуги). Інформація про продукцію не вважається рекламою. Інформація про продукцію повинна містити, зокрема, дані про ціну.
Частиною 2 цієї статті встановлено, що інформація, передбачена ч.1 цієї статті, доводиться до відома споживачів виробником (виконавцем, продавцем) у супровідній документації, що додається до продукції, на етикетці, а також у маркуванні чи іншим способом (у доступній наочній формі), визначеним відповідними нормативно-правовими актами, у тому числі технічними регламентами, або прийнятим для окремих видів продукції або в окремих сферах обслуговування.
Таким чином, Закон України "Про захист прав споживачів" зобов`язує продавця дотримуватись технічних регламентів або, нормативно-правових актів, прийнятих для окремих видів продукції або в окремих сферах обслуговування.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20 грудня 1997 року №1442 затверджені Правила роздрібної торгівлі нафтопродуктами.
Згідно п.8 вказаних Правил, відомості про роздрібні ціни, марки та види нафтопродуктів, що продаються на АЗС, повинні бути зазначені на інформаційному табло, яке встановлюється на в`їзді та біля оператора АЗС.
Отже, відомості, розміщені на табло, є необхідною для споживача інформацією та необхідною умовою для власника (орендаря) АЗС.
Як вбачається з матеріалів справи, на в`їзді до АЗС, яку орендує позивача, знаходиться інформаційний щит, на якому міститься інформація про нафтопродукти, що продаються на АЗС та їх ціна, що відповідає вимогам Закону України "Про захист прав споживачів" та Правилам №1442, оскільки інформація, розміщена на інформаційному щиті не містить закликів до придбання товарів, а виключно інформацію про нафтопродукти, що реалізуються на АЗС.
Таким чином, спеціальна конструкція, яка знаходиться за адресою: м.Харків, вул. Клочківська. буд. 317-А не є рекламною конструкцією в розумінні Закону України "Про рекламу", а розміщена на виконання вимог Закону України "Про захист прав споживачів" та Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами, тому в силу вимог ст.2 Закону України "Про рекламу", всі положення вказаного закону на них не поширюються, так само як і вимоги, що встановлені Правилами розміщення зовнішньої реклами у місті Харкові.
Крім того, суд звертає увагу, що за приписами частини 7 статті 8 Закону України "Про рекламу", розміщення інформації про виробника товару та/або товар у місцях, де цей товар реалізується чи надається споживачеві, у тому числі на елементах обладнання та/або оформлення місць торгівлі, а також безпосередньо на самому товарі та/або його упаковці, не вважається рекламою.
З фото, доданих до позовної заяви, можна зробити висновок, що під щитом стаціонарним, відповідач розуміє ціновий пілон (стелу), що розміщена на АЗС за адресою: м. Харків, вул. Клочківська. буд. 317-А, на яких відповідно вказано відомості про роздрібні ціни, марки та види пального, що продаються па АЗС. Іншої інформації зазначений щит стаціонарний не містить.
Посилання відповідача на те, що на спірній конструкції відсутня інформація про зареєстроване найменування суб`єкта господарювання, який займає це приміщення чи відсутність даних про час роботи останнього, що свідчить про належність конструкції до зовнішньої реклами є помилковими, оскільки, за змістом норм Закону №270/96-ВР інформація про зареєстроване найменування суб`єкта господарювання не є критерієм відмежування понять реклами і вивіски (таблички) і за змістом статті 9 вивіска не є рекламою у разі розміщення на ній однієї із видів інформації (зареєстроване найменування особи, знаки для товарів і послуг, що належать цій особі, вид її діяльності та ін.), а не їх сукупність.
Як встановлено за матеріалами справи згідно довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприсмців та громадських формувань, основним видом діяльності ТОВ «Рефілл» є роздрібна торгівля пальним (код КВЕД 47.30.) За таких обставин є цілком зрозумілим, що на АЗС за адресою: м. Харків, вул. Клочківська. буд. 317-А, Товариство позивача здійснює роздрібну реалізацію пального, у тому числі відповідно до отриманої ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним (а.с. 20).
Отже з огляду на викладене, встановлене на в`їзді інформаційне табло (ціновий пілон, стела чи як зазначає відповідач - щит стаціонарний з найменуванням виробника товару, асортименту та ціни на нафтопродукти, що реалізуються споживачам на АЗС адресою: м. Харків, вул. Клочківська. буд. 317-А, не може бути рекламою, оскільки в розумінні ч. 8 ст. 8 Закону України «Про рекламу» це є інформацією про роздрібні ціни, марки та види нафтопродуктів, а також їх виробника, у місцях, де цей товар реалізується чи надасться споживачеві, а розміщення такої інформації не вважаються рекламою.
Суд також вважає за необхідне зазначити, що інформаційний щит з інформацією, передбаченою п.12 Порядку провадження торговельної діяльності та правил торговельного обслуговування населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.2006 р. .№ 833, та яка містить найменування суб`єкта господарювання, режим роботи торгового об`єкта, і враховуючи термін «реклама», визначеного статтею 1 Закону України «Про рекламу», положення ч. 7 ст. 8 Закону України «Про рекламу», не вважається рекламою і не потребує відповідних документів, отримання яких необхідно для розміщення реклами. Така позиція відображена і в листі Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва від 09.10.2006 р. №731 7.
З огляду па викладене, оскільки щит стаціонарний (ціновий пілон, стела) розміщені на в`їзді на АЗС не можуть вважатись зовнішньою рекламою, то включення їх до вказаного рішення Виконавчого комітету Харківської міської ради з метою демонтажу, на погляд суду, є безпідставним та не законним.
Відповідно до статті 17 Закон України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело прав
Суд враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи), сформовану, зокрема у справах "Салов проти України" (заява №65518/01; пункт 89), "Проніна проти України" (заява №63566/00; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (заява №4909/04; пункт 58): принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії» серія А. 303-А; пункт 29).
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Приписами ч.1 ст.9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч.1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Таким чином, підсумовуючи вищезазначене, з огляду на те, що на конструкцію, зазначену у пунктах 105, 106, 107 та 108 додатку №1 до рішення Виконавчого комітету Харківської міської ради від 13.11.2019 року №856 "Про демонтаж спеціальних конструкцій" не розповсюджується дія Закону України "Про рекламу", а відповідачем в силу вимог ст.77 КАС України не доведено правомірність прийняття спірного рішення та допущення позивачем порушення вимог ч.1 ст.16 Закону України "Про рекламу", то суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.
Стосовно клопотання представника позивача про стягнення за рахунок відповідача судового збору, суд зазначає наступне.
Судові витрати стягуються, відповідно до вимог ст. 139 КАС України, частиною 1 якої передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕФІЛЛ" (код ЄДРПО 42328590) до Виконавчого комітету Харківської міської ради (майдан Конституції, буд. 7, м. Харків, 61003), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача Харківська міська рада (майдан Конституції, буд. 7, м. Харків, 61003) про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Харківської міської ради від 13.11.2019 №856 «Про демонтаж спеціальних конструкцій», в частині демонтажу спеціальних конструкцій які належать Товариству з обмеженою відповідальністю "РЕФІЛЛ" код ЄДРПО 42328590 та розташовані за адресою: м. Харків, вул. Клочківська. буд. 317-А. а саме: пункти 105, 106. 107 та 108 Додатку 1 до цього рішення.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕФІЛЛ" (код ЄДРПО 42328590) 2102,00 (дві тисячі сто дві гривні) грн. судового збору за подання адміністративного позову за рахунок бюджетних асигнувань Харківської міської ради (код за ЄДРПОУ 04059243; майдан Конституції, буд. 7, м. Харків, 61003 ).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 15 жовтня 2020 року.
Суддя Бідонько А.В.