
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
15 жовтня 2020 року м. Рівне №460/5942/20
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Недашківської К.М., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації про визнання дій протиправними, скасування рішення.
До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов ОСОБА_1 (далі іменується – позивач) до Управління соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації (далі іменується – відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо припинення виплати соціальної допомоги з 01.02.2020 і зобов`язання позивача повернути переплачену суму державної соціальної допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім`ях в розмірі 6800 грн.; скасувати рішення відповідача про припинення виплати соціальної допомоги з 01.02.2020 та рішення, оформлене у вигляді повідомлення від 13.04.2020 про зобов`язання повернути переплачену суму державної соціальної допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім`ях в розмірі 6800 грн.
Заяви по суті справи.
В обґрунтування позову зазначає, що отримувала державну соціальну допомогу на дітей, які виховуються у багатодітних сім`ях. Однак, у квітні 2020 року отримала листа від відповідача про виникнення переплати у розмірі 6800 грн. по допомозі за період 01.02.2020 по 31.03.2020. Позивач звернулася до відповідача за роз`ясненням підстав для виникнення такої переплати, на що отримала відповідь про припинення виплати їй допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім`ях у зв`язку з встановленням факту нецільового використанням коштів і незабезпечення створення отримувачем допомоги належних умов утримання та виховання дітей. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними.
Ухвалою суду від 17.08.2020 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідач отримав ухвалу суду від 17.08.2020 та копію позовної заяви 11 вересня 2020 року, однак відзиву на позовну заяву не подав.
Відповідно до вимог частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд при вирішенні справи керується принципами верховенства права, законності, рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з`ясування всіх обставин, гласності і відкритості адміністративного процесу.
Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 23 квітня 2019 року звернулася до Управління соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації із заявою про призначення допомоги на трьох дітей, які проживають у багатодітних сім`ях.
За результатом розгляду заяви позивачу призначена допомога на трьох дітей на період з 01.04.2019 по 31.12.2022 у розмірі 1700 грн. на місяць на кожну дитину.
22 січня 2020 року Володимирецький районний центр соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді Володимирецької районної державної адміністрації звернувся до Управління соціального захисту населення райдержадміністрації з лиатом про призупинення виплат всіх державних допомог у зв`язку з ухиленням батьків від виконання батьківських обов`язків щодо неповнолітніх дітей, оскільки за результатами виїзду мобільної бригади 21.01.2020 встановлено факт вчинення домашнього насильства, порушення санітарно-гігієнічних норм, перебування дітей в занедбаному стані (а.с. 14).
13 квітня 2020 року до позивача надійшло повідомлення від відповідача за №46 про виникнення переплати у розмірі 6800 грн. за період з 01.02.2020 по 31.03.2020 (а.с.15).
В подальшому на звернення позивача, Володимирецька районна державна адміністрація повідомила ОСОБА_1 про припинення виплати допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім`ях, на підставі нецільового використання коштів і незабезпечення створення отримувачем допомоги належних умов для повноцінного утримання та виховання дітей.
Позивач вважає порушеними свої права на отримання допомоги, а дії відповідача – протиправними, тому звернувся із вказаним позовом до суду.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених суб`єктом владних повноважень в основу своїх дій, на відповідність вимогам частини другої статті 2 КАС України, яка визначає, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку; суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Умови призначення і виплати допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім`ях (далі - допомога) визначаються Порядком виплати допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім`ях, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 березня 2019 року № 250 (далі іменується – Порядок №250).
Відповідно до пунктів 4,5 Порядку №250 призначення і виплата допомоги здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за зареєстрованим місцем проживання або місцем фактичного проживання особи, яка претендує на призначення допомоги (далі - заявник).
Допомога за місцем фактичного проживання призначається за умови неотримання зазначеної допомоги за зареєстрованим місцем проживання заявника. Перевірка відомостей щодо неотримання допомоги здійснюється органами соціального захисту населення з використанням інформаційних систем.
Допомога надається одному з батьків дитини, які постійно проживають разом з дитиною.
Пунктами 9 та 10 Порядку №250 встановлено, що допомога призначається на третю і кожну наступну дитину з місяця, в якому було подано заяву з усіма необхідними документами, та виплачується щомісяця по місяць досягнення дитиною 6-річного віку включно. У разі коли в сім`ї одночасно народилося двоє і більше дітей, внаслідок чого сім`я набула статусу багатодітної, виплата допомоги здійснюється на кожну таку дитину. Допомога призначається у розмірі 1700 гривень.
Судом встановлено, що на вихованні у сім`ї позивача перебуває семеро неповнолітніх дітей: ОСОБА_2 , 2008 року народження, ОСОБА_3 , 2009 року народження, ОСОБА_4 , 2010 року народження, ОСОБА_5 , 2012 року народження, ОСОБА_6 , 2013 року народження, ОСОБА_7 , 2015 року народження, ОСОБА_8 2016 року народження (а.с.7-13).
З 01 квітня 2019 року по 31 грудня 2022 року позивачу була призначена допомога на дітей, які виховуються у багатодітних сім`ях, зокрема на трьох дітей в розмірі 1700 грн. на кожну дитину.
Пунктом 11 Порядку №250 (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що виплата допомоги припиняється у разі: позбавлення отримувача допомоги батьківських прав; відмови отримувача допомоги від виховання дитини; нецільового використання коштів і незабезпечення створення отримувачем допомоги належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини; відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав; тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання; перебування отримувача допомоги у місцях позбавлення волі за рішенням суду; втрати статусу багатодітної сім`ї; смерті дитини; смерті отримувача допомоги.
Виплата допомоги припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому виникли зазначені обставини, за рішенням органу соціального захисту населення, який призначив допомогу.
У випадках, передбачених абзацами другим - сьомим цього пункту, виплата допомоги припиняється на підставі пропозицій центру соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді або уповноваженою особою, визначеною виконавчим органом ради об`єднаної територіальної громади.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що 22 січня 2020 року Володимирецький районний центр соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді Володимирецької районної державної адміністрації звернувся до Управління соціального захисту населення райдержадміністрації про призупинення виплат всіх державних допомог у зв`язку з ухиленням батьків від виконання батьківських обов`язків щодо неповнолітніх дітей, оскільки за результатами виїзду мобільної бригади 21.01.2020 встановлено факт вчинення домашнього насильства, порушення санітарно-гігієнічних норм, перебування дітей в занедбаному стані (а.с.14).
Таким чином, за результатом розгляду пропозиції Володимирецький районний центр соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді Володимирецької районної державної адміністрації відповідачем припинено виплату допомоги у зв`язку з нецільовим використанням коштів і незабезпеченням створення отримувачем допомоги належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини.
Виплата припинена з місяця, що настав за місяцем, в якому виникли зазначені обставини, тобто з лютого 2020 року. Тому, відповідачем направлено повідомлення позивачу за №46 від 13.04.2020 про виникнення переплати по виплаченій допомозі в розмірі 6800 грн. за період з 01.02.2020 по 31.03.2020.
Крім того, 20 травня 2020 року працівниками Володимирецького районного центру соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді Володимирецької районної державної адміністрації був здійснений контрольний виїзд в АДРЕСА_1 для перевірки стану виконання позивачем та її чоловіком рекомендацій, необхідних для виведення сім`ї із складних життєвих обставин та можливості поновлення соціальних виплат. Однак, було встановлено відсутність належних умов для утримання дітей, тому виплату допомоги не відновлено.
Таким чином, суд дійшов висновку про наявність підстав для припинення виплати позивачу допомоги на дітей, які виховуються в багатодітних сім`ях, на підставі пункту 11 Порядку №250, яким чітко встановлено умови, за яких виплата допомоги припиняється за зверненням центру соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді або уповноваженою особою, визначеною виконавчим органом ради об`єднаної територіальної громади у разі нецільового використання коштів і незабезпечення створення отримувачем допомоги належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини.
Тому, дії відповідача щодо припинення виплати допомоги з 01.02.2020 з цієї підстави є правомірними.
Щодо оскарження позивачем рішення відповідача про повернення коштів, то суд зазначає наступне.
Частиною першою статті 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Згідно з частиною другою статті 5 КАС України захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
В рамках адміністративного судочинства:
дії - певна активна форма поведінки суб`єкта владних повноважень, яка полягає у здійсненні суб`єктом владних повноважень своїх обов`язків у межах наданих законодавством повноважень чи всупереч їм;
бездіяльність - певна пасивна форма поведінки суб`єкта владних повноважень, яка полягає у невиконанні ним дій, які він повинен був і міг вчинити відповідно до покладених на нього посадових обов`язків згідно із законодавством України;
рішення - нормативно-правовий акт або індивідуальний акт (нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб`єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування; індивідуальний акт - акт (рішення) суб`єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк).
Суд вказує, що повідомлення відповідача від 13.04.2020 №46 про виникнення переплати в розмірі 6800 грн. та про необхідність повернення коштів не є рішенням суб`єкта владних повноважень в розумінні норм пункту 19 частини першої статті 4 КАС України. А відтак, не підлягає оскарженню в порядку адміністративного судочинства.
За приписами статті 19 Конституції України від 28.06.1996 №254к/96-ВР, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідачем доведено правомірність оскаржуваних дій у порядку статті 77 КАС України, а тому заявлені позовні вимоги не підлягають до задоволення.
Відповідно до ухвали суду від 17.08.2020 позивача звільнено від сплати судового збору, тому відсутні підстави для розподілу судових витрат відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; паспорт серії НОМЕР_1 , виданий 11.02.2008) до Управління соціального захисту населення Володимирецької районної державної адміністрації (вулиця Соборна, 23, селище міського типу Володимирець, Рівненська область, 34300; код ЄДРПОУ 25797471) про визнання дій протиправними, скасування рішення – залишити без задоволення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 15 жовтня 2020 року.
Суддя К.М. Недашківська