
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №380/3341/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 жовтня 2020 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі :
головуючого - судді Кухар Н.А.
секретаря судового засідання Іванес Х.О.
за участю:
представника позивача – Алексеєнко А.А.
представника відповідача – Поліщук О.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту містобудування Львівської міської ради про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся до суду з позовом до Департаменту містобудування Львівської міської ради, у якому просить:
1. Визнати протиправними дії посадових осіб департаменту містобудування Львівської міської ради щодо проведення обстеження земельної ділянки, за адресою: АДРЕСА_1 та виставлення ОСОБА_1 вимоги № 5 від 19 березня 2020 року.
2. Визнати протиправною та скасувати вимогу №5 від 19 березня 2020 року про звільнення площею 0,0080 га АДРЕСА_1 , шляхом демонтажу споруди розмірами 14,10 м х 5,65 м., що підписана в.о. начальника відділу самоврядного контролю за використанням та охороною земель у м. Львові Н. Алєксєєвою.
Позивач обґрунтовує свої позовні вимоги тим, що 27 березня 2020 року ОСОБА_1 отримано лист Департаменту містобудування Львівської міської ради №24-вих-24300 від 23 березня 2020 року щодо проведення обстеження земельної ділянки на АДРЕСА_1 . До зазначеного листа було додано Акт обстеження земельної ділянки на АДРЕСА_2 від 18 березня 2020 року з планом-схемою цієї ділянки. На підставі зазначено акту ОСОБА_1 складено та надіслано вимогу №5 від 19 березня 2020 року про звільнення зазначеної ділянки площею 0,0080 га АДРЕСА_1 , шляхом демонтажу споруди розмірами 14,10 м х 5,65 м. У вимозі вказано, що в силу вимог ст. 73 ЗУ «Про місцеве самоврядування така підлягає обов`язковому виконанню». Вважає, що дії посадових осіб Департаменту містобудування Львівської міської ради щодо проведення обстеження земельної ділянки, за адресою: АДРЕСА_1 та виставлення ОСОБА_1 вимоги щодо звільнення земельної ділянки не відповідають нормам чинного законодавства, а вказана вимога підлягає визнанню протиправною та скасуванню, так як позивач був позбавлений можливості 18 березня 2020 року взяти участь у обстеженні земельної ділянки на АДРЕСА_1 , оскільки не отримував запрошення на його проведення. Крім того, обстеження земельної ділянки проводилось в період карантину, що, на думку позивача, заборонено.
Відповідач подав відзив на позов, у якому позов не визнав, зазначив, що 18.03.2020 проведено обстеження земельної ділянки на АДРЕСА_1 , про що складено акт Акт обстеження земельної ділянки на АДРЕСА_2 від 18 березня 2020 року з планом-схемою цієї ділянки. Позивачу скеровувався лист про те, що буде проведено обстеження. На підставі зазначено акту ОСОБА_1 надіслано вимогу №5 від 19 березня 2020 року про звільнення зазначеної ділянки площею 0,0080 га АДРЕСА_1 , шляхом демонтажу споруди розмірами 14,10 м х 5,65 м. Вважає, що відповідачем не порушено норми законодавства щодо обстеження земельної ділянки. Крім того, вимога №5 від 19 березня 2020 року не породжує для позивача жодних прав та обов`язків, тому у задоволенні позову слід відмовити.
07.05.2020 судом відкрито загальне позовне провадження та призначено підготовче засідання.
11.08.2020 протокольною ухвалою закрито підготовче засідання та призначено справу до судового розгляду.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав, просив задоволити, представник відповідача позов не визнав, просив відмовити у його задоволенні.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, з`ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
27 березня 2020 року ОСОБА_1 отримано лист Департаменту містобудування Львівської міської ради №24-вих-24300 від 23 березня 2020 року щодо проведення обстеження земельної ділянки на АДРЕСА_1 .
До зазначеного листа було додано Акт обстеження земельної ділянки на АДРЕСА_2 від 18 березня 2020 року з планом-схемою цієї ділянки.
Зі змісту акту вбачається, що головним спеціалістом відділу самоврядного контролю за використанням та охороною земель у м. Львові департаменту містобудування Фаріоном Віктором Борисовичем, головним спеціалістом відділу самоврядного контролю за використанням та охороною земель у м. Львові департаменту містобудування Лозинською Оленою Валеріївною, за участю начальника відділу соціально – культурного розвитку Шевченківської районної адміністрації ОСОБА_2 , у присутності голови ОСББ «Балатон-13» ОСОБА_3 проведено обстеження земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 .
За результатами обстеження встановлено, що «на земельній ділянці площею 0,0080 на АДРЕСА_1 знаходиться цілісна споруда розмірами 14.10 х 5,65 м. Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 17.03.2020 року № 204470406 встановлено: право власності на нежитлове приміщення загальною площею 49,9 кв.м перебуває у власності ОСОБА_1 , виникло на підставі висновку ОКП ЛОР «БТІ та ЕО» від 26.02.2020 року № 2/2417; право власності на нежитлове приміщення загальною площею 20,8 кв.м перебуває у власності ОСОБА_1 , виникло на підставі висновку ОКПЛОР «БТІ та ЕО» від 26.02.2020 року № 2/2417. Враховуючи наведене ОСОБА_1 самовільно зайняв та фактично використовує земельну ділянку комунальної власності площею 0,0080 га в межах червоних ліній вулиці Мазепи шляхом розміщення вказаної вище споруди за відсутності відповідного рішення Львівської міської ради про передачу у власність або надання у користування ( оренду) даної земельної ділянки.»
На підставі зазначено акту ОСОБА_1 складено та надіслано вимогу №5 від 19 березня 2020 року про звільнення зазначеної ділянки площею 0,0080 га АДРЕСА_1 , шляхом демонтажу споруди розмірами 14,10 м х 5,65 м.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст.10 Закону України «Про місцеве самоврядування» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно з ст. 187 Земельного кодексу України контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України.
Згідно з ст. 189 Земельного кодексу України самоврядний контроль за використанням та охороною земель здійснюється сільськими, селищними, міськими, районними та обласними радами.
04.04.2019 року Львівською міською радою прийнято ухвалу №4808 « Про затвердження Положення про самоврядний контроль за використанням та охороною земель територіальної громади м.Львова» (далі Положення).
Згідно з п. 2.3 Положення самоврядний контроль за виконанням вимог земельного законодавства України щодо використання та охорони земель територіальної громади м. Львова здійснюється способом проведення обстежень стану та дотримання умов використання земельних ділянок територіальної громади, розгляду звернень фізичних, юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців, виявлення самовільно зайнятих земель та вжиття інших заходів, передбачених цим Положенням.
Відповідно до вимог пункту 4.1. Положення уповноважений орган проводить обстеження земельної ділянки з метою визначення її стану та дотримання умов її використання в присутності користувачів земельної ділянки або уповноважених ними осіб, а також, за можливістю осіб, які вчинили порушення земельного законодавства України. У разі відсутності при обстеженні земельної ділянки користувачів або уповноважених ними осіб, обстеження проводиться за наявності двох свідків.
Судом встановлено, що обстеження земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 здійснювалось без участі ОСОБА_1 . При цьому відповідачем не надано суду належних доказів повідомлення ОСОБА_1 про час проведення обстеження. Наданий відповідачем лист, адресований позивачу від 13.03.2020 року не є належним доказом щодо повідомлення позивача про проведення обстеження земельної ділянки, так як відповідачем не надано доказів надсилання чи отримання такого. Тобто дії відповідача проведені із порушенням вимог Положення про самоврядний контроль за використанням та охороною земель територіальної громади м.Львова». Окрім того, наданими позивачем доказами підтверджується, що ОСОБА_1 на момент проведення обстеження земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 на праві власності належали об`єкти нерухомого майна - нежитлові приміщення з площами 20,8 кв.м та 49,9 кв.м. Право власності на такі об`єкти було зареєстрованим в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Відповідачем зазначені обставини визнаються, оскільки вказуються в акті обстеження.
Разом з тим, суд зазначає, що позовна вимога про визнання протиправними дій посадових осіб департаменту містобудування Львівської міської ради щодо проведення обстеження земельної ділянки, за адресою: АДРЕСА_1 та виставлення ОСОБА_1 вимоги № 5 від 19 березня 2020 року фактично є підставою позову щодо оцінки правомірності оскаржуваної вимоги, а тому у задоволенні позову в цій частині слід відмовити.
Відповідно до частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Разом з цим обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Таким чином, у порядку адміністративного судочинства може бути оскаржене лише такі дії чи рішення суб`єкта владних повноважень, які безпосередньо порушують права, свободи чи законні інтереси позивача.
Аналіз змісту спірних правовідносин приводить до висновку, що оскаржувана вимога не порушує прав, свобод або інтересів позивача, так як її виконання можливе за зверненням відповідача до суду з відповідним позовом. Саме в такому випадку при вирішенні позову буде перевірена в судовому порядку правомірність її винесення.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних у матеріалах справи, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову.
Судові витрати не належить стягувати.
Керуючись ст.ст. 72,77,94, 241 -246 КАС України , суд –
в и р і ш и в :
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 № НОМЕР_1 ) до Департаменту містобудування Львівської міської ради ( 79008, м.Львів, пл.Ринок,1, Ід.№ 34857473) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Апеляційна скарга на рішення подається протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду. Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Львівський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення виготовлений 15.10.2020 року.
Суддя Кухар Н.А.