
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про зупинення провадження у справі
15 жовтня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/3830/20
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Тихонов І.В., розглянувши в порядку письмового провадження питання щодо зупинення провадження у справі
№ 360/3830/20 за позовом ОСОБА_1 до Марківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, а також зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
12 жовтня 2020 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Марківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення №13 від 29.04.2020 відповідача про відмову позивачу в перерахунку пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати згідно Закону України «Про прокуратуру» за заявою від 03.03.2020;
- зобов`язати відповідача здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ ( у редакції, що діяла на час призначення пенсії) та на підставі ч.20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697—VII (в первинній редакції), виходячи з розрахунку 90 ( дев`яносто ) відсотків від суми місячної заробітної плати без обмеження максимального розміру та у часі на підставі довідки прокуратури Луганської області №18- 123вих-20 від 02.03.2020 з 01.10.2017;
- зобов`язати відповідача здійснити позивачу виплату різниці суми між нарахованою пенсією після перерахунку та фактично отриманою пенсією разово та однією сумою з урахуванням довідки прокуратури Луганської області №18- 123вих-20 від 02.03.2020 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії без застосування Постанови Кабінету Міністрів України № 649 від 22.08.2018 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду».
Позовну заяву обґрунтовано тим, що позивач з 08.06.2007 перебуває на обліку, спочатку в управлінні Пенсійного фонду України в Новопсковському районі, потім в Марківському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Луганської області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ, що діяла в редакції на час призначенім пенсії, виходячи із максимального розміру 90% від заробітної плати (з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування) без обмеження максимального розміру пенсії.
До 14 травня 2013 року позивач продовжувала працювати в органах прокуратури. З 1 липня 2012 року у позивача виникло право на перерахунок пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідно до Постанови КМУ № 505 від 31 травня 2012 року.
14 травня позивач звільнилася з органів прокуратури (в зв`язку з виходом на пенсію за вислугою років), внаслідок чого у травні 2013 року було проведено перерахунок моєї пенсії.
З метою поновлення своїх конституційних прав на належне соціальне забезпечення, 03.03.2020, на підставі рішення Конституційного Суду України № 7-р(ІІ)/2019 від 13 грудня 2019 року у справі №3-209/2018 (2413/18, 2807/19), позивач звернулась до Марківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області із заявою про перерахунок призначеної пенсії, до якої додала оригінал довідки прокуратури Луганської області № 18-123 від 02.03.2020 про складові заробітної плати за відповідною (прирівняною) посадою старшого прокурора прокуратури району, розраховані відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури».
На даний час при нарахуванні та виплаті заробітної плати працівникам прокуратур областей та місцевих прокуратур використовуються виключно положення зазначеної постанови. Марківським об`єднаним управлінням Пенсійного фонду України Луганської області листом від 29.04.2020 року за № 1991/03.02/К-23 позивача повідомлено, що рішенням №13 від 29.04.2020 Марківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області відмовлено в перерахунку пенсії у зв`язку відсутністю підстав для цього.
Відмова в перерахунку пенсії мотивується тим, що перерахунок пенсій проводиться у разі прийняття нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури після прийняття рішення Другого Сенату Конституційного Суду України від 13 грудня 2019 року № 7-р(ІІ)/2019.
Крім того, в рішенні зазначено, що положення ч.18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ, які визначали умови та порядок перерахунку пенсії працівникам прокуратури у зв`язку з підвищенням заробітної плати, з дня набрання чинності Закону України „Про прокуратуру“ від 14 жовтня 2014 року № 1697-УІІ зі змінами, тобто з липня 2015 року, втратили чинність.
Вважає, що рішення Марківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області, як суб`єкта владних повноважень, про відмову в перерахунку позивача пенсії за вислугою років порушує мої соціальні права щодо пенсійного забезпечення і звужує конституційні гарантії.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 15.10.2020 відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
13.05.2020 до Верховного Суду надійшли копії матеріалів адміністративної справи №560/2120/20 разом з поданням судді Хмельницького окружного адміністративного суду Гнап Д.Д. про розгляд справи Верховним Судом як зразкової за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просив:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №12 від 12.03.2020 про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за вислугу років;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 10.03.2018 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії), в розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Хмельницької області №18-174вих-20 від 05.03.2020 без обмеження її максимального розміру.
Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 20.05.2020 відкрито провадження у зразковій справі № 560/2120/20 (провадження № Пз/9904/9/20).
У вищезазначеній ухвалі визначені ознаки типової справи, в якій може бути ухвалено рішення цієї зразкової справи, а саме:
позивачами у них є колишні працівники прокуратури, які перебувають на обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України та є пенсіонерами за вислугою років;
відповідачем у них є один і той самий суб`єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи) - територіальні органи Пенсійного фонду України - Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі;
спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними нормами права (у зв`язку із відмовою відповідним територіальним органом Пенсійного фонду України здійснити перерахунок пенсії позивача з посиланням на відсутність чіткого законодавчого врегулювання спірних правовідносин);
позивачі заявили аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу, якому призначена пенсія за вислугою років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» здійснити перерахунок та виплату пенсії).
Вивченням матеріалів адміністративної справи № 360/3830/20 встановлено, що адміністративна справа має всі перелічені вище ознаки типової справи.
Відповідно до пункту дев`ятого частини другої статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України суд має право зупинити провадження у справі до розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.
Згідно зі статтею 291 Кодексу адміністративного судочинства суд, який розглядає типову справу, має право зупинити провадження за клопотанням учасника справи або за власною ініціативою у випадку, якщо Верховним Судом відкрито провадження у відповідній зразковій справі. Провадження у типовій справі підлягає відновленню з дня набрання законної сили рішенням Верховного Суду у відповідній зразковій справі. При ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
У зв`язку з вищевикладеним, суд вважає неможливим розгляд адміністративної справи № 360/3830/20 до набранням законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 560/2120/20, а тому вважає за доцільне зупинити провадження у справі № 360/3830/20.
Керуючись статтями 236, 257-263, 291 Кодексу адміністративного судочинства України суд,
УХВАЛИВ:
Зупинити провадження у справі № 360/3830/20 за позовом ОСОБА_1 до Марківського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення, а також зобов`язання вчинити певні дії до набранням законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 560/2120/20.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
СуддяІ.В. Тихонов