
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 жовтня 2020 року м. Житомир справа № 240/10987/20
категорія 111020300
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Капинос О.В.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Житомирській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Світ каменя" про стягнення податкової заборгованості,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Світ каменя" про стягнення податкової заборгованості.
В обґрунтування позову зазначає, що за відповідачем рахується податкова заборгованість, несплачена у добровільному порядку, у зв`язку з чим просить стягнути вказану суму в примусовому порядку.
Провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Ухвалу про відкриття провадження у справі направлено на адресу відповідача.
У встановлений в ухвалі строк відзиву на позов відповідачем не надано.
Законом України №731-ІХ від 18.06.2020 року "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)", який набрав чинності 17.07.2020 року, визначено, що процесуальні строки, які були продовжені відповідно до п.3 розділу VI "Прикінцеві положення" КАС України в редакції Закону України №540-ІХ від 30.03.2020 року, закінчуються через 20 днів після набрання чинності цим законом. Протягом цього 20-денного строку учасники справи та особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим кодексом), мають право на продовження процесуальних строків з підстав, встановлених цим Законом. Вказаний Закон набрав чинності 17.07.2020.
Таким чином, продовжені на період карантину строки завершились 06.08.2020.
Відповідно до положень ч. 5 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
За відповідачем рахується податковий борг з податку на прибуток приватних підприємств на загальну суму 155 853,39 грн. з яких: 137 609,18 грн. - основного платежу, 14 886,08 грн. - штрафних санкцій, 3 358,13 грн. - пеня.
Податковий борг включає:
-податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) на загальну суму 19 233,81 грн., серед яких: 11 923,42 грн. - основний платіж, 7 114,11 грн. - штрафна санкція та 196,28 грн. - пеня.
-податок на прибуток приватних підприємств в сумі 106 679,05 грн. із яких: 105 241,00 грн. - основний платіж, 1 438,05 грн. - штрафна санкція.
-рентна плата за спеціальне використання води в загальній сумі 1 556,48 грн. з яких: 836,82 грн. - основного платежу, 474,89 грн. - штрафна санкція, 244,77 грн. - пеня.
-рентна плата за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення в загальній сумі 428,32 грн. - основного платежу.
-екологічний податок за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об`єктах на загальну суму 11 200,07 грн. із яких: 7 087,50 грн. -
-екологічний податок за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення на загальну суму 16 755,66 грн. із яких: 12 092,12 гри. - основного платежу, 3 024,55 грн. - штрафних санкцій, 1 638,99 грн.- пеня.
Статтею 67 Конституції України проголошено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно з пп.16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України (далі - ПК України) платник податків зобов`язаний, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Підпунктом 14.1.39 п. 14.1 ст.14 ПК України встановлено, що грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно з пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Щодо податку на додану вартість.
За відповідачем рахується податковий борг з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) на загальну суму 19 233,81 грн., серед яких: 11 923,42 грн. - основний платіж, 7 114,11 грн. - штрафна санкція та 196,28 грн. - пеня.
Статтею 203 Кодексу, визначено порядок надання податкової декларації та строки розрахунків з бюджетом по податку на додану вартість, згідно якої податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Сума податкового зобов`язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого п. 203.1 ст. 203 для подання податкової декларації.
Крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою (ст. 54.1 Кодексу), не підлягає оскарженню грошове зобов`язання, самостійно визначене платником податків.
Матеріали справи свідчать, що відповідачем подано податкові декларації з податку на додану вартість, у яких самостійно визначено до сплати грошове зобов`язання в сумі 24 008,00 грн., з яких 11 923,42 грн. не сплачено в строки, визначені Кодексом, а саме:
-податкова декларація з податку на додану вартість від 22.07.2019 на суму 12 904,00 грн. Залишок - 819,42 грн.
-податкова декларація з податку на додану вартість від 20.01.2020 на суму 11 104,00 гри.;
Згідно п. 54.3 ст. 54 Кодексу - контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов`язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
Позивачем, на підставі акту перевірки № 3208/06-30-54-12-31 від 18.06.2019, яким встановлено порушення строку сплати суми грошового зобов`язання з податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), нараховано відповідачу штрафні санкції на суму 1 340,00 грн., про що винесено податкове повідомлення-рішення № 0047955412 від 19.06.2019 .
Крім того, на підставі акту перевірки № 3208/06-30-54-12-31 від 18.06.2019, у якому встановлено порушення строку сплати суми грошового зобов`язання з податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), позивачем нараховано штрафні санкції на суму 705,78 грн., про що винесено податкове повідомлення-рішення № 0047945412 від 19.06.2019 .
На підставі акту перевірки № 3799/06-30-54-12-31 від 08.08.2019, в якому позивачем встановлено порушення строку сплати суми грошового зобов`язання з податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), відповідачу нараховано штрафні санкції на суму 856,55 грн., про що прийнято податкове повідомлення-рішення № 0056245412 від 15.08.2019 .
На підставі акту перевірки № 3799/06-30-54-12-31 від 08.08.2019, в якому встановлено порушення строку сплати суми грошового зобов`язання з податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), відповідачу нараховано штрафні санкції на суму 151,30 грн., про що винесено податкове повідомлення-рішення № 0056235412 від 15.08.2019 .
На підставі акту перевірки № 725/06-30-54-04-08 від 21.02.2020, в якому встановлено порушення строку сплати суми грошового зобов`язання з податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), відповідачу нараховано штрафні санкції на суму 1 076,52 грн., про що винесено податкове повідомлення-рішення № 0020935404 від 25.02.2020 .
На підставі акту перевірки № 186/06-30-54-04-08 від 16.09.2019, в якому встановлено порушення граничних строків реєстрації податкових накладних / розрахунків коригувань до податкових накладних, визначених ст. 201 Податкового кодексу України, відповідачу нараховано штрафні санкції на суму 897,83 грн., про що винесено податкове повідомлення- рішення № 0063235412 від 23.09.2019 .
На підставі акту перевірки № 333/06-30-54-04-08 від 21.01.2020, в якому позивачем встановлено порушення граничних строків реєстрації податкових накладних / розрахунків коригувань до податкових накладних, визначених ст. 201 Податкового кодексу України, відповідачу нараховано штрафні санкції на суму 1 752,80 грн., про що винесено податкове повідомлення- рішення № 0004925404 від 22.01.2020.
На підставі акту перевірки № 896/06-30-54-04-08 від 12.02.2020, в якому встановлено порушення граничних строків реєстрації податкових накладних / розрахунків коригувань до податкових накладних, визначених ст. 201 Податкового кодексу України, відповідачу нараховано штрафні санкції на суму 333,33 грн., про що винесено податкове повідомлення- рішення № 0023675404 від 23.09.2019 .
Вищезазначені податкові повідомлення-рішення направлялися відповідачу, доказів їх оскарження матеріали справи не містять, тому грошове зобов`язання відповідача в сумі 7 114,11 грн. вважається узгодженим.
Крім того, у зв"язку з несвоєчасному сплатою грошового зобов"язання, відповідачу нараховано пеню на підставі ст. 129 Податкового кодексу України в сумі 196,28 грн.
Щодо податку на прибуток приватних підприємств.
За відповідачем рахується заборгованість з податку на прибуток приватних підприємств в сумі 106 679,05 грн. з яких: 105 241,00 грн. - основний платіж, 1 438,05 грн. - штрафна санкція.
Крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою (ст. 54.1 Кодексу), не підлягає оскарженню грошове зобов`язання, самостійно визначене платником податків.
Матеріали справи свідчать, що відповідачем подано податкову декларацію з податку на прибуток від 28.02.2020, у якій самостійно визначено грошове зобов`язання в сумі 105 241,00 грн., та не сплачено в строки, визначені Кодексом.
Згідно акту перевірки № 2118/06-30-54-12-31 від 04.04.2019, в якому встановлено порушення строку сплати суми грошового зобов`язання з податку на прибуток приватних підприємств, відповідачу нараховано штрафні санкції на суму 1 438,05 грн., про що винесено податкове повідомлення-рішення № 0029445412 від 04.04.2019 .
Зазначене податкове повідомлення-рішення відповідачу направлялося, доказів оскарження матеріали справи не містять, тому грошове зобов`язання відповідача в сумі 1 438,05 грн. вважається узгодженим.
Щодо рентної плати за спеціальне використання води.
За відповідачем рахується заборгованість зі сплати рентої плати за спеціальне використання води в загальній сумі 1 556,48 грн. з яких: 836,82 грн. - основного платежу, 474,89 грн. - штрафна санкція, 244,77 грн. - пеня.
Статтею 257 Кодексу, визначено порядок подання декларації і строки сплати рентної плати, згідно якої згідно якої податкова декларація подається за базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному кварталу, а для рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за видобування нафти, конденсату, природного газу, у тому числі газу, розчиненого у нафті (нафтового (попутного) газу), етану, пропану, бутану, рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України та рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України, дорівнює календарному місяцю.
Згідно пункту 257.2. статті 257 Кодексу платники рентної плати самостійно обчислюють суму податкових зобов`язань з рентної плати.
Матерілаи справи свідчать, що відповідачем подано податкові декларації з рентної плати за спеціальне використання води, у яких самостійно визначено грошове зобов`язання в загальній сумі 836,82 грн. та не сплачено в строки, визначені Кодексом, а саме:
-податкова декларація від 06.02.2020 на суму 371,92 грн.;
-податкова декларація від 05.11.2019 на суму 371,92 грн.;
-податкова декларація від 29.04.2020 на суму 92,98 грн.
На підставі акту перевірки № 54/06-30-54-04-08/34054242 від 13.01.2020, у якому встановлено порушення строку сплати суми грошового зобов`язання з рентної плати за спеціальне використання води, відповідачу нараховано штрафні санкції на суму 474,89 грн., про що винесено податкове повідомлення-рішення № 0001235404 від 16.01.2020.
Зазначене податкове повідомлення-рішення направлялося відповідачу, доказів його оскарження матеріали справи не містять, тому грошове зобов`язання відповідача в сумі 474,89 грн. вважається узгодженим.
Крім того, у зв"язку з несвоєчасною сплатою грошового зобов"язання відповідачу нараховано пеню на підставі ст. 129 Податкового кодексу України в сумі 244,77 грн.
Щодо рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення.
За відповідачем рахується заборгованість з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення в загальній сумі 428,32 грн. - основного платежу.
Так, як вбачається з матеріалів справи, відповідачем подано податкові декларації з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення, у яких самостійно визначено грошове зобов`язання в загальній сумі 428,32 грн. та не сплачено в строки, визначені Кодексом , а саме:
-податкова декларація від 03.05.2018 на суму 73,20 грн. Залишок несплаченої суми- 52,37 грн.;
-податкова декларація від 09.08.2018 на суму 73,20 грн.;
-податкова декларація від 29.10.2018 на суму 106,35 грн.;
-податкова декларація від 30.01.2019 на суму 106,35 грн.;
-податкова декларація від 30.01.2019 на суму 29,65 грн.;
-податкова декларація від 15.07.2019 на суму 60,40 грн.
Отже, відповідачем несплачено у визначені строки узгоджену суму грошового зобов"язання з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення - 428,32 грн.
Що стосується екологічного податку за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об`єктах.
За відповідачем рахується заборгованість з екологічного податку за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об`єктах на загальну суму 11 200,07 грн. із яких: 7 087,50 грн. - основного платежу, 2 834,48 грн. - штрафних санкцій, 1 278,09 грн. - пеня.
Згідно до п. 250.1 ст. 250 Кодексу базовий податковий (звітний) період платників екологічного податку дорівнює календарному кварталу.
Платники податку складають податкові декларації за формою, встановленою у порядку, передбаченому ст.. 46 Кодексу, подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до контролюючих органів та сплачують податок протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації (п. 250.2 ст. 250 Кодексу).
Відповідачем подано податкові декларації з екологічного податку за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об`єктах, у яких самостійно визначено грошове зобов`язання в загальній сумі 7 087,50 грн. та не сплачено в строки, визначені Кодексом, а саме:
-податкова декларація від 04.11.2019 на суму 2362,50 грн.;
-податкова декларація від 06.02.2020 на суму 2362,50 грн.;
-податкова декларація від 29.04.2020 на суму 2362,50 грн.
На підставі акту перевірки № 833/06-30-54-04-08/34054242 від 22.10.2019, в якому встановлено порушення строку сплати суми грошового зобов`язання з надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об`єктах, відповідачу нараховано штрафні санкції на суму 1 890,00 грн., про що винесено податкове повідомлення-рішення № 0071515412 від 22.10.2019 .
На підставі акту перевірки № 833/06-30-54-04-08/34054242 від 22.10.2019, в якому встановлено порушення строку сплати суми грошового зобов`язання з надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об`єктах, у зв"язку з чим нараховано штрафні санкції на суму 944,48 грн., про що винесено податкове повідомлення-рішення № 0001245404 від 16.01.2020 .
Вищезазначені податкові повідомлення-рішення направлялись відповідачу, доказів оскарження матеріали справи не містять, тому грошове зобов`язання відповідача в сумі 2 834,48 грн. вважається узгодженим.
Крім того, відповідачу нараховано пеню на підставі ст. 129 Кодексу в сумі 1 278,09 грн.
Щодо екологічного податку за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення.
За відповідачем рахується заборгованість з екологічного податку за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення на загальну суму 16 755,66 грн. з яких: 12 092,12 гри. - основного платежу, 3 024,55 грн. - штрафних санкцій, 1 638,99 грн. - пеня.
Зокрема, відповідачем подано податкові декларації з екологічного податку за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення, у яких самостійно визначено грошове зобов`язання в загальній сумі 12 098,20 грн. та не сплачено 12 092,12 грн. в строки, визначені Кодексом , а саме:
-податкова декларація від 15.07.2019 на суму 3 024,55 грн. Залишок - 3 018,47 грн.;
-податкова декларація від 04.11.2019 на суму 3 024,55 грн.;
-податкова декларація від 06.02.2020 на суму 3 024,55 грн.;
-податкова декларація від 29.04.2020 на суму 3 024,55 грн.
На підставі акту перевірки № 833/06-30-54-04-08/34054242 від 22.10.2019, у якому встановлено порушення строку сплати суми грошового зобов`язання з надходження від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення, відповідачу нараховано штрафні санкції на суму 2 419,64 грн., про що винесено податкове повідомлення-рішення № 0071525412 від 22.10.2019 .
На підставі акту перевірки № 55/06-30-54-04-08 від 13.01.2020, у якому встановлено порушення строку сплати суми грошового зобов`язання з надходження від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення, відповідачу нараховано штрафні санкції на суму 604,91 грн. , про що винесено податкове повідомлення- рішення № 0001255404 від 16.01.2020 .
Вищезазначені податкові повідомлення-рішення направлялись відповідачу, доказів їх оскарження матеріали справи не містять, тому грошове зобов`язання відповідача в сумі З 024,55 грн. вважається узгодженим.
Крім того, відповідачу нараховано пеню на підставі ст. 129 Кодексу в сумі 1 638,99 грн.
Правовими положеннями п. 59.1 статті 59 Кодексу встановлено, що у разі, коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. У разі, якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається) (ст.59.5 Кодексу).
Головним управлінням ДПС у Житомирській області було надіслано відповідачу податкову вимогу форми № 12727-54 від 10.04.2018 .
Податкова вимога відповідачем в адміністративному та судовому порядках не оскаржувалась, у зв`язку з чим не вважається відкликаною у порядку ст.60 Кодексу. Протилежного відповідачем не доведено.
Враховуючи викладене, грошове зобов"язання у сумі 155853,39 грн. набуло статусу податкового боргу.
За приписами п. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 ПК України, контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до абз. 1 п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Враховуючи, що відповідачем відзиву на позов не надано, на час розгляду справи заборгованість не сплачена, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Головного управління ДПС у Житомирській області є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Позов задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Світ каменя" (вул.Леніна,1, корп. А, с.Прутівка, Романівський район, Житомирська область, 13010, код ЄДРПОУ 34054242) на користь держави в особі Головного управління ДПС у Житомирській області (вул. Юрка Тютюнника, 7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 43142501) податкову заборгованість в сумі 155853,39 грн. (сто п"ятдесят п"ять тисяч вісімсот п"ятдесят три гривні тридцять дев"ять копійок), з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Капинос