Рішення № 92195347, 15.10.2020, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.10.2020
Номер справи
160/9699/20
Номер документу
92195347
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 жовтня 2020 року Справа № 160/9699/20

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голобутовського Р.З. розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Краяни" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

17.08.2020 року до 2020 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Краяни» (далі – позивач) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (далі – відповідач-1), Державної податкової служби України (далі – відповідач-2), у якій просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровський області № 1589624/21864584 від 28 травня 2020 року про відмову в реєстрації податкової накладної № 1 від 04.05.2020 року в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровський області №1589626/21864584 від 28 травня 2020 року про відмову в реєстрації податкової накладної № 2 від 04.05.2020 року в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №1589629/21864584 від 28 травня 2020 року про відмову в реєстрації податкової накладної № 3 від 04.05.2020 року в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №1589633/21864584 від 28 травня 2020 року про відмову в реєстрації податкової накладної № 4 від 04.05.2020 року в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №1589637/21864584 від 28 травня 2020 року про відмову в реєстрації податкової накладної № 7 від 13.05.2020 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 1 від 04.05.2020 року днем її подання;

- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 2 від 04.05.2020 року днем її подання;

- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 3 від 04.05.2020 року днем її подання;

- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 4 від 04.05.2020 року днем її подання,

- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 7 від 13.05.2020 року днем її подання.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивачем подано на реєстрацію податкові накладні № 1 від 04.05.2020 року, № 2 від 04.05.2020 року, № 3 від 04.05.2020 року, № 4 від 04.05.2020 року, № 7 від 13.05.2020 року. Проте, їх реєстрацію зупинено та запропоновано платнику податків надати пояснення та/або документи, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК. Позивачем надано пояснення та необхідні документи, однак, оскаржуваними рішеннями комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області у реєстрації поданих податкових накладних відмовлено. Позивач вважає, що спірні рішення відповідача-1 про відмову у реєстрації податкових накладних є протиправними, оскільки контролюючий орган у своїх рішеннях пославшись на надання позивачем копій документів, складених із порушенням законодавства, не зазначив конкретно, які саме документи та з якими порушеннями законодавства складені, що вказує на необґрунтованість спірних рішень. Також позивач вказує, що, як зазначено у квитанції №1, підставою для зупинення реєстрації податкових накладних стало наступне: «Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 8602 відсутні в таблиці даних платника ПДВ як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються) та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає вимогам п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій». Проте, як зазначає позивач, відповідно до п. 12 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1165 від 11 грудня 2019 року, платник податку має право, а не обов`язок подати до ДПС таблицю даних платника податку за встановленою формою, і якщо позивач таким своїм правом не скористався та відповідну таблицю не подавав, то таке нездійснення прав не може створювати підстави для будь-яких несприятливих наслідків для нього. Крім того, зазначає, що зупинення реєстрації поданих ним податкових накладних проведено на наступний операційний день після подання податкових накладних на реєстрацію, що відповідно до абзацу тринадцятого пункту 201.10 статті 201 ПК України, означає, що така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних, що вказує на незаконність оскаржуваних рішень. Отже, враховуючи викладене ТОВ «Краяни» стверджує, що оскаржувані рішення Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області № 1589624/21864584 від 28.05.2020 про відмову в реєстрації ПН №1, № 1589626/21864584 від 28.05.2020 про відмову в реєстрації ПН №2, № 1589629/21864584 від 28.05.2020 про відмову в реєстрації ПН №3, № 1589633/21864584 від 28.05.2020 про відмову в реєстрації ПН №4, № 1589637/21864584 від 28.05.2020 про відмову в реєстрації ПН №7 в Єдиному реєстрі податкових накладних є протиправними та підлягають скасуванню.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.08.2020 року відкрито провадження у адміністративній справі; справу №160/9699/20 призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Вказаною ухвалою також відповідачам надано строк для подання відзиву на позовну заяву – протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

Копія ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.08.2020 року направлена сторонам у справі та отримана відповідачем-1 01.09.2020 року та відповідачем-2 04.09.2020 року, що підтверджується відповідно розпискою та рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, що містяться у матеріалах справи.

У силу положень ст. ст. 124, 126 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає, що відповідачі належним чином повідомлені про можливість подання відзиву у зазначені строки та належним чином повідомлені про судовий розгляд справи.

Відповідачами, на виконання ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, не надіслано до суду відзиву на позовну заяву та не повідомлено про поважність причин ненадання відзиву.

Відповідно до ч. 6 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Згідно з ч. ч. 5, 8 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

ТОВ «Краяни» зареєстроване у встановленому законом порядку як юридична особа-суб`єкт господарської діяльності 01.07.1994 року, відомості про товариство включено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Одними із основних видів господарської діяльності ТОВ «Краяни» визначено види діяльності за КВЕД - 2010: код КВЕД 28.91 Виробництво машин і устатковання металургії; код КВЕД 28.93 Виробництво машин і устатковання для виготовлення харчових продуктів і напоїв, перероблення тютюну; код КВЕД 30.20 Виробництво залізничних локомотивів і рухомого складу; код КВЕД 46.69 Оптова торгівля іншими машинами й устаткуванням (основний); код КВЕД 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля.

ТОВ «Краяни» здійснює господарську діяльність, пов`язану з оптовою та роздрібною торгівлею запасними частинами і комплектуючими для залізничних локомотивів і рухомого складу на законних підставах, з дотриманням вимог законодавства України.

З 22.08.1997 року ТОВ «Краяни» зареєстровано платником податку на додану вартість.

ТОВ «Краяни» на виконання вимог ст. 201 Податкового кодексу України складено та направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних податкову накладну №1 від 04.05.2020 року.

Вказану податкову накладну складено у зв`язку з поставкою Приватному акціонерному товариству «Дніпропетровський тепловозоремонтний завод» на підставі договору №20073 від 25.03.2020 року товару – муфти Перефлекс 04.05.2020 року на суму 75648,00 грн (в т.ч. ПДВ – 12608,00 грн).

Так само, на виконання вимог ст. 201 Податкового кодексу України позивачем складено та направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних податкову накладну №2 від 04.05.2020 року.

Вказану податкову накладну складено у зв`язку з поставкою 04.05.2020 року Приватному акціонерному товариству «Дніпропетровський тепловозоремонтний завод» на підставі договору №20073 від 25.03.2020 року товару – комплекту опор 5451-5404 на суму 22736,00 грн (в т.ч. ПДВ – 4547,20 грн), клапан Д27.16.00.06 у кількості 48 шт. на суму 80928,00 (в т.ч. ПДВ – 16185,60 грн), корпус газоприймальний (відновлений) Д67.41.15.00 на суму 89100,00 грн (в т.ч. ПДВ – 17820,20 грн), палець поршньовий Д67.08.43.00сб у кількості 6 шт. на суму 34410,00 грн (в т.ч. ПДВ – 6882,00 грн).

На виконання вимог ст. 201 Податкового кодексу України позивачем складено та направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних податкову накладну №3 від 04.05.2020 року.

Вказану податкову накладну складено у зв`язку з поставкою 04.05.2020 року Приватному акціонерному товариству «Дніпропетровський тепловозоремонтний завод» на підставі договору №20073 від 25.03.2020 року товару – шатун (відновлений) Д67.08.03.00 у кількості 3 шт на суму 172260,00 грн (в т.ч. ПДВ – 34452,00 грн), втулка ВГШ Д27.08.00.23.001 у кількості 6 шт. на суму 19644,00 (в т.ч. ПДВ – 3928,80 грн), пружина клапанна внутрішня Д27.16.00.01 у кількості 18 шт на суму 10116,00 грн (в т.ч. ПДВ – 2023,20 грн), пружина клапанна внутрішня Д27.16.00.02 у кількості 18 шт на суму 10116,00 грн (в т.ч. ПДВ – 2023,20 грн), кран індикаторний 2Д100.06сб у кількості 6 шт. на суму 17202,00 грн (в т.ч. ПДВ –3440,40 грн).

На виконання вимог ст. 201 Податкового кодексу України позивачем складено та направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних податкову накладну №4 від 04.05.2020 року.

Вказану податкову накладну складено у зв`язку з поставкою 04.05.2020 року Приватному акціонерному товариству «Дніпропетровський тепловозоремонтний завод» на підставі договору №20073 від 25.03.2020 року товару – направляюча клапана Д67.04.01.01 у кількості 24 шт на суму 21384,00 грн (в т.ч. ПДВ – 4276,80 грн), насос центробіжний водяний (малий) Т328.12.01.00 на суму 30690,00 грн (в т.ч. ПДВ – 6138,00 грн), насос центробіжний водяний (великий) Д67.39.01.00 на суму 33264,00 грн (в т.ч. ПДВ – 6652,80 грн), вставка фільтра 4403 330-1-04 у кількості 3 шт на суму 6198,00 грн. (в т.ч. ПДВ – 1239,60 грн), направляючий апарат РДН-502У у кількості 2 шт на суму 68208,00 грн. (в т.ч. ПДВ – 13641,60 грн).

На виконання вимог ст. 201 Податкового кодексу України позивачем складено та направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних податкову накладну №7 від 13.05.2020 року.

Вказану податкову накладну складено у зв`язку з поставкою 13.05.2020 року Приватному акціонерному товариству «Дніпропетровський тепловозоремонтний завод» на підставі договору №20073 від 25.03.2020 року товару – шатун (відновлений) Д67.08.03.00 у кількості 2 шт на суму 114840,00 грн (в т.ч. ПДВ – 22968,00 грн).

У подальшому на електронну адресу ТОВ «Краяни» надійшли квитанції, з тотожного змісту яких видно, що реєстрацію зазначених податкових накладних зупинено, так як кожна з вказаних податкових накладних відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. При цьому, ТОВ «Краяни» запропоновано надати пояснення та/або копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання про прийняття рішення прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН.

ТОВ «Краяни» після зупинення реєстрації податкових накладних від 04.05.2020 року №№ 1,2,3,4, та від 13.05.2020 року № 7 подано в електронному вигляді до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області пояснення щодо господарської діяльності ТОВ «Краяни», а також первинні документи, в яких містяться відомості про господарські операції, які підтверджують їх реальне здійснення, зокрема, копія наказу про затвердження штатного розкладу ТОВ «Краяни» з додатками, копії договорів оренди приміщень, що використовуються позивачем у господарській діяльності за адресами: Дніпропетровська обл., Дніпропетровський район, с. Дороге, пров.Тютіна, 15-Б; Дніпропетровська обл., м.Дніпро, вул. Нечая Данили буд. 4-Б; Дніпропетровська обл., м. Дніпро, вул. Осіння, 8А; копія договору № 20073 від 25.03.2020 року між ТОВ «Краяни» та ПРАТ «Дніпропетровський тепловозоремонтний завод», копії видаткових накладних № РН-0000109 від 04.05.2020 року, № РН-0000110 від 04.05.2020 року, № РН-0000111 від 04.05.2020 року, № РН-0000112 від 04.05.2020 року, № РН-0000119 від 13.05.2020 року та товарно-транспортних накладних, за якими було здійснено поставку та транспортування товару покупцю; копію оборотно-сальдових відомостей по рахунку 281 та рахунку 361 (ПрАТ «Дніпропетровський тепловозоремонтний завод»); копію документів про закупівлю товару: договорів поставки, видаткових накладних, рахунків, товарно-транспортних накладних.

Вказане підтверджується копією повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено №1 від 26.05.2020 року, надісланих ТОВ «Краяни» на адресу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, а також копією квитанції №2 про прийняття Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області пояснень ТОВ «Краяни» та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено.

Комісією Головного управління ДПС у Дніпропетровській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних 28.05.2020 року прийняті рішення про відмову в реєстрації податкових накладних (далі – ПН): № 1589624/21864584 – щодо відмови в реєстрації ПН №1 від 04.05.2020, № 1589626/21864584 – щодо відмови в реєстрації ПН №2 від 04.05.2020, № 1589629/21864584 – щодо відмови в реєстрації ПН №3 від 04.05.2020, № 1589633/21864584 – щодо відмови в реєстрації ПН №4 від 04.05.2020, № 1589637/21864584 – щодо відмови в реєстрації ПН №7 від 13.05.2020.

Підставою для прийняття вказаних рішень про відмову в реєстрації податкових накладних визначено надання копій документів, складених з порушенням законодавства.

Не погоджуючись із вказаними рішеннями, вважаючи їх протиправними, позивач звернувся до суду з цією позовною заявою.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до п. 187.1 ст. 187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів – дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг – дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Відповідно до п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Згідно з п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010р., податкова накладна – електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно з п. 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 142 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200 1.3 і 200 1.9 статті 200 1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 року); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами», затвердженого в установленому порядку.

Пунктом 13 Порядку № 1246 передбачено, що за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Відповідно до пункту 201.1статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно з пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку – продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України встановлено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010 року (далі – Порядок № 1246) податкова накладна – електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі – платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі – Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно з пунктом 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:

відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту);

чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;

реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;

дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу;

наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу;

наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.);

наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;

факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;

наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування;

дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «;Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до пункту 13 Порядку № 1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі – квитанція).

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – Порядок № 1165 та Порядок розгляду скарги, відповідно).

За положеннями пункту 5 Порядку № 1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (пункт 7 Порядку № 1165).

За приписами пункту 10 Порядку № 1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

Згідно з пунктом 11 Порядку № 1165 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (пункт 25 Порядку № 1165).

Пунктом 1 додатку 3 Порядку № 1165 «Критерії ризиковості здійснення операцій» є: відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 рази, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

Суд зазначає, що належної мотивації підстав та причин віднесення поданих ТОВ «Краяни» податкових накладних до категорії ризиковості здійснення операцій відповідачами не наведено у спірних рішеннях, також не доведено суду належними засобами доказування, у зв`язку з неподанням відзивів на позовну заяву.

Наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року № 520 затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – Порядок № 520).

Пунктами 2-7 Порядку № 520 прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі – комісія регіонального рівня).

Комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.

Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача – платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Згідно з пунктами 9-11 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Разом з тим, у пункті 6 Порядку № 1165 вказано, що інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.

З урахуванням положень наведених норм, комісією регіонального рівня приймається рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі за результатами розгляду інформації та копій документів платника податку. Отже, контролюючий орган має зажадати від платника податку документів та пояснень на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, пов`язаних з легальністю діяльності юридичної особи, вказавши які саме аспекти належить висвітлити платнику податків у своїх поясненнях.

Також аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що рішення комісії контролюючого органу повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної.

Судом встановлено, що ТОВ «Краяни» 26.05.2020 року подано до контролюючого органу – Головного управління ДПС у Дніпропетровській області – пояснення з відповідними первинним документами щодо наявності підстав для реєстрації податкових накладних, що підтверджується повідомленням № 1 від 26.05.2020 року про надання пояснень і копій документів щодо спірних податкових накладних та квитанцією № 2 від 26.05.2020 року про прийняття податковим органом відповідних пояснень.

Проте, Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, незважаючи на зазначені повідомлення та додані до нього документи, 28.05.2020 року прийняті рішення:

- № 1589624/21864584 про відмову в реєстрації ПН №1,

- № 1589626/21864584 про відмову в реєстрації ПН №2,

- № 1589629/21864584 про відмови в реєстрації ПН №3,

- № 1589633/21864584 про відмову в реєстрації ПН №4,

- № 1589637/21864584 про відмову в реєстрації ПН №7 (далі – спірні рішення).

З тексту спірних рішень видно, що вони містить лише загальне твердження: «надання платником податків копій документів, складених із порушенням законодавства», проте, попри наявність у встановленій формі рішення уточнюючої графи «Додаткова інформація (зазначити конкретні документи)», вказана графа відповідачем-1 в жодному зі спірних рішень не заповнена. Так, відповідачем-1 у жодному зі спірних рішень не зазначено, які саме з наданих позивачем документів складені з порушенням законодавства та у чому полягає таке порушення.

Отже, зазначена у спірних рішеннях позиція відповідача щодо надання платником податків копій документів, складених із порушенням законодавства, згідно з пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165, Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року № 520, є необґрунтованою, а в спірних рішеннях не наведено належних обґрунтувань причин відмови у реєстрації податкових накладних, складених позивачем.

При цьому, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності. Аналогічний правовий висновок викладено Верховним Судом у постанові від 04.12.2018 року у справі № 821/1173/17.

Про дотримання податковим органом вимог обґрунтованості під час прийняття відповідного акта індивідуальної дії свідчитиме належна мотивація його висновку, зокрема зі встановленням обставин, що мають значення для реєстрації податкової накладної, а також за умови посилання на докази, якими такі обставини обґрунтовані, із зазначенням причин їх прийняття чи відхилення.

І навпаки, ненаведення мотивів прийнятих рішень "суб`єктивізує" акт державного органу і не дає змоги суду встановити дійсні підстави та причини, за яких цей орган дійшов саме таких висновків, надати їм правову оцінку, та встановити законність, обґрунтованість, пропорційність прийнятого рішення.

Оскільки відповідач у спірних рішеннях зазначив загальну, неконкретизовану та неоднозначну причину відмови у реєстрації податкових накладних, він прийняв невмотивоване рішення, оскільки його зміст не дає чіткого розуміння обставин, за яких було прийняте негативне для платника податків рішення… Прийняття негативного для платника податків рішення без зазначення конкретних мотивів дає підстави для висновку про необхідність відновлення порушеного права позивача шляхом скасування рішень про відмову в реєстрації податкових накладних.

Аналогічний правовий висновок викладено Верховним Судом у постанові від 10.04.2020 року у справі №819/330/18.

На підставі викладеного судом встановлено протиправність спірних рішень про відмову у реєстрації податкових накладних позивача в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Щодо вимоги позивача зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні: № 1 від 04.05.2020 року, № 2 від 04.05.2020 року, № 3 від 04.05.2020 року, № 4 від 04.05.2020 року, № 7 від 13.05.2020 року, суд зазначає наступне.

За приписами підпункту 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Чинним законодавством покладено на Державну податкову службу України обов`язок щодо прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Так, фіскальному органу надано права вільно обирати одне з двох рішень, яке на його думку є законодавчо обґрунтованим та правильним. А отже, "свобода розсуду" фіскального органу, у разі встановлення судом протиправності відмови у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, звужується до єдиного юридично допустимого рішення, в цьому випадку рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

У відповідності до пунктів 2, 10 частини 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України суд в порядку адміністративного судочинства може визнати протиправним та скасувати індивідуальний акт чи окремі його положення, а також прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

При цьому, під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.

Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права.

Враховуючи викладене, суд робить висновок про наявність правових підстав для зобов`язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних спірні податкові накладні, що подані позивачем.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб`єкта, встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене, відповідачами не доведено правомірності та обґрунтованості оскаржуваних рішень з урахуванням вимог, визначених ч. 2 ст. 19 Конституції України, ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи зі змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, суд робить висновок, що позовна заява підлягає задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат суд виходить з наступного.

Відповідно до положень частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України сплачений позивачем судовий збір за подання позовної заяви до суду в сумі 21020 грн., відповідно до платіжних доручень № 749 від 21.07.2020 року та № 771 від 28.07.2020 року, підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області та Державної податкової служби України у рівних частинах.

Керуючись ст. ст. 77, 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Краяни» (вул. Осіння, 8А, місто Дніпро, Дніпропетровська область, 51931, код ЄДРПОУ 21864584) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, буд. 17А, м. Дніпро, 49005, код ЄДРПОУ 43145015), Державної податкової служби України (Львівська площа, буд. 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровський області № 1589624/21864584 від 28.05.2020 року про відмову в реєстрації податкової накладної № 1 від 04.05.2020 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровський області № 1589626/21864584 від 28.05.2020 року про відмову в реєстрації податкової накладної № 2 від 04.05.2020 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровський області № 1589629/21864584 від 28.05.2020 року про відмову в реєстрації податкової накладної № 3 від 04.05.2020 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровський області № 1589633/21864584 від 28.05.2020 року про відмову в реєстрації податкової накладної № 4 від 04.05.2020 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровський області № 1589637/21864584 від 28.05.2020 року про відмову в реєстрації податкової накладної № 7 від 13.05.2020 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 1 від 04.05.2020 року, подану Товариством з обмеженою відповідальністю «Краяни».

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 2 від 04.05.2020 року, подану Товариством з обмеженою відповідальністю «Краяни».

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 3 від 04.05.2020 року, подану Товариством з обмеженою відповідальністю «Краяни».

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 4 від 04.05.2020 року, подану Товариством з обмеженою відповідальністю «Краяни».

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 7 від 13.05.2020 року, подану Товариством з обмеженою відповідальністю «Краяни».

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Краяни» судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 10510 (десять тисяч п`ятсот десять) грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Краяни» судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 10510 (десять тисяч п`ятсот десять) грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Р.З. Голобутовський