Рішення № 92190557, 07.10.2020, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.10.2020
Номер справи
500/1089/20
Номер документу
92190557
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №500/1089/20

07 жовтня 2020 рокум. ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючого судді Мартиць О.І.

за участю:

секретаря судового засідання Куриляк М.Г.

позивача ОСОБА_1

представника відповідача Тернопільської обласної державної адміністрації Перейми М.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тернопільської обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування розпорядження, -

ВСТАНОВИВ:

08 травня 2020 року до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Тернопільської обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування розпорядження голови Тернопільської обласної державної адміністрації від 11.02.2020 №88/01.02-01 "Про упорядкування структури обласної державної адміністрації".

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 11.02.2020 видано розпорядження голови Тернопільської обласної державної адміністрації від 11.02.2020 №88/01.02-01 "Про упорядкування структури обласної державної адміністрації", яким реорганізовано управління житлово-комунального господарства та енергозбереження Тернопільської обласної державної адміністрації шляхом приєднання до департаменту архітектури, містобудування, житлово-комунального господарства та енергозбереження Тернопільської обласної державної адміністрації.

Спірне розпорядження порушує його права і інтереси, як начальника управління житлово-комунального господарства та енергозбереження Тернопільської обласної державної адміністрації, як таке, що прийняте з порушенням процедури, не погоджене з Міністерством розвитку громад та територій України і Міністерством енергетики та захисту довкілля та не дотримання постанови Кабінету Міністрів України від 18.04.2012 №606 "Про затвердження рекомендаційних переліків структурних підрозділів обласної, Київської та Севастопольської міської, районної, районної в мм. Києві та Севастополі державних адміністрацій".

Крім того позивач посилається на пункт 9 Положення про управління житлово-комунального господарства та енергозбереження Тернопільської обласної державної адміністрації, затверджене розпорядженням голови облдержадміністрації 30.05.2017 № 320-од, яким передбачено, що управління очолює начальник, який призначається на посаду і звільняється з посади головою обласної державної адміністрації згідно із законодавством про державну службу за погодженням із Мінрегіоном та Міненерговугілля України в установленому законодавством порядку.

Зазначає, що відповідачем проігноровано вимоги статті 49-2 Кодексу законів про працю України, оскільки йому протягом 30 календарних днів з часу повідомлення про вивільнення не було запропоновано жодної посади.

Також на думку позивача спірне розпорядження та додаток №7 до розпорядження не підписані відповідальними особами та відсутній документ, який би надавав повноваження виконувачу обов`язки голови адміністрації видавати відповідне розпорядження.

Розпорядження голови Тернопільської обласної державної адміністрації від 11.02.2020 року №88/01.02- 01 "Про упорядкування структури обласної державної адміністрації", яким реорганізовано управління житлово-комунального господарства та енергозбереження Тернопільської обласної державної адміністрації шляхом приєднання до департаменту архітектури, містобудування, житлово-комунального господарства та енергозбереження Тернопільської обласної державної адміністрації на офіційному веб-сайті не розміщене.

Посилається на відсутність вмотивованого подання до голови Тернопільської обласної державної адміністрації щодо незадовільної роботи відповідного структурного підрозділу та зазначає, що Міністерством розвитку громад та територій України і Міністерством енергетики та захисту довкілля робота управління житлово-комунального господарства та енергозбереження Тернопільської обласної державної адміністрації незадовільною не визнавалась .

Пунктом 2 Положення про управління житлово-комунального господарства та енергозбереження Тернопільської обласної державної адміністрації, затверджене розпорядженням голови облдержадміністрації 30.05.2017 № 320-од (зі змінами) (далі - Положення), передбачено, що управління ЖКГ та Е ТОДА підпорядковане голові обласної державної адміністрації, а також підзвітне і підконтрольне Міністерству регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України (далі - Мінрегіон), Міністерству енергетики та вугільної промисловості України (далі - Міненерговугілля), Державному агентству з енергоефективності та енергозбереження України, Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП). А пунктом 9 Положення передбачено, що управління очолює начальник, який призначається на посаду і звільняється з посади головою обласної державної адміністрації згідно із законодавством про державну службу за погодженням із Мінрегіоном та Міненерговугілля України в установленому законодавством порядку.

Відповідно до підпунктів 9 та 10 пункту 10 Положення про Міністерство розвитку громад та територій України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.04.2014 №197 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25.09.2019 №850) міністр утворює, ліквідує, реорганізовує підприємства, установи та організації, що належать до сфери управління Мінрегіону, а також призначає на посади та звільняє з посади керівників підприємств, установ, організацій, що належать до сфери управління Мінрегіону. Аналогічно у Положенні про Міністерство енергетики та захисту довкілля України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.01.2015 №32 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 18.09.2019 № 847) передбачено, що міністр утворює, ліквідує, реорганізовує підприємства, установи та організації, що належать до сфери управління Мінекоенерго, затверджує положення про них (їх статути), здійснює у межах своїх повноважень інші функції з управління об`єктами державної власності, що належать до сфери управління Мінекоенерго.

Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 12.05.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. У справі призначено судове засідання на 12.06.2020.

28.05.2020 від Тернопільської обласної державної адміністрації через відділ документального забезпечення Тернопільського окружного адміністративного суду поступив відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

В судовому засіданні 12.06.2020 за клопотанням позивача розгляд справи відкладено до 09.07.2020.

16.06.2020 позивачем через відділ документального забезпечення Тернопільського окружного адміністративного суду подано відповідь на відзив.

Від відповідача Тернопільської обласної державної адміністрації до суду надійшли заперечення на відповідь на відзив.

В судовому засіданні 09.07.2020 розгляд справи відкладено до 05.08.2020 за клопотанням представника відповідача.

05.08.2020 в судовому засіданні розгляд справи відкладено до 07.09.2020, у зв`язку з поданим позивачем через відділ документального забезпечення Тернопільського окружного адміністративного суду клопотанням про відкладення розгляду справи.

У зв`язку з неявкою в судове засідання позивача 07.09.2020 розгляд справи відкладено до 07.10.2020.

В судовому засіданні 07.10.2020 позивача позовні вимоги підтримав повністю з підстав, викладених у позовній заяві та відповіді на відзив, просив позов задовольнити.

Представник відповідача Тернопільської обласної державної адміністрації в судовому засіданні 09.09.2020 проти задоволення позову заперечила з мотивів, наведених у відзиві на позовну заяву та запереченнях на відповідь на відзив.

Заслухавши в судовому засіданні пояснення учасників справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Головою Тернопільської обласної державної адміністрації 11.02.2020 видано розпорядження №88/01.02-01 "Про упорядкування структури обласної державної адміністрації" згідно якого відповідно до статей 5, 44 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", статей 105, 107 Цивільного кодексу України, постанов Кабінету Міністрів України від 12 березня 2005 року №179 "Про упорядкування структури апарату центральних органів виконавчої влади, їх територіальних підрозділів та місцевих державних адміністрацій" (зі змінами), від 18 квітня 2012 року №606 "Про затвердження рекомендаційних переліків структурних підрозділів обласної, Київської та Севастопольської міської, районної, районної в мм. Києві та Севастополі державних адміністрацій" (зі змінами), від 25 березня 2014 року №91 "Деякі питання діяльності місцевих державних адміністрацій" (зі змінами) та з метою оптимізації структури обласної державної адміністрації, підвищення ефективності державного управління реорганізовано зокрема: управління житлово-комунального господарства та енергозбереження Тернопільської обласної державної адміністрації шляхом приєднання до департаменту архітектури, містобудування, житлово-комунального господарства та енергозбереження Тернопільської обласної державної адміністрації.

Вважаючи прийняте відповідачем розпорядження таким, що порушує його права і інтереси, як начальника управління житлово-комунального господарства та енергозбереження Тернопільської обласної державної адміністрації позивач звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень (частина перша статті 2 КАС України).

Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість рішення відповідача на відповідність вимогам частини другої статті 2 КАС України, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 5 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" від 09.04.1999 №586-XIV склад місцевих державних адміністрацій формують голови місцевих державних адміністрацій.

У межах бюджетних асигнувань, виділених на утримання відповідних місцевих державних адміністрацій, а також з урахуванням вимог статті 18 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності", їх голови визначають структуру місцевих державних адміністрацій.

Типове положення про структурні підрозділи місцевої державної адміністрації та рекомендаційний перелік її структурних підрозділів затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини першої статті 18 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" від 11.09.2003 №1160-IV центральні органи виконавчої влади та їх територіальні органи, за винятком центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну регуляторну політику (далі - уповноважений орган), та місцеві органи виконавчої влади з метою реалізації покладених на них цим Законом повноважень у здійсненні державної регуляторної політики створюють у своєму складі в межах граничної чисельності структурні підрозділи з питань реалізації державної регуляторної політики або покладають реалізацію цих повноважень на один з існуючих структурних підрозділів чи окремих посадових осіб відповідних органів.

Відповідно до пункту 3-1 Постанови Кабінету Міністрів України від 12.03.2005 №179 "Про упорядкування структури апарату центральних органів виконавчої влади, їх територіальних підрозділів та місцевих державних адміністрацій" у складі місцевих державних адміністрацій утворюються такі структурні підрозділи (якщо інше не передбачено законодавчими актами):

департамент - структурний підрозділ обласної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій (крім їх апаратів), що утворюється для виконання основних завдань високого ступеня складності (багатогалузевість, багатофункціональність), координації роботи, пов`язаної з виконанням таких завдань, за умови, що в його складі буде не менш як два управління;

управління - структурний підрозділ місцевої державної адміністрації одногалузевого або однофункціонального спрямування, до складу якого входить не менш як два самостійних відділи;

відділ - структурний підрозділ місцевої державної адміністрації, що утворюється для виконання завдань за одним напрямом діяльності місцевої державної адміністрації з штатною чисельністю не менше ніж п`ять одиниць в обласній державній адміністрації та не менше ніж три одиниці у районній державній адміністрації;

сектор - структурний підрозділ місцевої державної адміністрації, що утворюється для виконання завдань за одним напрямом діяльності місцевої державної адміністрації, функції якого неможливо поєднати з функціями інших структурних підрозділів, з штатною чисельністю не менше ніж дві одиниці.

Кількість заступників керівників зазначених структурних підрозділів визначається за критеріями, установленими для апарату центрального органу виконавчої влади.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 18.04.2012 №606 "Про затвердження рекомендаційних переліків структурних підрозділів обласної, Київської та Севастопольської міської, районної, районної в мм. Києві та Севастополі державних адміністрацій" (далі - Постанова №606) передбачено, що головою обласної, Київської та Севастопольської міської, районної, районної в мм. Києві та Севастополі державної адміністрації з урахуванням вимог законів та особливостей відповідної адміністративно-територіальної одиниці можуть утворюватися структурні підрозділи, не зазначені в рекомендаційному переліку, в межах бюджетних асигнувань, виділених для утримання відповідної місцевої державної адміністрації.

Згідно пункту 4 Постанови №606 структура апарату місцевої державної адміністрації та статус його структурних підрозділів визначаються головою обласної, Київської та Севастопольської міської, районної, районної в мм. Києві та Севастополі державної адміністрації з урахуванням вимог частини першої статті 44 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" та інших нормативно-правових актів щодо утворення апарату для правового, організаційного, матеріально-технічного забезпечення діяльності місцевої державної адміністрації, проведення кадрової роботи, здійснення документообігу та контролю, розгляду звернень громадян, роботи патронатної служби, забезпечення мобілізаційної роботи, запобігання та виявлення корупції, доступу до публічної інформації, адміністрування (ведення) Державного реєстру виборців, забезпечення цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації тощо.

Постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2012 року №887 затверджено Типове положення про структурний підрозділ місцевої державної адміністрації, відповідно до якого структурний підрозділ місцевої держадміністрації (далі - структурний підрозділ) утворюється головою місцевої держадміністрації, входить до її складу і в межах відповідної адміністративно - територіальної одиниці забезпечує виконання покладених на цей підрозділ завдань. Структурний підрозділ підпорядкований голові місцевої держадміністрації, а також підзвітний і підконтрольний відповідним міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади.

Відповідно до Положення про управління житлово-комунального господарства та енергозбереження Тернопільської обласної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 30.05.2020 №320-од (у редакції розпорядження голови обласної державної адміністрації 25.06.2018 №497-од) (далі - Положення) Управління є структурним підрозділом обласної державної адміністрації, що утворюється головою обласної державної адміністрації, входить до її складу і в межах області забезпечує виконання покладених на управління завдань.

Пунктом 2 Положення передбачено, що Управління підпорядковане голові обласної державної адміністрації, а також підзвітне і підконтрольне Міністерству регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України (далі - Мінрегіон), Міністерству енергетики та вугільної промисловості України (далі - Мінрегіонвугілля), Державному агентству з енергоефективності та енергозбереження України, Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Згідно частини п`ятої статті 31 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" у разі визнання міністерством, іншим центральним органом виконавчої влади незадовільною роботи відповідного структурного підрозділу місцевої державної адміністрації або їх керівників міністр чи керівник іншого центрального органу виконавчої влади звертається з відповідним вмотивованим поданням до голови місцевої державної адміністрації. Голова місцевої державної адміністрації зобов`язаний розглянути це подання і не пізніше ніж у місячний термін прийняти рішення та дати обґрунтовану відповідь.

Суд зазначає, що нормативно-правовими актами не передбачено що реорганізація або ліквідація управління житлово-комунального господарства та енергозбереження обласної державної адміністрації відбувається виключно за погодженням з Мінрегіоном та Мінрегіонвуліллям.

Щодо твердження позивача, що обласна державна адміністрація не розмістила на своєму офіційному веб-сайті Розпорядження, порушивши при цьому статтю 41 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" та статтю 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації" суд зазначає, що Розпорядження оприлюднено на офіційному веб-сайті обдержадміністрацїї (розпорядження знаходиться у вільному доступі в мережі за адресою: http://www.oda.te.gov.ua/main/ua/catalog/item/81657.htm;)

Інструкція з діловодства в Тернопільській обласній державній адміністрації, затверджена розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 29.10.2018 №812-од (далі - Інструкція).

Відповідно до пункту 123 Інструкції, у разі надсилання документа у паперовій формі одночасно кільком установам підписується тільки оригінал, який залишається у справі служби діловодства адміністрації, а на місця розсилаються засвідчені його копії.

Пунктом 217 Інструкції визначено, що копії розпоряджень, доручень, наказів засвідчуються службою діловодства чи службою управління персоналом і надсилаються заінтересованим установам, посадовим особам, працівникам у електронній формі. У разі необхідності надсилання копії розпорядження, доручення, наказу установі, яка не є учасником системи взаємодії, їй надсилається копія у паперовій формі. У такому випадку складається список розсилки (лише щодо тих установ, яким надсилається у паперовій формі), що підписується працівником, який його склав.

Таким чином, оригінал документа з підписами відповідальних посадових осіб зберігається в загальному відділу облдержадміністрації, управлінням житлово-комунального господарства та енергозбереження Тернопільської обласної державної адміністрації отримано належним чином завірену паперову копію розпорядження №88/01.02-01, про що свідчить підпис в реєстрі розсипки розпоряджень і доручень голови Тернопільської обласної державної адміністрації від 11.02.2020 №88/01.02-01.

Судом встановлено, що згідно з розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 10 лютого 2020 року №16-к у період з 11 по 12 лютого 2020 року виконання обов`язків голови обласної державної адміністрації покладено на ОСОБА_2 - заступника голови облдержадміністрації.

Таким чином, твердження позивача про те, що розпорядження №88/01.02-01 підписано посадовою особою, яка не мала відповідних повноважень є безпідставним.

Водночас, пунктом 9 Положення про управління житлово-комунального господарства та енергозбереження Тернопільської обласної державної адміністрації передбачено, що Управління очолює начальник, який призначається на посаду і звільняється з посади головою обласної державної адміністрації згідно із законодавством про державну службу за погодженням із Мінрегіоном та Міненерговугілля України в установленому законодавством порядку.

На виконання вимог пункту 9 Положення, обласна державна адміністрація листами від 17.04.2020 №01-2712/13 та №01-2713/13 направила погодження звільнення позивача із займаної посади до Міненерговугілля та Мінрегіону.

Міністерство розвитку громад та території України (лист від 28.04.2020 №7/23/7083-20) та Міністерство енергетики та захисту довкілля України (лист від 27.04.2020 № 26/1.3-22.4-10561) погодили звільнення ОСОБА_1 з посади начальника управління житлово-комунального господарства та енергозбереження Тернопільської обласної державної адміністрації, що означає, що твердження позивача про відсутність погодження Мінрегіону та Міненерговугілля є неправдивими.

Також безпідставним є посилання позивача на порушенням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 29.07.1999 №1374 "Про затвердження Порядку призначення на посади та звільнення з посади керівників управлінь, відділів, інших структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій", оскільки дана Постанова втратила чинність на підставі постанови Кабінету Міністрів України №465 від 22.07.2016 "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких актів Кабінету Міністрів України".

Крім того, згідно з положеннями пункту 4 частини першої статті 83 Закону України "Про державну службу" державна служба припиняється, зокрема, за ініціативою суб`єкта призначення відповідно до статті 87 цього Закону.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 87 Закону України "Про державну службу" підставами для припинення державної служби за ініціативою суб`єкта призначення є, зокрема, скорочення чисельності або штату державних службовців, скорочення посади державної служби внаслідок зміни структури або штатного розпису державного органу без скорочення чисельності або штату державних службовців, реорганізація державного органу.

Відповідно до абзацу першого частини третьої статті 87 Закону України "Про державну службу" суб`єкт призначення або керівник державної служби попереджає державного службовця про наступне звільнення на підставі пунктів 1 та 1-1 частини першої цієї статті у письмовій формі не пізніше ніж за 30 календарних днів. Суб`єкт призначення або керівник державної служби може пропонувати державному службовцю будь-яку вакантну посаду державної служби у тому самому державному органі (за наявності). При цьому, не застосовуються положення законодавства про працю щодо обов`язку суб`єкта призначення отримання згоди виборного органу первинної профспілкової організації (профспілкового представника) на звільнення.

Суд звертає увагу, що правомірність звільнення ОСОБА_1 не оскаржується позивачем, а тому відповідно до вимог статті 9 КАС України не є предметом судового розгляду в межах даної адміністративної справи.

Виходячи з встановлених обставин у цій справі, суд дійшов до висновку про відсутність підстав для визнання протиправним та скасування розпорядження голови Тернопільської обласної державної адміністрації від 11.02.2020 №88/01.02-01 "Про упорядкування структури обласної державної адміністрації".

Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують.

Суд також враховує положення Висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов`язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення. При цьому, зазначений Висновок, крім іншого, акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Згідно позиції Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформованої, зокрема у справах "Салов проти України" (заява №65518/01; пункт 89), "Проніна проти України" (заява №63566/00; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (заява №4909/04; пункт 58): принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; пункт 29).

Відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.

Частиною другою статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Закріплений у частині першій статті 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини другої статті 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За змістом частини першої статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

На думку суду відповідачем, як суб`єктом владних повноважень, покладений на нього обов`язок доказування з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 КАС України, виконано та доведено правомірність та законність його рішення, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Підстави для розподілу судових витрат відповідно до статті 139 КАС України відсутні.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Тернопільської обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування розпорядження голови Тернопільської обласної державної адміністрації від 11.02.2020 №88/01.02-01 "Про упорядкування структури обласної державної адміністрації" відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 12 жовтня 2020 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- ОСОБА_1 - місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1

відповідач:

- Тернопільська обласна державна адміністрація - місцезнаходження: вул. Грушевського, 8,м. Тернопіль, 46021, код ЄДРПОУ: 00022622

Головуючий суддя Мартиць О.І.