
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 жовтня 2020 року Чернігів Справа № 620/2588/20
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лобана Д.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін в приміщенні суду справу за позовом керівника Ніжинської місцевої прокуратури до управління освіти, культури, сім`ї, молоді та спорту Козелецької селищної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача - Козелецька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 2 Козелецької селищної раді Козелецького району Чернігівської області, про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Керівник Ніжинської місцевої прокуратури (далі - позивач) звернувся до адміністративного суду з позовом, в якому просить визнати протиправною бездіяльність управління освіти, культури, сім`ї молоді та спорту Козелецької селищної ради щодо оформленні правовстановлюючих документів на земельну ділянки під будівлями та спорудами Козелецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 2 Козелецької селищної ради Козелецького району Чернігівської області протиправною, зобов`язати управління освіти, культури, сім`ї, молоді ті спорту Козелецької селищної ради вчинити дії, спрямовані на оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під Козелецькою загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів № 2 Козелецької селищної ради Козелецького району Чернігівської області, площею 0,9 га, що розташована в межах населеного пункту за адресою: вул. Соборності, буд. 70, смт. Козелець, Козелецького району Чернігівської області, 17000.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що відповідачем в порушення вимог земельного законодавства та Закону України «Про освіту» не забезпечено оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, під будівлями та спорудами Козелецькою загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів № 2 Козелецької селищної ради Козелецького району Чернігівської області, площею 0,9 га, що розташовані в межах населеного пункту за адресою: вул. Соборності, буд. 70, смт. Козелець, Козелецького району Чернігівської області, 17000.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 20.07.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Представник відповідача проти позовних вимог не заперечував, зазначив, що позов визнає.
Від третьої особи пояснень щодо позову не надходило.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Під час вивчення стану додержання земельного законодавства Ніжинською місцевою прокуратурою встановлено, що згідно статуту Козелецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 2 Козелецької селищної ради Козелецького району, Чернігівської області, затвердженого рішенням 12 сесії 8 скликання Козелецької селищної ради від 18.01.2018 (далі - Статут) Козелецька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 2 Козелецької селищної ради Козелецького району, Чернігівської області (далі - Козелецька ЗОШ І-ІІІ ст. № 2), знаходиться у комунальній власності Козелецької селищної ради Козелецького району Чернігівської області (п. 1.1 Розділу 1 Статуту). Засновником (власником) Козелецької ЗОШ І-ІІІ ст. № 2 відповідно до п.п.1.5 Розділу 1 Статуту є Козелецька селищна рада.
Головною метою Козелецької ЗОШ І-ІІІ ст. № 2 є забезпечення реалізації прав громадян на повну загальну середню освіту (п. 1.8 Розділу 1 Статуту).
Згідно п. 5.1 Розділу V Статуту матеріально-технічна база Козелецької ЗОШ І-ІІІ ст. № 2 включає будівлі, споруди, землю, комунікації, обладнання, транспортні засоби, інші матеріальні цінності, вартість яких відображено у бухгалтерському обліку.
Фінансово-господарська діяльність закладу освіти проводиться відповідно до Бюджетного кодексу України. Законів України « Про освіту», «Про загальну середню освіту» та інших нормативно-правових актів (п. 6.1 Розділу VI Статуту).
Порядок діловодства і бухгалтерського обліку в закладі освіти ведеться через централізовану бухгалтерію Управління освіти, культури, сім`ї, молоді та спорту Козелецької селищної ради (п. 6.3. Розділу VI Статуту).
Приміщення Козелецької ЗОШ І-ІІІ ст. № 2 знаходиться за адресою: вул.Соборності, 70, смт. Козелець, Козелецького району, Чернігівської області та перебуває в оперативному управлінні та на балансі Управління ОКСМС Козелецької селищної ради.
Згідно інформації відділу у Козелецькому районі головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області № 32-25-0.27-256/106-20 від 19.06.2020, площа земельної ділянки за адресою: вул. Соборності, 70, смт. Козелець, Козелецького району Чернігівської області складає 0,9 га, яка надана для будівництва та обслуговування будівель закладів освіти. Орієнтовна вартість зазначеної земельної ділянки складає 878220 грн 00 коп. (вісімсот сімдесят вісім тисяч двісті двадцять гривень 00 копійок), кадастровий номер земельної ділянки відсутній, правовстановлюючі документи не оформлялись, державний акт не видавався.
Згідно інформацій управління освіти, культури, сім`ї молоді та спорту Козелецької селищної ради № 01-08/358 від 09.06.2020 та Козелецької селищної ради № 03-9/1085 від 19.06.2020 правовстановлюючі документи на вказану земельну ділянку відсутні, жодних заходів щодо їх оформлення управління освіти, культури, сім`ї молоді та спорту Козелецької селищної ради не вживалося.
У відповідності вимог земельного законодавства та положень Закону України «Про освіту» правовстановлюючі документи на земельну ділянку, на якій розташований вказаний навчальний заклад не оформлено, державну реєстрацію права постійного користування не здійснено.
Враховуючи викладене, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку, суд зазначає таке.
Згідно ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Відповідно до ст. 1 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Використання власності на землю не може завдавати шкоди правам і свободам громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі.
Статтею 2 ЗК України визначено, що суб`єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади, а об`єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).
Відповідно до ч. 1 ст. 3 ЗК України земельні відносини регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Конституція України (ст. 14) визначає, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Статтею 12 ЗК України установлено, що до повноважень селищних рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ належить: розпорядження землями територіальних громад; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; організація землеустрою; вирішення інших з питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Відповідно до статті 92 ЗК України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку. Права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності.
Згідно із частинами 1, 2 ст. 116 ЗК України юридичні особи набувають права користування земельними ділянками із земель; державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю юридичними особами здійснюється шляхом надання їх у користування.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради надають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування визначено ст. 123 ЗК України, відповідно до ч. 2 якої особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
Згідно з положеннями ст. 125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Статтею 123 ЗК України передбачено, що право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
За визначенням статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01 липня 2004 року № 1952-IV (далі - Закон № 1952-IV) державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Відповідно до частин 1, 2, ст. 3 цього Закону загальними засадами державної реєстрації прав є гарантування державою об`єктивності, достовірності та повноти відомостей про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяження; обов`язковість державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав; публічність державної реєстрації прав; внесення відомостей до Державного реєстру прав виключно на підставах та в порядку, визначених цим Законом.
Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають, державній реєстрації відповідно до ч. 2 ст. 3 цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
Відповідно до ст. 5 вказаного Закону у Державному реєстрі праві реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об`єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких не можливо без їх знецінення та зміни призначення, зокрема будівлі,1 споруди, а також їх окремі частини, житлові та нежитлові приміщення.
З наведеного слідує, що обов`язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність правовстановлюючих документів на земельну ділянку, оформлених у відповідності до вимог закону. При цьому відсутність правовстановлюючих документів порушує передбачені державою принципи раціонального й ефективного використання та охорони земель і призводить до неефективного управління земельними ресурсами та землекористуванням.
З матеріалів справи вбачається, що приміщення Козелецької ЗОШ І-ІІІ ст. № 2 знаходиться за адресою: вул. Соборності, 70, смт. Козелець, Козелецького району, Чернігівської області та перебуває в оперативному управлінні та на балансі управління освіти, культури, сім`ї молоді та спорту Козелецької селищної ради.
Згідно інформації відділу у Козелецькому районі головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області № 32-25-0.27-256/106-20 від 19.06.2020, площа земельної ділянки за адресою: вул. Соборності, 70, смт. Козелець, Козелецького району Чернігівської області складає 0,9 га, яка надана для будівництва та обслуговування будівель закладів освіти. Орієнтовна вартість зазначеної земельної ділянки складає 878220 грн 00 коп. (вісімсот сімдесят вісім тисяч двісті двадцять гривень 00 копійок), кадастровий номер земельної ділянки відсутній, правовстановлюючі документи не оформлялись, державний акт не видавався.
Згідно інформацій управління освіти, культури, сім`ї молоді та спорту Козелецької селищної ради №01- 08/358 від 09.06.2020 та Козелецької селищної ради № 03-9/1085 від 19.06.2020 правовстановлюючі документи на вказану земельну ділянку відсутні, жодних заходів щодо їх оформлення управління освіти, культури, сім`ї молоді та спорту Козелецької селищної ради не вживалося.
Причиною не виготовлення правовстановлюючих документів на землю є виключно бездіяльність відповідача, яка полягає у невчиненні дій з приводу оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під Козелецькою загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів № 2 Козелецької селищної ради Козелецького району Чернігівської області, площею 0,9 га, що розташована в межах населеного пункту за адресою: АДРЕСА_1 , що у свою чергу створює передумови для зловживань щодо розпорядження таким закладом, та може призвести до негативних наслідків.
Права на нерухоме майно та їх обтяження мають бути обов`язково зареєстровані відповідно до чинного законодавства, оскільки стан невизначеності у зв`язку із відсутністю правовстановлюючих документів на земельну ділянку під дошкільним навчальним закладом створює передумови надання її іншим особам та призведе до негативних наслідків і порушення, прав дітей.
Відповідно до ч. 3 ст. 66 Закону України «Про освіту» сільські, селищні ради відповідають за реалізацію державної політики у сфері освіти таї забезпечення якості освіти на відповідній території, забезпечення доступності дошкільної та початкової освіти; мають право засновувати заклади освіти, реорганізовувати і ліквідовувати їх, забезпечують їх діяльність та розвиток; оприлюднюють офіційну звітність про всі отримані та використані кошти, а також перелік і вартість товарів, робіт, послуг, ( спрямованих на потреби кожного із заснованих ними закладів освіти, та інші видатки у сфері освіти; здійснюють інші повноваження у сфері освіти, передбачені законом.
Статтею 80 Закону України «Про освіту» передбачено, що до майна закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належать нерухоме та рухоме майно, включаючи будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло тощо. Порядок, умови та форми набуття закладами освіти прав на землю визначаються Земельним кодексом України. Об`єкти та майно державних і комунальних
закладів освіти не підлягають приватизації чи використанню не за освітнім призначенням.
Вищевказані норми вказують на те, що земельні ділянки під навчальними
закладами мають бути належним чином оформлені та використовуватися у порядку, встановленому законодавством, інакше, це призведе до негативних наслідків та порушення прав дітей.
Відсутність правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на
яких знаходяться навчальні заклади, може призвести до надання їх іншим особам, зокрема, для цілей, не пов`язаних із навчально-виховним процесом, що є порушенням ст. 80 Закону України «Про освіту».
У зв`язку із цим, діяльність навчальних закладів підлягає приведенню у відповідність до законодавства. Крім того, наявність акта на право постійного користування земельною ділянкою дозволить покращити роботу навчального закладу, привести її до вимог діючого законодавства.
Разом з тим, управління освіти, культури, сім`ї, молоді ті спорту Козелецької селищної ради, як орган місцевого самоврядування, що виконує функції власника приміщень, у яких розташовано заклад дошкільної освіти, не вжили заходів, спрямованих на належне оформлення права постійного користування земельною ділянкою, на якій знаходиться приміщення Козелецької ЗОШ І-ІІІ № 2.
Крім цього, управлінням освіти, культури, сім`ї, молоді ті спорту Козелецької селищної ради не здійснювався належний контроль за діяльністю, навчального закладу з оформлення землі, та не виділялись кошти на оформлення даної земельної ділянки.
Таким чином відповідач по справі допустив протиправну бездіяльність, що призвело до порушення вимог земельного законодавства.
Згідно ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 № 1697, прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Тобто прокурор може звернутися до суду, зокрема в інтересах держави.
10.08.2020 від представника відповідача надійшла заява про розгляд справи за відсутності представника відповідача, у якій зазначено про визнання позову повністю.
Відповідно до частини 1 та 4 статті 189 Кодексу адміністративного судочинства України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання позову відповідачем повністю або частково суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову повністю або у відповідній частині вимог.
Отже, враховуючи викладене та те, що відповідачами позов визнається, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог повністю.
У відповідності до ст. 139 КАС України судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 139, 142, 189, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність управління освіти, культури, сім`ї молоді та спорту Козелецької селищної ради щодо оформленні правовстановлюючих документів на земельну ділянки під будівлями та спорудами Козелецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 2 Козелецької селищної ради Козелецького району Чернігівської області протиправною.
Зобов`язати управління освіти, культури, сім`ї, молоді ті спорту Козелецької селищної ради вчинити дії, спрямовані на оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під Козелецькою загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів № 2 Козелецької селищної ради Козелецького району Чернігівської області, площею 0,9 га, що розташована в межах населеного пункту за адресою: вул. Соборності, буд. 70, смт. Козелець, Козелецького району Чернігівської області, 17000.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Позивач: керівник Ніжинської місцевої прокуратури (вул. Овдіївська, 2, м. Ніжин, Чернігівська область, 16600, код ЄДРПОУ - 02910114).
Відповідач: управління освіти, культури, сім`ї, молоді та спорту Козелецької селищної ради (вул. Ф. Сидорука, буд. 9, смт. Козелець, Чернігівська область, 17000, код ЄДРПОУ - 41777072).
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача: Козелецька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 2 Козелецької селищної раді Козелецького району Чернігівської області (вул. Соборності, буд. 70, смт. Козелець, Козелецький район, Чернігівська область, 17000).
Повний текст рішення виготовлено 12 жовтня 2020 року.
Суддя Д.В. Лобан