
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 жовтня 2020 року справа № 580/4494/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Руденко А.В., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Городищенської міської територіальної виборчої комісії та Вільшанської селищної територіальної виборчої комісії про зобов`язання вчинити дії,-
встановив:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Городищенської міської територіальної виборчої комісії та Вільшанської селищної територіальної виборчої комісії, в якому просить:
- зобов`язати Городищенську міську територіальну виборчу комісію зняти позивача з реєстрації як кандидатом в депутати Городищенської міської ради Черкаської області, включеного до єдиного виборчого списку та територіального виборчого списку територіального виборчого округу №3 від Черкаської обласної організації політичної партії «Команда Сергія Рудика. Час змін»;
- зобов`язати Вільшанську селищну територіальну виборчу комісію допустити позивача до участі у місцевих виборах як кандидата на посаду Вільшанського селищного голови як особу, яка усунула підставу зняття з реєстрації.
Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що зареєстрований кандидатом в депутати Городищенської міської ради Черкаської області, включений до єдиного виборчого списку та територіального виборчого списку територіального виборчого округу №3 від Черкаської обласної організації політичної партії «Команда Сергія Рудика. Час змін». Також зареєстрований 30.09.2020 кандидатом на посаду голови Вільшанської селищної ради Городищенського району Черкаської області шляхом самовисування. Проте Вільшанська селищна територіальна виборча комісія при прийнятті документів від позивача не попередила його про неможливість брати участь одночасно шляхом самовисування та за партійними списками і про обов`язок позивача зняти свою кандидатуру за власним бажанням до 06.10.2020. Оскільки посада голови Вільшанської селищної ради Городищенського району Черкаської області є для позивача пріоритетною, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Відповідач Городищенська міська територіальна виборча комісія (відповідач -1) відзив на позовну заяву не надала.
Відповідач Вільшанська селищна територіальна виборча комісія (відповідач -2) надала до суду письмові пояснення, у яких зазначила, що станом на 13.10.2020 позивач не знятий з реєстрації і згідно постанови №14 від 25.09.2020 є кандидатом на посаду Вільшанського сільського голови.
Ухвалою судді від 12.10.2020 відкрито спрощене позовне провадження та призначено судовий розгляд справи на 16.00 год. 13.10.2020.
Позивач відповідно до вимог ч. 1 ст. 268 КАС України повідомлений про дату, час та місце судового засідання телефонограмою 12.10.2020, проте у судове засідання не прибув, про причини неявки суд не повідомив.
Відповідачі відповідно до вимог ч. 1 ст. 268 КАС України повідомлені про дату, час та місце судового засідання телефонограмою 12.10.2020, у судове засідання не прибули, про причини неявки суд не повідомили.
Згідно ч. 3 ст. 268 КАС України неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи.
Отже суд розглядає справу за відсутності сторін у письмовому провадженні.
З`ясувавши доводи позивача, викладені у позовній заяві, дослідивши письмові докази, суд встановив наступне.
Верховна Рада України постановою від 15 липня 2020 року №795-IX призначила чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на неділю, 25 жовтня 2020 року.
Центральна виборча комісія постановою від 8 серпня 2020 року №160 призначила перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів, а постановою від 14 серпня 2020 року №176 призначила перші вибори депутатів районних рад на 25 жовтня 2020 року.
Згідно посвідчення №265 від 25.09.2020, виданого Городищенською міською територіальною виборчою комісією Черкаського району Черкаської області, позивач ОСОБА_1 зареєстрований на перших виборах депутатів міських, сільських, селищних рад, територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року кандидатом в депутати, включеним до єдиного виборчого списку та територіального виборчого списку територіального виборчого округу №3 від Черкаської обласної організації Політичної партії «Команда Сергія Рудика. Час змін!».
Також згідно посвідчення №14 від 25.09.2020, виданого Вільшанською селищною територіальною виборчою комісією Звенигородського району Черкаської області, позивач ОСОБА_1 зареєстрований на перших виборах депутатів міських, сільських, селищних рад, територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року кандидатом на посаду голови Вільшанської селищної ради Городищенського району Черкаської області шляхом самовисування.
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зазначає наступне.
Спірні відносини врегульовані Виборчим кодексом України.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 1 Виборчого кодексу України (далі - ВК України) вибори в Україні є основною формою народного волевиявлення, способом безпосереднього здійснення влади Українським народом. Вибори є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.
Підготовка та проведення виборів регулюються Конституцією України, цим Кодексом, законами України "Про Центральну виборчу комісію", "Про Державний реєстр виборців", іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства та актами Центральної виборчої комісії (ч.1 ст.2 ВК України).
Частиною першою статті 11 ВК України визначено, що громадяни України, які є виборцями, мають право висування кандидатів на виборах, яке реалізується ними через політичні партії (далі - партії) та їхні місцеві організації або шляхом самовисування у порядку, встановленому цим Кодексом.
Відповідно до ч.1 ст. 32 ВК України визначено, що в Україні утворюються і діють передбачені цим Кодексом виборчі комісії як незалежні органи адміністрування виборчих процесів, які відповідно до своїх повноважень забезпечують здійснення визначених Конституцією України та цим Кодексом основних принципів виборчого права, засад виборчого процесу, реалізацію виборчих прав громадян України, підготовку та проведення виборів.
Частиною другою статті 32 ВК України визначено перелік виборчих комісій: Центральна виборча комісія; окружні виборчі комісії; територіальні виборчі комісії; дільничні виборчі комісії.
Повноваження територіальних виборчих комісій щодо організації підготовки і проведення місцевих виборів визначені ст.206 ВК України.
Згідно з п. 4 ч. 2 ст.206 ВК України територіальна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, їх довірених осіб, представників, уповноважених осіб організацій партій - суб`єктів відповідного виборчого процесу та видає їм посвідчення.
Загальний порядок висування кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови врегульовано статтею 216 Виборчого кодексу України.
Так, згідно ч. 2 вказаної статті право висування кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, районних у місті рад, а також міських, сільських, селищних рад (територіальних громад з кількістю виборців 10 тисяч і більше) реалізується виборцями через місцеві організації політичних партій (далі - організація партії) у порядку, передбаченому цим Кодексом.
Право висування кандидатів у депутати сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч) реалізується виборцями через організації партій або шляхом самовисування у порядку, визначеному цим Кодексом.
Право висування кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови реалізується виборцями через організації партій або шляхом самовисування у порядку, передбаченому цим Кодексом.
Ч. 4 вказаної статті встановлює обмеження щодо висування кандидатів, а саме:
- особа може бути висунута кандидатом у депутати у багатомандатному виборчому окрузі не більше ніж у два рівні місцевих рад.
- особа, висунута кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, не може одночасно бути висунута у будь-яких інших єдиних одномандатних виборчих округах з будь-яких місцевих виборів.
- особа, висунута кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови (міста з кількістю виборців до 75 тисяч), може одночасно бути висунута кандидатом у депутати у багатомандатному виборчому окрузі до відповідної сільської, селищної міської ради та/або до відповідної обласної ради.
- особа, висунута кандидатом на посаду міського голови (міста з кількістю виборців 75 тисяч і більше), може одночасно бути висунута кандидатом у депутати у багатомандатному виборчому окрузі тільки до відповідної міської ради.
Згідно ч. 5 ст. 216 Виборчого кодексу України особа, з урахуванням вимог частини четвертої цієї статті, може одночасно бути висунута кандидатом у депутати місцевих рад та кандидатом на посаду сільського, селищного, або міського голови шляхом висування місцевою організацією лише однієї політичної партії або лише шляхом самовисування.
Судом встановлено, що позивач зареєстрований одночасно кандидатом в депутати, включеним до єдиного виборчого списку та територіального виборчого списку територіального виборчого округу №3 від Черкаської обласної організації Політичної партії «Команда Сергія Рудика. Час змін!» та кандидатом на посаду голови Вільшанської селищної ради Городищенського району Черкаської області шляхом самовисування.
Отже позивачем порушені вимоги ч. 5 ст. 216 Виборчого кодексу України, тобто порушено порядок висування кандидатом у депутати Городищенської міської ради Черкаського району Черкаської області та кандидатом на посаду Вільшанської селищної ради Городищенського району Черкаської області.
Згідно ч. 1 ст. 231 Виборчого кодексу України територіальна виборча комісія приймає рішення про скасування реєстрації кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, окремого кандидата у депутати, включеного до єдиного та/або єдиного та територіального виборчих списків організації партії (під час виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті, а також міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) із виключенням його з відповідних виборчих списків, про скасування реєстрації окремого кандидата у депутати у багатомандатному виборчому окрузі (під час виборів депутатів сільських, селищних, міських рад (територіальних громад з кількістю виборців до 10 тисяч) у разі:
- порушення порядку висування кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, встановленого частиною четвертою статті 216 цього Кодексу, в тому числі неподання кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови у порядку, встановленому цим Кодексом, заяви про підтвердження згоди балотуватися кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови від організації партії у разі виявлення включення цієї особи до виборчих списків, списків кандидатів до відповідної ради кількох організацій партій (пункт 7);
- виявлення інших обставин, які позбавляють особу, висунуту кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, права бути обраною депутатом, сільським, селищним, міським головою, старостою села, селища (пункт 8).
Згідно ч. 2 ст. 231 Виборчого кодексу України рішення про скасування реєстрації кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, з підстав, передбачених у пунктах 3 - 8 частини першої цієї статті, приймається відповідною виборчою комісією не пізніш як на третій день після отримання нею документів, що встановлюють відповідні факти чи підтверджують настання відповідних обставин.
Територіальна виборча комісія може прийняти рішення про скасування реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови не пізніше ніж за 18 днів до дня голосування.
Територіальна виборча комісія розглядає питання про скасування реєстрації кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови у присутності такого кандидата та представника організації партії у виборчій комісії. Про час розгляду такого питання зазначені особи повідомляються не пізніш як у день, що передує дню розгляду. У разі відсутності зазначених осіб, належним чином повідомлених про засідання з розгляду цього питання, питання розглядається територіальною виборчою комісією за відсутності зазначених осіб.
Враховуючи, що позивач одночасно 25.09.2020 був зареєстрований кандидатом у депутати, включеним до єдиного виборчого списку та територіального виборчого списку територіального виборчого округу №3 від Черкаської обласної організації Політичної партії «Команда Сергія Рудика. Час змін!» і кандидатом на посаду голови Вільшанської селищної ради Городищенського району Черкаської області шляхом самовисування, наявні підстави для скасування його реєстрацій кандидатом у депутати включеним до єдиного виборчого списку та територіального виборчого списку територіального виборчого округу №3 від Черкаської обласної організації Політичної партії «Команда Сергія Рудика. Час змін!» і кандидатом на посаду голови Вільшанської селищної ради Городищенського району Черкаської області шляхом самовисування.
Суд вважає безпідставиними посилання позивача на ч. 6 ст. 229 Виборчого кодексу України.
Так. ч. 6 ст. 229 Виборчого кодексу України передбачає, що у разі якщо особа, висунута організацією партії за її письмовою заявою про згоду балотуватися кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, одночасно висунута кандидатом від іншої організації партії та/або шляхом самовисування, уповноважений член територіальної виборчої комісії не пізніше наступного дня звертається до зазначеної особи з вимогою подати до комісії заяву про підтвердження згоди балотуватися кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови від однієї організації партії або шляхом самовисування. Така заява може бути засвідчена в порядку, встановленому Законом України "Про нотаріат", або подана до комісії особисто.
У разі подання особою заяви про підтвердження згоди балотуватися кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови шляхом самовисування територіальна виборча комісія відмовляє в її реєстрації кандидатом від організацій партій.
У разі подання особою заяви про підтвердження згоди балотуватися кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови від організації партії територіальна виборча комісія відмовляє в її реєстрації кандидатом від решти організацій партій та/або в порядку самовисування.
У разі неподання особою такої заяви протягом двох днів з дня отримання відповідного звернення територіальна виборча комісія відмовляє в її реєстрації кандидатом від усіх організацій партій та/або в порядку самовисування.
Отже ч. 6 ст. 229 Виборчого кодексу України регулює питання щодо висунення кандидата лише на посаду сільського, селищного, міського голови і лише щодо заяв, поданих до однієї територіальної виборчої комісії.
Оскільки позивач зареєстрований і кандидатом у депутати, і кандидатом на посаду сільського голови, а реєстрація здійснена різними територіальними виборчими комісіями, приписи ч. 6 ст. 229 Виборчого кодексу України застосуванню не підлягають.
Натомість у спорі, що розглядається, застосуванню підлягає ч. 5 ст. 216 Виборчого кодексу України.
Суд також зазначає, що згідно ст. 230, 231 Виборчого кодексу України питання реєстрації, відмови у реєстрації та скасування реєстрації кандидатів у депутати та кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови відносяться виключно до компетенції територіальних виборчих комісій.
Натомість згідно ч. 2 ст. 2 КАС України до компетенції адміністративного суду відноситься перевірка законності прийнятих рішень, тому зобов`язання відповідачів зняти позивача з реєстрації кандидатом у депутати та допустити позивача до участі у місцевих виборах як кандидата на посаду Вільшанського селищного голови не відносяться до компетенції суду.
За вказаних обставин позовні вимоги позивача є необгрунтованими і задоволенню не підлягають.
Позивач сплатила судовий збір, однак зважаючи на відмову у задоволенні позову судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись ст.ст.2-20 72-78, 132-139, 268, 272, 273, 275, 295 КАС України, суд,-
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом двох днів з дня проголошення рішення.
Головуючий суддя А.В. Руденко