
Справа № 420/10438/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 жовтня 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Вовченко О.А.,
секретар судового засідання Іщенко С.О.,
за участю:
представника позивача - Скиба Є.А. (згідно ордеру),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду з урахуванням особливостей встановлених ст.ст. 268-273 КАС України справу за адміністративним позовом кандидата на посаду Одеського міського голови Одеського району Одеської області ОСОБА_1 до Одеської міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Одеська міська організація політичної партії «БЛОК ДМИТРА ГОЛУБОВА» про визнання протиправною постанови від 11.10.2020 року №159 «Про реєстрацію кандидатів у депутати Одеської міської ради Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, висунутих Одеською міською організацією політичної партії «БЛОК ДМИТРА ГОЛУБОВА»» та встановлення факту одноразового грубого порущення, -
В С Т А Н О В И В:
До Одеського окружного адміністративного суду 12 жовтня 2020 року о 09:25 год. надійшов адміністративний позов кандидата на посаду Одеського міського голови Одеського району Одеської області ОСОБА_1 до Одеської міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Одеська міська організація політичної партії «БЛОК ДМИТРА ГОЛУБОВА», в якому позивач просить суд визнати протиправною та скасувати постанову № 159 від 11 жовтня 2020 року «Про реєстрацію кандидатів у депутати Одеської міської ради Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, висунутих Одеською міською організацією політичної партії «БЛОК ДМИТРА ГОЛУБОВА»».
Ухвалою від 12.10.2020 року прийнято до розгляду позовну заяву кандидата на посаду Одеського міського голови Одеського району Одеської області ОСОБА_1 та відкрито провадження по справі. Визначено справу розглядати з урахуванням вимог ст.273 КАС України.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що ОСОБА_1 є суб`єктом виборчого процесу з місцевих виборів, призначених на 25 жовтня 2020 року та відповідно до ч.1 ст. 273 КАС України має право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій. 02 жовтня 2020 року Одеський окружний адміністративний суд розглянув справу № 420/9856/20 та прийняв рішення про визнання протиправною та скасування постанови Одеської міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області від 29 вересня 2020 року № 100 «Про реєстрацію кандидатів у депутати Одеської міської ради Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, висунутих Одеською міською організацією політичної партії «БЛОК ДМИТРА ГОЛУБОВА». Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 06 жовтня 2020 року рішення Одеського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2020 року у справі № 420/9856/20 залишено без змін. Норми Виборчого кодексу України не передбачають жодних підстав для повторного розгляду заяви організації партії про реєстрацію кандидатів у депутати місцевої ради у разі скасування такої реєстрації.10 жовтня 2020 року до ТВК надійшла заява Одеської міської організації політичної партії «БЛОК ДМИТРА ГОЛУБОВА» про повторний розгляд заяви про реєстрацію кандидатів у депутати Одеської міської ради Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, висунутих Одеською міською організацією політичної партії «БЛОК ДМИТРА ГОЛУБОВА». Одеська міська територіальна виборча комісія розглянувши зазначену заяву, а також документи, що надійшли від Одеської міської організації політичної партії «БЛОК ДМИТРА ГОЛУБОВА» 24 вересня 2020 року, визнала їх відповідність вимогам Виборчого кодексу України та постановила зареєструвати кандидатів у депутати Одеської міської ради Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, висунутих Одеською міською організацією політичної партії «БЛОК ДМИТРА ГОЛУБОВА». 11 жовтня 2020 року Одеська міської територіальна виборча комісія Одеського району Одеської області прийняла постанову №159 «Про реєстрацію кандидатів у депутати Одеської міської ради Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, висунутих Одеською міською організацією політичної партії «БЛОК ДМИТРА ГОЛУБОВА», яку позивач вважає відвертим знущанням над законами України та чинністю судових рішень, ухвалених іменем України.
13 жовтня 2020 року до суду від відповідача за вх. №ЕП/16907/20 надійшов відзив на позов, в якому відповідач зазначає, що до Одеської міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області 10 жовтня 2020 року надійшла заява, реєстраційний номер 379 Одеської міської організації політичної партії «БЛОК ДМИТРА ГОЛУБОВА» про повторний розгляд заяви про реєстрацію кандидатів у депутати Одеської міської ради Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, висунутих Одеською міською організацією політичної партії «БЛОК ДМИТРА ГОЛУБОВА». Одеська міська територіальна виборча комісія на своєму засіданні 11 жовтня 2020 року, на якому були присутні члені Одеської міської територіальної виборчої комісії, розглянувши вказану заяву та документи, більшістю голосами визнали заяву та подані документи такими, що відповідають вимогам Виборчого кодексу України та 11 жовтня 2020 року прийняли постанову о 20 год. 30 хв. про реєстрацію кандидатів у депутати Одеської міської ради Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, висунутих Одеською міською організацією політичної партії «БЛОК ДМИТРА ГОЛУБОВА». Одеською міською територіальною виборчою комісією Одеського району Одеської області було прийнято рішення на підставі поданих документів, в межах своїх повноважень та у спосіб, визначений Виборчим кодексом України.
Враховуючи викладене, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Ухвалою від 13 жовтня 2020 року прийнято до провадження заяву представника кандидата на посаду Одеського міського голови Одеського району Одеської області ОСОБА_1 про збільшення позовних вимог (вх. ЕП/16914/20), в якій позовні вимоги викладені в наступній редакції:
1. Встановити факт одноразового грубого порушення Одеською міською територіальною виборчою комісією Одеського району Одеської області Конституції України, Виборчого кодексу України та законів України;
2. Визнати протиправною та скасувати постанову №159 від 11.10.2020 року «Про реєстрацію кандидатів у депутати Одеської міської ради Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, висунутих Одеською міською організацією політичної партії «БЛОК ДМИТРА ГОЛУБОВА»».
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з`явився, подав заяву про розгляд справи за відсутності відповідача та просив суд відмовити у задоволенні адміністративного позову кандидата на посаду Одеського міського голови Одеського району Одеської області ОСОБА_1 .
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Одеська міська організація політичної партії «БЛОК ДМИТРА ГОЛУБОВА» в судове засідання не з`явився, про причини неявки суд не повідомив.
Вивчивши матеріали справи, ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї доказами, ознайомившись з відзивом відповідача на адміністративний позов, дослідивши обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги та відзив, та перевіривши їх наданими з боку учасників справи доказами, судом встановлено наступне.
Згідно зі статті 38 Конституції України громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
Постановою Верховної Ради України «Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році» №795-ІХ від 15.07.2020 призначено чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на неділю 25.10.2020 року.
Постановою Центральної виборчої комісії «Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 25.10.2020» №160 від 08.08.2020 призначено на неділю, 25.10.2020, перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів.
Відповідно до ст. 32 ВК України, в Україні утворюються і діють передбачені цим Кодексом виборчі комісії як незалежні органи адміністрування виборчих процесів, які відповідно до своїх повноважень забезпечують здійснення визначених Конституцією України та цим Кодексом основних принципів виборчого права, засад виборчого процесу, реалізацію виборчих прав громадян України, підготовку та проведення виборів (ч.1). Виборчі комісії діють на підставі, в межах повноважень та у спосіб, встановлені Конституцією України, цим Кодексом та законами України (ч.3).
Постановою Центральної виборчої комісії «Про утворення та формування складу обласних, районних (крім районів в Автономній Республіці Крим), місцевих (крім міст в Автономній Республіці Крим), районних у місті Києві територіальних виборчих комісій» від 10.08.2020 №172 утворено та сформовано склад обласних, районних (крім районів в Автономній Республіці Крим), міських (крім міст в Автономній Республіці Крим), районах у місті Києві територіальних виборчих комісій, у тому числі у межах Одеської області, серед яких Одеська міська територіальна виборча комісія Одеського району Одеської області.
Положеннями ст. 11 ВК України визначено, що громадяни України, які є виборцями, мають право висування кандидатів на виборах, яке реалізується ними через політичні партії (далі - партії) та їхні місцеві організації або шляхом самовисування у порядку, встановленому цим Кодексом.
Відповідно до ст. 216 ВК України висування кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови розпочинається за сорок днів до дня голосування і закінчується за тридцять днів до дня голосування (ч.1). Право висування кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, районних у місті рад, а також міських, сільських, селищних рад (територіальних громад з кількістю виборців 10 тисяч і більше) реалізується виборцями через місцеві організації політичних партій (далі - організація партії) у порядку, передбаченому цим Кодексом (ч.2).
Умови реєстрації кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, районних у місті рад, а також міських, сільських, селищних рад (територіальних громад з кількістю виборців 10 і більше тисяч) визначені в статті 222 ВК України.
Виборча комісія Автономної Республіки Крим, обласна, районна, міська, районна у місті, сільська, селищна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати, включених до єдиного та територіальних виборчих списків організації партії, за умови отримання нею документів перелік яких зазначений в ч.1 ст. 222 ВК України.
В ч. 3 ст. 222 ВК України, зазначено, що територіальна виборча комісія не розглядає документи, зазначені у частині першій цієї статті, якщо вони подані з порушенням строків, передбачених частиною другою статті 227 цього Кодексу, про що повідомляється суб`єкта звернення листом за підписом голови комісії або за його дорученням - члена територіальної виборчої комісії.
Порядок реєстрації кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, районних у місті, а також міських, сільських, селищних рад (територіальних громад з кількістю виборців 10 тисяч і більше) передбачений в статті 227 ВК України.
Кандидати у депутати, включені організацією партії до єдиного та територіальних виборчих списків, реєструються територіальною виборчою комісією Автономної Республіки Крим, відповідною територіальною обласною, районною, міською, районною у місті, сільською, селищною виборчою комісією за умови подання комісії документів, передбачених статтею 222 цього Кодексу (ч. 1 ст. 227 ВК України). Подання документів до відповідної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати закінчується за тридцять днів до дня голосування (ч.2 ст.227 ВК України). Територіальна виборча комісія не пізніш як на п`ятий день з дня прийняття заяви організації партії про реєстрацію кандидатів у депутати та доданих до неї необхідних документів приймає рішення про реєстрацію кандидатів у депутати або про відмову в їх реєстрації (ч.6 ст.227ВК України).
З досліджених в судовому засіданні письмових доказів судом встановлено, що 29 вересня 2020 року Одеською міською територіальною виборчою комісією Одеського району Одеської області розглянуто заяву разом з іншими документами Одеської міської організації політичної партії «БЛОК ДМИТРА ГОЛУБОВА» про реєстрацію кандидатів у депутати Одеської міської ради Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, включених до єдиного та територіальних виборчих списків Одеської міської організації політичної партії «БЛОК ДМИТРА ГОЛУБОВА».
29 вересня 2020 року Одеською міською територіальною виборчою комісією Одеського району Одеської області розглянувши документи Одеської міської організації політичної партії «БЛОК ДМИТРА ГОЛУБОВА» прийнято постанову № 100 «Про реєстрацію кандидатів у депутати Одеської міської ради Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, висунутих Одеською міською організацією політичної партії «БЛОК ДМИТРА ГОЛУБОВА» (а.с. 16).
Постанова Одеської міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області № 100 від 29.09.2020 року була предметом розгляду в Одеському окружному адміністративному суді по справі № 420/9856/20.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду по справі № 420/9856/20, визнано протиправною та скасовано постанову Одеської міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області від 29 вересня 2020 року № 100 «Про реєстрацію кандидатів у депутати Одеської міської ради Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, висунутих Одеською міською організацією політичної партії «БЛОК ДМИТРА ГОЛУБОВА» (а.с.22-33).
Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 06 жовтня 2020 року по справі № 420/9856/20 апеляційні скарги Одеської міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області та Одеської міської організації Політичної партії «БЛОК ДМИТРА ГОЛУБОВА» залишено без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2020 року у справі за позовом кандидата на посаду Одеського міського голови Одеського району Одеської області ОСОБА_1 до Одеської міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача: Одеська міська організація політичної партії «БЛОК ДМИТРА ГОЛУБОВА» про визнання протиправною та скасування постанови № 100 від 29.09.2020 року, залишено без змін (а.с.34-40).
В статті 255 КАС України визначено, що рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано (ч.1). У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч.2).
Згідно ч.3 ст. 272 КАС України судові рішення суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду справ, визначених статтями 273-277, 282-286 цього Кодексу, набирають законної сили з моменту проголошення і не можуть бути оскаржені.
Відповідно до ст. 129-1 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання.
Статтею 370 КАС України визначено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Враховуючи вище зазначені приписи Конституції України та КАС України, судом встановлено, що рішення Одеського окружного адміністративного суду від 02.10.2020 року по справі № 420/9856/20 в якому визнано протиправною та скасовано постанову Одеської міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області від 29 вересня 2020 року № 100 «Про реєстрацію кандидатів у депутати Одеської міської ради Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, висунутих Одеською міською організацією політичної партії «БЛОК ДМИТРА ГОЛУБОВА», набрало законної сили 06 жовтня 2020 року та є обов`язковим до виконання.
Зі змісту ч.6 ст. 64 ВК України вбачається, що якщо рішення виборчої комісії було скасовано судом не з формальних підстав, виборча комісія не може прийняти рішення, яке по суті повторює скасоване рішення.
Проаналізувавши зміст рішення Одеського окружного адміністративного суду від 02.10.2020 року по справі № 420/9856/20 та постанову П`ятого апеляційного адміністративного суду від 06 жовтня 2020 року по справі № 420/9856/20, судом встановлено, що постанова Одеської міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області від 29 вересня 2020 року № 100 визнана протиправною та скасована, оскільки судом встановлено що територіальною виборчою комісією при прийнятті 29 вересня 2020 року постанови № 100 порушені норми ВК України. Серед встановлених судом порушень зазначено, що документи для реєстрації кандидатів у депутати Одеської міської ради Одеського району Одеської області були подані Одеською міською організацією політичної партії «БЛОК ДМИТРА ГОЛУБОВА» з порушенням строків, визначених ч. 2 ст. 227 ВК України, а територіальною виборчою комісією в порушення положень ст. 222 ВК України прийнято постанову про реєстрацію кандидатів у депутати; також в рішенні суду встановлено порушення вимог статей 224, 225 ВК України (відсутність документа про внесення грошової застави відповідно до статті 225 Виборчого кодексу України Одеською міською організацією політичної партії «БЛОК ДМИТРА ГОЛУБОВА» або місцевої організації цієї партії вищого рівня до Одеської міської територіальної виборчої комісії); та відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, юридичної особи: «Одеська міська організація політичної партії «БЛОК ДМИТРА ГОЛУБОВА».
Враховуючи вище викладене судом встановлено, що постанова Одеської міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області від 29 вересня 2020 року № 100 визнана протиправною та скасована не з формальних підстав, а отже Одеська міська територіальна виборча комісія Одеського району Одеської області не мала повноважень на прийняття постанови № 159 від 11 жовтня 2020 року «Про реєстрацію кандидатів у депутати Одеської міської ради Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, висунутих одеською міською організацією політичної партії «БЛОК ДМИТРА ГОЛУБОВА», яке по суті повторює скасовану рішення суду постанову територіальної виборчої комісії № 100 від 29 вересня 2020 року.
Положеннями ч.1 ст. 216 ВК України, передбачено, що висування кандидатів у депутати розпочинається за сорок днів до дня голосування і закінчується за тридцять днів до дня голосування.
Отже законодавчо встановлено, що організація партії, що зареєстрована в установленому законом порядку має право висування кандидатів у депутати, саме з 15 до 24 вересня 2020 року включно.
10 жовтня 2020 року Одеською міською територіальною виборчою комісією Одеського району Одеської області прийнято та зареєстровано за № 379 заяву голови Одеської міської організації політичної партії «БЛОК ДМИТРА ГОЛУБОВА» про прийняття рішення про реєстрацію кандидатів у депутати Одеської міської ради Одеського району Одеської області, включених до єдиного та територіального виборчих списків Одеської міської організації політичної партії «БЛОК ДМИТРА ГОЛУБОВА» на перших виборах 25 жовтня 2020. В додатку до даної заяви надано ксерокопію паспорту-картки ОСОБА_2 на 2 аркушах. Документи, перелік яких визначений в п.п. 2-12 ч.1 ст. 222 ВК України до територіальної виборчої комісії 10.10.2020 року не надавався від Одеської міської організації політичної партії «БЛОК ДМИТРА ГОЛУБОВА».
Також зі змісту рішення Одеського окружного адміністративного суду від 02.10.2020 року по справі № 420/9856/20, залишеним без змін постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 06.10.2020 року, встановлено, що Одеською міською організацією політичної партії «БЛОК ДМИТРА ГОЛУБОВА» не було подано повного пакету документів, передбаченого ст. 222 ВК України для реєстрації кандидатів у депутати. Проте, як вбачається з протоколу засідання Одеської міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області № 28 від 11.10.2020 року, комісією повторно розглянута «заява з відповідним пакетом документів про реєстрацію кандидатів в депутати Одеської міської ради Одеського району Одеської області від Одеської міської організації політичної партії «БЛОК ДМИТРА ГОЛУБОВА»», тобто заява від 24 вересня 2020 року з документами які були додані до заяви від 24.09.2020 року та виборчою комісією повторно встановлено відповідність документів (які були предметом дослідження при розгляді справи № 420/9856/20) вимогам виборчого законодавства.
Статтею 32 ВК України передбачено, що виборчі комісії діють на підставі, в межах повноважень та у спосіб, встановлені Конституцією України, цим Кодексом та законами України (ч.3).
Відповідно до ч. 3 ст. 222 ВК України територіальна виборча комісія не розглядає документи, зазначені у частині першій цієї статті, якщо вони подані з порушенням строків, передбачених ч. 2 ст. 227 цього Кодексу, про що повідомляє суб`єкта звернення листом за підписом голови комісії або за його дорученням - члена територіальної комісії.
З досліджених доказів судом встановлено, що заява про реєстрацію кандидатів у депутати Одеської міської організації політичної партії «БЛОК ДМИТРА ГОЛУБОВА» подана до Одеської міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області 10.10.2020 року та зареєстрована за вх. № 379 з порушенням строку передбаченому ч.1 ст. 216 ВК України.
З досліджених в судовому засіданні письмових доказів судом встановлено, що Одеською міською територіальною виборчою комісією Одеського району Одеської області при прийнятті 11.10.2020 року постанови № 159 не дотримані та порушені приписи ст. ст. 64, 216, 222, 225, 227 ВК України.
Отже Одеська міська територіальна виборча комісія Одеського району Одеської області не дотримуючись положення ч. 2 ст. 32 ВК України, протиправно в порушення ч. 3 ст. 222 ВК України, нехтуючи обставинами, встановленими рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 02.10.2020 року по справі № 420/9856/20, залишеним без змін постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 06.10.2020 року, 11.10.2020 року повторно розглянула документи, які надійшли до комісії 24.09.2020 року, та з порушенням строків прийняла постанову №159 від 11.10.2020 року.
Під час розгляду справи судом встановлено, що відповідачем Одеською міською територіальною виборчою комісією Одеського району Одеської області при прийнятті 11.10.2020 року постанови № 159 порушені приписи ч.3 ст. 222, ч.2 ст. 227 ВК України.
Враховуючи вище викладене, суд дійшов висновку про встановлення факту одноразового грубого порушення Одеською міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області Виборчого кодексу України, оскільки під час розгляду справи підтверджено порушення приписів: ч.6 ст. 64, ч.3 ст. 222, ч.2 ст. 227 ВК України.
Рішення виборчої комісії, що суперечить законодавству України або прийнято з перевищенням її повноважень, може бути скасовано виборчою комісією вищого рівня або судом (ч.15 ст. 36 ВК України).
Таким чином, суд доходить висновку, що приймаючи оскаржену постанову виборчою комісією не дотримано принципу пропорційності, закріпленому у статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, зокрема: з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, у зв`язку з чим така постанова є протиправною та є такою, що підлягає скасуванню.
Відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Згідно ч.3 ст.161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Частиною 2 статті 132 КАС України визначено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України «Про судовий збір».
У відповідності до п.1 ч.3 ст.4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру фізичною особою сплачується судовий збір за ставкою 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет на 2020 рік» з 1 січня 2020 року установлено прожитковий мінімум для працездатних осіб 2102 гривні.
Відповідно до ч.3 ст.6 Закону України «Про судовий збір» у разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Суд зазначає, що позивачем у позовній заяві заявлено дві вимоги немайнового характеру: встановлення факту одноразового грубого порушення норм та визнання протиправною та скасування постанови.
Таким чином, позивач за подання до суду даного позову повинен був надати докази сплати 1681,60 грн.
Таким чином, враховуючи несплату позивачем при поданні позовної заяви судового збору, суд вважає за доцільне стягнути з кандидата на посаду Одеського міського голови Одеського району Одеської області ОСОБА_1 на рахунок Одеського окружного адміністративного суду, призначений для сплати судового збору (отримувач коштів - УК у м.Одесі/Київський р-н/22030101; код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38016923; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО) - 899998; рахунок отримувача - UA338999980313181206084015005; код класифікації доходів бюджету 22030101; призначення платежу *;101;(реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи); судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Одеський окружний адміністративний суд) 1681,60 грн. судового збору.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи на задоволення позовних вимог позивача, суд дійшов висновку про стягнення з Одеської міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області за рахунок бюджетних асигнувань Одеської міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області на користь кандидата на посаду Одеського міського голови Одеського району Одеської області ОСОБА_1 судового збору у розмірі 1681,60 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 73, 77, 90, 139, 241-246, 268-273, 278, п.15.5 ч.1 розділу VII КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов кандидата на посаду Одеського міського голови Одеського району Одеської області ОСОБА_1 - задовольнити.
Встановити факт одноразового грубого порушення Одеською міською територіальною виборчою комісією Одеського району Одеської області Виборчого кодексу України при прийнятті постанови № 159 від 11.10.2020р. «Про реєстрацію кандидатів у депутати Одеської міської ради Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, висунутих Одеською міською організацією політичної партії «БЛОК ДМИТРА ГОЛУБОВА».
Визнати протиправною та скасувати постанову Одеської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області № 159 від 11 жовтня 2020 року «Про реєстрацію кандидатів у депутати Одеської міської ради Одеського району Одеської області на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, висунутих Одеською міською організацією політичної партії «БЛОК ДМИТРА ГОЛУБОВА».
Стягнути з кандидата на посаду Одеського міського голови Одеського району Одеської області ОСОБА_1 на рахунок Одеського окружного адміністративного суду, призначений для сплати судового збору (отримувач коштів - УК у м.Одесі/Київський р-н/22030101; код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38016923; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО) - 899998; рахунок отримувача - UA338999980313181206084015005; код класифікації доходів бюджету 22030101; призначення платежу *;101;(реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи); судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Одеський окружний адміністративний суд) 1681,60 грн. судового збору.
Стягнути з Одеської міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області за рахунок бюджетних асигнувань Одеської міської територіальної виборчої комісії Одеського району Одеської області на користь кандидата на посаду Одеського міського голови Одеського району Одеської області ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1681,60 грн.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд апеляційної скарги протягом двох днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач - кандидат на посаду Одеського міського голови Одеського району Одеської області ОСОБА_1 (адреса для листування: АДРЕСА_1, р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ).
Відповідач - Одеська міська територіальна виборча комісія Одеського району Одеської області (вул. Косовська, 2Д, каб. 135, м. Одеса, 65074, код ЄДРПОУ 43757959).
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Одеська міська організація політичної партії «БЛОК ДМИТРА ГОЛУБОВА» (вул.Стовпова, буд.28/3, літера А, каб. 324 м.Одеса, 65098).
Суддя Вовченко О.А.