
Справа № 420/8133/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 жовтня 2020 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Токмілова Л.М., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження справу за позовом Управління ДАБК Одеської міської ради (ЄДРПОУ 40199728, місцезнаходження: 65009, м. Одеса, вул. Черняховського 6) до Головного інспектора будівельного нагляду за діяльністю уповноважених органів Департаменту ДАБІ в Одеській області Лисенко Андрія Ігоровича (адреса: вул.Канатна 83, м.Одеса, 65012) за участю третьої особи без самостійних вимог на стороні позивача ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) та третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача Департамент ДАБІ в Одеській області (адреса: вул.Канатна 83, м.Одеса, 65012, ЄДРПОУ 37471912) про визнання протиправним та скасування рішення, -
ВСТАНОВИВ:
28.12.2019 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Управління ДАБК Одеської міської ради до Головного інспектора будівельного нагляду за діяльністю уповноважених органів Департаменту ДАБІ в Одеській області Лисенко Андрія Ігоровича за участю третьої особи без самостійних вимог на стороні позивача ОСОБА_1 та третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача Департамент ДАБІ в Одеській області, в якому позивач просить визнати протиправним та скасувати прийняте головним інспектором будівельного нагляду за діяльністю уповноважений органів Департаменту ДАБІ в Одеській області Лисенко Андрєм Ігоровичем рішення б/н від 09.10.2020 року про скасування дії містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва, затверджених наказом Управління архітектури та містобудування Одеської міської ради від 05.10.2018 року №01-07/316.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивачу наказом Управління ДАБК Одеської міської ради від 05.10.2018 року №01-07/316 затвердженні містобудівні умови та обмеження на об`єкт «Реконструкція нежитлового офісного приміщення №1, яке представляє собою двоповерхову окремо розташовану будівлю, без зміни геометричних розмірів фундаменту в плані, з внутрішнім переплануванням, з підвищенням висотних відміток двоповерхової будівлі шляхом надбудови мансардного поверху, зі зміною ухилу покрівлі, зі зміною цільового призначення об`єкта - з пристосуванням його в житлову квартиру (окрема одноквартирна (односімейна) будова)». Як стверджує позивач зазначені умови видані на підставі заяви та доданих до неї всіх необхідних документів та встановлено відповідність намірів забудови вимогам законодавства. Проте, за результатами проведення позапланової перевірки, головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області Лисенко Андрієм Ігоровичем, прийнято рішення про скасування дії містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва, затверджених наказом управління архітектури та містобудування Одеської міської ради від 05.10.2018 року № 01-07/316. У зв`язку з відсутністю копії документу, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або копія договору суперфіцію, чим порушено п. 1 ч. 3 ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та витягу із Державного земельного кадастру, чим порушено п. 4 ч. З ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». Позивач звертає увагу, що діючим законодавством передбачена можливість та право проведення реконструкції без документів, що посвідчують право власності (користування) на землю. Позивач переконаний, що висновки викладені в акті перевірки є хибними, а прийняте на їх підставі оскаржуване рішення - протиправним та таким, що не відповідає нормам законодавства та підлягає скасуванню.
Ухвалою суду від 02.01.2020 року відкрито провадження по справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 29.01.2020 року.
02.03.2020 року судом закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 24.03.2020 року.
27.03.2020 року ухвалою суду зупинено провадження по справі до завершення протиепідемічних заходів.
30.01.2020 року представником Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області надано до суду відзив на позовну заяву, в якому останній заперечує щодо задоволення позовних вимог. В обґрунтування заперечень представник зазначає, що містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва, затверджені наказом управління архітектури та містобудування Одеської міської ради від 05.10.2018 року № 01-07/316 надані з порушенням п. 1 ч. 3 ст. 29, п. 4 ч. 3 ст. 29, п. 1 ч. 4 ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» так як в наданому позивачем пакеті документів відсутні копія документу, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або копія договору суперфіцію та витяг із Державного земельного кадастру. Об`єктом нагляду при наданні містобудівних умов та обмежень порушено п. 1 ч. 4 ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», а тому прийняте на підставі виявлених порушень оскаржуване рішення про скасування дії містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва, затверджених наказом управління архітектури та містобудування Одеської міської ради від 05.10.2018 року № 01-07/316 є правомірним та не належить до скасування.
23.09.2020 року ухвалою суду поновлено провадження по справі.
23.09.2020 року від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
В судове засідання призначене на 23.09.2020 року сторони не з`явились. Повідомлені належним чином про дату, час та місце розгляду справи.
Частиною 9 ст. 205 КАС України передбачено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи клопотання представника позивача, неявку всіх учасників справи у судове засідання, а також те, що відсутня потреба заслухати свідка чи експерта, на підставі ч.9 ст.205 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу в письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, судом встановлено наступне.
05.10.2018 року наказом Управлінням архітектури та містобудування Одеської міської ради за підписом в.о. начальника управління архітектури та містобудування Одеської міської ради - Шайденка Михайла Олександровича за № 01-07/316, затверджено містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва «Реконструкція нежитлового офісного приміщення №1, яке розташоване за адресою: АДРЕСА_2 та представляє собою двоповерхову окремо розташовану будівлю, без зміни геометричних розмірів фундаменту в плані, з внутрішнім переплануванням, з підвищенням висотних відміток двоповерхової будівлі шляхом надбудови мансардного поверху, зі зміною ухилу покрівлі, зі зміною цільового призначення об`єкта - з пристосуванням його під житлову квартиру (окрема одноквартирна (односімейна) будова)», з відновленням опорядження та фарбування фасаду будівлі після реконструкції нежитлового офісного приміщення, зіз міною архітектурної стилістики фасаду будівлі на більш сучасну, із застосуванням традиційних пісочно-пастельних тонів, прийнятих для Південної Пальміри; замовник - ОСОБА_1 (а.с.15-23).
До пакету документів замовником додано:
містобудівний розрахунок;
свідоцтво про право власності на нерухоме майно від 20.05.2013 року індексний номер 3633290; форма власності - приватна; розмір частки - 1/1;
витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 20.05.2013 року, індексний номер витягу - 3634465;
технічний звіт із топографічної зйомки земельної ділянки гр. ОСОБА_1 за адресою:
АДРЕСА_3 » від 02.08.2017 року про ознайомлення гр. ОСОБА_1 правління ОСББ «Сонячна, 1-Б» з проектом надбудови мансардного поверху окремо розташованої будівлі.
Суд звертає увагу, що в містобудівних умовах та обмеженнях для проектування об`єкта будівництва, затверджених наказом Управлінням архітектури та містобудування Одеської міської ради 05.10.2018 року за № 01-07/316 в розділі «відповідність цільового та функціонального призначення земельної ділянки документації на місцевому рівні не встановлено порушень та не зазначено жодних приміток.
Відповідно до ст. 41-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», п.п. 5 п. 15 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.08.2015 року за № 698, на підставі наказу Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 25.09.2019 року № 1067, довідки про результати документальної перевірки від 24.09.2019 року, направлення виданого Департаменту ДАБІ на проведення позапланової перевірки від 30.09.2019 року № АПП-3009/1, головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області Лисенко Андрієм Ігоровичем здійснено позапланову перевірку з питань дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час провадження Департаментом архітектури та містобудування Одеської міської ради містобудівної діяльності, а саме: надання містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва, затверджених наказом Управління архітектури та містобудування Одеської міської ради від 05.10.2018 року № 01-07/316 (а.с.78.79).
09.10.2019 року в ході проведення позапланової перевірки, головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Департаменту ДАБІ в Одеській області Лисенко А.І. складено акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил (а.с.80).
Як вбачається з вказаного акту під час перевірки встановлено, що Управлінням архітектури та містобудування Одеської міської ради за підписом в.о. начальника управління архітектури та містобудування Одеської міської ради - ОСОБА_2 надано містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва, затверджені наказом управління архітектури та містобудування Одеської міської ради від 05.10.2018 року № 01-07/316 за адресою: АДРЕСА_2 , замовник - ОСОБА_1 та виявлено, що в наданому пакеті документів відсутні:
копії документів, що посвідчують право власності чи користування земельною ділянкою, або копія договору суперфіцію, чим порушено п. 1 ч. 3 ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»;
витяг із Державного земельного кадастру, чим порушено п. 4 ч. 3 ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Від отримання та підписання акту перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил в.о. директора Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради ОСОБА_2 відмовився, про що у акті зроблено відмітку.
09.10.2019 року головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Департаменту ДАБІ Лисенком А.І. складено протокол про адміністративне правопорушення (а.с.81-82), відповідно до якого містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва, затверджені наказом управління архітектури та містобудування Одеської міської ради від 05.10.2018 року № 01-07/316 за адресою: АДРЕСА_2 , замовник - ОСОБА_1 надані з порушенням п. 1 ч. 3 ст. 29, п. 4 ч. 3 ст. 29, п. 1 ч. 4 ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», відповідальність за яке передбачена ч. 5 ст.96-1 КУпАП.
Від отримання та підписання протоколу про адміністративне правопорушення від 09.10.2019 року в.о. директора Департаменту архітектури та містобудування Одеської міської ради ОСОБА_2 відмовився, про що в протоколі зроблено відповідні відмітки.
09.10.2019 року головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Департаменту ДАБІ Лисенком А.І. прийнято рішення про скасування дії містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва, затверджених наказом управління архітектури та містобудування Одеської міської ради від 05.10.2018 року № 01-07/316 (а.с.83).
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частинами 1 та 2 ст. 6 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Правові та організаційні засади здійснення архітектурної діяльності визначені Законом України «Про архітектурну діяльність» від 20 травня 1999 року №687-XIV (далі - Закон №687-XIV в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), спрямованим на формування сприятливого життєвого середовища, досягнення естетичної виразності, економічної доцільності і надійності будинків, споруд та їх комплексів.
Відповідно до ст. 10 Закону №687-XIV для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об`єктів архітектури додержання суб`єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд.
Правові та організаційні основи містобудівної діяльності встановлені Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17 лютого 2011 року №3038-VI (далі - Закон №3038-VI в редакції, чинній станом на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки (далі - містобудівні умови та обмеження) - документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об`єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.
Як визначено ст. 29 ч. 2 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», фізична або юридична особа, яка має намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває у власності або користуванні такої особи, повинна одержати містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва.
Згідно ч. 3 ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» містобудівні умови та обмеження надаються відповідними уповноваженими органами містобудування та архітектури на підставі містобудівної документації на місцевому рівні на безоплатній основі за заявою замовника, до якої додаються:
1) копія документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або копія договору суперфіцію;
2) копія документа, що посвідчує право власності на об`єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці, або згода його власника, засвідчена в установленому законодавством порядку (у разі здійснення реконструкції або реставрації);
3) викопіювання з топографо-геодезичного плану М 1:2000;
4) витяг із Державного земельного кадастру.
Для отримання містобудівних умов та обмежень до заяви замовник також додає містобудівний розрахунок, що визначає інвестиційні наміри замовника, який складається у довільній формі з доступною та стислою інформацією про основні параметри об`єкта будівництва.
Цей перелік документів для надання містобудівних умов та обмежень є вичерпним.
Відповідно до ч. 4 ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» підставами для відмови у наданні містобудівних умов та обмежень є:
1) неподання визначених частиною третьою цієї статті документів, необхідних для прийняття рішення про надання містобудівних умов та обмежень;
2) виявлення недостовірних відомостей у документах, що посвідчують право власності чи користування земельною ділянкою, або у документах, що посвідчують право власності на об`єкт нерухомого майна, розташований на земельній ділянці;
3) невідповідність намірів забудови вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.
Відмова у наданні містобудівних умов та обмежень здійснюється шляхом направлення листа з обґрунтуванням підстав такої відмови відповідним уповноваженим органом містобудування та архітектури у строк, що не перевищує встановлений строк їх надання.
Частиною 4 ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачено, що реконструкція, реставрація або капітальний ремонт об`єктів будівництва без зміни зовнішніх геометричних розмірів їхніх фундаментів у плані, реконструкція або капітальний ремонт автомобільних доріг, залізничних колій, ліній електропередачі, зв`язку, трубопроводів, інших лінійних комунікацій у межах земель їх розміщення, а також комплексна реконструкція кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду і нове будівництво об`єктів інженерно-транспортної інфраструктури відповідно до містобудівної документації на замовлення органів державної влади чи органів місцевого самоврядування на відповідних землях державної чи комунальної власності можуть здійснюватися за відсутності документа, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою.
Частиною 1 ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлено, що державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.
Частинами 1-2 ст. 41-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначено, що Державний архітектурно-будівельний нагляд - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання уповноваженими органами містобудування та архітектури, структурними підрозділами Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій та виконавчими органами сільських, селищних, міських рад з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими органами, що здійснюють контроль у сфері містобудівної діяльності (далі - об`єкти нагляду), вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час провадження ними містобудівної діяльності.
Державний архітектурно-будівельний нагляд здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, через головних інспекторів будівельного нагляду у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з положеннями ч.3 ст.41-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», з метою здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду головні інспектори будівельного нагляду: 1) перевіряють законність рішень у сфері містобудівної діяльності, прийнятих об`єктами нагляду; 2) витребовують від органів державної влади, фізичних та юридичних осіб документи і матеріали щодо предмета нагляду, одержують інформацію з автоматизованих інформаційних і довідкових систем, реєстрів та баз даних, створених органами державної влади; 3) мають право безперешкодного доступу до місць будівництва об`єктів, приміщень, документів та матеріалів, необхідних для здійснення нагляду; 4) вимагають від органів державного архітектурно-будівельного контролю проведення перевірок у разі наявності ознак порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил; 5) залучають у разі потреби до здійснення нагляду фахівців підприємств, установ, організацій, контрольних і фінансових органів.
Відповідно до абз.6 ч.4 ст.41-1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, вчинених об`єктами нагляду, головні інспектори будівельного нагляду мають право, серед іншого, скасовувати чи зупиняти дію рішень, прийнятих об`єктами нагляду відповідно до визначених цим Законом повноважень, які порушують вимоги містобудівного законодавства, з одночасним складанням протоколу відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення та подальшим оприлюдненням такої інформації на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.
Системний аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку про те, що державний архітектурно-будівельний нагляд здійснюється посадовими особами ДАБІ України (суб`єкт нагляду) з метою перевірки дотримання уповноваженими органами містобудування та архітектури, іншими органами (об`єкт нагляду), що здійснюють контроль у сфері містобудівної діяльності, вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час провадження ними містобудівної діяльності.
З аналізу ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» в її системному зв`язку з іншими нормами вказаного закону можливо зробити висновок про те, що у випадку, коли зводиться новий об`єкт нерухомого майна, заявник подає документи, які посвідчують його право на земельну ділянку. В той же час, ця ж норма окремо врегульовує ситуацію, коли здійснюється реконструкція вже існуючого об`єкту нерухомості - в такому випадку, подається тільки документ на право власності на об`єкт нерухомості, який підлягає реконструкції.
Крім того, ч. 4 ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачено можливість здійснення реконструкції об`єкта будівництва без зміни зовнішніх геометричних розмірів фундаменту за відсутності документа, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою.
При цьому, відповідач при розгляді заяви повинен за результатами детального дослідження поданих документів встановити, чи позивач має намір здійснити реконструкцію об`єкта (в даному випадку офісного приміщення) без зміни зовнішніх геометричних розмірів фундаменту у плані, і в залежності від встановленого прийняти відповідне рішення щодо видачі містобудівних умов без документів на земельну ділянку.
Суд наголошує, що затверджені наказом Управління ДАБК Одеської міської ради від 05.10.2018 року №01-07/316 містобудівні умови та обмеження видані саме на об`єкт з реконструкції без зміни геометричних розмірів фундаменту в плані, а саме: «Реконструкція нежитлового офісного приміщення №1, яке представляє собою двоповерхову окремо розташовану будівлю, без зміни геометричних розмірів фундаменту в плані, з внутрішнім переплануванням, з підвищенням висотних відміток двоповерхової будівлі шляхом надбудови мансардного поверху, зі зміною ухилу покрівлі, зі зміною цільового призначення об`єкта - з пристосуванням його в житлову квартиру (окрема одноквартирна (односімейна) будова)».
Тобто, замовник містобудівних умов та обмежень на об`єкт реконструкції за адресою: м. Одеса, вул. Сонячна, 1/1, не повинен надавати до пакету документів документ, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою.
Як вбачається з містобудівних умови та обмежень Управління ДАБК Одеської міської ради виданих та затверджених наказом від 05.10.2018 року №01-07/316 наданні замовником документи перевірені на відповідність вимогам законодавства та, зокрема, встановлено відсутність підстав для відмови у наданні містобудівних умови та обмежень в тому числі що стосується відсутності документа, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою так як замовник має намір здійснити реконструкцію об`єкта без зміни зовнішніх геометричних розмірів фундаменту у плані.
Отже, Управлінням ДАБК Одеської міської ради видано містобудівні умови та обмеження та затверджено наказом від 05.10.2018 року №01-07/316 у відповідності до вимог законодавства, що в свою чергу свідчить про відсутність підстав для їх скасування.
З урахуванням зазначеного суд дійшов висновку, що головний інспектор будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Департаменту ДАБІ Лисенко А.І. дійшов хибних висновків під час проведення перевірки з питань дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час провадження Департаментом архітектури та містобудування Одеської міської ради містобудівної діяльності, а саме: надання містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва, затверджених наказом Управління архітектури та містобудування Одеської міської ради від 05.10.2018 року № 01-07/316, а тому прийняте інспектором рішення про скасування дії містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва, затверджених наказом Управління архітектури та містобудування Одеської міської ради від 05.10.2018 року №01-07/316 від 09.10.2020 року підлягає скасуванню.
Частиною 2 ст. 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно ч.2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатись на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні та оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Згідно зі ст. 249 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватись на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
Відповідно до п.58 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Серявін та інші проти України" від 10.02.2010 року, заява 4909/04, Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 09.12.1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку про те, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Суд зазначає, що в межах розгляду даної справи свідків судом не допитувались та експертиза не проводилась.
З огляду на зазначене розподіл судових витрат не здійснюється.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 143, 243-246 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Управління ДАБК Одеської міської ради (ЄДРПОУ 40199728, місцезнаходження: 65009, м. Одеса, вул. Черняховського 6) до Головного інспектора будівельного нагляду за діяльністю уповноважених органів Департаменту ДАБІ в Одеській області Лисенко Андрія Ігоровича (адреса: вул.Канатна 83, м.Одеса, 65012) за участю третьої особи без самостійних вимог на стороні позивача ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) та третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача Департамент ДАБІ в Одеській області (адреса: вул.Канатна 83, м.Одеса, 65012, ЄДРПОУ 37471912) про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати прийняте головним інспектором будівельного нагляду за діяльністю уповноважених органів Департаменту ДАБІ в Одеській області Лисенко Андрієм Ігоровичем рішення б/н від 09.10.2020 року про скасування дії містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва, затверджених наказом Управління архітектури та містобудування Одеської міської ради від 05.10.2018 року №01-07/316.
Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Рішення може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст. ст. 293, 295 КАС України.
Суддя Токмілова Л.М.
.