Ухвала суду № 92189940, 14.10.2020, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.10.2020
Номер справи
320/9734/20
Номер документу
92189940
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без розгляду в частині

14 жовтня 2020 року № 320/9734/20

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панченко Н.Д., розглянувши в м. Києві адміністративну справу за позовом кандидата у депутати Золочівської сільської ради Бориспільського району Київської області ОСОБА_1 до Золочівської сільської територіальної виборчої комісії Бориспільського району Київської області, третя особа - кандидат у депутати Золочівської сільської ради Бориспільського району Київської області ОСОБА_2 про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Кандидат у депутати Золочівської сільської ради Бориспільського району Київської області ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Золочівської сільської територіальної виборчої комісії Бориспільського району Київської області, третя особа - кандидату депутати Золочівської сільської ради Бориспільського району Київської області ОСОБА_2 , в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Золочівської сільської територіальної виборчої комісії Бориспільського району Київської області в частині реєстрації кандидатом у депутати ОСОБА_2 та в частині відмови від скасування реєстрації кандидатом у депутати ОСОБА_2 ;

- визнати протиправним та скасувати рішення Золочівської сільської територіальної виборчої комісії Бориспільського району Київської області від 22.09.2020 про реєстрацію ОСОБА_2 кандидатом у депутати Золочівської сільської ради Бориспільського району Київської області та рішення від 08.10.2020 про залишення в силі реєстрацію кандидатом у депутати Золочівської сільської ради Бориспільського району Київської області ОСОБА_2 ;

- зобов`язати Золочівську сільську територіальну виборчу комісію Бориспільського району Київської області прийняти рішення про відмову в реєстрації кандидатом у депутати Золочівської сільської ради Бориспільського району Київської області ОСОБА_2 .

Відповідно до частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Так, згідно з положеннями частин 1 та 2 статті 273 Кодексу адміністративного судочинства України, право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб`єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб`єкти ініціювання референдуму.

Виборець, учасник всеукраїнського референдуму (громадянин України, який має право голосу у відповідних виборах або референдумі) може оскаржити рішення, дії чи бездіяльність виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій, якщо такі рішення, дія чи бездіяльність безпосередньо порушують його виборчі права або інтереси щодо участі у виборчому процесі чи процесі референдуму.

Частиною шостою статті 273 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій може бути подано до адміністративного суду у п`ятиденний строк із дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.

Вказана норма є спеціальною по відношенню до статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, яка визначає строк звернення до адміністративного суду, та чітко визначає початок обчислення строку звернення до суду - день прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.

Частинами першою-третьою статті 270 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що на обчислення строків, встановлених статтями 273-277, 280-283 цього Кодексу, не поширюються правила частин другої - десятої статті 120 цього Кодексу.

Строки, встановлені у справах, визначених цією статтею, обчислюються календарними днями і годинами.

Останнім днем строку, який має закінчитися з настанням певної події, є день, що передує дню вказаної події.

Суд наголошує на тому, що відповідно до частини п`ятої статті 270 Кодексу адміністративного судочинства України, днем подання позовної заяви, апеляційної скарги є день їх надходження до відповідного суду. Строки подання позовних заяв і апеляційних скарг, встановлені у справах, визначених цією статтею, не може бути поновлено. Позовні заяви, апеляційні скарги, подані після закінчення цих строків, суд залишає без розгляду.

Вищий адміністративний суд України у пункті 8.1.1 постанови Пленуму "Про практику застосування адміністративними судами положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду спорів щодо правовідносин, пов`язаних з виборчим процесом" від 01.11.2013 № 15 зазначив, що важливим елементом цих строків є момент їх початку, який визначається днем прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності. Це перша відмінність строку звернення до суду щодо вирішення виборчих спорів від строку звернення до суду в інших спорах адміністративної юрисдикції, в яких, як правило, цей строк обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів.

Отже, у виборчих спорах немає необхідності з`ясування обставин щодо дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів. Таке правове становище дозволяє чітко визначити початок строку звернення до суду для вирішення виборчих спорів, який не залежить від суб`єктивного сприйняття позивачем моменту порушення його права чи інтересу.

Таким чином, вирішальним для встановлення моменту початку перебігу строку на звернення до суду у справах щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, членів комісії є саме дата прийняття рішення, вчинення дії та допущення бездіяльності.

Строки подання позовних заяв щодо виборчих спорів є абсолютними і їх не може бути поновлено, в тому числі незалежно від того, коли позивач дізнався про прийняття рішення, вчинення дії чи допущення бездіяльності (п.8.1.2 вказаної Постанови).

Пунктом 9 вказаної постанови Пленуму зазначено, що позовна заява у спорах, пов`язаних з виборчим процесом, залишається без розгляду, якщо позивач пропустив строк звернення до суду.

У разі пропущення строку звернення до суду позовні заяви у спорах, пов`язаних з виборчим процесом, залишаються судами без розгляду на будь-якій стадії проходження справи в суді: відкриття провадження, в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.

При цьому суд звертає увагу, що зміст правових норм, передбачених частиною 5 статті 179 Кодексу адміністративного судочинства України в редакції до 15.12.2017, та частиною 5 статті 270 Кодексу адміністративного судочинства України в редакції після 15.12.2017 щодо строку подання позовних заяв у виборчих справах та залишення без розгляду позовних заяв, поданих після закінчення цих строків, є абсолютно аналогічним, тому положення Пленуму Вищого адміністративного суду України "Про практику застосування адміністративними судами положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду спорів щодо правовідносин, пов`язаних з виборчим процесом" від 01.11.2013 № 15 можуть бути застосовані до спірних правовідносин.

Як вбачається із змісту позовної заяви позивач просить суд визнати протиправними дії Золочівської сільської територіальної виборчої комісії Бориспільського району Київської області в частині реєстрації кандидатом у депутати ОСОБА_2 та визнати протиправним і скасувати рішення Золочівської сільської територіальної виборчої комісії Бориспільського району Київської області від 22.09.2020 про реєстрацію ОСОБА_2 кандидатом у депутати Золочівської сільської ради Бориспільського району Київської області.

Таким чином, враховуючи положення статей 270 та 273 Кодексу адміністративного судочинства України, перебіг строку на звернення до суду з наведеними вимогами було розпочато 23 вересня 2020 року о 00:00 та завершено 27 вересня 2020 року о 23:59:59.

Як вбачається із штемпеля Київського окружного адміністративного суду, який проставлений на першій сторінці тексту позовної заяви, вона надійшла до суду 13.10.2020 о 20:27 год., вхідний номер 10051/20.

Тобто позивачем позов у цій частині поданий з пропуском п`ятиденного строку, передбаченого частиною шостою статті 273 Кодексу адміністративного судочинства України, який поновленню не підлягає.

Відтак, враховуючи процесуальні норми, суд дійшов висновку про залишення без розгляду позовної заяви в частині позовних вимог про визнання протиправними дії Золочівської сільської територіальної виборчої комісії Бориспільського району Київської області щодо реєстрації кандидатом у депутати ОСОБА_2 ; визнання протиправним та скасування рішення Золочівської сільської територіальної виборчої комісії Бориспільського району Київської області від 22.09.2020 про реєстрацію ОСОБА_2 кандидатом у депутати Золочівської сільської ради Бориспільського району Київської області.

Керуючись статтями 169, 171, 243, 248, 273, 277 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Позовну заяву кандидата у депутати Золочівської сільської ради Бориспільського району Київської області ОСОБА_1 до Золочівської сільської територіальної виборчої комісії Бориспільського району Київської області, третя особа - кандидат у депутати Золочівської сільської ради Бориспільського району Київської області ОСОБА_2 , в частині позовних вимог про визнання протиправними дії Золочівської сільської територіальної виборчої комісії Бориспільського району Київської області щодо реєстрації кандидатом у депутати ОСОБА_2 ; визнання протиправним та скасування рішення Золочівської сільської територіальної виборчої комісії Бориспільського району Київської області від 22.09.2020 про реєстрацію ОСОБА_2 кандидатом у депутати Золочівської сільської ради Бориспільського району Київської області - залишити без розгляду.

Апеляційні скарги на судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених статтями 273 - 277 КАС України, можуть бути подані у дводенний строк з дня їх проголошення, а на судові рішення, ухвалені до дня голосування, - не пізніш як за чотири години до початку голосування. Судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 273, 275 - 277, 280, 282, пунктами 5 та 6 частини першої статті 283, статтями 286 - 288 КАС України, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Панченко Н.Д.