
Справа № 265/5624/20
Провадження № 2/265/1542/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(заочне)
13 жовтня 2020 року місто Маріуполь
Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі:
головуючого судді – Козлова Д. О.,
при секретарі – Дрьомовій О. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу № 265/5624/20 за позовом Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів, -
В С Т А Н О В И В:
Представник позивача звернувся із вказаним позовом, обґрунтовуючи його тим, що 2 квітня 2019 року ОСОБА_2 звернулась до департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради для призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. За довідкою Маріупольського міського центру зайнятості від 28 березня 2019 року № 233 відповідачка з 27 березня 2019 року перебувала на обліку у центрі, як безробітна. Під час подання заяви про призначення допомоги відповідача було повідомлено під особистий підпис, що всі наведені відомості про доходи та майно, що вплинули або могли вплинути на прийняте рішення щодо призначення допомоги будуть перевірені згідно з чинним законодавством та повідомлено, що про всі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання виплат отримувач допомоги відповідач зобов`язаний повідомити департамент. Відповідачці було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям з 1 квітня 2019 року по 30 вересня 2019 року. 25 жовтня 2019 року ОСОБА_2 повторно звернулась до департаменту з питання подовження виплати на наступний шестимісячний термін, будучи обізнаною про необхідність повідомлення департаменту про зняття з реєстрації в центрі зайнятості. Відповідно до довідки Маріупольського міського центру зайнятості від 24 жовтня 2019 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в центрі як безробітна з 23 жовтня 2019 року. На вказане звернення відповідачці було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям з 1 жовтня 2019 року по 31 березня 2020 року. Натомість за інформацією Маріупольського міського центру зайнятості від 30 жовтня 2019 року відповідачка перебувала на обліку як безробітна з 27 березня 2019 року, однак припинення її реєстрації відбулось 25 квітня 2019 року. Також за інформацією Маріупольського міського центру зайнятості від 14 листопада 2019 року вбачається, що з 7 листопада 2019 року було повторно припинено реєстрацію ОСОБА_1 . Отже відповідачка своєчасно не повідомила позивача про її зняття з обліку в центрі зайнятості, внаслідок чого за період з 1 травня 2019 року по 30 вересня 2019 року та з 1 грудня 2019 року по 31 грудня 2019 року вона неправомірно отримала державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям у загальному розмірі 6749,35 грн. Відповідачка вказані кошти добровільно не повернула, тому представник просив суд стягнути з ОСОБА_1 на користь департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради неправомірно отриману державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям в розмірі 6749,35 грн. та судові витрати у сумі 2102 грн.
У судове засідання представник позивача, яка діє на підставі довіреності, ОСОБА_3 , не з`явилась, надавши суду заяву, в якій заявлені позовні вимоги повністю підтримала та просила задовольнити позов, не заперечуючи проти ухвалення заочного рішення у справі.
Відповідачка, ОСОБА_1 , в судове засідання за невідомих суду причин не з`явилась повторно, будучи про час та місце розгляду справи повідомленою належним чином.
За ч. 4 ст. 223 ЦПК суд ухвалив заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає заявлені позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Матеріалами справи встановлено, що на підставі рішення Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради від 22 квітня 2019 року ОСОБА_1 була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченій сім`ї з 1 квітня 2019 року по 30 вересня 2019 року по 2224 грн. на місяць (а. с. 11).
Також суд встановив, що на підставі рішення Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради від 14 листопада 2019 року ОСОБА_1 була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченій сім`ї з 1 жовтня 2019 року по 31 березня 2020 року по 2301,35 грн. на місяць (а. с. 12).
Суд зазначає, що при призначенні державної соціальної допомоги ОСОБА_1 за її заявою від 2 квітня 2019 року остання була обізнана про необхідність повідомляти представників позивача про зміну обставин, які можуть вплинути на отримання нею соціальної допомоги, в тому числі, будучи на обліку у центрі зайнятості, про зняття з такого обліку в центрі зайнятості, а також про необхідність повернення надміру нарахованих коштів (а. с. 5-6).
Також при призначенні державної соціальної допомоги ОСОБА_1 за її заявою від 25 жовтня 2019 року остання була обізнана про необхідність повідомляти представників позивача про зміну обставин, які можуть вплинути на отримання нею соціальної допомоги, в тому числі, будучи на обліку у центрі зайнятості, про зняття з такого обліку в центрі зайнятості, а також про необхідність повернення надміру нарахованих коштів (а. с. 7-8).
Відповідно до інформації Маріупольського міського центру зайнятості від 28 березня 2019 року ОСОБА_1 перебувала на обліку як безробітна з 27 березня 2019 року (а. с. 9).
Також за інформацією Маріупольського міського центру зайнятості від 24 жовтня 2019 року вбачається, що з 23 жовтня 2019 року ОСОБА_1 перебувала на обліку у центрі як безробітна (а. с. 10).
Натомість на підставі довідки від 30 жовтня 2019 року Маріупольського міського центру зайнятості вбачається, що з 25 квітня 2019 року було припинено реєстрацію ОСОБА_1 як безробітної (а. с. 10).
Також за відомостями Маріупольського міського центру зайнятості від 14 листопада 2019 року вбачається, що з 7 листопада 2019 року було припинено реєстрацію ОСОБА_1 як безробітної через подання відповідачкою заяви про припинення такої реєстрації (а. с. 13).
Суд зауважує, що за рішеннями позивача від 4 грудня 2019 року визначено, що ОСОБА_1 не має права на державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям з 1 травня 2019 року по 30 вересня 2019 року, а також з 1 грудня 2019 року по 31 березня 2020 року відповідно внаслідок припинення її реєстрації як безробітної особи з 25 квітня 2019 року та з 7 листопада 2019 року відповідно (а. с. 14).
Також за рішеннями позивача від 4 грудня 2019 року була визначена переплата ОСОБА_1 державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, яка підлягає відшкодуванню (а. с. 14).
Суд встановив, що ОСОБА_1 була надміру нарахована державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям з 1 травня 2019 року по 30 вересня 2019 року та з 1 грудня 2019 року по 31 грудня 2019 року в загальному розмірі 6749,35 грн., що підтверджується розрахунком позивача від 13 грудня 2019 року (а. с. 15).
Згідно із ч. 1 ст. 6 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» вбачається, що державна соціальна допомога призначається на шість місяців.
На підставі ч. 1 ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) державна соціальна допомога не призначається у випадках, зокрема, коли працездатні члени малозабезпеченої сім`ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої і вищої освіти протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, зокрема, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню).
Також за ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин), якщо сім`єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.
Відповідно до п. 10 «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 (далі - Порядок) (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин), соціальна допомога не призначається у разі, коли працездатні члени малозабезпеченої сім`ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, зокрема, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню).
На підставі п. 25 Порядку (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється, зокрема, в разі припинення реєстрації як безробітної особи, яка включена до складу сім`ї, з причин, передбачених пп. 1 п. 30 «Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2018 р. № 792, - з місяця, наступного за місяцем, у якому припинено реєстрацію безробітного, за інформацією центрів зайнятості.
Згідно із п. 28 Порядку (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин), якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
На підставі досліджених доказів судом було у судовому засіданні достименно встановлено, що ОСОБА_1 , будучи обізнаною про необхідність повідомити представникам позивача про факт зняття її з обліку в центрі зайнятості населення, будучи знятою з такого обліку з 25 квітня 2019 року, а потім з 7 листопада 2019 року за пп. 1 п. 30 «Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу», внаслідок чого фактично не маючи права на отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям за період з 1 травня 2019 року по 30 вересня 2019 року та з 1 грудня 2019 року по 31 грудня 2019 року, фактично отримала надмірно суму такої допомоги на загальний розмір 6749,35 грн., яку до теперішнього часу добровільно позивачу не повернула.
Таким чином в судовому засіданні було підтверджено правомірність вимог позивача через порушення відповідачкою законодавства, яке регулює питання призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, внаслідок чого заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом стягнення з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради надмірно виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у розмірі 6749,35 грн. разом із витратами позивача зі сплати судового збору в розмірі 2102 грн.
Керуючись ст. 12, 13, 81, 141, 223, 259, 263-265, 280-282 ЦПК, –
В И Р І Ш И В:
Позов Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів – задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради надмірно виплачені кошти державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у розмірі 6749 (шість тисяч сімсот сорок дев`ять) грн. 35 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту соціального захисту населення Маріупольської міської ради витрати з оплати судового збору в сумі 2102 грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Донецького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його складення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Заочне рішення може бути переглянуте відповідачем шляхом подачі письмової заяви протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд, якщо така заява подана протягом 20 (двадцяти) днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Повний текст рішення суду складено та підписано 13 жовтня 2020 року.
Позивач: Департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради, ЄДРПОУ 41336065, юридична адреса: м. Маріуполь, пр. Миру 70.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрована в АДРЕСА_1 .
Суддя