
РІШЕННЯ
Іменем України
07 жовтня 2020 року м. Чернігівсправа № 927/592/20
Господарським судом Чернігівської області, в складі судді Романенко А.В., за участю секретаря судового засідання Дзюб Г.В., за правилами загального позовного провадження в відкритому судовому засіданні розглянуто справу
за позовом: Заступника керівника Прилуцької місцевої прокуратури в інтересах держави,
вул. 1-го Травня, 50А, м. Прилуки, 17500;
в особі позивача: Ічнянської міської ради,
площа Т.Г. Шевченка, 1, м. Ічня, Ічнянського району, Чернігівської області, 16703;
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області,
проспект Миру, 14, м. Чернігів, 14000;
до відповідача: Дочірнього підприємства «Чернігівський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України»,
вул. Київська, 17, м. Чернігів, 14005;
предмет спору: про припинення договору оренди земельної ділянки шляхом його розірвання
за участю представників сторін:
від позивача: не прибув;
від відповідача: Шокур А.Ю. – адвокат, довіреність №01/10/20-1 від 01.10.2020;
від третьої особи: Шелест С.Ю. – головний спеціаліст відділу представництва в судах, діє на підставі витягу ЄДРПОУ;
за участю: Оліфір А.В. - прокурор відділу представництва Чернігівської обласної прокуратури;
У судовому засіданні 07.10.2020 Господарським судом Чернігівської області на підставі частини 1 статті 240 Господарського процесуального кодексу України оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Заступником керівника Прилуцької місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Ічнянської міської ради подано позов до Дочірнього підприємства «Чернігівський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» (надалі – ДП «Чернігівський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України») про припинення шляхом розірвання договору оренди землі від 25.02.2015, укладеного між Головним управлінням Держгеокадастру у Чернігівській області та ДП «Чернігівський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» щодо земельної ділянки площею 3га, кадастровий номер 7421780400:04:000:0715, зареєстрований 12.03.2015.
Обґрунтовуючи позов прокурор вказав, що спірна земельна ділянка, державної форми власності, передана 25.02.2015 Головним управлінням Держземагенства у Чернігівській області (правонаступником прав та обов`язків якого є Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області) в строкове оплатне користування на 25 років ДП «Чернігівський облавтодор» ВАТ «Автомобільні дороги України» з метою розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства. В ході проведеної перевірки встановлено, що спірна земельна ділянка використовується орендарем не за цільовим призначенням, а саме для видобутку піщаної суміші шляхом несанкціонованого створення кар`єру, що спричинило порушення структури ґрунту (зняття та перенесення поверхневого шару ґрунту), що є достатньою підставою для дострокового розірвання договору оренди б/н від 25.02.2015 (надалі - Договір) у судовому порядку в силу положень статей 31, 32, 34 Закону України «Про оренду землі», підпункту г) статті 141, статті 143 Земельного кодексу України, статті 651 Цивільного кодексу України та п.37. Договору.
Підставою для представництва інтересів держави прокурор визначив невжиття теперішнім власником земельної ділянки - Ічнянською міською радою, належних заходів реагування за фактом виявленого порушення всупереч звернення прокуратури (лист від 13.04.2020 №66-5169 вих-20). На підставі наказу Головного управління Держгеокадастру в Чернігівській області від 27.09.2018 №25-7564/14-18-сг та акту приймання – передачі від 27.09.2018, спірну земельну ділянку передано із державної в комунальну власність Ічнянській міській об`єднаній територіальній громаді, інтереси якої представляє Ічнянська міська рада.
Ухвалою суду від 08.07.2020 дану позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в справі №927/592/20 за правилами загального позовного провадження. Підготовче судове засідання призначено на 27.07.2020, учасникам справи встановлено строки для подачі до суду заяв по суті заявлених вимог. Також, за клопотанням прокурора в порядку статті 50 Господарського процесуального кодексу України (надалі - ГПК України) до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача залучено Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області (код ЄДРПОУ 39764881), що на території Чернігівської області здійснює державний нагляд (контроль) у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності.
27.07.2020, відповідачем подано відзив на позов (з доказами його направлення на адреси учасників справи). Судом, у підготовчому засіданні, за власною ініціативою в порядку частини 2 статті 119 ГПК України продовжено строк для його подачі та залучено до матеріалів справи, для врахування його змісту при ухваленні рішення по суті спору, з метою дотримання принципу рівності та змагальності сторін у господарському судочинстві.
У відзиві на позов відповідач повідомив, що не здійснював порушень умов договору оренди земельної ділянки, використовував орендовану земельну ділянку за її цільовим призначенням, але в зв`язку з економічною недоцільністю, не заперечує проти прийняття рішення про припинення шляхом розірвання договору оренди даної земельної ділянки. При цьому звертав увагу, що в матеріалах доданих до позовної заяви наявна копія розпорядження Чернігівської ОДА від 15.02.2011 №39 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою», за яким відповідачу надавався дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки в оренду строком на 25 років для розміщення зосередженого резерву ґрунту для ремонту та безперебійного утримання автомобільних доріг за рахунок земель запасу в межах території Андріївської сільської ради Ічнянського району. На підставі вказаного розпорядження відповідачем було замовлено, а ПП «Ареал Плюс» виготовлено проект землеустрою щодо відведення цієї земельної ділянки «під розміщення зосередженого ґрунту для ремонту та безперебійного утримання автомобільних доріг за рахунок земель запасу в межах території Андріївської сільської ради Ічнянського району Чернігівської області».
Додатково вказував, що за приписами статті 23 Кодексу України «Про надра», землекористувачі в межах наданих їм земельних ділянок мають право без спеціальних дозволів та гірничого відводу видобувати корисні копалини місцевого значення та торф загальною глибиною розробки до двох метрів. Постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.1994 №827 «Про затвердження переліків корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення» затверджено перелік корисних копалин місцевого значення, до яких, як звертав увагу відповідач, у тому числі віднесено пісок.
27.07.2020, у підготовче засідання прибули: прокурор, повноважний представник відповідача та третьої особи; позивач до суду не прибув, повноважного представника не направив, повідомлений належним чином про дату, час та місце судового засідання, про що свідчать матеріали справи.
Судом, за усним клопотанням прокурора, з метою надання можливості для подачі відповіді на відзив згідно з частиною 5 статті 183 ГПК України оголошено перерву в підготовчому засіданні до 05.08.2020 на 10:30, в яке в порядку статей 120, 121 ГПК України викликано повноважного представника позивача.
05.08.2020, у підготовче засідання прибули: прокурор, повноважний представник відповідача та третьої особи; позивач до суду повторно не прибув, повноважного представника не направив, повідомлений належним чином про дату, час та місце судового засідання, про що свідчать матеріали справи.
Натомість, 03.08.2020, до суду позивачемп одано письмову заяву від 29.07.2020 №03-05/1682 про розгляд справи за відсутності його повноважного представника за наявними матеріалами справи. Повідомив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити.
Прокурором подано письмову заяву від 04.08.2020 №66-8413вих-20, що за своїм змістом є відповіддю на відзив, в якій підтримано заявлений позов у повному обсязі, із заявлених у позовній заяві правових підстав.
Судом, за усним клопотання відповідача, для надання можливості врегулювати спір мирним шляхом, відповідно до частини 5 статті 183 ГПК України оголошено перерву в підготовчому засіданні до 20.08.2020 на 14:15, в яке в порядку статей 120, 121 ГПК України викликано повноважного представника позивача.
20.08.2020, у підготовче засідання прибули прокурор та третя особа, повноважні представники позивача та відповідача до суду не прибули, повідомлені належним чином про дату, час та місце судового засідання, про що свідчать матеріали справи.
Відповідачем подано заяву №015-11/470 від 18.08.2020 про проведення судового розгляду справи без участі його представника в зв`язку з зайнятістю в іншому процесі. Судом задоволено дану заяву відповідача. Також, подано заяву №015-11/469 від 18.08.2020, в якій повідомлено про звернення ним 07.08.2020 до Ічнянської міської ради Чернігівської області (власника спірної земельної ділянки) з клопотанням про припинення оскаржуваного договору оренди землі, яке до цього часу не розглянуто даним органом.
Третьою особою на виконання вимог суду (протокол судового засідання 05.08.2020) подано письмові пояснення №9-25-0.662-3901/2-20 від 20.08.2020 з повідомленням, що за відомостями Державного земельного кадастру (витяг з якого наявний в матеріалах справи) земельна ділянка з кадастровим номером 7421780400:04:000:0715 відноситься до категорії земель – землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики та іншого призначення; цільове призначення – 12.04 для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства; вид угідь – землі під дорогами. Статтею 20 Земельного кодексу України, в редакції чинній на час існування спірних правовідносин (надалі - ЗК України) визначено, що віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. У той час як зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення.
За наказом Головного управління Держземагенства у Чернігівській області від 14.10.2014 року №25-3058/14-14-сг затверджено проект землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки в оренду для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства. За цим наказом відповідачу передано в оренду земельну ділянку з кадастровим номером 7421780400:04:000:0715, площею 3га із земель сільськогосподарського призначення державної власності. Віднесення земель до тієї чи іншої категорії відбувається за рішенням органу державної влади, органу місцевого самоврядування без розробки проекту землеустрою на відповідну земельну ділянку.
Судом, за усним клопотанням прокурора, відповідно до частини 3 статті 177 ГПК України продовжено строк підготовчого провадження на 30 календарних днів та відкладено підготовче засідання в справі на 05.10.2020 о 12:00, про що позивача та відповідача повідомлено в порядку статей 120, 121 ГПК України.
05.10.2020, у підготовче засідання прибули прокурор, повноважні представники відповідача та третьої особи; позивач до суду не прибув, повноважного представника не направив, повідомлений належним чином про дату, час та місце судового засідання, про що свідчать матеріали справи.
За результатами підготовчого засідання враховуючи, що питання передбачені частиною 2 статті 182 ГПК України вирішено, відповідно до п.3 частини 2 статті 185 вказаного Кодексу суд постановив закрити підготовче провадження та призначив розгляд справи по суті на 07.10.2020, про що позивач повідомлений в порядку статей 120, 121 ГПК України засобами електронного зв`язку за його офіційною електронною адресою.
07.10.2020, у судове засідання прибули прокурор, повноважний представник відповідача та третьої особи; позивач до суду не прибув, повноважного представника не направив, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином, про що свідчать матеріали справи.
На електронну адресу суду надійшла заява позивача від 05.10.2020 №03-05/2152 про розгляд справи за відсутності його повноважного представника; позовні вимоги підтримав у повному обсязі; повідомив про відсутність можливості винести питання про розірвання оскаржуваного договору на засідання чергової сесії, спір підлягає вирішенню в судовому порядку. Судом встановлено, що даний документ складений з порушенням вимог Закону України «Про електронний цифровий підпис», Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг», оскільки не містить електронного цифрового підпису позивача, відтак зміст цієї заяви залишений судом поза увагою.
У судовому засіданні 07.10.2020 судом розпочато розгляд справи по суті.
Частиною 1 статті 202 ГПК України встановлено, що неявка в судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час та місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею. Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи в разі повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника) незалежно від причин неявки (п.2 частини 3 статті 202 ГПК України).
За висновком суду, неприбуття повноважного представника позивача в судові засідання 27.07.2020, 05.08.2020, 20.08.2020, 05.10.2020 та 07.10.2020, який належним чином повідомлявся про хід судового розгляду спору, не є перешкодою для розгляду справи по суті.
Прокурор заявлений позов підтримав у повному обсязі, просив розірвати оскаржуваний договір з підстав нецільового використання орендованої земельної ділянки.
Представник відповідача проти заявлених вимог заперечував, оскільки, на його думку, відповідач не порушував умов договору оренди земельної ділянки, використовував орендовану земельну ділянку за її цільовим призначенням.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача підтримав позов у повному обсязі, додатково звертав увагу на обставини зафіксовані актом від 19.06.2020 за результатами перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об`єктом – земельна ділянка, кадастровий номер 7421780400:04:000:0715, а саме факт використання частини спірної орендованої земельної ділянки площею 1,6772га не за цільовим призначенням, а саме створення на ній несанкціонованого кар`єру ґрунту для видобутку піщаної суміші, глибина якого сягає від 1,3м до 2,73м, що в свою чергу спричинило порушення структури ґрунту, котре проявляється в знятті та перенесенні ґрунтового покриву (поверхневого шару) без спеціального дозволу, який складовано в відвали поза межами даної земельної ділянки.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши прокурора, повноважних представників відповідача та третьої особи, з`ясувавши фактичні обставини справи та дослідивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
Статтею 2 ЗК України визначено, що земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб`єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади. Об`єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).
Земельні відносини регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
За частинами 1 та 2 статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
За частиною 1 статті 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Відповідно до частини 4 статті 122 ЗК України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або в користування для всіх потреб.
Наказом Головного управління Держземагентства у Чернігівській області №25-3058/14-14-сг від 14.10.2014 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства ДП «Чернігівський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» на території Андріївської сільської ради Ічнянського району Чернігівської області та надано йому в оренду земельну ділянку площею 3,0000га ріллі (кадастровий номер 7421780400:04:000:0715) для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства із земель сільськогосподарського призначення державної власності, терміном на 25 років. За наказом, земельна ділянка надана для використання за цільовим призначенням, з дотриманням вимог статей 96, 103 ЗК України, та інших нормативно-правових актів.
25.02.2015, між Головним управлінням Держземагентства у Чернігівській області (правонаступником прав та обов`язків якого є Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області) (третя особа, орендодавець) та відповідачем (орендарем) укладено Договір, згідно з п.1 якого орендодавець надав, а орендар прийняв у строкове платне користування земельну ділянку для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства загальною площею 3,0 га, яка знаходиться на території Андріївської сільської ради Ічнянського району Чернігівської області.
Підставою надання земельної ділянки в оренду є наказ Головного управління Держземагентства у Чернігівській області №25-3058/14-14-сг від 14.10.2014 (п.18 Договору).
Згідно з п.2. Договору в оренду передається земельна ділянка кадастровий номер 7421780400:04:000:0715 площею 3,0га, в тому числі інші землі, для використання транспорту та зв`язку – 3,0га.
Земельна ділянка, яка передається в оренду, не має недоліків, що можуть перешкоджати її ефективному використанню (п.6. Договору).
Договір укладено на 25 років (п.8. Договору).
Сторони в п.15. та п.16. Договору обумовили, що земельна ділянка передається в оренду для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства. Цільове призначення земельної ділянки (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель) – землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Положеннями п.17. Договору передбачено умови збереження стану об`єкта оренди: використання земельної ділянки з дотриманням встановленого цільового призначення, вжиття заходів збереження родючості ґрунтів та щодо зменшення шкідливого техногенного впливу на земельну ділянку.
Інші умови передачі земельної ділянки в оренду: використання земельної ділянки із дотриманням встановленого цільового призначення (п.19. Договору).
У п.27. Договору передбачено, що орендодавець має право вимагати від орендаря використання земельної ділянки за цільовим призначенням та видом угідь згідно з договором оренди, дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів. У свою чергу, орендар зобов`язаний дотримуватись режиму використання земель згідно цільового призначення та виду угідь (п. 30. Договору).
За актом приймання-передачі, складеним за підписом орендодавця та орендаря, що засвідчений печатками юридичних осіб, орендодавець передав, а орендар прийняв у своє володіння та користування земельну ділянку для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства загальною площею 3,0га, яка знаходиться на території Андріївської сільської ради Ічнянського району Чернігівської області, кадастровий номер 7421780400:04:000:0715.
Земельна ділянка, вказана в п.1. даного акту, за погодженням сторін, надається для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства.
Відповідно до статті 125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Згідно з інформацією Державного реєстру речових прав на нерухоме майно щодо об`єкту нерухомого майна (витяг 204458951, сформований 17.03.2020) щодо земельної ділянки кадастровий номер 7421780400:04:000:0715: дата державної реєстрації земельної ділянки 23.01.2014; цільове призначення - для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства; власник - держава в особі Головного управління Держземагентства у Чернігівській області; 12.03.2015 зареєстровано інше речове право на підставі договору оренди землі від 25.02.2015, орендар: ДП «Чернігівський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України», орендодавець: держава в особі Головного управління Держземагентства у Чернігівській області.
За відомостями Державного земельного кадастру (витяг НВ-7417381212020, сформований 13.04.2020) земельна ділянка з кадастровим номером 7421780400:04:000:0715 відноситься до категорії земель: землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення; цільове призначення 12.04 для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства; вид використання земельної ділянки – для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства.
Згідно з наказом ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області №25-7564/14-18/сг від 27.09.2018 та акту приймання-передачі від 27.09.2018 земельну ділянку з кадастровим номером 7421780400:04:000:0715 передано в комунальну власність Ічнянської міської об`єднаної територіальної громади в особі Ічнянської міської ради (позивач у справі).
За інформацією Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (витяг 220957264, сформовано 20.08.2020) 13.08.2020 проведено державну реєстрацію права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 7421780400:04:000:0715 за Ічнянською міською радою (спірну земельну ділянку передано із державної у комунальну власність).
Як вбачається з матеріалів справи, в межах кримінального провадження №42018271210000174 від 28.11.2018, відкритого за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого статтею 254 Кримінального кодексу України (за фактом безгосподарського використання земель), Ічнянським ВП Прилуцького ВП ГУНП в Чернігівській області зафіксовано (протокол огляду місця події 12.12.2018), що на території земельної ділянки (кадастровий номер 7421780400:04:000:0715) наявні штучно створені кар`єри, внаслідок видобутку піщаної суміші, що спричинило зміну рельєфу місцевості та порушення структури ґрунту.
Виходячи з положень статей 5, 6 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» здійснення державного контролю за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики в сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, до якого належить Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру, територіальним органом якого є ГУ Держгеокадастр у Чернігівській області (третя особа в справі), що згідно покладних на нього повноважень у тому числі здійснює контроль (нагляд) за цільовим використанням земельних ділянок.
Актами від 19.12.2018 та 19.06.2020 перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об`єктом, земельною ділянкою кадастровий номер 7421780400:04:000:0715, ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області встановлено факт нецільового використання частини цієї земельної ділянки площею 1,6772га, а також самовільного зайняття з суміжних земельних ділянок державної власності площею 0,0713га та 0,6804га, шляхом створення несанкціонованого кар`єру для видобутку піщаної суміші, глибина якого за актом від 19.06.2020 сягає від 1,3м до 2,73м, що спричинило порушення структури ґрунту, котре проявляється в знятті та перенесенні ґрунтового покриву (поверхневого шару ґрунту) без спеціального дозволу, що складовано в відвали по периметру кар`єру. Особу, яка вчинила дане порушення, на момент перевірки не встановлено.
Товарно-транспортні накладні та подорожні листи, складені в вересні 2018 року (копії яких наявні в матеріалах справи), підтверджують факт перевезення піску з кар`єру поблизу с. Томашівка (Андріївська сільська рада Ічнянського району) філіями ДП «Чернігівський облавтодор» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України».
Предметом позову в даній справі є вимога про припинення шляхом розірвання договору оренди землі від 25.02.2015, укладеного між ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області (правонаступник прав та обов`язків ГУ Держземагенства у Чернігівській області) та ДП “Чернігівський облавтодор” ВАТ ДАК “Автомобільні дороги України” щодо земельної ділянки площею 3га, кадастровий номер 7421780400:04:000:0715, зареєстрований 12.03.2015, з підстав нецільового використання даної земельної ділянки.
До кола обставин, які є предметом доказування в межах даної справи, належить встановлення наявності / відсутності визначених законом підстав для дострокового розірвання договору оренди землі за фактом нецільового використання орендованої земельної ділянки.
За статтею 792 Цивільного кодексу України (надалі - ЦК України) за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов`язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Частиною 1 статті 2 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
За статтею 13 цього Закону, договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку в володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
За пунктом а) частини 1 статті 96 ЗК України землекористувач зобов`язаний забезпечувати використання землі за цільовим призначенням та за свій рахунок приводити її в попередній стан у разі незаконної зміни її рельєфу, за винятком випадків незаконної зміни рельєфу не власником такої земельної ділянки.
За статтею 35 Закону України «Про охорону земель» власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов`язані в тому числі забезпечувати використання земельних ділянок за цільовим призначенням.
Згідно з частиною 1 статті 24 Закону України «Про оренду землі» орендодавець має право вимагати від орендаря використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди.
За дефініцією, наведеною в статті 1 Закону України «Про землеустрій», цільове призначення земельної ділянки - використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою в установленому законодавством порядку.
Відповідно до частини 1 статті 19 ЗК України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Відповідно до наказу Державного комітету України із земельних відносин від 23.07.2010 №548 «Про затвердження Класифікації видів цільового призначення земель», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.11.2010 № 1011/18306, до земель секції J відносяться наступні види земель: землі промисловості (розділ 11); землі транспорту (розділ 12); землі зв`язку (розділ 13); землі енергетики (розділ 14); землі оборони (розділ 15).
Так, за вказаним наказом, землі транспорту (12) - це землі, надані підприємствам, установам та організаціям залізничного, автомобільного транспорту і дорожнього господарства, морського, річкового, авіаційного, трубопровідного транспорту та міського електротранспорту для виконання покладених на них завдань щодо експлуатації, ремонту і розвитку об`єктів транспорту (в тому числі для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства).
До цієї групи згідно даних Державного земельного кадастру (витяг з якого наявний в матеріалах справи) належить земельна ділянка, яку передано за Договором у строкове оплатне користування відповідачу, підгрупа 12.04 - для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства.
За частиною 1 статті 71 ЗК України до земель автомобільного транспорту належать землі під спорудами та устаткуванням енергетичного, гаражного і паливороздавального господарства, автовокзалами, автостанціями, лінійними виробничими спорудами, службово-технічними будівлями, станціями технічного обслуговування, автозаправними станціями, автотранспортними, транспортно-експедиційними підприємствами, авторемонтними заводами, базами, вантажними дворами, майданчиками контейнерними та для перечеплення, службовими та культурно-побутовими будівлями й іншими об`єктами, що забезпечують роботу автомобільного транспорту.
До земель дорожнього господарства належать землі, надані в користування під проїзну частину, узбіччя, земляне полотно, декоративне озеленення, резерви, кювети, мости, тунелі, транспортні розв`язки, водопропускні споруди, підпірні стінки, смуги відведення і розташовані в їх межах інші дорожні споруди та обладнання.
До складу земель дорожнього господарства входять також землі, що знаходяться за межами смуг відведення, якщо на них розміщені споруди, що забезпечують функціонування автомобільних доріг, а саме: паралельні об`їзні дороги, паромні переправи, снігозахисні споруди і насадження, протилавинні та протисельові споруди, вловлюючі з`їзди; майданчики для стоянки транспорту і відпочинку, підприємства та об`єкти служби дорожнього сервісу; будинки (в тому числі жилі) та споруди дорожньої служби з виробничими базами; придорожні лісосмуги для захисту доріг і вирощування деревини, в тому числі ділової.
Аналогічна за змістом норма закріплена в статті 31 Закону України «Про транспорт» за якою землі, що знаходяться під автомобільними дорогами загального користування та їх спорудами, надаються дорожнім організаціям у користування відповідно до чинного законодавства.
За частиною 1 статті 20 ЗК України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення.
Судом встановлено, що на підставі наказу ГУ Держземагентства у Чернігівській області №25-3058/14-14-сг від 14.10.2014 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства та передано відповідачу в оренду за договором оренди землі від 25.02.2015 (зареєстрованого 12.03.2015) земельну ділянку, кадастровий номер 7421780400:04:000:0715, за цільовим призначенням: для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства.
Аналогічні відомості, що мають статус офіційних, відносно даної земельної ділянки внесено до Державного земельного кадастру, про що свідчить наявний в матеріалах справи витяг за №НВ-7417381212020, сформований станом на 13.04.2020.
Матеріалами справи підтверджується факт нецільового використання спірної земельної ділянки, про що зокрема свідчать акти від 19.12.2018 та 19.06.2020 перевірки дотримання вимог земельного законодавства контролюючого органу - ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області, якими зафіксовано створення несанкціонованого кар`єру для видобутку піщаної суміші, глибина якого сягає від 1,3м до 2,73м, що спричинило порушення структури ґрунту, котре проявляється в знятті та перенесенні ґрунтового покриву (поверхневого шару ґрунту) без спеціального дозволу, що складовано в відвали по периметру кар`єру.
У межах кримінального провадження 42018271210000174, відкритого за фактом безгосподарського використання земельної ділянки (стаття 254 КК України) також встановлено, що на території земельної ділянки (кадастровий номер 7421780400:04:000:0715) наявні штучно створені кар`єри, внаслідок видобутку піщаної суміші, що спричинило зміну рельєфу місцевості та порушення структури ґрунту.
Наведені обставини відповідачем не спростовано.
При цьому, розроблення в 2011 році на замовлення відповідача Приватним підприємством «Ареал Плюс» проекту землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки в оренду під розміщення зосередженого резерву ґрунту для ремонту та безперебійного утримання автомобільних доріг не спростовує факт того, що в 2014 році за рішенням повноважного органу ця земельна ділянка передана в оренду відповідача за цільовим призначенням: для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства.
Посилання відповідача на приписи статті 23 Кодексу України про надра, за якою землекористувачі в межах наданих їм земельних ділянок мають право без спеціальних дозволів та гірничого відводу видобувати корисні копалини місцевого значення, до яких у тому числі належить пісок (постанова Кабінету Міністрів України від 12.12.1994 №827) загальною глибиною розробки до двох метрів, залишено судом поза увагою оскільки, по-перше, положення наведеної норми не надають землекористувачу права використовувати орендовану земельну ділянку всупереч її цільовому призначенню та, по-друге, матеріалами справи (акт перевірки від 19.06.2020) підтверджується розробка на орендованій земельній ділянці піщаного кар`єру глибиною понад два метри.
При цьому судом враховано, що за частиною 3 вказаної норми, видобування корисних копалин місцевого значення і торфу з застосуванням спеціальних технічних засобів, які можуть призвести до небажаних змін навколишнього природного середовища, погоджується з місцевими радами, Радою міністрів Автономної Республіки Крим та обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями.
За частинами 1 та 2 статті 168 ЗК України ґрунти земельних ділянок є об`єктом особливої охорони. Власники земельних ділянок та землекористувачі не мають права здійснювати зняття та перенесення ґрунтового покриву земельних ділянок без спеціального дозволу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику в сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, крім випадків установлених законом.
Наведені дії відповідачем не вчинялись.
За частиною 3 статті 31 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.
Згідно з статтею 32 цього Закону, яка регламентує припинення договору оренди землі шляхом його розірвання, передбачено, що на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 та 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
За частиною 1 статті 24 Закону України «Про оренду землі» орендодавець має право вимагати від орендаря використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди.
За пунктом 27 Договору орендодавець має право вимагати від орендаря використання земельної ділянки за цільовим призначенням та видом угідь згідно з договором оренди, дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів.
Пунктом «г» статті 141 ЗК України передбачено, що підставою припинення права користування земельною ділянкою є використання земельної ділянки не за цільовим призначенням.
За пунктом «а» статті 143 ЗК України примусове припинення прав на земельну ділянку здійснюється в судовому порядку в разі використання земельної ділянки не за цільовим призначенням.
У силу наведених норм на орендаря покладено обов`язок забезпечити цільове використання орендованої земельної ділянки, при цьому, в разі доведення факту нецільового використання даної земельної ділянки, наявні достатні підстави для дострокового припинення орендних правовідносин сторін у судовому порядку за вимогою власника цієї земельної ділянки.
У разі встановлення порушень, передбачених статтею 143 ЗК України, зокрема, коли земельна ділянка використовується не за цільовим призначенням, визначеним умовами договору, та в спосіб, що суперечить екологічним вимогам, суди мають правові підстави для задоволення вимог про розірвання договору оренди на підставі статті 32 Закону України «Про оренду землі».
Відповідно до статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам у цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься в справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
За частиною 1 статті 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Стаття 129 Конституції України відносить до основних засад судочинства змагальність сторін.
За загальним правилом обов`язок доказування певних обставин покладається на особу, яка посилається на ці обставини. Обов`язок доказування та подання доказів розподіляється між сторонами, виходячи з того, хто посилається на юридичні факти, які обґрунтовують його вимоги та заперечення. Це стосується позивача, який повинен доказати факти, на підставі яких пред`явлено позов, а також відповідача, який має можливість доказувати факти, на підставі яких він будує заперечення проти позову.
Відповідно до положень статті 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять у предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (частина 1 статті 77 ГПК України).
За статтею 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
За частиною 1 статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Виходячи з аналізу фактичних обставин та матеріалів справи в їх сукупності та керуючись наведеними приписами закону, суд констатує наявність достатніх правових підстав для дострокового припинення договору оренди землі від 25.02.2015 шляхом його розірвання, з огляду на те, що матеріалами справи підтверджується факт нецільового використання орендованої земельної ділянки з кадастровим номером 7421780400:04:000:0715.
На підставі викладеного позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
При ухваленні рішення в справі, суд, у тому числі, вирішує питання щодо розподілу судових витрат між сторонами.
Згідно зі статтею 129 ГПК України судові витрати по сплаті судового збору покладаються в разі задоволення позову на відповідача. Таким чином, з огляду на те, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі, судовий збір підлягає стягненню з відповідача на користь Чернігівської обласної прокуратури.
Керуючись статтями 42, 46, 50, 53, 73, 74, 76-79, 86, 91, 123, 129, 178, 184, 233, 236, 238, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Позов заступника керівника Прилуцької місцевої прокуратури (17500, Чернігівська область, м. Прилуки, вул. 1-го Травня, 50А, код ЄДРПОУ 02910114) в інтересах держави в особі Ічнянської міської ради (16703, Чернігівська область, м. Ічня, площа Т.Г. Шевченка, 1, код ЄДРПОУ 04061748) за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області (14000, м. Чернігів, проспект Миру, 14, код ЄДРПОУ 39764881) до Дочірнього підприємства «Чернігівський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» (14005, м. Чернігів, вул. Київська, 17, код ЄДРПОУ 32016315) про припинення договору оренди земельної ділянки шляхом його розірвання, задовольнити повністю.
2. Припинити шляхом розірвання договір оренди землі від 25.02.2015, укладений між Головним управлінням Держгеокадастру у Чернігівській області (код ЄДРПОУ 39764881) та Дочірнім підприємством «Чернігівський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» (код ЄДРПОУ 32016315) щодо земельної ділянки площею 3га, кадастровий номер 7421780400:04:000:0715, зареєстрований 12.03.2015.
3. Стягнути з Дочірнього підприємства «Чернігівський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» (14005, м. Чернігів, вул. Київська, 17, код ЄДРПОУ 32016315) на користь Чернігівської обласної прокуратури (14000, м. Чернігів, вул. Князя Чорного, 9, код ЄДРПОУ 02910114) 2102грн судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням суду законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду, відповідно до статті 256 Господарського процесуального кодексу України подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається в порядку визначеному статтею 257 Господарського процесуального кодексу України та з урахуванням підпункту 17.5 пункту 17 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України.
Повне судове рішення складено 12.10.2020.
Повідомити учасників справи про можливість одержання інформації по справі у Єдиному державному реєстрі судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/.
Суддя А.В. Романенко